ALKMAARSCHE COURANT Negenenzestigste J aargang. 18 No. 34. Zondag 16 Juni. ©fficiccl (öcbccltc. SlSTefccUjköchc Berichten. Deze Courant, wordt, wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers HER M'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten var) 5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de patenten tot uitoefening van het beroep van kroeghouder, tapper, slijter, kofRjhuishouder en koiïijschenker, over de dienst van 18® J gedurende de eerstkomende 14 dagen, van 's morgeus 9 tot, 2 ure, ter gemeentesecretarie kunnen worden afgehaaldmits de halve aanslag voldaan zijwaarvan het bewijs ter secretarie moet vertoond worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. f1867. üe Secretaris, SPANJAARDT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de belanghebbenden Dat het bij gelegenheid der muziekuitvoeringen in den stads hout, VCRBOMEX is aldaar STEKHÉX BKAXR te verkoopen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 15 Junij 1867. A. MACLAINE PONT. Aan eene der openbare scholen voor lager onderwijs te Alkmaar, wordt, op eene jaarwedde van ƒ360, of400, gevraagd een lIl l.l'OMHiltn i.l/J It. Sollicitanten worden verzocht hunne sollicitatiestukken franco, vóór den 25 Junij 1867, aan den Burgemeester van Alkmaar iutezenden. WILLEM SIEZE en SIMON LOURENS YERHOEVE worden, in hun belang, verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. BELG IE. Bij de verkiezingen voor den Senaat, zijn in plaats van 19 liberalen en 13 clerikalen 15 liberalen en 17 behouders gekozen. De vergadering bestaat alzoo thans uit 33 aan hangers en 29 tegenstanders van het kabinet. Op den tweeden Pinksterdag, omstreeks middernacht, is op den spoorweg van het land van Waes, nabij het sta tion van Mille-Poinmes een personentrein van 30 wageus door onachtzaamheid van een wegwachter, tegen 3 bees tenwagens aangereden waardoor de machinistde stoker en eene dame gedood en 14 reizigers gekwetst zijn. De Koning van Pruisen en graaf Bismarck zijn den 14, 's middags 5 urenvan Parijs te Brussel gekomen en door den Koning aan het station verwelkomd. Ter hunner eere werd een gala-diner gegeven, 's Avonds te 11 uren werd de reis voortgezet. LUXEMBURG. Den 7 is de prins-stadhouder uit 's Hage in de hoofd stad aangekomen ter opening van de zit ting der Kamer, en aan de poort opgewacht door eene juichende menigte en door 3 muziekcorpsendie de nederlandsehe volksliedereu speelden. Volgens het Wort gaf de prins in antwoord op de gehouden toespraken te kennen, dat hef. voornemeu bestoud om van Luxemburg eene modelstad te maken. PRUIS» EX. De heer v. d. Bussche-Streithorstop wiens landgoederen in Hannover huiszoekingen, maar zonder resultaat, zijn ge daan, heeft den voorzitter van het Heerenhuis, waarvan hij lid is, een brief gezonden tot protest tegen het vermoeden, dat hij betrokken zou zijn in de laatste woelingen daar te lande. Uit Kopenhagen is op de gedane vragen betreffende Noord- Sleeswijk gaantwoorddat Denemarken de nationaliteit der duitschers, die ten gevolge eeuer te houden volksstemming deensche onderdanen wordenniet kan waarborgenmaar hen zou beschouwen als geplaatst onder de deensche wet. De haunoversche Volksbote, waarvan de redacteur onlangs door Koning George met de Guelphen-orde hpschonken werd is opgehevenwegens het in de hand werken van oproerige plannen. ZUID-UUITSCIILAX1». De hessische Kamer heeft, met 32 tegen 15 st., op voor stel van twee harer ledenden wensch uitgesproken tot aansluiting van het geheele land bij den Noordduitschen Bond. OOMTEXKI.IK. Het russischgezinde blad Pozor, te Agrarn is in beslag genomen, omdat het alle croalen, die de krooningsplechtig- heid bijwonen verraders heeft genoemd. Den 8 is de Keizer als Koning van Hongarije gekroond. De plechtigheid werd 's morgens te 3| uren door kanon- scholen aangekondigd. Reeds vroeg waren de stralen van Pesth opgevuld met eene vrolijke menigte en vormden zich op verschillende punten eerewachten te paard. Te 5J uren kwamen de leden van den Rijksdag in gala-costuum bijeen. De zalving des Keizers had plaats in de parochiekerk van Ofen. De krooniugstrein bereikte te 12 uren de plaats zjjner bestemming. Toen de Keizerin zich met hare beide kiuderen in nationale kleeding, vertoonde, werd zij uit bundig toegejuicht maar de geestdrift. steeg ten top toen de nieuwgekroonde Koning verscheen en onder het geda ver van het gesehut,4 malen het zwaard zwaaide. Bij deze gelegenheid heeft, de Keizer de niet-hongaarsche landen be gunstigd door eene amneslie voor gevallen van majesteits schennis met staking der hangende gedingen, door 8 ter dood veroordeelden tot kerkerstraf en 4 levenslang gevan genen tot korter straf te verwijzen en door aan 454 gevan genen hunnen verderen straftijd kwijt Ie schelden. Den 10 ontvingen H. H. M. M. de deputatiën der ge meenten en werden de krooningsgeschenken des lands en der hoofdstad aangeboden. De Koning en de Koningin be stemden het bedrag tot pensioenen voor de invalieden der vrijcorpsen van 1848 en voor de nagelaten betrekkingen dier manschappen. De voorzitter van het Volkshuis gaf den 12 een banket ter eere van de krooningsdeputatie uit den Weener Rijks raad. 's Avonds verlieten H. H. M. M. Pesth. De Koning heeft aan alle veroordeelden wegens politieke misdrijven gratie geschonken en den emigranten toegestaan om naar het vaderland terugtekeeren mits zij eene verkla ring van trouw aan den Vorst, en de wetten onderteekenen. Den 13 zijn te Piume 4000 personen uit den omtrek in feestelijken optocht binnengetrokken, ten einde aan het bestuur een verzoekschrift te overhandigentot aandrang op eene vereeniging van hunne districten met de hongaar- sche kustlanden. De gemeenteraad van Weenen heeft besloten zich ander maal tot den Rijksraad te wenden ten einde het fortifica tieplan der regeering niet uitgevoerd worde. I T A LIE. Al de afdeelingen der Kamer hebben de wet en de con ventie betreffende de kerkelijke goederen verworpen. Hare commissie is reeds 2 malen bijeen geweest om eene tegen- voordracht te ontwerpen. üe minister Ferrara heeft wetsontwerpen ingediend tot heffing eener belasting op het gemaal en tot opheffing van de gedwongen koe s der bankbiljetten. Prins Napoleon is uit Venetie te Turijn teruggekeerd. Hij heeft in eerstgenoemde stad 1000 fr. geschonken ten behoeve van het voor den gewezen dictator Manin opterichten ge- denkteeken. De heer Brasseur, oud-hoogleeraar te Geutthans gemach tigde van het huis Langrand-üumonceau te Florence heeft zich bij adres aan de Kamer beklaagd, dat de minister Ferrarana met hem op 4 Mei eene overeenkomst ter zake der kerkelijke goederen te hebben aangegaansedert eene andere met het Huis Erlanger heeft getroffen, liet adres is vergezeld van een afschrift der overeenkomst en bevat de mededeeling, dat het geschil aan de uitspraak der rechterlijke macht is onderworpen. De minister zal daar entegen den heer Brasseur aanklagen wegens laster. SPAXJE. De minister van finaneiëu heeft bij de Cortes een ontwerp ingediend tot conversie der staatsschuld in nieuwe 3 p. ets. inschrijvingen op het grootboekwaarbij als waarde der schulden gerekend wordt: de. nieuwe 3 p. ets rentebrieven 40, de le categorie der binnenlandsche en de uitgestelde schuld van 1831 48, de 2e categorie dor buitenlandsche 32 en de 2e categorie der binnenlandsche schuld 25 p. ct. EKAXHI&IJH. Door de oppositie zijn de volgende ameudementen op de begrooting ingediend volledige rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven der mexicaansche expeditie bij de opening der volgende zitting, onderzoek naar den toestand der land- en zeemacht door eene commissie van 18 leden, opheffing van het hotel der invalieden met toeken ning van pensioen en toelagen aan de manschappen ver mindering der geheime fondsen met 500000 fr. Een voorstel van den heer Lanjuinaisom de overlegging te vragen van alle de aan de begrootingscommissie verstrekte bescheiden is met 184 tegen i6 st. verworpen, üe mededeeling van den minister Rouher, op den 8, dat het beweerde voornemen der regeering om het Wetg. Lichaam te ontbinden een ver zinsel was, werd met gejuich ontvangen. Den 8 heeft do commissie voor de wet op de legerorga- nisatie haar lang verbeid rapport ter tafel gebracht, waarbij eene, na rijp overleg tusschen die commissie en den Staats raad vastgestelde nieuwe redactie der voordracht was ge voegd. Op art. 1, dat de sterkte van het actieve leger en de reserve op 800000 vaststelt, is reeds dadelijk een amen dement voorgedragen, de strekking hebbende om die sterkte onbepaald te laten. Omtrent den aanslag op het leven van Keizer Alexander verneemt men nog de volgende bijzonderhedenToen de Keizers met de beide Grootvorsten in een open rijtuig van de wapenschouwing in het bosch van Boulogne terugkeerden bemerkte de stalmeester Raimbeaux iemand die een pistool ophief; hij gaf zjjn paard de sporen om het rijtuig te dekken met liet gevolg dat de neusgaten van het dier doorschoten werden en de kogel verder tusschen de Keizers en de Groot vorsten doorvloogzonder iemand te deeren. Dadelijk ont stond onder de menigte een luid geroep van r/leve de Keizer leve de CzaarDe tweede loop van het pistool was gespron gen en had de hand des moordenaars verbrijzeldwaardoor eene dame (volgens een ander bericht ook 2 werklieden) eene ligte verwonding bekwam hij werd gearresteerd door den kapitein der parijsche garde Lubetdie hem moest verdedi gen tegen het volk dat kort, geding wilde makentotdat de policie te hulp schoot en den half bezwijmden misdadiger in eene vigilante hielp. Hij is 20 jaren oudmet name Berezowskihad tot den 10 Mei als werkman zijn brood gewonnen en sedert van zijne spaarpenningen en van de door de Iransche regeering aan de polen verstrekte onder steuning geleefd. Volgens zijne bekentenis heeft hij de wereld van den Czaar en dezen van zijne gewetenswroegingen willen verlossen en heeft hij geene medeplichtigen. Op de aanmerkingdat de Czaar evenzeer' Frankrijks gast was als hij zelf. en dat hij ook Keizer Napoleon had kunnen treffen antwoordde hij schreiende, dat, hij zich jegens Frankrijk vergrepen had, maar dat zijn kogel onmogelijk den franschen Keizer had kunnen dooden. De Czaar is 's avonds met een open rijtuig naar het Grand-Hotel rijdende, om zijne zuster, de Grootvorstin Maria te bezoeken door de menigte met luid gejuich begroet. Op het bal, dat 's avonds bij den russischen gezant gegeven en door alle de te Parijs aanwezige vorstelijke personen bijgewoond werd, bracht Keizer Napoleon een warmen gelukwensch toe aan Keizer Alexander. De heer Raimbeaux verkreeg het commandeurskruis der Stanislaus-orde en de orde van het Legioen van Eer. Zijn piard bezweek 's nachts. Den 7 werd in de grieksche kapel een le Deum gezongen bijgewoond door den Keizer, de Keizerinde prinsessen Mural en Mathilda en de meeste miuisters. De beide Keizers reden vervolgens in een laag open rijtuig naar de tentoon stelling. 's Avonds waren de openbare en vele particuliere woningen geïllumineerd. Uit alle steden en gemeenten wer den den Keizer adressen gezondeu tot betuiging van verontwaardiging over het gebeurde. In de Patrie werd een brief opgenomen van genl. Zamoyskiwaarin hij eveneens de droefheid en verontwaardiging zijner laudgenooten te kennen gaf. Uit, PerpignanMoulins en Poitiers zijn even eens adressen van polen ontvangen. 22 Jonge polenkweekelingen der militaire school van S. Cyr, hadden den minister van oorlog verzocht om van de wapenschouwing verschoond te blijven, wijl zij niet voor den Czaar konden defileeren maar de minister had geant woord dat er maar één middel was om afwezig te blijven namelijk door hun ontslag te nemenzij hadden zich daar op onderworpen. De Koning van Pruisen bezocht den 6 de tentoonstelling vergezeld van de ministers Bismarck en Rouher. Den 8 bood de stad Parijs op het stadshuis een prachtig bal aan waarop alle vorstelijke personen, in 't geheel 8000 menschen versohenen2 dagen later had een niet minder luisterrijk bal en souper van 800 personen op de Tuileriën plaats, bij welke gelegenheid de tuin tooverachtig verlicht was. Prins Humbert van Italië was den 9 mede te Parijs gearriveerd. Dien dag bezochlen de Vorsten Versailles en namen zij op Groot-Trianon deel aan een collation. Den 10 hielden de beide Keizers en den Koning eene langdurige conferentie terwijl hunne ministers eveneens bijeen" kwamen. Den 11 begaven de Keizer en de Keizerin de Czaar en de Groot vorsten, alsmede de Koning en Kroonprins van Pruisen zich naar Fontainebleauvan waar 's avonds, na een hartelijk afscheidde Czaar en de Grootvorst Wladimir naar Darm stadt vertrokken, terwijl de Grootvorst-troonopvolger de reis over Calais naar Kopenhagen aannam. De 74-jarige prins de Crouy-Chaneldie, betrokken in het rechtsgeding tegen den kassier der disconto-kas Berlhomé ten vorigen jare uitlandig was, is thans door het hof van assises te Parijs veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid aan het verduisteren van aanzienlijke geldsommen. E X G E LA XI». Lord Monck, gouverneur der britsche bezittingen in Noord- Americais benoemd tot gouverneur-generaal der confede ratie Canada. In de straten van Londen worden thans ergerlijke rooverijen gepleegd door benden boosdoeners, die oploopen verwekken en dan de voetgangers aanranden en uitplunderen. Zij nemen hun slag waar, nu 3 a 400 policie-agenten voor de maatregelen tegen de veepest gevorderd worden. De gemeenteraad der hoofdstad heeft 1500 verleend voor feestelijkheden tijdens het verblijf der belgische scherp schutters in Juli. Den 9 is eene expeditie van 4 personen naar Znid-Africa vertrokken om zekerheid te bekomen aangaande het lot van den beroemden reiziger Dr. Livingstone; met hun is een ijzeren kotter ingescheept, om daarmede de rivieren Zambesi en Shire optevaren. R U S L A X D. Op het ontvangen van hel telegrafisch bericht van den te Parijs beproefden aanslag op het leven des Keizers, zijn den 7 te Petersburg in alle kerken dankstonden gehouden en is de stad 's avonds geïllumineerd. Te Warschau is in eene onmiddelijk belegde vergadering van edellieden besloten om eene deputatie te belasten met het aanbieden van adressen aan Keizer Alexander en Keizer Napoleon. TURKIJE. Verscheidene aanzienlijke turken van de partij van den egyptischen prins Mustapha-bassa zijn in hechtenis genomen, verdacht van deelneming aan eene samenzwering. De admiraal Vessim-bassa is den 10, met 2 gepantserde vaartuigen en eenige stoomschepenaan boord hebbende 8000 man turksche troepen, naar Candia vertrokken. VER E E XBGi» E STAT E X De President heeft tot gezant te Weenen benoemd den Ireer John Hay, vroeger secretaris van den heer Lincoln. De fenians maken wederom aanstalten tot eenen inval in Canada, waartoe 10000 goed uitgeruste en welgeoefende manschappen onder bevel van den dusgenaamden generaal- majoor Spear, bestemd zijn. Zij bezitten thans in de Unie 7 dagbladen, waarbij weldra een achtste zal gevoegd worden MEXICO. De Keizer is le Queretaro door genl. Lopez, het hoofd van zijnen staf, verraden. Escobedo heeft gelast dat Maximiliaan voor een krijgsraad zal terechtstaan. Mendez is den 29 Mei doodgeschoten. Het zelfde lot heeft Castillo en Mejia getroffen. Miramon is aan de koorts bezweken. IllXX EK LAXII. Prins Frederik is den 13 uit Zwitserland op het Huis de Paamv teruggekeerd. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer is ter goedkeuring ingediend het met Oostenrijk gesloten verdrag van handel en scheepvaart. Den 11 is met alg. st. besloten tot het in overweging nemen van het voorstel de Bramc. Sedert is beraadslaagd over het ontwerp tot verhooging der indische begrootingtot vermeerdering van de traclementen der in- landsche hoofden. Benoemingen enz. Bij besluit vau den 24 Mei heeft de Koning Mr. L. A. Lightenvelt eervol teruggeroepen als gezant bij het fransche hof, en bij besluit vaiï 5 Juni tot die betrekking benoemd M'. J.J. P. b". v. Zuylen v. Neyevelt, oud-minister van buitenl. zaken. Landverhuizing. In 1866 hebben over zee het Rijk verlaten 1052 mannen en 150 vrouwen als hoofden van ge zinnen of alleenstaande personen benevens 526 vrouwen 1566 kinderen 11 dienstboden, te zamen 3305 zielen. Noord Hollandsch Friesche Spoorweg. Het comité heeft den 12 te Amsterdam eene vergadering gehouden en daarin besloten nieuwe en krachtige pogingen aantewenden tot verwezenlijking van het plan. Aanbestedingen. Den 8, te Kampen, door diaconen der herv. gemeente, het bouwen van een bestedelingenhuis minste inschr. Uiterwijk Riezebos en Fikkertvoor ƒ18569, of zonder de ventilalie-toestellen voor f 15.900. Den 12, door het bestuur der bouwvereeniging te Amers foorthet bouwen van 3 woonhuizen aan den Soester- straatweg aan J. C. v. Eybergenvoor f 30100. Bouwwerken. De commissie van fabricage te Leiden

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1