güHcfccFtjkgchc iacrichtctt. Sstnbs Ültcutud. De Regeering, niet de Minister maar de Regeering in haar geheel, trok daarop het out werp in. De Minister treedt natuurlijk af, en reeds wordt de naam van zijn opvolger ge noemd. Eu het geheele M.nisterie dat de oplossing van de koloniale kwesiie het hoolddoel noemde van zijn optreding Wi| hopen, dat het ook zonder hoofddoel, ja al ware het zelfs zonder eeuig doel hoegenaamd, nog een niet te korten tijd aan de Regeeriug moge blijven. Wij achten dezen tijd uiterst leerzaam voor het Nederlandsche volk. Immers wan neer het spreekwoord waarheid bevat, dat men door schade en schande wijs wordt. Zoo kan een doelloos Ministerie evenwel een zeer nuttig en wenschelijk Ministerie zijn. FKUIHK.t. Het Heerenhuis heeft den 24 de Bondsconstitutiebij tweede lezing, met alg. st aangenomen. De zitting van den Landdag is onmiddeltjk daarop, namens den Koning, gesloten. Reeds den volgenden dag werd de constitutie in deu Staats Auzeiger afgekondigd, om den 1 Juli iu werking te treden. De philosophische faculteit der hoogeschool te Halle heeft ter gelegenheid vau het gevierde jubileum, den rang van doctor in de letteren eershalve opgedragen aan de ministers v. Bismarck v. Rook en t>. Miihler en aan den genl. v. Moltke. De regeeringseominissaris in Sleeswijk heeft de uitzetting gelast der fatniliëu van de mannen, die het land verlaten hebben om zich aan hunne militaire verplichtingen te out trekken. De heer Twesten is, wegPns de bekende redenvoering, ten vorigen jare door hem in het Huis der Afgevaardigden ge houden door liet hof van discipline veroordeeld tot eeue geldboete vau 100 th. OOStTE.VKIJH. De minister van justitie heeft den 21 in het. Huis der Afgevaardigden mededeeling gedaan van een keizerlijk de creet, waarhij algeheele kwijtschelding wordt verleend aan aldegenen die van 13 Maart '48 tot 15 Dec. '66 om staat kundige misdrijven veroordeeld verbannen of vervolgd zijn. Het honeaarsclie Volkshuis heeft het voorstel der linkerzijde om het onderhoud der honveds op de staatsbegrooiing te brengen, na eene stormachtige discussie, verworpen met 202 tegen 79 st. E ue regeeriugsvonrdracht is ingekomen om staande het reces 15 leden naar Weenen te zenden, tot be raadslaging met eene commissie van den Rpksraad over de gemeenschappelijke finauciëele aangelegenheden. In eene bijeenkomst van Afgevaardigden der partij van graaf Deak is besloten om nam lis de natie een votum vau sympathie uittehreugen jegens Keizer Maximiliaan. Het programma der linkerzijde is in het licht verschenen. Het verlangt constitutioneele wijziging der wet op de ge meenschappelijke aangelegenheden handhaving van 's lands onafhankelijkheid autonomie der comitaten, bevrediging der nationaliteiten vooruitgang in de democratische richting. Ter vervanging van den ombonden croatischen Landdag zijn nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Iu plaats van een 'anus zal een burgerlijk gouverneur aan het hoofd van het bestuur van Croatie gesteld worden. De Landdag van Klau-euburg (Zevenbergen) is ontbonden. Al de besluiten van den voortnaligen Landdag te Herman- stadt zijn te niet gedaan. T4I,IK 200 Gewapende jonge lieden hebben hij Terni gepoogd de grenzen van deu Kerkelijken Staat te overschrijden. De italiaansche troepen hebben er 50 van gevangen genomen en de overige op de vlucht gejaagd. De Kamer heen met Z07 te^eu 86 st. een doe- 5" ieden jnderteekend voorstel aangenomen loi op.'ietüng der groote militaire commandementen en tot het brengen der militaire afdeelingen op 16. De geul. Lamurmora heeft ten gevolge van dit besluit zijn pensioen gevraagd. De Kamer heeft de begrooting van oorlog goedgekeurd, na die met 6 miljoen te hebben verminderd. Een voorstel van een lid der linkerzijde, om, in plaats van eene helasting op liet. gemaal, eene belast ing op de rente der staatsschuld iulevoeren, is door den minister Ferrara krachtig bestreden als doodelijk voor het crediet van den Staat, en met eeue groote meerderheid verworpen. HEKHhl.IJHIl STAAT. De nederlandsche prelaten IVihierSchoepman en Pluym hebben de nederlandsche zoua> en ten getale van 700, in het Collosseum te Rome bescheiden en hun aldaar hartelijk toegesproken. Deu 26 heeft de Paus eene allocutie uitgesproken iu een opeuhaar consistorie dat door 400 bisschoppen werd bijge woond. SPAIV'JK. Te Valencia is eene uitgebreide samenzwering ontdekt waarin ook de bezetting betrokken was; 16 notahelen van de liberale richting zijn te dier zake gevangen genomen. De Koningin verlangt verscheidene miljoenen om Parijs en Rome te bezoeken en den Paus een aanzienlijk geschenk te doen de minister van financiën weet er geen raad op om haar verlangen te bevredigen. De Kamer heeft met 157 tegen 16 st. besloten haar reglement van orde te herzien en daarmede hare vriilieid van spreken te besnoeien. De wijzigingen zijn met 196 tegen 22 st. goedgekeurd. Deu 20 heelt zich eene gewapende bende in de nabijheid van Madrid vertoond, welke de rails vernielde, de telegraaf draden doorsneed en de boeren op brandschatting stelde, maar op het naderen der gewapende macht de wijk nam naar het gebergte van Cuenf i. POKTIItiVL. De Kamer heeft met 98 tegen 2 st. de wet tot afschaffing der doodstraf aangenomen. FHAKHItlJK. Het verbod tot het op straat uitventen van la Libertê en V Avenir National is ingetrokken. Den 20 is liet. beroep in cassatie van den heer E de Gi- rardin tegen het vonnis, waarbij hij wegens zijn artikel //wat het kost de waarheid te zeggen" tot 5000 fr. noete veroor deeld was. verworppn. Den 19 heeft het Wetg. Lichaam het ontwerp tot verhooging der Rijks bijdrage iu de ko-ten der parijsche policie rmet 1 miljoen en dus tot 5,2u7,000 fr., met 219 tegeu 26 st. aangenomen. Den 21 stelde de minister Rouher voor, om de begrooting voor 1868 het eerst te behandelen en de overige belangrijke wetten tot de zitting van het volgende jaar uitlestellen. Op voorstel van den voorzitter werd evénwel met eene overgroot e meerderheid besloten om na de vaststelling der begrooting en der verdere finauciëele wetteu tot 1= Novem ber uiteen te gaan en dan de verdere voordrachten af te doen. Bij de beraadslaging over I et s ipplementair crediet ter zake van Mexico vroeg de heer Berryer de overlegging der stukken betreffende dat Rijkhetgeen door den heer Rouher geweigerd werd omdat bet m de tegeuwoordige omstandigheden de regeering in ongelegenheid zou brengen. Den volgenden dag werd het crediet met 228 tegen 13 st. toegestaan; nadat de heer Gluis-Bizoin was opgekomen tegen de uitgaven voor de zoogenaamde coiitra-guerilla en de oostenrijksch-belgische brigade ten bedrage van 7,300,000 fr. en de heer Ficard verscheidene andere uitgaven gelaakt had. De Keizer heeft prins Napoleon benoemd tot president der internationale muut-couferi ntie. De personendie bij het bezoeken der Oppra door den Keizer van Ruslaud //leven Polen" hadden geroepen en in hechtenis genomen warenzijn op één na voorloopig weder in vrijheid gesteld. Den 20 heeft liet Keizerlijk gerechtshof te Parijs 2 redac teuren van dagbladen veroordeeld tot hel betaleu den een van 80000 en den ander van 50000 fr. schadevergoeding, wegens het schrijven en opnemen van artikelen ten nadeele der maatschappij tot doorgraving der landengte vau Suëz. De hertog van S ikseu Coburg-Gothade kroonprins en kroonprinses van Siksen, de hertog en hertogin van Aosta en prins A thur van Engeland zijn te Parijs aangekomen. Den 19 werd de tentoonstelling bezocht door eeu gezel schap Irokezen (wilden uit N. America), die veel beziens hadden en zich over niets verwonderd toondeu. De Onderkoning van Egypte heeft eene zitting van het Wetg. Lichaam bijgewoond eu o. a. 2 gevangenissen bezocht. K 4. I, A I» De gemeenteraad van Londen heeft in een adres de Keizers Alexander en Napoleon gelukgewecscht met de ver ijdeling van den moordaanslag op 6 Juni. Het gouvernement heeft lu liet Lagerhuis medegedeeld dat de herziening van de kieswet voor Ierland is uitgesteld tot de volgende zitting, omdat de toestand daar te lande nog niet geschikt is tot het invoeren van geweuschte ver anderingen. K IJ S I, A I». De Keizer heeft, tijdens zijn verblijf te Warschau, gelast om de nog hangende gedingen wegens verbeurdverklaringen ter zake van deu jongsten opstand te vernietigen en de ver beurd verklaarde goederen «voor zoo ver zij nog niet ten name vau deu S.aat zijn ingeschreven" terugtegeven. i 4 u h ij k. De Sultan is den 21, aan boord van de Nullanié en ver gezeld van 2 gepantserde fregatten en 1 sloomkorvet be nevens van het fransche adviesjacht le Forbin, naar Frankrijk vertrokken. Van Malta zal hij door fransche en italiaansche eskaders naar Toulon geleid worden Men verzekert, dat liet voorstel der 3 mogendheden, waarbij zich Oostenrijk sedert door het zenden eener nagenoeg ge lijkluidende nota heeft aangesloten, strekkende tot het in stellen eener enquête nopens Candiadoor de Porte is aan genomen (de Morniny-Heruld zegtonder voorwaarde dat de 6000 grieksche vrijwilligers liet eilaud verlaten. Het gerechtshof te Jassy h eft het vonnis der rechtbank, waarbij de gearresteerde Israëlieten zijn schuldig verklaard aan laudlooperijvernietigd en al de gevangenen op vrije voeten doen stellen. MTATK*. De President heeftovereenkomstig het advies van den procureur generaal bevolen de bepalingen der wet tot re- cuustitutie der Unie ten uitvoer te leggen. De juridische commissie van het Huis der Afgevaardigden heeftna ongeveer 1000 bladzijden lruks gevuld te hebben met getuigenissen, met 5 tegen 4 st. heslist, dat het on derzoek geen genoegzamen grond oplevert om deu President iu staat vau beschul iging te stellen en hij tweede stem ming met 7 tegen 2 st. dat zijne handelwijze eeue berisping van het Congres verdient. Al de zuid-americaansche republiekenzoowel de vt.-Jv Spanje krijg voerende »'s de ;n den par,.guayaanschen oorlog betrokkene, hebben r j kangeboden tusschenkoinst der Unie afgewezen. KI KA 1( 4» De gewezen dictator Sanlu-Anna is te Sizal eene haven in Yucatan welke kort te voren door eenige juarislen over rompeld wasdoor deze gevangen gpnomen. De helegeraars der hoofdstad hebbeu eeue versterking van 10000 man uit Queretaro ontvangen. Een deel der troepen van Dial is aan't muiten geslagen en heeft zich voor den Keizer verklaard 87 zijn gevangen genomen en dadelijk doodgeschoten. Genl. Lopez lieefi voor het jegt ns den Keizer gepleegd verraad 48b00 d. (3000 onsen goud) ontvangen. Den 14 .Vlei hebben de juarislen een vergeefschen aanval van 5 uren beproefd, om de sedert verscheidene maanden door geul. Gomez, in naam van Ortegaden mededinger van Juarezbezette havenplaats Tampico te bemachtigen. KI X K\ I.A X I» Staten Generaal. Nadat nog eenige dagen door de 2* Kamer beraadslaagd was over liet wetsontwerp tot uitgille iu erfpacht van woeste gronden op Java heeft de regeeriug dat ontwerp ingetrokken en de minister vau koloniën zijn ontslag gevraagd, eu zulks uaaraanleiding van hel aannemen met 59 tegen 4 st. van een amendement van deu heer v. d. Futte, om de erfpacht te gunuen aan Nederlanders en inge zetenen van N. Indie eu aan hunne vennootschappen van koophandel in Nederland of Indie gevestigd. Het ontwerp nedoelde behalve genoemde vennootschappen, slechts euro- peaueu en daarmede gelijkgestelde!! en sloot dus de inlanders uit. Verschillende sprekers stelden het onbillijke daarvan iu het licht zoo vond de heer IF. v. Gohtein het vreemd, hun wel de hoogste betrekkingen toetekeinieu maar de erfpacht van gronden te beletten. De lieer IVintgens drong aan op de uitsluiting der Chinezen, wier ondeugden niet slechts, maar wier deugden hij zelfs gevaarlek voor de inlanders achtte, waarop de Iner Keuchenius aanmerkte, dat zulks het uederlandscll gezag veroordeelt dewijl dit de Chinezen als trechters en werktuigen tot uitvoering van haar stelsel ge bruikt. Een amendement van genoemden heer o. Gohtein. om de vennootschappen uit le sluiten, werd met 50 tegen 13 st. verworpen en het artikel aangenomen met 39 tegeu 24 st. Den 24 heeft de heer Dullert den minister van justitie ge ïnterpelleerd over diens lastgeving aan 8 officieren en 160 onderofficieren van liet ontbonden hannoversche leger, die zich sedert eenigen tijd te Arnhem en elders bevinden en in hun eigen onderhoud voorzien, om binnen 3 weken het. land te ruimen. De minister verklaarde, dat uit de verklaringen vau 2 der officieren gebleken was, dat bij de onlangs dreigende verwikkelingeu liet voornemen bestond om een vrijcorps tegeu Pruisen opterigten waarom luj de te Arnhem verza melden geraden had zich te verspreiden eu welhaast te ver trekken, waaraan niet voldaan was, zoodat hij zich gerechtigd had gezien aau liet verblijf, door het stellen van een termijn, een eind te maken. De lieereu DullertGodefroi, v. Eek eu v. Limburg Brouwer betoogden, dat het hevel tot vertrek had moeten gegeven werden tijdens het bestaan, maar niet na het opgeven van het plan voor een vrijcorpsdat het hij Kon. besluit en met kennisgeving aau de Kamers behoorde gegeven te ziju, en dal de haunoverauen door het voldoen aau den raad tot verspreiding, feitelijk toegelaten vreemdelingen waren. De minister meendedat er na de afschaffing vau het pas- senstelsel van geeue toelating meer bleek. De 1* Kamer heeft den 25 hare werkzaamheden hervat. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd to: ^ugheemraad voor üeestmerambadht m het collegie der Houdshossche D. Schermer hom, tot hoogleeraren te Utrecht, in de genees kunde Dr. T. U albert smathans te Groningenen in de wis- en natuurkunde Dr. C. 11. C. Grinois', thans hoogl. aan de polytechnische school te D- lft. Belastingen. De kamer van koophandel te Leiden heeft zich tot den minister van financiën gericht om her ziening der patentwet en de kamer v. k. te Heereuveen otn afschaffing der tollen op 's Rijks groote wegen. Nijverheid. De vergunning is verleend tot oprichting van stoom-beetwortel-suikerfabrieken voor de firma Ravens- waay, FerekenJager Sp Cie. te Rozendaalen voor de firma Heere Sp Cie. te Statendam (üeertruideuberg). Onderwijs. De Commissaris des Konings in Drenthe heeft, machtiging ontvangen om de scholen iu de koloniën Frederiksonrd eu Wilhelmiua's oord, inde gemeente Vledder, voor liet Rijk overtenemen. Feesten. Deu 22 is te Utrecht het 150jarig bestaan der vrijmetselarij eu den 25 te Amsterdam het 50jarig bestaan van het evang. luthersch seminarium gevierd, laatstbedoeld feest Uoor het houden eener redenvoeriug van den president-cu rator Jr. Mr. de Bosch Kemper, iu de oude lulh. kerk en door een maaltijd in het, paleis voor volksvlijt, Het. 230jarig bestaan der hoogeschool te Utrecht is ge vierd met eene reeks van feestelijkheden, bestaande in re denvoeriug door den rector van den Senaat Kerdijk in het groot auditorium op den 24, maskerade voorstellende den intocht van Maximiliaan van Oostenrijk en Varia van Bour- gondië te Brugge in Aug 1477 en algemeene illuminatie den 25 muziekuitvoeringen door de corpsen der schutterij, infanterie, arii lerie eu der belgische guides en de orches- ten vau het paleis voor volksvlijt en het park te Amsterdam, reüuiëu van oud-studenten enz. enz. Ter gelegenheid van het 21® landhuishoudkundig congres te Breda is prins Fredsrik aldaar den 24 's avonds gearri veerd en bij zijnen rentmeester Jr. Mr. Six afgestapt waar hem 's avonds serenades bij fakkel'iclit gebracht werden. Dien dag was de Societé Royale de Méhul de stad feestelijk binnengetrokken, het congres geopend en 's avonds het park verlicht. Deu 25 woonde de prins de eerste algemeene ver gadering iu de Groote kerkbij, aanschouwde vervolgens den optocht voorstellende den intocht van prins Maurits op 4 Maart 1590. nam deel aau een diner van 40 couverts ter zijner eere op het raadhuis en bezocht 's avonds het bal van de harmonie e Vlijt en volharding." Den volgenden morgeu verliet de prins de stad weder. Ter gelegenheid van het congres is eeue tentoonstelling van landbouwwerktuigen aangericht. Het volgende congres zal te Roermoade worden gehouden. Aanbestedingen. Den 25, te 's Gravenhagehet bouwen eener hulpkerk voor de parochie van den H. Willehrnrdus aan den Siationsweg, en het veranderen van bestaande ge bouwen tot eene pastorie, minste iuschr. J. Rutgers te Aar- landerveenvoor f 15666. Den 27, aau ministerie van binn. zaken, het maken der werkm tot voltooiing van den spoorweg van Akkrum naar Leeuwarden, minste inschr. Verwaaijen en Co. te Arnhem, voor 384800; het maken van wachterswoningen, wacht huizen, afsluitingen enz. op deu spoorweg van Meppel naar Heerenveen, minste inschr. A. Hitgerink te Groenio, voor f 62877. Het bouwen van het nieuwe spoorwegstation te Arnhem is aan de minste inschrijvers C. Bosman en E. IFanxink aldaar, voor f 209,900niet gegundals zijnde te veel boven de raming. Giften. Wijlen de landbouwer A. de Rooy heeft vermaakt ajin O atrlfec.mW'Té'Capeïlé (Liugstróa!»?.'6"25000 en aan de lierv. kerk aldaar f 3000 Rampen. Den 23 zijn te Zaandam 2 jongeliedenvan 19 en 25 jaren die zich baadden, verdronken. Den 25 zijn te Oldenzaal 4 huizen afgebrand en is de oude r c. kerk daardoor beschadigd. Te Almelo werd dien das, door hrand in een der bijgebouwen van de stooiu-katoeuspiunerij van Gebr. Scholten Sp Co., eene schade van meer dan 30000 veroorzaakt. Veepest. Van 915 Juni zijn in Z. Holland, in de ge meenten Oud-Alblas. Hof van Delft, Kei hel, Oodvoorneen Spijkenisse, 8 runderen en is in de utrechtsche gemeente Willes- kop 1 rund aangetastten gevolge waarvan er 22 zijn afgemaakt. In Noord Holland en Gelderland kwamen geen gevallen voor. Van 16 tot 22 Juni zijn aangetast in Z. Holland 2 ('s Gravenhage eu Pernis), in Utrecht (Loosdreclit) 1 en in N. Brabant (Liende) 3. te zameu 6 runderen eu zijn er in het geheel 16 afgemaakt. De Runderpest (bijlage tot de Landbouw-Courant) houdt, ten gevolge van het afnemen der ziekte, op te verschijnen. Misdrijven. De gevangen genomen v. Hanekamp, van Hengelo, heeft thans bekend, dat hij den aanslag op den bejaarden notaris Ghijm en die s huishoudster gepleegd heeft. Den 26 heeft de korporaal-hoornblazer KI. te 's Herlo- genbosch zijne vrouw met een scheermes den hals afgesne den. De oorzaak schijnt huiselijke oneeuigheid voortsprui tende nil jaloezie. Overleden te Amsterdam, de hoogeerw. heer Lambertus de Jong. bisschop van Haarlem en pastoor van de keik der bisschoppelijke elerezy, aan de Brouwersgracht oud 42 jaren. Den 20, te Zevenhuizen, de heer IV. Jongeneel, oud bjjua 102 jaren. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse, 1« week. No. 15361 t 50000. No. 6895 f 10000. No 112, 6085. 6270, 8931. 9473, 10249, 13958, 15867, 16277 en 17524 f 1000. Luchtverschijnsel. Te Esmond aan zee is den 24, 's avonds tusschen 7 en 8 uren, tusschen de wolken door, op [J. ni. 20°. ter weerszijde van de zon een gedeelte waar genomen van eene zoogenaamde kring-regeuboog van buiten gewone helderheid. PER TELEGRAAF, 's Hage 29 Juni. In de zitting van de Tweede Kamer is het ontwerp, hou dende nadere bepalingen tot regeling van den accijns op de binnenlandsche suiker aangenomen met 42 tegen 11 stemmen. -— Het 'ractaat niet Engeland, nopens de kust van Guinea, is aangenomen met 30 legen 23 stemmen. De minister zal trachten in het protocol der ratificatie de verklaring te doen opnemen, dat geen verschil tusschen de maatstaf van rechten in art. 2 en 3 hestaat. liet tractaat met Oostenrijk is aan genomen met algemeene stemmen. Maandag voortzetting der werkzaamheden. Tot lid van hei Utrechts provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen is benoemd de heer M'. P. v. Bemmelen alhier. Den 27 is aan het prov. gouvernement van N.Holland besteed liet maken en leveren van de benoodigde schoolmeu- helen enz. voor de Rijks hoogere burgerschoolwaarvoor minste inschrijver was de heer F. Vester, voor 3238. Voor het bouwen eener r. c. kerk en pastorie te Heyloo is deu 24 minste inschrijver geweest J. de Graaf, aannemer alhier, voor f 42995.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2