glgUckcltjkgchc iacrtchtcn. yre.emde gebruiken mocht overnemen en ze weer tot nationale maken. Naaldgeweer en monitor willen wij iu navolging der vreem den ons aauschaffenom ons land te verdedigen tegen vreemd geweld maar ook op ander gebied op het arbeids veld des vredes mogen wij niet overwonnen worden daartoe hopen wij van de Duitschers over Ie nemen hun meer voldoend onderwijs, hun betere opleiding, opdat het gemis daarvanhet gebrek aan algemeene vorming voor onze landgenooten geen onoverkomelijke hinderpaal zij in hunne pogingen om vooruit te komen en die pogingen zeiven niet terughoudeopdat handelsbediende bij ons niet meer een beroepmaar, zooals bij de Duitschersde voorbereiding tot een beroep zij. Leven moeten wij door onzen handeldoor ons verkeer met andere volken in de negentiende eeuw meer dan ooit. Dat verkeer zal ons goed doen ons verfrisschen en ontwik kelen, zonder onze vaderlandsliefde te verzwakken. //Onder zoekt alle dingen en behoudt het goede" is een gulden spreuk, ook voor onze betrekkingen tot vreemde, natiën. Laat ons toch niet zoo bespottelijk zijnte meeuen dat wij de wijsheid in pacht hebben en een voorbeeld zijn van alle volksdeugden. Laat ons het goede van de vreemden overnemenbij ons zeiven aaukweeken en daardoor natio naal maken volk meer het heer- BS i, I K De kleermakersgezellen te Gent hebben den arbeid gestaakt. De Koning van Pruisen heeft het groot-commandeurskruis der Kon. orde van Hohenzollern geschonken aan den Koning en den graaf v. Vlaanderen. Den 6 hebben de Koning en Koninginbenevens de graaf en gravin v. Vlaanderen het leggen van deu eersten steen bijgewoond voor de kapitale werken tot verbetering der rivier de Serine. De Kamer heeft met 58 tegen 49 st. het art. der voor dracht op de rechterlijke organisatie aangenomen tot, bepa ling dat de rechters in de arroud. rechtbanken op 70jarigen, de raadsheeren in de hoven van appèl op 72jarigen en de leden van het hof van cassatie op 75jarigen leeftijd op pen sioen kunnen gesteld worden. LUXMlKURfi. De stedelijke regeering heeft besloten den voorzitter der conferentie bij adres te wijzen op de bedenkelijke gevolgen van de ontmauteling der vesting en van liet. gemis van garnizoen voor de welvaart der stad. Ook heeft zij een adres aan den Groothertog goedgekeurd, tegen de vestiging van een zelfstandigen Staat. Zij schijnt aansluiting bij Belgie te verlangen. De burgemeester en 2 wethouders zijn afgevaardigd om zich te 's Hage met den prins-stedehouder te onderhouden en zich vervolgens naar Londen te begeven. De Koning van Pruisen heeft den burgemeester, Eberhard de orde van den Rooden Adelaar vereerd. PIIU»E ft. De regeering heeft, aan het italiaansche gouvernement zijnen dank betuigd van de welwillende houding inde luxemburgsche kwestie. Den 6 heeft de heer Waldeck bij de Vertegenwoordiging nameus 66 leden der uiterste linkerzijde eene verklaring ingediend tegen de Bonds-constitutieomdat deze in strijd is met de pruisische grondwetde rechten van het verkort en het, tot stand kompn der duitsche eenheid bemoeilijkt dan bevordert. De heer Jacoby noemd vereenigde Noord-Duitschland onder de militaire schappij van Pruisen, een gevaar voor de naburige Staten. De heer Eulenburg sprak dit tegen en verdedigde de constitutie, inzonderheid hare bepalingen omtrent het krijgswezen. Prins Czartoryski diende namens de poolsche leden een gelijk protest in als vroeger bij den Rijksdag. Den 7 bestreed de heer Virchow de constitutie heftig wijl hij het burijet-recht en de ministeriëele verantwoordelijkheid reddeloos verloren zag gaan èn voor Noord-Duitschlauu en voor Pruisen; de pruisische Kamer kon, meende hij, niet met waardigheid nevens den Rijksdag blijven bestaan De heer Wag ener viel daarop zoo vinnig tegen de liberalen uit dat de president hem tot de orde moest roepen. Zij waren zeide hijgeene vrienden van Pruisen of Duitschlandmaar slechts partijmannen. Den 8 werd na verwerping van ëen voorstel van den heer Bockum Dolffsde constitutie aange nomen met 226 tegen 91 st. De Koning van Griekenland is in den laten avond van den 7 te Berlijn aangekomen en door den Koning en de prinsen aan het station ontvangen. ÏCIB-DIJ»Tfc€IIL,AftI». Te Munchen is een geschrift verschenen tot wederlegging van het door prins Alexander v. Hessen tot zijue rechtvaar diging uitgegeven verslag van den veldtocht des vorigen jaars. Te Stuttgart is eene vergadering gehouden van leden der nationale partij en daarin besloten dat. de toetreding van Zuid-Duitsehland tot het. Noordduitsch-Verbond dringend noodzakelijk is, en dat de onzijdigheid van Zuid-Duitschland bij een oorlog tegen het buitenland, verraad zou zijnjegeus het gemeenschappelijk vaderland. Te Untersteinaeh in Oberfranken (Beieren) zijn eenige gevallen van runderpest voorgekomen. M t H«K\- De 2e Kamer heeft de Bondsconstitutie met 66 tegen 7 st. aangenomen en de le met algem. stemmen. De Landdag van Croatie is geopend met een Keizerlijk rescript, waarin het joDgste adres onvereenigbaar met de pragmatieke sanctie genoemd het wenschelijke van de een heid der hougaarsche Kroon betoogd en op het, aannemen der besluiten van den hongaarschen Rijksdag, als de auto nomie van Croatie genoegzaam waarborgende, aangedrongen wordt. De commissie van den Landdag heeft ras hare zittingen gestaakt, bij de gebleken onmogelijkheid om de partijen tot overeenstemming te brengen, daar zelfs de talrijkste, hongaarsche eenheidspartij, inwendig verdeeld is. Eindelijk is besloten om afgevaardigden naar Pesth te zenden, tot het opmaken van bet inhuldigingsdiploma, waarbij zij als voorwaarde moeten handhaven dat er geene verandering gebracht mag worden in de croatische zelfstan digheid of het grondgebied. De Keizer en de Keizerin zijn den 8 weder uit Weenen naar Pesth vertrokken en hebben daar, onder het gejubel der bevolking, hunne intrede gedaan. In den avond van den 8 hebben te Fiume, ter eere den meuwbenoemden hongaarschen commissaris, eene plech tige serenade en een optocht, met 80C0 fakkels plaats gehad °Een Ned-rlander, de heer Weeveringhbevindt, zich Weenen, om de regeering een plan tot conversie der staats schuld aantebieden. ITA LIE Den 28 is te Florence overleden de Afgevaardigde Poerio. bekend door zijue langdurige en harde gevangenschap te Napels, wegens zijne vurige verdediging van staatsbeschul dioden In 1859 'werd hij met andere staatsveroordeelden te ingescheept naar America, maar de baunelingen dwongen den scheepskapitein hen te Cork aan land te zetten. De regeering heeft eene commissie benoemd tol het instel len van een onderzoek naar de dienst- en gedragsstaten van alle zee-officieren eu tot het voorstellen van de uoodige wij zigingen in het personeel der zeemacht. De minister llatazzi heeft den 8 in de Kamer een brief des Kouings voorgelezen, tot. kennisgeving dat Z. M., we gens deu nood der schatkist, jaarlijks afstand deed van 4 miljoen zijner civiele lijstiu de hoopdat alle rijks-admi nistratiën dit voorbeeld zouden volgen. De Kamer heeft dn bericht met gejuich ontvangen eu besloten om den Koning door eene deputatie te doen bedanken. KEKKE EU HE STAAT. De Paus heeft een voorioopigen dignitaris benoemd iu het 200000 r. catholiekeu tellendedoor het russische gouver nement willekeurig opgeheven bisdom KamenichZ. H. hoopt, dat andere bladen de bekendmaking van het regeeriugsblad zullen overnemen, opdat de benoemde en de bevolking met deze aanstelling bekend zullen worden. Volgens besluit der regeering zal ieder roover, die zich zelf aangeeft, niet gestraft worden; de buitenlanders zullen, op kosten van het gouvernementover de grenzen gebracht en de iulanders, naar hunne verkiezing, weggezonden of hoogstens één jaar gevangen gehouden wordeu. Te Tivoli zijn 12 of 14 zwitsersche karibiniers plotseling, ten gevolge van vergiftiging, overleden. Het is niet uitge maakt of zulks aan een ongeluk of aan opzet moet toege schreven worden. SPAAJB. De heer Miraflores heeft zijn ontslag genomen als Voor zitter van den Senaat. Hij had niet willen toegeven aan het verlangen van den minister Narvaezom de discussie over de indemniteitswet zooveel mogelijk te onderdrukken, waaruit eene scherpe woordenwisseling en vervolgens een hevig geschil ontstaan was. Aangezien de Koningin den miuister niet wilde opofferen begreep de voorzitter te moe ten wijken. FKAKKKUK. De regeering heeft het houden eener algemeene bijeen komst der kleermakersgezellen verbodenhunne commissie heeft zich daarop onder protest ontbonden en de meesten hebben het werk hervat. Bij den heer Wilfrid de Fonvielleeen der redacteurs van de Libertédie hun als raadsman schijnt te hebben bijgestaan is eene huiszoeking gedaan en daarna eene vervolging tegen hem ingesteld, wegens aanranding van de vrijheid van arbeid. Jules Faore en pater Gratry zijn den 3 tot leden der fransche academie vei kozen. Dien dag heeft de Senaat de dotatie van den heer de Lamartine zonder beraadslaging en met, eenparige (79) st. toegestaan en heeft de minister van buitenl. zaken aan het Wetg. Lichaam mededeeling gedaan van het bijeenkomen der iondensche conferentie over Luxembu-g. De verzoeken tot het doen van iuterpellatiën door de hee- ren Haentjens c. over de openbare werken en spoorweg tarieven en door den heer de Saint-Mur, over het. vierde spoorwegnet, zijn door het Wetg. Lichaam afgewezen, het eerste door 7 en het laatste door 6 van de 9 afdeelingen. Volgens duitsche bladen wordeu in de fransche grens plaatsen de krijgstoerustingen steeds voortgezet Iti het park der wereldtentoonstelling zijn 2 schouwburgen eu 1 concertzaal geopend de zoogenaamde //internationale" schouwburg bevat 1200 zitplaatsen. De plechtige uitreiking der bekrooningen zal den 1 Juli plaats hebben in het oude nijverheidspaleis, dat, ten koste van 700000 fr„ daartoe rijk gedecoreerd en van 16000 zit plaatsen voorzien wordt. ii E E A It Den 30 heeft het Lagerhuis een voorstel om het verkoo- pen der officiersplaatsen bij het leger afteschaffen verworpeu met 116 tegen 75 st. De minister vau oorlog gaf toe, dat het tegenwoordige stelsel niet in eene nieuwe militaire or ganisatie zou behoorenmaar lang en voldoende gewerkt heeft, terwijl eene afschaffing het land meer dau 7 miljoen st. zou kosten. Den 2 Mei zijn de beraadslagingen over de Parlements- hervorming hervat. Het door Gladstone jugetrokken amen dement, om het voorgestelde 2jarig verblijf ter verkrijging van het stemrecht te vervangen door een ljarigwerd door en ander lid overgenomen en aangenomen met 278 tegen 97 st. De Koning van Griekenland is den 1 Mei te Londen aangekomen om een bezoek hij den prins v. Wales afteleggen en daags daarna weder naar Parijs vertrokken. Den 1 heeft de rechtbank te Dublin de fenians Patrick üoran eu geul. Burke ter dood veroordeeld. Laatstgenoemde heeft zijne rechters krachtig toegesproken tot verdediging zijner daden. Bij het Lagerhuis is eene petitie ingekomen waarbij eene genadige behandeling der fenians verzocht, wordt omdat zij slechts ter liefde van de vrijheid van hun vaderland gehandeld hebben. In den vroegen morgen van den 5 heeft de policie te Dublin eene bijeenkomst van 500 personen overvallenwaar van zij er 113 in hechtenis heeft genomen. De minister IValpole heeft hekend gemaakt, dat het houden eener staatkundige meeting onwettig was, maar de regeering evenwel de tegen den 6 in Hydepark belegde niet met geweld zou keerentenzij de orde verstoord werd. Den 4 ontving hij een adres van 16000 inwoners van Londen waaronder vele handwerksliedenhem aansporende de bijeenkomst te beletten. Over zijne proclamatie werd eene van den heer Beales geplakt, tot aanmaning der bevolking om niet wegteblijven De regeering nam uitgebreide maatregelen van voorzorg; 5000 poricie-ageuten werden aangewezen, nog vele buiten gewone in den eed genomen en de troepen geconsigneerd. Op den bepaalden dag kwamen 40 a 50000 menschen bijeenzonder dat de rust verstoord werd. Zij namen besluiten tot, afkeuring van het regeeringsontwerp voor de Parlementshervorming. De policie en militaire macht waren zoo geplaatst,, dat zij niet gezien konden worden. De minister van biunenl. zaken heeft eene wet ingediend om het houden van openbare meetings, zonder voorafgaand verlof van den Souvereinin de koninglijke parken te be letten, onder bedreiging van boete van hoogstens 10, of gevangenisstraf vau hoogstens 1 maand. Op voorstel van Engeland zijn ook Italië en Belgie uit- genoodigd tot de luxemburgsche conferentie, waarvan de eerste zitting den 7 gehouden is. Met alg. st. werd uitge maakt, dat de groot-hertog, buiten de toestemming der groole mogendheden, over Luxemburg beschikken kan, dat de vesting door de pruissen ontruimd zal worden. r ii ik k i.» e. Het Parlement van Roumanie heeft de overbrenging van het. hof van cassatie van Bucharest naar Jassy geweigerd. Volgens grieksche tijdingen van Candiais Mohammed' bassa den 18 April door de opstandelingen bij Apocorona geslagen waarbij 250 turken het leven verloren en lu-nben de insurgenten den 19. in een gevecht bij Heraclion, wederom de overwinning behaald. VKHEBAHiDestates. In den Staat Wisconsin is het stemrecht aan de vrouwen toegekend. In het begin van April hadden te Nieuw-York 15 am bachten den arbeid gestaakt, hooger loon verlangende. De Senaat vernietigt bijna alle de door den President ge dane benoemingen. Reeds 11 malen heeft hij te vergeefs een ontvanger der rechten te Philadelphia aangesteld en reeds 4 malen een gezant te Weenen benoemd, waar de Senaat den heer Motley wil hersteld hebben. Dejreorgauisatie van het Zuiden vordert, goed, door de milde wijze waarop de President en zijne generaals de wet op het militair bewind uitvoeren en door het besluit der gematigde lieden om zich rustig aan de bepalingen der wet te onder werpen. MEXICO. Indien de berichten geloof verdieneuis Vera-Cruzdat door 3000 republikeinenonder Benavides, belegerd wordt gebombardeerd, is het gewest Coahuila tegen Juarez opge staan, is geul. Hiramonna Escobedo verslagen te hebben, tegen Guadalajara opgeruktwordt, Escobedo te San Luis door genl. Mejia belegerd en hebben de republikeinen Puebla ingenomenwaarhij zij 2000 en de keizerlijken 1000 man verloren. Na de inneming zou Porfirio Diaz een groot aautal keizerlijke officieren ter dood hebben doen brengen. Marquez beeft met 6000 man de hoofdstad verlaten om Puebla te hernemen. IIE\ftKftL,AftB. De prins v. Oranje heeft deu 6 de kanaalwerken onder Velsen bezichtigd. Bij het onlangs door de Koning en de Koningin in Felix mentis te Amsterdam bijgewoonde concertzijn de duitsche leden en hunne familiën afwezig gebleven vermoedelijk om eetie demonstratie te doen tegen den Groothertog van Luxem- burg. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer is ingediend een wetsontwerp op het begraven van lijken de begraafplaatsen en de begrafeuisrechtendaarbij wordt aan kerkelijke ge meenten het recht verleend om eigen begraafplaatsen aante leggen, waarvan de tarieven geene goedkeuring behoeven. Eerbewijzen. Van de 24 bekrooningen voor schilderkunst bij de parijsche tentoonstelling, zijn 2 ten deel gevallen aau nederlandersde heeren L. Alma Tadema te Brussel eu J. Israels te Amsterdam. Militaire Zaken. Bij Kon. besluit is het getal dirigee- rende officieren van gezondh. 1". kl. gebracht op 2, dat der 2e. op 4, dat der off. van gez. 1". kl. op 20 en dat der 2*. kl. tot 54 verminderd. Rijnspoorweg maatschappij. In eene den 6 te Utrecht gehouden vergadering van aandeelhouders is besloten de coucessie voor de lijnen 's Gravenhage Gouda en Har- melen Breukelenjle aanvaarden eu daartoe het maatschap pelijk kapitaal te vergrooten met 6 miljoen in aandeelen van f 240, en eene 4 p.cts. leening te sluiten van 6 miljoen. Met goedvinden der regeering is de aansluiting aan den Hoil. spoorweg te Rotterdam uitgesteld totdat de behoefte daaraan blijktin plaats daarvan zal de maatschappij het brieven vervoer kosteloos verrichten en indien de haven te Scheve- ningen tot stand gekomen is en de heeren Sicaan en v. Heiningen hunne spoorweg-concessie niet uitvoereneen lijn van 's Hage naar Scheveningen aauleggen. Als waar borg stort de maatschappij 1 miljoen. Volkswapening. De Koning heeft, het beschermheerschap over den Nederlandschen Weerhaarheidsbonl aangenomen. Landverhuizing. Den 4 zijn van llarlingen weder 86 personen waaronder vele welgestelde lieden naar America vertrokken. Inwijdingen. Den 25 werd de handelsbeurs bij het station te Hengelo plechtig geopendprof. Vissering uit Leidendoor het bestuur genoodigd eene redeuvoeriug te houden, betoogde de stelling: arbeid adelt, 'a Middags werd een diner en 's avonds een bal gehouden. Het nieuwgebouwde weeshuis te Dordrecht is den 1 Mei door het gemeentebestuur aau h. regenten overgegeven. Deuzelfden dag is de dag- eu weekmarkt op het nieuwe plein iu het. midden der gemeente Helder plechtig geopend. Aanbestedingen. Den 8, door de amsterdamsche bouw- vereeniginghet bouwen van 9 woonhuizen op de Schans bij de Weteriug-barriereaau W.J.v.Berkum, voor ƒ84,900. Den 9. aan het ministerie van biun. zakenhet maken van het stationsterreintoegangsweg, bazaltkade, gedeelte spoorbaan en van den onderbouw eener dubbele draaibrug, beuevens hel graven van een kanaal te Bergen op Zoom minste inschr. Lienders te Groningen, voor f 479,900; het bouwen eener vaste brug voor den spoorweg bij Groningen, minste inschr. Kooy te Amsterdam voor f 88,600. Het bouwen der rijks hoogere burgerschool te Warfum is aangenomen door W. J. Jurjens te Dragtenvoor f 18219. Giften. Wijlen mevr. de wed. Rente Linsengeb. Voom- berqh, heeft aan het Nederl. Zendelinggenootschap gelega teerd f 2000. Wijlen G. Larink heeft bijna zijn geheel vermogen (volgens sommigen f 60000) vermaakt aan het kerkbestuur der r. c. gemeente te Euschedewaarvan waarschijnlijk een gesticht voor liefdezusters zal gebouwd worden. Veepest. Van 21—27 April zijn in Z.-Holl. aanget. 338, gest. 59, afgem. 217, berst. 35 r j rijpa rekei K 3, 11, 39, 36, Utrecht 15, N.-Holl. e 6, Gelderl. 3, Nog ziek in Z. Holl. 27, iu Utrecht 1. De aangetasten in N.-Holland waren 3 te Amsterdam, 2 te Laren en 1 Oostzaan. Het totaal aangetasten beliep 362, tegen 614 en 761 in de beide voorafgaande weken. Den 1 Mei was de algemeene afmaking van ziek en ver dacht vee binnen de lijn van afstuiting volbracht. In weerwil van het verbod tot het houden van markten waren den 6 te Purmerende uit 20 schepen 1200 friesche koeien ontscheept en meestal in de lage stallingen om het marktplein onder dak gebracht. Het personenverkeer over de pruisische grenzen is alom hersteld. Alleen zij die met vee in aanraking zijn geweest moeten zich nog aan de desinfectie onderwerpen. Misdrijven. De vader van het weeshuis te Koog a. a. Zaan is met een 19 jarig weesmeisjewaarmede hij in ongeoorloofde betrekking stond, naar Engeland gevlucht. Een arbeider aan den spoorweg te WinschotenJ. Rijzakheeft zich in handeu der justitie gesteld met verkla ringdat hij, 12 jaren geleden in den Haarlemmermeer, een kameraad uit, winzucht vermoord heeft. Tusscheutijds heeft hij als militair in O Indie gediend. J. Withoed te Roermonde, in twist geraakt met 2 schrijn werkersgezellen uit Kesse!die bij zijn vader kwamen wer ken heeft beiden messteken in de buik toegebrachtwaar door een hunner eenige dagen later is bezweken de dader is in hechtenis genomen. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg heeft den 2 de 15jarige giftmengster M. J. Risseeuto van Oostburg, wegens het, met oordeel des onderscheids, opzettelijk willen ombren gen van 3 personenveroordeeld tot 10 jaren opsluiting in een verbeterhuis. Overleden den 4. de grouinger emeritus hoogleeraar Cl. Mulder, ruim 70 jaren oud. Hij had te Harlineen gegeten van vleesch waardoor vele gezinnen aldaar ernstig i ntesteld zijn geweest. Bizonderheden. In Noordbrabant worden de beste

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2