Jngczotibcn Stanken. Dc doodstraf de meening der meerderheid van het kabinet tot breede uit breiding van het stemrecht. Den 5 kondigde üisraëli in het Lagerhuis aan dat het ministerie van de aanneniiug of verwerping der iutedienen reform-bill eene kabiuetskwestie maakt. Dien dag zijn te Dublin in hechtenis genomen de ameri- caansche genl. Masset/zich noemende militair opperhoofd der ierjche republiek en een aanvoerder der feniaus met name Jackson. De policie nam tevens vele wapens in beslag. In den daarop volgenden nacht viel bij die stad eene scher mutseling voor tusschen eenige honderden feniaus en de troepen en policie, waarbij 4 fenians (1 doodelijk) gewond werden. Zij hadden eenige mijlen spoorweg vernield en de telegraafdraden tusschen Dublin, Cork en Limerick afgesneden. Den 6 stonden bij ïallaght 5000 a 6000 fe niatis en is de policie in verscheidene kleine iersche steden aangerand ge worden. Deu 7 waren bij Dublin reeds 300 fenians in hech tenis genomen. In den volgenden nacht werden Tipperary, Limerick Waterford en Drogheda door talrijke benden be dreigd. Uit Dublin werd cavallerie en artillerie naar Limerick ter hulp gezonden. In het graafschap Curk zijn verscheidene policie-statious aangevallen. FKAKHH1JH. Bmile de Girardin zal in rechten vervolgd geworden, we gens een hevig artikel in het blad la Liberie, naar aanlei ding van de interpellatie Lanjuinais, in welk artikel hij den minister Rouher heeft doorgehaald wegens zijne lofreden op liet Keizerlijk en zijue verzekering dat de toestand steeds verbetert. In een later artikelwaarin hij zijne vervolging aankondigt, zegt hij tevens, dat iu Europa, Spanje alleen uitgezonderd, nergens minder vrijheid eevonden wordt dan in Frankrijk, dat de staatsgreep van 1851 noodeloos en onge wettigd was en het land sedert niet machtiger en vrijer is geworden. Den 2 heeft te Toulon een hevige storm gewoed waar door een gepantserd fregat vergaan is. De Keizer heeft, op verzoek van den pruisischen gezant, aan den gezant en deu secretaris van het Memorial diploma- tique kwijtschelding verleend van straf wegens hoon van den Koning van Pruisen. Z. M. heeft den baron de la Villeslreux tot eersten am bassadeur te 's Graveuhage benoemd. Bij Keiz. besluit wordt het aantal compaeniën der 100 linie-regimenten op den voet van vrede van 22 op 20, ge- sameuiijk 2000 man tellende, gebracht, zullende de voel van oorlog zijn 21 actieve en 6 depót-compaguiën samen van 3030 man. Bij hei Wetg. Lichaam is eene wet in behandeling genomen tot aanvulliug der wetten op het lager onderwijs van 1833 eu 1850, ten gevolge waarvan 8000 meisjesscholen en 2000 ge hucht- of buurtscholen in het aanzijn geroepen13000 nieuwe onderwijzeressen in vrouwelijke handwerken aange steld en de traetementen van het ouderwijzend personeel verbeterd zullen wordeu. Vooral de heer Kotb-Bernard be streed het staatsonderwijs, dat door den minister Duruy krachtig verdedigd werd. ITALIË. Garibaldi heeft aan de Ie Triest gevestigde griekeu ver zekerd dat Italië gunstig voor Griekenland gestemd is: dat zijn zoon naar Candia vertrekt en hij zelf zal volgen zoodra de tijdsomstandigheden zijn voornemen begunstigen. Na zijn vertrek uit Venetie, waar Garibaldi even schit terendals hartelijk is ontvangen, heeft hij Udine, Pordeuone, Belluna en Feltre bezocht, waar hij almede feestelijk ont haald is. In een nieuvr te Florence verschijnend oppositieblad heeft hij de kiezers aangespoord om vooral geen clericaleu naar het Parlement altevaardigen. De aartsbisschop van Genua raadt daarentegen de keuze aan van ordelievende en godsdienstige mannen als het eeui e middel om verbe'ering te brengen iu deu hachelijken toestand des lands. Prins Amudrushertog v. Aosta tweede zoon des Konings. zal in het huwelijk treden met de prinses del Pozza la Cis- terna en vervolgens zijn verblijf te Napels vestigen. HERKELIJKE STAAT. Verschillende personen zijn gearresteerd o.a. graaf Pngli acci te Vilerbo de tusschenpersoon van het Nationale Co mité en de romeiusche uitgewekenen en de advocaat Ca- rancinidie voor deu secretaris van dat comité gehouden wordt. In den nacht van 27 28 Fehrua'i is, door de waak zaamheid der po'icie, eene poging verijdeld om het voor de carnavalsfeesten op het Volkspleiu te Rome opgerichte am phitheater in brand te steken. PKVIÜEK. Aan den hertog van Nassau wiens onlangs reeds dood verklaarde gemalin nagenoeg van hare ziekte hersteld is, zijn 4 sloten toegestaan, waaronder het kasteel te Bibericlt, voorts eenige hossehen de helft der inkomsten van de do meinen en 36000 fl. apanage voor zijn eerstgeboren kind. Te Keulen is bij herstemming den frankfurter pastoor Thissenden candidaat der catholieken, versterkt door de democratenmet 8379 st tot lid van den Noordduitschen Rijksdag verkozen tegen 6106 st. op den heer Lud. Camp- hausen den candidaat der oud liberalen. In den Rijksdag hehbeu zitt ine 1 prins van den bloede. 2 hertoeen4 vorsten26 graven 9 vrijheeren en 62 edel lieden »an lageren rang. De ambtenaren zijn talrijk verte genwoordigd n. 1. 9 ministers. 7 generaals. 2 opper-regee- ringspresidenteu 6 presidenten en 15 leden van cerechtsho- ven of rechtbanken, 5 ambtenaren van het o. m. en 24 land raden de nijverheid eu de wetenschappen zeer zuinig, n. 1. 2 boekhandelaars, 1 bankier. 2 fabrikanten, 2 hoogleeraren en 8 redacteurs van dagbladen. Tot voorzitter is niet ver kozen de meermalen genoemde graaf Stolberg z. IVernigrrode. maar de heer Simson voormalig voorzitter van het frankfur ter parlement ondervoorzitters zijn de hertog v. Ujest en de vroegere hannoversche minister v. Benningsen den voor zitter van het National- Verein. VEKKIAIL»»; STATES. Het Huis der Vertegenwoordigers heeftniettegenstaande het veto yan den President, de wet goedeekeurd tot invoe ring van een mili.air bestuur in de zuidelijke Staten. Den 4 Maart is het veertigste Congres der Unie geopend. MKAil» De Keizer is den 19 van het landgoed !a Teja in de hoofds'ad teruggekomen. Om in den dringenden geldnood te voorzien, heeft hij zijn tafel- en ander zilver naar de munt gezonden en zijne paardenrijtuigen en voorwerpen van weelde verkocht. Volgens een ander berichtwas hij op genoemden dag met 6000 man in noordelijke richting gemarcheerd en had hij een geheel corps republikeinen verslasen. Op voordracht van den maarschalk Bazaineheeft hij aan 250 frausehe officieren en soldaten de ridderorde van Gua- daloupe verleend. Aau de frao schep ep apdeje vreemdelingendie door de tijdsomstandigheden verliezen hadden geleden, heeft hij gron den ter bebouwing afgestaan. ItK\ LA t II Verkiezingen. Te Amsterdam is bij herstemming tot lid der prov. Staten van N. Holland verkozen de heer Mr. E. N. Rahusen met 735 sttegen 461 op den heer P. Smult v. Gelder. Staten Generaal. De minister van financiëu heeft een wetsontwerp ingediend om de bier-accijns niet meer te berekenen uaar de inhoudsruimte der hrouwvaten maar naar de gebruikte hoeveelheid meel of mout, en zulks tot tege moetkoming aau de Nederlaudsche Beiersch-bierbrouwerij te Amsterdam. De 2« Kamer heeft de volcende hoofdstukken der staats- begrooting aangenomen justitie met 44 tegen 21, r. c.eere- dimst met 36 tegen 30 eu hero, eerediensl met 43 tegen 26 st. Bij de behandeling van het hoofdsluk binnenl. zaken is met 35 tegen 32 st. aangenomen een amendement van den heer n. Lijnden, om de som van f 12000, uitgetrokken als sul sidie voor het practisch onderwijs iu de geneeskunde te Amsterdam met /9000 te verminderen. Het miljoen bestemd tot wering der veepest is toegestaan volgens den minister is dit slechts als een voorloopig bedrag te beschouwen eu zal spoedig een afzonderlijk wetsontwerp dienaangaande wor den ingediend. Volkswapening. Prins Frederik heeft het hem aange boden beschermheerschap van de scherpschutters-vereeuigiug te Leiden aanvaard. Voor een opterichten weerbaarhei.lsfonds zijn te 's Gra veuhage reeds belangrijke toezeggingen gedaan: de heeren J. B. v Limburg Stgrum en H. A. v. Karnebe'k zijn bereid ieder f 3000 te gevende heer Schotten gedurende 3 jareu 10 's maaudsde heer P. A. Roche tot wederopzeggeus f 100 's jaars. Het doel van dit fonds is het aankoopen van geweeren het oprichten van schietbanen en het bevor deren van algemeene scherpschutters-wedstrijden. Handel. Te Rotterdam is tot stand gekomen om met 1°. April in werking te treden eene maatschappij tot on derlinge verzekering van uitgevoerd levend en geslagt, vee. Afdamming der Ooster-Schelde. De minister vau binn. zaken heeft de seheepvaart kennis gegevendat een aanvang wordt gemaakt met de afdamming van dit vaarwa ter tusschen Woensdrecht en Krabbrndijkeen dat, ter vervanging daarvangebruik kan worden gemaakt van het sedert 15 Oct. geopende kanaal door Zuid-Bcvelaud. Nijverheid. De fabrikanten in Twente hebben besloten tot eene vermindering der werkuren wegens de tegenwoordige overvoering der iudische markt met geweven stoffen. Te Breda zal eene meel-en broodfabriek opgericht worden, waarvoor het henoodigde kapitaal reeds beschikbaar is. Bij Kon. besluit van den 8 is de prins v. Oranje benoemd tot eere-voorzitter van de nederlaudsche hoofdcommissie voor de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs. Koninglijke maatschappij van tuinbouw. Het cijfer der leden tot 225 gedaald zijnde, heeft het bestuur de ont binding der maatschappij en de overdracht harer bezittingen aan het rotterdamsche departement der holl. maatschappij van landbouw voorgedrageu. Standbeeld van Vondel. B. en W. van Amsterdam zijn door den gemeenteraad gemachtigd, om het door de stad te bekostigen fundament te leggen iu het nieuwe rij en wandelpark. Volksgezondheid. Te Leiden is eene vereeniging opge richt tot verbetering der volksgezondheid aldaar. Pharmacofcba Neerlandica. Bij Kon. besluit van 1 Maart, is eene commissie benoemd tot wijziging eu aanvulling der Nederlaudsche Apotheek. Aanbestedingen. Den 4, te Zwolle, het bouwen van eene lagere schooleene teekeuschool en eene burger-avond school aan B. H. Trooster, voor t 43880. Den 6. te Assenhet bouwen eeuer school voor meer ui gebreid lager ouderwijs, aan J. Lumbers voor 3550. Bouwwerken. Bij den gemeenteraad van Leeu warden is vaude burgerij eene aanbieding omvangen van t 13000 voor een nieuw beursgebouw, onder voorwaarde van plaatsing aau de Wortelhaveu, waar thans de hulpbeurs slaat. Giften. Volgens de G4e lijst vau vrijwillige giften voor den Paus, door de Tijd medegedeeld, was het bedrag reeds t t 101 732 geklommen. Rampen. Inden avond van den 1 heefteen hevige brand gewoed iu de Haarlemmer Houbuinen te Amsterdam waar door 4 met brandstoffen gevulde perceelen zijn vernield en b- prachtige r. c. kerk de Posthoorn groot gevaar heeft ge- oopeu. Den 7 is te West woud de hofstede van den landman Prins verbrand, waarbij 18 koebeesten eu 2 paarden in de vlam men zijn omgekomen. Veepest. Van 17 tot 23 Feb. zijn iu Z.-Holl. aauget.1020, gest.241, afgem. 10, herst. 80 Utrecht 386, 253, 245 3 N.-Holl. u 181, 11, 245, Gelderl. 18, 115, g N.-Brab. 2, 10, n S Nog ziek in Z-Holl. 1025, in Utrecht 548. Hel totaal aangetasteu beliep 1607, tegen 1735 en 2048 in de beide voorafgegane weken. Beuoorden liet IJ kwamen in de laatste week 15 gevallen voor te Nieuwendam Edam, Westzaan Hoogwoud en Z. en N. Schermer. Iu Friesland heeft zich de ziekte, na het geval op 20 Febr. te Kooten niet weder vertoond. Verschillende gemeente raden dier provincie hebben op raad van Ged Staten ver ordeningen vastgesteld tegen hel overbrengen der runderpest door personen. De arroud. rechtbank te Amsterdam heeft beslist, dat het opgraven van onteigend vee is diefslalen alzoo 2 personen veroordeeld den een tot 15 dagen en den ander tot 1 maand eenzame opsluiting. Gedep. Staten van Gelderland, Noord-Holland Friesland, Groningen eu Overijsel hebben zich tot den Koning gewend met dringend verzoek, dat de door Rijks commissie voor gestelde maatregelen zullen worden ten uitvoer gelegd. Ged. Slatenvan Z.Holland zijn eveneens overtuigd dat afmaking het. eenige middel is tot sluiting der ziekte, doch geven, wat de uitvoering betreftde voorkeur aau de denkbeelden van den heer Loudon. Het hoofdbestuur der friesche maatschappij van landbouw heeft den Koning mede een adres van adlnesie aan het rap port der Staatscommissie gezonden. Gratie. Z. M. heeTt het doodvonnis door het Hof van Gelderland gewezen tecen A. Huisman eu B. Klutnwegens moord, veranderd in lOjarige tuchthuisstraf. Staats-LoteRIJ. Trekking der 5e klasse, 2e week. No. 16405 100000, No. 763 t 20U0No. 5759 en 18755 1500, No. 443. 1443, 2834, 3923, 7944. 8697, 9710. 10254, 12326. 12585, 13267, 13900, 13988, 15254, 16318, 16852 eu 17354 1000. Zoolang de minister Olivier aan bet hoofd stond van de nederlandsche justitie, konden wij deze quaestie veilig laten rusten. Zijne handelingen toonden ge noegzaam, dat door hem geene uitvoering aan eenig doodvonnis zou worden gegeven. Feitelijk was de doodstraf' afgeschaftal bestond ze regtens nog steeds, 't Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage heeft den minister een verwijt gemaakt van wat het eene ontdui king van de wet noemdeons inziens zeer ten onregto. Wij zullen n.l. trachten aantetoouen, dat de weg door den heer Olivier bewandeld de eenige isdie tot eene volslagen afschaffing dezer wreede straf voeren kan; dat eene proefneming, zoo als die van den heer Olivier, het eenige middel is om aan de voor standers van het schavot hun laatste argument te ontnemen. Oog om oog tand om tand leven om leven leerde de Mozaïsche wet. Die den dood geeft zal den dood ontvangen; dat was volkomen logisch geredeneerd; de gevolgen van een dergelijk systeem waren ver schrikkelijkwreed en onberekenbaar, dikwerf onregt- vaardig en soms onmogelijk maar de strengste logica kon in het stelsel niets berispelijks vinden. De vraag is alleen maar, of het een strafstelsel kon heetenen of men het niet eerder een systeem van officiëele wraakneming moest noemen. Prevóst Paradol schreef in zijne „Queiques pages d' histoire contemporaine Tome IV" over de doodstraf, en beweerde, dat er geen strafselsel bestond, dat regt gaf om de dood als straf te verwerpenen dit is volkomen juist, tenzij men met ons moge beweeren, dat de dood evenmin een straf is, als de Mozaïsche talio den naam van strafstelsel verdiende. 't Is juistomdat er altijd plaats overblijft voor wat wij zouden willen noemen: „liet noodzakelijkheids argument" Men vergunne ons een voorbeeld. Een van de nieuwste en zeker de meest geliefkoosde van de theorien der tegenstanders van de „peine capitale" is dezeHet doe] van den Staat is om aan de bur gers de grootst mogelijke mate van ontwikkeling te schenken. Nu is het leven zekerde eerste onmisbare voorwaarde tot ontwikkeling. De Staat zou dus door iemand het leven te ontnemen handelen tegen het doelwaarmede hij is ingesteldmet andere woor den het belang van den Staat zou strijden met het doel van den Staat, wat geheel onaannemelijk is. Maar nu zegt het „noodzakelijksheids-argument," wanneer eens de dood van dien eenen burger nood zakelijk is voor de ontwikkeling van allen? Wanneer de misdaad slechts op deze wijze kan worden onder drukt? Wanneer de rust en de vrede, die voor de ontwikkeling van allen noodig zijnslechts ten kos ten van dien enkelen kan worden verkregen Dan jadan moet het regt van den eenen opgaan in het regt van allen; dan moet de misdadiger sterven. Zietvoor deze redeneering is plaats in elk straf stelsel, totdat men zal hebben uitgemaakt dat de dood geen straf is. Vroeger zocht men het onderscheid tusschen wraak en straf altijd hierin, dat de straf door de bevoegde autoriteit, de wraak door het individu werd voltrok ken. Zeker is dit niet het eenige, waarschijnlijk niet eens het voornaamste kenmerk. Wanneer een fransch dagbladschriiver naar Cayenne wordt verbannen „pour excitation a la haiue et au mépris du gouvernement" (wat in het hollandsch heet, omdat hij eene vrij gematig de, andere is onmogelijk, oppositie tegen de Keizer voerde), dan kan men dat nooit straf noemen, zonder den zin van het woord te verdraaiendat is hoogstens gewettigde wraakneming. Elke straf moet zijnevenredig aan de mis daad en zij moet ergens toedienen; hetzij tot verbetering van het individu, hetzij tot zekerheid van den Staat. Geen van beide kenmerken vinden wij in den dood. Wat de dood is weet niemand; het angstspook voor velen de verlossing voor enkelenhetonbekende voor allen. Hoe kan nu het onbekende evenredig zijn met het bekende? Zegt niet: met den dood wordt alleen hij gestraft, die gemoord heeft, het gelijke met het gelijke; want niet de gevolgen van de daad, niet de gevolgen van den moord worden bestraft, maar de handeling zel ve niet de dood van het slagtoffer, maar de aanval van zijn vijand. De dood van het slagtoffer zou wor den gewroken, de handelwijze van den moordenaar wordt gestraft; dat is juist het onderscheid. Zoo dan het onbekende niet evenredig kan zijn met het bekende, dan is de dood geen straf, en moe ten wij bij de voltrekking van een doodvonnis de straf zoeken in 't geen den dood vooraf gaat, in de mar teling, die de ziel van den veroordeelden kwelt ge durende de laatste dagen van zijn leven. Lees „le dernier jour d'un eoudamné, Claude Gueux" en zooveel andere werken. Voorzeker, die marteling is boete genoeg ook voor de ergste misdaad maar, behalve dat zij zeer verschillend werkt, is het straf? verbetert zij den misdadiger? In alle geval beneemt zjj hem de gelegenheid dat te toonen. Helpt zij den Staat? Ook zonder die marteling ware opsluiting voldoende. Deze tortuur is erger, dan die uit de vorige eeuw zij dient niet eens om bekentenissen aftedwingea. Als ze daartoe leidt, is het toeval. De Staat kan dus niet met den dood straffen. Hieruit volgt nu echter volstrekt niet, dat aan den Staat het regt geweigerd moet worden om doodvon nissen te doen voltrekken. De eerste pligt van den Staat valt te zamen met het krachtigste instinct van den mensch: zelfbehoud. De Staat mag dooden zoo als ook elk mensch dat doen mag, uit noodweer. Maar zegt dan niet, dat de maatschappij den dood straft; zegt, dat zij met alle middelen, die zij be reiken kan, voor haar leven strijdt; met alle mid delen want in zulk een geval zijn zij allen wettig. Hieruit volgt dan ook, dat alleen op die misdaden de dood kan wordeu gesteld, die de hartader van de maatschappij aantasten. Wij geven 10e dat meü dit vrij ruim nemen kan zelfs nemen moet. Dat men ook volslagen storing van de binnenlandsche vrede en rust moet tellen onder de gevallendie den Staat tot noodweer roepen. Geene enkele noodzakelijkheid dwingt bijv. den nederlandsehen wetgever om op straatroof den dood

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2