Jngczonbctt Stukken. Korte mededeeling betreffende het iu Engeland gebouwde ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. deriag, bepalende, dat alle openbare vergaderingen ver oorloofd zijn, behoudens (wat niet op bijeenkomsten van kiezers betrekking heeft) kennisgeving 3 dagen te voren aan de overheid en toelating van hare agenten dat voor bijeen komsten in de open lucht eene vergunning noodig is en dat zulke bijeenkomsten tijdens de zittingen van den Rijksdag of de Landdagen niet binnen de 5 mijlen van de vergader plaatsen gerekend mogen plaats hebben. Den 19 heeft bet Huis het voorstel der commissie, om dat van D'.Herbet betreffende de wetgeving op het huwelijk, het onderwijs en de gelijkstelling der geloofsbelijdenissen nader nittewerken met 130 tegen 22 st. aaugenomeu in weerwil van den minister van eeredienst a. i., die wetsvoordrachten voor deze onderwerpen toezegde en meende dat de stappen tot herziening van het concordaat aan het initiatief der re geering moesten overgelaten worden. Het Heerenhuis heeft de wet op de ministeriëele verant woordelijkheid aangenomen. De hongaarsche regeering heeft een besluit uitgevaardigd betreffende het in dienst stellen van voormalige honved- officieren. ITALIË. Op Sicilië woedt de cholera in hevige mate. De Kamer heeft den 18 art. 1 der wet betreffende de likwidatie der geestelijke goederen met 298 tegen 30 st. en sedert eenige volgende artikelen aangenomen. De commissie van rapporteurs over het budjet heeft, be rekenddat de algemeene uitgaven over 1867 1114 miljoen en het tekort over dat jaar 2i7 m. zullen bedragen en als motie van orde voorgesteld, om eene bezuiniging van 30 mil joen op de begrootiug voor 1868 te verlangen. Men heeft zich vergenoegd met de meest mogelijke zuinigheid aantebe- velenen den 21na eene langdurige discussie over het wenschelijke om de buitengewoue toelagen en representatie gelden der ambtenaren afteschaffende uitgaven voor de dienst van 1867 met 193 tegen 27 st. vastgesteld. Eene bende van 600 garibaldiauen heeft zich bij de pau selijke grenzen vertoond, maar is door de troepen in haar voornemen verhinderd. De regeertng is in de Kamer geïnterpelleerd over de in spectie van het legioen van Antibes te Rome door den frau- schen genl. üumonltot het tegeugaan der steeds toenemende desertie, en over het daardoor hem gesprokene, hetgeen als eene indirecte tusscheukomst van Frankrijk en als eene schending der September-overeenkomst wordt beschouwd. De minister Ratazzi verklaarde in zijn antwoord o. a., dat aan de fransche regeering ophelderingen gevraagd waren. KKKKKLIJKE STAAT. De gewezen Koning van Napels is gedurende de groote kerkelijke feesten door niet minder dan 4000 zijner vroegere onderdanen bezocht. De zich noemende «romeinsche nationale junta" heeft bij proclamatie aangekondigd, dat het nationale romemsche comité en het centrum van den opstand zich onder genoem den naam vereenigd hebben. De cholera is te Rome toenemende, wordende dagelijks een 100tal personen aangetast. FKAKHHIJH. Het Welg. Lichaam heeft, na goedkeuring van alle hoofd stukken der begrooting, den 22 het gewoon budjet voor 1868 in zijn geheel met 240 tegen 15 st. en den 24 het buiten gewoon budjet met 249 legen 15 st. aangenomen. De zitting is daarop door den voorzitter gesloten. Den 20 zijn de Koning en de Koningin van Portugal en de hertog v. Cóimbra te Parijs gearriveerd door den Keizer aan het station ontvangen en naar de Tuilerien geleid waar zij het Pavillon-Marsau hebben betrokken. In den avond van den 21 kwam ook de regeerende Koning van Beieren reizende onder den naam van graaf o. Berg, inde hoofdstad. Dien dag is in het permanente nijverheidspaleis, ten aan- hoore van minstens 20000 personenhet concours gehouden van militaire muziekcorpsen. Zij kweten zich alle zoo voor treffelijk, dat de jury besloot de prijzen te verdeelen en wel volgender wijze 1*. prijs, 5000 fr., aan Oostenrijk, Pruisen en Frankrijk (parij- sche garde). 2*. r 3000 v Frankrijk (guides), Rusland en Beieren. 3« 2000 n Nederland(grenadiersenjagers)euBaden. 4'. 1000 Spanje en Belgie. Na den afloop werden de corpsen in den tuin der Tuile rien aan H. H. M. M. voorgesteld en voerde elk zijn vader- landsch volkslied uit. 's Avonds heeft de Keizer de Keizerin tot Havre vergezeld, van waar H. M. den 22 naar Wight is overgestoken, ten bezoeke der Koningin van Engeland. De Keizer heeft aan de vereeniging tot het verschaffen van goedkoope woningen aan de arbeidende klasse, 41 nabij Vincennesvolgens zijn ter tentoonstelling geplaatst model gebouwde, arbeiderswoningen geschonken, elk hestaande uit kelder en 3 verdiepingen welke elk 2 vertrekken en 1 keukeu bevatten. De Onderkoning van Egypte is over Calais en Parijs naar Vichy vertrokkenwaar hij zijnen intrek heeft genomen in een der chalets van den Keizer. Een groot deel van bet Moorenwoud bij Draguignan aan de Middellandsche zee, is verwoest dooreen boschbrand van verscheidene dagen, welke uit onvoorzichtigheid ontstaan eu door den hevigen wind aanvankelijk niet te stuiten was. De schade beloopt verscheidene miljoenen. De wet tot opheffing der gijzeling is ook door den Senaat aangenomen en door den Keizer bekrachtigd. E ii E E A X O. De eigenaars van de Times hebben aan al hunne beambten 14 dagen tractement toegelegd om de tentoonstelling te Parijs te bezoeken. Het Boogerhuis heeft den 16 de wet tot gedeeltelijke afschaffing en wijziging van den ambtseed bij derde lezing aangenomen. Dien dag werd de reform-bill voor de eerste maal gelezen, terwijl de tweede lezing den 24 doorging. Het Lagerhuis heeft den 22 de reformbill voor Schotland voor de tweede maal doen lezen en het wetsontwerp tot het beletten van openbare bijeenkomsten in de parken met 181 tegen 64 st. aangenomen. De Sultan heeft 1000 en de Onderkoning van Egypte 500 geschonken aan het fonds tot herbouw van liet verbrande gedeelte van het kristallen paleis. Beide Vorsten zijn door het gemeentebestuur van Man chester uitgenoodigd die stad te bezoeken. Bij de ter eere des Sultans te Spithead gehouden scheeps- revue zjjn 49 bodemsvoerende 1092 stukkenvereenigd geweest. De belgische scherpschutters hebben den 16 een maaltijd op het kasteel van Windsor, 's avonds een bal in het Alham- braden 17 een feest in het kristallen paleis, den 18, 's avonds, een bal in Agricultural-hall en den 19 een hanket op de villa Holly-Lodge van miss Burdelt Coutts, waarhij ook verschillende leden der Kon. familie tegenwoordig waren bijgewoond. De Ouderkoning is den 18 weder naar Frankrijk vertrok ken. Hem was den 16 door het gemeentebestuur van Londen een adres van huldebetoon aangeboden. Den 18 gaf dat bestuur, mede tot aanbieding van een dergelijk adres, ter eere des Sultans een banket in den Guildhallwaarvan de kosten 20,000 beliepen en waarbij een gouden tafelservies ter waarde van 1 miljoen p.st. gebezigd werd. Den volgende dag bood de minister van koloniën hem in India-house een niet minder prachtig feest aan bestaande in een bal en souper, waarop met inbegrip van verschillende leden van het Kon. huis 2500 gasten verschenen. Den 20 is de plechtige uitreiking der prijzen voor den schutterswedstrijd te Wimbledon verricht door prinses Teek (Mary v. Cambridge). Onder de prijzen muntte uit een zilveren vaas, ter waarde van 525, door chinesche vrij willigers aangeboden en door chiuesche werklieden vervaardigd. Na den afloop werd door den Sultan den prins o. Wales en den hertog v. Cambridgeouder geweldige regenbuien, eene revue gehouden over 22000 man troepen en vrijwilligers waarbij het corps belgische scherpschutters de eereplaals innam. De Sultan gebruikte vervolgens het diner op de naburige villa van lord Spencer. Den 22 bezocht de Sultan lady Palmerston en woonde hij eene zitting van het Hoo- gerhuis bij, en den 23 verliet hij Londen, na den lord- mayor 2500 voor de armen te hebben gezonden. Ten getuige eener talrijke menigte leidde de prins v. Wales hem statelijk van het Buckingham-paleis naar het station van den spoorweg van Dover. Het gepantserd eskader had last ontvangen hem in het Kanaal te begroeten. De belgische schutters hadden zich den 22 voor liuuue tehuisreis op de Serapis ingescheept. SS I *4 3. A X S>. Bij Keiz. besluit is bepaald-dal de gedingen voor de militaire rechtbanken voortaan in het openbaar zullen gevoerd wor den, even als bij de burgerlijke rechtbanken geschiedt. GK1EHEXLAXD. De regeering heeft eene nieuwe circulaire gezonden aan hare gezanten te Londen, Parijs, Petersburg, Weeuen en Florence, over de Wreede wijze waarop de turken op Candia den oorlog voeren. De comité's te Athene en te Syra zenden 2 malen 's weeks het stoomschip Arcadiou met proviandammunitie en vrij willigers naar Candia. Men meentdat elke lading op ongeveer 100000 dr. te staan komt. Bovendien hebben de comité's meer dan 15000 uitgeweken cretasche vrouwen en kinderen te verzorgen. Tl hk IJ E. De regeeriug der Donau -Vorstendommen verzet zich krachtig tegen eene voorgenomene vergaderiug van moldavische Senaats- en Kamerleden die de scheiding van beide gewesten verlangen. 10 Joden, als zonder bestaan over de Donau gezetzijn met een turksch schip teruggezonden euop het beletten der ontscheping door de roumaansche overheid, door den bevel hebber over boord geworpen. 8 Hunner zijn door de inwo ners van Galacz geredmaar de beide andere verdronken. Prins Karei heeft daarop van het uitzetten van landloopers over de turkscbe grenzen afgezien (Men meent dat het gebeurde voornamelijk aan de roumaausche overheid te wijten is e i behoort tot de meermalen besproken jodeu-vervolgiug). Den 22 is de herstelde synagoge te Bucharest ingewijd in tegenwoordigheid van Vórst Karei eu het corps diplomatique. Te Konstantinopel hebben bloedige botsingen lusschen de grieken en joden plaats gehad. De Sultan heeft aan eene commissie opgedragen het ont werpen van een burgerlijk wetboek op den grondslag van het Code-Napoleon, gewijzigd naar de turksche zeden. Omer-bassa heelt den l8 de opstandelingen op Candia geslagen en het gebergte bezetden 22 had hij het gansche district Sfakia bezet eu de onderwerping van het eiland voltooid. VKUKEXIUUE STATES. Het Congres heeft besloten in de zomerzitting geene andere wetsontwerpen in overweging te nemen, dan die den wederopbouw der Unie en de reorganisatie van het Zuiden betreffen. Het heeft vervolgens het aanhangsel op de wet tol herstel der Unie aangenomen, zoodat alle bur gerlijke gouvernementen in de voormalige oproerige Staten onwettig verklaard eu de militaire districts-bevelhebbers ge machtigd zijn om burgerlijke ambtenaren te ontslaan. De President heeft wel ziju veto tegen deze wet uitgesproken, maar het Congres heeft haar door tweede aanneming be krachtigd. In Louisiana zijn 37000 blanken en 74U00 negers als kiezers ingeschreven. 5 Der 9 leden van de juridische commissie van het Huis der Afgevaardigden hebben zich tegen het iii staat van beschuldiging stellen van den President verklaard. Te Nieuw-York Nieuw-ürleansBuffalo eu elders wordt eene vrijbuiters-expeditie tegen Juarez uitgerust. MEXICO. Aangaande den dood des Keizers wordt nader gemeld dat zijne laatste woorden waren «arme Charlotte en dat Miramon en Mejia eerst als verraders des vaderlands gedegrageerd en vervolgens met den rug naar de troepen doorschoten zijn. Volgens een later bericht, hebben de Keizer en zijne beide geueraals achtervolgens de menigte die eerstgenoemden bij zijne verschijning toejuichte eu luide hare afkeuring van den moord te kennen gaf, toegesproken tot verdediging hunner gedragingen. De Keizer heeft zijne bedaardheid weten te behouden en den sergeant van het peleton dat het vonnis moest voltrekkeneen hand vol geld voor de manschappen ge even, met verzoek zijn hart te treffen. Hoewel hij, door meerdere kogels getroffen viel was hij met dood en zijn 2 soldaten gelast hem verder aftemaken. Op 26 Mei had hij met voorkennis van Juarezeen tele gram naar Mexico gezonden om de diensten der agenten van Oostenrijk en Belgieof bij ontstentenis van Engeland en Italië interoepeu tot zijne verdediging voor den krijgsraad en tot regeling van familiezaken. Juarez had dit toegestaan, mits de geroepenen in tijds verschenen, wijl het gerecht anders zijnen loop moest hebben. Juarez en zijn kabinet hebben den 1 Juli hunnen zetel van San Luis Potosi naar de hoofdstad overgebracht. IllXXEX LAAI». Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Hoogwoud Mr. C. IJ. T. A. Hooft Graafland; tot heem raad van den Anna Paulowna-polder T. J. Waller, en herbenoemd tot kantonrechter en plaatsverv. te Schagen Jr. Mr. D. v. Foreest en A. J. v. Doorn. Standbeeld van G. K. graaf van Hogendorp. De gemeenteraad van Rotterdem heeft den 25 besloten het standbeeld te aanvaarden en de kosten der plaatsiug op het Boymansplein welke f 8400 zullen bedragen, voor rekening der gemeentekas te nemen. Rijksmiddelen hebben in de 6 eerste maanden desjaars opgebracht f 33.733.248, tegen f 31,282,948 in het eerste halfjaar van 1866. Marine. Het nieuwgebouwde ramtorenschip Prins Hen drik der Nederlanden is den 20 uit Engeland ter reede van Texel gearriveerd. Militaire zaken. De minister van oorlog heeft eene commissie benoemd tot verbetering van het lót van den soldaat, wat betreft voeding, kleeding en kaserneering. Visscherij. De tweede jager is den 19 te Hellevoetsluis binnengekomen met 132 tonnen haring. Aanbestedingen. Den 24. te Leeuwarden, het eerste gedeelte der werken tot, vergrooting der stedelijke gasfabriek, aan R. K. v. d. Meer te Oudesehoot,voor f 43.473; het leveren en stellen van het daarvoor benoodigde ijzerwerk aan B. Mohrmann Cie te Leeuwarden voor f 12640. Den 25aan het ministerie van binn. zaken het maken van een ijzeren kap op het station Zwolle, minste iuschr. Schaepman en llelwig aldaar, voor f 43.191: van 12 draai schijven minste iuschr. de ijzergieterij de prins van Oranje te 's Hagevoor f 15368; en van eene loods op genoemd station, minste iuschr. J. v. Enst te Zwolle, voor f 6637. Den 23 te Hoogcveenhet vertimmeren van een aange kocht logement tot gemeentehuis, aan H'essels te Assen, voor f 4497. Den 24, door de vereeniging Weten en werken te Haarlem het verbouwen en inrichten van een locaal voor hare bij eenkomsten en vergaderingen, minste iuschr. N. Lindeman, voor f 5070. Bouwwerken. De gemeente Haarlem heeft eene over eenkomst gesloten met de Nederl. maatschappij van grond- crediettot bebouwing der gronden tussclien de Nieuwe Gracht, den Singel en den spoorweg waarop de maatschappij zal slichten een blok van 9 kapitale woonhuizen met plant soen er voor en een muziektempel in het midden eu een park met 13 villa's, zullende de gemeente zorgen voor wegen en beplanting en voor het dempen van een gedeelte der Achter-nieuwe-gracht. Giften. Mevr. de wed. H. Teitsse te Ootmarsum heeft haar prachtig woonhuis aan de S Vincentius-vereeniging ge schonken ten einde het voor een weeshuis interichten. M aatschappij van Weldadigheid. Bij Kon. besluit van 22 Juui is aan commissarissen vergund van 14 tot 21 October eene algemeene collecte te doen tot instandhouding dezer instelling. De heer Mr. C. Hiddingh te Arnhem heeft de maatschappij eene woning met 3 bunders land geschonken, gelegen nabij de kolonie Wilhelmina's-oord. Rampen. Den 22 heeft in het limburgsche dorp Wijlre een hevige brand gewoed, waardoor 13 boerenplaatsen ver woest zijn. Een jongmensch heeft het leven verloren door uit een venster te springen. Veepest. Van 14 tot 20 Juli zijn in 4 zuidhollandsche gemeenten aangetast 4 en afgemaakt 7 runderen. Overleden deu 23te Rotterdam L. F. J. Rosenveldt vroeger eerste comiek aan de voornaamste hollandsche toonee- len en laatstelijk verbonden aan het gezelschap van L. Bouw meester Sp Cie. Hij was te Rotterdam geboren in 1798. Den 23 te Almelo, de heer G. Salomonsonlid van de staten van Overijsel en van den gemeenteraad, president der kamer van koophandel, ridder van den Ned. Leeuw en officier van de Eikenkroonstichter der belangrijke fabrieken te Nijverdal en bevorderaar van vele industriëele ondernemingen, oud 73 jaren. Staats-loterij. Trekking der 5' klasse, laatste dag. No. 10854 f 1000 en eme premie van f 30000No. 12420, laatste lot eene premie van f 3000. Het veel besproken en beschreven ramtorenschip ligt thans in de haven van het Nieuwediep, en trekt ieders aandacht en bewondering. Het is lang 240breed 44 eu hoog 28 voetenen heeft eenen diepgang van 18 voetvertegen woordigende eenen inhoud van 2100 tonnen; het is voorzien van een barkstuig zijnde de bezaansmast van hout, en de beide andere masten vau ijzer met toepassing van het stel sel Collesdat is zonder want, wordende naar achteren in verband gehouden door twee ijzeren masten bij wijze van een bok. Het schip kan als zeilschip en als stoomschip dienen en heeft, naar mij is medegedeeld, op zijne reis van Engeland naar hier eene snelheid getoond van 13 mijl per wacht. Het is voorzien van 2 schroeven aan weerskanten van het roer een, welke in beweging worden gebracht door 2 stoomwerktuigen van 400 paardenkrachten. Uitwendig munt het schip niet uit door zijn vorm, die lomp en onbe vallig is en ver teu achteren staat bij de laatst aangebouwde schepen onzer marine, die van model uitmuntend zijn. Van het roer is van buiten niets zichtbaar, en de voorsteven is op de hoogte der waterlijn naar boven en naar onderen uitgebouwd, ter bevestiging van den ram, die dienen moet om de vijandelijke schepen in den grond te booren. Tus- scheu de 3 masten zijn 2 torens geplaatst, elk voorzien van 2 armstrong-kanonnendie kogels uitwerpen van 300 pond met eeue lading kruid van ongeveer 50 ponden die tegelijk met de torens in alle rigtingen gedraaid kun nen wordenals wanneer de verschansingen naar binnen geslagen kunnen worden om niet hinderlijk te zijn met het vuren. Het schip i3 voorzien van 2 stuurtoestellende bo venste aan het dek voor dagelijksch gebruik, de onderste, die bomvrij is voor tijd vau gevaarbij heide, alsmede bij de torens en machines, zijn telegraaftoestellen aangebracht, zoodat de bevelen zonder hoorhaar commando worden over gebracht. Het schip biedt luchtige vertrekken en hutten voor de ekwipaadje aan en is even sierlijk als doelmatig inge richt, doende de bewerking zoo van binnen als van builende bouwmeesters, de heeren Loinng Brothers te Birkenhead, alle eer aan. De romp van ijzer, ter dikte van 4j duim, is uit wendig zoo effen en glad als geschaafd hout, wijl er geen klinknagels of naden zichtbaar zijn. Het schip kost de ba gatel van een en een half miljoeD gulden waarom het te bejammeren is, dat dit bedrag buiten 's lands moest verwerkt worden, maar meer te bejammeren is liet nog, dat in onze verlichte en zoogenaamde beschaafde eeuw redelijte schep selen zulke moorddadige monsters moeten gebruiken, om el kander in toom te houden. De nieuwe wijze van oorlog voeren heeft evenwel deze goede zijde dat, hoeveel menschen levens zij moge kosten een tachtigjarige oorlog thans niet meer denkbaar is, want als schepen als het beschrevene aan de verwachting beantwoorden kan eene kolossale oorlogs vloot wel in tachtig minuten vernield worden en van het krijgstooneel verdwijnen. H. K. Mijnheer de Uitgever! Ik weet niet of U het Weekblad voor Alkmaar en Omstreken geregeld leest en of U het ingezonden artikel vau Philax in het laatst verschenen nummer dier courant, ook onder de oogeu is gekomen. Ik hoop het niet, want in dat geval zoudt gij U noodeloos geërgerd hebben. Ik vermoedde dat Philax een warm voorstander was van het Koningschap, die de regten van den monarch tegenover zijne oproerige ouder- dauen iu bescherming nam, zoo als ik uit zijne verheerlijking van Maximiliaan meende te moeten opmaken maar het blijkt

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2