v»;uKi vit;sti'i staten; Strtbs fïtcitxus ft. toegestaantot dekking der aan Pruisen verschuldigde oorlogscontributie. Eenige leden hebben een gemotiveerd voorstel gedaan tot toetreding van het geheele land tot het Noordduitsch Verbond. De Aartshertog Ail: echt heeft den geul. Benedek, wien al zjjne ridderorden ontstolen wareu, een nieuw stel gezonden, begeleid door een zeer vereerend schrijven. Het ministerie van polieie is opgeheven en gebracht ouder het departement van den voorzitter van het kabinet. De Keizer heeft 24 nieuwe leden van het Heerenhuis be noemd waarvan 4 erfelijk en de overige voor het leven. Onder laatst bedoelde komen voor de oud-ministers Mensdorff en v. Schmerlingde generaals v. Gablem en John (minister van oorlog), de vice-admiraals Tegetthojf en tyüllerstorf, graaf Bloome en de heer v. Hasner, oud-voorzitter der Afgevaardigden. Te Pesthwaar de verkiezing van een burgemeester veel spanning heeft veroorzaaktheeft een aanhanger van graaf 1kak de bovenhand op zijnen radicalen tegenstander behou den. Te Ofen is als zoodanig de heer Hazman gekozen die indertijd als balling te Nieuw York heeft gewoond. De meerderheid van den croatischen Landdag de verwij dering van den hongaarschen commissaris uit Fiume verlau- geudehebben de afgevaardigden dier stad protesteerend de vergadering verlaten. Op het besluit van den Landdag om zieh van stemmen te ont houden zoolang het besluit betref fende de onschendbaarheid en niet-verantwoordehjkheid der Vertegenwoordigers niet bekrachtigd washeeft de Keizer die onschenbaarheid erkend. De anti-unionisten verklaarden zich den 14 hiermede nog niet tevreden en wilden niet be raadslagen zoolang die bekrachtiging niet officiéél aange kondigd waszij verlieten daarop de vergaderzaal. ITA M K De kapitein ter zee de Cosa is in hechtenis genomen wegens ongunstige geruchten omtrent zijn gedrag in den zeeslag bij Lissa. De Koning heeft 50000 fr. geschonken voor de armen te Venetie en beloofd dat hij aan het Parlement 10 miljoen zal vragen tot het uitvoeren van openbare werken aldaar. Z. M. is met. eeuige ministers derwaarts vertrokken. In de zitting der Kamer vaii den 9 voegde het nieuw be noemde lid Crottibij het doen van den eed aan de voor geschreven termen de woorden toe //behoudens de goddelijke en kerkelijke wetten." Toeu de president, dezen eed ongeldig verklaarde, weigerde hij het gesprokene intetrekken en werd zijne verkiezing nietig verklaard. De minister van financiën gaf daarna het toegezegde financiëel overzicht: op 1 Januari '69 zou het tekort 580 miljoen bedragenhierin was niet anders te voorzien dan door de kerkelijke goedereu aante- spreken waarvan hij eene buitengewone belasting wilde heffen van 600 miljoen. 170 miljoen spoedig, doorverkoop van de reeds in het bezit van het kerkelijk fonds zijnde staatsschuld brieven en het. overige in 4 jaren, van welke 480 miljoen 250 te bezigen tot afbetaling der schuld aan de Nationale Bank ten gevolge van de gedwongen koers der biljetten. De inkomsten der overige kerkelijke goedereu zouden uitsluitend ten behoeve der kerkelijke tractementen en der eeredienst aangewend worden. Na 1868 zou het jaarlijksch tekort 160 miljoen bedragen waarin de minister door wijziging van het belastingstelsel, misschien door eene belasting op het gemaal dacht te voorzien. Dit overzicht heeft een gunstigen indruk in den lande gemaakt en is spoedig gevolgd door het. wets ontwerp tot uitvoering van het plan waarbij o. a. bepaald wordt, dat de financiëele maatregelen kunnen opgedragen worden aan eene maatschappijdie een commissieloon van hoogsteus 3 p.ct. zal genieten. Het huis Rothschild en het fransche Crédit fonder zullen de taak op zich nemen, met gelegenheid tot, deelneming voor italiaansche huizen. Volgens het ontwerp op de organisatie van het leger zal dit, even als thans, bestaan uit 2 categoriën de eene van 8 jaren actieve dienst en 2 jaren reserve, de andere van 3 j. aciief en 2 j. reserve; in vrede zal het 208.000, in oorlog 570.000 en in het tijdperk van overgang 171.000 man tellen. KI1KKKI/IJKFI 81AAT. De gemalin vaq den gewezen Koning van Napels is, tot herstel liarer zeer geschokte gezondheid uit Rome naar Zwitserland vertrokken. Met de geldmiddelen van dien Vorst moet het bijzonder slecht gesteld zijn. SPA1V.IE. De Senaat heeft het voorstel van den heer Eahamonde, om de afzetting der 5 magistraatsleden die onlangs in die vergadering tegen de regeering gestemd hadden aftekeuren verworpen met, 101 tegen 66 st. Bij de Afgevaardigden zijn voorstellen ingediend om 4 uni versiteiten opteheffen en om eene belasting te heffen van 5 p.ct. van alle bezoldigingen en toelagen aan personen en instellingen, behalve van de soldij van het legerende marine en de toelagen aan kerkelijke instellingen en kloosters, als mede 5 p.et. van de renten der staatsschuld, voorzoover de houders Spanjaarden zijn. Voorts i- de begrooting ingediend, sluitende met een tekort van 70 miljoen realen. Te Madrid zijn weder een 100ial personen, verdacht van tot, de liberale partij te behooren gevangen genomenver moedelijk wegens het verschijnen van een nieuw nummer van het geheime blad Relampago waarvan op eén dag 20000 afdrukken, tot in de vertrekken der Koningin, verspreid zijn. FK.nHHIJh. De studenten te Straatsburg hebben een manifest uitge vaardigd ten gunste van den vrede. Vele industriëelen in den Elzas hebben zich eveneens tegen den oorlog verklaard. Het hof van appèl heeft het heroep van den heer de Gi- rardin verworpenwaarlegen hij zich wederom in cassatie heeft voorzien. Het gevolg van dit alles is, dat het debiet van zijn blad la Liberie steeds grooter wordt. De Koningin van Portugal is in den nacht van 89 Mei te Parijs gekomen en aan het. Palais-royal, bij hare zuster prinses Clothilde afgestapt. De Koning en de Kouingin van Belgie kwamen den 15 in de hoofdstad en werden door den Keizer aan het station ontvangen. De prins v. lyales arri veerde den 11. Bij Keiz. besluit is de naar huiszending gelast van de on derofficieren en soldaten der lichting vau 1860 en van de vrijwilligers bij het actieve leger wier diensttijd eerst met 31 Dec. eindigt. Bij een-ander besluit wordt 8 millioen fr. bestemd voor de verbetering der havens van Eécamp, Nizza en Mectone. De Afgevaardigde Glais-Btzoin heeft, een tegenontwerp voor de legerorganisatie ingediend, waarbij de diensttijd hij het leger op 2 en bij de als mobiele nationale garde intericlilen reserve op 4 jaren bepaald, aan de vrouwen van de tot ac tieve dienst opgeroepen manschappen der reserve eene gel delijke ondersteuning verzekerd en op de staatsscholen liet onderwijs in deu wapenhandel (aan jongens boven de 15 ja ren 3 malen 's weeks) ingevoerd wordt. Het hoofdbestuur der internationale jury voor de we reldtentoonstelling heeft het aantal medaljes vermeerderd de gouden van 100 op 900, de zilveren van 1000 op 3000: de bronzen van 3000 op 4000. Het getal der eervolle ver meldingen is op 5000 gehouden. De Great-Eastern heeft uit America maar weinig passa giers overgebracht eu ie thans in beslag genomen, op den eisch van 300 man der equipagetot uitbetaling van 3 maanden soldij. E S «- K I, A U. Den 6 is te Newcastle, gedurende een roeiwedstrijd een steiger ingestort, waarop zich p. m. 100 personen bevonde.u waarvan er vele verdronken zijn. De minister tEalpole heeft, zijne portefeuille nedergelegd om redenen van gezondheid maar blijft lid van het, kabinet. Het blijkt dat, Italië op zijn eigen verzoek tot,de conferen tie is toegelaten. Inde tweede zitting, den 9 gehouden zijn alle moeilijkheden opgelost en is de onzijdigheid van Luxem burg gesteld ouder deu collectieven waarborg der mogendheden waardoor het eerst door Engeland geopper Ie bezwaar verviel. Lord Stanley kon dan ook in het Lagerhuis verklaren dat Eugelauds verplichtingen beter dan in 1839 omschreven en dus eer toe dau afgenomen waren. Belgie kon. zelf neutrale Slaat zijnde, aan den waarhorg geen deel nemen. De Groot hertog verbindt zieh om Luxemburg te ontmanteleu en Pruisen om de vesting te ontruimen, zoodra zijn materieel is weggevoerd. De heer de Tornaco weuschl.e de kosten der sloopiug niet. ten laste van het groothertog/torn te brengenmaar zulks werd afgewezen. Daarentegen werd het gewest vergund om overeenkomsten, behalve militaire, aantegaan en dus om in het Tolverbond te blijven. Op verzoek van den nederlandscheu gemachtigde werd de los making van Limburg van Duitschland bekrachtigd. Het tractaat werd den 11 geteekendom binnen 4 weken geratificeerd te worden. Den 10 bestreden de heeren Gladstone en Bright in het Lagerhuis de reformbill hevig; de eerste wanhoopte er aan om er een goede wet van te maken. De heer Roebuck en de minister üisraëli verdedigden het ontwerp, en ten slotte werd de bepaling, dat de huurders, die belasting door tus- schenkomst van hunnen huisheer betalenhet zelf moeten doen om het stemrecht te bekomen (waarvan de ministers eene kabinetskwestie maakten) met 322 tegen 256 st. aangenomen. Den 11 ontving Gladstone eene deputatie van 200 leden der Nationale Reform-Union ter aanbieding van een adres van vertrouwen. Deu 13 heeft de minister Disraeli zijne voordracht op de Parlemeutshervorming voor Schotland ingediend, op dezelfde beginselen berustende als die voor Engeland eu Wales, en waarbij het aantal scliotsche leden van 53 op 60 wordt gebracht. Hij liet zich hevig uit over de personen die den 11 ten huize van den heer Gladstone het woord gevoerd hebben en noemde die //versleten demagogen" en //verouderde brandstichters." Den 15 werd in de S. James-hall weder eene groote meeting gehouden en door verscheidene Parlementsleden bijgewoondde vergadering verhoud zich om de agitatie te hernieuwen, ten einde de in de reform-bill voorkomende beperkingen van het stemrecht daaruit te doen verdwijnen. It II S I. 1 8». De Keizer heeft aan de franscheudiewegens deelne ming aan den poolschen opstand, naar Sibeiie verbannen warengeheele kwijtschelding verleendzullende zij op 's Rijks kosten naar Frankrijk vervoerd worden. De Rijksdag van Finland heeft eenparig de regeerings voordracht bekrachtigd, tot, het invoeren van vrijheid van godsdienst en gelijkheid voor de wet. der leden van alle christelijke kerkgenootschappen. De luthersche eeredienst was tot nu toe de heerscheude. T tl 14 K 1.1 E. 400 Circassische gezinnen verlangen naar Rusland terug te keeren en vragen doortocht door Servie. Van grieksche zijde wordt gemeld, dat Omer-bassa den 4 en 5 aanvallen tegen Sfakia beproefd heeft eu met zwaar verlies teruggeslagen is, van turksche zijde, dat de opstandelingen den 7 bij ltetimo geslagen zijn en 320 dooden verloren heb ben. De Nationale Vergadering der candioten heeft thans eene voorloopige constitutie uitgevaardigd en een uitvoerend bewind ingesteld aan het hoofd waarvan Demetrios Mauro- codatos is benoemd. De regeering heeft het. voorstel om de Alabama-kwestie aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen ver worpen. 2 Militaire expeditiën zijn uitgezonden tegen de indianen in het westen. Jefferson Davis weigert genade te vragen, terwijl de Pre sident, niemand genade verleent dan die er om verzoekt De rechtbank te Richmond heeft hem onder borgtocht ont slagenwaartegen het gouvernement, zich niet verzet. Te Mobile is een oproer, waarbij verscheidene menschen gedood zijn en de Afgevaardigde Kelly mishandeld is, door de troepen bedwongen. MEXICO. Marqnez is met een klein gedeelte der bezetting uit Gueretaro naar de hoofdstad ontkomen eu van daar met 4000 man tot. ontzet van Puebla opgeruktmaar door Diaz zoo onthaald, dat hij met achterlating van zijn geschut, ammunitie en 400000 piasters de wijk heeft moeten nemen. Volgens een ander bericht zouden de keizerlijken Puebla heroverd en Vera-Cruz op nieuw van leeftocht en krijgsbe hoeften voorzien hebben. Ill WK!* IAVI». Staten-Generaal. Bij de 2'. Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot verhooging der btgrooting van 1866 met f 160000 eu van 1867 met 1 miljoen, voor kosten van de Rijks-policie en hulp-maréchausseetot goedkeuring van een tractaat met Engeland tot bepaling der grensscheiding ter kuste van Guinea en invoering van een gelijkvormig tarief aldaar, en tot nadere regeling van den suiker-accijns alsmede een voorstel van den heer de Brouw, om de wet op het lager onderwijs zoodanig te wijzigen, dat aan bijzon dere door kerkgenootschappen of wettelijk erkende vereeni- gingen opgerichte, één jaar bestaan hebbende en zeker aan tal leerlingen- in verhouding tot de bevolking tellende scholen, waarvan de uitgaven minstens 'oor de helft uit bijzondere fondsen bestreden wordendoor de gemeenten subsidiën moeten verleend worden. De Kamer beraadslaagt thans over het wetsontwerp tot regeling der schutterijen. Benoemingen enz. Den hoogleeraar in de wis- en natuurkunde R. v. Rees te Utrecht is, op zijn verzoek, op grond van 70jarigen leeftijd, een eervol ontslag met pensioen verleend. 's Rijks MüNT. In 1866 zijn voor particulieren geslagen 3,562.608 stukken van 2), 1,002.450 van 1 en 1.402.440 van i gulden, zijnde te zamen eene waarde van A10.610.193 Militaire Zaken. Z. M. heeft het 5». regiment,dragonders opgeheven met, indeeling van het, personeel bij de overige 4 regimentende benaming dragonders wordt vervangen door die van huzaren. Volkswapening. Den 10 is te Gouda eene vereenigmg tot bevord-ring van 's lands weerbaarheid opgerichtmet 60 werkende leden en 20 begunstigers. Die te Rotterdam is overgegaan tot, de vorming eener tweede compagnie. Te Schagen is den 5 eene scherpschutters-vereeuigtng \yestfrieslandtot stand gekomen, met 83 gewone en 2/ buitengewone leden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft eene strook gronds afgestaan voor de oprichting eener schietbaan eu die van Leiden heeft besloten om er eeneten koste van A 2000, voor rekening der gemeente te laten maken. Onderwijs. B. en W. vau Amsterdam hebben het voor stel gedaan om de organisatie van het lager en middelbaar onderwijs te wijzigen door tot het volgeude aantal scholen te besluiten 25 armenscholen 9 tusschenscholen 20 burger scholen, 1 hoogere burgerschool met 5jarigen cursus (schoolgeld f 90 in plaats van f 180). 1 handelschool met 3jangen cursus (schoolgeld A 180), 1 burger dag- en avondschool, 1 leer- en werkschool en 1 gymnasium. De jaarlijksche onkosten worden op f 492450, de ontvangsten op f 242650 begroot. Aanbestedingen. Den 16, aan het prov. gouvernement van N. Hollandhet maken van rijzen hoofden en het verleggen eener krib bij de haven van Vlieland minste iusclir. C. de Jong Cz. Jr. te Ameide, voor f 15,700. Bouwwerken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het uieuwe gasthuis bij de Raam- of Zaagbarrière en bovendien eene afzonderlijke kraaminrichting van 80 a 100 bedden te doen houwen voor een en ander f 900000 beschikbaar te stellen en het binnengasthuis gaandeweg te verbeteren. De nieuwgebouwde Maurits-kazerne te Doesborgh is door den burgemeester aan den garnizoPns-commandant overgedragen. Gieten. Wijlen de wed". C. de Eries, geb. Oud, heeft aan de herv. gemeente te Wervershonf J bunder bouwland en 2000, vrij van rechten, vermaakt, om uit de renten het, predikantstractrment te verhoogen. Rampen. Den 8 zijn te Tubbergen 7 huizen en 1 schuur en deu 11 te Ortlieu, onder 's Hertogenhoseh3 huizen met verscheidene runderen en ander vee afgebraud. Veepest. Van 28 April tot 4 Mei zijn in Z.-Holl. aanget. 148, gest.. 6, afgem.141, berst. 1 Utrecht 18, 4, 15, e N -Hull. V 11, v 46, g- Gelderl. 6, 34, g N.-Brab. e 2, 2, 3, Beuoorden het IJ kwamen alleen te Ilpeudam 4 gevallen voor, in Utrecht slechts in 2, in Gelderland mede in 2 en in N. Brabant in 1 gemeente. De lijn van afsluiting is teruggebracht en omvat thans nog slechts 7 gemeenten in Utrecht en Noord-Holland. Ook die 0111 Zevenaar is opgeheven. Den 11 zijn te Otloland van één eigenaar 18 runderen afgemaakt zonder schadevergoedingwegens verzuim van aangifte. Misdrijven. In den laten avond van den 12 heeft een onbekende, den bejaarden notaris Ghijm te Hengelo te spreken gevraagd hebbendedien met een klompenmakers- werktuig eene wonde aan het hoofd toegebracht vervolgens de naderende dienstmeid de onderkaak en eindelijk den daarop toeloopenden notaris de arm stuk geslagen waarna hij, de kermende meid wilde vermoorden, maar bemerkende dat de notaris zich verwijderd had om de. buren te roepen in de duisternis is ontvlucht. De vermoedelijke dader is sedert gearresteerd. Rechtszaken. Het hof van Zuidholland heeft den 10 uitspraak gedaan ter zake der ongeregeldhedenten vorigen jare te Barendrecht wegens het niet doorgaan der kermis gepleegd en deswegens 5 arbeiders tot 5 jaren en 3 tot 4 jaren gevangenisstraf, benevens boeten, veroordeeld. Overleden in het. diaconie wees-, oude mannen-en vrou wenhuis te Amsterdam, in 77jarigen ouderdom, D. Groebe, lid der maatsch. van nederl. lelterkuude te Leiden, schrijver van munt kundige werken. Bijzonderheden. In Groningen en Friesland worden mede veel paarden voor fransche rekening opgekocht. Te Dordrecht is eene vereeniging tot bevorderiug der volksgezondheid tot stand ekomen. Volgeus de Arnh. Court, was de hoogste thermometerstand in deze maand 84. de laagste op 14 Mei 42° Fahr., gelijk staande met den stand op 14 December. In die maaud kwamen dagen van 52 en 53° voor. Staats Loterij. Trekking der 2e klasse. No. 18419 f 20000, No 18198 f 5000, No. 5201 f 2000, No. 5033 en 5096 1500, No. 1756, 2164, 5545, 7888 en 16433 1000. PER TELEGRAAF, 's Dage, 18 Mei. De reorganisatie van de wapens der infanteriekavallerie, rtillerie en genie is dezer dagen door den Koning vastge steld. Het Staatsblad N°. 49 bevat een koninklijk besluit lopens de regeling en samenstelling der vrijwillige scherp- schutters-vereenigiDgen. Bij de opening der stembiljetten, op 16 dezer iu de Groote kerk, is gebleken, dat van de stemgerechtigde leden der herv. gemeente 179 zich voor en 71 tegen de uitoefening van het stemrecht ter benoeming van predikanten ouderlingen en diakeucn verklaard hebben. KA A TO EK D' CUT. Zitting van 6 Mei. 1. J. de B. en J. K., te Zuid- en Noordschermer, in ver eeniging visschen met ongeoorloofd vischtuig in de ringsloot hij Henshroek, ieder A3 boete en de kosten, met subsidiaire Gevangenisstraf van 2 dagen voor ieder. 2. J. S., te Egmond aan Zee. 1». jagen op spoorsneeuw en 2". delven van een wild konijn in de duinen >e Bergen zonder schriftelijke toestemming van den eigenaar dier gron den twee geldboeten ieder van f 10 en de kos,enmet subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen voor iedere boete. 3. C. K. en T. K., te Egmond aan Zee. poging tot en kele diefstal van helm. in vereeniging, uit de duinen ouder Egmond hinnen, ieder 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 4. T. H; en 5 L. B.~Jz-, G. W. Jbz., K. Z. Pz. en T Z Cr... alle te Egmond aan Zee, ieder als boven. 6. L. G., te Egmond aan Zee, als boven (te Bergen). 7. C. J., te Akerslootlaten loopen van vee op eens an ders ir. den oogst staanden grond zonder schriftelijke toe stemming van den eigenaar, f 3 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf vsn een dag. 8. D. Z„ te Oterleek; en 9. D. A„ te Akersloot, als n°. 7. 10. J. Z., te Alkmaar, op straat werpen van vuiluis. A 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 11. C. K., te Alkmaar, als n". 10. STA I* l> KtlU.l'ütl.lJiti', ONDERTROUWD. v 17 Mei Ane Stierman en Elisabeth Godyn. rEillemKorl- vinke en Debora Masee. Antonius Mannus Eaesen, en Agatha Theodora Erancisca Bakker. GETROUWD. 12 Mei Jacob Cornells Doll en Adnona Maria Houtman - Aden Slikker en Aaltje van Hessehngen heiden a hier laatste/en. onlangs te Oudorp. - Nico!aas Blokker, te Akersloot, en Lena Kokkes. te Alkmaar. blaas van der Meer, wrdr. van Guurtje Timmerman, en Engeltje Zwaan, wed. van Klaas Bruin.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2