0®lcficlijfiscltc Berichten. u k a, a i WRa,rvan;hij het. gemis zóó zeer betreurde, dat hij uitstel, schorsing, overweging, onderzoek uoodig oordeelde. Geheime stukken Daartoe maakte de heer Mijer ze inderdaad door te ontkennen, dat hij ze bezat; maar hun aard eu hun doel eischten de meest volledige openbaarmakingtot voorlichting van de-mannen wier gewichtige roebtng het is hunne stem uit. te brengen over de belangen van de millioeueu wier lot van hunne besluiten afhangt. Had de heer v. d. Puilt wel verlof van den Koning om de bedoelde adviezeu openbaar te maken? Als of ooit iemand tot. zulk een openbaarmaking het verlof des Konings bad aangevraagd! Maar dergelijke tegenwerpingen zijn te dwaas 0111 er bn stil te staan. Wij doen het dan ook niet langer. Op deu 19 Febr. is te Brussel ouder bescherming van den nederl. gezant en onder voorzitting van den nederl. consul, opgericht eene NeJerlaudsche Vereeniging van Wel dadigheid tot ondersteuning van behoeftige nederlanders zonder onderscheid van godsdienstige of staalkundige ge zindheid. Den 22 heeft de Kamer, de hpgrnoting voor openbare wer ken tot een bedrag van 31.410,875 fr., met alg. st. aange nomen. De minister van financiën vroeg een crediet. aan van 600.000 fr., tol schadevergoeding eu maatregelen ter zake der (toenemende) veepest, en de minister van buiten!, zaken dted olficiëele mededeeliug van liet aanstaande huwelijk van deu graaf p. Vlaanderen. De minister van financiën heeft voorgesteld de dotatie van dien prins van 150.000 op 200.000 fr. te brengen en diens weduwe j van dat bedrag te verzekeren. K A B, A V a. Den 25 beeft de hper Disraeli in liet Lagerhuis eenige bizonderheden medegedeeld aangaande het. reformstelsel der legeering er zouden 4 nieuwe klassen voor bet stemrecht ont staan en daartoe behooren die eene zekere mate van onderwijs genoten hebben die 30 in spaarbanken, die 50 in fondsen bezitten en die 30 schellingen aan directe belasting betalen. Door deze uitbreiding zouden er 200000 nieuwe kiezers ko men, eu door de verlaging van den census tot 6 belas ting inde gemeentenen tot 20 in de graafschappen zouden er nog 200000 bijkomen. Bij bewezen omkooping zou de candidaat die op een na do meeste stemmen bekomen had als verkozen beschouwd worden, indien deze ten minste niet mede omgekocht had. De lieeren Lowe, Bright en Gladstone bestreden de door de regeering voorgestelde wqze van oplossing waarop vele leden riepen «trek de resolutiën in, dien een wetsontwerp in!" Hoewel de minister JValpole reeds gezegd haddat het gouvernement van zijn stelsel ccne kabiueiskwestie maakte, verklaarde de minister Disraeli zicll bereid de voorgestelde resolutiën ten deele iutetrekken, ja, den volgenden dag berichtte hij, dat de regeering alle resolutiën had ingetrokken en eerdaags een bepaald wets ontwerp zou indienen. In eene bijeenkomst van 298 liberale Parlementsleden was reeds, op voorstel van den lieer Gladstone, besloten eene gematigde, politiek te volgen en de door de regeeiing inte- dienen bill te verbete.ren. Hi't wetsontwerp, regelende de bepalingen omtrent de nieuwe confederatie der provinciën van Britse h-NoordAaierica, is door het Huis der Lords aangenomen. FKANHKiJK. Wat men van het ontwerp omtrent het recht van vereeni ging verneemt klinkt niet beter dan hetgeen van dat op de drukpers vernomen is; alle vereenigingen van 10 of meer personen moeten gehouden wordefi in een gesloten locaal na bekomen vergunning van en in liet bijzijn van een vertegenwoordiger der overheid. Over staatkunde, staat huishoudkunde godsdienst en bestaande belastingen mag niet gehandeld worden. Kiezersvereenigingen mogen ver gaderen van den dag der uitvaardiging van het decreet tot' oproeping der kiezers tot den vijfden dag vóór de stemming. Overtredingen worden gestrafl met boeten van 500 tot 10000 fr. en gevangenisstraf van 6 dagen tol 6 maanden. Volgens het. ontwerp der legerorganisatie zal het leger in vredestijd tellen 1.460.000 man, waarvan 450000 in aelieve dienst 500000 bij de reserve en 450000 bij de mobiele nationale garde. De diensttijd zal 9 jaren duren. Het transportschip Eldorado, dat troepen naar Cochin- China moet overbrengen zal te Algiers 25 arabische paarden innemen zijnde een geschenk des Keizers aan den nieuwen Taikoen van Japan. In 70 fabrieken van bronswerken te Parijs is de arbeid geslaakt de patronen wilden wel treden in eene verliooging der looueu maar slechts onderhandelen met hun eigen werk lieden en niet met zoogenaamde gedelegeerden. Een verzoek van den vice adml. Bouêt- IVillaumezom in den Senaat eene interpellatie te doen overliet ontoereikende der sommen aan het depar'. van marine voor de verandering van het scheepsgeschut toegestaan is afgewezen. 'Bjj het Wetg. Lichaam zijn wetsontwerpen ingekomen tot regeiing van het technisch onderwijs, 'ot. vermindering van het aantal jaren van inwoning noodig voor naturalisatie, eti op de vennootschappen. De aanvraag voor de interpellatie Lanjuinais had nog 19, voor de interpellatie Picard 15 onderteekenaars. Den 22 heeft de heer Pelletan eerstgenoemde ontwikkeld; de dirècteur-geueraal der posterijen Vandal verdedigde zich door aanlevoeren dat de prefecten hel recht hadden oproe rige geschriften op de post. aantehoudeu en dat dus alleen de opzending naar Parijs, waardoor slerhls 5 brieven één etmaal opgehouden waren, een gebrek aan vorm was. De minister Rouher erkende dat het niet regelmatig was, indien postbeambten verdachtschijnende brieven in beslag namen en aan de regeering opzonden, waarloe de ambtenaren niet het initiatief mochten nemen, maar de bevelen van het gouvernement, moesten afwachten; hij verzekerde, dat liet voorlaan niet weder zou geschieden dan krachlens een door de admini-tratie uitgelokt rechterlijk bevel. Nadat de Af gevaardigde Martel verklaard had dat de oppositie niets meer wenschté tezesgen, nude minister de circulaire Vandal niet goedkeurde, werd met eene grooie meerderheid besloten om overtegaan lot, de orde van den dag. Den 25 had de interpellatie Lanjuinais plaats; hij noemde het recht, van interpellatie wel gewichtig, maar beklaagde zicli over de belemmeringen waafaau de vrije uitoefening verbonden was, en achtte het besluit van 19 Jan. tot. af schaffing der adres-discussie onwettig, omdat zoodanige zaak moest beslist worden bij Senaatsbesluit en niet bij Keizerlijk decreet. De beer Chesnrlongnamens de meerderheid, en de minister Vuilry verdedigden de regeering eo meenden dat de Kamer een goede ruil gedaan had, terwijl daarentegen de heer Marie de opheffing der adres discus-ie onwettig en als eene belemmering vc.or liet recht, van controle beschouwde, eu de heer Faore aanvoerde, dat de Keizer de veranderingen had vastgesteld om sommige regeerjngsdaden die tot. afkeu ring aanleiding zouden geven aan de discussie te onttrekken. Den 26 besireed de minister Rouher de opposanten en ver zekerde eene milde uit voering v„n liet programma van 19 Jan.. hetgeen eene luide toejuiching deed opgaan de lieer OLlivier sprak in gelijken geest als de minister; Faore volhardde bij zijn gevoelen en met 241 legen 25 st. werd tot de orde van den dag besloten. De Keizer heeft den minister Rouher een warmen brief van dankbetuiging, voor zijn /«uitnemend pleidooi" in de Kamer, geschreven. Z. M. heeft, op nieuw verscheidene personen die tijdens de cholera-epidetnie bewijzen vati menschlievendheid of van buitensewonen dienstijver hebben gegeven, tot ridders van het Legioen van Eer benoemd en tevens aan 083 andere personen die zich bij die gelegenheid mede verdienstelijk hebben gemaakt, gouden, zilveren en bronzen medaljes toegekeud. De Panhellenion is uit de haven van Cerigo ontsnapt en heeft, zijne lading op Candia ontscheept. Door eenige dagen stroovuren te branden deed het. schip zich voor als steeds tot vertrek gereed zijnde eu noodzaakte dus zijn turkschen bewaker om eveneens gereed Ie blijven en al zijne steenkolen te verstokeu. Toen het zoover gekomen was, kon de vlucht gelukken. De engelsche consul beeft kanonneerbooten naar Heraclion gezouden om nieuwe moordtooueeleu te voorkomen. 1 T A ij a K. Garibaldi beeft, bij in het blad il Diritto geplaatsten brief, verklaard, dat hij van ganscher harte toelreedt tot het manifest der liberale oppositie Hij is te Venetie aan gekomen en daar met geestdrilt ontvangen. Volgens de Opinione luidt het programma der oppositie de romeinsclie kwestie moet met geweld opgelost worden opdat niet gezegd worde, dat Rome opgegeven is toen men Turijn verliet liet. financieel evenwicht, moet gezocht worden in de grootst mogelijke inkrimping van het. leger en voorts door eene gedwongen conversie der rentgevende schuld. Er is een vast eskader voor de Middellandsche-zee inge steld dat in de eerste plaats naar de Levaut zal stevenen. ai KIS li 3I.IJK ¥j STAAT In het den 22 gehouden consistorie heeft, de Paus 32 bisschoppen geprecomseerd waarvan J5 voor het Koningrijk Italië, waaromtreut Z. H. zich welwillend uitliet. 6M9*TKABB JJÜ. TePesth zijn 2 burgers van Ftume aangekomen als over brengers van klachten tegen de aanmatigingen der croaten Den 21 zijn in laatstgenoemde stad 4 aanzienlijke burgers in hechtenis genomen en is de hoofdwacht versterkt. Den 23 is in beide Huizen van den honcaarschen Landdag mededeeliug gedaan van de samenstelling van het miui-ierte; het bestaat, uit: Andrassy voorzitter en a. i. oorlog Fes/eties bureau des Konings, Wenkhum binn. zaken, Lonyay finan ciën, Eö/rijs eeredienst eu onderwijs, Hornaih justitie, Miko openbare werken, Gorone landbouw, handel en ni|verheid Deze aankondiging is met een algemeen en herhaald eejubel ontvangen. Den 24 werd in alle kerk een te Deunt gezongen. Het agrammer cdmitaat, heeft besloten den Keizer de opheffing van het patent tot aanvulling van liet leger te verzoeken. Bij Keiz. besluit, van den 26 is de boheemsche Landdag onthouden en zijn tevens verkiezingen voor deu nieuwen Landdag uitgeschreven. In eene door de regeering uitgevaardigde aanschrijving, wordt de houding der croatische organen gegispt en hel losmaken van den band tusscheu Hongarije en Oroat.ie zoo wel als de oprichting van een drieledig koningrijk, voor eene hersohenschim verklaard. Met Italië zijn onderhandelingen geopend over een verdrag van handel en scheepvaart. Graaf Taaie, gouverneur van Opper Oostenrijkis tot minister van binn. zaken benoemd. Op een door graaf Andrassy bij de croatische hof ka nselarij gedaan verzoek zijn de 4 te Ftume in hechtenis genomen burgers terstond in vrijheid gesteld. Het hongaarsehe ministerie heeit den 23 twee aanschrij vingen uitgevaardigd. De eene tegen het afrukken of ver minken van wapenschilden, uithangborden en opschriften, de andere lot voorloopige bevestiging der overheden eu beambten in hunne funcliëu tot den 10 Maart. S» SK UI S K SI. Te Dnsseldorp is de verloving van prinses Marie v. Ho- henzollern met. den graaf v. Vlaanderen gevierd door een op tocht bij fakkellicht waaraan de hur erlijke en militaire overheden, de schutters van het S. Sebastiaansgildehet corps brandhlusschers eu een groot aantal inwoners deelnamen. De Koning, heeft bij genoemde gelegenheid een brief van gelukwenscliing geschreven aan den Koning van B Igie waarin hij de stelligste verzekeringen geeft omtrent het be houd van den belgisehen Staat, welke verwikkelingen er ook zouden kunnen oprijzen. Ten huize van Herman Kuhn, den berlijnschen eorrespon den' van het frausche blad le Monde, is eene huiszoeking gedaan; hij zelf is naar Weiinar gevlucht. Te Keulen is de cholera weder toenemende. De aarts bisschop aldaar heeft open'«are gebeden uitgeschreven voor de r. c. keik in Polen en Rusland. Alle geestelijken van bel bisdom Mauz hebben bij adres, den Koning bescherming verzocht legen de belcedigingen welke liet r. c. geloof in deu Gustaaf-Adolf-kalender worden aangedaan. Bismarck heeft te Elherfeld bij de herstemming voorden Rijksdag, 10199 st. verworven, tegen 6914 op Forckenbeck. Hij heeft evenwel de keuze voor Jenehow aangenomen, zoiidat te Eberfeld eene nieuwe stemming moet. geschieden. De lieeren tt. d. Heydtv. Roon ItzenplitzE uien burg en Sanigny zijn door den Koning aangewezen om als commis sarissen onder liet, voorzitterschap van v. Bismarck, de re geering in den Rijksdag te ve-tegenwoordigen. Den 24 heeft, de Koningin de witte zaal van liet pa leis in tegenwoordigheid van de Koningin de prinsen en prinsessen en het corps diplomatique, den Rijksdag geopend, met. eene zeer toegejuichte, vredelievende aanspraak, waarin de hoop niet ontveinsd werd om later ook de zuid-duitsche broeders in het Verbond optenemen. Den 25 werd de eerste, zitting gebonden en een voorstel van graal Sehwtrin om voorloopig het reglement van orde der pruisische 2e Kamer te set.ruiken, aangenomen, 's Avonds waren alle leden hij den Koning ter maaltijd genoodigd. Hel Kon. lands-economie-collegie heeft, met 41 legen 3 st. beslotenomaangezien het ministerie van handel en eeredienst reeds bij dat van buit. zaken aangedrongen bad om op Nederland ter zake van de gebrekkige bestrijding der veepest, eene diplomatieke pressie uiiteoefenen en met, algelieele afsluiting der grenzen te dreigen, liet ministerie van landbouw te verzoeken de afsluiting onniiddelijk afte kondigen indien de tegenwoordige maatregelen niet binnen kort het gewenschte gevolg hebben. De geheele grens langs Nederland is met militairen bezet, eu de" toelating van reizigers slechts over eenige bepaalde wegen vergund, en niet. dan onder voorwaarde van onder- wer'piug aan chlonrberooking. De veeziekte is weder in gemeenten nabij de nederlaud sche grenzen uitgebroken. De frankfo-ter deputatat.iedie nogmaals om ontheffing van de oorlogschatting kwam verzoeken is bij den Koning toegelaten en heeft de toezegging ontvangen dat, ofschoon cie heffing naar krijgsrecht rechte aardig was hij maatregelen tot verligting zal nemen, indien liet hem blijkt, dat de stad te zeer door hare schuldenlast gedrukt wordt. De Koning heeft besloten tot ontmanteling der hanno- versche vesting Stade. SPAA.IK Bij Kon. besluit is eene reorganisatie bevolen der kerke lijke besturen, op den grondslag van het, concordaat van 1861. Het stadje» Torreireja hij Alicante, is door eene aardbeving geheel vermeld in 1829 was liet door dergelijk onheil ge troffen. T U 11 Si IJ K. De opstand op Candia duurt voort. Mustapha-bassa is na eene vermoeiende en vruchlelooze expeditie van 50 dagen tegen Sfakia met een zeer gedund en ontmoedigd leger te Canea teruggekeerd. Den 1 Febr. heeft de algemeene vergadering der opgestane eandioten te Sfakia eene proclamatie uitgevaardigd, waarhij zij de bevolking aanspoort om geene afgevaardigden naar Konstantinopel te zenden. Bij gevechten op 13 en 14 Febr., in bet westelijk deel des eilands, zijn 8000 turken bij Gerakari geslagen met verlies van 2 stukken, 5 vaandels, 100 muildieren en een aantal gevangenen. Na versterking uil Canea ontvangen te hebben, bi-proefden de turken te vergeefs, de provincie Selino te bezetten. In een ander deel des eiland hebben 2500 opstandelingen den 11 en 12 een turksch corps verslagen. Ouder voorwendsel van de duurte der levensmiddelen zijn door de turken te Jeruzalem wanordelijkheden gepleegd en hebben zij de christenen willen ombrengen. De bassa heeft hen echter in zijne bescherming genomen. lEKKKMt. III-. STAT KA De Senaat heeft het nieuwe tarief, dat veel hooger is dan het bestaande, aangenomen. De Afgevaardigden weigeren echter er over te stemmen. De post voor het, gezantschap te Rome is van de begroo ting geschrapt om de belemmeringen welke aldaar de pro- testantscbe godsdienst aangedaan worden. De juridische commissie van het Huis der Vertegenwoor digers In eft besloten liet Huis niet aanteraden om deu Pre sident in staat van beschuldiging te s ellen. De gouverneurs der zuidelijke Staten hebben te Washington eer.e bijeenkomst gehouden tot. het ontwerpen vau een voor stel tot bevrediging, waaraan de President zijne goedkeuring heeft, gehecht en dat door deu heer Dixon bij deu Senaat, is ingediend. Zij verlangen bij wijze van amendement op de constitutie, de verklaring, dat de Unie is ondeelbaar, dat de schuld der noordelijke Staten erkend en die der zuidelijke gewraakt wordedat aan alle burgers de uitoefening hunner burgerschapsrechten verzekerd wordedat de negers niet geteld wórden bij het. opmaken van de grondslagen der Ver tegenwoordiging, tenzij hun vergund worde te stemmen, en dat geen Staat, voor de toekenning van liet. kiesrecht meer mag vorderen dan een belastbaren eigendom van 250 d. en bet vermogen om de constitutie in het engelsch te lezen en zijnen naam le schrijven. De Senaat heeft besloten de militie van het Zuiden af te danken. 9IKXU Den 5 Febr. hebben de fransclie troepen in de volmaakste orde de hoofdstad verlaten. Geul. Marquee heeft die stad in slaat, van beleg verklaard. Genl Miramon heeft Zacateeas ingenomen en Juarez ge noodzaakt de vlucht te nemen. Genoemde gnneraal iteeft den 4 deu republikeinschen genl. Escobedo bij San Luis Potosi geslagen. »i VA l'Ai. l A I» Staten-Generaal. Bij de 2' Kamer is ingekomen een ontwerp tot verhooging 'an de tweede helft der indische begrooting voor het loopende jaar met 1 miljoen tot ver- beleriug van de tractemeuten der inlandsclie hoofden en ambtenaren, zonder gelijktijdige afschaffing van alle ver plichte dienstendie evenwel tot binnen de grenzen van het regeeringsreglement zullen teruggebracht en gehouden worden. Na een strijd van eenige dagen over de motie Keuchenius en het rapport der ministers 1ot ontbinding der vorige Kamer, is eindelijk den 28 hoofdstuk II der begrooting, Hooge coUei]iën van Staatmet 64 tegen 2, en deu 1 Maart hoofdstuk III. Buitenl. zaken met 41 tegen 31 st. aangeno men, het laatste, op voorstel van den heer Dumbar, met weglating der sommen voor de missiën te Munchen en Karlsruhe. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Maastricht de heer H. Raat. Volkswapening Te 's Hage heeft zich eene commissie gevormd tot oprichting eeuer 2e sectie der scherpschutters- vtreeniging uit lieden van den fatsoenlijken werkenden stand. Te Nii uwe Diep is mede eene commissie werkzaam om een corps vrijwilligers opterichten. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap over de utrecht- sclie sclierpschutters-vereeniging de Zwijger aanvaard. Militaire Academie. De krijgsraad te's Hertogenbosch heeft de aangeklaagde kadetien schuldig verklaard aan slaan en verwenden met voorbedachten rade, door velen op een. en hen veroordeeld 2 tot 2 maanden, 2 tot lj maand, 2 tot 3 weken eu 4 tot 2 weken cellulaire gevangenisstraf. Als verzachtende omstandigTie ten zijn aangenomen de gulle bekentenis der beklaagden en de tegenwoordige toestand der academip. Aanbestedingen. Den 18 te Schiedam, door het r. c. armbestuur, liet bouwen van scholen voor jongens, aan J F. Rozestraten voor f 21428. Den 28, aan het depart, vau binn. zaken, het maken van verschillende gebouwen eu inrichtingen op liet slation Hee renveen minste luschr. R, v, d. Viugt Jt, te Warmond, voor f 149.900. Den 26, te Rotterdamhet maken eener begraafplaats voor de r. eatholieken aan C. Keyvoor t 70350. De ij/eren spoorwegbrug te 's Gravendeelwaarvoor de K'ótln. maschinenbau-gesellscha/t de laagste inschrijver was, is gegund aan L. J. Motten 8f Cie. te 's Graveuhage. Veepest. Van 10 tot. 17 Feb. zijn in Z.-Holl aanget.1082, gest.317, afgem. 6, n Utrecht ii 425, n 321, n N -Holl. v 203, 6, 309, u Gelder!. 17, 3, 155, jg V N.Brab. 8, 40, n a Nog ziek in Z-Holl. 981, in U'recht 660 Het cijfer was weder afnemende, zijnde 1735, tegen 2048 en 2617 in de beide voorgaande weken. Benoorden het IJ kwamen slechts 13 gevallen voor, 8 te Nieuwendam, 2 te Edam en 3 (voor het eerst) te Ilpenda®, herst.l 17 323 1

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2