Het Burger-Weeshuis te Alkmaar. Jugezonbcit .Slufckeu. 8. G. V. Cl., te Egmond aan ieeovertreding als boven Straf als boven benevens 5 dagen gevangenisstraf. 4. J. H. S„ te Egmond aan zee, als boven in de duinen Tan Egmond binnen. Straf als n°. 1. 5. W. K., A. K., T. Z., te Egmond aan zeepoging tot enkele diefstalin vereenigingvan helmieder 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 6. C. S., te Oterleeklaten losloopen van vee op eens anders in den oogst staanden grondzonder schriftelijke toestemming van den eigenaar, f 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 7. H. G., te Schermeer, buiten noodzaak berijden van den berm van den straatweg. Straf als n*. 6. 8. M. G., te Sciiermerhorn. Als n°. 7. 9. G M„ te Wieringerwaard op straat voldoen aan eeue natuurlijke behoefte buiten daartoe bestemde plaatsente Alkmaar, 1 boete en de kosten met subsidiaire gevange nisstraf van 1 dag. BUBGERLIJKE 8TAKI». ON DERTROU WD. 8 Feb. Jacobus Boersen wedr. van Catharma Stammes en Geertje Halff. Klaas van Dam, te Oterleek, en Grietje Hareman te Alkmaar, onl te Egmond bin nen. Simon Johannes Bakker, te Helder, en Neeltje Knaapte Alkmaar. GETROUWD. 3 Feb. Hendrik Klasing en Barbara Margaretha Agatha van Brongelen, beide alhier, laatstgen.onl. te Amsterdam. Jacobus Hendricus Amelsbeek en Alida Regina Wiederholl. 6 h Thomas Willem van Baalhoff, te Alkmaar, en Marva Antoinetta Hcnstermante Leyden. GEBOREN, 3 Feb. Johanna Geertrui, D. van Adrianus Jacobus Robbers en Aleida Kiesebrink. Engehna Maria D. van Johannes Hofstee en Maria Johanna Halsema. Pieter Z. vau Simon Does en Jaantje de Goede. Simon, Z. Jan Dik en Agatha Johanna Barendina van Kek 4 Maria Elisabeth AfraD. van Petrus Adrianus van der Drift en Maria Anna Brantjes. Cornelia, D. van Nicolaas Adrianus Hoekmeijer en Sijtje Blom. 5 Dirk Jacobus, Z. van Johannes Jacobus Tesselaar en Aafie Koorn. n- 6 v Jannetje Catharina en AdriaanD. en Z. van Dirk de Wit Jz. en Anna Bloem. Johannes Petrus, Z. van Nicolaas Stuijf bergen en Antje van den Berg. Angenitha, D. van Jan Metz en Aaltje KruijL 7 Cornelius Bubertus Maria, Z. van Jan Leonard Peters en Geertruida Theodora Heijtveldt. OVERLEDEN. 6Feb. Maria, D. van Arie de Jong en Antje Molenaar, 9 m. Catharina Joanna Maria Justina, U. van Didericus Dorbeck en Maria Johanna Feije, 8 en 4 m. Johannes BernardusZ. van Bernardus Dan- kelman en van wijlen Susanna de Klerk ruim 7 Grietje, D. van Cornells Vuist Verdwaald en Cor nelia Koorn ruim 10 m. stelden regenten de uitschrijving van een prijsvraag voor. Onze schrijver bekommert zich daarom weinig, en redeneert aldus voort: Wii stellen ons voor, dat regenten aan hun plan dat niet bestaat zullen blijven hechtenen dat van de andere zijde welke andere zijde. ook waarde aan eigen denkbeeld zal gehecht wordende denk- beelden zijn alle van den gemeen te-architect. dat daardoor bij de bespreking partijdigheid in de plaats van overtuiging zal treden, en eindelijk zal de partij (cotterie)lees coterie die het sterkste is (dus met altijd het beste plan) het winnen." Wat hebben het raadzaam geacht, de dwaling die door de inlichting van het Weekblad bij Alkmaars ingezetenen had kunnen ontstaan, tegen te gaan. Maar inmiddels is door den gemeenteraad omtrent het weeshuis een zoo belangrijk besluit genomen, dat wij niet mogen nalaten ook daarvan mededeehng te doen aan onze lezers, opdat zij niet op nieuw in dwaling vervallen. De gemeenteraad is namelijk eensklaps terugge keerd van den weg dien hij sedert 1863 had bewandeld. Na den 144,u October 1863 aangenomen te hebben dat het Burger-Wees-en huisarmenhuis is een gemeen te-instelling van weldadigheid, bedoeld bij art. 2 letter a der Armenwetbestemd tot verpleging van weezen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, werd op 30 December 1863 met 14 stemmen tegen eene stem het eerste lid van art. 4 van het voorgestelde re glement aangenomen waarbij werd bepaald - de weezen worden te zamen in één gesticht verpleegd. Het tweede lid van art. 4 bevatte evenwel een allerbelangrijkste uitzondering op dit algemeene beginseldaaromtrent werd evenwel toen geen beslissing genomen, maar de geheele zaak werd weer in banden gesteld van een commissie, wier rapport van 10 bladzijden druks, vol verschillende inzichten en wisselende meerder heden en minderheden, een jaar later, op 14 De cember 1864, bij den gemeenteraad inkwam en alleen het tweede lid van art. 4 betrof toegestaan. Er was bij den raad een verzoek in gekomen van bet R. K. Parochiaal arm- en wees- bestuur, om Burgemeester en Wethouders te mach tigenmet dat bestuur in overleg te treden omtrent een overeenkomst, later aan de beslissing van den raad te onderwerpen, waarbij zou worden bepaald, dat uit de fondsen van bet Burger-Weeshuis aan bet R. K. Parochiaal arm- en weesbestuur 40, 'sjaars zal worden uitgekeerd voor iederen tot het R. K. Weeshuis behoorenden wees, die volgens bet regle ment op het Burger-Weeshuis in de termen zou vallen om voor rekening van deze instelling verzorgd te wordeu. Dit verzoek nu werd, na alles wat vroeger was besloten ongetwijfeld tot veler bevreemding, in de raadsvergadering van 6 Februari toegestaan met 9 stemmen, van de beeren de Sonnavillede Lange, J. C. Koornvan den BergHellingBruinvis de Ljunge Verhoeff, van der Drift en T. L. Koorn, tegen 6 stem men, van de beeren Verschuif, Auhout van der Veen, van der Kaag, Cohen Stuart, Vonk en den Voorzitter. Door dit besluit is do zaak van het Burger-Wees huis weer op een geheel ander standpunt gebracht. Wij zullen ons niet verdiepen in beschouwingen en beoordeelingen van bet gebeurde naar onze meening stond er slechts één wettige weg voor de Katholie ken open om ook genot te hebben van de fondsen van het Burger-Weeshuis, namelijk: aanbieding van hunne weezen aan regenten van het Burger Wees huis. Men zegtdat zij dit niet willen en niet kunnen doen. Daarover voegt ons het oordeel niet. De raad heeft hun willen te gemoet komen. Maar mocht dit geschieden door den rechten, den naar onze meening eenigen wettigen weg te verlaten? Wat wij nu zouden wenschen Voor alles, dat er spoedig een weeshuis verrijze, zij het dan ook alleen voor niet-Roomsche weezen. De kinderen der 19de eeuw schijnenhelaas nog niet als zonen van één huis samen te kunnen wonen. On 25 Januari 1865 werd naar aanleiding van dit rap uort een voorstel behandeld van den volgenden inhoud: Burgemeester en Wethouders te machtigen, met de regenten van het Roomsch-Kathohek Weeshuis m on derhandeling te treden om tegen een vaste jaarlijk- sche uitkeermg uit de gemeentekas -500) stichting te brengen tot de gemengde instellingen an weldadigheid, welke instelling zich zal verbinden - ij v u-optoii wier Homici ie van Het Weekblad van Alkmaar en Omstreken heeft in zijn nummer van 30 Januari 1.1. Alkmaars willen inlichten omtrent den icsenwoordigtnsfand der zaken van het Burger-A\ et sliuis. ongetwijfeld loffelijk. Alkmaars burgerij is doorgaans al zeer slecht op de hoogte van hetgeen in den ge meenteraad voorvalt, ofschoon liet toch haar mgen belangen zijn die daar behandeld worden. Maar hoe loffelijk ook het doel moge geweestzip ^wyze waarop het Weekblad onze burgerij heeft ingedicht^is allertreurigst. Het blijkt duidelijk dat de erslag- gever zich niet bekend heeft gemaakt met de zaken waarover hij schrijft, en zoo werd het mogelijk dat hii een samenhangsel van onwaarheden leverde. Met Te tijdrekenkunde is het bij den schrijver slecht gesteld. De regenten van het Weeshuis vol gens het nieuwe reglement zijn benoemd inOctoher 1865 en hunne plannen voor eengest'chtzijnbij den gemeenteraad ingekomen m Novembernpn de Nogtans verklaart de schrijver, dat deze p annen de vrucht ziin van twee jaren overdenkens. ie meer mag men zich over deze misrekening verwon deren daar het Weekblad juist een week te voren in ziin verslag van de raadsvergadering van 16 Ja nuari vermeldt, dat de Voorzitter met kon beS"JPen dat regenten een jaar noodig hadden om tot het besluit te komen van een prijsvraag uit te schrijven. De twee jaren krimpen alzoo reeds tot éen jaar- Maa .reenid ie bet taJnbo,,». d.t bet m tj, versla" van die raadsvergadering vermeldt dat de heer de Lange aan den Voorzitter opheldering heeft gegeven, en de schrijver van het opstel van 30 Ja- nuarimet geen enkel woord van die ophelderingen spreekt. Daaruit toch zou gebleken zijndat het maken van bouwplannen alles behalve het eenrg werk was dat regenten in dat jaar hadden ter doen. Al verder verzekert de schrijver van 30 Januari, dat regenten zeer ingenomen waren met hun o plan van 120,000. De waarheid isdat rf?ent,enfc in 't geheel geen bouwplan hebben voorgestek zij den gemeente-architect hebben verzocht een plan te ontwerpen van een weeshuis voor 120 kinderen, en dat daarop een plan is ingekomen waarvan de kosten werden geraamd op 120,000. Regen en den dit veel te duur en om zoo mogelijk jet be plan voor de minste kosten te verkrijgen, steld^zij voor het uitschrijven van een prijsvraagnadat de raad eerst zou bepaald hebben waar het weeshuis zou moeten staan, en voor hoeveel kinderen het zon worden ingericht. Dit bleek van regenten met on- verstandig gehandeld te zijn; want hun plan was het weeshuis niet achter de Groote Kerk tedoen herbouwen en het voor 120 kinderen in te nchten terwijl de raad bepaaldedat het op dezelfde plaats zon verrijzen en 150 kinderen moest kunnen bevat ten Als de schrijver van 30 Januari alzoo verhaalt, dat beide plannen in den gemeenteraad warme ver dedigers hadden, dwaalt hij eemgszms want het plan van f 120.000 had geen enkelen verdiger. Juist om een goed en tevens niet te duur plan te bekomen tot verzorging van R. K. weezen wier domicilie van onderstand te Alkmaar gevestigd is." Het voorstel werd verworpen met 8 tegen 7 stemmen legen stemden de heeren Nuhout van der keen, van der Slugs Veer Vonk, van der Kaag, de Dieu Fontein Verschuif van den BergHelling en de Voorzitter Voor stem den de heeren Bruinvis de LangeVerhoeff, 1. L. Koorn, van der Drift, de Sonnaville, J. C. Koorn en de Lange. Op 8 Februari 1865 kwam het tweede lid van art 4 zelf in behandeling. Het was van den volgenden inhoud: „Bijaldien een kerkelijke gemeente te Alk maar zich verlangt te belasten met de verpleging harer weezen in een afzonderlijk gesticht, van wege die kerkelijke gemeente wettig geregeld en bestuurd, kunnen regenten worden gemachtigd, voor de ver pleging van eiken zoodanigen wees aan het a zon- derlijk wees- of armbestuur der betrokkene kerkelij ke gemeente, uit te keeren een som jaarlijks in De cember voor het dan volgende jaar door den raad te regelen Het werd met 9 tegen 6 stemmen ver worpen. Tegen stemden de heeren Bruinvis de Lange, Helling van der Slugs Veer, de Dieu Fontein Verschuif, de Lange, Vonk, van der Kaag, Nuhout van der Veen en de Voorzitter. Vóór stemden de heeren van den Berg, van der Drift, J. C. Koorn, T. L. Koorn, Verhoeff en de Sonnaville, Inmiddels had het R. K. Parochiaal armbestuur zich bij herhaling tot den raad gewend met het verzoek, dat, zoolang er nog geen gesticht bestaat tot opname van de Burgerweezen, uit de fondsen van het Burger-Weeshuis aan het Parochiaal armbestuur maandelijks zou worden uitgekeerd f 375,— tot tegemoetkoming voor de ver pleging der R. K. weezen in het daarvoor bestaande gesticht. De commissie in welker handen dit verzoe was gesteld, verklaarde zich eenstemmig tegen de inwilliging. Zij merkte op, „dat zeer zeker ook Katholieke weezen zich kunnen aanmelden om voor rekening van het Burger-Weeshuis verpleegd te wordendat er echter niet de minste aanleiding be staat om van de fondsen dezer instelling een gedeelte uit te keeren tot verpleging van weezeu die niet bij haar, maar bij een andere instelling van weldadigheid ter verpleging zijn aangeboden en door deze zijn aangenomen; te minder, omdat de inkomsten van het Burger-Weeshuis tot nog toe waarschijnlijk onvol doende zullen zijn om de weezen wier verpleging van deze instelling zelve gevraagd kan worden, be hoorlijk naar den uitgedrukten wensch van den ge meenteraad, in een gesticht te verzorgen en op te voeden. Waar alzoo een instelling hare inkomsten zelve dringend noodig heeft, kan er geen sprake zijn van uitkeering van een gedeelte dier inkomsten aan een andere instelling."- Ter raadsvergadering van 13 Juli 1865 waren 14 leden tegenwoordig, alleen de heer T. L. Koorn ontbrak en er werd met eenpa righeid van stemmenzonder dat daarover eenige bedenkingen werden gewisseld, in overeenstemming met de conclusie van het rapport besloten „aan het R K. Parochiaal armbestuur te kennen te geven dat er geene gronden bestaan tot inwilliging van ^Ei^eufk'werd in dezelfde raadsvergadering aan het eerste lid van art. 4: „De weezen worden te zamen in een gesticht verpleegd, het volgende tweede lid toegevoegd: „Regenten hebben echter de bevoegd heid zoo daartoe bijzondere aanleiding bestaat om, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, weezen ook buiten het gesticht te doen verplegen. Van dezen weg is de gemeenteraad in zijn verga dering van 6 februari 1.1. eensklaps teruggekeerd. De eenheid van het Burger-Weeshuis, zoolang gehand haafd, heeft hij eindelijk prys gegeven. W at hij herhaaldelijk had geweigerd heeft hij ter elfder YOLKS-ALMANAK voor Nederland- sche Katholieken in O. H. jaar 1867. Hoe mer. ook van den heer Alberdinglc Thijm moge verschillen in kerkelijke en staatkundige begrippen niet ligt zal men hem den roem ontzeggen van een geestig schrijver, een uitstekend stylist en een scherp zinnig maar ook bevoegd kunstrechter te zijn. Ook zij, die in hem een tegenstander zien, achten hem zulk eenen waarmede men rekening moet houden zulk een die verdient gehoord te worden. Al maken wij ons somwijlen warm als hij tegen onze alkmaarsche Ontzetviering tegen onzen opstand tegen Spanje en de reuzengestalte die er de ziel van was te velde trekt, toch lezen wij gaarne wat van hem ot onder zijne leiding het licht ziet, met name zijne Dielsc/ie Warande en zijne Volks-Almanak voor Nederl, Katholieken, Behandelt de eerste geschiedeniskunst en letteren en is zij voor katholieken en protestanten beide, maar dan ook alleen voor de meer ontwikkelden, be stemd, de laatste richt zich meer uitsluitend tot Alberdingk's gelopfsgenooten maar tot deze in uitge breider kring, 't Is een goedkoop en aardigjaarboekj'e waaraan de degelijkheid niet ontbreekt en dat, niet het minst om de pennevruchten van den redacteur (men leze slechts m een der vorige jaargangen zijn bezoek van Vondel aan Tesseltje te Alkmaar), onze be langstelling verdient. Even als vele provinciale alma nakken waardige bijdragen bevatten voor de geschie denis van ons vaderland, zoo hoopenzich in Alberdingk's almanak de bouwstoffen op voor eene nog onbeschre ven maar gewichtige geschiedenis: die der r. c. kerk in Nederland, na de afzweering van Spanje Voor dit onderwerp kan niemand, die in de r. c. kerk de talrijkste afdeeling der algemeene christelijke gemeen schap en in de nederlandsehe katholieken een aan zienlijk o-edeelte zijner landgenooten zietonverschillig blijven te meer als dat onderwerp betreft eene minderheid, die door eene bovendrijvende meerder heid teruggezet, met teedere bezorgdheid het voor vaderlijk geloof, de dierbaar geworden overleveringen en voorwerpen van vereering in stilte zoekt te bewaren en te vergaderen, en, uit alle gezag geweerd en aan eigen geringe hulpmiddelen overgelatenzich te vaster aaneensluit en zich te ijveriger wijdt aan handel en nijverheid, om, na een langdurig tijdperk van beproe ving, van hare boeien bevrijd, weder glansrijk en krachtig te voorschijn te treden. Ook voor den ijverig- sten protestant is zoodanig schouwspel grootsch en belangwekkend. 't Was evenwel niet uitsluitend hierom dat wij de aandacht wilden vestigen op den laatsten jaargang van genoemde almanak, 't Is wijl zij een artikel bevat van een voormaligen stadgenoot, den heer M. J A. Wittethans te Vegheldat een geheel alkmaarsch onderwerp behandelt, onder het nederig opschrift: Lets over de Statie der Eerie. P. P. Predikheer en te Alk maar. Grootendeels ontleend aan een handschrift van Petrus le Rog, die alhier van 1707 tot 1735 mis sionaris was, geeft het een uitvoerig verhaal van de vestiging en uitbreiding derstalie, van de moeilijk heden waarmede hare bedienaren te worstelen hadden on van het eindelijke welslagen hunner pogingen, 't Komt in hoofdzaken overeen met hetgeen wij, uit andere bronnen, ten vorigen jare in dit blad kortelijk mededeelden, maar treedt in meer, en wij voegen er gaarne bij interessante, bijzonderheden. Bovendien is het na le Rog tot omstreeks 1830 voortgezet en in aangenamen, onderhoudenden trant geschreven. Wij behoeven dus niet te zeggen, dat wij het aan gekondigde boekje wenschen in handen van onze katholieke medeburgers en van al zulke protestanten, die iets willen weten van het godsdienstig leven der vroegere alkmaardors. De laatstbedoelde lezers er geren zich niet aan de uitdrukking „alkmaarsche optrommelaarszij is, dit weten wij, niet van den. hooggeaehten schrijver. G. W. B. I Snelpersdruk van HF.RM'. COSTER ZOON te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 6