met 31 en het of- en defensief verbond met dat Rijk met 36 van de 40 st. goedgekeurd; tevens is 367000 fl. toegestaan voor het aanschaffen van naaldgeweren. UOSTIv'N lll.IH. De hongaarsche krooningsgiftdoor den Keizer en de Keizerin afgestaan voor de iuvalieden en nagelaten betrek kingen der honveds (hongaarsche vrijscharen van 1848), be droeg 100000 ducaten. Den 17 heeft de minister v. Beunt in den Rijksraad be richtdat de zaak van de versterking der hoofdstad onder worpen zal worden aan de goedkeuring der rielegatiën voor de gemeenschappelijke aangelegenheden en dat de Keizer gelast heeft de werkzaamheden inmiddels te staken. Deze mededeeling is met luide toejuiching ontvangen. IT 1 I, K. De cholera heerscht sterk in de napelsche provincie Bari; in de stad Corato. met eene bevolking van 22000 zielen, zijn in één etmaal 100 lijders bezweken. De Kamer heeft het verlangde crediet voor het veranderen van geweren toegestaan. FltANHHIJK. Op den laatsten dag van zijn verblijf te Parijs heeft Keizer Alexander eene talrijke bezending van aldaar geves tigde engelschen alsmede de deputatie uit Polen ontvangen aan laatstbedoelde verklaarde hij, Polen niet te zullen doen boeten voor het misdrijf vau een enkelen geestdrijver, maar integendeel bedacht, te zijn om eene uitbreidiug aan de jongste amnestie te geven. De giften door den Czaar aan verschillende instellingen van liefdadigheid in het, departement der Seine verleend worden begroot op 1 miljoen fr. Behalve vele kostbaarhe den heeft hij 100000 fr. geschonken aan het keizerlijk bedienden-personeel. Hij heeft de 2 fraaiste russische paar den der tentoonstelling en een prachtigen reispels Keizer Napoleon aangeboden. De gemeenteraad van Marseille heeft geweigerd om, naar aanleiding van den moordaanslag op den Czaar, een adres vastlestellenop grond dat de wet alle besluiten nietig verklaart welke buiten de bevoegdheid van den raad liggen. De Groothertog van Mecklenburg-Schwerin is den 11 te Parijs gearriveerd en den volgenden dag door den Keizer en de Keizerin opgewacht. Prins en prinses Napoleon zijn den 15, weiuige uren vóór het vertrek van den Koning van Pruisen, te Parijs terug gekeerd. Deze heeft den laatsten avond van zijn verblijf in den schoot van het keizerlijk gezin doorgebracht en den voorlaatsten het bal bij den pruisisehen gezant bijgewoond alwaar ook de Keizer en Keizerin en verdere vorstelijke personen tegenwoordig waren. Te Wervicq, in het departement van het Noorden, is in het laatst van Mei overleden de heer Vanalderwereld die geboren was den 14 April 1740. Op den tweeden Pinksterdag zijn 136000 toegangskaarten voor de wereldtentoonstelling verkocht. Reeds bij het begin van deu avond was de voorraad in verscheidene restauratièu uitgeput. 200 Engelsche handwerkslieden zijn, onder geleide van het Parlementslid Layardaangekomen, om de vorderingen in hun vak sedert de vorige wereldtentoonstelling nategaan. Zij staan door andere gevolgd te worden. Reeds vroeger hebben 60 italiaausche handwerkslieden de tentoonstelling bezocht. De buitengewone prijs van 100000 fr. voor de meeste verdiensten jegens den werkenden stand is niet toegekend. Daarentegen zijn 5 eervolle vermeldingen verleend aan Nederland (Maatschappij lot Nut van 't Algemeen), Rusland, Spanje, Portugal en Italië. Eenige advocaten hebben bij den Senaat een adrps inge diend tot het overbrengen van het lijk van !,odewijk Philips naar Frankrijk tot aandrang daarvan herinneren zij, dat hij het. lijk van Napoleon I van S. Helena heeft doen halen. Deu 12 is in het Wetg. Lichaam door den heer Peyrusse verslag uitgehracht over de wet tot. regeling van het recht van vereenigiug. Bij de paragraaf inhoudende, dat de ver gaderingen moeten plaats hebben in gesloten en overdekte localen, vroeg Glais Bizoinof zij niet gegrendeld moesten wezen en na de voorlezing riep B-thmont uit //dat is geene wet op, maar tegen de vereenigingeu Den 13 is de wet op de handelsvennootschappen met 223 tegen 7 st. aangenomen. Volgens het verslag over de drukperswetheeft het over leg tusschen de commissie en deu Staatsraad geene noemens waardige wijzigingen veroorzaakt; alleen is het zegel van 6 op 5 centimes gebracht. Bij de voorlezing op den 15. riep Glais-Bizoin na het eerste artikel, luidende, dat ieder meerderjarig burger, in het bezit zijner burgerlijke en staat kundige rechten, zonder voorafgegane aanvraag van verlof, een dagblad of periodiek geschrift mag uitgeven, //Niet verder I" Blijkens het verslag betreffende de legerorganisatiezal de nieuwe inrichting 's jaarlijks 2l£ miljoen meer kosten dan de bestaande, en is de commissie hel met de regeering niet. eens kunnen worden. De regeeriag wil n. 1. een nieuw stelselmet behoud van den vrijkoop, de commissie behoud van het oude stelsel, maar zonder den vrijkoop; de regee ring verder, dat de mobiele nationale garde 25 dagen 'sjaars tot militaire oefeningen zal kazerueeren de commissie dat die garde dienst zal doen in hare gemeenten of districten. Den 15 is de Onderkoning van Egypte te Toulon aange komen en met saluutschoten ontvangen. Den volgenden dag kwaui hij te Parijs, waar hij op hel Pavilion Marsan gehuis vest werd. De Keizer eenigszins ongesteld zijnde, ontving de Keizerin hem alsmede den Groothertog en de groothertogin van Baden en den graaf en de gravin v. Vlaanderen. Den 19 bezocht de Keizer den Onderkoning, die daarna den den Keiz. prins op S. Cloud een bezoek bracht. Den 18 h eft. de munlconferentie hare eerste bijeenkomst gebonden, waarbij Engeland, Oostenrijk, Zwitserland, Ne derland, Spanje,'Portugal, Rusland, Pruisen, Wurtemberg, Beieren, Baden, Belgie\ Denemarken, Italië. Griekenland, Zweden, Turkije en de Ver. Staten vertegenwoordigd waren. K A I- A ik Beinbolt Ziegertook genaamd Schuinlitograaf te Londen, is veroordeeld tot 7 jaren dwangarbeid, wegens het in bezit, hebben van biografische steenen kunnende dienen tot het namaken van nederlandsche muntbiljetten en coupons. Den 13 heeft de minister Disraeli in het Lagerhuis mede gedeeld dat. het. gouvernement zich vereenigde met het amendement laing en dus voorstelde om het aantal Parle mentsleden met 45, in plaats van met 30, te vermeerdereu, waarvan 25 voor het platteland 1 voor de universiteit van Londen en 19 voor die steden die reeds 1 of meer vertegen woordigers hadden. Een ander amendement van den heer Laingom de steden met meer dan 150000 zielen 3 leden toetekennen werd den 18 door den minister bestreden en met 247 tegen 239 st. verworpen. Den 14 werd de regeering door 3 leden berispt wegens de op Engeland genomen last tot mede waarborg der neutraliteit van Luxemburg. Lord Stanley verdedigde deze handeling uitmuntend en met veel bijval: had Engeland niet toegestemd, dan ware een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen en onver mijdelijk geweest, welke men op het vasteland aan de baat zucht vau Engeland zou toegeschreven terwijl de encelsclie handelsbelangen er ontzettend door geleden zouden hebben. Den 17 heeft te Birmingham eene hevige botsing plaats gehad tusschen protestanten en r. catholiekeneen agent van de proiestantsche kiesvereeuiging te Londen had in een gebouw voor 3000 menschen eene redenvoering gehouden bij het uitgaan ontstond een gevecht, waarbij de catholieken de overhand behielden. Het protestant.sch gepeupel heeft daarop den volgenden morgen eene r. c. kapel aangevallen en verscheidene huizen gepluuderd; door het afkondigen der oproerwet. en het aanrukken van troepen werd de orde hersteld. Te Waterford heeft de volksmenigte een 30t.ai americaan- sche feniansdie naar de gevangenis te Dublin gebracht werden met geweld willen ontzetten maar is zijna een heet en bloedig gevechtdoor de policie en de gewapende macht afgeslagen. In den avond van den 17 is eene meeting der conservatieve vereenigiug van handwerkslieden in S James-hall te Lon den verstoord door de onbeschaafdste leden der Reform league. Te midden vau een oorverdoovend misbaar, gepaard met vechtpartijen, kwam de policie tusschenbeide en deed zij het gaslicht uitdraaien, waarna ieder zijns weegs ging. K 11 8 S, /I IV' 19. In 1866 zijn in het gouvernement Minsk (Lilthauen) 20700 r. catholieken tot de grieksche godsdienst overgegaan en aldaar 24 nieuwe grieksche kerken en kapellen gesticht. T l SS K 1.9 SÓ- Het decreet is uitgevaardigd waarhij vreemdelingen gemach tigd worden om grondeigendommen te bezitten. Officiéél wordt, aangekondigd, dat Omer-bassu de opstan delingen op Candia uiteen hunner sterke stellingen verdreven heeft en dat zij daarbij 500. de turken slechts 60 man ver loren hebben. De grieksche lezing van het, gebeurde luidt echter dus: de expeditie van Omer bassa tegen Sikia en Apo- coroua is mislukt: de turken hehben zware verliezen geleden en de vereenigiug van (hner met Mehemed-lassa is verijdeld geworden Mehemed is 2 malen in de provincie Apocorona geslagen en genoodzaakt zich in een versterkt, kamp opte- sluiten. Na zijne nederlaag heeft. Omer alle niet verdedigde dorpen verbrand en de bewoners omgebracht. De consuls "hebben hunne gouvernementen van deze wreedheid kennis gegeven. De bevelhebber der kanonneerboot Prins Addora heeft verscheidene familiën gered en naar Griekenland over gebracht. Den 15 i3 te Konstantinopel eene gezamenlijke nota der beschermende mogendhedeu ontvangenwaarin zij voorstellen de vijandelijkheden op Caudia te schorsen en met. medewerking hunner gemachtigden eene commissie int est ellen tot het hou den eener enquête. 6 üp Candia buitgemaakte klokken zijn te Smyrna in het openbaar verkocht en in het bezit, geraakt eener commissie uit de israëiieten door welke zij den griekschen aartsbisschop ten geschenke zijn aangeboden. VKKKï:M<;I9H 8TATBN. Te Nieuw-York en elders heerscht veel opgewondenheid wegens het. in beslag nemen van 3 americaansche vaartuigen op de S. Laurensrivier, door de overheden van Cauada, op grond dat,, na het vernietigen van het wederkeerigheidstractaat, een engelsch vrijgeleide voor de scheepvaart noodig is. De procureur-generaal heeft uitgemaakt dat de militaire bevelhebbers in de zuidelijke Staten het recht niet hebben om tot die Staten behoorende officieren te ontslaan. De heer Peabodydie onlangs weder eene vorstelijke gift ten behoeve van het lager onderwijs heeft geschonken is op het punt zijnde om van Nieuw-York naar Eugelaud te vertrekken, door 1000 onderwijzers, vergezeld van evenveel schoolkinderen hedaukt voor al hetgeen hij reeds voor het schoolwezen der Unie heelt gedaan. niXK Keizer Maximiliaan heeft den over hem gesteldeu krijgsraad onbevoegd verklaard en de uitspraak geëischt van een nati onaal congres. Marquez had, om Puebla te ontzetten inde hoofdstad druk kende belastingen geheven. Spoedig nadat hij met de over blijfselen van zijn geslagen leger aldaar terugkeerdewerd de stad door 180Ó0 republikeinen ingesloten en de toevoer van le vensmiddelen en water afgesneden. Terwijl men op verdediging bedacht was, trad men tevens in onderhandeling, maar deze sprong af op den eisch om Marquezd'Ohoran en Viduria uittelèveren. Al wat weerbaar was werd toen geprest en de eene heffing volgde op de andereterwijl de bonnnen der belegeraars in de stad vielen. De pogingendoor de regeering der Ver. Staten aangewend, om de verzekering te erlangen dat Maximiliaan. als gewoon krijgsgevangene beschouwd en zijn leven gespaard zal worden zijn afgewezen op grond dat hij, door het. voortzetten van den burgeroorlog, elke aanspraak op verschooning verbeurd heeft en naar Europa teruggekeerd eene voortdurende bron van onrust voor Mexico zou blijven. Evenwel verzekert het panische Mémorial-diplomatique dat de frausche en oostenrijksche regeeringende Keizer van Rusland en de Koning van Pruisen m -t gunstig gevolg de voorspraak van het kabinet van Washington hebben inge roepen en la Liberlé meldt bovendien, dat Maxiniihaun den Keizer van Oostenrijkdoor middel van den transat- lantischen telegraaf, heeft doen weten, dat hij goed behandeld wordt. Zlin-AMMKICt. De pogingen der brazilianen om in Paraguay van de zijde van Ytapua binnen te dringen zjjn evenzeer mislukt als alle tot hiertoe aangewende om Curupaïti te bemachtigen. De genl. Osorio heeft op het. punt, waar hij de Parana wilde overtrekken, eene sterke vijandelijke macht gevonden, en is onverrichter zake naar Currientes teruggekeerd. SSI KA !.A A O De hier te lande aanwezige leden van het. Kon. Huis hehben den geboortedag der Koningin op het, Loo gevierd. Den 18 is te Amsterdam gearriveerd en aan den Doel-n afgestapt de hertog v. Chartres, tweede zoon van wijlen den hertog v. Orleans. Staten Generaal. De 2'. Kamer heeft den 15 het wetsontwerp tot, verhooging van de Iractementen der inland - sche hoofden met 37 tegen 27 st.. aangenomen nadat verworpen waren een amendement, van den heer v. d. Putte tot. afschaffing der heereudiensten met 36 tegen 28 st., en van den heer Rochussen om de kwestie der heereudiensten lostemaken van de verhooging der tractementen met 52 tegen 12 st.., en aangenomen was een amendement van den heer Thorbeckeom den considerans zoodanig te wijzigendat daarin eene beperking der heereudiensten opgesloten was met 51 tegen 13 st. Ingediend is een ontwerp tot verhooging der begrooting van oorlog voor 1867 met f 360.000, tot. hespoedigde ver andering van meerder geweren waardoor het daartoe bestemde bedrag zal stijgen tot, f 984,650. De Kamer heeft sedert verscheidene dagen beraadslaagd over het wetsontwerp tot uitgift in erfpacht van woeste gronden op Java, dat door de conservatieve leden fel bestre den wordt, als in strijd met de eenmaal door het kabinet beleden behoudende beginselenals aanranding van het eigendomsrecht der bevolking op den grondals leidende tot exploitatie der javanen door vreemde iudustriëeleu en ehineezentot ontvolking der dorpen en tot slooping van het cultuurstelsel. Dc heereu v. d Putte en andere liberalen voereu daartegeu o. a. aan, dat liet cultuurstelsel en het uitgeven in huur dan geen minder aanrandingen van het eigendomsrecht zijn en dat indien liet cultuurstelsel zulk een paradijs heeft gesticht als de conservatieven beweren, de be volking niet zal verhuizen om zich tot vrijen arbeid te leeneu. Art. 1, het. hoofdbeginsel der wet inhoudende, is den 21 aangenomen met, 42 tegeu 13 st. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester vau Warmenhuizen R. Slot; tot vice-admiraal den schout bij nacht G. Fabius. Volkswapening. Den 17 heeft de burgemeester van Leiden de door eenige dames vervaardigde banier op het raadhuis aan de scherpsclnittersvereeniging overhandigd. Onderwijs. Te Heerenveen zal eene Rijks-hoogere-bur- gers hooi met 3jarigen cursus worden opgericht. Kerkelijke Zaken. Om aan de bezwaren van een deel der doopsgezinde gemeente te Groningen te gemoet te komen heeft de predikaut J. IV. Straatman die de moderne beginselen is toegedaan, aan den kerkeraad voorgesteld om een derden predikant van eene andere richting te beroepen onder aanbod om daartoe jaarlijks f 600 van zijn eigen tractement aflestaan. Feesten. Ter gelegenheid van den verjaardag der Ko ningin was het haagsche bosch op verschillende punten ge ïllumineerd en deden zich daar 4 muziekcorpsen hooren. Eene prachtige vertooniug leverde eene nabootsing van de Rialto- brusr te Venetie. Den 19 heeft de burgerij van Utrecht aan h.h. studenten een feest aangeboden in de tuinen van het park Ttvoli en de Buitensocieteit. De muziekcorpsen van het reg'. grenadiers en jagers, van de sted. schutterij en van het reg1. veldartil lerie deden zich bij afwisseling hooren, eene schitterende illuminatie en een prachtig vuurwerk werden ontstoken, en een bal besloot de feestelijkheid. Ter gelegenheid der algemeene vergadering van de maat schappij van toonkunst is te Arnhem een muziekfeest gehou den, dat den 19 bestond in de uitvoering van het oratarium Jephta und seine Tochter van Carl Reinthaler. Aanbestedingen. Den 20, aan het miuisterie van binn. zaken, het maken van een oosthavendam en havengeul voor de buitenhaven aan den mond van het kanaal door Wal cheren, bij Vlissingen minste insclir. Zwets te Hardinxveld en v. iVijngaarden te Sliedrechtvoor f 460.000. Openbare werken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, den 19 besloten de doorvaart achter het, postkautoor van den Voorburgwal naar het Singel en het nog bestaande gedeelte van deu Achterburgwal te dempen. De polder van Biervliet, van Staatswege ingedijkt, groot ongeveer 200 bunders, is te IJzeudijke in veiling verkocht voor f 382.100. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 13 besloten tot aankoop van een stoombrandspuit voor f 9149 66. Gipten. Iemand die onbekend wil blijven heeft; den penningmeester der afdeeling Leeuwarden van het Ned. Zen delinggenootschap eene gift van f 15000 toegezonden. Aan de maatschappij van weldadigheid is geschonken door den heer IV. J. Hanekuijk te Haarlem 1 certificaat, groot f 1000, 2£ p. ets. W. S., door N. N. te 's Hage f 250 en door de erfgenamen van P. Muiier te Bolsward een aandeel van f 100 in de rentelooze geldleening. Door wijlen mej. E. Paulusonlangs te Middelburg over leden is gelegateerd aan het, kerkefonds der lierv, gemeente f 10000, aan liet. diaconie-fonds dier gemeente f 10000, aan de spijscommissie 500, aan de vereeniging Zeeumche Dorcas' f 500, aan de Moederlijke Sociëteit f 500, aan de commissie «hoon voor werk" 500aan het Burgerweeshuis f 15000, aan het oude mannen- en vrouwenhuis 6000, en aan de herv. diaconie te Koud kerke 500. Rampen. Den 17 zijn te Druien (Gelderland) 3 woon huizen met. schuur afgebrand, een en ander tegen brand schade verzekerd. Te Avenhorn heeft den 18 een felle brand bij een verwer gewoed waardoor eeuige huizen zijn in de asch gelegd. Veepest. Van 1 tof 8 Juni zijn aangetast in Z.Holland, in 7 gemeenten, 10, in Noordhollaud in 2 gemeenten 3 en in Gelderland in 1 gemeente 1te zamen 14 runderen tegen 26 in de vorige week: 70 werden er afgemaakt, De minister van binn. zaken heeft de lijn van afsluiting weder merkelijk ingekrompen en de heropeuing veroorloofd van de veemarkten in Groningen en Friesland en te Amster dam Alkmaar, Hoorn en Purmerende. Misdrijven. Den 16 is te Zeeland in Noordbrabant het huis en de stal met vee verbrand van deu landbouwer J. v. L. Zijne nijdige buurvrouw had hare kinderen van 7 en 10 jaren opgedragen het, dak met lucifers aantesleken. Zij is n et. beide gevankelijk naar 's Hertogenbosch gebracht. Rechtszaken. Het hof van Noordhollaud heeft den 18 de 3 beklaagden wegens de ongeregeldheden te Velsen, met name C. Visser, J. v d. Bosch geb. Brouwer en J. Mooij (van Egmond-hinuen) vrijgesproken, omdat de feiten niet wettig en overtuigend bewezen waren. Overleden te Amsterdam in bijna 77jarigen ouderdom, de gepensioneerde generaal-majoor der genie 1' J. Krayenhoff, ridder van den Ned. Leeuw, commandeur van de Eikenkroon, gerechtigd tot het. dragen van de S. Helena-medaljehet Zilveren en het Metalen Kruis. Bizonderheden. Op de beide Pinksterdagen zijn over den Rijnspoorweg vervoerd 30030 personen. Op de (oude) Rolterdamsche Courantin openbare veiling "ebracht is geen enkel bod gedaan. De gemeenteraad van Delft heeft deu 18 met 10 tegen 9 st. besloten om de kermis te behouden. Bij de beraadslaging over de ingekomen adressen tot afschaffing, weid door den voorzitter medegedeelddat eenige der onderteekenaren de inmiddels ingevallen haagsche kermis druk bezocht hadden. PER TELEGRAAF, 's Hage, 22 Juni. De geheele discussie der Oost-Indische erfpachtswet liep over artikel 2. iu verband met art. 4, houdende aanwijzing van de gronden welke niet in erfpacht mogen worden uitgegeven. Nadat op art, 4 eene wijziging van den heer Thorbecke was aangenomen heeft de regeering nog 2 andere amendementen op art. 2 van den heer Thorbecke over genomen. Daarna is art. 2 aldus gewijzigd aangenomen. Maandag voortzetting. AUMENLOTEllIJ TE SCHERMERHORN. Sedert het begin van January tot heden heeft te Scher- merhorn zenuwzinking-ziekte en typhus geheerscht. en wel voornamelijk onder de armen. Ten einde deze epidemie tegen te gaan en omdat, men bevreesd is dat de cholera weder dezen zomer verschijnen zal, heeft de heer Adjunct Inspec teur van het geneeskundig staatstoezigt het noodig geoor deeld om de armen gedurende eenigen tijd beter voedsel te //even Daar echter de armeuhevolkiug in deze gemeende uit meer dan 80 huisgezinnen bestaat, is het moeyelyk om

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2