Wij weten het niet; maar wij weten nog even min, wat de conservatieve beginselen zijn. Noch de heer Mijernoch het Dagblad heeft er ons een hoog denk beeld van gegeven. Si&lcfcctijkgchc Berichten. r (i k h i.i I-;. v i<: ti ie scms; ss se km «bedreiging dat anders de steun van de conservatieven dat oogenblik af den heer Mijer zou ontvallen? na deze ernstige vermaning en bedreiging trok de-flper Mijer het besluit niet in, maar schorste hij het, om de zaak nog nader te onderzoeken, daar „het ontbreken van de kennis van de bepaalde en onbewimpelde zienswijze van het Indisch bestuur voor hem een bron van groote teleurstelling en on gelegenheid was." Het wetsontwerp tot regeling der uitgifte van woeste gronden in Indië, aanvankelijk door den Mi nister Mijeren later door zijn opvolger Trakranen onveranderd ingediend, werd door de hervorinings- gezindeu van den beginne af aan beschouwd als in hoofdzaak overeen te komen met het gedeelte der cultuurwet van v. d. Putte waarin dezelfde zaak werd geregeld. Alleen werd tot voorzichtigheid aangemaand, omdat het voorstel van den heer Mijer kwam, om trent wiens beginselen en plannen niemand zeker kon zijn. En het Dagblad erkent zelf, dat die woeste- gronden-wet in der tijd door den heer Mijer is in gediend, om bij de toen 'bestaande maar later ontbonden „zeer radicale" Tweede Kamer als lokaas te werken voor de aanneming der Indische begrooting. Dat wetsontwerp moet dus in bepaalden strijd zijn met de conserva tieve beginselen, 't Is nu bijna een jaar oud, en ge durende al dien tijd hebben de conservatieven en het Dagblad de beide Ministers ondersteund die het achtereenvolgens hebben ingediend; gedurende al dien tijd hebben zij beweerd, dat deze Ministers de conservatieve richting vertegenwoordigden. Nu be weren zij op eens, dat zij het bedrog hebben ontdekt, dat zij tot dus verre zijn gefopt, maar eindelijk het spel van den heer Mijer hebben begrepen. Geen verstandig man zal dit willen aannemen. Niet alleen de laatste handelingen van den hoer Mijer in Indië, maar reeds zijn woorden en daden hier in het land bewijzendat het zijn oogmerk is geweest met geen der partijen te breken en zooveel mogelijk midden door te zeilen Die dat niet dadelijk heeft gezien, heeft het niet willen zien. Zijn de conservatieven gefopt, zij hebben het zeiven gewild, zij hebben met opzet de oogen gesloten en veel door de vingers gezien. Zij begrepen dat men niet alles te gelijk moest ver langen zij moeten bij de eerste inzage van het wets ontwerp op de uitgifte van woeste gronden hebben gezien dat dit ontwerp niet overeenkwam met hun zoogenaamd stelsel, en te gelijk hebben vermoed, wat zij nu eindelijk rondweg erkennen, dat het de hervormingsgezinde leden der Tweede Kamer moest paaien om alzoo de begrooting van Koloniën er door te krijgenzonder welke Mijer's benoeming tot Gou verneur-Generaal een onmogelijkheid zou geweest zijn. Maar voor dat alles hebben zij de oogen gesloten als eenmaal de heer Mijer maar veilig op Buitenzorg zat, dan zou zijn opvolger die leelijke woeste-gronden- wet wel stilletjes laten rusten, en een andere indienen waarmee geen liberale leden meer behoefden gepaaid te worden. De Landvoogd van Indië zou dan de handen vrij kunnen roeren en op zijn hoog stand punt zich niet meer behoeven te bekreunen om den steun der radicalen. Maar dit gebeurt niet; de nieuwe Minister van Koloniën dient het gehate wetsontwerp weer onveranderd in, en de Landvoogd van Indië schijnt de ondersteuning der conservatieven vergeten te hebben, en handelt als zijn voorgangers. Dit gaat te ver. Nu wordt op eens het Dagblad wakker; do schellen vallen van zijn oogen, maar het Ministerie is nog blind of doof of in slaap. Dat goede Ministerie bemerkt nog niets van de handelwijze van den heer Mijer en van het revolutionaire karakter der woeste- gronden-wet, die bijna reeds een jaar oud is! Dat goede Ministerie-Ook de Minister Trakranen meent het niet zoo kwaad; hij is meer zwak en wankelmoe- dig het ontbreekt hem meer aan politiek doorzicht dan aan goeden wil. Hij moet gewaarschuwd worden. loch komt het ons voor, dat de Minister Trakranen reeds overvloedige gelegenheid heeft gehad om zich zeiven te beproeven. Nadat hij het wetsontwerp op de uitgifte van woeste gronden had ingediend, zoo- als het vroeger door den Minister Mijer was voorge dragen verklaarde hij op den eersten April, den grooten dag van algemeene fopperij in de Tweede Kamer, dat hij de behandeling daarvan wenschte uit te stellen tot_ na den afloop van een nieuw onderzoek in Indië. Hij verklaarde echter daarbij dit ontwerp te hebben ingediend en gewijzigd naar zijne „overtui ging." Op den algemeenen storm dien de mede- deeling van dit uitstel te weeg bracht, zeide de Minister den volgenden dag: „ik zal de wet die ik uit volle overtuiging aangeboden heb, niet intrekken en eindelijk na herhaalde ondervraging op 3 April: „ik zal die wet met warmte verdedn genal wordt zij in beraadslaging gebracht alvorens het onderzoek zal zijn afgeloopen waarop de Kamer met 49 tegen 16 stemmen besloothet wetsontwerp aan de orde te stellen na de reeds aan de orde gestelde onlwerpen. En toch is het Ministerie zóó doof', zóó blind of zóó slaperig, dat het niet gelet heeft op dit bijna verjarende ontwerp, dat het eigen lijke conservatieve stelsel volgens het Dagblad zal vernietigen! Het dwaalt waarschijnlijk nog ter goeder trouw, daarom moet het gewaarschuwd worden! En het Dagblad waarschuwt. Het waarschuwt op dezelfde wijze als het in Juli van het vorige jaar heeft gewaarschuwd. Toen moest het Ministerie het besluit tot afschaffing der gedwongen diensten ten behoeve der Javaansche Hoofden intrekken of schor sen, of het zou den steun der conservatieven verliezen. Nu moet de heer Trakranen onverwijld de woeste- ronden-wet intrekken, öf het Ministerie moet den eer Trakranen met zijn wet over boord werpen en de gedragslijn van den heer Mijer in de Oost afkeu ren, öf de conservatieve partij moet zich tegen het Ministerie verklaren. Zal deze bedreiging een even gunstig gevolg hebben als die van Juli 1866? Zal de Minister van Koloniën zijn wetsontwerp intrekken en zich bekeeren Zal de heer Mijer in Indië de drukpers gaan ver volgen zich verder onthouden van overspel met li berale neigingen en niet langer „Gods water over Gods gkker jaten loopen" maar zich bekeeren Of zal het hart dezer beide zondaren verstokt blij ven en zal de meerderheid van het Ministerie hen bestraffen? En zoo zij naar hen niet hooren, zullen zij dan worden uitgeworpen als verrotte leden, eu hun zijn als de heiden en de tollenaar? II K I. tJ I K De clerikale hoofdleider Dumortier heeft in de Kamer zijn diep leedwezen betuigd, dat, de londensche Conferentie niet geleid heeft, tot de aanhechting van Luxemburg't welk langer dan 4 eeuwen met Belgie verbonden is geweest en er in 1839 van afgescheurd is. De ontwapening der vesting Doornik ia aangevangen en zal wel 3 a 4 maanden arheids vorderen hehbende de aan wezige ammunitie een gewicht van 5 a 600 000 kiloarr. De spoorbaan van Brussel naar Leuven is door het be stuur der spoorwegen bij aanneming met appelboomen beplant, ii tllül itt; Het voorstel Iialbenom vóór de beraadslaging over de Bondsconstitutie de hamburger grondwet te herzien is met 72 tegen 68 st. verworpen. De Bondsconstitutie is daags daarna met algemeene stemmen op 1 na goedgekeurd. P li UI N K Te Berlijn zijn 2 gevallen van cholera voorgekomen. Den 17 heeft de Kouing het verdrag van Londen reeds bekrachtigd. De Afgevaardigden Hoverbevk en Jacoby hebben bedankt al- leden van het bestuur van het National Ferein. Bij de aanzienlijkste inwoners van Hannover zijn huis zoekingen en arrestatiën gedaan. Bij den bankier Ezechiël Simon is beslag gelegd op 60000 lil behoorende tot het particulier vermogen van Koning Georgehetwelk, in strijd met de gesloten overeenkomst aan dezen stond betaald te worden. De bankier is den 21 naar Beilijn gevoerd beschul digd van hoogverraad, Mag men het. weener Neue Fremdenblatt gelooven dan worden de krijgstoerustingen hier te lande onverminderd voortgezet. Het blad weet daarvan velerlei bewijzeu te geven. De Kroonprins eu de Kroonprinses zijn den 23 naar Parijs vertrokken. zin» ntfTM HLt»». De nationale partij in Wurtemberg heeft te Tubingen eene vergadering gehouden, waarin weder besluiten zijn genomen ten gunste der vorming van een eenig duitsch Rijk. oibvb-k* sta.su Den 20 zijn beide Huizen van den Rijksraad geopend door hunne voorzitters, prins Auersperg van het Heerenhuis en de heer Giskra van het Huis der Afgevaardigden. Laatst genoemde had als voorwaarden voor de aanvaarding zijner beuoeming gestelddat, hij geen afstand zou behoeven te doen van zijne staatkundige meeniugen en dat volgende voorzitters door het Huis zelf gekozen zouden worden. In zijne openingsreden drong hij aan op het, werkelijk maken van de vrijheid van godsdienst eu de gelijkheid voor de wet en op het goedkeuren der schikking met Hongarije. Den 22 geschiedde de plechtige opening van beide Huizeu door den Keizer. De arbeid aan de nieuwe vestingwerken om Weer.eu is begonnen met 1200 man waaronder 500 uit Mexico terug gekeerde vrijwilligers. Het September-patent van 1859 tegen het zelfstandig protestantseh kerkbestuur is ingetrokken. De pruisisclte gezant heeft den minister v. Beust den dank zijuer regeering betuigd voor zijuen ijver tot het bewaren des vredes. Bij den hongaarschen Rijksdag zijn wetsontwerpen inge diend betreffende de gemeenschappelijke aangelegenheden overeenkomstig het elaboraat der commissie van 67tot opheffing der bepalingen van 1848 betrekkelijk de waardig heid van palatijn en tot uitstellen der verkiezing tot, na de omschrijving zijner bevoegdheidtot het benoemen der ministers door den Keizer in plaats van door den president minister; tot het buitenwerking stellen der wet op de nati ouale aarde tot de invoering van het nieuwe weerbaarheids- stelsel; lot ontbiedbaarheid van den Rijksdag ook vóór de goedkeuring der begrootingmet verplichting lot wederop- roeping in hetzelfde jaartot uitstel van de inlijving der militaire grenzen, zoolang daar geene militaire organisatie is ingevoerd. De servische en roumaansche Afgevaardigden wenschen de regeling van het nationale vraagstuk, nog vóór de kroo ning des Konings. Het besluit betreffende de onschendbaarheid der Afgevaar digden is den Croatischen Landdag toegezonden. Die Landdag heeft het adres aan den Keizer in zijn geheel aangenomen. De unionisten hebben zich geheel teruggetrokken de anti- unionisten willen de regeeriug tot ontbinding van den Landdag dwingen. De Keizer zal de deputatie van den Landdag niet ontvangen, zoodat het adres per post zal ver zonden worden. De zittingen zijn verdaagd, tot na het ont vangen van het, keizerlijk antwoord. Eer.ige pandoeren uit Bucharest, zijn te Fiume binnenge drongen eu hehhen daar de keizerlijke en hongaarsche vlaggen afgerukt zij werden met moeite tegen de volkswoede beschermd. De croatische beweging blijft, in de aangrenzende distric ten zonder gevolg, zijnde de bevolking overal gunstig voor Hongarije gestemd. Wegens gezondheidsmaatregelen tegen het overbrengen der cholera is te Ragusa een gevecht geleverd tusschen de militaire macht, en 100 turken, die door ongeregelde turksche soldalen en platteland-bewoners werden bijgestaan. I T I, K De Koning heeft eene deputatie ontvangen welke hem kwam gelukwensehen met het huwelijk van prins Amadeus met de prinses della Cisternaen hem kwam bedanken voor den afstand van 4 miljoen der civiele lijst. De Koning is naar Turijn vertrokken. Den 16 heeft de Kamer het besluit tot. vereeniging drr provinciën Venette en Mantua met het Koningrijk met 207 tegen 4 st. goedgekeurd. MUAHKIJH Eene aanvraag der Afgevaardigden PicardFavre en 6 anderen, om de regeering te interpelleeren over het hoog bedrag der afkoopsom voor het leger (3000 fr.), is door het Wetg. Lichaam geweigerd; 1 sectie was er voor, 6 waren er tegen en van 2 staakten de stemmen. Weinige dagen later berichtte de Moniteur dat de som tot, 2500 fr. vprlaagd was. üeu 18 heeft de Keizer het verdrag van Londen gerati ficeerd. Sedert de onderteekening van het verdrag is het bezoek van duilschers te Parijs verdrievoudigd. Iu de broederlijke conferentie van frausche predikanten te Parijs, is den 10 een open hrief gericht aan de predikan ten in Duitschlandiu het belang van den vrede: de brief werd door den voorzitter Martin Faschoud en 98 leeraren van allerlei richting onderteekend. Men verzekertdat het. verschil tusschen do regeering en de commissie van het Wetg. Lichaam, of het leger 1200000 of 800000 man zal tellen iu dier voege door den Keizer is bijgelegd dat het cijfer jaarlijks bij eene speciale wet zal vastgpsteld worden. Den 18 is door den britschen gezant te Parijs een schit terend feest gegeven ter eere van den prins v. IFales waarbij de Koning eu de Koningin van Belgie en de broeder van den Taikoen van Japan tegenwoordig waren. De invoer van vee langs de duitscbe en zwitsersche grenzen is verboden. Verschillende fabrikanten hebben ter zake van de qrèves der werklieden vrouwen m dienst genomen die tegen veel lager loon arbeiden dit is o. a. het geval met het vak der kartonwerkers. Op het vredelievend adres der studenten van Straatsburg aan die van Duitschland, deelt de augsburgsclte Altgem. Zeitung een ouheusch antwoord mede van de berlijusche Burschenschafl. Hoewel sommige bladen dit stuk voor on echt verklaren hebben de straatsburger jongelui een hartig wederantwoord iu het licht gegeven waarin een krijgshafti ge toon wordt aangeslagen. K <L it SS Men verzekert dat de regeering de mogendheden van het, vasttlaud, inzonderheid Erankrijk en Pruisen, gewezen heeft op het weuschelijke eener algemeene ontwapening. De heer Hardy, lid van het Lagerhuis voor Oxford, is minister van binn. zaken geworden. Garibaldi heeft het hem aangeboden eerevoorzitterschap der Reform-League aanvaard. Alle kerkeraden in Salisbury hebben geprotesteerd tegeu de meer roomsclie dan protestantsche meeningendoor den anglicaanschen bisschop, in eene instructie voor zijne on- derhoorige geestelijkheid geopenbaard. De transatlantische telegraafkabel van 1866 is door een ijsberg beschadigd die van 1865 voorziet nu alleen in de dienst. De kleermakers te Londen die den arbeid gestaakt heb benbekwamen den vierden Zaterdag der strike, door het toevloeien van ruime bijdragen van elders, ieder 1. De 500 vrouwen die aan deze staking deelnemen een eigen bestuur hebben eu 's wekelijks 1 sh. inleggen, ontvangen 8 a 10 sh. 5 Den 20 heeft de Koninginvergezeld van den prins v. IValesdie 's avonds te voren uit Parijs was teruggekeerd, den eersten steen gelegd aan een ter gedachtenis van prins Albert, in Kensington Gardens te stichten gebouwbestemd tot. het houden van wetenschappelijke congressenmuziek feesten enz. De hoofdzaal zal 6ÓOO zitplaatsen, alsmede een orkest voor 1000 personen bevatten. Den 20 is te Dublin het derde doodvonnis in de zaak der feniaus uitgesproken. Eene petitie aan de Koningin, om gratie voor de veroor deelden heeft aldaar slechts 100 onderteekeniugen kunnen verwerven. Het Lagerhuis heeft, aangenomen den 16 een ontwerp tot. verhooging der begrooting van oorlog met 415.750, om door verhooging van soldij de aanwerving van vrijwilligers te bevorderen eu den 17 een wetsontwerp tot vermindering der na'ionale schuld door conversie. Bij de voortgezette beraadslaging over de reformbillden 17, stelde de heer Hodgkinson voor, dat de huurders van woningen om kiezers te zijn zelf hunne belasting moeten betalen (zij kunnen het tot nu toe doen door tusschenkomst der eigenaars die op het totaal eenige korting genieten). Gladstone verklaarde, dat de voordracht hierdoor aannemelijk zou worden en de minister Disraëli was er uiet. tegen deze bepaling, welke om de te verwachten tegenstand der klasse van burgers uit het. oorspronkelijk ontwerp was geligt, maar meende dat er eene afzonderlijke wet voor noodig was, van welk gevoelen hij den 20 terugkwam. Een voorstel van den heer Stuart Mill, om ook aan'vrouwen hel. stemrecht te ver- leenen werd dien dag verworpen met, 196 tegen 73 st. De veetyphus is te Londen op nieuw uitgebroken in een stal met 95 runderen, waarvan er 12 zijn afgemaakt. Volgens regeeringsberichten zijn de opstandeliugen op Candia 3 malen geslagen. Te Athene zijn weder 7000 uitgeweken candioten aange bracht. Men verhaalt dat Omer-bassa 17 dorpen verbrand heeft. Zeker is het, dat de strijd van weerskanten ongemeen bloeddorstig gevoerd wordtdat. de insurgenten inet honger, ziekte en gelirek te worstelen hebben en niet langer dan nog 2 of 3 maanden hunnen tegenstand kunnen voortzetten. 7 Der christelijke afgevaardigden van Candia hebben Kon- stantinopel heimelijk verlaten, zonder eene schikking te heh hen kunnen treffen. Vóór hun vertrek hebben zij bij de gezanten der groote mogendheden eene verklaring ingediend dat zij tegen hunnen wil en zonder volmacht der christen bevolking naar de hoofdstad gebracht waren. De Sultan heeft den Ouderkoniug van Egypte een hoogeren titel verleend. Daoud-bassa, de gouverneur van den Libanon heeft, eene algemeene amnestie uitgevaardigd voor de deelnemers aan de opstandeu van Josef Karam. De Sultan zal zich naar Parijs begeven op eigeuhandig geschreven uitnoodiging vau Keizer Napoleon. Jejftrson Davis is te Nieuw-York aangekomen. Het hoo -gerechtshof heeft zich onbevoegd verklaard ten aanzien van den eisch van Georgia en Mississippi, om de reconstitutiewet als inconstitutioneel te schorsen, omdat de bedoelde wet nog niet was toegepast en er dus geen rechten der burgers verkort waren. De rivierdijken van de Mississippi en Missouriwaaraan lij lens den burgeroorlog de noodige zorg niet is besteed, zijn op verschillende plaatsen doorgebroken, waardoor uit gebreide landstreken overstroomd zijn. Ten gevolge van dit onheil heerscht onder de planters in Tennessee groot gebrek. III WK* IA\lt De Koning heeft het verdrag betreffende Luxemburg bekrachtigd. Staten-üeneraal. De 2e Kamer heeft de behandeling der wet op de schutterijen voortgezet. Verworpen zijn amendementen vau den heer Geertsemaom ten laste der gemeenten alleen de kosten van inschrijving en localiteiten te brengen met 37 legen 20, van den heer Firulyom bijna alle kosten voor rekening der gemeenten te brengen met 44 tegen 13 st.. en van de heeren de Roo en Stieltjesom de gemeenten niet meer dan 4 in de kosten der schutterij te doen dragen, met herhaalde staking vau stemmen. (De voordracht bepaalt dat het Rijk voor ieder schutter f 5 uitkeert). Daarentegen zijn aangenomen de volgende amen dementen: van den heer Thorbeekeom den Koning vrijte- laten in het ontslaan van officiereu zonder daarvoor regelen

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2