S&tckclijkschc öcrichtcti. niet bevoegd hem die ie schenkenzelfs niet naar oorlogs recht want Mexico is nooit veroverd geweest en de repuUiek heeft zich altijd gehandhaafd. Muximihaan was een vrijbuiter. Hij viel als het slachtoffer eener ongeoorloofde eerzucht, en hel mi-lukken zijner aanslagen schijnt de oorzaak te zijn van de verstandsverbijstering zijner gemalin. Wij ontzeggen ons medelijden niet aan dit inderdaad ramp spoedige en misleide vorstenpaar; maar wij komen op tegen de e*nzijdige verontwaardiging en het huichelachtig afgrijzen die thans eensklaps schijnen te ontwaken. De dood van Maximiliaan en de verstandsverbijstering van Prinses Char lotte zijn met onnoembare andere ellenden en jammeren de natuurlijke gevolgen van den willekeurtgeu gewapenden inval in Mexico, waarvan de Fransche Keizer de hoofddader, en de Oostenrijksche Aartshertog de medeplichtige was. Men stake daarom dit huichelachtig vertoon en legge het vooroor deel af, dat straffeloosheid wil toekennen aan den vorstentelg, en alleen voor de smart die in paleizen wordt geleden tranen ten beste heeft. De wettige vorst zij onschendbaar, maar de vreemde prins moet evenals elk ander verantwoordelijk ziju voor zijn eigen daden. En wat had Mexico uit te staan met den Oostenrijksehen Aartshertog Stond hij niet gelijk met ieder ander die een aanslag smeedde en de wapenen voerde tegen de wettige regeernig Waarom zou men vreemden prinsen vrijbrieven schenken, om voor eigen rekening ter kaapvaart te paan en zich rijken te veroveren? Onze eeuw kent geen vrijbuiters meer, eu de kaapvaart is afgeschaft. P It If I K X Den 26 Juni zijn Ie Berlijn de tolconferentien aangevangen van de gemachtigden van het Noordduitsch Verhoud en van de zuidduitsclie Stalen. Het bewind heeft zijne afkeuring te kennen gegeven over de wijze, waarop de ondergeschikte ambtenaren iu Sleeswijk de hun gegeven hevelen uitvoeren, b. v. door ook de uiet armlastige vrouwen en kinderen van uitgeweken dienstplich tigen te verdrijven. De regeringscommissaris v. Scheel- Plessen is gelast in een verzoenenden geest te handelen. De Koning heeft in zijn eigen naam en dien van zint Huis, een eigenhandigen en zeer harielijken brief van rouw beklag aan Keizer Frans Joseph gezonden. Het disciplinaire hof heeft den heer Lasher, wegens buiten het Huis der Afgevaardigden gehouden redeuvoeringentot eene boete van 100 tb. veroordeeld. Koningin Maria schijnt eindelijk besloten te hebben het nog door haar bewoonde kasteel Marien burg en Hannover te verlaten. De militaire coiiveutie met Bremen is door de Burgerschap dier stad goedgekeurd. 04ISTRX' K I.IK De heer v. Beust is, met behoud zijner betrekking van minister van het Keizerlijk Huis, benoemd lot Rijks-kanselier en als president van den ministerraad vervangen door graaf Taaffe. De minister van justitie v. Komers is ontheven van zijne betrekking en opgevolgd door den ridder Hye, aan wien a.i. ook de zaken van ouderwijs eu eeredienst ziju op gedragen. Biron Levis is tot. bauus van Croalie benoemd in plaats van geol. Sokcemc. Het wetsontwerp op de nationaliteiten is hij liet horigaarsche Volkshuis ingediend de diplomatieke landstaal zal liet hoti- gaarsch zijn, de gemeentebesturen en andere corporatiën ntogen zeiven hunne offietëele taal kiezen de wetten zullen in do Tcrcs'hilleuflg- fcfen afgekondigd worden en voor elke taal zullen scholenen universiteits-leerstoelen worden opgericht. Het Volkshuis heeft de regeering, op hare aanvraag, machtiging verlepnd lot het aanleggen van 3 spoorwegen o.a. van Groot-Wardein naar Ftume. De Miguatentafel heeft het ontwerp daartoe mede goedgekeurd waarna de Rijksdag voor onbepaalden tijd is verdaagd. Bij keizerlijke verordening is een hofrouw van 7 weken voor Keizer Maximiliaan gelast. De Keizer, die den 30 met de Keizerin naar Munclien vertrekken was, is op de tijding van den dood zijns broeders ouverwijld naar Weeuen teruggekeerd, IT/IMK De Kamer heeft de voorloopige dienst voor de maand Juli met 213 tegen 15 st. goedgekeurd, alsmede de artikelen van het handelsverdrag ntel Oostenrijk. De minister van financiën heeft wpgens de kwestie der kerkelijke goederenzijn ontslag ingediend dat door den Koning is aangenomen. De minister Raluzzi is tijdelijk met zijne portefeuille belast. KKKKKliIJHE STAAT. Het nationaal comité heeft de bevolking ontraden om eene beweging tijdens de kerkelijke feesten uiitelokkeuopdat men haar niet verwijten kan dat zij het wereldlijk gezag bestrijdende, den oudergang der kerk zoekt. Het comité van den opstand beeft zijn mandaat, neergelegd in banden van Garibaldi, die zijne hoop heeft te kennen gegeven, dat ook het nationaal comité desgelijks zal handelen Den 29 Juni heeft iu het bijzijn van meer dan 100000 vreemdelingen 420 bisschoppen en 45 kardinalen de plech tigheid van de heiligverklaring der gorcutnsclie martelaren plaats gehad. SPANJE. De financiëele commissie der Kamer heeft een wetsontwerp aangeboden tot conversie der amortisabele schuld. FltAAhlIIJK. Den 23 Juni is fe Ronbaix eene groote fabriek in de asclt gelegd waardoor epne schade van 360000 fr. veroorzaakt is en 2000 werklieden huiten arbeid zijn geraakt. Dn is de veertiende brand aldaar binnen 8 maanden voorgevallen. Den 25 is hij het Welg. Lichaam eene aanvraag ingeko men voor een supplementair crediel van 158} miljoen voor loopig te dekken door de uitgifte van schatkistbiljetten, en waarvan 20 miljoen voor transportmiddelen van liet mexi- caansche expeditie-corps, 26 miljoen voor het, veranderen van vuurwapenen, en het overige voor de gemaakte krijgs toerustingen tijdens liet aanhaugig ziju van het luxemburgsche vraagstuk. Den 2S is het wetsontwerp betreffende het beheer in Al giers m<-t 226 tegen 8 st. aangenomen. Den 29, hij de beraadslaging over liet hudjetheeft de heer Latour-Dumoiilin de politiek der ministers eene staatkunde van dubbelzinnigheden genoemd en gemeend, dat de liberale be doelingen des Keizers donr diens bewindslieden werden tegen gewerkt. Den 2 Juli heeft de minister Itouher de redenvoe ringen der opposanten beantwoord en ontkend, dat het gouvernement de vrijheden wil inkrimpen. Een 100'al ingezetenen der fabriekstad S. Etienne heeft zicll, hij petitie aan den Senaat beklaagd over het opnemen van geschriften van vrijgeesten en socialisten in 2 aldaar onder het toezicht van het gemeentebestuur opgerichte volks bibliotheken. De rapporteur Suin heeft zich vereenigd met die klacht, met opmerking, dat de genoemde werken door de commissie voor de colportage te Parijs zeker verboden zouden zijn. De heer Sainte Beuve spro ,g voor de schrijvers In de lires baron liupin ijverde er tegen en de minister Ba- rocheeindigde het debat met de verklaring dat de aangewezen boeken in volksbibliotheken niet op hunne plaats waren en dat van Staatswege een reglement voor die bibliotheken zou saamgesteld worden. Den 30 boden de lord-mayor en aldprmen van Londen den Kei/. er hunnen gclukwenscll aan met de verijdeling van den moordaanslag en het welslagen der tentoonstelling. De inzenders zullen den Keizer een feest aanbieden, waar van de leiding is opgedragen aan den heer Schneider, den voorzitter van het Welg. Lichaam, die tevens een der voor naamste industriëeleu is. De feestmaaltijd zal 25 fr. per hoofd kosten eu het feesllocaal za! iu den tuin derTuilerien opge slagen worden. De Sultan is den 29 Ie Toulon aangekomen en onder het bulderen van het geschut. onlscliee|>t. Hij bezichtigde het arsenaalde werven en liet admiraalschip en nam bij den prefect deel aan een dejeuner van 60 couverls. Bij zijn vertrek deed hij den matre 20000 fr. toekomen voor de armeu der stad. Den volgenden dag arriveerde hij met zijnen lOjarigen zoon en zijne beide neven (van 25 en 27 jaren) te Parijs, waar hij door den Keizer, prins Napoleon, de ministers en liet corps diplomatique opgewacht werd. Under gedurige toejui ching der menigte, in open rijtuigen naar de Tuiierten geleld werd 'L. H. door de Keizerin aan den groot en trap begroet en vervolgens door den Keizer naar het Elysée. het tot zijne huisvesting bestemde |>aleis, gebracht. U Ouderkouiug van E.ypte was hem tol Dynu te geniuet gereisd. Den 1 Juli heeft de Keizer de I ekronningeu uitgereikt aan de inzenders ojt de tentoonstelling. Deze plechtigheid had lilaats in het nijverheids-paleis, dat inwendig geheel met kar mozijn fluweel behangen, rijk versierd en van meer dan 20000 zitplaatsen voorzien was. Behalve de leden van het Keizerlijk Huis waren de volgende vorstelijke personen tegenwoordig: de Sulian met zijn zoon en den turksclien troonopvolger, de Ondeikoning van Egypte, de prins v. H'ales, prins Humbert van Italië, de prins v. Oranje, de kroonprinsen van Prutsseit eu -Saksen, de hertogen van Cambridge en van Aosla, de neef van deu Taikoen van Japan, de [irins c. Teek, de grootvorstin Maria van Rusland eu de kroonprinses van Saksen. De depu latte van het gemeentebestuur van Londen was mede aanwezig. Een orchest van 1200 muzikanten en zangers voerde eene hymne van Rossini uit, getiteld »aau Napoleon en zijne dappere natie." De graaf en gravin v. Vlaanderen woonden de plechtigheid niet bij, waarschijnlijk wegens de tijding van liet ter dood brengen van Keizer Maximiliaan. De wapenschouwing op den 4 en de verdere feesten ter eere des Sullaus zijn om dezelfde reden afgezegd. Na eene vrij levendige discussie op den 3 tusschen de heeren Lanj uitluis en Felletun aan den eeueu en de ministers Baroehe eu Rouher aan den anderen kant heeft de heer Thiers verklaard, dat hij, ten gevolge van den flood van Keizer Muximiliaanzijn interpellatie over Mexico zou uit stellen. Al de 9 afdeelingen van hel Wetg Lichaam hebben eene interpellatie van den lieer Mogmn geweigerd waarvan hel doel was de Algerneeue Raden om advies te vragen naar de vermoedelijke gevolgen der aanhangige legerwet voor laudbouw en nijverheid. K X t- K X I» Het Lagerhuis heeft de artikelen goedgekeurd eener w< t waarbij aan spoorweg-maalscliappijeu de verplichting worfli opgelegd een stelsel van gemeenschap tusschen de reiziger- en de conducteurs iutevoerJh. De Koningin van Pruisen is den 25 Juni op Windsor-caslle aaiigekoim n. Zij werd door den |>rius v. H'ales van Londen derwaarts geleid. Lord Stanley heeft het eerevoorzittersehap aanvaard der conservatieve vereeuigmg van handwerkslieden te Liverpool Op last van i eu Geheimen Raad zal iu elke havenplaats eene afgesloten markt gemaakt worden voor deu verkoo|> van buileiilandsch vee, dat aldaar binnen 6 dagen geslagt. moet worden eu de markt in geen geval levend verlaten mag. De Ouderkoning van Egypte zal, tijdens zijn verblijf hier le lande, de gast ziju van den Staat en iu het Claridge hotel geherbergd worden. Vau v-rschilleude zijden verheffen zich stemmen tegen liet huisvesten van een Souverein ln een logement iu plaats van in een der paleizen. Lord Dudley eu de hertog v. Sutherland hebben hunne uölels ter beschikking van den Onderkoning gesteld. Bij de verdere behandeling der reform-hill is bepaald dat bij overplaatsing m staalsbe'rekkmgeu voor Parlements leden geene herziening noodtg is. Den 1 Juli werd een vroeger verworpen voorstel om de leden Live pool, Manchester en Birm ugliam eik 3 Verte geuwuordtgers toetckeuneuop nieuw behandeld en toen aangenomen met 297 legen 63 st. De heer Disraeli nam het voorstel over eu verklaarde zich bereid om Leeds iu flat reclit te doen deelen maar zijn voorstel daartoe werd deu volgenden dag met 258 tegen 122 st. afgewezen. Iu den nacht van 30 Juni1 July zijn de werkplaatsen van de architecteu eu aauuemers Mijers en Zoon te Londen door een hevigeu brand vermeldde schade beloopt bijna 100,000. De ijulicie heeft bij Wieklow in Ierlandeen talrijken troep mannen ontdekt, die zich iu deu wapenhandel oefenen eu 6 daarvan gevangen genomen. f& II S I. A X B. De Keizer is den 1 Juli te Petershurg teruggekeerd eu door de bevolking met uitbundige geest rifi begroet. Prins 61'ortschukojf is, ter gelegenheid van zijn 50jarig dieusl-jubilétot rijks-kanselier verheven. T II i t It 1.1 K. Officiéél wordt aangekondigd, dat Omer-bassa op Candia, iu liet dtstiict Lassithi, een aanzienlek voordeel behaald, eu dat de bevolking 6000 karabijnen benevens eene groote hoeveelheid ammunitie afgegeven heeft. De Porte heeft gouverneurs benoemd voor Salonica Smyrna, de Dardanellen en Jauitta. Ouder de benoemden beviuden zich 3 gneken eu 1 armeniër. V Hit EC I X14.DK NI t T KX De procureur generaal heeft, geadviseerd, dat de militaire bevelhebbers in het Zuiden uitsluitend eene policie-overhcid vormen en niet het recht hebben om burgerlijke ambtenaren te ontslaan. De geul. Sickles, een der bevelhebbers in het Zuiden heeft zijn ontslag ingediend eu een onderzoek van zijn gedrag verlangd om zich le zuiveren van de beschul diging van machtsovertrediugdoor deu procureur-generaal tegen hem ingebracht. De nationale schuld is in Mei toegenomen met ruim 18 miljoen d. Op 1». Juni was het bedrag bijna 12 miljoen meer dan op 1» Januari. De aangiften voor de belastingen doen bijua overal vertniuderiiig van inkomsten blijken. tl KX ICO Den 3 Mei heeft de Keizer een brief gezonden aan genl. Marquez, waarin hij de reran) woordelijkheid voor de daden van onmenschelijkheid eu de geldafpersingen door zijn luit. geul. bedreven van zicll afwerpt. Marquez heefl te Mexico doen afkondigen dat de Keizer afstand van den troon heeft gedaan ten behoeve van den jongen Iturbide. De door Esco'iedo henopmde krijgsraad heeft in den nacht van 2 3 Juni den Keizer en de genls. Mejia en Miramon ter dood veroordeeld. 60 Aanzienlijke vrouwen van San Luis Potosi hebben zich in rouwgewaad naar Juarez hege ven met, verzoek dit vonnis, ten minste wat Maximiliaan betrof, niet te bekrachtigen. Marquez deed te Mexico 160 liberalen gevangen nemen, met bedreiging ben ter dood te brengen indien de Keizer en zijne generaals niet gespaard werden. De Keizer is werkelijk den 19 doodgeschoten en op de tijding daarvan is Mexico den 20 en Vera-Cruz den 25 onvoorwaardelijk overgegeven. Ill X XKX LAND Prins Frederik heeft den 29 Juni, uit naam desKonings, eene fraaie banier uitgereikt aan de vereeuiging het Zilveren Kruis. De Koning en de Koningin zijn den 1 Julij van het Loo in de residentie teruggekeerd. Bevolking. De bevolking des Rijks bestond op 1 Jan. 1830 uit 2 562.306, op 1 Jan. 1860 uit 3.308.969 en op 1 Jan. 1867 uit 3,440.281 zielen. Op laatstgenoemden datum telde Amsterdam 264,498, Rotterdam 115,277 en 's Graven- hage 87,801 inwoners. Verkiezingen. Tot lid der 2e Kamer is te's Gravenhage ter vervanging van hn. v.Zuylen. benoemd g°zant te Parijs, verkozen Jr. v Sypesteijn met 638 St., tegen 99 op dr. Bosscha. Staten-Generaal. De 2e Kamer is uiteengegaan, na aanneming der volgende wetsontwerpen onteigening voor liet, kanaal van Veere naar Kh-verskerke 43 tegen 3, ruiling tusschen den Staat en de stad Gronin en alg. st„ verhooging hoofdstuk V 1867, stormschade Nieuwe Merwede en uit breiding telegraafuet 44 tegen 12 verhooging hoofdstuk IV 1S66htilpmarechaiissé ter zake veepest, alg. st., ver inniging hoofdstuk IV 1867, militaire detachementen ter zake veejtest37 tegen 13, verhoogicg hoofdstuk VIII 1867, verandering van geweren 33 tegen 22, nadere regeling van den accijns op binneul. bieren en aztjnen52 tegen 4, en recht van zegel op de buiten), schul Ibrieveualg. st. De le Kamer heeft goedgekeurd het, tractaat met Engeland betreffende de kust van Guinea met 26 tegen 1 liet han delsverdrag mei Oostenrijk met alg. st., de overeenkomst be treffende het ziekenhuis te Leiden met alg. st., het crediettot overbrugging van den Moer lijk met 18 tegen 15 st de ont eigening voor het kanaal van Veere met 30 tegen 2 en de tractementsverhooging der inlaudsche hoofden op Java met alg. 3t. Benoemingen. De heer J. J. Delruel is op zijn verzoek eervol ontslagen als hurgpmeester van Bpverwijk en Wijk aan Z e en Duin, en als zoodanig vervangen door den heer A Magnindie eervol ontslagen is als burgemeester van Hoogwoud. De gemeenteraad van Deventer heeft deu 1 met alg. st. besloten om D*. J. v. Vloten te ontslaan (niet, eervol en zonder wachtgeld) uit zijne betrekking van hoogleeraar aan het atheneum. Gesommeerd om binnen 24 uren inletrekken al wat, hij voor den raad en curatoren aanstootelijks geschreven had was zulks door hem geweigerd. Z. M heeft den heer J. N. Anslijn, kanselier van het con sulaat in Egy|tte vergund het drageu der versierselen van officier der turksche Medjidié-orde. De Keizer der franscheu heeft den kunstschilder Jozef Israels benoemd tot ridder van h t Legioen van Eer. Visscherij. Voor de haringvangst zijn ditmaal uitgezeild 89 schepen, n I. van Vlaardingen 54, Miassluis 9, Euk- huizen 7- Mtddelharnis 6. Seheveningen 4, de Rijp 3, Zwar- tewaal 3, Amsterdam 2 eu Dordrecht 1. In hit, gebouw der teeken-aeademie te 's Hage is den 1 Juli, ter gelegenheid der 90j algemeene vergadering van de maatschappij van nijverheid en van het nijverheidscongres, eene tentoonstelling van visscherij gereedschappen geopend. Feesten. De academische feesten te Utrecht, zijn deu 29 gesloten met eene soirée musicale door de belgische gui desverlichting van het, feestterrein en hal. Eene collecte, tijdens den geeostumeerden optocht voor de armen gehouden heeft f 550 opgebracht. Den 30 hebben de deelgenooteu zich in costuum, met een extra-lrein, naar Arnhem begeven, waar zij feestelijk 0|)gewaeht en met muziek door de stad geleid werden naar Musis sacrum, tot hijwoning van een concert en een prach tig vuurwerk. Het landhuishoudkundig congres te Breda is den 28 ge sloten 's avonds was de stad geheel geïllumineerd werd een vuurwerk afgestoken en de optocht bij fakkellicht her haald ditmaal gevolgd door de congresleden in open rijtuigen gezet enIer bezichtiging der illuminatie. Bij gelegenheid der gehouden volksvermakelijkheden, zijn uitdeelingeu gedaan van vleesch brood rijst enz. Te Harliugen heeft den 3 een zeil- en roeiwedstrijd plaats gehad opgeluisterd door de tegenwoordigheid van 4 oorlogsvaartuigen en de muziek van het 8* reg. inf., en ge volgd door een vuurwerk. Aanbestedingen. Deu 27 Juni, aan het prov. gouver nement van Zuidhollandhet maken van een gebouw enz. voor het vijzel-stoomgemaal tot droogmaking der plassen bij Capelle aan den IJselminste inschr. L. Brandt en C. v. d. Meyden te Gtessendam voor f 92,300; bet leveren en stellen der maChiueriëu minste inschr. H. Ti/kin Mantehon Sp Cie, le Luik voor f 26000. Deu 4, aan hel ministerie van binn. zaken, het maken van het sta<ion en hijheh'ioiende werken te Nteuweschaus minste inschr. Tool te Wognumvoor f 298.900; het, bou wen vau 21 wachterswoniugen voor den spoorweg Bergen op ZoomGoes, minste inschr. Oosterman te Breda, a30.660,

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2