ALKMAA No. 18. Wegenenzestigste J aar gang. 186 Zondag 5 Mei. (JDfficiccl (öcbccltc. Posterlfcn. 2!£lcfccüjfi0chc 13ci*ichtcn. i,ix MNarRci. ziiïn-nviTsciiLxxn. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post, 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HERI'. COST ER ZOON. De Advertentiën kosten vaD 15 regels 0,75, voer elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie NOORD-HOLLAND brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden Tot vernieuwing van de jaagbrug N°. 23, in het westelijk jaagpad langs het Noordhollandsch kanaal benoorden Pnr- merend zal die brug van 6 Mei tot 1 Augustus 1867 af gedamd eu voor de scheepvaart, houtvlotten, paarden, rij tuigen en voetgangers onbruikbaar zijn. In de gemeenschap van den westelijken kanaaldijk met den Nekkerstraatweg zal worden voorzien door eene in dienst te stellen pont. De pont in den westelijken straatweg langs het Noord hollandsch kanaal over den mond van het Kogerpolder kanaal, zal van 1 Mei tot 1 September 1867 niet te dier plaatse aanwezig zijn, zoodat dan geene paarden over genoemden kanaalmond kunnen gezet worden. Haarlem Foor den Commissaris des Konings voorn., den 24 April\8&7. Het lid van Gedeputeerde Staten, G. van TETS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, Ontvangen hebbende eene missive van den Heer Arron- dissements-IJker alhier, houdende «Kennisgeving van de dagen tot den Herijk der Maten en Gewigten binnen deze gemeente, voor de dienst van 1867 vastgesteld, en tevens verzoek om daarvan vereischte kennisgeving aan belangheb benden te willen doen." Gezien art. 13 van het Reglement op den Hrrijk, vervat in de dispositie van Heeren (Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van den 31"™ Januarij 1822, n°. 42 (Prov. blad n°. 8). Gelet op de wettelijke bepaiingenten aanzien van den Herijk bestaande. Brengen mits deze ter kennis van de belanghebbenden zoo in als onder de Jurisdictie dezer gemeente wonende: Dat tot den Herijk zal worden gevaceerd in het gewone Uk-Kantoor onder het Stadhuis, en wel: VOOR DE GEWONE MATEN EN GEWIGTEN te beginnen met Woensdag den 1 Mei en zoo voortgaande gedurende de geheele maand Meialle vier eerste werkdagen van elke week van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 ure en voor het MEDICINAAL EN HET GOUD- EN ZILVERGEWIGT, gedurende diezelfde 4 weken, alle Vrijdagen, des namiddags van 3 tot 6 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren bij deze gelegen heid ieder belanghebbende, dat, ten gevolge der bestaande wettelijke verordeningen 1". De Herijk jaarlijks moet ge'chieden. 2». Hij verpligtend is vooralle in de winkels, magazijnen, verkoop- of werkplaatsen in gebruik of voorhanden zijnde Nederlandsche maten eu gewigtenzoowel voor natte als drooge waren. 3°. Hij, voor zooveel de lengtematen betreft, zich niet enkel bepaalt tot de elle geschikt lot het meten van sloffen, maar ook tot, alle duimstokken, kettingen en maatstaven bij de handwerkslieden of administration in gebruik. 4». Van de drooge waren welke met den strijker worden afgestreken, ook de strijkers aan den ijk zijn onderworpen. 5". De ijk van het goud- en zilvergewigt zich uitstrekt tot de korrel en van het medicinaal gewigt tot de grein uitgesloten. 6°. Geene maten en gewigten, anders dan behoorlijk schoon gemaakt en van alle vuil ontdaan ,1en herijk kunnen worden aangebodpn. Burgemeester en Wethouders zijn tevens door den Heer Arroudissemenls-IJker verzocht, de belanghebbenden uit- tenoodigen om niet tot de laatste dagen der zitting te wachten, maar zich van den beginne af, tot het doen her ijken hunner maten en gewigten aan te melden, terwijl tot bevordering van hun gemak, eiken morgen ten half negen ure zal worden gevaceerd tot de afgifte van volgnummers voor dien dagin het vertrouwen dat op deze wijze een ieder gaarne zal willen medewerken tot eenen geregelden en voor zich zeiven gemakkelijken afloop van zaken. Men zij opmerkzaam, dat ieder aftegeven billet slechts voor één persoon geldig is en de betaling direct bij de terugontvangst der stukken behoort te geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 24 April 1867. De Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breDgeu ter kennnis van de belanghebbenden Dat het JAAGPAD, gelegen tusschen de sluis bij het Zijperbuurtje en de Bokkesluistot nadere aankondiging GESLOTEN IS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, den 4 Mei 1867. De Secretaris, SPANJAARDT. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 6 tot Zatur dag 11 Mei e.k., van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 uren, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis, ter lezing zullen liggen: 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Februarij 1867. 2. Verzameling van konsAaire en andere berigten en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart, deel I, 5C all. De uitgave hiervan geschiedt door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, tegen zeven cents het geheele vel druks (groot octavo). De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorz. 3 Mei 1867. J. P. KRAAKMAN, Secret. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondenealstwee zakken met kalkeen boa, twee sleuteltjes aan een koperen kettingje en een enkele sleutel. Tengevolge van de opening van den spoorweg Haarlem den Helder, en de daaruit voortvloeijende wijziging van enkele pakketverzendingen zal de laatste buslichting van brieven met het spoor verzonden wordende, aan het postkantoor plaats hebben: in de rigtinq naar Haarlem, 's morgens 73/4 uur, 's midd. 3l/4 u., 's avonds 63/4 u., in de rigling naar den Helder, 's morgens 73/4 uur en 93,/4 uur, 's middags 4J 4 uur. De ligtingen der bijbus, geplaatst aan de Visehmarkt, ge schieden voorlaan: 's morgens Vx/2 u. en ll/2 uur, 's avonds 6 u. en 11 uur. e: i; i,«-15-i De regeering heeft besloten tot het sleehten der citadel en vestingwerken te Doornik. Bij de Kamer is eene aanvraag ingediend van 8,400,000 fr. tot verbetering van de wapening der infanterie, en tot het sluiten eener leening van 60 miljoen, om de neutraliteit des lands afdoende te kunnen handhaven of, zoo de vrede be waard blijft, de voltooiing der opei.bare werkentot bekos tiging waarvan de uitgifte van schatkistbiljetten was toege staan, te bespoedigen. De graaf v. Vlaanderen en zijne jeugdige gemalin hebben den 30 onder een heviger, stortregen welke de geestdrift der menigte in 't minst niet deed verflauwen, hunnen plech- tigen intocht Ie Brussel gedaan. Zij werden door den Ko ning en de Koningin benevens de burgerlijke en militaire overheden aan het station van den noorderspoorweg opgewacht. De illuminatie istengevolge van het ongunstige weder, grootendeels mislukt. De juweelen door den graaf aan zijne bruid vereerd (af komstig van prinses Charlotte, eerste echtgenoot van Koning Leopold I) hebben eene waarde van 1| miljoen fr. De Kamer heeft den 1 Mei de nieuwe ontwerp-kieswet met 65 tegen 41 st. aangenomen. De staatsraad Jonas is tot zaakgelastigde te Parijs en de raadsheer Föhr als zoodanig te Berlijn benoemd. De Groothertog heeft den Prins-Stedehouder verzocht de bevolking zijnen innigen dank te betuigen voor de laatste lijk betoonde blijken van gehechtheid. De oostenrijksche minister v. Beust heeft voorgesteld om het groothertogdom aan Belgie aftestaan, doch zulks is door den tegenstand van Belgie afgesprongen daarna heeft hij het voorstel gedaan om het landschap neutraal te ver klaren en de vesting te ontruimen en te slechtenhetwelk door Engeland en Rusland ondersteund en door Frankrijk goedgekeurd is. De frausche gezant te Weenen heeft den minister kennis gegeven, dat Frankrijk van elke uitbreiding van grondgebied afziet en alleen de ontruiming der vesting verlangt (Het eerste voorstel van v. Beust hield n. I. de teruggaaf in der in 1815 aan Frankrijk ontnomen en bij het toenmalige Koningrijk der Nederlanden gevoegde landstreken). De Groothertog heeft het denkbeeld geopperd de kwestie door eene te Londen te houden conferentie te doen beslechten. Bij het eugelsche gouvernement vond dit aanstonds bijval en de door hetzelve gedane uitnoodiging is zoowel door Frankrijk als Pruisen aangenomen. Men vermeent, dat een ernstige brief van Koningin Victoria aan Koning Wilhelm, in het belang van den vrede, niet zonder invloed is geweest op bet besluit van dien Vorst, hoewel het bekend was, dat Engeland niet voornemens was ter zake der luxemburg- sehe kwestie de wapenen op te vatten. Anders was het in Frankrijk en Duitschland: de fransche vestingen bij de luxemburgsche grenzen, vooral Thionville, werden reeds van proviand voorzien en aan de vestingwerken van Mainz werd met kracht gearbeid terwijl aan de dag bladen aldaar verboden was van deze krijgstoerusting te gewagen. Na de vaststelling der conferentie meldde de fransche Moniteur, dattoen er vrees voor oorlog ont stondhet leger door de in 1865 gebeurde reductie be neden de gewone sterkte gedaald was en dat in Mexico 7000 paarden waren achtergelatenzoodat een en ander aanvulling behoefde en de grensvestingen in staat van ver dediging moesten gebracht worden maar dat de Keizer, op grond der vredelievende tijdingen gelast had de verordende maatregelen te staken en de verlofgangers te huis te laten. Verschillende arbeiders-vereenigingen le Parijs en te Berlijn hadden elkander reeds adressen gezonden tot betuiging hun ner afkeuring van den oorlogen parijsche kooplieden en fabrikanten haddenbij adres aan de Afgevaardigden van het departement der Seine, insgelijks op handhaving van den vrede aangedrongen. De heer Favre had bij het fransche Wetg. Lichaam reeds aanvraag gedaan tot het houden eener interpellatie over Luxemburg, maar nadat de voorzitter den 27 een brief had voorgelezen van den minister Rouher, die het tijdens het voeren der onderhandelingen onraadzaam vondwerd de vergunning door alle afdeelingen geweigerd. Favre drong er evenwel op aan dat er geen definitief besluit zou geno men worden zonder de Kamer te raadplegen«opdat", voegde Glais-Bizoin er bij«het niet ga als in de mexi- caansche zaak 1" Het italiaansche kabinet heeft te Berlijn krachtig op ma tiging aangedrongen met verklaring dat hethoezeer zich jegens Pruisen verplicht gevoelende en de vriendschap daar mede op prijs stellendeevenwel de eisehen van Frankrijk als billijk beschouwde. Engeland heeft zijne tevredenheid over deze handelwijze niet ontveinsd. S* Si 8J a W K IV. Den 29 heeft de Koning de zitting van den Landdag geopend. Ten aanzien der luxemburgsche kwestie liet Z, M. zich niet dan in eenige atgemeene bewoordingen uiten ten aanzien van het doel der bijeenkomst de behandeling der Bondsconstitutie, verklaarde bij, dat liet volk geenerlei rech ten verloor, maar dat de Verlegenwoordigmg zicli, ter wille van de Bondsvertegenwoordigingeenige beperkingen moest laten welgevallen. Den volgenden dag diende v. Bismarck het ontwerp der constitutie in en werd de heer v. Forcken- beck als voorzitter herkozen, terwijl de heer Stavenhagen en graaf F.ulenberg viee-presidenten werden. De heer Twesten werd tot rapporteur over de Bondsconstitutie benoemd en concludeerde daags daarna reeds tot de onveranderde aan neming. De president-minister heeft voor 5G0.000 th. de uit 5 rid dergoedereu beslaande heerlijkheid Varzin in Pommeren aan gekocht. De Koning heeft uit zijne bijzondere fondsen 20000 th. bestemd tot aankoop op de parijsche tentoonstelling van werktuigen en voorwerpen, nuttig voor de pruisisehe nijver heid en landbouw. Oostenrijk heeft bij de commissie van liquidatie van het Duitsch Verbond eene vordering ingediend van 13.450.000 fl., a.o. als schadeloosstelling wegens bijdragen voor het ver sterken van Mainz en Luxemburg, doch van pruisisehe zijde is geantwoorddat bedoelde commissie alleen voorstellen betreffende de roerende goederen van het voormalig Verbond had te doen. De graaf en gravin v. Vlaanderen zijn te Dusseldorp, de residentie van het geslacht v. Hohenzollernzeer feestelijk ontvangen. Een bal door het gemeentebestuur gegeven werd door 3000 personen waaronder de erfgroothertog van Saksen-Weimar, bijgewoond. In de Vertegenwoordiging van Hessen-Darmstadt is door 2 leden het voorstel gedaan om ook het gedeelte des lands bezuiden de Main in het Noordduitsch Verbond te doen opnemen. De Koning van Wurtemberg heeft zijnen pruisiscligezinden minister van buiten', zaken Varnbühler gehandhaafd en het door zijne oostenrijkschgezinrle. ministers van justitie,;t> van oorlog ingediende ontslag aangenomen. «MISTEN Itl.JK. Met Nederland Belgie en Rusland is eene overeenkomst geslotentot wederkeerige toelating van alle industriëele en financiëele maatschappijen op actiën, met uitzondering van assurantie-eompagniën. De heer v. Bach, stadhouder van Krainis als zoodanig verplaatst naar Triest. Den 23 April is een verdrag van handel en scheepvaart en eene postovereenkomst tusschen Oostenrijk en Italië geteekend. Bij Keiz. besluit is de hongaarsche lijfgarde van edellieden weder ingesteld en de genl. Haller tot kapitein er van be noemd. 1 T A 11 K. De Kamer heeftop voorstel van den heer Ricasoli, eene nieuwe commissie benoemd om den toestand der provincie Palermo te onderzoeken en middelen tot verbetering te beramen. Een ontwerp van een der leden om de tabaks cultuur vrij te verklaren, is in overweging genomen. Het Kon. besluit van 28 Maart, tot regeling der betrek kingen tusschen de ministers en den voorzitter van het kabinet, is bij nader besluit ingetrokken. De admiraal Persano heeft 1 oud-minister, 1 admiraal en 2 zeekapiteins, die hem door hunne getuigenissen bezwaard hebben, uitgedaagd. Door den minister van oorlog is eene legerorganisatie ingediend. SPANJE. Aan alle korporaals en manschappen betrokken in de op standen van Februari en Juni des vorigen jaars is kwijtschel ding van straf verleend hun is 30 dagen tijd van beraad gelaten ter aanvaarding dezer amnestie. Men verzekert, dat de Koningin bijna al hare juweelen te Londen heeft laten verkoopen. In geheel Catalonie heerscht gisting. Do kapitein-gene raal is bij gelegenheid van een stierengevecht het voorwerp geweest eener vijandige manifestatie. In de vlakten van Tarragona en het gebergte van Figueras zwerven gewapende benden om, wier leus is: «leve Prim en de republiekWeg met de Koningin en met Narvaez!" FU AN li HIJK. De rechtbank te Parijs heeft den heer Pegral. hoofdredac teur van het democratische blad V Avenir National, tot 100 fr. boete veroordeeld wegens het opnemen van een ongegrond bericht omtrent krijgstoerustingen die door de regeering be volen zouden zijn. De rechtbank heeft aangenomen, dat er geene kwade trouw aan de zijde der redactie bestaan heeft. De heer Favre heeft op het bureau van het Wetg. Lichaam eene interpellatie gedeponeerd betreffende Luxemburg. De groote medailles voor de tentoonstelling van beeldende kunslen te Parijs zijn toegekend aan 4 franschen 1 duit- scher, I helg en 1 itaüaan. Den 28 hebben de Keizer en de Keizerin eene officiëele audiëntie verleen aan den broeder van den Taikoen van Japan, die den benoemden gezant bij het fransche hof aan H. H. Mt M. voorstelde. Dien dag kwam de Koning van Griekenland te Matseille aan hij vertrok noch 's avouds naar Parijs. Een groot aantal kleermakersknechts te Parijs heeft ge noegen genomen met de door hunne patroons aangeboden loonsverhooging met 10 p.et. Do heeren Jules Simon, Jules Favre en Picard hebben bij

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1