S^ekclijkschc Berichten. Ware hi) hèt geweest, zegt hij, hij zou toen reeds de Ver tegenwoordiging ingelicht hebben. Zou ook dit in strijd met de Waardigheid en onfatsoenlijk geweest zijn? Maar kehnpn wij dan geen hoogere zedeleer dan fatsoen- lij.kheid? Moet die lauwe, ziel ioodendegevoelen recht verstikkende fatsoenlijkheid de maatstaf onzer daden zijn Die zich met een onwaarheid behelpt is onfatsoenlijk en die de onwaarheid aan het licht brengt is ook onfatsoen lijk LuchtHet wordt ons in deze fatsoenlijke wereld te eng om het hartdie waardigheid begint ons te drukken als een benauwde ongezonde dampkring. Wij verlangen naar buiten wij hijgen naar versche lucht. en voelen ons gedrongen in navolging van de woorden des lfekedichters te bidden: Van waardigheid, die waarheid mijdt, Van lauw fatsoen verlos ons, Heer! Geef moed tot onbescheidenheid Geef ons natuur en waarheid weer! ES Si ïj G i K. De Senaat heeft het hoofdartikel der wet tot het. tegen gaan der misbruiken bij de verkiezingen met 47 tegen 9 st. verworpen. Het belgisch-mexicaansclie legioen is in den avond van den 10, aan boord van het fransche transportschip le Rhone, te Ant werpen aangekomen en onder hel gejuich der menigte ontscheept. Bij het passeeren van Vlissingen had het op het havenhoofd geschaarde garnizoen liet vaartuig met. een luid «hoezee" ie'.,roet. De regeering heeft 9000 fr. ouder de equipage willen doen verdeelen maar zulks is niet toe gestaan. De officieren van het schip zijn door den gouver neur der provincie op eeu banket, geuoodigd. De Koning heeft aan' de teruggekeerden 4000 fr., zijnde 7.80 fr. per hoofd doen uitreiken. DA1TSCHLA&D. De nu geratificeerde overeenkomst tusschen de 4 zuid- duitsehe Stalen strekt, tot eene gemeenschappelijke militaire organisatie, ter handhaving hunner nationale integriteit, met aansluiting aan liet overige Duitschland. Si 91 5'. 1. A V IS De leden der ambacht,svereenigingen hebben besloten voorloopig eiken Zaturdag-avoud op het Trafalgar-plein te Londen eene demonstratie te houden tot onderhoud der gisting ten gunste van het stemrecht der handwerksklassen. Te Stockport hebben 20000 werklieden den arbeid iu de katoenfabrieken gestaakt, wegens de verlaging der loonen. Bij het Lagerhuis is den 6 voor de tweede maal gelezen eene door den heer Coleridge voorgestelde bill, tot het open stellen der academische lessen te Oxford, niet alleen voor anglicaansche maar ook voor r. e. studenten. De minister van oorlog draagt voor de soldij der man schappen gedurende de eerste 12 dienstjaren dagelijks 2 en gedurende de 9 volgende 3 p. verhoogiug van soldij te geven, hetgeen eene meerdere uitgaaf van 500.000 zal vorderen. De bewegingen der fenians hebben zich verder bepaald tot het vereenigen van aanzienlijke massa's, tot oproerigheid in verscheidene dorpen en het plundereu van pachthoeven. Nadat van de troepen 6 beweegbare kolonnen geformeerd en talrijke arrestatiën gedaan warenis de rust hersteld. I'KA.V li ?5 i.l li. "Voor de rechtbauk heeft de heer de Girardin even als de drukker van het blad la Liherté, zelf zijne verdediging voorgedragen. De eerste is, wegens het aanranden van de daad van 2 Dec. 1851, die tot 2 malen door eene volks stemming bekrachtigd is, en dus wegens het verwekken van wrevel tegen het bestuur, uit aanmerking van verzachtende omstandigheden niet tol gevangenisstraf, maar tot, het maxi mum der K.e e (5000 fr.) veroordeeld. Hij heeft onmidde- lijk appèl aangeteekend en vervolgens in la Liherté verklaard, dat hij, dank zij deze vervolging en veroordeeling voortaan zich, hoe pijnlijk hem hem dit ook valle onder de stelsel matige vijanden van het keizerlijk gezag zal scharen. De drukker is in eene hoele van 100 fr. verwezen. De Keizer en de Keizerin hehhen zich met giften van 10000 en 5000 fr. aau het hoofd geplaatst, der insclirijvings- lijst tot ondersteuning van het, bezoeken der tentoonstelling door werklieden. In de kazernes zijn 5000 slaapplaatsen voor deze personen bestemd en bovendien worden er voor hun verblijf groote loodsen gebouwd. Den 7 is te Tours een congres gehouden van 85 depar tementale boekdrukkers en daarop besloten om bij de regee ring aanlqdringeu op het. hehoud der boekdrukkers-brevet ten', of op schadevergoeding aan de tegenwoordige bezitters, en op verligtiug van de op de boekdrukkers rustende wet telijke verantwoordelijkheid. Te Belleville bij Parijs, werd den volgenden dag, door 1500 drukkersgezellen, eenparig de opheffing der brevetten en het terugkeeren van hetdruk- kersbedrijf onder het gewone recht wensehelijk verklaard. Te Parijs is een comité tot stand gekomen om, in ge meenschap met, dat te Londende grieksclie bevolkingen geldelijk tegen de turken te ondersteunen Leden daarvan zijn dé hertog de Brogliede Iteereu GuizotVillemain S. Mare-GirardinJules Simon enz. Den 8 is bij het Wetg. Lichaam de legerwet, ingediend een diensttijd medebrengende van 5 jareu bij het actieve leger en 4 jaren bij de reserve, en voor hen, die niet in het leger worden opgenomen van 4 jaren bij de reserve en van 5 jaren bij de mobiele nationale garde. Aan de man schappen van liet actieve leger is geen vrijkoop veroorloofd, maar wel vervanging door dezulken die daarbij hun vijfde dienstjaar zijn ingetreden. De mobiele uationale garde kan alleen bij eene speciale wet worden opgero-pen. De nu in dienst zijnde manschappen zullen na liet volbrengen hunner 7 jaren nog 2 jaren bij de mob. nat. garde moeten dienen. Na de voorlezing nep Glais-Bizoin //er zullen geen vreugde vuren ontstoken worden" en IHcard //is dat nu de krooning van het gebouw Thiers en 4 anderen hebben een verzoek ingediend om de regeering te interpelleeren over hare buitenlandsche staat kunde Picard desgelijks over het jongste senatus consult door hem als een inbreuk op het algemeen stemrecht be schouwd. De wet óp het lager onderwijs is den 11 met alg. st. aan genomen. In alle gemeenten van 500 zielen komt alzoo minstens 1 openbare meisjesschool, tenzij de departementale raad ontheffing verleent. Dn amendementen van Gavin Guéroult en anderen tot. invoering van het kosteloos onder wijs in de lagere scholen (32 st. voor), van Jules Simon tot verbetering van de bezoldiging der onderwijzers en van Si- men en Faore om de benoemingen niet aan den prefect, maar aan een inspecteur der universiteit of aan een departemen taal comité'optedragen (60 st. voor) werden verworpen. Blijkens het verslag van den Senaat wenscht die vergade ring de heslissing of eene teruggezonden wet op nieuw bij het Wetg. Lichaam zal behandeld worden aan zich zelve te houden en niet aan den Keizer overtelaten. Den 13 zijn bij de Kamer de wetsontwerpen op de druk pers en op het recht van vereeniging ingediend. ITALIË. Ricasoli is met, 963 st. verkozen te Florence waar Gari baldi er slechts 97 verwierf. *an de 88 bekende verkie zingen zijn 66 ten gunste der regeering en 22 vau de op positie uitgevallen. Van de 156 herstemmingen verwacht, men 108 in ministeriëelen ziu. Volgens het offieiëele orgaan der pauselijke regeeringkan er geen twijfel beslaan omtrent de afkeuring der bekende overeenkomst Langrand- üumonceau. Het nationaal Haliaausch genootschap in Zuia-Tyrol heeft bij proclamatie vau 24 Febr. de bevolking aangespoord tot het onderhouden eener vreedzame agitatie ten gunste van eene aanhechting aan het Koningrijk. 0»rrE.\K]JH. Als oorzaak der ontbinding van den boheemschen Land dag verneemt men, dat de meerderheid der uit 10 czechen en 5 duitscliers bestaande commissie voorstelde, om de ver kiezingen voor den Rijksraad alleen voorwaardelijk te doeu en om een adres aan den Keizer te richten tot liet bloot leggen der bezwaren en het betreuren van de intrekking van het September-manifest, waardoor alle landen, met inbegrip van Hongarije, over de staatsregeling der monarchie zouden zijn geraadpleegd. De engere Rijksraad brengt, naar de nieeniug der oommissie, de rechten van Vorst en Land in gevaar, zoodat zij slechts mede wil werken lot de vorming van eeri beraadslagend lichaamdoor welks samenstelling geeue verandering in de staatsrechterlijke verhouding van Bohemen tot den troon en het Rijk gebracht wordt. De chezisehe of federale partij heeft de leden der meer derheid van den outboudeu Lauddag dadelijk weder als candidat.en gesteld. De Landdagen van Moravie en Krain ziju insgelijks ont bonden mede omdat zij aan de regeering de bevoegdheid betwistten om den engereu Rijksraad bijeen te roepen, hoe wel zij aan 's Keizers uiteioodigiGg tot liet verkiezen van afgevaardigden voldaan hadden. Die vau Gahcie heeft met 99 tegen 34 st. tot het ver kiezen van afgevaardigdeu voor den Rijksraad besloten. Het bijeenroepen van den Rijksraad is korten tijd uitgesteld. Het miuislerie van Staat voor de uiet-hougaarsclie lauden is opgeheven. Tot minister van financiën is benoemd de heer Becketot stadhouder vau Bohemen, in plaats vau giaaf Rothkirvhde baron v. Kellersperg, laatstelijk stadhou der van Triest. Hongarije. Het Volkshuis heeft de regeeringsvoordracht betreffende het heffen der belastingen op den bestaaoden voet lot aau het einde des jaars met 317 tegen 18 st. goed gekeurd. Het heeft eene commissie van 10 leden benoemd tot het vragen van inlichlingen aan de regeering over de noodzakelijkheid der voorgedragen recruteeringwelke com missie vervolgens heeft gerapporleerd dal de sterkle van het leger zoo verminderd is, dat eene lichting van 48000 man voor Hongarije en Zevenbergen niet te hoog moet ge acht wordenwaartoe dadelijke noodzakelijkheid bestaat omdat bijna alle europeesche Staten liunne strijdkrachten vermeerderen. De aanvraag is daarop met, 256 tegen 57 st. toegestaan. De voordrachten op de drukpersaangelegenliedeii en de bevestiging der gemeentebesturen iu hunne funclien zijn mede goedgekeurd. Het Magnatenhuis heeft de ont werpen desgelijks aangenomen, dat op de liehtiug met alg. st. in het prager dagblad Politiek zijn 2 aanschrijvingen be kend gemaakt van den bevelvoerenden generaal te Pesth aan de commandanten der onderafdeelingen houdende, dat de instelling van een hongaarsch ministerie voor de landsverde diging geene verandering brengt iu de eenheid des legers. Het bewind daarover in het Volkshuis door den heer Tissa geïnterpelleerd, heeft hp monde van den minister Andrassy verklaard, dat liet er geen gewicht, aan hechtte en zijn plicht zou weten te doendat de Keizer het bestaan der aanschrij vingen hel eerst van hem minister vernomen had en dat zij builen voorkeunis van den generaal waren openbaai gemaakt. De croalisclie gemeente-besturen zijn aangeschreven om n-evolg te geven aan het Keizerlijk patent tot aanvulling van het leger. Vele dier besturen zullen uit dien hoofde hun ontslag vragen. Iu alle gemeenten van Croatie zijn keizer lijke commissarissen aangesteld. Eimige aanzienlijke croaten zijn door Andrassy naar Pesth ontboden tot het houden eener conferentie. Met het oog op het in werking treden van het hongaar- sche ministerie is de zevenbergsche kanselarij den 10 opgeheven. Den 12 is de Keizer te Pesth aangekomen en met geest drift ontvangen. Andrassy was in zijn rijtuig gezel en. De stad was feestelijk versierd en werd 's avonds geïllumineerd. it U I 5» SS V. Prins Frederik Karei heeft vau den Koning van Italië de Aimouciade-orde ontvangenvergezeld vau een schrijven waarin gewaagd wordt van het roemrijk aandeel des prinsen aan den oorlog van het vorige jaar. Deu 4 heeft v. Bismarck het ontwerp der Bonds-consti- tutie bij den Rijksdag ingediend met aandrang tot eene spoedige behandelingaangezien het voorloopige bondge nootschap den 18 Aug. geëindigd is en voor dien tijd ook no<* de goedkeuring vau de Landdagen der Bondsstaten verworven moet worden. Indien de volken het voorbeeld der regeeringen volgden en door wederkeerige inschikkelijk heid en opofferingen de eenheid van Noord-Duitschlaud bevorderden zou liet vertrouwen der zuidduitsche Staten op aansluiting zeker toenemeu. Eene 'vooral voor de arbeidende klassegewichtige bepa ling der Boudscoustitutie isdat liet burgerrecht van den eenen Staat ook geldig is voor de andere Slaten. Het reglement van orde der pruisische Kamer van Afge vaardigden is door deu Rjjksdag aangenomen. In de zitting van den 9 is de heer Tweslen krachtig op gekomen voor het budjetrecht. De heer Forckenbeck heeft verzocht niet in aanmerking te komen bij de herstemming te Elberfeld-Barmenwijl hij zich verbonden had voor het district Neulialdensleben-Woll- mirstedt. Diiar hebben de conservatieven de caudidatuur des Kroonprinsen tegenover de zijne gesteld maar de prins door eene deputatie verzocht, om het mandaat te aanvaarden, weigerde zulks en verklaarde gaarne te willen zien dat de heer Forckenbeck verkozen werd. Den 6 is te Berlijn in ruim 83jarigeu ouderlom overleden de beroemde schilder Beter n. Cornelius. Het hooggerechtshof beeft beslist dat, het hof van appel ten onrechte den heer Tweslen niet vervolgbaar heeft, ver klaard wegens het door hem op 10 Febr. '66 in het. Huis der Afgevaardigden gesprokene, op grond dat persoonlijke béleedigingen niet geacht, kunnen worden te beliooren tot de meerlingen wier uiting de constitutie veroorlooft.^ De directeur der posterijen in Hannover heeft zijne be ambten gelast te waken tegen de verspreiding eener in Brunswijk gedrukte en tot verzet tegen Pruisen predikende brochure. Aan de onderwijzers in Posen is de lezing van het in de poolsche taal geschreven pedagogische maandwerk de Bescha ving verboden. SPAXJE. Het geheime blad Relampago deelt besluiten mede van de revolutionaire junta waarbij de kapitein-geDeraal van Madrid Ier dood veroordeeld wordt met verbeurdverklaring zijner goederen de deelnemiug aan de verkiezingen verboden het aannemen van het. mandaat als landverraad aangemerkt en de bevolking aangespoord wordt om in de hoofdstad of elders uitbrekende bewegingen te ondersteunen. De in Frankrijk vertoevende infant Henriquezdie de handelingen der regeering, vooral de verbanning van zoovele geachte Spanjaarden openlijk afgekeurd heeft is bij kon. besluit vervallen verklaard van zijnen rang als grande en van al zijne ambten titels en decoratiën. De staat van heleg is in het geheele Rijk opgeheven, de censuur hersteld staatkundige dagbladen moeien een borg tocht van 40,000 r. stellen en de drukkers zijn mede-ver antwoordelijk verklaard. TA IA HIJ E. Het eiland Mitylene is door eene aardbeving, waarbij hon derden menschen zijn omgekomen iu eeu puinhoop verkeerd. De Porte heeft 2 commissarissen naar Candia gezonden, om eene commissie tot ondersteuning der weduwen en weezeu te organiseeren. WEB KAL De 1® Kamer van den Rijksdag heeft de regeeringsvoor dracht verworpen, waarbij de benoembaarheid van alle zwe den zonder onderscheid van godsdienstige geloofsbelijdenis, tot alle lands bedieningen werd vastgesteld. De fiuanciëele commissie der 2* Kamer stelt voor om tot verbetering der wapening van liet leger, in plaats der ge vraagde 3 miljoen, 1 miljoen te verleeneu en op de verdere begrooting van oorlog 1 miljoen ce bezuinigen. I E H 8-: 80 IMG I» 80 «'I' A T 80 De Kamer heeft de zaak betreffende het in beschuldiging stellen van den President verdaagd tot Mei en de stukken in handen der juridische commissie gesteld. De Senaat heeft liet. besluit, der Kamer tot het verbieden van betalingen wegen.s de voormalige Zuidelijke Confederatie goedgekeurd. Ecu amendement, op de wet lot invoering vaneen militair bestuur in het Zuiden, en wel omdat bestuur opleheffen in de Slaten die het amendement op de const! utie aannemen en het algemeen stemrecht, ook voor de negers, invoeren, is door de Afgevaardigden vooral op aandrang van deu 75jarigen Stevens, met 94 tegen 69 st. verworpen. De Senaat keurde de wet met 29 tegen 10 st. goed, maar met ver zachtende bepalingen die evenwel door de Afgevaardigdeu met 98 tegen 73 st. afgewezen werden. Op voorstel van Stevens besloot meu toen. eene conferentie met den Senaat te houden, hetwelk wederom met, eene weigering beantwoord werd. Eindelijk besloot de Kamer zich met de wijzigingen van den Senaat te vereenigen, maar er nog een amendement bytevoegen, en wel dat alle burgerlijke besturen in het Zuiden als voorloopig aangemerkt zouden worden en onder het gezag der Uuie staan, welke bepaling ten laatste ook door den Senaat is goedgekeurd. De Wetgeving van Maine heeft geprotesteerd tegen de vorming eener unie door de britsch-americaansche gewesten. SI EX 5 CO De maarschalk Bazaine heeft vóór zijn verlrek den Keizer aangeboden hem indien hij de Kroon wilde nederleggeu veilig naar Vera-Cruz te geleiden. Z. M. heeft daarop geantwoord le willen blijven en mocht de tiood het eischen zich te zullen doen geleiden door de 2 in mexicaansclie dienst ove-gegaiie oostenrijksclie eseadrons. De Keizer heeft de manschappen daarvan vrijheid gegeven tot vertrek, maar niet één heeft hem willen verlalen. De officieren en manschappen der repubiikeinsche brigade Carillo hebben zich ter beschikking der keizerlijke regeering gesteld, en zulks om de edelaardige bedoelingen des Keizers en het streven der Ver. Slaten om mexicaansclie gewesten te vermeesteren waaraan Juarez bevorderlijk is geweest. Escobedo heeft 190 keizerlijken doen doodschieten en last gegeven om alle buitenlandsche vrijwilligers die krijgsgevan gen raken desgelijks vau kant te maken. UIA IA ISA AAA Ik Statkn-Gënekaal. Ingediend zijn de ontwerpen van wet tot invoering van het nieuwe wetboek van strafvorde ring, en de onteigeningswet voor de verbinding der staats spoorwegen Breda-Moerdtjk en Willemsdorp-Rotterdam. De henrooting voor binnenl. zaken is aangenomen met 61 tegen 6 st. Het langdurigst werd gesproken over het lager onderwijs en wel over de al of niet belemmerde ontwikkeling van het bizonder onderwijs, door het beschermde openbaar onderwijs. Sedert eenige dagen is het hoofdstuk marine eu daarmede ons stelsel van defensie aan de orde, en worden daarover belangrijke beraadslagingen gehoudenwelke ook door den prins v. Oranje worden aangehoord. Benoemingen. Tot hoogleeraar in de rechten te Gro ningen is benoemd M". W. Modderman, adv. aldaar, ter ver vanging van Mr. J. H. Philipseemeritus geworden. Belastingen. De kamers van koophandel te Breda en Schoonhoven hebben adressen aau de hooge regeering gericht aandringende op het afschaffen der wet, op de patenten. De gemeenteraad van Leiden heeft besloten over 1867 eene directe belasting te heften vau hoogstens f 5000, van op kamers levende meerderjarige personen. Volkswapening. 21 Scherpschutters-vereenigingente zamen ruim 2000 werkende leden tellende, hebben zich aangesloten hij den Nederl. Weerbaarheids-Bond; 't zijn die te Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal 's Hage Leiden Schoonhoven, Woerden, Middelburg, Utrecht, Zeist, Arn hemWagentngen, Deventer, Kampen en Assen. Het centrale comité heeft tegen Julij te 's Gravenhage een algemeeuen nationaleu wedstrijd uitgeschreven voor de leden der vereenigingen en de manschappen van het leger en der schutterij. Den 9 heeft eene commissie der haagsche scherpsch. ver eeniging uit handen des Konings een fraai militair vaandel ontvangen dat den 14 op plechtige wijze aan het corps is uitgereikt. j Zondag-viering De gemeenteraad van den Haag heeft den 12, met 23 tegen 4 st., verworpen het voorstel van den heer F.nthooer,om de Kon. Hol!, schouwburg op Zondag avond te laten bespelen. Aanbestedingen. Den 14. door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder, liet verhoogen der lage gedeelten van den jaagweg langs de ringvaartminste inschr. Chr, Streefkerk te Buikslootvoor 34860. Den 14, aan het prov. gouvernement van N. Holland, het onderhoud der werken eu zeeweeringen op het eiland Marken tot uit». Dec. 1869. minste inschr. B. Beukenkamp te Wieringen voor t 4580 per jaar. Rampen. In den nacht van 1011 is de oude kerk te Stolwijk afgebrand; wegens hare bouwvalligheid was zij sedert eenige weken niet. meer gebruikt. Veepest. Van 24 Feb. tot 2 Maart zijn inZ.-Holl. aanget. 878, gest.249, afgem. 3, herst. 47 3 u Utrecht u 252, 320, 231 p, N-Holl. v 104, u 4, a 99, 1 J e Gelder!, 14, 78, b

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2