Per Telegraaf. Sugczotibeu jStufcitcu. In de vermaarde steenkolenmijnen van Wallsend (Northum berland) is eene nieuwe laag ontdekt van zulk eene diepte en uitgestrektheiddat zij ianger dan eene halve eeuw meer .dan 300,000 tonnen 's jaars kan opleveren. De voor 14- dagen te Londen opgerichte commissie tot ondersteuning van vluchtelingen uit Candia heeft reeds G a 7000 p.st. ontvangen. De Henriettaeen der 3 jachten die den 11 Nieuw-York verlaten hebbenis den 25 te Cowes binnengekomen. De Fleetwing en de Vesta kwamen eerst den volgenden dag aan. De eigenaar van het winnende jacht, de heer Bennett, uit gever van den New-York-Heraldwas zelf aan boord. De Fleettcing is, na 8 dagen op zee te zijn geweest, door een hevigen storm overvallenwaardoor 6 schepelingen over boord geslagen en verdronken zijnen heeft daardoor den prijs gemist. FKAftKKIJH. Prinses Clotilde is voorspoedig bevallen van eene dochter. Behalve de aanzienlijke giften in kleedingstukken en le vensmiddelen en de sommen door den Keizer uit zijne bijzondere fondsen en de schatkist beschikbaar gesteld is er 4 400,000 fr. voor de 101000 slachtoffers van den waters nood ingekomen. 19000 Hoofden van gezinnen hebben alles verloren en 35000 zijn zeer zwaar getroffenhebbende te zamen 22 miljoen verloren. Alleen deze deelen in de tege moetkomingen. De gansche schade beloopt nagenoeg 44 miljoen. De genl. Durieu is tot ondergouverneur van Algiers benoemd. Den 22 is msgr. Gousset, kardinaal-aartsbisschop van Rheims, in 75 jarigen ouderdom overleden. De admiraal Rose bevindt zich in het bezit der belangrijke coreesche stad Kanghoa en verbeidt daar de aankomst van uit Shangai ontboden tolken. Den 23 zijn op den spoorweg tusschen Dyon en BesanQon een personen- en een goederentrein tegen elkaader gereden waardoor 14 personen gedood en 21 gekwetst zijn. In het departement Pas-de-Calais is de regeeringscandi- daatde heer Sens, tot lid van het Wetg. Lichaam verko zen. Op zijn liberalen tegenstander waren evenwel 9000 stemmen (meer dan ooit aldaar) uitgebrachten de heer Sens was zoo voorzichtig geweest zich te verklaren tegen het ontwerp der leger-orgauisatiewaartegen vooral de lan delijke bevolking zeer ingenomen is. «KI EKEN L. AMD. Een engelsche kanonneerboot heeft 340 vluchtelingen van Candia te Athene aangebracht. De Koning heeft den kapitein zijnen dank doen betuigen. IT A L E. Bij de 2'. Kamer zijn ingediend het vredesverdrag met Oostenrijk en de conventie over de pauselijke schuld. De minister van financiën heeft de begrootingen voorgedragen voor Yenetie en de overige provinciën. Zij bedragen teza men in ontvang 864, in uitgaaf 1051 miljoen fr., zoodat zij een tekort van 187 miljoen aanwijzen. De minister wenscht de voor 1866 goedgekeurde finauciëele maatregelen ook in 1867 toetepassen. "Voor het eerste halfjaar is de staathuis houding reeds op den ouden voet toegestaan. Het blijktdat de heer Cassinisoud-minister van eere- dienstzich door een pistoolschot heeft van kant gemaakt. Italië eischtvoor het beschieten van de Principe Tom- maso, o. a. 52000 fr. schadevergoeding. Een corps van 1700 vrijwilligers, door eene helleensehe commissie te Aucona gevormdis naar Candia vertrokken. DDSTEAUIJU. Bij keizerlijk besluit zijn tegen 1°. Januari de bepalingen op de rente en de strafbepalingen tegen den woekerhandel afgeschaft. Keizer Ferdinand heeft afstand gedaan van de 64000 fl, waarop hij aanspraak zou hebben tot vergoeding der schade, door den oorlog in Bohemen aan zijne goederen toegebracht. De minister v. Beust heeft met den hongaarschen kanselier v. Majlath een paar dagen te Pesth doorgebracht. Aan eene deputatie van burgers gaf hij te kennen dat de benoeming van een hongaarsch ministerie eeniglijk eene kwestie van tijd is. Aan de deputatie van den hongaarschen Landdag, belast "met de aanbieding van het adrës van antwoord, heeft de Keizer verklaard, dat hij schriftelijk van zijne meening zal doen blijken. De regeering zal op het adres van den croatischen Land dag voorloopig niet antwoorden, ten einde het vergelijk met Hongarije op geenerlei wijs te prejudiciëeren. P It III S EN. De Afgevaardigden hebben den 20 de wetsvoordracht tot inlijving der Elbe-hertogdommen aangenomen. Met betrek king tot de bepaling van den prager vrede, dat de bevolking van Noord-Sleeswijk over hare bestemming zal beslissen gaf v. Bismarck bij die gelegenheid de volgende verklaring hij geloofdedat eene bevolking, die noch duitsch nog prui- sisch wilde wordengeen element van kracht kon zijn voor den Staatwaarvan zij gescheiden wenschte te blijven. Evenwel konden er omstandigheden zijn waarbij op deze bedenking niet mocht gelet worden. Terwijl dit betwistbare punt nog onbeslist was en de pruisische troepen voor de poorten van Weeuen stouden had Frankrijk op eene volksstemming in Noord-Sleeswijk aangedrongen en de regeering niet als een roekeloos speler het gewonnene op het spel willende zet ten en eene coalitie tusschen Oostenrijk en Frankrijk moetende vermijden had gemeend aan geuoemd verlangen te moeten toegeven. Het Heerenhuis heeft de begrooting goedgekeurdmet betuiging van zijn leedwezen over het schrappen van som mige posten door het Huis der Afgevaardigden. Mede heeft het zijn zegel gehecht aan de inlijving der Elbe-hertogdom men en van gedeelten van Beieren en Hessen en aan het verdrag met Oldenburg en de uittekeeren schadeloosstelling. De heer Bernus heeft zijn ontslag genomen als lid van den Senaat van Frankfort en met zijne geheele familie afstand van het burgerrecht dier stad gedaan. Genoemde stad heeft bij de likwidatie-commissie van den Bond eene vordering gedaan van 1.200.000, voor onverplichte verstrekkingen sedert 1848 gedaan. Het archief van de Bondsvergadering en der militaire bonds- commissie wordt naar Berlijn gezonden de bibliotheek en de verzameling kaarten worden bij de frankforter stads bibliotheek gevoegd en de geschiedkundige voorwerpen zijn aan het germaansch muzeüm te Neurenberg afgestaan. De gemeenteraad van Berlijn heeft het besluit van 1863, om bij feestelijke gelegenheden den Koning en den Kroon prins geen gelukwensching aantebieden ingetrokken. Den 20 heeft de gouverneur van Hannover bekend gemaakt dat de hannoversche officieren die bij het pruisische leger overgaan hunnen rang zullen behouden dat zij die den eed niet afleggen en dus nonactief blijven onherroepelijk gepensi oneerd worden en dat zij die te jong voor pensioen zijn bij gunstige beschikking des Koningsnog 6 maanden het activiteits-traetemeut zullen genieten. Te Asperden en Gocli in het arrondissement Kleef, is de veepest uitgebroken de veemarkten zijn daarop in de ar rondissementen Kleef, Rees en Duisburg verboden. Uit Nassau is een van vele handteekeningeu voorzien adres aan graaf Bismarck gezonden waarbij op eene bespoedigde en met 's lands belang overeenkomstige beslissing der do meinkwestie aangedrongen wordt. Eene deputatie van wiesbadensche dames heeft den 23 aan de hertogin van Nassau een aandenken overhandigd bestaande in eene zilvereu statuette der Nassavia. Meer dan 3000 ingezetenen van Wiesbadenmeestal ei genaars van perceelenhebben een adres geteekend tot handhaving der speelbank, Geheel tegen de verwachting van het gouvernementwor den in de ministeriëele conferentie de meeste bezwaren tegen het ontwerp der Bouds-constitutie riiet geopperd door Saksen of de Mecklenburgenmaar door Hamburg dat ongaarne zijn eigen vlag en consuls wil opgeven. De pruisische regeering heeft zich tot. die van Hamburg gewendom haar te wijzen op de gevolgen der oppositie van haren ge machtigde. Koning George heeft de hannoversche officieren eindelijk uit zijne dienst ontslagen en den genl. Arentschild belast met het afkondigen van dien maatregel. T 11 81 K 5.5 E Op de kust van Candia is een grieksch vaartuig in den gruud geboord. Eene poging der turken om de vesting Kis- samos te hernemen is mislukt. Onder de egyptische troe pen begint moedeloosheid te heerschen. De Onderkoning van Egypte heeft 2 stoombooten afgezonden tot versterking der blokkade. Nieuwe voorstellen, door de Porte aan de opstandelingen gedaan, zijn afgewezen. Volgens grieksche tijdingen zouden de turkeu den 12 bloedig geslagen zijn en Mustapha-bassa de candioten bij Karos aangevallen hebben, maar na een gevecht van 6 uren met zwaar verlies terugge slagen zijn. In deu nacht van den 8 zijn door een turkschen kruiser, in de wateren van Candiakanonschoten gelost op de ita- liaansche postpaketboot Principe Tommasowelke ten on rechte verdacht werd vrijwilligers en oorlogsbenoodigdheden voor de insurgenten aau boord te hebben. De regeering heeft nogmaals ernstige vertoogen ingediend bij het kabinet van Athene, wegens het deelnemen van grieksche vrijwilligers aan den strijd op Candia en het bij- eentrekken vau troepen aan de grieksche grenzen. Ook bij den engelschen gezant is protest ingediend tegen het vervoe ren van vluchtelingen door een engelsch vaartuig. V Si SI E E ft 5 Si STAT Si ft Genl. Miller, gewezen voorzitter van den militairen raad der fenians in Ierlandheeft te Nieuw-York een manifest uitgevaardigd, waarin hij het tegenwoordige hoofd der oi- ganisatie Stephenseen politieken kwakzalver, een bedrieger en een schurk noemt. De genl. Sherman en de heer Campbell zijn achtereenvol gens te Nieuw-Orleans teruggekeerd. De eerste had den mexicaanschen tegen-president Ortega weder op vrije voeten gesteld en den bevelhebber in Texasgenl. Sedgwick in hechtenis doen nemen. Het blijkt thans dat Sherman be stemd was om den heer Campbell als militaire raadsman bij- testaau, indien Juarez na het vertrek der franschen mocht willen onderhandelen over het inroepen van de hulp dei- Unie. De aftocht der franschen eerst in Maart zullende geschieden heeft de zending voor het oogenblik tot mets geleid. MEXICO. In den omtrek van Hermosillo hebben de troepen van den voor Ortega partijtrekkenden genl. Pesquiera een gevoelig verlies toegebracht aan die van genl. Palaciosden onlangs door Juarez benoemden gouverneur vau Sonora. MazatlanSan Bias eu andere havens aan de Stille Zuid zee zijn door de franschen ontruimd; desg'elijks zijn Durango en Potosi door de keizerlijken verlaten. De clerikale partij den Keizer 25 miljoen beloofd, onder voorwaarde van Mexico niet te verlaten. BBIft'ftKftEAftD. Staten-Generaal. Uit de in de vorige week door de 2" Kamer goedgekeurde begrooting voor de staatsspoorwegen is het aanvankelijk uitgetrokken bedrag voor de oveibrug- ging van het Hollandsche diep weggelaten zullende daar voor later een afzonderlijk wetsontwerp ingediend worden. De Is Kamer heeft aangenomen, den 27, met 30 tegen 7 st„ het wetontwerp tot vermindering der voor amortisatie uitgetrokken som met 6^- miljoen, met 28 tegen 7 st. het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegenden 28 het wetsontwerp tot voorloopige vaststelling van hoofdstuk III der staatsbegrooting (buitenl. zaken) en de begrooting voor de staatsspoorwegen met algem. st. Volkswapening. De gemeenteraad vau Middelburg heeft besloten nabij die stad eene schietbaan opterichten. Militaire Academie te Breda. Ruim 30 sergeants- en korporaals-kadetteu van het vierde studiejaar zijn gede gradeerd. De kol. der art. O. H. Kuyck is, op zijn verzoek als com mandant der academie op non-acliviteit gesteld en vervan gen door den luit. kol. A. C, A, Schónstedt van het reg. grenadiers eu jagers. Nijverheid. Den 21 is door de vereemgmg Weten en werken te Haarlem eene tentoonstelling geopend van voor- werpen door handwerkslieden in hunne vrije uren vervaardigd ruim 100 artikelen zijn door 50 a 60 personen ingezonden. Spoorweg onderneming Swaan en v. Heiningen. De gemeenteraad van Weesp heeft voor 50000 ingeschreven en zal daartoe eene leening aangaan tegen 5 p.ot. rente, met eene jaarlijksche aflossing van f 1000. Onderwijs, De gemeente Assen zal eene leening s.uiten van f 50,000 voor het houwen der localen voor het mid delbaar en meer uitgebreid lager onderwijs. Aanbestedingen. Den 27, ten burele van het prov. be stuur te Haarlem, het onderhoud gedurende 1867—69 van de rijkswegen in N. Holland (percéel 5 J. Lanser te Zijpe voor f 8300 per jaar); idem van het Groot N. Holl. Kanaal (perceel 4 J. Lanser voor f 22900pere. 5 dezelfde voor f 36500, pere. 6 dezelfde voor f 36300 eu pere. 7 B. Steels te Petten voor f 65500); het doen van voorzieningen aan de boorden aan het Kanaal B. Sicets voor f 3180: het bou wen van een rijkstelegraaf kantoor op Vlieland, B. Beuken kamp te Wieringen, voor 8385. Den 27, aan het ministerie van binn. zaken, het maken van het gedeelte Goes- het Sloe van den spoorweg Roosen daal Vlissingen minste insehr. T. Zwetste Hardiuxveld voor J 353,500; het maken van een stationsgebouw te Zwolle, voor den spoorweg van Arnhem naar Leeuwarden, minste insehr. B. J. v. Enst te Zwolle, voor f 117,995. Rampen. In den nacht van 2425 Deo. is de stoomfi neerzagerij aan de Lijnbaangraeht te Amsterdamde daarnevens aan de Elandsgracht staande smeersmelterij geheel uitgebrand terwijl 2 naburige pakhuizen met, turf en steen kolen gedeeltelijk vernield zijn. Een eenjarig kind werd in een deken gewikkeld van boven gedragen maar bleek be neden komende gestikt te zijn. In den avond van 28 dezer is benoorden Egmond gestrand en verbrijzeld het holl. barkschip Petschora, kapt. Grol, met steenkolen van Newcastle naar Triest. De bemanning herst.370 1032 1 bestaande in 9 personen is door de reddingboot na herhaalde pogingen gered. Cholera. Van 9 tot 15 Deo. zijn hier te lande slechts 2 gevallen, beide met doodelijken afloop, voorgekomen, 1 te Egmond aan Zee en 1 te Groningen. Totaal 31668 aan getast en 19495 overleden. Veepest. Van 9 tot 15 Dee. zijn in Z.-Holl. aanget.2334, gest. 800, afgem. 13, Utrecht 3454-, 2825, h N.-Holl. u 324, u -j—, 323, u Gelderl. 61, 2, 381, 3 zijnde sedert het ontstaan der ziekte sL in Z.-Holl. aanget. 70623, gest. 29906, afg.14609, herst.24533 f? v Utrecht s 36785, 20086, tt 3478, 10636p u N.-Holl. 4214, 688, 2746, 780 e Gelderl. 145, 9, 756, Nog ziek in Z.-Holl. 1575, in Utrecht 2585 De prov. Staten van Noord-Holland hebben den 22, met 41 tegen 1 st., besloten om eene leening te sluiten van hoogstens f 300,000, voor eventuëel ter zake der veeziekte benoodigde uitgaven. Mede werd beslotenbij adres aan de hoogo regeering, te verzoeken om een gestreng toezicht op de maatregelen tot weering der ziekte. De minister van binnen, zaken heeft thans ae markten van slachtvee te Haarlem en Purinerende mede verboden. Rechtszaken. Het hof van Noord-Holland heeft den 27 de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij veroordeeld om alsnog, binnen 14 dagen na de beteekening van het vonnis, een aanvang te maken met het leggen van een zijtak te Rot terdam naar het station van "den hollandschen spoorweg, overeenkomstig de op 16 Mei 1845 jegens den Staat aan vaarde verplichting; over de uitlegging van het toen geslo ten contract is sedert I860 geprocedeerd. Amsterdam, 29 Dee. Cert. Nat. Werk. Schuld 2| 55£ dito 4 °/0 871 aalld- Hand. Maat. Spanje 2i 311, dito 3 32, Rush Amstcrd. 1864, 8614, dito Spoorw. 1881 dito Loten 1864, 179l. dito 1866, 1701, Metall. 5°/043T9Tr, Nation. 5 °/0 4711 dito Zilver, 1864, 5 53», dito 1865 5 56, Turken Alg. Seh. 5 °/0 28Amerika 1882 6 76 Mexico 1851, 3 °/0 16, dito 1864, 3 10J. In het Nieuw Weekhl. voor Alkm. en omstr. zijn eenige regels geplaatst, die de edelaardige bedoelingen van Dr. Bosch en van de door hem gestichte Maatschappij tot nut van den Javaan in een bespottelijk daglicht zoeken te stellen en de voorstanders hier ter stede herinneren aan onze hulpbehoe vende stadgenooten. De schrijver geeft daardoor blijk die bedoelingen niet te kennen of niet te willen kennen. Misschien heeft het klinkende batig saldo ook zijn zedelijk gevoel doen inslapen. Hij moge, behalve de gemoedelijke geschriften van ür. Bosch, ook eens lezen het geestige stukje in de Tijd spiegel e Daags vóór de inlijving bij Pruisen, door een dwaas van beroep." Alvast doen wij hem weten, dat de maatschappij voornoemd niet beoogt om de javaneu te ondersteunen, maar om hen rechtvaardig te behandelenover onrechtvaardige behandeling, als de javanen ondervinden hebben onze hulp behoevenden (en zouden de leden der maatschappij dezen vergeten zich niet te beklagen. Overigens willen wij hem doen opmerken, dat het juist geen modernen zijn, die den javanen een heter lot toewensohen de heer Keuchenius, die 'voor hen zoo krachtig in de bres gesprongen is is immers goed orthodox Maar Mr. Keuchenius staat hij de schrijvers van het weekblaadje in het zwarte boek. C. W. B. HH. onderteekenaars van de advertentie in de Alkmaarsche Courantnummer 51hebben met belangstelling het inge- zondene door H. overwogen eu stemmen ten volle overeen met zijn beweren: waar het algemeen belang geldt, moet eigen belang zwichten; betwijfelen echter of lis belangstelling in het algemeen hem tot dit schrijven noopte, dan wel zijn eigen belanq. Als het laatste niet het zwaarste bij dien (kiemen) koopman woogwat geeft hem dan regt zich te opposeren tegen ons besluit en eene verkeerde bedoeling te vreezen m die weinige regelen die wij in het belang van zoo velen noodig achtteden en den belanghebbenden door middel van de vrije drukpers hebben medegedeeld. I1H. Burgemeester en Wethouders zullen hopen wijhet geschrevene in overweging nemen bij volgende voorkomende verzoeken onze redenen stellen wij gaarne ten dienste. Onze anonyme vriendenII. en de zijnen wenschen wij door onze afwezigheid op dien dag groote voordeelen toe het zij hen toegestemd, men zeker zoo veel koopt voor den rijksdaalder van den kleinen als van den grootende door hen verwachte groote aanvoer van granen en zaden zal zeker daarvoor welkom zijn. Ons besluit blijft echter bepaald en zullen op geene verdere opmerkingen repliceren, tenzij het de ware belangen van de markt geldt. Tot de niet bezoekers van die markt hebben zich bij den inzender dezes sedert nog weêr aangemeld PJSchaaps eu G. Conijn en verzochten hiervan mededeeling. 27 December 1866. A. B. C. F. G. K. L. N. 1S. V. W Z. Toevallig kwam mij dezer dagen in handen de Heldersche Courant van 8 dezer, waarin o.a. voorkomt een berigt, uit Alkmaar, d.d. 4 I)eo., 't welk, in het belang der menschheid, wel in onze Alkmaarsche Courant mag overgenomen woiden. 't Luidt aldus: //Ieder vreemdeling, die hier des avonds per spoorlrein aankomt of vertrekt en zijn leven lief heeft, raden wij ten sterkste aan zicheoute qui coutete werpen in de armen van den eersten den besten huurkoetsier; zonder dat loopt hij groot gevaar, langs den afgelegen slecht on derhouden en niet verlichten weg, zoo niet den hals dan toch de beeaen te breken of in het water zijne gezondheid te verliezen (altijd indien men het geleerd heeft er uvt te komen). Gisteren avond is weder een ongeval gebeurd dat veleu toch zal aansporen mijnen raad te volgen. Ben militair, die met verlof zijne familie ging bezoeken, had hier bijna het leven gelaten het rechte pad in de Alkmaarsche duis- ternis niet kunnende vinden, liep hij tot den hals toe e water, ware h\j minder vlug geweest zijne familie had hem nimmer terug gezien daar zich niemand 111 zijue nabijheid bevond die "hem redding had kunnen aanbrengen, indien onze gemeente te arm isom voor de veiligheid van perso nen en goederen te zorgen, wilden wij voorstellen .om van ieder reiziger een paar centen tol te heffen, niemand zal er teven zijn. indien hij voor dergelijke aalmoes, aan het oude Afkemade geschonken zijn leven kan verzekeren. Tot zoo verre de Heldersche Courant. Nu meent steller dezer regelen er nog bij te moeten voegendat en door dit en door een vroeger dergelijk geval, ten volle blijkt dat onvoldoende verlichting daarvan de oorzaak is, aan gezien vreemde reizigers de Texelsche barnere uitkomende, hun rietpunt direct nemen op het station, en dan zeer na tuurlijk in het water teregt komenwaartoe men waarlijk niet slecht van gezicht behoeft te zijn en de van liet station komende personen hebben zeer veel kans van in het kanaal

Alkmaarsche Courant | 1866 | | pagina 2