tcbhijk Jugczonbcu Stufcfecw. Stabe JJiicuwst ontwikkelen en eeue avontuurlijke staatkunde afkeurde en het Parlement moest uit personen bestaan die aan deze voor waarden voldeden. 77 Leden van de linkerzijde der ontbonden Kamer hebben een «manifest der parlementaire oppositie" aan de kiezers uitgevaardigdtot ontvouwing der redenen die hen voor de motie Mancini hebbeu doen stemmen. Zij beschuldigen daarin het ministerie van een willekeurig en doelloos es e den van 's lands penningen, inzonderheid van verspilling met opzicht tot het krijgswezen. Een der iu de turksche wateren gestationeerde turksche oorlogschepen heeft den 5 de italiaansche vlag aan m grooten mast geheschen en met 21 kanonschoten begroe als genoegdoeuing voor het gebeurde met de Principe lom- masowaarop bij vergissing gevuurd is. KEKKKljIJEtU STAAT De regeering is toegetreden tot de muntovereeukomst den 23 Dec.' 1865 tussclien Frankrijk, ItaliëBelgie en Zwitserland gesloten. Den 18 zijn de Landdagen iu de niet-hongaarsche landen geopend en is daarin voorlezing gedaau van een uitvoerig keizerlijk schrijven tot uiteenzetting der gronden waarom, in verband met het toeslaan van een ministerie aan Hon garije, de bijeeuroepiug van den buitengewonen Rijksraad werd ingetrokken, met oproeping van den engeren Rijksraa tegen 18 Maart waarvoor de Landdagen verzocht werden leden ie kiezen. Op denzelfdeu dag werd in de beide Huizen van den hougaarschen Landdag een keizerlijk rescript gelezen, o aankondiging van een ministerie Andrassy en van de one er werpiug der kwestie van de aanvulling van liet, leger aan de goedkeuring van den Landdag. Er werd besloten en Keizer door eene deputatie te doen bedankeute res t werden aanstonds de vlaggen uitgestoken en 's avonds werd de stad geïllumineerd. De gemeenteraad besloot mede tot, de aanbieding van een dankadres. Den 19 had m en schouwburg eene groote demonstratie ter eere des Keizers plaats. In vele andere steden van Hongarije ziju insgelijks feestelijkheden gehouden. Te Eiume verbood de overheid het. feestelijk vieren der benoeming van het liongaarsche ministerie; niettemin wcr en de vlaggen uitgestoken werd er een plechtstatige optoc i gehouden en geïllumineerd. Het gouvernement van Zevenbergen heeft mede alle fees telijkheden ter zelfder zake verboden. De s'avonische Congregratie heeft besloten hef liongaarsche ministerie niet als officieel te erkennen, zoolang het gevoe len van den croatischen Landdag niet bekend is. In de Militaire-Greuzen is men voor eene vereeuiguig van Croatie ra. Hongarije gezind. De aartshertog Slefanuseeb. in 1817, is te Mentone (Vorstendom Monaco) overleden. Hij was vroeger palattjn van Hongarije en bad sedert. 1848 Oostenrijk verlaten. P Ik ïi i S E 7* Bij de verkiezingen voor den Rijksdag verkregen te Berlijn de heeren Lasker, Waldeck, SchuheLViqgers, Rungeen Bunker 46505 en de regeerings-caudidaten de munsters Bismarck en v. Roon en de generaals MoltkeHerwarth, Falkenstein en Steinmetz 20620 stemmen. In de oude pro- «T ci iihtA- bij de hoofdstad, eene vergadering doen houden, waaraan de ministers, de maarschalk Bazainede geul. Marquez, de aartsbisschop van Mexico en p.m. 20 groote kapitalisten en grondbezitters deelnamen en waarin met 25 tenen 10 si. besloten werd, dat het keizerrijk in stand behooitteb ijveu. De Keizer heeft zich daarop bereid verklaard om aan (te regeering te blijven. Bazaine moet als ziju gevoelen en als dat van het gansche expedilie-corps ie kennen hebben gege ven dat het herstel der republiek noodzakelijk was. zulks ook van de ftnaneiëele zijde het geval is, terwijl de namen der commissarissen van toezicht daarvoor mede ten waarborg strekken, even als het woord van aanbeveling, dat de Commissaris des Konings in Zuid-Holland wel aan de burgemeesters dier provincie heeft willen richten. De aaudeelen zijn slechts f 100 groot en de stortingen geschieden iu 3 termijnen, de laatste op 1 October ibb/. den 17 uit Luxemburg LiUKensiem en aceinmeos -ouuw vinciën des Rijks zijn gekozen SI conservatieven, 5i libe ralen 8 clerikrden en 11 polen iu de meuvve gewesten 28 liberalen 17 partieularisten en 2 denen in Saksen rneeren- deels partieularisten en in de overige duitsche Staten nationale liberalen. Er moeten omstreeks 40 herstemmingen plaats hebben. Prins Frederik Karei heeft het mandaat voor het distriet WehlauLabiau bij Koningsbergen aangenomen. ft IHSE\. De Koning van Pruisen is den 19 te Dresden aangeko men en door de prinsen, de ministers, de hurgerlpkc eu militaire overheden aan het station ontvangen. Koning Johan was hem tot, Pristewitz te gemoet gereisd. De opperbevelhebber van het Saksische legercorps (het 12 van het noordduit,sche Bondsleger) zal door den Koning van Pruisen benoemd worden op voordracht van der. Koning van Saksen; laatstgenoemde zal echter de generaals benoe men terwijl de commandanten der Saksische vestingen door den Koning van Pruisen zullen aangesteld worden, voorts zullen de nruisische troepen uit Dresden teruggeroepen worden, maar Köiiigsiein, Leipzig en Bautzen tot nadere beschikking bezet houden en zal eindelijk Saksen de out,- eioening voor de bij Dresden aangelegde schansen voor zijne rekening nemen en die schansen zoolang de Koning van Pruisen het noodig acht, onderhouden, zonder dat de hoofd stad voor het, tegenwoordige als Bouds-vestiug of versterkie plaats zal beschouwd worden. De maarschalk Serrano en alle uitgeweken Afgevaardigden hebben geweigerd om eene aanvraag tot terugkeer te teeke- nen de maarschalk Narvaez heeft daarop besloten de ver plichting tot aanvraag opteheffen. De kapitein-generaal van Madrid heeft bekend gemaakt, dat de schrijvers en drukkers van geheime bladen en de personen die er geld voor beschikbaar stellen met den dood gestraft kunnen worden. Van officiëele wordt tegengesproken dat de Onderkoning van Egypte nieuwe rechten heeft geëischt. Te Anglavia in Anatolie zijn de turken in opstand geraakt en hebben zij de christenen vermoord. EGYPT K. Den 17 is het stoomschip Primokomende van metende 80 tonnen, door het kanaal van Suèz de Roode zee ingestevend. V SC 55, E SC «GI» SC ST T E A Het Huis der Vertegenwoordigers heeft een wetsontwerp aangenomenbevelende de onderwerping van het ontslaan dekministers aan de goedkeuring van den Senaat. Het ontwerp der Afgevaardigden tot invoering van een militair gouvernement in de zuidelijke Staten, is door den Senaat, aangenomen met die wijzigingdat het militair be heer slechts duren zal tot. het verleenen van het stemrecht, aan de negers, het aannemen van het amendement op de constitutie en het uitsluiten der bekende oproerlingen van hel kiesrecht,— maar daarop door de Afgevaardigden verworpen. De heer Peabody te Nicuw-Yurk heeft een miljoen d. m geld en evenveel in effecten geschonken tot bevordering van het onderwijs der jeugd, zonder onderscheid van gelaatskleur, in de zuidelijke Staten. Den 5 febr. hebben de fransche troepen in de volmaakste orde de hoofdstad verlaten. SI EXI4JO, Het bericht, van het bombardement van Mazatlan is on gegrond geweest; wel heeft er geschil bestaan tussclien den iuaristischen commandant en den americaanschen consul, maar moorden of maatregelen van wederwraak zijn met ge- De Keizer, de onmogelijkheid inziende om een nationaal congres bjjeeuteroepenheeft op zijn buitenverblijf la Teja Prins en prinses Hendrik zijn in de residentie teruggekeerd. Op 's Konings geboortedag waren te 's Hage verlicht lie., stadshuisde hotels der ministersde lands-gebonwen en vele woningen, alsmede het Buitenhof, waarop eene schit terend geïllumineerde muziektent was geplaatst, met om gaande bogen. Verkiezingen. Voor de benoeming van een lid der prov. Staten van Noord-Holland moet te Amsterdam herstemd worden tussclien Mr. E. N. llahusendie 387, en i. Stut t o. Gelder, die 290 st. heeft bekomen. Mr. M. J. e. hennep had er 208 verworven. Staten-Generaal. Den 21 ziju bij de 2' Kamer de beraadslagingen over de staatsbegroting begonnen en heeft de heer Keuchenius nogmaals de, strekking en wettigheid zijner bekende motie tegen de ministers verdedigd. {Zie verder bij Veepest.) Volkswapening. De hertogin van Saksen-Weimar-Eise- nach (prinses Sophia) heeft een groot stuk weiland achter Zorgvliet bij 's Gravenhage afgestaanom te dienen tot schietbaan. T. Op 's Konings verjaardag heeft de burgemeester van Kam- pen, uit naam van eenige dames, een door haar vervaardigd vaandel uitgereikt aan de burger-sehietvereeniging Willem ILL. Eerbewijzen. Op den 8Öen geboortedag van den schmier Schelfhout, op 16 dezer, kwam de Koningin hem persoonlijk "elukwenschen en werd hem het eere-voorzitterschap der maai schappij Arti et Amicitiu en eeue photographie voorstel lende 60 leden van Pulchri Studio aangeboden. Bij Kon. besluit van den 19 zijn tot ridders van den Ned. Leeuw o. a. benoemd de heeren R. J. Koning, te Limmen voorzitter van de algem. Synode der nederl. herv. kerk, en J. J. Prins, hoogleeraar te Leiden. Aanbestedingen. Den 18 te Amsterdam, liet af bleken van alle gebouwen van het voormalig Leprozenhuis en het maken van loealiteiten voor: 1 een policie-bureau 2 eeue armenschool met onderwijzerswoning en inrichting^ voor gymnastiek, 3 hel ouderwijs iu de physiologic met laoora- torium en 4 het onderwijs in de anatomie met a"a,1")'n'sc 1 muzeümminste inschr. gebr. Schoonenburg, voor t 12b,auu. Den 20, te Heer Hugo Waard, het begnnden van den Jan-Gleyuis-, den Noorder-Oterleeker-, den Hol-, den oddeii-, den Veenhuizer Micldeu- en den Tolweg ter gezamenlijke lengte van 12383 ellen, aan J, Stam, voor f 32010. Den 21aan het prov. gouvernement te Haarlemhet onderhoud van de Rijks-zeewering benoorden Petten, gedu rende 1867, minste iusclir./ Oldenburg, te Bergen, voor/ 23bO. Veepest. Vau 3 tot 9 Feb. zijn in Z.-Roll. aanget.1213, gest,. 324, afgem. 20, herat.163 g Utrecht 512, 440, 257 c N.-Holl. 248, 21, 215, 12 Gelderl. 75, 1, S No" ziek in Z -Hul 1.1525, in Utrecht 882, in Gelderl. o5 - Benoorden het. IJ kwamen van de 41 nieuwe gevallen 24 voor in de vroeger niet besmette gemeenten West.zaau en Wijde Wormer. In Noord-Brabant kwamen geene gevallen voor. Aldaar waren tot dien tijd aangetast 281 gestorven 13 en afgemaakt 406 runderen. Het totaal aangetasten heeft in de bedoelde week bedragen 2048, tegen 2C2Ö en 3251 in de voorafgegane weken. Laatstelijk is de typhus in Üverijsel op liet Kampereiland, in Friesland te Kooten en iu Limburg te Weert uitgebroken. Het leidsche adres tegen het stelsel van afmaking door de staatscommissie voorgedragen is, door 1878 grond bezit ters of veehouders uit Noord- en Zuid Holland onderteekend en door den heer v. d. Bereh v. Heemstede ra persoon den Koning aangeboden. Den 18 heeft de heer W. v. Golstem in de 2° Kamer tot den minister van biun. zaken de vragen gericht, of hij nog vau msening was dat. de veepest uitgeroeid moest worden en of hij meende het, plan der staatscommissie te moeien uitvoeren. In antwoord daarop verklaaide Z. ,xc. a s zijn gevoelen dat men alles moest doen wat mogelijk was om de ziekte te stuiten en om de kwade praetijken der land lieden tegen te gaan waarom hij eerlang een wetsontwerp zou aanbieden, tot het brengen van wijzigingen ra de bepa lingen der onteigening en tot versterking der straf bepalingen van bestaande wetten en verordeningen. De geheele aan neming van het rapport der staatscommissie scheen met in zijn plan te leggen, daar hij zijnen bijval voor heldoorden^ heer Loudon aanbevolen stelsel niet ontveinsde. Hoog water. Door den ooste-wind is het water veel verlaagd en het gevaar voor de rivierdijken geweken. Den L7 stond de benedenstad te Goriucliem nog onder, en was een o-edeelte gronds der oude vischmarkt te Deventer inge stort. en de gasfabriek aldaar ondergeloopeuzoodat er geen gaslicht ontstoken en geen avondkerk gehouden kon worden. Misdrijven. In den nacht van 18--19 is brand ontstaan maar spoedig gebluseht bij den tapper en fabrikant J. J. Paulen, onder Sehooten bij Haarlem,en vervolgens die persoon onder zwaar vermoeden van brandstichtingra hechtenis gelG°RATiE. Z. M. heeft, de doodstrafwaartoe Jannetje v. Boute, wed. M. v. Weele, door het hof van Zeeland is veroordeeld, wegens vergiftiging van haren man verwisseld iu eene tucht huisstraf vau 20 jaren. Bijzonderheid. In de diergaarde te Amsterdam^ andci- maal een hippopotamus geboren. PER TELEGRAAF. 's liane 23 Feb. Staatsblad No. 8 behelst het Kon. besluit, bepalende liet contingent voor de nationale militie voor de ligting van dit jaar op 11000 man, waarvan 500 voor de zeemacht. In de Novorscher, No. 2 dezes jaars bl. 46, komt het volgpnde artikel voor: Stadsbibliotheek ie Alkmaar (vgl. Deel XV, bl. li). Voor weinige weken is door Dr. P. Schcltcma archivaris der provincie Noordholland, de inventaris van hethoogstbe ang- rijk semeente-archief en de catalogus van de bibliotheek te Alkmaar voltooid. Moge 't bestuur eerlang tot het besluit komen om dit werk te doen drukken en algemeen verkrijg baar Ie stellenConstanter. Wil vereeuigen ons geheel met. dezen wensch en hopen dat de gemeenteraaddoor het voorbeeld van dien van Haarlem en van zoo vele andere steden te volgen net wetenschappelijk publiek bekend zal maken met. het onschat baar archief eener stad, van zoo Imogen ouderdom en met zoo merkwaardige geschiedenis als Alkmaar. G. W. B. Van 1 tot 15 Maart is in de voornaamste plaatsen des lands de gelegenheid opengesteld tot, deelneming in het ka pitaal groot 1 500.000, der'te Rotterdam, onder directie der heeren IJ. F. de Bock en Mr. M. Haantjes opgerichte //Ko ninklijke Maatschappijde Algemene Vee-Verzekering, waar van list doel is de veehouders, tegen betaling eeuer vaste iaarlijksche premie, tegen elke schade ...geleden door verlies 'van 'hun vee, te waarborgen. Het is onnoodig, het, groote nut van zoodanig, bij Kon. besluit goedgekeurd, veefonds, te betoogenvooral in een tijd als dezenwaarin de veehouder zich zoo vaak aan groote verliezen ziet blootge steld en zijn belang meer dan ooit vordert, om zich door eene betrekkelijk geringe opoffering tegen zulke, verliezen te vrijwaren. Maar is onze veeteelt eene der voornaamste bron nen van volkswelvaart en van onzen handel met. het, ui en- land dan is liet, ook eene zaak van nationaal en algemeen belang den veehouders de gelegenheid te openen, zich door assurantie staande te houden en verdient uit. dit oogpun reeds de deelneming in het kapitaal der maatschappij aan beveling. De berekening omtrent risico enz. doet zien, dat 's Konings verjaardag is wederom op de gewone wijze gevierd door het, uitsteken der vlaggen, het bespelen der klokken en het houden eener parade door de d. d. schutterij waarbij de laatstelijk toegekende eereteekens voor langdurige dienst werden uitgereikt. Bovendien werd 's avonds door de officieren der schutterij in de groote zaal van den heer Roest, een gecostumeerd bal gegeven, waaraau vele ingeze tenen deelnamen eu dat uitnemend is geslaagd. De pracht ve scheideuheid en juistheid dor costumes leverdebij de alleszins degelijke en' smaakvolle versiering der balzaaleen verrassend euschitterend geheel opterwijl eene hoogst genoegelijke stemming inzonderheid bij het souper, go uigde hue hartelijk 's Konings vijftigsten geboortedag herdacht en hoezeer de door de officieren aangeboden gelegenheid tot deze vaderlandsche feestviering op prijs gesteld werd. De tweede voordracht van den heer Cohen Stuart is weder door een groot aantal belangstellenden bijgewoond en heeft bijzonderen bijval verworven. Hij schetste de vervorming eu vergrooting van het Noorderkwartier door de menschelijke inspanning en" volharding, die, door tweedracht of verkeerd begrepen'eigenbelang soms verlamd, door de geweldige krachten der natuur, door den nood als gedrongen werden tot eendrachtige samenwerking, ter beteugeling der a om in dringende zee en, daarin geslaagd zijnde, in een betrekkelijk kort. tijdsverloop, de tot, binuenmeer-n geworden waterplassen iu duizenden bunders welige landerijen herschiepen ja zelfs verder gingen en uitgestrekte landstreken op het eigen gebied der zee veroverden. Naar aanleiding vau een zeer vergroot ex. der kaart van Noord-Holland in 1288, ontworpen door Mr. G. de Fries, behandelde hij achtervolgens de maatregelen vati graaf Floris V tot beveiliging van het, pas onderworpen West,frieslandde afsluiling der zeegaten te Schardam, te Monnickendam (de Penner Ee) en aau den Wijkermeer (de Kroinme-IJ), de gewichtige handelingen over de versterking der Huigen- en Waledijkeu in 1544, den aanleg van den Zanddijk van Oldenbarneveldde droogmaking van de Eg- mouder- en Bergermeeren van de Purmer, Wormer, Deemster, Heer Hugo Waard, de Wog- en Sehermeerenmet ontwik keling van de vele moeilijkheden en bezwaren daaraan ver bonden inzonderheid door het steeds kleiner worden van den boezem waarom de Pettemer en Nauernasche vaarten als middelen van waterafvoer gegraven werden en ein delijk de indijkingen van de Zjjpe de Wieringerwaardhet Koegras de Waard- en Groet- en de Anna Paulowna polders, terwijl hij ten slotte, zonder daaromtrent een bepaald oordeel te vellen, het belangrijke vraagstuk eener betere uitwatering ter sprake brachteene levenskwestie in onze dagen, nu de landman door den hoogen prijs der landerijen en huren genoodzaakt is meerdere vruchten van zijne gronden t.e trekken en die ook m het juatle jaar getijde beschikbaar te hebben. Dichterlijk schoon was de beschrijving van den ouden toestand van ons gewest, juist de aanwijzing van de nog overgebleven sporen daarvan, plastisch de voorstelling van de handelingen onzer vaderen ceestig waren de toespelingen op hunne en onze gebreken krachtig sprekers aansporingen tot eendracht en bevordering van liet algemeen belang, leerzaam en onderhoudend in hoogen mate was al wat hij ten gehoore bracht. Zijne kenschetsing van de maatschappelijke gevolgen der vervor ming van het Noorderkwartier, op a. s. Woensdag te honden zal ongetwijfeld evenzeer ieders aandacht waardig zijn. Door de leden van de sedert kort opgerichte vereenlging Zanglust werd den 16 dezer, hij eene gewone repetitie, aan hunnen directeur, onzen verdienstelijken jeugdigen stad genoot den heer/. M. Otlo, bij gelegenheid van zijnen 2U™ verjaardag, een met zilver gernonteerden dirigeerstok met toepasselijke inscriptie als blijk van erkentelijkheid aangeboden, vergezeld van eenige dichtregelenvervaardigd en voorge dragen door mej. R. Frenkel. De heer A. Ottobij die eenvoudige doch treffende plechtigheid tegenwoordig, was blijkbaar geroerd door de bewijzen van belangstelling m zijnen zoo geliefden zoon. en betuigde dan ook m warme bewoordingen den leden in het algemeen, doch mej. Frenkel in het. hijzonder, zijn hartelijken dank. Bij Kón. besluit van den 21, is aan Mt K. N. Zur muhlen op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als rechter plaalsverv. in de arrond. rechtbank alhier. Het adres aan Z. M„ uitgegaan van de vereeeniging «tot nut en genoegen" in den Purmer en gericht tegen het stelsel van onbeperkte afmaking van door de veetyphus aangetaste of daarvan maar ecuiaszins verdachte runderenheeft te Purmerende en alhier, waar het heden in de Beurs ter visie lag ruim 400 onderteekeningen verworven. Met de te Hoorn en te Monnickendam te verkrijgen onderteekeningen vermeerderd zal het door eeue commissie den Koning aan- geboden worden. Een adres var. dezelfde strekking zal naar wij vernemen, op a.s. Vrijdag en Zaturdag ra de Beurs Ier teckcniug gereed leggen. ilkmaar 23 Februari. lieden morgen tussclien 8 en Jure werden aan den neveligen hemel, op ongeveer twintig graden afstand ter wederzijde van de zon zoogenaamde bijzonnen eezieu Het zuidelijke lichtbeeld vertoonde zich zeer helder en van een geel-eu roodachtig licht, onregelmatig omgeven, 5 het noordelijke was flauwer en van korteren duur.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2