ALKMAARSCHE COURANT IS0. 52. chtenzestigsle Zondag 30 December. "cviib-, ©fficiccl (Scbccltc. docrsicht. 6glïckc[ijk0chc Berichten» Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg, baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers BE HM". COSTEll ZOON. Bij deze Courant behoort een Bijbladbevat tende raadsnotulen. .LI- I De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlyk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. De geldleening van f 45000, ten behoeve der gemeente Alkmaar, tegen 5°/0 's jaars, met aan- deelen van f 1000 off 500, blijft nog opengesteld. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72). Roepen bij deze op: Alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij 1867 hun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke geboornen van 1848), om zich, ingevolge art. 15 en 90 der voorz. wet, in het daartoe gereed gemaakte register tot de lotiug voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving begint op 1 Januarij 1867 en moét affie- loopen zijn den 31 dier maand, behoudens de uitzondering bij art. 20 der opgemelde wet omschreven. Tot de inschrijving zal worden overgegaan in een der ver trekken van het raadhuis alhier, op alle MaandagenWoens dagen en Vrijdagen in de maand Januarij, tot en met den 30 dier maand des avomds van 5 tot 7 ure. De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiepligtige zeiven bij ongesteldheidafwezigheid of ont stentenis op zijn' vader; is deze overleden op de moeder, enzijn beide overleden op den voogd. Burgemeester en Wethouders voornoemd hebben het noodig geoordeeld, tot regt verstand van het voorgaande, de mge zetenen opmerkzaam te maken op de navolgende bij voorz wet gemaakte bepalingen als Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is voffieiis de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad n". 44); 2». hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januarij 1867 biunen Neder land verblijf hield 3'. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wo-rdt niet gehouden de vreemdeling behooreude lot een Staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dieustpligtigheidhet beginsel van weder- keerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont 2». van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij'woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienstin een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voo^d het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreerad Rijk achtergebleven zoon van een in- gezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen al de ingezetenen dezer gemeente wien dit mogt aangaan om voorzien van een extract uit het geboorteregistervoor zooveel zij elders zijn geborenen eene nota van de wijk en het num mer der woonplaatszooveel mogelijk in eigen persoon de aan- gifte te doen, en herinneren voorts aan de straf waarmede de nalatigen ter inschrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd den 7 Dec. 1866. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, SPANJAARDT. 1°. tot, leden der commissie voor de verordeningen, de heeren M'. P. A. de Lange, Mr. J. E. Nuhout van der Veen J. G. A. Verhoejf en J'. D. C. de Dieu Fontein Ver- schuir van lleilo, met den heer Burgemeester tot voorzitter Z°. tot leden der commissie van finantien, de heeren P. Bruin- T u°,r L"H9e' H. van den Berg, J. Q. A. Verhoef, J. Helling eu J. C. Koornonder voorzitterschap van den heer Wethouder J. 19. A. Verhoef. Burgemeester en IPethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT den 29 Dec. 1866. i)e Secretaris, SPANJAARDT. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie e Alkmaar, het_ navolgende gevondene voorhanden: een bloedkoralen beursje met stalen knip, een kaaslaken een vergulde doekspeld een lap rouwgoed met garnituur en knoopjeseen paardenleidsel eu een balk p. m. 10 voet lang Ij palm dik. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien het K.K. besluit van den 1 December 1865 (Staatsbl. n°. 131) en de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, dato 12 December d.a., le afdeeling (Prov. blad n°. 85), beide betrekking hebbende op de afgifte van certificaten van oorsprong. Roepen bij deze op alle personen die in deze gemeente een tak van nijverheid uitoefenen waarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een lager regt in Nederlandseh-Indie kunnen worden ingevoerd, voor zoover zij voornemens zijn, om goederen ter verzending naar Nederlandsch-Indie te vervaardigen of te bewerkenom onder overlegging van afschrift van hun patentbladgedurende de maand Januarij 1867, aanvraag te doen ter gemeente-secretarie orti op de daarvoor gereed gemaakte lijst geplaatst te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren voorts de belanghebbendendat ingevolge art. 4 van vermeld k.k. besluit, de aanvragen om certificaten door personen, die met op die lijst vermeld zijnof voor voortbrengselen welke de aanvragers blijkens de lijst, niet gewoonlijk vervaardigen of verwerkensteeds voor den Kantonregter beëedigd moeten worden en het daardoor in hun belang" is te achten, dat hunne aangifte zoo volledig mogelijk zij. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 29 Dec. 1866, De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op art. 54 der gemeentewet: Brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van den 27 December jl. heeft benoemd: De groote gebeurtenis waarover gedurende ettelijke jaren door bijna geheel de beschaafde wereld is geschreven, ge sproken of gedachtde ontruiming van Rome doordeFrau- schen heeft eindelijk plaats gehad. Den 28"en April 1849 landde de generaal Oudinot te Civita-Yeechiaen sinds dien tijd was de Erausche bezetting feitelijk de steun van het wereldlijk gezag des Pausen. Wat was het eigenlijke doel der Fransche tusschenkomst ngetwyfeld was zij aan verschillende beweegredenen toe te schrijven. Toen de Oostenrijkers den 23»"n Maart de iiemonteezen bij Novara hadden verslagen, Karei Albert e regeeiing aan zijn zoon Viclor Emmanuel had afgestaan en Italië was ontvlucht, toen de Groot-Hertog van Toscane weer op zijn troon was hersteld en de geheele Italiaansche neweging van het vorige jaar onderdrukt werd, handhaaf den zich nog steeds de republikeinen te Rome, en bleef lus IX ui de vesting Gaeta. Doch nu vormde zich een geheele kruistocht van Katholieke mogendheden ten behoeve van het Hoofd der Kerk. 5000 Spanjaarden landden te lerracina16000 Napolitanen drongen van het zuiden, de Uoslenrijkers van het noorden de Romeinsche Republiek binnen. V\ as bet wonder, dat Frankrijk niet verkoos deze mogendheden, of liever Oostenrijk, meester van geheel Italië te laten f Want dit zou inderdaad het geval zijn geweest. Uostenrijk had Sardinië vernederd en vooreerst machteloos gemaakteu de overige Italiaansche vorsten waren zijne ondergeschikte bondgenooten. Oudinot gaf aan liet driemanschap, dat, de Romeinsche ivf bestuurde, de volgende verklaring zijner komst: "Wij zijn niet gekomentot bescherming van de tegenwoordige regeeringdie wij nooit erkend hebben maar om den Ker- kelijkenStaat voor een onuitsprekelijk verderf te vrijwaren. Iraukrijk stelt zich niet ten doel, zich in de aangelegen heden te mengen die alleen liet Romeinsche volk aangaan maar alleen in zulke zaken die niet alleen op Europa maar op de geheele Christenheid betrekking hebben. Door zijn stelling in Europa is Frankrijk in 't bijzonder geroepen om tusschen beide te treden opdat des te spoediger een toestand hersteld worde, waarmee zoowel de misbruiken on- vereeuigbaar zijn^ die de grootmoedigheid van den Door- luchtigen Pms IX heeft afgeschaft, als de regeeringlooslieid der laatste dagen. De vaan die Frankrijk aan den oever der zee opsteektis die van vrede, orde, verzoening en ware vrijheid." De Iransche tusschenkomst vernietigde de Romeinsche Republiek, maakte den terugkeer van Pius IX mogelijk maar bleef zich evenzeer verklaren tegen het herstel der' «misbruiken, door dezen Paus bij zijne komst op den troon af geschaft. V erzoening van het Pauselijk gezag met de liberale staatsinstellingen, en vooral met de wenschen en liet stre ven der Italianen gedurende de laatste jaren, was de eisoh dien Frankrijk bij herhaling deed hooren en het even stand vastig herhaalde antwoord van de Pauselijke regeering was non possumus. Frankrijk had te Rome niets meer te doen, nadat het Koninkrijk Italië zieh had gevestigd, in staat bleek zijn ge zag over de geheele uitgestrektheid van zijn gebied te hand haven, en eindelijk op zich had genomen zelf den ltomein- sehen Staat niet. aan te vallennoch eenigen aanval op dien staat te dulden. In voldoening aan de met Italië ge sloten overeenkomst heeft Frankrijk zijne troepen terun-oeroe- peneu zich inderdaad van inmenging ontlioudeifln de «aangelegenheden die alleen het Romeinsche volk aangaan.' De Paus heeft nu den vorm van zijn wereldlijk bestuur én alle daarmee in betrekking staande zaken uit te maken met zijn eigen onderdanen. De Italiaansche regeering geeft van hare zjjde de meest geruststellende verzekeringen spreekt slechts van vrede en verzoening, en zendt den heer Tonello naar Rome om over allerlei kerkelijke aangelegenheden te onderhandelen. Ook te Rome zelf blijft bet rustig Gee- nerlei volksbeweging heeft zich na het vertrek der Franschen geopenbaard. Evenwel heeft de politie hare waakzaamheid verdubbeldimmers is het bekenddat onder de burgers der stad zelve zich de geheime genootschappen gevormd hebben, die de omverwerping van de Pauselijke regeering en de vereeniging van Rome met liet algemeene Italiaansche vaderland ten doel hebben. Blijft liet alzoo tot nog toe rustig het is alleen hieraan tc wijten dat deze genootschap- pen den tijd nog niet gekomen achten om openlijk voor den dag te komen en Rome's omwenteling te beproeven. Zij begrijpen dat niets hunne zaak meer zou benadeelen dan verstoring der orde en geruchtmakende volksmanifestatiëu. Ondanks de waakzaamheid der politie zijn de proclamatiën van liet Nationale Comité zoowel als van liet Comité der bewegingspartij overal te Rome aangeplakt, terwijl reeds de dagbladen een dagorder aan het Pauselijk leger bekend ma ken waarin de maatregelen zijn voorgeschreven die bij ver- stonng der orde en het uitbreken van een opstand genomen behooren te worden. De proclamatie van het Comité der bewegingspartij jubelt over het vertrek van de laatste vreemde vlag uit Italië, over het aanbreken van den dag, waarop na 18 jaren de Romeinen weer meesters zijn van hun land en hun eigen toekomstig lot. Er wordt tot de grootste voor zichtigheid tot geduld, orde en eendracht aangemaand. Die mets kunnen aanbrengen dan ijdele woorden en misplaatste, onsamenhangende beroeringen, behooren uit de gelederen der mannen verwijderd te worden van wie het vaderland op den grooten dag welberaden en beslissende daden ver wacht. De Romeinen zullen hun onverjaarbaar recht her overen, «zonder m het minst de rechten van het geestelijk gezag te krenken. «Reiken wij elkander allen de hand aldus eindigt het stuk scharen wij ons om den grooten naam eu den roem van Romeen wachten wijWij ziin van de overwinning zeker. De dagen vau het clericale des- potisme zijn reeds onherroepelijk geteld. Uw comité zal het U n\sr aan sfeun raad laten ontbreken." «Wachten schijnt ook de leus te zyn van von Bismarck, wa de uitvoering betreft van de bepaling in het vredesverdrag van Praagdat in Noord-Sleeswijk een algemeene volks stemming over de aansluiting van deze landstreek bij Pruisen 0 ij Denemarken zal beslissen. Het houden dezer volks stemming zal, volgens de verklaring van von Bismarck in üe Pruisische Kamer, worden uitgesteld totdat «de stemming dier öleeswijkers de ontwijfelbare uitdrukking zal zijn van den geheel aan zich zeiven overgelaten en alleen door zich zeiven bepaalden volkswil." Wat beteekenen die schoone woorden Eu wat geeft aanleiding om te vermoedendat de volksstemming zuiverder den volkswil zal uitdrukken wanneer zij na verloop van eenigen tijd zal gehouden wor den dan wanneer men onmiddellijk daartoe overging Op die vraag is zeker moeilijk een antwoord te geven. Wan neer men echter bedenktdat Pruisen meester is en voor eerst meester blijft in Noord-Sleeswijk, en dat de machtheb- lende velerlei middelen bezit om de massa te bewerken en een verklaring van den volkswil in zijn voordeel uit te lok ken, dan komt men tot het besluit, dat het niet dan in 1 ruisen s belang kan zijn, de beloofde volksstemming zoo lang mogelijk uit te stellen, totdat met grond verwacht kan wordendat «de geheel aan zeiven overgelaten en alleen door zieh zeiven bepaalde volkswil" geheel in overeenstem ming zal blijken m»t, den wenscb van von Bismarck. Nog merkwaardiger dan de lust tot uitstel van de uitvoe ring der bepaling omtrent Noord-Sleeswijk is de verklaring, of liever de verdediging van de opname der bepaling zelve ra het vredes-verdragdoor von Bismarck in de Kamer met geheel ondiplomatisehe- openhartigheid voorgedragen. Trou wens von Bismarck is bekend door de duidelijke onbewim- )e.de, dikwijls stoute en schijnbaar vermetele taal waarin uj zyn meeningen en plannen openlegt, tot grooten schrik van de sluwe en voorzichtige diplomaten der oude school, llondweg heeft von Bismarck verklaard, dat de bepaling omtrent de volksstemming in Noord-Sleeswijk aan niets an ders haar bestaan te danken had dan aan een onvermijdelijke inschikkelijkheid jegens Keizer Napoleon. De Fransche Kei- ze*i Tl. ze'fe hij hecht aan het nationaliteitsbeginselen ook hij zelf, von Bismarck, kon er in zooverre mee instem men dat een bevolkingtegen haar wil bij een staat inge lijfd onmogelijk kan aangemerkt worden als een versterkiu" van de macht van dien staat. Maar er konden omstandig heden voorkomen, waarin op de wenschen der bevolking niet mocht gelet worden. (Bij voorbeeld, als iets door Prui sen s belang volstrekt gevorderd wordt.) Nu scheen bet volgens von Bismarck twijfelachtig, of dit niet juist het geval was met de wenschen der bevolking van Noord-Slees wijk. Misschien zou men inderdaad op die wenschen niet hebben mogen letten. Maar wat gebeurt Terwijl de Pruis- sen voor de muren van Weenen slaan biedt Frankrijk op Oostenrijks verzoek Koning Frederik Willem een vredes-ver- drag aaudat bijna geheel aan de wenschen van Pruisen voldoet, ofschoon er enkele minder gewenschte bepalingen in voorkomen. Frankrijk droeg deze bemiddelingsvoorstel len op zoo ernstige wijze voor, dat Pruisen zich had af te vragen of het door het afslaan van enkele bepalingen niet wellicht alles nogmaals op het spel zou zettenen zelfs het behoud van het reeds verworvene niet zou laten afhan«en van nieuwe Europesehe verwikkelingen. Von Bismarck "er kent zelf den Koning te hebben aangeraden de bemidde lende hand van Frankrijk niet roekeloos af te slaan, en zoo zag de Iransche Keizer «zich de gelegenheid aangeboden «-* -.w»* gwogv-MUbiu aati^cuuuCU om zijne persoonlijke wenschen zeer deugdelijk kenbaar te maken. Er werd bepaald dat in Noord-Sleeswijk een al gemeene volksstemming zou beslissen omtrent de aanhech ting dezer landstreek bij Pruisen of bij Denemarken. De Times schijnt er gevoelig over, dat von Bismarck zoo openlijk heeft getoond zich onder alle mogendheden alleen om Frankrijk te bekommeren. Maar zou de houding van Engeland in de laatste jaren inderdaad er wel toe geleid hebben, om aan zijn stem invloed te verschaffen en aan zijn raadgevingen ernstige overweging te verzekeren bij de be handeling van Europesehe vraagstukken Het komt ons voor, dat noch wat ter zake van Polen is voorgevallen, noch wat wij in de Sleeswijk-Holsteinsohe kwestie hebben zien gebeuren daartoe bevorderlijk kan geweest zijn. Het schijnt althans' vrij duidelijk gebleken te zijn, dat Engeland niet licht zijn woorden door daden klem zal verleenen, wanneer Erankrijk het niet ter zijde staat. En het blijft de vraag, of niet in Engelands onwil om met Erankrijk legen Rusland op te komen in het belang van Polen de reden moet gezocht worden waarom Erankrijk op zijne beurt onwillig was om met Engeland zich tegenover Pruisen te doen geiden ten behoeve van Denemarken, waardoor von Bismarck gelegen heid vond zijn stoute plannen in Duitschland ongehinderd te volvoeren. BKLGIË, Eene commissie van 15 hoofdofficieren, 2 leden van den Senaat en 4 leden van de Kamer van Afgevaardigden is belast met het onderzoek of de bestaande leger-organisatie aan de eischen der nationale verdediging beantwoordt. E SI Cf ELAN O, De Koningin heeft den Onderkoning van Efvnte tot ridder, grootkruis der Bath-orde benoemd. Binnen den omtrek van Londen zijn niet minder dan 300 spoorweg-stations, waarvan 30 in de City,

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 1