Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 36 Hei 1869. Jugczonbcn £Hit«kcn. Benoemingen enz. Z. M. heeft, henoemd tot heemraad van den Sehermeer P. Glijnis Pz. en den heer Keuchenius. lid der 2e Kamer, (niet, op verzoek) een eervol ontslag ver leend als waarnemend vice-president van den Raad van Indie. Tot directeur der Holl. Maatschappij van wetenschappen te Haarlem is benoemd Mr. C. J. van Vtaderacken. De commissiewaaraan het, vervaardigen van een supple ment op de Nederl. Apotheek was opgedragen is thans met de samenstelling eeuer nieuwe Pharmacopoea belast. Militaire zaken. Aangezien bij de nieuwe militie-wet geen dienstplichtigen in reserve zijn gesteld en in het. loo- pende jaar die van 5 ligt ineen ingelijfd wordenzi|n de depóts der 8 regimenten infanterie elk met 3 compaguiën vermeerderd. Bij Kon. besluiten is het cijfer der verschil lende wapens bepaald als volgt: 1 reg. grenadiers en jagers 105 offic. 422L onderoff. en mansch. infanterie tezamen 872 4 huzaren 200 staf der artillerie 80 1 reg. veldartill. 88 3 vesting 215 1 rjjdende 32 1 corps pontonniers 12 corps ingen., min. en sap. 77 1 batalj. mineurs en sapenrs 25 38280 4340 tt 59 conduct, eu control. 3165 onderoff. en mansch. 6296 686 h 316 29 militaire opzichters 915 onderoff. en mansch. Volkswapening Bij Kon. besluit van den 12 zijn eenige bepalingen vastgesteld omtrent de scherpschuttprsvereenigin- gen. Voor rte zondanige, die zich door den Koning doen erkennen zal Z. M. de officieren in rang gelijk aan die van de schutterij en het leger, op gedane voordracht benoe men de uniform, rang- en onderscheidingsteekenen bepalen; die erkende vereenigingen ontvangen van het Rijk de noo- dige munitiën geweeren voor zoover die beschikbaar zijn eu tijdelijk instructeurs uit het. leger. Te Hengelo is een //Weerbaarheidsbond" opgericht met 20 leden. Landverhuizing. De berichten hieromtrent worden zoo menigvuldig, dat wij die niet. meer afzonderlijk kunnen op geven met het einde des jaars zullen wij het aantal ver trokken personen mededeelen. Landbouw. Van 24 tot. 28 Juni wordt te Breda het 21". landhuishoudkundig congres gehouden waarvoor zich reeds meer dan 1200 leden hebben aangemeldde ingezetenen zullen voor eene reeks van feestelijkheden zorgen. De Holl. maatschappij van landbouw zal hare algemeene vergadering den 27 en eene tentoonstelling van paarden den 28 Sept. houden heide te Haarlem de afdeeling Haarlem richt te celijker tijd in de Hertenkamp eene tentoonstelling van varkens, pluimgedierte, land- en tuiuhouwvoortbreng- selen aan en zal eene harddraverij houdenwaarvoor de gempente eene bijdrage van f 600 toegezegd heeft. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 22, met 9 tegen 8 st., besloten tot oprichting eener tuinbouwschool, indien daartoe jaarlijksche snhsidiën verkregen worden van het Rijk a f 6000 en van de provincie of provinciën ii f 3000. Nieuwe Ondernemingen. De heeren v. Mexkeren, no taris te Rotterdam, en Mr. Verster, kantonrechter te Boxtel, hebben concessie gevraagd tot aanleg van een spoorweg van Boxtel over SchijndelVeghel, Uden, Mill, Haps, Oeffeit en Gennip naar Cleef. Indijking der Zuiderzee. neming niet uitvoeren omdat miljoen te groot is maar zij inpolderingen langs de kusten. Beesten. De sociëteit Momus en andere vereenigingen te Maastricht hebben den 13 een gecostumeerden optocht gehouden, voorstellende 11 tijdperken der stedelijke geschie denis. Den 19, na de St. Servaas-processiewerd de op tocht herhaald ten aanschouwe van p.m. 30000 vreemdelingen. Aanbestedingen. Den 18, te Utrecht, het bouwen van een Rijks-telegraafkantoor, minste inschr. E. Rijnfrankvoor f 24437. Den 22, te Assenhet bouwen eener hoogere burger school, aan F. J. Westerdijk, voor 1 37848. Giften. Aan de herv, diaconie te Schoonhoven is ver maakt door mej. J. Meijer t 1000, door den heer L. Wen- dels Jz. ruim f 2000aan de herv. kerk aldaar door de eerste ZE00 en door den laatste, tot aankoop en onderhoud van bijbels, ruim 1000; een en ander vrij van rechten. Rampen. In den avond van den 16 is te Besoyen brand ontstaan in eene schuur, waardoor deze met nog eeue andere en 6 woonhuizen zijn verwoest. Den 22 zijn nabij het Kralingsche veer 2 visschers ver dronken. Beide waren gehuwd de een laat zelfs een talrijk gezin na. Veepest. Van 5 tot 11 Mei zijn inZ.-Holl aanget, 71, gest. 7, afgem. 64, berst. Utrecht 1, h 2, HB.U fcK&TEH AAB. Zitting vau den 22 Mei 1867, No. 8. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Alwezig de heer T. L. Koorn. Na de opening der vergadering worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen, en zonder» aanmerkingen, goedgekeurd. Waarna ziju medegedeeld de navolgende stukken Van Gedep. Staten 2. De missivewaarbij voor kennisgeving is aangenomen het besluit, tot toekenning van een subsidie van f 1732,aan het mannen- en vrouwen gasthuis, voor den jare 1866. 3. liet besluit tot goedkeuring der 1" suppletoire begroo ting der gemeente, ten beloope van f 10688,63 in ontvang en uitgave, over den jare 1866. 4. Hei besluit tot vaststelling van het kohier der plaat selijke directe belasting voor 1867. Alle bij opvolging voor kennisgeving aangenomen. En als reeds ter lezing voor de leden gelegen hebbende, in dadelijke behandeling genomen 5. Eeue missive van HH. regenten van het burger weeshuis, bevattende: 1°. de aanbieding van een onlwerp-overeenkomst met het R. O. parochiaal wees- en armbestuur omtrent de verplegiug van R. Cath. weezen in het weeshuis dier ge zindte; 2°. derzelver cousideratieu daaromtrent; 3°. hunne beschouwingen omtrent den bouw eu iurigtiug van een bur gerweeshuis, de bouwplannen daartoe eu de regeling tot het vinden der daartoe beuoodigde fondsen uit de gemeentekas; vergezeld van het rapport der vaste commissie van financiën op die ontwerpen. Na zeer uiteengezette en breedvoerige deliberatiën is ten aanzien dezer aangelegenheid besloten: De regeering zal deze onder- het benoodigd bedrag, 125 wil subsidicu verleenen aan 64, 1, 17, 22, benoorden N.-Holl. e 13, Gelderl. 2. Het gedeelte van N. Holland benoorden het IJ bleef verschoond. De Rijks veearts te Gouda heeft met, goed gevolg eene proef genomen om de afgemaakte runderen in een kuil met rijshout koolteer en peterolie te verbranden. De Holl. Maatschappij van wetenschappen te Haarlem heeft hare gouden medalje en 500 uitgeloofd voor eeu onderzoek naar den aard van de smetstof der runderpest waarvan de uitkomst te berichten vóór 1 Jan. 1869. Rechtszaken. Het hof van Gelderland heeft, den 21 de 17jarige leerling modiste te Arnhem schuldig verklaard aan poging tot vergiftiging harer heide meesteressen en aan dief stal en haar veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Het hof van Noordbrabant heeft, den 21 de 3 in hechte nis zijnde, te Dusseldorf te huis behoorende personen, die valsche muntbiljetten vervaardigd en uitgegeven hadden ieder veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. De kastelein Michels te Velsen, in den put. achter wiens wonig het lijk van Mul gevonden is, is den 21 gearresteerd Overleden den 19,"te Groningen, Dr. J. Haart de la Faille, oud-hoogleeraar in de geneeskunde, oud bijna 72 jaren. Zijne vrienden en vereerders zouden hem den 24. den 50en verjaardag van zijn doctoraat, eeue gouden me dalje aangebi den hebben. Den 19, te Amsterdam, de heer J. J. A. Santhagens. lid der prov. Staten van N. Holland, stichter van den Neder- landschen Lloyd, handelaar enz. Bijzonderheden. Den 15 is te Enschede ongeveer 1 voet sneeuw gevallen. Regenten der gasthuizen te Amsterdam hebben hun ontslag genomenwegens het besluit, van den Raad om het nieuwe gasthuis te bouwen bij de Raam- of Zaagbarriere en niet op het terrein van den stadstimmertuinen zulks in strijd met de voordracht, van B. en W. en met het. advies der hoogleeraren in de geneeskunde en van den eersten ge neesheer van het buitengasthuis. 1. Dat de regeling van den bouw van het gesticht, en de aanbesteding daarvan naar aanleiding van de verschillende daartoe ontworpen en overgelegde plannen, wordt, opge dragen aan Burg. en Weth. en HH. regenten, onder goedkeuring van den raad. 2. Dat het gemeentebestuur van Alkmaar daartoe aan HH. regenten van het burger weeshuis zal verleenen een sub sidie van ten hoogste f 85000 of zoo veel tniuder als bevonden zal worden benoodigd te zijn tot verkrijging waarvan I1H. regenten worden gemagtigd tot het, aangaan eeuer geldleeniug voor liet vereischte bedrag, tegen 5 rente in 't jaar of door hypothecair ver band op de fondsen van het weeshuis met aflossing van minstens2000 's jaars en de rente a ten hoogste 5 pet., die hun vau gemeentewege jaarlijks met bijbetaling der rentezal worden gerestitueerd. 3. HH. regenten van het burger weeshuis te magtigen om met het R. Cath. weeshestuur eeue overeenkomst te sluiten voor den tijd van 40 jaren tot uitbesteding van de weezeu behoorende lot de Roomsch Cath. kerk, in het weeshuis dier gemeente, tegen uilkeering van40 voor iederen wees per jaar, onder de bepalingen by het voorgemelde con cept-contract in het breede omschreven. Alles behoudens (voor zoo veel noodig) de goedkeuring van HH. Gedep. Staten eu ouder de bepaling, dat aanregen ten van het burger weeshuis en aan die van het R. C. wees huis zal worden Ie kennen gegeven, dat deze opoffering van wege de gemeente eu de goedkeuring san het tusschen hen te sluiten contract, alleen wordt verleend uit. overweging dat noch door het burger weeshuis, noch door het R. Cath. weesbestuurgedurende den duur van voornoemd contract,, eenige aanspraak op subsidie vau gemeentewege zal kunnen worden gemaakt. 6. De voordragt van Burg. en Weill., tot vervulling der betrekking van hulponderwijzer aan de openbare armenschool waartoe zijn aanbevolen J. de Groot, ie Amsterdam, eu B Hagenaar, te Rijp, en waaruit eerstgenoemde is benoemd. Na welke handeling, vermits door de uitgebreide eu be langrijke deliberatien over het punt No. 5, de gewone zit- Ungstijd verstreken was, de vergadering op réces is gescheiden, om weder te worden voortgezet in eene AVONDZITTINGten 7 ure. Tegenwoordig 12 leden. Alwezig de heeren J. C. Vonk, Mr. JE. Nuhout van der Veen en T. L. Room. In deze vergadering zijn achtereenvolgend aan de orde gesteld 7. Het rapport van den heer Majoor-Kommardant der schutterij op den van Regerings wege aanbevolen aanleg eener schietbaan voor de oefeningen der schutterij, en in verband daarmede het adres der scherpschutters-vereeniginghoudende ver zoek om a. eene bergplaats voor de aan haar te verstrekkm wapenen, b. voorziening van gemeente wege in de huisvesting eu het onderhoud der te verwachten onderofficiers als instruc teurs en c. eeue behoorlijke schietbaan voor hare schietoe feningen. Waarop is besloten: de zorg voor liet verzoek sub a. aan Burg. eu Weill, overtelaten laatstgenoemden te magtigen lot liet doen der uitgaven voor de huisvesting enz. der in structeurs benoodigd, voorloopig tol 1 November 1867, en het voorstel van den Majoor tot de daarstellingeener schiet baan in de zuidoostelijke laan van liet exercitieveldnadat eene teekening van het, terrein met raming van kosten aan het oordeel van den raad zal zijn onderworpen lot nadere behandeling uiltestelleu. 8. Het voorstel van de commissie voor de verordeningen tot wijziging van de art. 13 en 14 der verordening van po litie op de graan- en zaadmarkten, van 15 October 1856 (Gemeenteblad 1" serie No. 57). Gezonden aan de kamer van koophandelom daarop te dienen van berigt en raad. 9. Missive van II.H. regenten van hel Burger weeshuis, ten gelelde van het jaarverslag over 1866, alsmede de reke ning en verantwoording over hetzelfde dienstjaar, benevens het daartoe betrekkelijke rapport der commissie van financiën. Het verslag voor kennisgeving aangenomen en de rekening op de conclusie van het rapport vastgesteld tot, een ontvang van f 11669,66J. en eene uitgave van f 9006,22 met een batig saldo van 1973,44j. 10. Verzoek van den stads Rekenmeester M. J. S/ucki om genot eener gratificatie voor gemis van inkomsten, door de instelling van het teekenkundig onderwijs op de openbare scholen met het rapport der commissie van financiën op dat verzoek. üp de conclusie van hel rapport, tol een bedrag van f 100,toegestaan. 11. Voorstel van Burg. en Weth., om te worden gemagtigd tot den aankoop voor 70,van eene portefeuille met tee- keniugenplaten en schrifturenbetrekkelijk de oudere geschiedenis van Alkmaar. De gevraagde mngtiging verleend. 12. Idem vau dezelldeu, betreffende den door J. Schrander gevraagdeu afstand van grond ter zijde van de voormalige ambtenaarswoning aan de Schermer barrière. Is besloten den gevrauqden grond des verlangd aan den adressant tegen den prijs vau f 4,pervierk. el. akteslaan. 13. Rapport, van Burg. en Weth., op de adressen van de voormalige commiezen der stedelijke belastingen J. Verhoeve, S. Bruin eu P. van Wijngaardenom wan Naar aanleiding van dit. rapport, is besl_ noemden adressant J. Verhoeve te benoemt ambtenaar voorde surveillance der verschillende i tingen op eene jaarwedde vau f 300, He! verzoek der beide andere adressanten is niet ingewilligd. 14. Voorstel van dezelfden, tot, regelitigder grensscheiding tusschen de g nieente eu het, Rijk in het Noord-Hollandsch kanaal, na de wegneming der due d'alven aan de Bierkade. Op het voorstel aangenomen. 15. Idem van als boven, a. tot. verhuring aan het Rijk van de brugwachterswoning aan de Friesche barrièreals gevolg van de gevoerde deliberatien bij de behandeling der gemeente- begroeting voor 1867, en b. tot onderhandschen verkoop, mede aan den Staat, op daartoe bekomen aanvrage, van de brugwachterswoning aan de Vlotbrug bij het Heilige land. Beide voorstellenop de voorwaarden door Burg. en Weth. aangegeven, behoudens hoogere goedkeuring, tegen eene huurprijs van 2,per week eu eene koopsom van f 1950, de kusten ten laste der gemeente, aangenomen. 16. Rapport van dezelfdenop het adres van de kamer van koophandel, tot bestrating van het in de communicatie met Alkmaar in direct verband staande gedeelte weg van den Wogmeer. Is besloten het rapport te renvoijeren aan de kamer van koophandel, om ten aanzien der mogelijkheid en de wijze, boe tot. de uitvoering te komen, te dienen van berigt en raad. 17. Voorstel van als boven, tot eene tijdelijke verhuring van den grond der vroegere waag voor liet slagtvee aan de Doelenstraat aan W. Roest Jz., tot berging van materialen. Tegen den prijs van f 1 per week tol wederopzeggens toegestaan. Daarna zijn medegedeeld 18. Eene uitnoodigiug van de plaatselijke schoolcommissie, tot bijwoning van de examens aan de openbare armen- en tusschenschool. Voor kennisgeving aangenomen. 19. Adres van de beide afdeeliugen van het metalen kruis, om de medewerking eu ondersteuning van het gemeentebe stuur bij de reünie van alle geregtigden tot, dat eereteeken in de maand Augustus eerstkomende binnen deze stad. 20. Verzoek van H.H. diakenen der hervormde gemeente om kosteloos genot van geneesmiddelen ten behoeve der verpleegden in het diakonie oude mannen- en vrouwenhuis. 21. Idem van liet burgerlijk armbestuur, om magtiging tot af- en overschrijving op zijne begrooting over 1866. De Nos. 19, 20, 21 gerenvoijeerd aan de commissie van fi nancien om berigt en raad. 22. Adres van J. v. d. llaagen en W. Roest Jz., houdende bezwaren-wegens handelingen van den concierge van het raadhuis, ten nadeele van hunne neringen. Aan Burg. en Weth. om te dienen van berigt en raad. 23. Een adres van bewoners van het Ritsevoort, houdende mededeeling van hunne bedenkingen en zienswijze omtrent den aanleg van werken op eu in de nabijheid van het terrein der gesloopte Heiloër- of Kennemerpoort. Ter kennisneming voorde leden van den raad, voor zooveel zij zulks zullen verlangen, ter secretarie gedeponeerd. 24. Verzoek van bewoners van den Kooltuin om de demping van die gracht. Aan Burg. en Weth om daarop van berigt te dienen. 25. Adres vau den stads heelmeester A. A. Gouwe, tot wederlegging van het gevoelen van Burg. en Weth., omtrent de, betrekking der stads heelmeestersont wikkeld bij hun rapport op liet verzoek van de stads genees-, heel- en ver loskundigen om verhooging van hunne jaarwedden. Gedeponeerdom daarop bij de behandeling van evenge- noemde verzoeken te regarderen voor zooveel men zal goed vinden. 26. Verzoek van Ds. J. Dorper en M. IV. Honkoop, dat van gemeentewege een pont moge worden gelegd tot herstel der communicatie met de binnenstad, die door de verrigt wor dende herstellingen aan de Turfmarktbruglijdelijk is ver broken. Op de verzekering van den Voorzitter, dat de overgang over de brug binnen twee dagen weder geregeld zal kunnen geschieden builen beslissing gebleven. 27. Verzoek van J. C. Ohmstede, om vergunning tot af sluiting van een erf achter zijn huis, uitkomende aan de stads vest, door middel van een houten hek. Gerenvoijeerd aan Burg. en Weth. om berigt en raad. Ten slotte zijn aan de orde gesteld 28. Het rapport van Burg. en Weth. op het voorstel van het raadslid, den heer J. C. Vonk, tot. daarstelling eener politie verordening op de sluiting van tapperijen koffijhui- zen <n kroegen. Wegens de afwezigheid van den voorsteller, de behande ling verdaagd. 29. Rappor! op het verzoek van de sfads genees-, heel- en verloskundigen, om verhooging hunner jaarwedden. Met afstemming van het voorstel van Burg. en Weth., is. overeenkomstig het advies der commissie vau financien, besloten tot de verhooging der ■jaarwedden vau de stads Doctoren met 1100 en alzoo te brengen tot 1300, Heelmeesters 50 n 200, n u Verloskundige» 25 u 100. 30. Bij de sluiting der vergadering herinnert de voorzitter aan het rapport der commissie in zake vau den verkochten grond aan A. Wonder. Volgens berigt van een der H. H. rapporteurs zal dit rapport weldra ter tafel worden gebragt. 31. Na bekomen magtiging wordt door den beer de Dieu Fontein Verschuir gevraagd //waarom in de meisjesschool geen onderwijs in den zang wordt gegeven zooals in de veror dening voorgeschreven is. De voorzitter zegt daarover met de plaatselijke school commissie in correspondentie te zullen treden. 32. Wordt door den heer Bruinvis de Lange de attentie gevestigd op bet bekrompene van het schoollokaal voor de meisjesschool. De voorziltergeeft de toezegging dat daarvoor spoedig maat regelen zullen worden genomen. 33. De vergadering is opgeheven. Onze „Alkmaarder hout" is inderdaad eene benij denswaardige bezitting. Vele steden zonden schatten er voor willen opofferen om zulke wandelingen te bezitten. Wanneer wij naar hartelust onze bespie gelingen over de voorregten van dat bezit voortzet ten zouden wij redenen hebben tot de vrees dat wij van opgewondenheid zouden beschuldigd worden.Wan neer wij de invloed van het dagelijks omgevend land schap op den niensch besprakenof wedergaven wat wij ondervinden bij eene wandeling door onzen hout; hoe genotvol eene avondwandeling is; betoogden hoe versterkend eene ochtendwandeling, hoe lucht zuive rend een bosch hoe nuttig voor hun zielen ligchaam het vertoeven van kinderen daar is wij zouden zekerlijk van opgewondenheid verdacht worden, viaut het spaarzaam gebruik dat van onze wandelwegen

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 5