ALKMAARSCHE COURANT Negenenzestigste Jaargang. 1867/r No. 33. Zondag 11 Augustus. (JDfficiccl (Bcbccltc. ïTe Arnhemsche Courant in 1865 en in 1867. S^ckclijfcödtc Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4.—. Brieven franco aan de Uitgevers E E R M». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten vaD 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETEOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belaughebbeuden Dat de N AJAARSKERMIS aldaar zal beginnen op Woens dag den 21 Augustus aanstaande, op welken dag tevens de loting voor staanplaatsen zal geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Auqustus 1867. De Secretaris. SPANJ AARDT. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een paar nieuwe blikken petroleumlampen. Toen de begrooting van Oorlog voor het jaar 1866 door de Tweede Kamer was aangenomen, keurde de Arnhemsche Courant in haar nummer van 17 October 1865 het gedrag van een aantal liberale leden dier Kamer af, omdat zij blijkbaar uit politieke beweegredenen voor de begrootiug hadden ge stemd, ofschoon de overtuiging missende dat het bestuur over ons krijgswezen aan goede handen was toevertrouwd. (/Politieke consideratiën zeide zij schijnen ons bij deze liberale leden een sterk gewigt in de schaal te hebben gelegd." //Het ministerie Thorbeoke is noodig in het belang des landshet prestige de kracht van het ministerie lijdt er onder, wanneer weder een lid daaraan ontvalteen ander minister van Oorlog zal we 1 ligt voor alles letten op het belang van het krijgswezen en meer geld vragen dan deze die d tout prendre nog al zoo heel duur niet is ziedaar re deneringen die men welligt niet geheel ten onregte aan de liberale leden in den mond zou kunueu leggen, die vóór het VIII5te hoofdstuk hebben gestemd." En over dat stemmen uit politieke consideratiën sprak in haar gedenkwaardig nummer van 17 October 1865 de Arn hemsche Courant het volgend oordeel uit .Misschien ligt in dergelijke wijze van beschouwen het ideaal van politieke wijsheid. Wij, die weinig op hebben met al die kleine slimheden, die in onze oogen op dezelfde lijn zijn te stellen met de zoogenaamde kruideniers-strategie in de krijgskunstwij die van meening zijn dat op poli tiek terrein, in onzen tijd van openbaarheid de verstandigste gedragsregel is regt door zee te gaan en vóór alles aan de waarheid hulde te doen wijdie een afschuw hebben van al die kleine kunstgrepen en zoogenaamde diplomatische behendighedenwelke tot een vroeger tijdvak behooren maar met den geest van onzen tijd en met het wezen van den eonstitutiouelen regeringsvorm in lijnregten strijd zijn Yvy kunnen niet auders dan eene handelwijze betreuren, etc. In 1867 neemt de meerderheid der Tweede Kamer ondanks den tegenstand der Regeering het amendement-pas-Éfe-Pató: aan op° art. 7 der Erfpachtsweten handhaaft daarna het geheele aldus verbeterde artikel. De Arnhemsche Courant keurt het amendement en het geamendeerde artikel goed volgens hare meening verdienden beide den bijval en de ondersteuning der liberale Kamerleden, en toch zouden deze volgens haar wijs hebben gehandeldindien zijna het amendement te hebben aangenomen, tegen het artikel had den gestemd omdat de Regeering haar voornemen had te kennen gegeven bij aanneming daarvan het wetsontwerp te zullen intrekken. «Bij de stemming over het amendement zegt zij in haar nummer van 3 Augustus was het natuurlijk dat alle liberalen voor stemden maar toen zij zagen dat behalve de heeren Kien en de Casembroot al de ultra- conservative en reactionaire leden der Kamer, de gansche aanhang en nasleep van de //coterie der dertien" mede voor stemden hadden de liberalen kuuneu en moeten begrijpen dat de .coterie" het amendement alleen steunde, om daar mede èn van den minister èn van het ontwerp af te komen." En verder: //Dat de bedoeling van het amendement niet was den minister omver te werpen willen wij gaarne aannemen maar dat vijftien liberale leden door hunne //eenstemmigheid" met de ultra-conservatievende meerderheid hebben gevormd die den minister omverwierp, die oorzaak was dat het gansche ontwerp werd ingetrokken en ons Hasselman in plaats van Trakranen bezorgde, is ontegenzeggelijk, en dit noemen wij eene g r o o t e fout en gemis aan politiek door zicht. //Dat het .stemmen voor een eigen beginsel" niet zoo afkeurenswaardig is, geven wij volkomen toe, maar wij kun nen niet toegeven dat men dit altoos doen moet ook zonder de gevolgen te berekenen, zonder //er op te letten" of de tegenpartij van zulk eene stemming ook gebruik kan en zal maken om haar eigen belang ten koste van het onze te be vorderen gelijk hier het geval was." Zoo spreekt de Arnhemsche Courant in 1867. Maar hoort zij dan niet de stem van 1865, de stem die zij heeft ver loochend? Mij dunkt, dat nummer van 17 October 1865, schoon onder het stof begraven zal opstaan uit zijn graf, om te getuigen tegen het nummer van 3 Augustus 1867. Wat heb ik u gedaan, dat ge mij aldus in 't aangezicht slaat? zal het vragen Waarom doodt gij uw eigen verleden? Vreest gij niet daarmede ook uw toekomst te doodeu Waarom zijt gij afvallig geworden van de leus uwer vaderen recht door zee Ontaardedie ons hebt verloochend, wij erkennen u niet langer voor een der onzen; wij, die weinig op hebben met al die kleine slimheden, die in onze oogen op dezelfde lijn zijn te stellen met de zoogenaamde kruide niers-politiek in de krijgskunst; wij, die van mee ning z ij n, dat op politiek terrein, in onzen tijd van openbaarheid, de verstandigste ge dragsregel is recht door zee te gaan en vóór alles aan de waarheid hulde te doen; wij, die een afschuw hebben van al die kleine kunst grepen en zoogenaamde diplomatische be hendigheden, welke tot een vroeger tijdvak behooren, maar met den geest van onzen tijd en met het wezen van den constitutioneelen regeeringsvorm in lijnrechten strijd zijn, wij loochenen elke verwantschap met u, wij erkennen u niet voor onzen zoon, voor een lid van ons geslacht. Het blijve aan de Arnhemsche Courant zelve overgelaten dezen familietwist tot een goed einde te brengen; zij is gewaarschuwd, en bedenk^: ieder koninkrijk dat tegen zich zelf verdeeld is wordt verwoest, en iedere stad of huis dat tegen zich zelf verdeeld is zal niet bestaan. Voor den onzijdigen opmerker, niet in den familietwist betrokken, geeft echter dit. tegen-zich-zelf verdeeld-zijn iets te denken. Wellicht heeft hij sedert jaren belang gesteld in de Arnhemsche Courant; wellicht stelde hij op prijs den Hin ken onafhankelijken toonde getrouwheid aan beginselen die haar deed spreken zonder aanzien des persoons dekennis van zaken die doorgaans in haar spreken uitblonk de onbe vangenheid waarmee zij de zaken zeiven behandeldeafge scheiden van de personen, en het gezond verstand dat voor scheen te zitten bij hare uitspraken. Mogelijk komt het hem voor, dat deze uitstekende hoedanigheden in den laatsten tijd zich bij sommige gelegenheden minder openbaren dan vroeger. Wellicht meent hij opgemerkt te hebben, dat een enkele naam in staat is den auders helderen stroom troebel te ma kenen dat die naam is van de Putte. Waarschijnlijk zal de belangstellende opmerker dan ook van meening ziju, dat de Chineesche wijze gelijk had die gezegd heeftschrijf niet onder den invloed van den toorn. W. v. d. K. ZUI»-» U1TS UIIL A N U 50 Zuidduitsche Afgevaardigden en nolabelen hebben den 3 te Stuttgart eene bijeenkomst gehouden waarin 7 besluiten zijn genomen ten gunste eener nauwere aansluiting bij het Noordduitsch Verbond. PRUISEN. Den 31 Juli heeft de commissie tot likwidatie van het Duitsch-Verbond hare laatste bijeenkomst gehouden. Den 3 Aug. is de bijeenkomst van hannoversche notabelen te Berlijn gesloten. De Koning heeft den aanleg gelast eener oorlogshaven bij Ellerbeckin de bocht van Kiel. Het schijnt, dat 's Konings verblijf in Nassau en ICeur- hessen gewenschte vruchten zal dragen tot wegneming der laatstelijk opgewekte ontevredenheid. Sommige uit Berlijn verordende maatregelen zijn geschorst, andere buiten werking gesteld. 910 Burgers van Kassei hebben een verzoekschrift aan den Koning gericht, tot het besteden van de hessische staatskas en het Laudemium-fonds uitsluitend ten behoeve des lands. Reeds vóór de indiening was den minister van financiën opgedrageneen nauwkeurig onderzoek intestellen naar de afkomst dezer fondsen. De luitenant v. Scheve, die den 10 Juni zijnen huisbaas, den schoenmaker Seyffart te Berlijn, met een pistool heeft doodgeschoten, is tot 3 jarige vestingstraf veroordeeld. De Burgerschap van Hamburg heeft in eene geheime zitting de militaire conventie met Pruisen goedgekeurd. De Norddeutsche Zeitung betoogt nogmaalsdat tusschen Frankrijk en Pruisen geenerlei onderhandelingen over Slees- wijk gevoerd zijn eu dat de betrekkingen tusschen die 2 mogendheden niets te wenschen overlaten. »»HTE1VKIJK. 10 Leden van den gemeenteraad te Weenen hebben voor gesteld een adr s aan het Huis der Afgevaardigden te' rich ten, inhoudende, dat de geheele opheffing van het concordaat het eemge middel is om Oostenrijk voor verval te behoeden. Bij het familie-diner op Schönbrunn heeft de Keizer, al vorens aan tafel te gaanden Sultan omhangen met de insigniën der S. Slephanusorde in diamanten. De Sultan heeft daarop de Osmanié-ordedie hij zelf droegden Keizer op de borst gehecht. Behalve 10000 fl. voor de armen te Weenen, heeft de Sultan 60000 fl. geschonken voor ver schillende instellingen van weldadigheidvooral bestemd voor joden en grieken van turksche afkomst. Aan de min dere hofbeambten heeft hij 20000 fl. vereerd. Hongarije, Croatie. De verkiezing van Kossuth als Afgevaardigde van het district Waitzenis geschied door 180 van de 3800 kiesbevoegden. De armoede of onverschil ligheid dezer kiezers vermindert zeer de beteekenis dezer verkiezing. De vroeger verbannen, maar ten gevolge der jong ste amnestie teruggekeerde Moritz Perczelgeneraal der honveds in 1848, is te Szegszard gekozen. Deze had evenwel na zijne terugkomst de verklaring van trouw aan den Keizer en den tegenwoordigen regeeringsvorm afgelegd. De Sultan heeft den 1 Aug. zijne reis van Pesth naar Koustantinopel voortgezet. Het beheer der croatische geldmiddelen wordt met 1°. Sep tember opgedragen aan den hongaarschen minister van fi nanciën. Den 1 Aug. is te Agram een bloedige strijd voorgevallen tusschen eene afdeeling troepen en de boerenbevolking der goederen van bn. Rauch. Van de landlieden werden 20 gedood en 40 gekwetstvan de militairen 2 gewond, i T A SS s<; Den 30 heeft de minister Ratazzi in de Kamer der Afge vaardigden verklaarddat de regeering alle middelen zou aanwenden om de September-conveutie door alle betrokken partijen te doen eerbiedigendat het antwoord uit Parijs niet voldoende geoordeeld en op het geven van nadere op helderingen aangedrongen was. De ministeriëelgezinde Opinione verklaarde intussehen in de nota van den franschen Moniteur, waarin verzekerd werd dat den genl. Dumont geenerlei officiëele zending opgedragen was [zelfs dat hij geene wapenschouwing en geen toespraak gehouden had] eene billijke voldoening te zien. Op de pauselijke kust kruisen 2 italiaansche oorlogsvaar tuigen en 2 pauselijke stoom booten om eene ontscheping van garibaldiaansche troepen te voorkomen. Het aanwezen van 2 fransche oorlogsvaartuigen geeft aan de dagbladen stof tot hernieuwde klachten tegen Frankrijk. HKltHKLUKE STAAT. De beweging, welke te Rome ontstaan was na het uitvaar digen van de proclamatie der Nationale Juntais geheel bedaardsedert men door de verklaringen van den minister Ratazzi in het italiaansche Parlement de overtuiging had bekomendat tusschen Garibaldi en het Kabinet van Flo rence geenerlei verstandhouding bestaat. FRANKRIJK. Den 28 Juli is te Auxerre het standbeeld onthuld van den maarschalk Davoust, prins v. Eckmühl. Den 30 hebben de buitenlandsche muziekcorpsen eene afscheids-serenade gegeven in den tuin der Tuilerien. De Keizer bedankte hen persoonlijk en vereerde de russische en oostenrijksche kolonels het officierskruis en de overige ge leidende officierenbenevens de directeuren der oostenrijk sche en nederlandsche corpsen, het ridderkruis van het Le gioen van eerde overige directeuren en onderdirecteuren eene gouden en alle leden eene bronzen herinnerings-medalje. De Koning van Zweden is den 2 Aug. van Vichy te Pa rijs aangekomen en, hoewel hij incognito reisdedoor den Keizer en een adjudant aan het station opgewacht. Hij beWok het hotel der Keizerin in de Champs Elysées. Ook Vorst Michael van Servie en de Kroonprins van Italië zijn dezer dagen te Parijs gearriveerd en door den Keizer ontvangen. Voorts telt men onder de vreemdelingen die de tentoon stelling komen bezoeken Abd-el-Kader en zijne 2 zonen. Den 4 hebben de buitenlandsche commissarissen der ten toonstelling den Keizer een dankadres aangeboden, voorliet door hem hun bereide onthaal. Bij besluit van 10 Juli heeft de Keizer eene commissie benoemd, bestaande uit 1 Senaatslid, 1 Afgevaardigde, 2 leden van den Staatsraad en 2 diplomaten om de voorloo- pige mexicaansche schuldregeling te herzien en eene defini tieve verdeeling der beschikbare waarde (ruim 6 miljoen) onder de rechthebbenden voortestellen. Met warme instemming des Keizers heeft zich een comité gevormd om gelden te verzamelen tot het ondernemen eener nieuwe Pool-expeditieuitgaande van Behringstraat. De kosten zullen minstens 600000 fr. bedragen. De minister van eeredienst heeftin zijne circulaire aan de bisschoppen ter zake van den Napoleonsdag, tevens te kennen gegevendat de regeering hun in het minst niet zal verhinderen om het oecumenisch concilie te Rome bij- tewonen. Bij de verkiezingen voor de departementale- en de arron dissementsraden hebben de regeeringscandidaten op ver weg de meeste plaatsen de bovenhand behouden. Evenwel zijn te Lyon bij eerste stemming 4 eandidaten der oppositie gekozen eu kwamen 3 andere slechts weinig stemmen te kortzoodat zij bij herstemming waarschijnlijk de meerder heid zullen bekomen. Ook te RijsselOrleans, Limoges, Aubagne en Ussel heeft de liberale partij beslissende voor- deelen behaald. F NGELAND, Dadelijk nadat het Hoogerhuis besloten had om den cen sus voor bij anderen inwonende personen te verhoogen be sloot het bestuur der Reform-league om den 5 eene meeting in Hydepark te houden tevens tot protest tegen de aan hangige wet tot het verbieden van bijeenkomsten in de ko- niuglijke parken. 10000 Personen namen aan deze meeting deel, welke rustig afliep. Op voorstel van lord Russell kwam het Huis dien dag op zijn besluit terug en berustte het in den census van 10. Den 2 had het met 114 te gen 36 st. een, door den minister Derby goedgekeurd, amen dement van den markies v. Salisbury aangenomen, bepalende dat de verkiezingen door middel van stembilletteu zullen geschieden. Den 6 werd de bill bij derde lezing met alg. st. aangenomen. In eene dien dag te Manchester gehouden meetingwaarbij de heer Bright eene uitvoerige redenvoeriug hieldwerd ge protesteerd tegen de wijzigingen door het Hoogerhuis in de reform-bill gebracht. Het Lagerhuis keurde den 8in weerwil der hevige be strijding van de heeren Gladstone en Brighthet amendement tot bevordering van de vertegenwoordiging der minderheden, met 253 tegen 204 st. goed, maar verwiep dat tot invoering van stembiljetten met 258 tegen 206 st. De sedert lang in Abyssinie gevangen gehouden europeeërs zijn door een opstand van den Koning afgescheiden. Hunne verblijfplaats en die des Konings zijn beide omsingeld. De regeering heeft besloten den invoer van vee weder toetestaan uil de nederlandsche provinciën Overijsel, Zeeland en Noordholland (benoorden het IJ). De oostenrijksche gezant heeft den 5 den prins v. IVales een eigenhandigen brief des Keizers en de orde van S. Ste- phanus van Hongarije aangeboden. De regeering heeft eene kostbare sextant vereerd aan kapt. Dooranvan het nederlandsche schip Ida Elisabeth, voor het redden van het leven van kapt. Casey. De burgemeester van Brussel heeft, namens de belgische scherpschutters en als blijk hunner erkentelijkheid voor de hun in Eugeland ten deel gevallen ontvangst, 426 gezonden aan te Londen bestaande engelsch-belgische maat schappij van weldadigheid. De regeering heeft de door haar ingediende wetwaarbij de spoorwegmaatschappijen verplicht werden eenig stelsel

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1