ALKMAARSCHE COURANT No. 27. Negenenzestigste J aargang. 180 Zondag 7 Juli. Wegens verandering in het brievenver voer zijn de ondergeteekenden genoodzaakt als de uiterste termijn van inzending der advertentiën des Zaturdags namiddag een ure te bepalen, waarom belanghebben den worden verzocht zich daarnaar wel te willen regelen. De Uilyevers. Officieel (*3cbccltc. Baron SWEERTS de LANDAS. POLITIE. Politiek (.Oucrsicht. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar/3.40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers ÜERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1S regels0,75, voor elke regel meer 15Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden borichten een dag vroeger. SCHUTT RIJ. BURGEMKESTURen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen Ier keunis van de belanghebbenden Dal het onderzoek der ligchaanisgebreken en verdere recla mes van de personen die in dit jaar alhier zijn ingeschreven beueveus van degenen die in liet vorige jaar tijdelijk van schuttersdienst zijn vrijgesteld, zal plaats hebben ten raad- huize dezer gemeente op Donderdag, den UJulij aanstaande, 's namiddags ten 6 ure. Schutters die iu vorige jaren zijn ingelijfd en reden tot vrijstelling vermeeuen te hebben kunnen alsdan tevens hunne ligchaauisgebrekeu doeu onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. deïl 28 Junij 1867. He Secretaris, SPANJ AARDT. Het GEMEENTEBESTUUR van ALKMAAR verlangt, tegen 1 October 1807, een OPZIGPbiR over den stads Hout en de Plantsoenen, op eene jaarwedde van f 5lO. Vereischten zijn: een gezond ligchaamsgestei en voldoende bewijzen van goed zedelijk gedrag, kunde in de lioutcultuur, aanleg van plantsoenen enz. Sollicitanten hebben ziclt onder overlegging van bewijs stukkenaanteuielden hij den burgemeester van Alkmaar vóór den 1 Augustus 1867. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren de mgezeteuen aan de bepaling van art. 41) der politieverordening op de gehouwen, straten, pleinen, wegen en wateren, inhoudendedat gedurende de hondsdagen, welke ingaan den 19 Ju lij en eindigen den 19 Augustus dezes jaarsgeeue houden mogen losloopeu, dan behoorlijk gemuilband volgens liet daarvan aan het bureau van politie voorhanden model. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, J. G. A VERHOEEF, B. 4 Julij 1867. De Secretaris SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noudigeu hij deze ouders eu voogden uitdie hunne kinde ren of pupillen met 1 Augustus a.s. op eene der opeuhare scholen wenschen geplaatst te zien zich daartoe vóór 20 Julij a.s. aantemelden bij den hoofdonderwijzer of de hoofd onderwijzeres van de door hen verlangde school voorzien van de bewijzen van geboorte en koepokinenting der kinderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, J. G. A. VERHOEFF, l. B. den 5 Julij 1867. He Secretaris SPANJAARDT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR vestigt bij deze de aandacht der ingezetenen op verzoek van den heer Commissaris des Koniugs in deze provincie, op art. 12 der wet van 7 Maart 1852 (Staatsblad No. 48), waarnij op moedwillige beschadiging en verstoring van telegrafische toestellen, hetgeen in den laalsten tijd in sommige gemeen ten herhaaldelijk plaats heeft, eene gevangenisstraf is gesteld van eene, maand tot 2 jaren en eene geldboete van 100 lot 500 frank en. Alkmaar 5 Julij 1867. De Burgemeester der qemeente Alkmaar J. G. A. VERHOEFF, B. De personen, die verlangen op de lijst voor de mari'ieme soldijen geplaatst te worden, worden verzocht zieh vóór den 15 Julij e.k. daartoe ter gemeentesecretarie aantemelden. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK- MAAR, op Woensdagden 10 Juli 1867, des middags ten 1 uur* Namens den Voorzitter van deu Raad SPANJAARDT. He Directeur van hel Postkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat, ten gevolge der veranderingen iu het aankomen en vertrekken van enkele posten, het kautoor, van af 1 Juli) 1867, voor liet publiek zal zijn geopem' 's morgens van 7| 's middags 2| 's avonds 6 en 9 des Zondags 's morgens van 7j 's middags 3 's avouds 6 en 9 Postwissels worden uur tot ff ff uur tot ff 12 7 10 9 4 7 10 uur, alléén aangenomen en uitbetaald des morgens van 9 tot 12 uur en des middags van 21 lol 4 uur, behalve des Zondags. Ligling d'r bijbus aan de Viselimarkt 's morgeus 7' 's unddags 2^ 's avouds 6 en uur. De Directeur voornoemd Gevonden eene grijs houten pelerineeen kinder bloedko ralen armband en een doekspeldde daarop regi hebbenden vervoegen zich aan het commissariaat van polilie. De dood van Maximiliaan, Aartshertog van Oos enrijk. Keizer Maximiliaan is ter dood veroordeeld, en dit dood vonnis is aan hem voltrokken! Dat, is de tijding die in Europa zelfs vour een oogcublik de aandacht van de Parij- sclie tentoonstelling en van al het. mooi's dat daar gezien eu geboord wordl iieeft, afgetrokken, de wanklank die de hymne bij dit groote feest van vrede en verbroedering heeft verstoord. Europa staat verbaasd, ontzet, verstomd. Hel begrijpt niet dat zoo iets heeft kunnen gebeuren. Van alle kanten rijzen kreten op van medelijden niet, alleen met den rampspoedigen verst,, maar ook van afgrijzen, van veront waardiging over de Mexicaausche republikeinen De vol trekking van dit doodvoucis schijnt iets ongehoords in de geschiedenis, iets oumenschelijkseen smet op onze brave negeniieude eeuw, een gruwel zooals misschien de zwartste, nacht, der middeleeuwen er heeft, gekend, maar akelig donker alsteketid hij hei heldere licht onzer hedendaagsche bescha ving. Houri b.v. de Eugelsclie Globe: «Een rilling van algrijzen zal door Europa varen op het bericht dal Keizer Maximiliaan op last van den woesten Juarez is doodgeschoten. Indien hel waar is, dan verandert het de expeditie van Napoleon III, die onderneming zoo schit terend van opvatting eu zooveel belovend in de eerste tij ten der verwezenlijking, in een treurspel, en te geiijker tijd overdekt het met eerloosheid den reeds gehateu naam van den Iudiaauschen wilde, die thans als opperheer liet gezag voert over liet bek agenswaardige verwoeste Mexico. H t zal een ieders gemoed vervullen met zulk een walging en verachting voorde Mexicanen, dal, om beleven welk gene- raai of vrij huiter uit de Vereenigde Staten het land moge bin lieu rukkenhetzij om het. ie berooven van eenige ge westen hetzij om zijn regeering en zijn onafhankelijkheid le verdelgen, hij niet langer met jaloersche oogen zal worden aanschouwd maar veeleer begroet als iemand die de aarde verlust van één harer vuilste plek\eu Heeft men recht om zoo te spreken Is waarlijk liet oudé Europa zoo rein, zoo teergevoelig, zoo zachtmoedig, zoo afkeenu van geweld eu bloedstortingdat liet zioli pijnlijk geschokt moet, gevoelen door liet Ier dood brengen van deu Mexieaaiisehen Keizer? Of zijn die verontwaardi ging en dat afgrijzen de vruchten van huichelarij en vooroor deel Die vraag verdient ernstig onderzoek, 't Is toch zeer gemakkelijk, te gruwen van zooveel hoosheid en zich le verkneukelen bij het zalig besef dat men niet is gelijk die tollenaren maar een zoo oude zondares als dit. Europa der negentiende eeuw onderzoeke eerst zich zelve, voor zij den Amerikaanschen broeder gaat vloeken; wellicht zou an ders iemand liet recht hebben haar Ine te roepen: gij hui- elielaa'sterirek eerst den balk uit uw eigen oog, en dan muttgi ge zien den splinter uit uws broeders oog te trekken. Wij zullen het doodvonnis van Maximiliaan niet verdedr gen. Wij verdedigen geen enkel doodvonnis. Bloedstorting en geweld zullen bij ons geen genade vinden, eu wij meenen te mogen aannemen, dat ons hart niet minder toegankelijk is voor innig meegevoel bij het aanschouwen van een too- neel van smart en lijden dan dat van onze natuurgenoolen in het algemeen. Maar wanneer iemand zelf gruwelen pleegt of helpt plegen, of ook maar ongevoelig blijft hij liet aan schouwen van allerlei ongerechtigheden en geweldplegingen, en hij stort dan den gelieelen voorraad van verontwaardiging waarover hij beschikken kan uit over een enkel feil dan meenen wij recht, te hebben om te zeggen dat is vooroor deel of huichelarij Die man is blind voor honderd andere gruwelen en heeft slechts oogen voor ééne soort van on gerechtigheid of hij wil eens heel vroom wezen zonder dal het hem veel kost. De goedkoopste vroomheid nu is ver ontwaardiging over au erer verkeerdheden. Nu hebben wij niet kunnen bespeuren, dat liet. deugdzame en teergevoelige Europa zoo diep geschokt eu zoo he-ig ver ontwaardigd is geweest toen er een Fransch leger Mexico binnentrok om er eeu nieuwe orde Van zaken te vestigen. Wij erkennen gaarne, rial de toestand van het land veel. zeer veel te wenschen overliet maar in elk geval was liet nog niet zoo heel zeker, of de nieuwe toestand zooveel beter zou wezen voor de Mexicanen althans; en aangezien de Mexicanen de eerste belanghebbenden zijn kwam liet hier juist op aan. Die nieuwe toestand zou gevestigd worden door een vreentd leger, op de puiuhoopen van verwoeste sleden en iu liet bloed der onwillige bewoners. En nu welen wij wel. dat velen de onderneming afkeurden en veroordeelden, maar van een zoo levendige verontwaardiging als thans de dood van Maximiliaan schijnt op te wekken, van//een rilling van afgrijzen" hebben wij niets bespeurd. Of de onderneming zoo «schitterend van op-atting" was als de G/oée wilzullen wij daarlaten. Alles wal schittert, is daarom nog zoo wen- schelijk niet. M .ar da' zij ooit veel belovend is geweest, betwisten wij. Van den beginne af aan is zij gestuit op den lieldhafligen tegenstand en den verklaarden onwil der Mexicanen. Zeker, er is liter sprake van een treurspel, van een vreeselijk een bloedig treurspel; doch dat treurspel is niet begonnen met den dood van Maximiliaanzooals de Globe beweertmaar reeds met de oorlog-verklaring van Keizer Napoleon aan den President Juarez in 1862, toen de over- eenkonist van Solcdad tusschen den Mexieaaiisehen Minister en de commissarissen van Frankrijk, Engeland en Spanje gesloten en waarnij aan de eisclien der Europesche mogend heden voldaan werd door den grooten boedelreddrr te Parijs werd verworpen, toen deze weinig nauwgezette hond- genoot hel Loiidensche traetaat van 31 October 1861 schond, waarby de drie mogendheden zich hadden verbonden by hun gezamenlijken tocht, naar Mexico geen grondgebied van de republiek iu bezit, te nemen en de Mexicanen vrij te laten tl de k us van hun regeeringsvorm toen de Eiigelschen en Spanjaarden terugtrokken, en de Fransoheu littii veroverings tocht, begonnen. Het eerste bedrijf van dit treurspel is ge speeld aan de kusteu van den Mexicaanschen golf, waarde gele koorts de eerste Fransche krijgsmacht, van 7000 man deed versmelten. Het tweede bedrijf heeft, het verbaasde Europa zien spelen ouder de muren van Puebla waar de Mexicanen met algemeen erkende dapperheid en volharding twee maanden lang aan het nieuwe Fransche leger van 27000 man het hoofd bodentot de geheele stad een puinhoop was geworden. Maar wie heeft lust, al de verschillende bedrijven van dezen vijfjarigen oorlog na te gaauToch scheen er geen reden te bestaan voor walging en verachting. Waarom voer er geen rilling van afgrijzen door Europa, toen de bemoeizucht, of volgens de Globe de «schitterende" plan nen van den wereldberoerder te Parijs duizenden Fransche soldaten deed wpgsterven aan de gevreesde ziekte, en nog eens duizenden Fransehen eu Mexicanen deed vallen om en in de bestookte vestingen en op de verwoeste velden? Vreemd verschijnselEen Europeesch vorst, door hoogverraad en wapengeweld op den troon gestegen, die de verdedigers van hel wettig gezag in Frankrijk welke in zijne handen vielen onmiddellijk deed fusilleeren en geheele scharen weerlnoze toeschouwers dee.I nederscliieten, zendt een leger naar een Amerikaausch rijk, verwerpt elk verdrag, en voert een veroveringskrijg die jaren duurt millioenen schats verslindt eu duizenden een ontijdig grai bezorgt. Zijn generaal neemt de hoofdstad des rijks in, benoemt zelf een nieuw bewind, dat zich eigenmachtig een 250tal zoogenaamde notabelen toevoegtliet Keizerrijk decreteert en een O istenrijkschen Aartshertog tot den troon roept. De Aartshertog is onvoor zichtig genoeg om aan die roepstem, niet van het. Mexi caausche volk maar van den Fransehen Keizer, gehoor te geven. Wel doet hij zijn intrede iu de hoofdstad, en voegen zich eenige tegeustaiiders van Juarez aan zijne zijde, maar verre weg liet grootste gedeelte des lands is nog in de macht van de wettige repiihlikejnsche regeering. Hij moet dus zijn rijk nog veroveren. Daartoe roppt hij naast de Fransche troepen nog een B lgiseli en een Oostenrijksch legioen te hulp. Moedig en standvastig blijven zich ech ter de Mexicanen verzetten tegen deze inderdaad vreemde overheerscliing. De Fransche Keizer ziet geen kans om ue zaak tot een goed einde te brengen. Zijn troepen zien zich somtijds genoodzaakt het veld te ruimen. Wel veroveren zij verschillende sleden maar zoodra zij verder trekkenen geen zeer voldoende bezetting ae.hleriatenstaat de onderworpen streek weer op. De FYansche adelaar rept zich met. vlugge wiek en feilen klauw vau het zuiden naar het noorden, van het oosten naar het westen, maar nergens vindt, hij rust. Van alle kanten wordt hij opgeschrikt en bestookt; steeds is hij verplicht te wakennaar alle zijden wendt hij den scherpen blik, om niet verrast en overvallen 'e worden. Om eeu nieuwe prooi te bemachtigen moet hij de oude loslaten; maar zietdie oude prooi is niet dood weer richt zij zich op, zij t ook met geknotten vleugel, en op nieuw is zij een vijand geworden. Is liet wonder, dat zelfs de koning der roofvogels eindelijk afgemat en moedeloos de onvruchtbare jacht opgeeft en zich iu zijn eigen nest terugtrekt Maar de nieuwe Keizer, de K izer bij de gratie van den terugtrekkenden overheetscher, hfijft en zet de ouderneming op eigen naam en op eigen verantwoordelijkheid door. Hij bjijft maar met welk recht? Wie gaf hem de kroon? Niemand anders dan de vluchteling die zijn troepen laat in schepen naar Europa. Of vertegenwoordigen die 250 bijeen geraapte zoogenaamde notabelen de Mexicaansclie natie Hij wil die kroon verdedigen met opoffering van ziin goed, zijn bloed zijn leven. Maar nog eens die kroon die hij de zijne noemt.hoort hem niet toe. 't Is gestolen goed. Keizer Napoleon heeft haar met geweld geroofd en Maxi miliaan heeft haar van hem aangenomen. Hij is heler ge worden van het, geroofde, medeplichtige aan den diefstal. Hij omringt zich niet Belgische eu Oostenrijksche soldaten om tiet dierbaar kleinood legen de rechtmatige eigenaars te verdedigen. Daartoe voert hij een bloedigen oorlog. Daartoe Iaat hij zijne tegenstanders, de verdedigers van hel wettig gezag, die in zyne handen vallen onmiddellijk fusilleeren. Eindelijk wordt hij omsingeld en gevangen genomen, en de verhitlerde Mexicanen veroordeelen hem Ier dood. Gratie, gratie voor den rainpspoedigeu vorst - roep! men in Euro pa - voor den misleiden, den verlaten eu verraden held, die liet goed meende met Mexico en niet anders bedoelde dan het heil des lauds Maar voor de Mexicanen is die ongelukkige misleide held met anders dan een harduekkig handlanger van deu Fransehen Keizer, die de wettige regee ring heeft beslreden met de wapens in de hand, die hetre- publikein-che bestuur wilde omverwerpen om voor zich zeiven een troon te stichten tegen deu wil des volks en op de lijken van de verdedigers van het wettig gezag. Maximiliaan 's -PPn regeerend vorst, die een oorlog heeft gevoerd tegen Mexico; hij is een vreemde gelukzoeker, die een samenzwe ring heelt gesmeed, oproer heeft gestookt, en zich van het hoogste gezag heeft trachten meester te maken. Daarom vonden zij geen termen tot gratie, maar legden het vonnis ten uitvoer. En nu eerst, hij liet laatste bedrijf van dit treurspel, rilt Europa van afgrijzen Duizenden zag het, ter slachtbank ge voerd, duizenden zag het ellendig omkomen door ziekte en gebrek, en het is tamelijk koel toeschouwer gebleven. Weegt dan liet bloed dier duizenden niet op tegen dat van dezen Keizerszoou? Worden de tranen en de waanzin der wanhoop van zoovele beroofde moeders, jonge weduwen en eenzame verloofden voor niets geacht tegenover de tranen en de ver standsverbijstering dezer koningsdochter? Heeft Europa al zijn verontwaardiging, al zijn afgrijzen zorgvuldig opgetast en bewaard voor den val van liet. gezalfde hoofd? Maar zelfs de trouwste vereerder van een heilig vorstengezag kan Maximiliaan niet langscinkken onder de gekroonde of, wil men, gezalfde hoofden. Hjj had geen kroon. Napoleon wm

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1