ALKMAARSCHE COURANT No. 12 Negenenzestigste J aargang. Zondag; 24 Maart. Bij deze Courant behoort een bijblad bevattende advertentiën. #fficiccl (Bcbcclfc. Do geldleening van f 45000ten behoeve der gemeente Alkmaar, tegen 5% 's jaars, met aan- deelen van f 1000 of f500, blijft nog opengesteld. BRANDWEER. De vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Alkmaar. £I2Hckelijfiscïtc Berichten. Deze Courant, wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussohen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3.40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers EERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen t Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Aan de Provinciale Griffie van Noordholland te Haar lemis verkrijgbaar een KAART van HUISDUINEN den HELDER en het NIEUWED1EP, waarop is voor gesteld de toestand van 1571, in 1702 en in 1866, tegen f ,50 per exemplaar. Voorts zijn nog exemplaren verkrijgbaar: a. aan de provinciale griffie, van 1°. een kaart van het strand der Noordzee, langs den vasten wal van Noordholland, bestaande uit zes bladen, tegen f 1.50 per exemplaar; Jo. een kaart, voorstellende den vroegeren en den tegen- woordigen toestand van het dorp Egmond aan Zee tegen f .50 per exemplaar; en b bij Joh. Enschede <>f Zonen, te Haarlem, van de ZEEWERINGEN EN WATERSCHAPPEN van NOORDHOLLAND, door Mr. G. de Fries At., lid van de Raad van Stateoud griffier van de Staten van Noord-Holland welk werk door den schrijver aan de provincie Noord holland is afgestaan en van wege die provincie in 1864 is uitgegeven. Dit werk bevat eene vollpdige opgave van de verschil lende zeeweringen waardoor Noordhoiland beschermd wordt, van de waterschappen waaruit de provincie is zameuge- steld en van de verveeningendie in 1864 daarin in werking waren. Bovendien wordt van elk dezer zeewe ringenwaterschappen en vereenigingen de waterstaat kundige toestand zoowel als de inrigting van het bestuur naauwkeurig beschreven. De prijs van het werk is f 3. De Griffier der Stalen nan Noordholland van VLADERACKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat het. onderzoek der reclames wegens lieehaamsgebreken enz., van ingeschrevenen voor de BRANDWEER, door hen zal gehouden worden op Maandag, den 1 April aanstaande, des namiddags ten 6 ureten raadhuize dezer gemeente. Degenen die vroeger voor de dienst bij de brandweer zijn aangewezen doelt vermeenen mogten wegens ligchaams- gebreken regt tot vrijstelling te hebben verkregen, kunnen die gebreken alsdan teveus doen onderzoeken. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd den 1 Maart 1867. A. MACLAINE PONT. üe Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennisse van de ingezetenen Dat de lijsten der kiesgeregiigden voor de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Stalen en van den Gemeenteraadvoor de dienst des loopenden jaars, benevens de lijsten dergenen welke van die des vorigen jaars zijn geschrapt,, op bedelt door hen voorloopig zijtt vast gesteld gedurende 14 dagen in het portaal van liet Raadhuis aangeplakt en dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd), van 10 tot 2 ure, ter secretarie der gemeente, ter inzage zullen liggen. Bezwaren daartegen kannen gedurende dien tijd op onge zegeld papier, mits gestaafd door de noodige bewijsstukken worden ingezonden aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. de» 13 Maart 1867. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat de VOORJAARSKERMIS aldaar zal beginnen op Woensdag den 24 April e.k. en dat op dien dag tevens de loting voor plaatsen gehouden zal worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Maarf1867. De Secretaris, SPANJAARDT. Het GEMEENTEBESTUUR van ALKMAAR verlangt, op eene jaarwedde van 380,—, een HUI.,PMXÏ4I<.K- aan de openbare armenschool aldaar. Sollicitanten adressen zich met franco brieven vóór 5 April 1867 bij den Burgemeester dier gemeente. Toen wij voor twee maanden naar aanleiding van het geschrift van den heer Bosscha //Pruisen en Nederland" ons de vraag stelden: wat waarborgt ons ons onafhankelijk volks bestaan wezen wij onder anderen op het verblijdend ver schijnseldat niet alleen bij Regeering en Vertegenwoordi ging, maar ook bij het volk zelf een levendige belangstelling is ontwaakt, in onze weerbaarheid, een krachtig streven zieh openbaart om de hand aan het werk te slaan en van woorden tot daden over te gaan. Wij eindigden ons opstel met deze woorden //Een sehoone vrucht, van die ontwaakte kloekheid is de oprichting der vrijwillige vereenigingen van scherpschutters. Nog is haar getal gering, maar er schijnt, grond om te ver wachten dat zij weldra in belangrijk aantal zullen verrijzen Wij hopen, dat spoedig het niet bestaan van zulk een ver eeniging in een gemeente van eenig belang tot de voor de ingezetenen niet vereerende uitzonderingen op den regel mogen gerekend worden." Die verwachting is niet beschaamd. De scherpschutters- vereenigingen verrijzen alom en de reeds bestaande nemen in aantal van leden toe. Ook te Alkmaar bestaat zulk een vereeniging. Is dit niet te stout, gesproken Bestaat zij reeds inder daad Bepaalt allps zieh tot nog toe niet, tot pogingen om er een op te richten? Wij gelooven het niet. Waar een zoo talrijke vergadering als 1.1. Woensdag hier bijeen was, zoo levendige belangstelling en een zoo onmiskenharen lust tot medewerking aan den dag legt, waar omstreeks honderd burgers door hunne naamteekening zieh gezind verklaren om, hetzij als zelf werkend, hetzij als begunstigend lid, hetzij ia beide hoedanigheden toe te treden tot een veree niging ter bevordering van 's lands weerbaarheid daar kan men aannemen dat die vereeniging bestaat, ook al is al liet overige nog onbepaald al is haar reglement, nog in wording al blijft ieder onderteekenaar ook vrij zich terug te trekken, wanneer later de aangenomen regelen en bepalingen der vereeniging hem niet aanstaan. Het doel der vereeniging is aangewezenduidelijk aangewezenen daarmee hebben alle aanwezigen met geestdrift ingestemd. Dat doel is hetzelfde dat alle vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, alle scherpschuttersvereeui- gingen of welken naam zij ook dragen mogen, die zijn toe getreden tot den Nederlandsehen Weerbaarheids-Boud zielt voorstellen: de bevordering van 's lands weer baarheid. De vergadering van IJ. Woensdag vereenigde zich met de woorden voorkomende in de inleiding van het jaarboekje Neerlands Weerbaarheid//Wij beoogen een goed georganiseerde weerbaarheid van Nederlandals die van Zwitserland. Bij den drang der omstandigheden wen- schen wij ons voorbeeld te voegen om 's lands Hooge Re geering zoo mogelijk te steunen in baar spoedige en krach tige maatregelen. Even als de jeugd in Zwitserland, bij wijze van gymnastiekonder de verplichte vakkeu van on derwijs eerst militaire exercitiën en later geregelde schiet oefeningen houdt, zoo wensclien wij, dat ook de Neder- landsche jeugd van jongs op en algemeenworde opgeleid om, waar de nood liet eiseht, behoorlijk den plicht te kunnen vervullen dien art. 177 der Grondwet vordert t «/Het dragen der wapenen tot, handhaving der onafhanke lijkheid van den staat en tot beveiliging van zijn grondge bied blijft een der eerste plichten van alle ingezetenen." Met dit doel voor oogen kunnen de scherpschuttersver- eenigingen inderdaad een weldaad bewijzen aan bet vaderland en onze weerbaarheid belangrijk verlioogen. Daarom verheugen wij er ons over, dat niet meer elke vereeniging haar eigen weg gaat, en daarbij alleen eigen lust en eigen zienswijze volgt. Er is reeds een Nederlandsche weerbaarheids-Bond tot stand gekomen waarvan alle vereenigingen leden kunnen zijn die zieh de bevordering van 's lands weerbaarheid ten doel stellen maar ook geen andere. Het doel van den Bond is //zooveel mogelijk eenheid te brengen in al de pogingeu die tot be vordering van 's lands weerbaarheid worden aangewend en de aan alle vereeenigingen gemeenschappelijke belangen waar het noodig is, gemeenschappelijk te doen behartigen." Jaarlijks in de maand Juli wordt een algemeene ver gadering gehouden van afgevaardigden der verschillende ver eenigingen en voortdurend staat aan het hoofd van den Bond een Centraal Comitédoor de algemeene vergadering benoemd, dat hare besluiten uitvoert, den Bond vertegen woordigt tegenover de. Regeering en overal waar dit vereischt wordt, steeds zooveel mogelijk zijn behmgen behartigt, en inlichtingen geeft waar die gevraagd worden. Op deze wijze kan inderdaad het Nederlandsche volk weerbaar gemaakt wordenkan verwezenlijkt wordeu wat de redactie van het, bovengenoemde jaarboekje verklaart: wat voor weinige jaren, bij de geheimzinnige uitrustingen vau Napoleon, de Engelsche riflemen in korten tijd geworden zijn, dat willen ook wjj." Dat dit weusehelijk en noodig is, behoeft inderdaad geen betoog. Wij vragen slechts: zal men er lichtelijk aan denken een land te veroveren en in te lijven, waarvan de bevolking zich als één man oefent ter afwering van den aanvaller, en aldus krachtig aan de gehcele wereld verkondigtdat zij vrij weuscht te blyven en onafhankelijk, en liet tegenovergestelde gevoelt van de neiging om zich met een grooteren nabuur te vereenigen of, juister gezegd, zieh in dien nabuur op te lossen en te verliezen alzoo van het tooneel der wereld te verdwijnen. Als het vaderland werd aangevallen zou het aan geen vrijwilligers ontbreken zal wellicht, iemand opmerken men zou ze bij duizend- en tienduizendtallen van alle kanten zien opdagen. Juist, dat hopen, dat verwachten wij ook. Maar wat zou men met al die vrijwilligers beginnen Laat ons toch letten op de teekenen der tijden laat, ons niet voorbijzienhoe geheel anders de wijze van oorlogvoeren is geworden dan vroeger, en laat ons trachten aan de eischen van onzen tyd té beantwoorden. Niet wat vroeger voldoende was, maar wat thans noodig is, moet onze maatstaf zijn. De geheele oorlog kan binnen veertien dagen binnen een week beslist zijneer de wel moedigemaar ongeoefende en daardoor onbruikbare vrijwilliger behoorlijk heeft geleerd een geweer te laden en af te schieten. Men zou dan ook met de lieeren vrijwilligers eenvoudig verlegen zitten. Als de vijand aan de grenzen staat., is de tijd van oefening voorbij, dan moeten wij gereed, strijdvaardig zijn. Zoolang het vrede is, wordt ons de gelegenheid tot oefe ning gegeven, laat, ons haar niet verzuimen. Alleen een strijdvaardig volk kan niet, verrast, niet overrompeld worden. Alleen eeustrijdvaardig volk wordt ontzienwanter is waarheid in de spreuk zoo gij den vrede wiltwees strijdvaardig. Op de vergadering 11. Woensdag te Alkmaar gehouden werden een vijftal aanwezigen uitgenoodigdeen ontwerp van een reglement voor de vereeniging op te stellen. Deze verklaarden zieh daartoe bereid optler voorwaarde dat hun de vrijheid werd gelaten, ook nog'anderen te verzoeken aan hun werk deel te nemen. commissie heeft het voor recht, zich te kunnen spiegelen afi'A het voorbeeld van anderen. Overal kan zij de noodige inlichtingen vragen en daardoor waarschijnlijk de moeilijkheden vermrjdc'ü waarmee andere vereenigingen aanvankelijk hadden te worstelen. Moge haar werk den grondslag leggen eener goed georganiseerde krach tige vereeniging tot bevordering onzer weerbaarheid K NI K L, A NI O. Den 15 is bij den minister Derby eene bijeenkomst gehou den van 243 ministeriëele Parlementsledendie op 2 na hunne instemming hebben betuigd met de door hem ontwik kelde beginselen aangaande de Parlements-liervorming. In de steden zal de voldane belasting en een tweejarig verblijf de grondslag van het kiesrecht zijn en op het platteland eene pachtsom van 15. Additioneele kiesrechten zullen toestekend worden gelijk reeds vroeger gemeld is. Hetgeen van deze plannen ruchtbaar werd voldeed zoo weinigdat de vereeniging der londensche handwerkslieden den 16 beslootom de liberale PaHementsleden aautesporen de voordracht te wijzigen of het ministerie tot aftreding te noodzaken. De gewezen eerste minister Russell is dewijl zijne verklaringen getuigen dat hij het stemrecht niet ver genoeg wil uitbreiden, bij de reform-league in ongenade gevallen. Den 19 heeft Disraeli de voordracht bij het Lagerhuis inge diend zij werd aanstonds bestreden door de heeren Gladstone Lowe en anderen. De prins v. Wales, de hertog v. Cam bridge, prins Teek eti vele leden van het Hoogerhuis woonden de zitting bij. Volgens het wetsontwerp zal het aantal kiezers met 1| miljoen toenemen. Den 16 had het Huis een voorstel, om de lijfstraffen bij het, leger aftescbaffentegen den zin der regeering, met 108 tegen 107 st. aangenomen. Den 19 heeft het nogop voorstel van een der leden, besloten, een adres aan de Koningin te richten met verzoek om alle rechterlijke beambten die door eene Par- lements-commissie schuldig zijn bevonden aan het plegen van omkooping bij verkiezingen, uit hunne betrekking te ontslaan. In 1866 is uitgevoerd eene waarde van 188,827,785, d. i. ongeveer 14 pet. meer dan in eenig jaar het. geval is geweest. De uitvoer naar Nederland beiiep 8,991,108. FUANKltlJli. Het centraal bestuur der britsche arbeidersvereenigingen heeft,na gedaan onderzoekaan de afgevaardigden der parijsche metaalarbeiderseen crediet- of aanbevelingsbrief voor de onderafdeelingen verstrekttot het erlangen van hulp tijdens het conflict met de patroons. Üe Senaat heeft den 12 het ontwerp-senaatsbeslnit met alg. st. (126) aangenomen. Den 16, op den llen verjaardag van den keiz. prins, is zijn militair huis ingesteld aan het hoofd waarvan de genl. Frossard geplaatst is. De abt Pernaud te Bourg in Decem ber, wegens beleediging van de persoon des Keizers en aansporing tot verachting der regeering, veroordeeld, heeft bij die gelegenheid vermindering zijner gevangenisstraf, van 6 tot 3 maanden, en kwijtschelding der boete van 500 fr. bekomen. Bij de ingediende wet op de drukpers wordt de aanvraag tot oprichting van dagbladen door eene eenvoudige kennis geving vervangenblijvende de borgtocht en het zegel op den bestaanden voet behouden; drukpersmisdrijven worden aan den gewonen rechter onderworpende lijfstraffen ver vallen het maximum der boete bedraagt het minimum van den borgtochtbij herhaalde overtreding kan eene schorsing van 14 dagen tot 6 maanden, bij misdaden de opheffing uilgesproken worden eene veroordeeling kan ook een 5jarig verlies van het stemrecht medebrengen. Leden van den Senaat en het Wet.g. Lichaam mogen op verbeurte van 500—3000 fr., geen artikel als verantwoordelijk redacteur teekenenpersonen die van hun burgerrecht vervallen zijn verbeuren bij onderteekening 1000— 5000 fr. De boekdruk kers brevetten worden afgeschaft en de drukkers zijn niet langer mede-verantwoordelijk. Het ontwerp op het recht van vereeniging bepaalt hoofd zakelijk het volgende: om eene vergadering te houden moeten 7 inwoners eener gemeente eene kennisgeving inzenden, bij het behandelen van staatkundige of godsdienstige onderwerpen moet er verlof gevraagd worden. Alle vergaderingen hebben plaats in overdekte loeaien en kunnen bijgewoond worden door een ambtenaar, die de sluiting kan gelasten. Kiezers vergaderingen mogen gehouden worden van den dag van oproeping tot den vijfden dag vóór de stemming. Al de 9 afdeelingen van het Wetg. Lichaam hebben den heer Picard verlof geweigerd tot het doen zijner interpellatie. Den 14 ontwikkelde de heer Thiers de zijne, over de buitenlandsche staal kimde van het gouvernement, in eene reden van bijna 4 uren. Hij laakte de toepassing van het beginsel der nationaliteiten, in Italië en Duitschland gevolgd, en de onzijdige houding door Frankrijk daar tegenover aan genomen en weuschte dat, men weer komen zou tot de leer van het europeesche evenwicht. Nu vreesde hij, dat ten laats'e Rusland 100 a 120 miljoen, Duitschland 60 en Frankrijk 40 miljoen zielen tellen en het laatste dns het zwakste worden zou. Het vermocht in Duitschland niet te keeren wat het in Italië had tot stand gebracht en juist Italië was door Oostenrijk in het zuiden bezig te houden de oorzaak geweest der verandering in Duitschland. De zwakke Bond was vervangen door een sterk Pruisen Rus land zag dreigend naar het Oostenen liet de Czaar v. Bismarck begaan aan den Rijn en de Zuiderzeedan ZOU

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1