ALKMAARSCHE COURANT No. 4. Negenenzestigste Jaargang. I86T. Zondag 27 Januari. Officieel (Qcbccltc. Art r saAga 'apP°rt te doen- jaren voor h w?r,lnS rder rupsennesten zal in de volgende sollied en on Jï l V*n,6se February) moeten ge- Over Nationale Militie en Scherpschutters vereenigingen. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van I—5 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. VERJARING VAN PRETENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat, ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staatsblad n°. 51), in verband met art. 228 der gemeentewetde pre- tentien, wegens leverantien enz. aan de gemeente in het jaar 1866 gedaan, met ultimo Junij 1867 niet meer geldende zijn. Zij noodigen mitsdien degenendie alsnog van deze ge meente iets te vorderen mogten hebben, dringend uit, hunne rekeningen bij den gemeente architect of Ier gemeente-secre tarie alhier vóór 15 February e.k. inteleveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 4 Jan, 1867. Be Secretaris SPANJAARDT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennisse der veehouders binnen de gemeente: Dat als voorbehoedmiddel tegen den veetyphus wasschin- gen met kreosootwater worden aanbevolen. De ondervinding, vooral in Engelandheeft geleerd dat runderen op welke dat. middel dagelijks wordt toegepastbijna niet door die ziekte worden aangetast. Om de noodige kreosootolie (waaruit het kreosootwater, door schudding met water bereid wordt) te bekomen, melde men zich aan ter gemeente-secretarie, alwaar eene korte handleiding, betreffende de wijze waarop uit de olie kreosoot water in den vereischten graad van verdunning wordt bereid en de aanwending van dat middel en van het carboolzuur, is te verkrijgen. De burgemeester voornoemd noodigt de veehouders drin gend uitom gevol" te geven aan de op hen rustende ver- pligting, om de middelen aanteweuden die in staat geacht, worden van hun vee de heerschende veeziekte te kunnen afweren en zoo doende medetewerken tot bestrijding en be teugeling dier ziekte. AlkmaarBe Burgemeester voornoemd 19 Januari1867.A. MACLAINE PONT. LOTING VOOR DE NATIONALE MILTTIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de LOTING der in het vorige jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op" Maan- dajg don 11 ITobrnarij aanstaande, ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags ten 9» ure, zich aldaar te bevinden 'om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstellin" die zij ter zake van de Militie vermeeneu te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon en geen halve broeders hebben, moeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter secretarie vervoeger,om de noodige opgaven te doen en bovendien op Maandag, den 4 Maart e.R., des namiddags ten 6 ure, in het raadhuis verschijnen vergezeld van twee bij den Burgemeester be- keude en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar optemaken getuigschrift onderteekenen. AlkmaarBurgemeester en Wethouders voornoemd den 20 Jan. 1867. A. MACLAINE PONT. Be Secretaris, SPANJAARDT. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze de ingezeten aan de naleving van de Wet van 26 Ventóse VI* Jaar, luidende als volgt w^rt' m" ®'nnen de tien dagen na de afkondiging dezer Wet zullen de eigenaars, pachters, gebruikers of anderen hunne eigene gronden of die van auderen bebouweude elk voor zooveel hem aangaat, verpligt, zijn, om de boomen op die gronden staande, van rupsennesten te zuiveren of te doen zuiveren op verbeurte van eene boete van ten minste drie en ten hoogste tien dagen dagloon (welke straf big het later ingevoerde art. 4,1 No. 8 van het Strafwetboek is gewijzigd). Art. 2. Zij zullenop dezelfde straffen gehouden zijnde rupseunesten en ringen, van de hoornen, hagen of struiken afgenomen, aanstonds te verbranden, en zulks op zoodanige plaats, waar dit zonder gevaar van brand aan bosschen boomen of struiken of aan huizen of gebouwen kan geschieden Art. De Bestuurders der Departementen thans Gedepu teerde Staten) zullen, binnen hetzelfde tijdstip, de boomen welke zich op de onverpachte Nationale Domeinen bevinden van rupsen doen zuiveren. r,/Art',f' De ASeaten der gemeenten er. hunne adjuncten (thans Burgemeester en Wethouders) zullen, ieder in de zijnen, verpligt zijn, op de uitvoering dezer Wet toe te zien; zij' zyn verantwoordelijk voor het verzuim, hetwelk ten dezeii mogt worden ontdekt. Jf. DeCommissarissen van het Uitvoerend bewind r ,,j Regeringen (thans de Burgemeesters) zijn verpligt om binnen het tweede tiental dagen na de afkon- hnnmB u" Wet' eene sch°"wing te doen over alle met l*n Pewassen. hagen of struiken beplante gronden, mar be hm» 'e °'fr,u'Sei1' dat w'e>'ing der rupsennesten wien het 'S. volbragt - en om daarvan aan den Minister, Art?' T6 als.1'"«voren is bepaald. b gezegde tiids'tufh'ei ,eeniSe elgenaars of pachters tegen het Ken en iunne^? "agela,e" zu,ks te doea nullen de vertoon der quitantiën van de arbeiders, door den Vrede- regter (Kantonregter) afgegeven, zonder dat de betaling daarvan van de boete ontheft. Art. 8. De tegenwoordige Wet zal, op den l*"Pluvöse (82*" January) van elk jaar, op uitnoodiging van den Com missaris van het Uitvoerend bewind (thans Burgemeester) door de zorg van de Agenten der Gemeenten thans Barge meester en Wethoudersworden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders uoodigen de ingezetenen dezer gemeente met allen aandrang uit, voor eene tijdige zuivering der hun in eigendom toebehoorende of bij ben in gebruik zijnde boomen struiken en hagenvan de daarin aanwezige rupsennesten, zorg te dragen, opdat, bij de volgens art. 5 en 6 van bovengemelde Wet, door de bevoegde Au toriteit te houden schouwingen, het niet p.oodig zal zijn op de nalatigen de boe'e bij art. 471, 8 van het Wetboek van Strafregt gesteld toe te passen. Burgemeester eu Wethouders achten het bij deze niet ondienstig, om de ingezetenen, almede ter bevordering van het heilzaam doel van deze maatregelen, onder het oog te mengenom, zoo min noodig, onschadelijke en zich met rupsen voedende vogels op te vangen of te dooden maar veel liever^ op hunne gronden te verstoren de nesten van Eksters, Kraaijen en soortgelijk Roo/gevogetlewelke aan gewasschenvruchten en groenten de grootste schade toe brengen. En opdat niemand hiervan eenige ohwetenheid voorwende, is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks gewoon is te geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 22 Jan. 1867. Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat blijkens eene nader ontvangene missive van den Heer Provincialen Direc teur der directe belastingen enz., in Noord-Holland, van den 22 Januarij 1867 No. T'Tde nieuwe regeling der kan tooruren van het kantoor der directe belastingen enz. alhier, alleen de in- en uitgaande regten en accijnsen betreft, zoodat de vorige regeling der zitdagen en der kantooruren voor de ontvangst der directe belastiugeu voortdurend van kracht blijft. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Januarij 1867. Be Secretaris, SPANJAARDT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennisse der veehouders binnen de gemeente, dat uiter- lijk Woensdag 30 Januarij 1867, de kreosootolie tegen betaling van f 0,18 de kan zal zijn te verkrijgen bij den heer J. J Molenaar, apotheker, bij wien tevens zal zijn te verkrijgen carboolzuur. Zij, die onvermogend zijn tot het betalen dier kosten, kunnen die stof om niet bekomenwanneer zij zich tot het bekomen van een bon daarvoor ter gemeente-secretarie aan melden. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd 26 Januarij 1867.A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 30 Jan. 1866, des namiddags ten 1 uur. Nameu3 den Voorzitter van den Raad" SPANJAARDT. POLITIE- Te Alkmaar gevonden vóór of op 12 dezer een omslagdoek, voorts een gouden breistel,- de regthebbenden gelieven zich aantemelden aan het commissariaat van politie. Wij kunnen niet alles bespreken, wat de heer Bosscha aanbeveelt tot bereiking van het groote doel waarvoor bij de pen heeft opgenomenons te brengen tot een staat van voldoende weerbaarheid. De schrijver zelf heeft zich trou wens met opgelegd, de zaak van alle kanten te beschouwen en een volledig stelsel van verdediging aan te bevelen. Hij wilde blijkbaar alleen de aandacht vestigen op een zoo hoogst belangrijk onderwerp, belaugstelling wekken den volksgeest verlevendigen. Zoo laat de heer Bosscha zich niet uit over een scheidino- tus schen de eigenlijke soldaten, het huurleger, en de lotelfngen der Nationale Militiehet volksleger, waarop in den laatsten tijd zoo dikwijls en door bevoegden is aangedrongen. Een staand leger van vrijwilligers, van aangeworven of gehuurde soldaten wordt vooral in den tegenwoordigen tijd steeds als een volstrekte behoefte beschouwd. Zulk een ieger, steeds gereed tot snel optreden, volkomen geoefend en "strijdvaar dig is noodig om ons voor verrassingen te behoeden en den noodigen steun te bieden aan de Nationale Militie, het eigenlijke volksleger. Men vergete daarbij niet, dat hier alleen sprake is van een verdedigingsoorlog, den eenigen oorlog dien wij geroepen kunnen worden te voeren den eemgen waartoe een vrij volk zich met een goed geweten mag uitrusten. Naast dit leger van gewone soldaten, maar toch daarvan geheel afgescheiden wenscht men een volks leger, iets wat onze Nationale Militie zou kunnen zijn maar met is. Onze Grondwet onderscheidt uitdrukkelijk tusschen //een ten allen tijde toereikende zee- en landmacht,, aangeworven uit vrijwilligershetzij inboorlingen of vreemdelingen om te dienen in of buiten Europa, naar de omstandigheden," en een nationale militie, zooveel mogelijk samen te stellen uit vrijwilligers en voltallig te maken door loling uit de ingezetenendie in gewone tijden jaarlijks eenmaal gedu rende niet langer dan zes weken te samen komt om in den wapenhandel te worden geoefend enz. Maar onze militie- wet bepaalt de vereeniging van die twee afzonderlijke leger machten art. 120 schryft voor, dat de lotelingen //by de korpsen van het leger worden ingelijfd." De lieer de Roo van Alderwereltdie in de laatste jaren op uitstekende wijze s volks aandacht vestigde op 's lands verdediging, enthans als lid der Tweede Kamer met den heer Stieltjes reeds aan stonds krachtig optreedt om in de eischen van dit groote algemeene belang te helpen voorzien, noemt deze samen voeging //nadeelig voor de militaire belangen en evenzeer nadeelig voor de zedelijke belangen der miliciens." Nadeelig is de samenvoeging voor de militaire belangen, omdat beide legermachten niet dezelfde bruikbaarheid bezitten, omdat van de militie niet gevergd kan worden wat een leger van eigenlijk gezegde soldaten kan volbrengen, en de vereenigde krijgsmacht alzoo niet aan de eischen beantwoordt die aan een voldoend leger tot verdediging gesteld kunnen worden. Nadeelig voor de zedelijke belangen der miliciëusomdat het niet anders dan in dit opzicht hoogst, verderfelijk moet werken, meestal geheel onbedreven jongelingen voor eenige weken met de soldaten van beroep te vereenigen en met alle kanten van het soldatenleven in aanraking te brengen. -T.^e. beer Bosscha wijst op een ander gebrek van onze Militie. Tegen de plaatsvervanging trekt hij te velde. Door de invoer-iag der plaatsvervangingzegt hij hebben onze wetgevers van onze Nationale Ntilitie een samenraapsel ge maakt uit de heffe des volks, de leus dér Grondwet: //het dragen der wapenen tot handhaving der onafhankeiijkneiu van den staat eu tot beveiliging van zijn grondgebied blijft een der eerste plichten van aile ingezetenen", gesehonden en laten ontduiken, en toegelaten dat de vervulling van dezen eersten burgerplicht door de rijkeren met geld wordt afgekocht. //Dat is een misbruik aldus vervolgt hij 't welk in ons volkskarakter ingrijpt. Stond ia onze grond wet het gebod te lezen //Ieder burger moet dienst doen in de Nationale Militie", en was de persoonlijke dienstplicht, waaraan ieder Pruis zich onderwerpt, door de wet geregeld naar de behoeften van ons volksleven, dan zoude onze man nelijke bevolking, thans tot gevorderden leeftijd gekomen, door een leerschool zijn gegaan, waarin zij had kunnen be ginnen zich weder eenigzins te verheffen tot de kloekheid onzer vaderen." Wij meeneu ons hier aan de zijde van den schrijver te moeten scharen. Naaj liet ons voorkomt bestaan er geen onoverkomelijke, geen al te gewichtige bezwaren om van daartoe geschikte Nederlandsche mannen voldoende ge oefendheid te eischen om des vereischt het vaderland te verdedigen; en wanneer er met beleid en omzichtigheid werd gehandeld zou ook de tijd voor de oefeningen niet ont breken. Wanneer alzoo het meer beschaafde deel des volks met aan de Nationale Militie werd onttrokken zou niet haar algemeene geest, zou niet de bij haar heerschende toon er aanmerkelijk door winnen? Zou niet de treurige afscheiding tusschen rijken en armen er door verminderd worden Zou den niet juist de gewoouteuen gebruiken der lotelingen uit de onbeschaafde volksklasse winnen door den omgang met meer beschaafde? Immers de meer ontwikkelden ,"de°meer- deren in beschaving zouden hier gelijk overal den toon ge- venen de overigen zouden zich aansluiten en volgen. De schrijver wijst daarenboven op andere voordeelen van militaire oefeningendie voor ons volk volstrekt niet te versmaden zijn. Voor onze geheele mannelijke bevolking zou het militaire leven bij het uittreden uit den jongeling, leeftijd een leer- en oefenschool zijn waarin //de spierkracht werd versterkten liet ligcliaam aan zelf beheerschiug gewend eigen zorg voor lijf en kleeding geeft er een plooi van net heid en ordeeen vaardigheid om zich zelf te helpen. Daar wordt de gewoonte verkregen van de allerstiptste pliehtver- vullmg Geduldig zijn tijd te moeten afwachten leert er waken tegen hartstochtelijke ovenjlingen. Daar blijft geen vergrijp tegen het eergevoel van auderen zondereen eisch tot voldoe ning, zoo leert ieder behoedzaamheid in de samenleving. Daar wordt ieder gewend aan tegenwoordigheid van geest wanneer hij alleen moet staan, en aan volgzaamheid waar hij onder de leiding van een meerdere gesteld is." Wij meenen grond te hebben om aan te nemendat deze voordeelen van het militaire leven reeds nu, bij onze zeer gebrekkige legerinrichtingmeermalen worden opgemerkt. En wie zal ze ontkennen zonder het nauw verband van ziel en lichaam te loochenen en hun belangrijken wederzijd- schen invloed te ontkennen Zal niet de gewoonte aan i°i 6i ie"j netheid h.6'123»1" werken Moet niet meerdere kloekheid van het lichaam ook grootere wakkerheid aan den geest verleeneu Hoezeer de schrijver echter ook ingenomen is met het denkbeeld eener Nationale Militie zonder plaatsvervanging en 2""aer loting, hij aeht het niettemin zeer mogelijk, //dat de Nederlandsche wetgevergedrongeu door den weerzin an zoovelen en de weekhartigheid van anderen, nog lann- zal terugdeinzen voor het denkbeeld eener algemeene dienst" plichtigheid". //Maar zegt hij verder het volksge weten is aan t ontwakenen zal wakker gehouden worden, zoo de vereenigingen van scherpschutters eu de wapenee- nootschappen die zich overal in 't land vormen, niet do vrucht zijn eener voorbijgaande geestdrift, maar ouderhou- den worden en zich vermenigvuldigen met eene ernstige ge- dachte. En al zijn wij het nu met den schrijver eens, dat deze vereenigingenal worden zij onder ons wat zij nu reeds in Engeland zijn, een geoefende Mililie, die in waar heid Nationaal mag heeten en een strijdvaardige Schutterij zooals de onze behoort te worden, niet kannen vervangen, maar alleen ondersteunen en aanvullen, toch vereenigen wij' onze stem met die van zoovelen om de belangstelling onzer landgenooten voor haar op te wekken, om de geestdrift aan te sporen van hen die geroepen zijn om de buks te grijpen en deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen. Deze ver eenigingen kunnen naar onze meening een grooten in vloed uitoefenen op den volksgeest, de weerbaarheid van eiken burger en zijn bruikbaarheid tot 's lands verdediging aanmerkelijk ontwikkelenen ons wellicht voorbereiden" tot een betere legerinrichtingtot de stichting van een waar volksleger, een inderdaad Nationale Militie naast een kleiner doch welgeoefend leger van eigenlijk gezegde soldaten,

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1