JEOekcItjkschc Berichten. ar a ui s k x. beslissing geen inbreuk wordt gemaakt op het recht door de Grondwet uitsluitend aan den Koning bij wienals Roo van dep Staatde uitvoerende macht berusttoegekeuu. Danlijdthetgeentwijfel, dat in zoodanig geval 'de vraag te pas komt, of. a de taal der onwrikbare overtuiging die een beschuldiging van grondwetschennis durft uitspreken? Beschouwen wij deze redeneering uog eeus meer van nabij. Iu den regel keut dus de Regeering aan de Kamer het recht toe vau beoordeelmg alzoo ook van afkeuring harer daden. «Maar, indien zegt zij. Maar indien! Zijn er dan uitzonderingen op den regel? Dat de Regeeriug ze aauwijzewij kennen ze niet en in geen onzer wetten zijn ze te vinden. De Ka mer heeft het recht tot vrije beoordeeliug van regeentigsda- deu of het heeft dit recht niet. Moet men dit recht er kennen gelijk de Regeering doetdan staat het niet vrij door allerlei redeneeringen en bezwaren dit recht te beknib belen dan moet de Kamer zelve weten wanneer zij er ge bruik van wil maken. Keurt zij af wat volgens de meening der Regeering goedkeuring verdiende, dan kan de Regeermg een beroep doen op het volk, verklaren dat naar hare ziens- wijze de natie niet met de Kamer instemtde Kamer ont- binden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Maar van over- schrijding van bevoegdheid, van overtreding der Grondwet kan geen sprake zijn. Zoo had bij voorbeeld de Regeering, toen de Kamer de onverwachte verdwijning van den heer Mijer afkeurde, kunnen verklaren, dat zij diens ondergang in Nederland in verband met zijn verrijzenis in Indie in t on miskenbaar belang des vaderlands achtte, dat zij vo°r]s meende te mogen aannemen dat het Nederlandsche volk de zaak ook zoo begreepdat alzoo de Kamer niet meer kon geacht worden dat volk te vertegenwoordigen en op dien grond had zij des verkiezende de ontbinding der Kamer kun nen voordragen. De Regeering gaf echter de voorkeur aan de beschuldiging, dat de Kamer hare grondwettige bevoegd heid had overschreden en op het gebied der Uitvoerende Macht was getreden. Op dien grond droeg zjj de ontbin- dinar der Kamer aan den Koning vooren de Koning ont- bond de Kamer, maar, al herhalen de Ministers ook dui- zendmalen dat hij dit deed geheel instemmen U. met zijn verantwoordelijke raadslieden, in slto- nings besluit worden de gronden niet genoemd en de pro clamatie geeft geheel andere gronden op daar heet liet gemis aan overeenstemming tusschen Regeering en v olfcs- vertegenwnordiging, dientengevolge gedurige afwisseling van Ministers en daardoor verlamming van de kracht der Re geering en weifeling van richting. Maar, zegt de Regeering, het gevolg van de afkeuring der Kamer moest zijndat de benoeming van den heer Myer tot Gouverneur-Generaaleen daad alzoo van de Uitvoerende Macht.ongedaan zou worden gemaakt. Hoe zou dat mo gelijk geweest zijn De Kamer keurt de gedragslijn van het Ministerie af ten opzichte van de uittreding van den Minister van Koloniën M'. P. Mijer; hoe kon nu diens daarop gevolgde benoeming tot Gouv.-Gen. daardoor onge daan worden gemaakt? De Kamer zei met andere woor den wij keuren het afdat gijMinisters hebt medege werkt om den heer Mijer, die ons zulke schoone beloften heeft gedaan, die heeft verklaard aan ons wetsvoorstellen te zullen voordragen tot regeling der koloniale belangen eensklaps le doen aftreden zonder iets van dat alles gedaan te hebben. Het Ministerie ontving dus een berisping; liet had daarin kunnen berustenhet had zooals wij zoo even aantoondende Kamer kunnen ontbinden op betere gronden dan de onjuiste aantijging van Grondwetsovertredingof liet had kunnen aftreden, al naar het verkoos; maar de heer Mijer bleef Gouverneur-Generaal. //De Gouverneur-Generaal wordt door den Koning benoemd en ontslagen zegt art. 2 der wet op het regeeringsbeleid iu Ned. Indië Al treedt dus het Ministerie af, op 'welks voordracht de Koning liern benoemde, de Gouv. Gen., blijft zijn betrekking vervullen totdat de Koning hem weer ontslaat. Komt er een Minis terie aan het bestuur dat geheel andere beginselen is toege daan dan de Gouv. Gen. en wordt dit Ministerie gesteund door de Kamers, dan zal hij zich misschien genoopt gevoelen zijn ontslag te verzoeken maar nooit kan een besluit der Ka mer zijn benoeming doen intrekken of vervallen. Maar dan ver valt ook de eenige bedenking want meer dan een beden- kin" is het niet die de Regeeriug tegen bet overigens door haar erkende recht der Kamer tot vrije beoordeeling van regeeringsdadeu waagt aau te voeren. En nu baat het niet zonder andere en betere gronden aan te voeren een voudig te verklaren: «de overtuiging van de ongrondwettigheid der bedoelde motie heeft sedert bij de Regeeriug geene verande ring ondergaan, ofschoon deze gaarne erkentdat het nimmer in hare bedoelingen heeft gelegen, den voorsteller of de voor standers der motie van opzettelijke grondwetschennis te verden ken."Dit laatste is onzes inziens niets anders dan een flauwe uitvlucht, en een armzalig woordenspel. Opzettelijk of nietde Regeering heeft beweerd, dat de Kamer, met oversclirijdi n g v a"n hare grondwettige bevoegdheid,^ getreden is op het gebied der Uitvoerende Macht bij den Koning be rustende en inbreuk heeft gemaakt op het praerogatiet der Kroouwaarvan de uitoefening naar de uitdrukke- lijke bepalingen der Grondwet aan den Kouing toekomt; dat de Vertegenwoordiging heeft gehandeld in strijd met een getrouwe naleving der Grond wet. - Als dat nu geen beschuldiging van grondwetschennis is dan verstaan wij geen Hollandsch meer. Maar de Regee rin" ziet de zwakheid harer gronden in en tracht nu hare aantijging te verzachten en te vergoelijken. Zij begint nu te zeggen ik heb het zoo kwaad niet bedoeld. Of de Kamer hare excuses zal willen aannemen geopend en de indiening van eene wet betreffende de ver tegenwoordiging des volks aangekondigd. Op aanzoek der commissie voor de zaak van Jamaica is bevel lot gevangenneming uitgevaardigd tegen den luitenant Brand en den kolonel Nelson. l lt ltli I&1JH. Het ministeriëele blad la Prance bericht, dat de tribune in het Wetgevend Lichaam weder hersteld en eene tweede tribune voor het publiek in de vergaderzaal gebouwd wordt, alsmede dat de termijn tot aflevering der in aanmaak zijnde "\assepot-geweeren aanmerkelijk verlengd is. De regeeriug beeft hare toestemming gegeven tot het, doen onderzoeken der Schelde-kwestie door een deskundige, maar wil niet, dat het onderzoek gemeenschappelijk geschied- met ingenieurs uit andere Rijken opdat de zaak geen ine ternationaal karakter verkrijge. Den 3 zijn te Elboeuf verscheidene fraaie fabrieken afge brand waardoor eene schade van Ij) miljoen fr. is aangericht. ITALIË. De minister van openbare werken heeft een wetsontwerp ingediend tot het converteeren der aandeelen van spoorweg en andere door den Staat gesubsidiëerde maatschappijen in rentgevende schuldbrieven. Het blijkt thans, dat de Senaat deu admiraal Persano niet op het punt lafhartigheidmaar wel op de punten on gehoorzaamheid en onbekwaamheid vervolgbaar heeft verklaard. Alzoo kau hij slechts met ontzetting gestraft worden en is hij het gevaar te bovenom aan den grooten mast, van zijn schip opgehangen te worden. Over de beide laatste punten is door slechts 131 van de 282 leden beslistde overige waren afwezig of hielden zich builen stemming. De 9 afdeelingen der Kamer hebben alle het ontwerp tot regeling der betrekkingen tusschen den Staat en de Kerk afgekeurd. ij- Er is eene amnestie afgekondigd voor alle staatkundige overtredingendie niet gepaard zijn geweest met aaurandin- dingen van personen en eigendommen of met verzet tegen de militaire wetten. Den 28 Jan. zijn te Turijn ongeregeldheden gepleegd door handwerksliedendie de bakkerswinkels hebben geplunderd. Ten deele schrijft men dit toe aan gebrek aan werk m de voormalige hoofdstad ten deele aan de opruiende taal van la Gazzetta del Popoio. Liberale geestelijken in het napelschedie door de terug gekeerde bisschoppen van hunne bedieningen ontzet zijn hebben deswegens adressen gericht aan het l'arlement en den minister van eeredienst. (K»MT i:\hi.i li. De gemeenteraad van Agram wil de wet tot aanvuliin van het leger niet ten uitvoer leggen. De stad Weenen heeft verlof bekomen tot liet aangaan eener leening van 25 miljoenwaarvan 14 voor eene water leiding en 2 voor den bouw van een stadshuis. Msgr. Simor, bisschop van Raab is tot primaat van Hon garije benoemd. Hij is een volbloed hongaar maar tevens een voorstander van eene innige vereeuigiug me' Oostenrijk. In zuidelijk Tyrol is de krijgswet afgekondigdwegens het uitbreken van bedenkelijke woelingen. Het rapport der commissie van 15 is door de commissie van 67 eindelijk geheel goedgekeurd; daarmede is ook het bijdragen door Hongarije in de staatsschuld, iu den vorm van een jaarlijksch quotumin beginsel aangenomen. De uitkomsten der beraadslagingen van laatstgenoemde commis sie heeft geen gunstigen indruk gemaaktvele leden der partij van Deak zijn naar de liukerztjde overgegaan. De verkiezingen voor de Landdagen zijn in liet voordeel der coustitutioneele partij uitgevallen. De .heer Belcredi heeft zijn ontslag verzocht als minister van binneul. zaken. Aan den heer v. Beust is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Zijn programma is ge grond op de overtuiging, dat de bijeenkomst van den bui tengewonen Rijksraad alle waarde verloreu heeft sedert de duitschers zich van de deelneming outhouden en dat liet herstel der goede verstandhouding met Hongarije niet meer twijfelachtig is. Als oorzaak van het ontslag van graaf Belcredi wordt, gemelddat hij de schikking met Hongarije eenvoudig aan de niet-hongaarsche Landdagen wilde mededeelen terwijl de heer v. Beust, ondersteuud door den aanstaanden hon- gaarscheu minister Andrassy, meende, dat zij die op cousti tutioneele wijze hadden goedtekeuren. De Keizer heeft Belcredi 's ontslag aangenomen en v. Beust tot president- minister, tijdelijk' ook tot minister van Staat en van policie benoemd. EL«IE. Bij de jongste volkstelling te Brussel werden dubbele formulieren inde fransche en vlaamsche talen uitgereikt, om naar verkiezing intevullen. Van de 61000 biljetten zijn 60700 fransche en slechts 300 vlaamsche terug ontvangen. De arbeiders der ijzersmelterijen te Marchiennes-au-Pont, in Henegouwen zijn wegens de vermindering der loonen in hooggaand verzet gekomen en hebben zich, versterkt door de steeukolendelvers van Dampremy aan scliroomelijke plundering schuldig gemaakt. Een door 25militairen verdedigde stoom- korenmolen werd stormenderhand ingenomen en verwoest. Eerst door eene overmacht van troepen en na hevige gevech ten waarbij dooden zijn gevallen is het gelukt de orde te herstellen en de voornaamste belhamels te arresteeren. 400 Werklieden die bleveu weigeren voor het aangeboden loon te werken, zijn vervolgens naar S. André getrokken, om ook daar de arbeiders tot staking van het werk aantesporen. Door de tijdige komst en krachtige houding der militaire macht werden plunderingen voorkomen. K X ii E I, A X' O. De prins van IVales zal voortaan een deel des jaars in Ierland doorbrengen. Den 5 heeft de Koningin de zitting van het Parlement Het Huis der Afgevaardigden heeft de wet tot opheffing van het zout-monopolie en de invoering eener belasting op het zout van 2 th. per cent,, goedgekeurd met den wenseh dat, het bedrag allengs verlaagd zal worden. Ook heeft liet Huis zijne goedkeuring gehecht aan de post-overeenkomst met den prins v. Thurn und Taxis. Het Heerenhui3 heeft de vergoeding van reis- en verbh)f- kosten aan de leden van den Noordduitschen Rijksdag gewei gerd en de wet aangenomen voor eene spoorweg-leening van 24 miljoen met bepaiingdat de goedkeuring van den Landdag tot het verkoopen van lijnen alleen noodig is als het nieuwe spoorwegen geldt. Het Huis der Afgevaardigden heeft daarop in zoover toe gegeven, dat de toestemming voor vervreemding of verpach ting alleen noodig zal zijn voor de in het wetsontwerp met name genoemde lijnen, en dus geamendemendeerd is de lee- uingswet ook door het Heereuhuis goedgekeurd. De door het Huis der Afgevaardigden aangenomen en uit eigen boezem voortgekomen wet, tot het waarborgen van straffeloosheid aan de dagbladen voor het openbaar maken der verslagen van het verhandelde in den Rijksdagzou den 4 door het Heerenhuisdat meeude dat de regeeriug met deze wet instemde, aangenomen worden graaf Bismarck eensklaps oprees en zich zoo lievig m ver zettedat eene verwerping met bijna algem. st. voigde. De minister vreesde, dal de vrijdom zou dienen om de reden voeringen van vijandig gezinde parlementsleden bij duizenden te verspreiden. De graaf v. Vlaanderen is te Berlijn aangekomen. Hij is verloofd met 'sKonings nicht, prinses Maria v. Hohenzollern dochter van den te Dusseldorp resideerenden prins Anton. De aartsbisschop van Keulen heeft een manifest uitgevaar digd met het oog op de verkiezingen voor den Rijksdag wijl er belangen ter sprake kunnen komen die zijdelings de Kerk betreffen, raadt hij de verkiezing van bekwame en geloovige mannen aan. In Hannover zijn verscheidene landdrosten afgezet of op pensioen gesteld en door pruisische hoofdambtenaren ver vangen. De genl. v. Manteujfel is als militaire gouverneur van Sleeswijk vervangen door den luit. genl. v. Manstein. n U 8 L. A X D. Op de turksche circulaire over het gedrag van Grieken land heeft de regeering geantwoorddat zij de gegrondheid der klachten niet kan beoordeelen maar trachten zal om verdere schending van lÊft volkenrecht te voorkomen. De aanleiding tot blijvende botsingen zou alleen weggenomen kunneuiwordendoor het volgen eener oubekrompene staat kunde van de zijde der Porte. SPAWJE. De omtrek vau Sevilla door de Guadalquivir overstroomd zijnde, hebben de hertog en hertogin v. Montpensier treffende blijken van hulpvaardigheid gegeven. De redacteur der Discussion heeft zich door de vlucht weten te redden. Het gemeentebestuur van Toledo heeft den laus eene wijkplaats aangeboden voor bet geval dat hij Rome verlaten moest. Z. H. heeft, onder betuiging zijner erkentelijkheid, oor dat aanbod bedaukt. De maarschalk Serrano en andere met verbanning gestraite personen kunnenop hunne aanvraagkwijtschelding van straf erlaugeu. T II R K IJ E. De Porte wil de citadel vau Belgrado niet ontruimen maar wel het garnizoen zooveel verminderen dat de bezet- tin" voortaan niets meer dan eene formaliteit zal zijn. Tegen het ontruimen van andere Servische vestingen heeft zij geen bezwaar. Erankrijk heeft voor Jozef Karam de restitutie verworven van sommige verbeurd verklaarde goederen. Vol"ens de organen der regeering voegen zich de sfakioten op Candia bij de turksche troepen, ter bestrijding hunner zoogenaamde bevrijdersdie uit grieksche roovers en geluk zoekers zouden bestaan. ZWEMEN. Een lid der Kamer heeft voorgesteld algemeene dienst plichtigheid intevoereu bij het leger, het te doen bestaan uit 3 cathegoriën 125000 man van 22 lot 25, 120000 van 26 tot 30 en 300000, als reserve, van 31 tot 50 jaren, en het Rijk te verdeelen in 10 militaire districten. VEKEEXH.HE STATEN De fenians hebben genl. Gleeson tot hoofd der broederschap verkozen iu plaats van Stephens, die als grootspreker is afpDe stoomboot Fashion is met 400 reizigers op de Missis sippi in brand geraakt; men heeft niet meer dan 80 personen kunnen redden. Het hoog gerechtshof te Washington heeft beslistdat de na de onderwerping van liet zuiden ingevoerdeu zuiveringseed voor ambtenaren ten onrechte thans nog meermalen gevor derd wordt, en dat de vonnissen der tijdens den burger oorlog ingestelde militaire rechtbanken onwettig zijn (De leden" van het hoog gerechtshof behoorens grootendeels tot de voorstanders der zuidelijke partij). De Wetg. Vergadering van Michigan heeft zich verklaard teu gunste' van het voornemen om den President in staat van beschuldiging te stellen. Het Huis der Afgevaardigden heeft eene wet aangenomen tot ontzegging van de uitoefening der betrekking van ad vocaat aan de deelnemers aan den opstand. De President heeft zijn veto uitgesproken tegen het wets ontwerp tot opuemiug van Nebraska als Staat der Unie, en ten tweeden male tegen de opneming van Colorado. De Senaat heeft het wetsontwerp, waarbij de macht van deu President bij het doen van benoemingen op nieuw be perkt wordt, aangenomen. De Kamer heeft het gezantschap te Rome voor opgeheven verklaard Te Nièuw-York is eene meeting gehouden tot het onder steunen der candioten. De Wetgevende Vergaderingen van Indiana en Nevada hebb-n het amendement op de constitutie goedgekeurd Die van Tennessee, heeft het stemrecht aan de uegers toegekend In het Huis der Afgevaardigden zijn voorstellen ingebracht om le verklaren, dat, de zuidelijke Stalen geen reeht be zitten om over amendementen op de constitutie te stemmen. Een der leden uit Kentucky heeft deu President beschuldigd van met Booth te hebbeu samengespannen om Lincoln te ver moorden de voorzitter wildedaartoe verzochtdezen spre ker uiet tot de orde roepen. De commissie voor het herstel der Unie heeft voorgesteld, de Staten, welke aan den opstand deelgenomen hebben, te verdeelen in 5 militaire afdeelingen, geplaatst onder even zoovele militaire gouverneu s. MEXICO. Alle door de franschen ontruimde steden worden door de republikeinen bezet. De keizerlijken trachten dit wel te be letten maar gebrek aan geld en wapens verhindert hun om krachtig genoeg te handelen. De voornaamste wegen uaar de hoofdstad waar eene zware lichting is uitgeschreven, zijn reeds in de macht der republikeinen. Door geldnood gedrongen eischt de regeering iu de bin nensteden nogmaals de inkomende rechten, welke te ^®ra_ Cruz reeds aan de franschen betaald zijn en weigert anders de "oederen aftegeven. De fransche inspecteur-genei aal van financiën heeft thans aangekondigd dat het, de koop lieden vrijstaat hunne goederen aan het douane-kantoor te Mexico aftehalen en dat zijbij belemmering den bijstand kunnen inroepen der fransche overheid. IIIXX'EX EAXM. Benoemingen enz. Z. M. heeft pensioen verleend aan de gewezen hoofdonderwijzers J. Smit te Avenborn a t 34b en IV. Metz in de Wouden onder Akersloot a ^256 sjaars. Militaire Zaken. Bij Kon. besluit van 24 Jan is gelast het veranderen van 40000 geweeren naar het stelsel de besrootine voor oorlog is daartoe verhoogd en bedraagt nu r 13,340.167. Bouwwerken. De regeering wenscht in 10 jaren ^30000 aautewenden tot herstelling der hoogst merkwaardige Mun sterkerk te Roermonde. Voorts wil zij het van de begrooting voor de staatsspoor weg voor 1867 weggelaten artikelbetreffende de over brugging van het Hollandsch-Diep, daaraan weder toevoegen. De vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid te Utrecht heeft besloten tot het oprichten van een kosthuis voor ongehuwde werklieden. Storm. Door den z. w. storm van 6 dezer is schade aan daken schoorst.eenen en boomen veroorzaakt te s Hage Rotterdam, 's Hertogenbosch, Arnhem, Nymegen enz ln laatstgenoemde stad werd het ijzeren dak van de stokerij der gasfabriek afgeworpen. Te Utrecht bedroeg de wtnd- drukking 's morgens te 7 uren 155 tt op de vterk el. Ongeluk. Den 3 zijn 3 personen, 1 van Sneek en 2 van IJ 1stnaar de Joure zeilende, verdronken. Het ledige vaartuig is alleen teruggevonden. De eerste laat eene we duwe en 2 kinderen na. Hoog water. Door den aanhoudenden regen en westewinden is het water alom tot ongekende hoogte opgevoerd; in den Al

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2