illtcuujö De uaar Weeaen geweken Hermann Kuhnde gewezen berlijnsche corresponjl§pt. van le Mondeia ter zake van zijne in dat blad 7 opgenomen brieven, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. BESEKEK. Koning Otto, de verdreven soeverein van Griekenlandis den 26 Juli overleden. De Sultan is den 25, 's avonds te 10 uren te Neuren berg aangekomen en door prins Adalbert en den minister Hohenlohe verwelkomd. Den volgenden middag heeft hij zijne reis vervolgd. KOSTS'HVIII.IK. Den 25 Juli heeft het Huis der Afgevaardigden de wet op het recht van vereenigiug bij de derde lezing aange- nome en is het daarna voor onbepaalden tijd uiteengegaan. De financieële commissie van het Huis heeft ook van hare zijde een overzicht der financiën ingediend de netto-inkom sten bedragen 287, de lasten der staatsschuld 181de kosten van leger en vloot, ruim 81 miljoen zoodat er voor de andere takken der openbare dienst 25 miljoen overblijven terwijl er alleen voor administratie, justitie en eeredienst 70 uoodig zijn. Eeue verminderiug der renten acht de commissie ge lijk te staan met een staats-bankroetzoodat er bezuinigd moet worden op het leger en op de inning der belastingen, waarvan ruim 4 aaQ perceptie-kosten verloren gaat. Volgens het verslag der rekenkamer hebben de uitgaven iu 1866 de raming met 18SJ miljoen overschreden en zijn de inkomsten in dat jaar 40 miljoen beneden de raming gebleven. Men verzekert, dat de kardinaal-aartsbisschop Rauscher zijne tusschenkomst heeft aangeboden om de toestemming des Pausen tot eene herziening van het concordaat te ver werven, en dat de minister v. Beust dat aanbod gretig heeft aangenomen. Den 25 Juli heeft eeue deputatie van wege de Koningin van Engeland den Keizer de ridderorde van den Kousenband aaugebodeu. Dr. Bulkensdirecteur van het krankzinnigengesticht te Gheel. door Leopold II naar Miramare gezonden ten bezoeke van Keizerin Charlotteheeft de overtuiging erlangd dat hare geestvermogens zijn gekrenkt ten gevolge van vergiftiging. Zij is, onder het geleide harer schoonzuster, de Koningin van Belgienaar Tervueren in Brabant vertrokken. De Sultan is den 27 te Weenen door den Keizer, de aarts hertogen en het stedelijk bestuur aan het station opgewacht. Hij nam zijnen intrek op het kasteel Schónbrunn. Den 28 ontving hij het corps diplomatique en werden hem door den aartshertog Albrecht de hoofdofficieren van het leger voorge steld. Den 29 werden in zijne tegenwoordigheid militaire manoeuvres uitgevoerd. Den 31 begaf hij zich naar Pesth. Te Ostrau in Moravie is den 29 in eene steenkolenmijn door het inslaan van den bliksem, brand ontslaan. Van de 100 daarin aanwezige personen waren den 30 50, waaronder 20 dood en de andere zwaar gewond, uaar boven gebracht. Kossuth is te VVaitzen bij acclamatie tot lid van den hongaarschen Rijksdag gekozen. I T A I, S K. De Kamer heeft den 27 de wet betreffende de geestelijke goederen met 204 tegen 58 st. goedgekeurd, na aanneming van een nieuw art. 17, tot machtiging der regeeriug om voor 400 miljoen 5 p. ets. rentebrieven uittegevenwelke voor de nominale waarde op rekening van den koopprijs der be doelde goederen zullen worden aangenomen. Het eerste ge deelte van dit art., dat tevens als votum van vertrouwen werd aangemerktis met 253 tegen 49liet tweede met 265 tegen 15 st. goedgekeurd. De minister Ralazzi heeft in de Kamer verklaard, dat, volgens ingewonnen inlichtingen het door den franscheu genl. üumont te Rome gesprokene onjuist door de dagbladeu is medegedeeld, en dat uit Parijs geantwoord is, dat de genl. geenerlei officiëele zending te vervullen had. De Kamer heeft eene wet goedgekeurd strekkende 0111 de civiele lijst vasttestellen op 12-1 miljoen 's jaars. hi lütl l.!.)SiK STAAT. De minister Antonelli heeft eene nota gericht aan de di plomatieke agenten in het buitenland over de debatten in het italiaansche Parlementde houding der italiaansche re geering en de aanstalten der vrijscharen. De abt Passagliahekend door zijne geschriften tegen het wereldlijk gezag, heeft op aandrang van zijn gewezen kweekelingden eugelschen bisschop Cliffordzich bereid verklaard om de gegrondheid te erkennen van het in het bisschoppelijke adres van 1862 ten voordeele van dat gezag aangevoerde en om al zijne schriften aan het oordeel van den H. Stoel te onderwerpen. De Paus heeft hem iu af wachting van de openbaarmaking zijner herroepingeeue som gelds geschonken tot kwijting van eenige schulden. EKAIVH its JK Het Wetg. Lichaam heeft in zijne laatste zittingen 2 amendementen op de begrooting verworpen liet een van den heer Llaentjens tot verlaging der spoorwegtarieven het ander van den heer Belhmont tot onderwerping van de be grooting der stad Parijs aan het oordeel der Kamer, zoolang de regeering, en niet de bevolking, de leden van den gemeen teraad benoemt. De jury voor den wedstrijd der militaire muziek heeft hare uitspraak herzien en alsnog aan het nederlandsche corps der grenadiers en jagers eeue tweede prijsmedalje in goud toegewezen. Bij den aanvang van het concert moet eene schromelijke verwarring geheerscht hebben, door het verkoo- pen van meer toegangkaarlen dan er plaatsen waren en uit misnoegen over de plaatsing van het orchest aan het. einde, in plaats van in het midden der zaalzoodat de beide eerste stukken door het misbaar overstemd werden. Den 22 Juli heeft de Keizer met de Koningen van Beieren en van Portugal de internationale landbouw tentoonstelling op Billancourt bezocht. In den nacht van 23—24 zijn 60 in de gevangenis van Clichy gegijzelde personen ontslagen. De minister de Moustier heeft aan den italiaanschen gezant verklaard dat de genl. Dumontvoor eigen zaken naar Rome gaandeis verzocht zich omtrent den toestand van het legioen van Antihes te vergewissen maar, de strekking dezer opdracht overdrijvende, zonder machtiging ziju eigen gevoelen voor dat der fransche regeering heeft gegeven. De Grootvorst Constantijn is den 27 en de prins van 01- denhurg den 28 te Parijs aangekomen. De Sultan heeft bij ziju vertrek 33000 fr. voor de armen geschonken, welk bedrag ter beschikking van den aartsbis schop der hoofdstad is gesteld. Den 28 is ook de zitting van den Senaat gesloten nadat die vergadering in ééne bijeenkomst liet gewone en het buitengewone budjet voor 1868, het. suppletoire crediet van 158 miljoen en nog een ander crediet met alg. st. had goed gekeurd. Ter wederlegging van oorlogzuchtige geruchten wordt medegedeeld dat de lichtiugen van 60 en 61 zijn naar huis gezonden, zoodat, het actieve leger uit de 4 contingenten van 6265 bestaat dat met het einde van Augustus de lichting van '66 ingedeeldmaar die van 62 huiswaarts ge zonden wordt, en dat het aantal paarden voor het leger, door de iu April gedane aaukoopen wel aanmerkelijk toe genomen ismaar dat de minister van oorlog bepaald heeft om 8000 a 10000 paarden ter beschikking van den landbouw te stellen. De regeering heeftin overeenstemming met de russische te Berlijn pogingen aaugeweud ten gunste van het deensche gedeelte van Sleeswijk. Het pruisische gouvernement heeft kortaf alle iumeuging in deze zaak, welke het als eene uit sluitend duitsche beschouwt, afgewezen. Den 29 heeft de Keizer in het bosch van Boulogne eene wapenschouwing gehouden, welke is bijgewoond door den Koning van Portugal en diens broeder, den Grootvorst Constantijn de 2 te Parijs aanwezige pruisische prinsen en den Hertog van Oldenburg met zijne 3 zonen. De 3 westelijke provinciën van Neder-Cochinehina zijn door de fransche troepeuzonder tegenstandbezet. Algiers wordtteu gevolge van herhaalde wanoogsteu en van de verwoestingen door de sprinkhanen 2 jaren achter een veroorzaaktmet hongersnood bedreigd. De bewoners van het binnenland komen huu vee, hunne eenige bezitting, in de havenplaatsen inruilen tegen meel en koorn waarvan de prijzen verbazend gestegen ziju. E N ii E 1, A 18 Alvorens het koninglijk jacht, waarmede hij het Kanaal is overgestoken, te Calais te verlaten heeft de Sultan een har- telijkeu brief geschreven aan den prins v. IVales, tot dank betuiging voor het iu Engeland genoten onthaal en de hem betoonde beleefdheid. Aan het personeel van den Londen- Dover-spoorweg heeft hij 500 vereerd. De Keizeriu van Frankrijk is den 24 uaar Parijs terug gekeerd. Sir Mozes Monte fiori is den 30 naar Jassy vertrokken, om persoonlijk zijnen invloed aantewenden tot staking van de vervolging der israëlieten. Den 28 zijn in alle synagogen te Louden gebeden gedaan voor het welslagen zijner zending. Het Hoogerhuis heeft amendementen op de reform bill aangenomenstrekkende tot het bepalen vau den census voor bij anderen inwonende personen op 15, in plaats van op 10 p. st. en voorschrijvende dat niemand 111 districten die 3 leden naar het Parlement afvaardigen, meer dan 2 perso nen mag stemmen. Dit laatste amendement,voorgesteld door lord Cairns, werd bestreden door de regeering, ver dedigd door graaf Russell en aangenomen met 142 tegen 51 st. Den 1 Aug. werd een amendement van lord Grey ver worpenstrekkende tot bepaling dat, gemeenten met minder dan 12000 inwoners voortaan slechts een Vertegenwoordi ger zullen hebbenen zulke inet het doel om het aantal Vertegenwoordigers der groote steden te vermeerderen. De regeering heeft naar Bombay last gezonden om eenige officiereu naar Africa te zenden, ten einde te onderzoeken of het overbrengen vau een engelsch leger naar Abyssinie mogelijk is. De stad Basseterre op S. Kitts (W. Indie) is deu 3 Juli nagenoeg geheel in de ascli gelegd. Door brandstichting iu een huis is dit onheil outstaan. De Koningin heeft den lord-mayor van Londen den lieer Gabriel, den titel van baron geschonken, ter herinnering aan het bezoek van den Sultan en den Onderkoning van Egypte, die beide door hem onthaald zijn. Aan de sheriffs 11' aterlow en Lyceltdie hem ter zijde stonden, is de titel van ridder verleend. K 1 S E A X EE De adjudant-generaal Kaufmann gewezen gouverneur van Wilna is tot gouverneur-generaal in Turkestan benoemd. T ai Éi H 9 J EC. Omer-bassa heeft, volgens een schrijven uit Athene, nieuwe versterkingen naar Candia ontboden en wel een corps van 5000 albanezen. Donau-Vorstendommen. De commissie belast met het instellen van een onderzoek naar het gebeurde te Galacz constateert in haar verslag, dat het gouvernement in die zaak niets misdreven heeft. Van andere zijde wordt stellig verzekerd, dat de 10 Isra ëlieten niet door de turken, maar door de moldaviërs iu de Donau geworpen zijn. VEIIKIA EJJ39E STATEN. De minister Seward heeft den agent van Santa-Anna, die niet doodgeschoten maar slechts gevangen genomen schijnt te zijn, doen weten, dat hij diens vrijheid niet kan eischen, wijl 'hij oorlog tegen Mexico heeft, gevoerd. Het Congres 1 miljoen d. aangewezen hebbende voor de uitvoering van het supplement, op de wet tot herstel der Unie, heeft de President aan den Senaat bericht, dat daartoe 14 miljoen vereischt wordt. Ook heeft hij de vraag geop perd of de centrale regeering, door het ontbinden der bur gerlijke gouvernementen in 10 der zuidelijke Staten zich niet aansprakelijk stelt voor de door die Staten vóór den opstand aangegane schulden, die te zamen ongeveer 100 miljoen d. bedragen. Na het veto van den President was bedoeld supplement voor de tweede maal goedgekeurd, do r den Senaat met 31 tegen 6 en door het Huis der Afgevaar digden met 100 tegen 22 st. MEXICO. De telegrammen vau Keizer Napoleon en Koningin Victoria aan den americaanschen minister Seward, in het belang van Keizer Maximiliaan, hebben Juarez niet kunnen bereiken, bij gebreke eener geregelde diplomatieke gemeenschap. Kapt. Gröller, van het in de wateren van Mexico gesta tioneerde oosteurijksche fregat Elisabeth, heeft Juarez een vriendschapsbond met, Oostenrijk aangeboden, voor het spa ren van het, leven des Keizers. De President deed daarop antwoorden, dat hij niet persoonlijk in het rechtsgeding betrokken was. maar de functie der bijzondere jury niet mocht st.oren. De krijgsraad bestond uit 6 kapiteins en 1 luitenant,-kolonel en begon'zijne taak den 13 Juni. Maximiliaan, die door 2 advocaten verdedigd werd, werd beschuldigd van aanmatiging van het oppergezag, het buiten de wet stellen der volge lingen van Juarezhet voorzetten van den strijd ua het vertrek van het, fransche leger en het instellen van een re gentschap vóór zijn vertrek naar Queretaro. Iu den nacht van 14- -15 viel de uitspraak. Juarez en 3 zijner ministers waren voor gratie gestemd, maar de meerderheid zijner raadslieden verlangde de uitvoering van het vonnis. Op aandrang van het corps diplomatique, inzonderheid van den pruisischen gezant werd de voltrekking nog tot den 19 geschorst.. De Keizer heeft bij zijn testament 100000 d. vermaakt aan de weduwen van M'ramon en Mejia. Zijn lijk is gebalsemd en naar Vera-Cruz gevoerd. Aan Mar que z en andere hoofdofficieren is het gelukt om vóór de overgaaf der hoofdstad naar het gebergte te ont vluchten. Hij had zich algemeen gehaat gemaakt, door zijne wreed heid. Terwijl de bevolking van paardenvleesch moest leven een nrood 3 p.st. kostte en vele mingegoeden van honger omkwamendeed hij het oostenrijksche muziekcorps dagelijks stukken uitvoeren op de Alameda. Hij stond zijne soldaten bijna onbeperkte vrijheid van plunderen toe, en gedurende de laatste dagen van zijn bevelhebberschap dwong hij de voornaamste kooplieden door gevangenzetting en honger lijden tot het betaleu van groote sommen geld. lozadaMontenegro eu Olfaradie over 20000 man be schikken hebben in het noorden des lands eene afzonderlijke republiek uitgeroepen. Juarez heeft bezit doen nemen der kloosters. Genl. Cortinas heeft bevel ontvangen om de linie van de Rio-Grande te bezetten. Op nieuw ziju 10 keizerlijke generaals gefusilleerd. Juarez heeft bij de aanstaande verkiezing van een President voor de caudidatuur bedankt. De heer Eloinkabinets-secretaris van Maximiliaanis in hechtenis genomen en buiten toegang gesteld. BIN N EN LAK». De Koningin heeft den 29 het landgoed IV,aterland van J'. Boreel te Velsen en de werken ter doorgraving vau Holland bezocht. Prins Alexander heeft den 29 de merkwaardigheden van Haarlem, deu 30, 31 en den 1 Aug. die van Amsterdam bezichtigdvan waar hij ook uitstapjes heeft gedaan uaar Broek iu Waterland en Zaandam. Verkiezingen. Tot lid der prov. Staten van Noordhollaud is iu het hoofdkiesdistrict Helder gekozen de heer S. Keizer Sz (vau Texel) met 193 van de 327 uitgebrachte stemmen. Bknoimingen. Tot hoogleeraren aan de polytechnische school ziju benoemd Dr. F. J. Stamkartarroud. ijker te Amsterdam eu D*. H. G. d. Sunde ièm^huyzenleeraar aan rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Centraal-Station ie Amsterdam. De kamer van koop handel te Haarlem heeft eeu adres gezonden aan den minister van binn. zaken, tot ondersteuning van het door de regeeriug ontworpen, maar door den gemeenteraad van Amsterdam ge wraakte plan tot vestiging van het station van den N.-Holl. spoorweg in het open liavenfront aldaar. Marine. Den 2 Aug. is op 's Rijks werf te Amsterdam met goed gevolg te water gebracht het iu aaubouw zijnde instructie-vaartuig Urania. Volks-weerbaarheid. Bij besluit van 28 Juli heeft de Kouiug 54 vereeniaingeu tot wapenoefening erkend waarvan iu Gelderland 16, in Z. Holland 11, in N Holland 9, iu Utrecht 6, 111 Zeeland eu Frieslaud 3, iu N. Brabaut en Overijsel 2, in Groniugeu en Drenthe 1. De onderofficieren der land- en zeemacht aan deu Helder hebben deu 31 eeue tooneelvourstelling gegeven ten voor deele van het artillerie-vrijcorps, welke ongeveer /T50 heeft opgebracht. VissciiERlJ. De 2 laatste haringjagers zijn den 27 bin nengekomen met slechts 43 ton. Het koudeen mistige weder was zeer nadeelig voor de vangst. Landbouw. De aardappelenziekte heerseht wederom in den Ttelerwaard vooral onder de vroegere soorten. Iu het Westlaud neemt die ziekte zeer toe. Nieuwe Ondernemingen. Te Amsterdam worden pogin gen aangewend tot oprichting eeuer «Nederlandsche lucifers fabriek", met een kapitaal van f 150000 in aandeeleu van f 1000. De uegociatie van f 300000tot, het hervatten der vis- scherij op het wrak van de lutine is volgeteekend. Feesten. Het. muziekcorps der grenadiers en jagers is den 1 Aug. uit Parijs te 's Hage teruggekeerd eu op fees telijke wijze ontvangen. Het werd opgewacht en vt rwelkomd door een aantal officieren en verschillende muzikale vereeni- gingen. Voorafgegaan en gevolgd door de muziekcorpsen en afdeelingen van het garnizoen het corps scherpschutters en genoemde vereenigingen trok he' door de met vlaggen versierde strateu naar de Willemskazerne, voor het stadshuis begroet wordende door burgemeester eu wethouders. Aanbestedingen. Het maken van de keer- en schutsluis te Vlissingen is thans gegund aan O. R. v. Dartelen c. s. te Amsterdam, voor 372 780. Den 1 Aug. is aan het ministerie van binn. zaken besteed de levering van 10000 ton spoorstaven met eindverbindingen, minste inschr. Hopkins Gilkes lf Comp. te Middlesbro, voor f 810.698. Den 1 aan het prov. gouvernement te Haarlem het houwen van eene nieuwe school en onderwijzerswoning te Kwadijk, minste inschr. P. Meijers te Beets, voor t 10072. Afdamming van de Ooster-Schelde. Dit werk is thans zoo ver gevorderddat den 31 door de directie en de aan nemersover een op den dam gelegd hulpspoor, met een locomotief en paar wagens een rid is gedaan van Goes naar Bergen op Zoom en terug. Giften. De erven van jonkvrouwp A. H. M.Feith hebben 1000 geschonken aan de lierv. diaconie te Zwolle. Veepest. Van 21 tot 27 Juli zijn in Z. Holland, in 4 gemeenten, aangetast 6, gestorven 1 en afgemaakt 23 run deren en in Gelderlandte Culenborgaangetast 1 en af gemaakt 2. Meelvervalsching. De plaatselijke gezondheidscommissie te Amsterdam heeft gewaarschuwd tegen het gebruik van zoogenaamd hongaarsch en italiaansch meeldat, aan de hakkers verkocht wordt, tot vermenging onder ander meel het is meerendeels fijngemalen gips. KoLONlëN. De aardbeving op Java, in den nacht van 9 -10 Juli, heeft voornamelijk schade aan fabrieken pakhuizen en woningen aangericht in de residentiën Cherihon Peka- longanBanjoemas, Bagelen Samarang, Soerakarta en Djocjocarta. Inde stad van dien naam is bijna geen gebouw onbeschadigd gebleven en zijn 12 europeeërs en 68 inlanders omgekomen. De nieuwe gouverneur van Suriname v. Idsinga heeft daags na zijne aankomst te Paramaribo het bestuur aanvaard De heer v. lansberge heeft de lastgeving om zóó spoedig zijn gezag overtedragen aangemerkt als eene heleediging, hem door den minister van koloniën aangedaan. De voorzitter der koloniale Staten heeft hem het leedwezen der bevolking over deze bejegening betuigd. In den nacht van 28 op 29 Juli is alhier een moord ge pleegd. De porder Spierdijk hoorde aan het eind der Oude gracht een noodkreet en zag derwaarts gesneld 2 vrouwen die een zwaar gewond persoon ondersteundenin het bijzijn van 2 beschonken mannen. Op zijne vraag, wat er gebeurd was, ontving hij van den gewonde slechts ten antwoord: «zij hebben Hij gaf zijn vermoeder, te kennen dat er een misdaad bedreven was en zijn voornemeu om de politie te roepen. Op de aanmaning van de eene vrouw, wierp de andere daarop een groot mes in de gracht. Toen Spierdijk met een wacht Joris Gorter) terugkeerde was de

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2