Jugcztmbcti Stukken. Nogmaals over de Kanaalvest. strijd zou zijn met de beslissing van den llijksdag in de croatische aangelegenheden. De laatstelijk ingediende voordrachten zijn door 8 afdee- lingen van het Volkshuis goedgekeurd en door 1 verworpen, en vervolgeus aaugenomeueveuals het wetsontwerp be treffende de gemeenschappelijke aangelegenhedenhet laatste met 209 tegen 89 st. Het Huis heeft eene commissie benoemd tot opmaking van het iuhuldigiugs-diplomade uiterste linkerzijde nam geen deel aan de verkiezing, Van Kossuth is een brief openbaar geworden aan graaf Denk, waarin hij hem beschuldigt, vau Hongarije's onafhan kelijkheid en goed recht noodeloos opgeofferd te hehben. De meeste dagbladen laten zich ongunstig over dit schrijven uit. Aan de croatische deputatie voor het Krooningsfeest is voorgeschreven om te verlangen: de handhaving van 's lands integriteit, de inlijving van Dalmatie en de militaire grenzen en de verantwoordelijkheid der regeering tegenover den Lauddag, en om t,e verklaren dat de met Hongarije gesloten overeenkomst betreffende de gemeenschappelijke aangelegen heden niet verbindend is voor Croatie. De regeering heeft, de voorwaarden niet kunnende inwilligen en de krooning niet langer willende uitstellen, den ontevreden Landdag ontbonden. I T A LIK. Den 26 zijn prins en prinses Napoleon te Turijn aangeko men en door de menigte met geestdrift begroet. Dieu dag is aldaar de overeenkomst geteekend tot likwi- datie der kerkelijke goederenmet het parijsche Comptoir d'Escompte. Dit zal voor 430 miljoen obligatiëu uitgeven, in 25 jaren te amortiseereu en te voldoen uit de kerkelijke goederenen tevens het verlangde bedrag aan de regeering voorschieten. HFlKHmJHK STAAT. 50 lloovers hebben zich in handen der policie gesteld. Te Rome is een aantal jongelieden van goeden huize in hechtenis genomen, wegens eene politieke manifestatie op het geruchtdat Garibaldi of een zijner zonen daar aange komen zou zijn. SPANJE. De Senaat heeft de indemniteitswet, na eene beraadslaging vau 20 dagen, waarbij de maarschalk Narvaez verklaarde, dat de regeering der Koningin geen andere steun had dan het leger, met 122 tegen 63 st. aangenomen. De regeeriug heeft een ontwerp-reglement van orde voor de Cortes ingedienddat zoo reactionair mogelijk is. De vergadering mag over regeeringsvoordrachten geene commis sion benoemen maar moet terstond de beraadslaging begin nen voorstellen van Afgevaardigden moeten door 5 van de 7 afdeelingen der Kamer goedgekeurd worden alvorens in beraadslaging te komen de ministers behoeven hunne ont werpen niet zelf te verdedigen maar kunnen daartoe com missarissen zeuden over het adres van antwoord mogen slechts 2 redenvoeringen gehouden worden, 1 voor en 1 tegen terwijl er maar één amendement op mag aangenomen worden. I'ltt N it HE JSt De Staatsraad heeft de verzoeken van den hertog v. Au- male enden uitgever M..Bevy, tot vernietiging van het beslag en de teruggaaf der exemplaren van de Geschiedenis der prinsen van het Huis van Condèafgewezen, als zijnde niet bevoegd om over eene zaak van houge policie uitspraak te doen. De israëlitische gemeente te Parijs heeft de bescherming der regeering ingeroepen over hare te Jassy (Moldavië) ver volgde geloofsgeuooten. Den 23 is op het stadshuis een diner en soiree van onge veer 300 personen gegeven ter eere van den Koning en de Koningin van Belgie. In deu avond van den 24 kwamen de Kroonprins en de Kroonprinses van Pruisen incognito in de hoofdstad zij werden den volgenden dag op de Tuileriëu ontvangen. Het Wetg. Lichaam heeft den 23 de wet lot naturalisa tie van vreemdeliugenmet 23L tegen 15, en den 24 de voordracht betreffeude de gemeentebesturen met. 215 tegen 37 st., aangenomen. Van de regeering kwam een voorstel in tot het verleenen van 3 300.000 fr, en van machtiging ter beschikking over een deel der tuinen van het Luxemburg, een en ander tot aanleg van het plein van den Koning van Rome (hetwelk reeds half gereed is). De Afgevaardigde Glais- Bizoin heeft de volgende amende menten voorgesteld op de begrooling voor 186S verlaging van den prijs der telegrammen door het geheele Rijk tot 20 cent. de 25 woorden openbare aanbesteding der regie-bu reaux en (in vereeniging met den heer Pelletan) afschaffing der stedelijke accijnsen. De gezamenlijke leden der linkerzijde hebben als amen dement op de wet tot regeling van het recht van vereeni gingvoorgesteld, eenvoudig te bepalen, dat de burgers het recht hebben om overalbehalve op den openbaren weg samentekomen mits 24 uren te voren kennis gevende aan de plaatselijke overheid. De wereldtentoonstelling is den 25 door ongeveer 150000 menschen bezocht. De nu ook geopende bloemententoon stelling in den zoogenaamden wintertuin beslaat een terrein van 3200 vierkante ellen. K IV' E I, AN O. Bij Kon. besluit zijn de koloniën CanadaNieuw-Schot- laud en Nieuw-Brunswijk met 1 Juli tot één Rijk, onder deu naam van Canada, vereenigd en de leden van den eersten Senaat voor dat Rijk benoemd. De groote prijs bij de Derhy-wedrennen is behaald door de Hermit, een paard waarvan men geen groote verwach ting had. De eigenaar, de heer Chaplin, won circa 200000, zijn associé circa 63000 en de jockey 9000 p. st. Den vol genden dag behaalde dezelfde jockey wederom een eersten prijs met een paard van bn. Rotschild. Op het adres van gelukwensching met de vrije volksver tegenwoordiging en geheime stemming, aan het noordduit- sche volk gericht in eene meeting van afgevaardigden der ambachts-, vrienden en matigheidsvereenigingen en van 100 londeusche afdeelingen der reform-league, is eene schrif telijke dankbetuiging van graaf Bismarck onvangen. In de vorige week zijn 33 runderen door de veepest aan getast. Den 21 is bij het Hoogerhuis een wetsontwerp in gediend, om de aan regeering ter beteugeling der veetyphus verleende bevoegdheid voortdurend toetekenen en uittebreiden. Het Lagerhuis heeft den 24 het verlengen tot 1 Maart 1868 van de schorsing der kabeascorpus-&cte in Ierland bewilligd. Dien dag zijn te Cork wederom 4 fenians ter dood ver oordeeld Aan den vroeger ter dood veroordeelden üoran voor wien de jury verzachtende omstandigheden aangenomen had is gratie verleend. Te Dublin en Cork zijn vele peti tiën in omloop gebracht, om ook gratie voor Burke te ver werven. In de bijeenkomst der Nationale Reform-Union te Londen deden zich vele stemmen ten zijnen guuste hooren deputatiën van aanzienlijke personen vervoegden zich bij den Onderkoning en den minister Derby, doch ontvingen niet de hoop, totdat eindelijk de Koningin de gratie verleende. Lagerhuis heeft den census voor de plattelandsdis- vastgesteld op 12, en het betalen der plaatselijke ting door tusschenkomst der huisheeren feitelijk afgeschaft. Census van 12 was door de regeering overgenomen bij wijze van schikking tusscheu haar voorstel dat 15, en dat van een ander lid dat, 10 p. st. aangaf. Deu 28 zijnmet goedvinden der regeering, de artikelen, betreffende het dub bele stemrecht en het verleenen van stemrecht voor andere eigenschappen dan het betalen van belastingverworpen. It U S L« A N U. De Grootvorstin Olgadochter van den Grootvorst Con stanten en nicht des Keizersis verloofd met den Koning van Griekenland. T |I !i H IJ E. Door tusschenkomst der fransche en oostenrijksche con suls in de Donau-Vorstendommeu ziju de tegen de israë- lielen verordende maatregelen ingetrokken. V ICH ICKNlli3»SC STATEN In eene den 7 te Nieuw-York gehouden vergadering van de maatschappij tot afschaffing der slavernijis in heftige bewoordingen aangedrongeu op het krachtig voortzetten van het rechtsgeding tegen den President Johnson. MEXICO. In het laatst van Maart was het over de rivier gelegen gedeelte van Q,ueretaro reeds voor de keizerlijken verloren; lot 5 April deelde bezetting gedurig uitvallen, doch steeds te vergeefs. Op genoemden dag kreeg geul. Miramon een schot inheide beenen waardoorziju toestand hopeloos werd. Deu 15 Mei is de stad ingenomen, waarbij de Keizer en de genls. Mejia en Miramon krijgsgevangen werden. BHAZICIE. De slavernij is afgeschaft. De maatregelen tot uitvoering van dit hesluit zullen deu 8" April 1868 in werking treden en moeten binnen 20 jaren hun beslag erlangd hebben. BB \N EN' Ij A NO. Staten-Generaal. De 2e. Kamer heeft de behandeling der wet op de schutterijen voortgezetde minister heeft een amenderm nt van den heer Pijnappel overgenomen strekkende tot het doen vervallen der wapenschouwing bij de verwis seling van het brandpiket. Er werd bepaald dat de oefe ningen niet meer dan 2 malen 's weeks en niet langer dan 2 uren (ongerekend de marsch naar en van het terrein) mogen plaats hebben. Zoowel het voorstel der regeeriug om de onbezoldigde leden der schutterij die zulks mochten verlangen, bij dienst prestatie van langer dan 12 uren eene tegemoetkoming te verleenen, door den gemeenteraad in overleg met den commandant onder goedkeuring van Ged. Staten vasttest.ellen als amendementen van de heereu Stiel tjes en de Roo, om ieder die verder dan 1 uur van de oefeuingplaats woont voor elke oefening eene vergoeding te geven en van den heer v. Nispen. om die afstand op uur te bepalen werdeD verworpen. Desgelijks werd ver worpen een amendement vau de heeren Stieltjes en dg Roo, met 54 tegen 4 st., om de meer geoefende manschappen onder genot van vergoeding uit 's Rijks kas, gedurende hoogstens 14 dagen met inbegrip der heen- en terugreis, of langer krachtens eene speciale wet. in kampen te kunnen ver eenigen. Daarentegen werden aangenomen amendementen van den heer Fokker, met 31 tegen 24 st., om de inrichting der schietbanen ten koste van het Rijk en het onderhoud der gemeenten te brengen (het ontwerp luiddedat het Rijk de gemeenten die door hun aandeel in de kosten van inrichting te veel gedrukt werden, zou ondersteunen), en, met 27 tegen 26 st., om de auditeur, secretaris en bode van deu schuttersraad uit 's B.ijks kas te bezoldigen. Nijverheid. In het locaal Frascuti te Amsterdam is door de vereeniging //Neerlands werkman" eene eerste algemeeue tentoonstelling geopeud van werkstukken vervaardigd door nederlandsche werklieden. Deu 28 is de prachlige meubelfabriek der firma Muiters en Zoon te 's Gravenhage plechtig geopend. Onderwijs. Den 22 is te Leeuwarden eene zeer talrijke algemeene vergadering van de vereeniging voor christeljjk- uationaal schoolonderwijs geopend en den volgenden dag ge sloten. Er werd besloten tot benoeming van een inspecteur der scholen en van eene commissie, om hulponderwijzers te beproe ven in de christelijke opvoedkunde, bijbelsche, kerkelijke en va- derl. geschiedenis. De hoofdgedachte van het wetsontwerp de Brauwwerd met ingenomenheid begroet.Staande de vergadering kwamen vele giftenen toezeggingen in, o. a. eene van J 3000 en eene van 1000. Aan Dr. J. P. Th. v. d. Lilh directeur en eersten genees heer van het krankzinnigengesticht te U.recht, is de titel van hoogleeraar verleend en het ouderwijs in de psychiatrie aan de hoogeschool opgedragen. Leesten. Den 25 is in het parklocaal te Amsterdam een gymuastiekfeest gegeven door de vereeniging Lycurqus, waar aan ook leden van 4 andere amsterdamsche, 3 rotlerdamsche en 1 haarlemsche gyinuastiek-vereeuigingeu hebben deelgenomen. Aanbestedingen. Den 23, aan het ministerie van bin- neul. zaken, het, bouwen van een magazijn te Tilburg, minste inschr. J. B. Broeders aldaar, voor f 50053. Den 24, aan hetzelfde ministerie, het inrichten van een gebouw op den hoek van het Lange Voorhout en de Korte Kazernestraat te 's Hage ten dienste der Algemeene Reken kamer, minste inschr. S. v. d. Kamp te Leiden, voor/142014. Bouwwerken. De commissie uit den amsterdamscheu gemeenteraad heeft met 5 tegen 3 st. geadviseerd tot goed keuring vau het regeeringsplan tot plaatsing van het centraal station in het open havenfront. Onder deu handel wordt een adres geteekend tegen dit plan, dat echter ook bekwame verdedigers viudt. Eene menigte med. doctoren aldaar heeft bij den raad een protest ingeleverd tegen de voorgenomen plaatsing van het gasthuis buiten de Raam- of Zaagbarrière. De commissie uit den raad van Zwolle heeft geadviseerd om van wege de gemeente onder eenige voorwaarden 100000 bijtedragen in de f 650000door het Rijk noodig geacht, voor het maken van een geschikt.en waterweg van de stad uaar zee. De raad dier gemeente heeft voor f 12000 aan het Rijk afgestaan het terrein, beuoodigd voor deu bouw eener cel lulaire gevangenis. De terreinen buiten de Leidschepoort te Amsterdam Bosch- lust (het locaal TivoH) en Zorgvliet Sp Harmonica (sociëteit Hereeniging) zijn in publieke veiling aangekocht door regen ten van het diaconie-weeshuis der hervormde gemeente ter oprichting van een nieuw weeshuis. Veepest. Vau 12 tot 18 Mei zijn inZ.-Holland aangetast 75, gestorven 3, afgemaakt 72 n Utrecht 1, 1 n N.-Holland 6, r Gelderland n 2, u 13 Benoorden het IJ kwamen geen gevallen voor. Het verbod tot het houden van markten en verkoopingen van wolvee is ingetrokken. Rechtszaken. Het Hof van Zuidholland heeft den 24 J. Kooijman, te Giessen-Oudekerkschuldig verklaard aan moedwillige brandstichting met gevaar voor menschenlevens en veroordeeld tot de straffe des doods, uitttevoeren teGo- rinchem. Staats-Loterij. Trekking der 3e klasse. No. 8463 /'25000, No. 15068 f 5000 No. 4176 f 2000. No. 11474 en 13394 f 1500No. 1583, 5790, 13027, 14227, 14807 t 1000. ARMENLOTERIJ TE SC1IERMERHORN. Sedert het begin vau Januarij tot heden heeft te Scher- merhorn zenuwziuking-ziekte en typhus geheerscht en wel voornamelijk onder de armen. Ten einde deze epidemie te gen te gaan en omdat men bevreesd is dat de cholera weder dezen zomer verschijnen zal, heeft de heer Adjunct Inspec teur van het geneeskundig staatstoezigt het noodig geoor deeld om de armen gedurende eeuigen tijd beter voedsel te geven. Daar echter de armenbevolking in deze gemeente uit meer dan 80 huisgezinnen bestaat, is het moeijelijk om hierin uit eigen middelen te voorzien en heeft zich alhier eene commissie, uit eenige dames bestaande, gevormd, die zich ten doel stelt om de armen beter voedsel te geven (waarmede zij reeds begonnen is) en tot bestrijding der koster, eene armenloterij te houden. Weldadige landgenootenwilt deze poging krachtig on dersteunen ten einde ons dorp van heerscheude ziekten te bevrijden. De loten a 60 cents ziju behalve bi; den ondergeteekende verkrijgbaar bij de heeren Herm. Coster en Zoon en GBronqers te Alkmaar, die zich ook gaarne met de ontvangst van prij zen willen belasten. DE VOS, 30 Mei 1867. PER TELEGRAAF, 's Hage 1 Juni. Over het, beginsel van het mutueel appèl van vonnissen der schuttersraden, neergelegd in een amendement van den heer Geertsema en nader geformuleerd door den heer Godefroi hebben na herhaalde bestrijding van den minister, de slem- men 28 tegen 28 gestaakt 12 leden zijn na de pauze niet teruggekomen, zoodat de herstemming tegen Maandag elf uren bepaald is. heeft geen vrede met hetgeen wij De heer R heeft geen vrede met hetgeen wij ter bestrijding zijner meening aangevoerd hebben. Hij wederlegt dat volstrekt niet, maar zoekt langs een bijpaadje een schijn van wederlegging te geven. Het grootste gedeelte van zijn laatste schrijven is gewijd aan het betoog dat Alkmaar vóór 1528 wel versterkt was. Wij hebben het tegendeel nooit beweerd, wel dat er niet het minste bewijs is, dat de Graven het hebben laten ommuren. Kort geleden hebben wij ergens meer uitvoerig over de vroegere versterking der stad gesproken en ons oordeel over het weinige belang daarvan geuit. Dat die versterking weinig te beteekenen had, zal de heer li. wel toestemmen, even als ieder die weet, dat men er noch in 1426, noch in 1492, noch in 1517 partij van trok tot afwee ring van den vijand. Men stelt zich vaak onze vroe gere steden als te stedelijk voor en koestert een te hoog denkbeeld van hare bewallingen; de omheinin gen van erven en tuinenhier en daar verheeld door een stuk muur, een aardwal, eene palissadeering, met sluitbare openingen op de hoofdwegenwas meestal voldoende. De heer li. zal het ook wel met ons eens zijn, dat Alkmaar vóór 1528 volstrekt geen vorm had voor eene geregelde versterking geschikt dat de grachten eerst toen gegraven werdenwant niet slechts Torenburg werd ter wille der fortificatie doorgedolvenmaar ook een stuk land behoorende aan het Middelhof, het water tusschen het tegen woordige Klooster en den Geest. Om onze hoofdkwestie nog eens te formuleeren de heer R. stelt: Alkmaar werd 153040 met aarden wallen omgeven, behalve aan de noordzijde, waar het muurtje van de Graven herkomstig staan bleef en eerst in 1573 een aardwal werd opgeworpen wij stellen: Alkmaar werd 153040 ten noorden en zuiden omringd van een rechtstandigen muur, van binnen met een aarden wal aangevuld, zoodat de noordzijde, die niet in den uitleg van 1573 gevallen was, iu dat jaar geen nieuwen wal, maar slechts erzwaring van den bestaanden behoefde. Nu beroept Zlid. zich op de kaart van Lourens Pietersz., van 1565; wij bezitten daarvan een doortrek van de hand des heeren R. en kunnen bij de nauwkeurigste beschou wing niet bemerken, dat de versterking aan de noord zijde anders was dan aan de zuidzijde, of aan den eenen kant geschikt voor boogschutters, aan den an deren voor kolveniers. Wel staan er ten noorden een paar torens meer en een paar rondeelen minder dan ten zuidenmaar ten noorden werd de wal ook door meer grachten doorsneden, waarnevens men torens pleeg te bouwen. Nog is er dit verschil in de voorstelling, dat, uit de vogelsvlucht gezien, de noorderwal zijne buitenzijde, de zuiderwal zijne binnenzijde naar den toeschouwer keert. Wij zouden dus moeten aannemen, dat wij ons met eene onnauw keurige copie verblijd hebben, of wel, dat een huis- duiveïtje den heer R. kwade parten speelt, door veranderingen op diens exemplaar te maken. Die kaart ware beter niet genoemd geweest, zij stelt eio-enliik ons beiden maar onzen bestrijder meer dan ons, in het ongelijk, want zij toont geen spoor van aarden wallenslechts muren en niets dan muren. Zij kan ons dus geen van beiden dienen. Om ons niet op zulke kleine en twijfelachtige kaarten te beroepen wenschen wij ook geen partij te trekken van de kaart van Noordholland, door den amster- dammer Joost Jansz. Beeldsnijder, „ten dienste van de krijgsoperatiën der Spanjaarden" vervaardigd, waarop de alkmaarsehe fortificatie ten noorden en zuiden op dezelfde wijze is afgebeeld. De heer R. heeft ons betoog, dat Alkmaar 153040 „uit eener hand" bewald is, dus door geen enkel bewijs ontzenuwd, en evenmin zijn pleit, dat aan de zuidzijde enkel aarden wallen gemaakt werden, verde digd tegen de aanhaling uit v. d. IVoude, die van de „Muragie" van de Geester- (niet slechts tot de Heul maar) tot de Kennemerpoort spreekt. Hij had voorbeelden moeten bijbrengen van andere ste den in dien tijd met aarden wallen alleen beves tigd.' Maar HaarlemLeiden noch Amsterdam konden hem daartoe dieneniu de 2 eerste steden lag eene aardhoogte achter den muur, in de laatste een verhoogd pad op gemetselde bogen. Hij had moeten zeggen waarom men, de stad met groote kosten versterkende, een deel oversloeg en tot 1573 in den ouden vervallen toestand liet, waar men de uit Torenburg gedolven specie bracht, indien het niet achter den muur ware, ja, wat een enkele muur eertijds, zelfs aan boogschutters zou gebaat hebben,

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2