S&lckclijkschc Ccrichlcu. m(»*teakb.iiü. k woordige geweren geschikte achterladers gemaakt kunnen wordenwaarom zal men ze niet veranderen en verbeteren? Maar zoo er nooit iets goeds van te maken is, waarom zal men er zijn geld aan verknoeien? Wat zal men doen, als het oude kleed ondraagbaar is geworden? Er toch uieuwe lappen op zetten Maar dat zou immers niet de handel wijze zijn van een verstandig man. En zoo ook moet on derzocht wordenof de grondslag vau ons beheer van Iu- dië den toets kan doorstaan of de beginselen waarop het berust, met de eischen der rechtvaardigheid, der billijkheid der menschelijkheid eu der gezonde staathuishoudkunde over eenkomen. Valt dit onderzoek gunstig uit, waarom zou men een zoo goede zaak gaan sloopeuen wie zal zich niet met verbetering eu geleidelijke ontwikkeling vergenoegen Maar valt het ongunstig uitdan moet elk eerlijk man zich bij de sloopers scharenen den naam „slooper" een eeretitel achten. Laat ons daarom toch dat spelen met woorden voor goed laten varen. Laat ons niet zoo kinderachtig zijn van ons vrees te laten aanjagen door een minder aangenaam klinkend woord. De vrees is altijd een slechte raadsman. De tijd is voorbij, dat wij bang waren voor den boeman. Wij zijnde kinderschoenen ontgroeid. Lachen wij daarom de bangmakers uit, maar overwegen wij rustig en bedaard, gelijk het mannen past, of er reden tot vreezen bestaat. Kalm onderzoek en onpartijdig oordeel ziedaar wat ons betaamt. Is de wijze waarop wij voordeeleu van Indië trekken in strijd met de menschelijkheid en de rechtvaardigheid zijn de grondslagen van ons bestuur opgetrokken in ongerechtigheid en willekeur, geen verbetering van het onbruikbare, geen ontwikkeling van wat niet deugtgeen sparen van het verwerpelijkemaar //sloopeu" van het bestaandeen een nieuwdeugdzaam veilig gebouw er voor iu de plaats gezet. Zoo zal mis schien 'het woord dat bestemd was om te beleedigeu en te schimpen, een eeretitel worden in ons vaderland, en zullen de naneven der //geuzen" fier zijn den naam van //sloopers" te dragen. Maar als daardoor eens inderdaad de millioenen uit Iudië ophielden ons toe te vloeien? Als die bron van inkomsten eens voor ons opdroogde? Ais Indië eeus Diet meer opbracht dan zijn rechtmatig deel inde kosten der gemeenschappelijke huishouding, en het moederland geuoodzaakt werd zijn billijk aandeel bij te dragen De bangmakers zullen niet nalaten u te verzekeren dat dit inderdaad het gevolg van uw sloopen zou zijn ja erger, dat Iudië in plaats van een milde bron van inkomsten wel eens een lastpost, iu plaats van een melkkoetje wel eens een paardje van weelde voor ons kon worden, dat misschien eenig aanzien kan geven, maar geld kost. Maar zijt ge nog bang voor de bangmakers Of zult ge alleen letten op de gronden en de bewijzen die beide partijen voor huune stellingen aanvoeren Doch al ware het zoo al moesten wij de millioenen uit Indië missenzou dit ons mogen beletten rechtvaardig en billijk te zijn? Wij kunnen de Indische baten niet mis sen roepen sommigen en daarmede meenen zij luinne zaak gewonnen te hebben. Wij kunnen er uiet buiten 't is een onmogelijkheid al wilden wi; ook. wij kunnen ze niet mis sen, herhalen zij. Maar durft mi n inderdaad zoo iets als een reden aanvoeren? Is dat een grond om ze te behouden? Als wij nu eens op die Indische baten geen recht hebben als het onrechtvaardig verworven goed iswaar hst bloed en de tranen van de Javanen aan kleven, de vrucht van onderdrukking en willekeur, is het dan voor onze rechtvaar diging voldoende te zeggen wij kunnen het niet missen Als iemand inkomsten geniet daar hij geen aanspraak op heeft, als hij leeft van roof, afpersing of oplichting, zal hij zich dan kunnen verontschuldigen met te verklaren, onder eede des nood».: ik kan -feetJtSSftrUjk biet missenheusch zal u aauioönen ik zal u bewijzen dat ik er niet buiten kan; ik heb voor mijn huishouden zooveel noodtg; ik leef misschien wel wat op een grooten voetmaar ik kan mij niet verminderen!? Wat dunkt u? Maar wat be- teekeut het dan. als wij Nederlanders beweren: wij kunnen de Indische baten niet missen? Frankrijk beweert dat het rijk genoeg is om zijn roem te betalen. Zou Nederland te arm zijn om zijn schande uit te wisschente arm om eerlijk te zijn W. v. d. K. P II III S EX. Met Oldenburg is eene militaire overeenkomst tot stand gekomen. Bij Kon. besluiten is de uitgifte van een nieuw bedrag van 5 miljoen th. aan schatkistbiljetten, en de invoering van onderscheidene belastingen, o. a. van het zegelrecht der dagbladen in de nieuwe provinciën gelast. 21 Mannen van vertrouwen uit Hannover zijn tegen liet laatst dezer maand naar Berlijn ontboden om geraadpleegd te worden over te brengen hervormingen iu de administratie van dat gewest. Den 9 is te Posen eene algemeene vergadering van atge- vaardigden der kiezersvereenigingen gehouden om te raad plegen over de vraag, of de poolsche bevolking zal deelnemen aan de verkiezingen voor den Noordduitschen Rijksdag. Deze vraag werd iu toestemmenden zin beantwoord. De Kouing heeft den II te Ems den Koning van lortn- gal ontvangendie den volgenden dag naar Parijs vertrok- De loterijen te Frankfort, Hannover en Osnabruck zijn opoeheven ea met de pruisische vereenigd. Te Frankfort verliezen hierdoor 300 ingezetenen hun bestaan, zoodat deze maatregel groot leedwezen veroorzaakt. Te Triest is de lijkdienst voor Keizer Maximiliaan met bij zondere plechtigheid gevierd en bijgewoond door de Koningin van Belgie. De wink-Is waren gesloten en de huizen en schepen met rouwvlaggen getooid. De Sultan heeft den Keizer in bedenking gegeven om, wegens de ramp waardoor het Keizerlijk Huis getroffen is vau zijn voorgenomen bezoek te Weeuen aftezien geval hem geen feestelijken ontvangst te bereiden, heeft hierop geantwoord, dat het hem aangenaam zou zijn indien het bezoekmet behoud der gemaakte beschikkingen, voortgang had. De vice-admiraal Tegethoff vertrekt als privaat gelastigde des Keizers naar Mexicoter opeisching van het lijk van Keizer Maximiliaan. De Keizer heeft de intrekking gelast der zoogenaamde generaaladjudantuur, eene tusschen het ministerie van oorlog en den Keizer bestaandedoch niet bij de constitutie be kende autoriteit. Door de hevige regenbuien zijn de rivieren in Galicie, even ais in het naburige Polen, overgeloopen en gansche landstreken onder water gezet. In de voorstad vau Pi'zemysl zijn vele huizen weggespoeld en in het district van dien naam 15 gemeenten geheel en 22 ten deele geïnundeerd. De staatsschuld bedroeg op het einde van 1865 ruim 2532, op het. einde van 1866 2920. eu thansvolgens op gave van den minister van financiën in het Huis der Afge vaardigden, niet minder dan 3016 miljoen fi. met een ren telast van 147 en eene verplichte amortisatie van 24 miljoen. De minister zeide verder, dat het hongaarsche ministerie de en in elk De Keizer kracht eu den wil had om de voor rekening vau Hongarije komende lasten te dragen dat de toestaud duister maar geenszins hopeloos was, dat spaarzaamheid alleen niet vol doende was maar met, zelfregeering moest samen gaanen dat de belastingen niet verhoogdmaar meer gelijkmatig verdeeld moesten worden. De. Afgevaardigde Herbst heeft het voorslel gedaan om de tot 1857 van kracht geweest zijnde wettelijke bepalingen op liet huwelijk weder iutevoeren de jurisdictie iu huwe lijkszaken aan den burgerlijken rechter op le dragen, het ouderwijs te onttrekken aan den rechtstreekschen invloed der geestelijkheid, en de gelijkheid van alle gezindten vast- testellen. Bij de behandeling van het nieuwe wetboek van strafvor dering, is liet voorstel van de commissie van rapporteurs, om de doodstraf afteschaiieiiverworpen met 79 tegen 56 st. Het Heereuhuis heeft den 14 het ontwerp aangenomen tot benoeming eener deputatie uit den Rijksraad, ter onder handeling met de bezending van deu hougaarsclieu Rijksdag. De zoon van Kossuth, te Csak voorgesteld als caudidaat voor het hongaarsche Volkshuis, is niet verkozen. Kossuth. zelf is te Waitzeu als caudidaat gesteld. Vele croatische priesters prediken tegen eene vereenigiug van Croatie met Hongarije. 39 Uit Gran gezouden russische zendelingen zijn te Fiume aangekomen en dadelijk de stad uitgezet. a '8' A I. Ir. De Kamer beraadslaagt over de wet betreffende de gees telijke goederen. De voorstellen en tegenvoorstellen zijn bijna alle ingetrokken of verworpen. F It A \HitlJh Den 12 is op de Tuiierien eene lijkdienst gevierd voor den Keizer van Mexico. Op een rapport van den maarschalk Niel, heeft de Keizer de 23 iu November 1865 opgeheven batterijen artillerie hersteld. Z. M. heeft den minister Rouher, tot een teeken van er kentelijkheid voor zijne gewichtige diensten [en misschien ook iu vergoeding der harde noten hem in het VVetg. Lichaam te kraken gegeven], het grootkruis van het Legioen vau Eer in diamanten, vergezeld van een vleiendeu brief, gezou den. Al schijnt zulks, na de aanvallen van Thiers, Favre en anderenaanteduidendat de Keizer alleen de verant woordelijkheid van alle regeeringsdaden verlangt le dragen, het doet de ontevreden leden der Vertegenwoordiging en de onafhankelijke dagbladen uiet zwijgen. Zelfs ontzag Glais-Bizoin zich niet om den 12, bij de opening der discus sie over het budjet van bin u. zake.ite zeggen: //Frankrijk mist alle vrijheden en verlangt niet langer te zijn in de positie van een landdat te pronk is gesteld met ezelsooren aan het hoofd." Het departementaal bestuur der Boveu-Loire heeft ver nietigd liet besluit vau den raad van S. Etiennetot benoe ming eener permauente commissie voor de volksbibliotheken, zoodat deze alsnu ouder het direct toezicht van den tnaire komen. De Keizer heeft de Kouingin vau Pruisen in het hotêl der pruisische ambassade bezocht en naar de Tuilerieu tot de Keizerin geleid. Den 13 hebben H. H. M. M. den prins v. Oranje in een afscheidsgehoor ontvangen terwijl zij een bezoek ontvingen van den bejaarden ex-Koning van Beieren Bodewijk l, rei zende onder den naam van graaf v. Spessart. Den 15 is voor het hof van assises van de Seine de zaak behandeld van Beretvskide voorzitter constateerde het feil, dat de justitie geen spoor van medeplichtigeu ontdekt had. E. Arago droeg de verdediging voor. De beklaagde werd schuldig verklaard maar met aanneming van verzach tende omstandigheden en veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid. Het Lagerhuis heeft den 12 de artikelen der reform-bill defiuitief 'vastgesteld en den 15 de wet, na eene discussie van 8 uren, zonder hoofdelijke stemming bij de derde lezing goedgekeurd. De laatste bestrijders waren lord Cranborne en de lieer Lowe, die het kabinet zijne omdraaiing tot, de liberale partij verweten en door den minister Disraeli beant woord werden. Her Huis der Lords lieert den 11, bij de behandeling der wet tot wijziging van deu ambtseed met 69 tegen 55 st. verworpen een voorstel van lord Lyveden, om de betrekking van Onderkoning van Ierland ook voor r. catholieken open- testelleo. De hertog en hertogin v. Aosta zijn den 12 door prins Napoleon met zijn jacht te Spitliead aan wal gebracht en naar Londen gereisd. De aanzienlijkste personen beijveren zich om feesten te neven ter eere van deu Onderkoning van Egypte. Den II woonde hij een banket bij, dat de lord-mayor van Londen hem aanbood en waarbij de prins r. IVnies en hertog». Cam bridge mede tegenwoordig waren, den 12 een banket der leden van de United Service-Club. De Sultan is den 12 te Dover ontscheept en opgewacht door den prins v. Walesden hertog v. Cambridge, den Ou- derkoning vau Egypte en den turkschen gezant. Te ren 3 uren arriveerde hijte Londen waar het spoorwegstation prachti" versierd was. Hij was vergezeld van zijnen zoon zijne beide neven eu een gevolg van 59 personen, en nam zijnen intrek op liet Buckingliam-paleis. Den volgendeu dag becal hij zich met den prins v. Wales in statelijken optocht naar den spoorweg van Windsor, iu welke stad de straten versierd waren eu hij door prius Arthur en prius Lodtwijk v Bessen aan het station werd opgewacht. Bij het inrijden van het park van het kasteel werd hij hegroet, door salvo's der artillerie en onder aan den grooten trap door de Ko ningin ontvangen. Na 1 uur vertoefd en met H. M. liet outbijt gebruikt te bebbenvertrok hij wederom op statelij ke wijze. Den 13 gaf de prins v. Wales een banket ter zijner eere op Marl borough-house; den 14 wisselde de Sultan bezoeken met deu prins Wales en deu Onderkoningden ving bij het corps-diplomat ique en woonde 's avonds prins en den hertog v Cambridge eene den italiaanschen schouwburg bij gelijk 15 ont- met den ala-voorstelliug in deu 16, met beide krijgsmacht van den emir van Samarkand en diens legerkamp stormenderhand ingenomen. Door de bemoeiing van het bestuur der te Moscou ge houden ethuografische tentoonstellingis, ouder voorzitting van een der grootvorsten een comité tot stand gekomen //tot bevordering der zedelijke eu intellectuëele eenheid der slavische volken," dat zich reeds in betrekking heeft gesteld met de hoofden der czecltische partij in Boheme. T V U H IJ E. De russische grootvorst Alexis heeft den berg At hor be zocht en den eeisten voor eene aldaar le bouwen grieksche kapel gelegd. Volgens grieksche opgaven heeft Omer-bassa op Candia geer.e overwinning behaald maar is hij bij Sfakia terugge slagen met achterlating van 500 dooden en gekwetsten. Een later bericht van turksche zijde meldt thans, dat het overschot, der grieksche vrijwilligers, en daaronder de aan voerder Coroneosgevangen genomen en naar Canea over gebracht. is. De voormalige hospodar Cousa heeft aanzoek gedaan om als gewoon burger naar zijn landgoed in Moldavië te mogen terugkeeren. Vorst Karei heeft geen bezwaar gehad tegen het inwilligen van dit, verzoek, maar de ministerraad heeft het eenparig geweigerd ten einde de bestaande gisting niet te doen toenemen. VEikEEA'BS;SIK STATES De 2 verbonden zuid-americaansche republieken Chili en Peru hebben h t voorstel der Unie, om als scheidsrechter optetredeu in het geschil met Spanje, voorwaardelijk aan genomen. MEXICO Bij den dood van Keizer Maximiliaan brengt men een brief in herinnering, door hem den 9 Febr. aan den minis ter Lares gericht. Hij schreef daarin, dat geene uilkomst aan de verwachting heantwoorddedat het geldgebrek nij pend en eene volksstemming onmogelijk was, dat hij verder nutteloos bloedvergieten wilde voorkomen en dus den raad van den minister iuwaclitte; deze heeft daarop geraden alle macht le Queretaro bijeen te trekkeu en met Juarez te onderhan delen over eene gedeeltelijke herstelling der republiek, onder voorwaarde dat de geestelijkheid in liet bezit, barer meeste privilegiën zou blijven. De Keizer heeft deze voorstellen goedgekeurd maar Juarez heeft ze verworpen. Nog wordt bij deze gelegenheid verzekerddat het de creet van 3 Oct. 1865. waarbij gelast werd aan de gewa pende republikeinen geen kwartier te verleenenden Keizer door den geul. Bazaine ontwrongen is; dat Bazaine den 11 Oei. zijne officieren aamchreef om dezen last gestreng uitte- voeren, maar dat Maximiliaan den bevelhebber zijner troe pen graaf Thun beval om het decreet als uiet geschreven te beschouwen. Marquez (le Mexico) heeft, op het bericht van het ver raid van Lopez, de hem door deu Keizer voor diens vertrek naar Queretaro ter hand gestelde stukken geopend, endaar- ouder gevonden eene abdicatie ten gunste van den jongen Iturbidehij heeft dezen als Keizer uitgeroepen onder het regentschap der Keizerin, en 30 der voornaamste republi keinen gevangen genomen als gijzelaars voor den Keizer en zijne lotgenooten. De terechtstelling des Keizers is, op het protest der en- gelsclie en pruisisciie gezauten 3 dagen uitgesteld. Later verklaarde Juarezdat het welzijn des lands zijnen dood vorderde. Escobedo heeft aangekondigd dat hij de eigendommen van alle keizerlijken in beslag zal nemen. De gefusilleerde ex-dictator Santa Anna was niet te Sisal geland, maar is aldaar door de juaristen aan boord van een noord-americaansch vaarlui' gevangen genomen. Men ver wacht, dat het kabinet van Washington hiervoor voldoening zal vragen. BI AIV E A IA\M. Bij de komst der Koningin vau Zweden te 's Gravenhage is zij door de leden van het, Koninglijk gezin aan het sta tion opgewacht en verwelkomd. De prins v. Oranje is deu 14 uit Parijs teruggekeerd. De Koning is den 15 op het Loo aangekomen. De Koningin heeft de te Amsterdam opgerichte vereeni giug tot bescherming van dieren onder hare bescherming eenomen en vergund zich te noemen Amsterdamsche Koning- lijke Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren. Verkiezingen. Tot lid der prov. Stateu van Noordhol land is te Amsterdam verkozen de heer J. F. Bromsmet 1018 van de 1301 geldige stemmen. Te Helder is geene olstrekte meerderheid verkregen en moet herstemd worden tusschen de heeren Bosch Reitz eu Reiser. Te Maast richt zijn de 7 aftredende leden van deu gemeenteraad, alle aan hangers van den vorigen burgemeester, door andere personen vervangen Benoemingen. Z. M. heeft den heer N. Trakranen, op verzoek eervol ontslag verleend als minister van kolo niën en tot zijnen opvolger benoemd deu heer J. J- Uasselman, burgemeester van T'ieloud-resident van Djocjokarta. Volkswapening. Te Zevenbergen heeft een 50lal inge zetenen den 11 een reglement vastgesteld voor eene opte- riehten scherpschulters-vereeniging de Vaderlands/ie'de. Landverhuizing. Te Nieuw York is eene christelijke reeniginq lot hulp van nederlandsche landverhuizers opgericht. Feesten. Van 9 lot 13 Juli is te Amsterdam de 23e al gemeene vergadering van liet Nederl. Onderwijzersgenootschap gehouden en het 25jarig beslaan van dat genootschap ge vierd. De festiviteiten bestonden in redenvoering vau den voorzitter A. v. Otterloo in de Amstelkerk concert en diner het paleis voor volksvlijt, stoomboottocht op den Am- stel en bezoek van de werken der doorgraving van Holland, met landelijk maal le Velserend. Aanbestedingen. Deu 9, te Gorinchem, het maken van een gebouw tot opneming van r. c. armen en weezen, min ste iuschr. 11. v. d. dessen voor f 11970 Deu 12, te 's Hertogeirbosch, het maken van vorstelijke personen, een muziekfeest in het kristallen paleis waar 2001» zangers het turksche volkslied aanlueveu en ver volgens een prachtig vuurwerk werd afgestoken. Denzelfden da" had de Sultan het arsenaal te Woolwich bezocht. De belgische scherpschutters zijn den 11 te Graveseud ontscheept, en den 12, ouder levendige toejuiching, Londen binnen getrokken; in den Guildhall was een outbijt aange richt. Den 13 was de prins Wales tegenwoordig bij hunne komst te Wimbledon. Den 15 werd hun iu Cremorne- c/arden een prachtig feest aangeboden, dat echter door het zeer ongunstige weder gedeeltelijk mislukte. Dit was eveneens liet geval met de revue te Spitheadden 17, zoodat geene evolntiën konden plaats hebben. De Sultan de Ouderkonm van Egypte, de Koningin en de prins v. Wales hebben echter de vloot in oogenschouw genomen. H M. heeft deu Sultan op het dek van het koniualijk jacht Victoria and Albertmet de ridderorde van den Kousehand versierd. li II S \j A A 2» Het leger heeft eene volledige overwinning behaald opd Zljll localen voor het prov. genootschap van kunsten en wetenschappenboven de boterbalaan J. C. Schellekens. voor f 14560. Den 15, te Amsterdam, het dempen van de Nieuwezyds- achterlmrgwal tusschen de Stil- en Molstegen, aan E. tl. Brockmeier voor t 24900; het vergrooten van het stations gebouw te Haarlem en het overkappen rein aan P. P. v. Vliet le Uithoorn Den 15 door het prov. bestuur lierbestediughet wegruimen veniber 1866 iu het gat van van liet stationsler- voor f 169.500. van Zuidholland bij vau het wrak van het in No- Brouwershaven gezonken drie mastschip Elisabethaan Schram de Jong te Siiedrecht, \oor f 100,000. Den 18, aan het ministerie van binn. zaken het bouwen der keer-scliutsluis eu andere werken te Vlissingen voor het kanaal naar Middelburg en den spoorweg naar Goes min ste insclir. v. Spanje te Sliedrecbt, voor f 365,500. Bouwwerken. De commissaris des Kouings in Gronin gen heeft den 13 den eersten gelegd van de schutsluis te Delfzijl, in bet groote afwateriugs- en scheepvaartkanaal. Op liet Rapenburg te Leiden wordt eene kweekschool voor bewaarschool-onderwijzeressen gebouwd. Giften. De heer F. E. W. v. Ingen, op deu huize Zee»- wensteijn bij Arnhem overledeu, heeft vermaakt aan de her».

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2