Stabs ülieuxvs. Rijk gezegenden en weldadige menschenvrienden van gemeenschap tusschen de reizigers en de conducteurs intevpereningetrokken. K U <4 I. A A D. Wegens het gestoord zijn der betrekkingen met den H. Stoel, heeft de Senaat de instelling gelast van een r. c. collegie te Petersburgwanneer de leden daarvan het niet eens kunnen worden zal het oordeel van den Paus worden ingeroepen maar voor de uitvoering van diens beslissing de goedkeuring noodig zijn van den minister van binn. zaken. Den 27 Juli heeft lord Fane den Czaar de versierselen der orde van den Kousenband overhandigd. GI&IËKENLAN». De regeering heeft besloten de reserve van het leger opleroepenals voorgewende of werkelijke reden daarvan meldt men de vorming van turksche rooverbenden in Thes- salie en Epiruswaardoor de grieksche grenzen bedreigd worden. T L 11 HIJ De wegens zijne vrijzinnige begrippen bekende broeder van den Onderkoning van Egypte is den Sultan naar Lon denWeenen en Pesth gevolgd. De Sultan is den 5 te Rutschuk aangekomen en aldaar begroet door prins Karei van Roumeniedie zich met zijne ministers van buitenl. zaken en van oorlog derwaarts bege ven had en met groote eerbewijzing ontvangen werd. Den volgenden dag voer de Sultan de Bosphorus binnen gevolgd door 60 stoombooten, die hem te gemoet waren gevaren. Den 1 is het gewezen gebouw van het ministerie van financiën te Konstantinopelwaarin belangrijke stukken bewaard werden door de vlammen vernield. 17 Wegens de jongste zamenzwering in hechtenis geno men personen zijn naar het binnenland verbannen. De afzonderlijke pogingen der consuls ten behoeve der israëlieten in de Donau-Yorstendommen vruchteloos gebleven zijnde, is door hen eene gezamenlijke audiëntie bij prins Karei verzocht. V li li Ei KNIttSi STAT EN De Senaat heeft wederom de benoeming van eeneu gezant te Weenen gecasseerd. In Alabama zijn 30000 blanken en 50000 negers als kie zers ingeschreven. MEXICO. Aangaande het proces tegen den Keizer zijn nog de vol gende bijzonderheden bekend geworden: Den 5 Juni vonden hem de belgische en pruisische gezanten en de 4 ontboden advocaten in de gevangenis te Queretaro bedlegeriglijdende aan hevige dyssenterie en kwaadaardige leverziekte. De oos- tenrijksche en italiaansche gezanten volgden spoedigmaar aan den franschen werd niet vergund de hoofdstad te ver laten. De pruisische gezant en 2 der advocaten begaven zich naar San Luis Potosi, om Juarez tot genaue te bewe gen de overige gezanten wendden gedurig pogingen aan bij de republikeinsche generaals en hielden raadplegingen met de beide andere advocaten. Den 14 werden alle gezantelf, onder bedreiging van den kogelgelast Queretaro te verlaten. Zij zetten toen hunne pogingen te Mexico schriftelijk voort, maar met even weinig vrucht als de inwoners van S. Luis Potosi, die een verzoekschrift ten gunste des Keizers inzonden. De Keizer isdoor zijne ongesteldheid niet bij de zittingen van den krijgsraad tegenwoordig geweest. Zijue beide ver dedigers kweten zich loffelijk en voerden o. a. aan dat hij steeds volstandig geweigerd had de provincie Sonora aan Erankrijk aftestaan, en dat de schuld van het voortduren van den krijg aan Juarez lag, wijl deze de hem door Maximiliaan, na het. vertrek van het fransche leger, gedane voorstellen om eene volledige amnestie te verleenen aan allen die het Kei zerrijk of den Keizer gediend hadden had afgewezen zoodat de Keizer in het belang zijner aanhangers wel verplicht was geweest om den strijd vol te houden. Toen het bericht van de executie des Keizers den 20 in de hoofdstad kwam verlieten de oostenrijksche en belgische vrijwilligers en de fransche contra-guerillas hunne posten en weigerden zij langer dienst te doen. Marquez gaf daarop het bevel over aan genl. Taveradie met Diaz in onder handeling trad. Het lijk van Maximiliaan is ter beschikking van den prui- sischen gezant gesteld. Escobedo is tot opperbevelhebber van het leger benoemd. Diaz heeft bevolen om de buitenlandsche verteseuwoor- digers die het republikeinsche bewind niet willen erkennen tc arresteeren. De genl. Vidauri is den 7 Juli gearresteerd en denzelfden dag doodgeschoten. De genls. Castillo en Otero zijn mede gefusilleerd. Canules heeft zich tot gouverneur van Tamaulipas opgeworpen. 3000 Juaristen zijn naar Matamoras geruktom die plaats te bezetten. Juarez heeft eene aanzienlijke macht afgezonden om Lozada (die zich aan het hoofd van 10 of 12000 man onafhankelijk heeft verklaard) tot onderwerping te brengen. BIN N EN L, AND. De Koning is den 2 van het Loo en prins en prinses Hendrik zijn den 3 uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. De Groothertogin van Mecklenburg-Strelitz heeft den 5 's Gravenhage verlaten na aldaar eenige dagen te hebben vertoefd. Ter gelegenheid van den verjaardag der Kouiugtn van Zwedendie zich thans te 's Hage bevindtis ten hove diner gehouden en daarna thé-dansant op het Huis de Dauw (van prins Frederik), alwaar eene prachtige illuminatie in de tuinen was ontstoken. Prins en prinses Hendrik hebben zich den 8 naar öoest- dijk begeven. Militaire zaken. De verlofgangers der lichting van 1863, behooreude tot de infanterie, grenadiers en jagers, vesting-artillerie, pontonniers, mineurs en sapeurszijn van 5 Sept. tot 14 Oct. onder de wapenen geroepen, ten einde in de behandeling van het naaldgeweer geoefend en bekwa mer manschappen voor de schutterijen te worden. De Koning heeft de oprichting bevolen van eene neder- landsche vereeuiging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en daarvoor een°hoofdcomité benoemdonder het voorzitterschap van den oud-minister Dr. J. Bosscha. Nieuwe Ondernemingen. S. J. graaf v. Limburg Slirum te 's Hage heeft concessie gevraagd tot het aanleggen van railrouten van Arnhem naar Nijmegenenvan Arnhem naar Velp. Feesten. Den 2, 3, 4 en 5 is te Dordrecht het 8a. zangersfeest gevierd waartoe verschillende liedertafels waren opgekomen. Het orchest Stumpjf assisteerde bij de uitvoe ring, terwijl de muziek van het 5e. reg. inf. zich in het openhaar deed hooren. Het volgende feest zal in 1869 te Rotterdam plaats hebben. De Maatschappij ter bevordering der bouwkunst heeft den 7 en 8 te Amsterdam het feest gevierd van haar 25jang bestaan bij welke gelegenheid eene tentoonstelling van bouwkundige teekeningenplatenmodellen enz. geopend is in de localen der academie van beeldende kunsten. De feestreden werd gehouden door den heer Th. v. IVeslhreene. Bij de harddraverijden 4door 16 paardenin den Beemster gehouden, is de prijs gewonnen door Snel en de premie door Fliegbeide moorkoppen behoorende aan den lieer G. Eecen te Oudcarspel. Inwijdingen. Den 7 is de ijzeren brug over de Maas te Roermond plechtig geopendin tegenwoordigheid van de ministers van binn. zaken en van justitie, 's Kouings commissaris in Limburg en andere ambtenaren. Verschil lende volksfeestenconcerten enz. werden gehouden en den volgenden dag voortgezet. Den 7 werd het herbouwde Muzeum Boymans te Rotterdam feestelijk geopend. Niettegenstaande bij den brand vele kunstschatten zijn verloren gegaan is door schenkingen en aankoopeu weder eene belangrijke verzameling van schilde rijen voorhauden. Aanbestedingen. Den 3, te Utrecht, bij herbesteding volgens gewijzigd bestek het maken van het stationsgebouw, minste inschr. Bosman en F. IVansinkvoor f 186,000. Rampen. In den avond van den 1 zijn te Heukelom 17 huizen en 7 hooibergen verbrand. In denzelfden nacht verbrandde, door het broeien van het hooi, de huizinge van J. Hart in den Schermeer. In den nacht van 45 werd de garancine-fabriek van M. E. Bour, op de Schans bij de Muiderpoort te Amsterdam mede eene prooi der vlammen. De gebouwen waren voor brandschade verzekerd maar niet eene ter aflevering gereed liggende partij garancineter waarde van f 30,000. Te Beesd ziju in den vroegen morgen van den 5 drie huizen afgebrand. Maatschappij van Weldadigheid. Te Veenhuizen zijn 4 gevallen van lepra voorgekomen. Men heeft onverwijld gezorg voor afzondering der lijders. Veepest. Van 28 Juli tot. 3 Aug. kwam slechts één geval voor, en wel te Uud-Alblas in Zuidholland. Behalve het aangetaste rund werden nog 6 andere afgemaakt. KoLONiëN. Voor de noodlijdenden door de aardbeving op Midden-Java heeft de handelsstand te Samaraug circa t 4500 bijeengebracht en de loge aldatir 500 beschikbaar gesteld. In de residentie Djocjocarta wordt het aantal doo- den op 300 en de schade van particulieren op 4 miljoen geschat. de maatschappij te vormen. Van wege haar aanleg inborst en karakter is zijonder het noodige toezigt,daarvoor wel vatbaar. En door haar op deze wijze te helpenzal zij naar wij hopen en vertrouwen bewaard worden voor een valwaarvoor, helaasvelen van haar geslacht en stand juist op dien leeftijd 't. meest zijn blootgesteld. Helpt dan hier, onder Gods zegen dien val vóórkomen Met de inzameling en het rigtig beheer en gebruik uwer giften waarvan in deze Courant melding zal gemaakt wor den willen zich volgaarne de ondergeteekenden belasten. fTVQnUIV^r^Kn-I>red'" !le Alkmaar. J. J. SCHRIEKE, Koopman, j De maatschappij «tot nut van den Javaan" telt volgens haar eerste verslag (28 Augustus 186630 Juni 1867) op het oogenblik 850 leden. Er hebben zich tien afdeelin- gen geconstitueerd als Meeden met 51 ledenArnhem met 65 leden Zwolle 24 Groningen 50 Sneek 52 Docknm 15 Alkmaar 51 Schagen 20 Dordrecht 52 r Enschede 27 De maatschappij heeft 54 correspondenten. Omtrent het doel der maatschappij ontleenen wij aan dit verslag het volgende Men verdacht haar van partijgeest en partijbedoeliug men meende, dat wij ons wilden aansluiten bij eenige staatkun dige of kerkelijke rigting, en beurtelings hadden wij ons te verdedigen tegen de beschuldigingdat wij het dogma op den voorgrond stelden of het op 'den achtergrond drongen. Staatkundige en kerkelijke partijschap is, helaas! zoo in- heemsch geworden, dat de verzekering: //wij willen geen partij ziju" voor velen slechts deze beteekenis schijnt te hebbenwij willen eene nieuwe partij stichten. Telkens moesten wij op nieuw verklaren, wat wij hier nog eenmaal herhalen dat onze Maatschappij ofschoon rustende op de algemeene beginselen des Christendoms regtvaardigheid en menschenliefde, geeue staalkundige of kerkelijke partij ver tegenwoordigt; eene nationale Maatschappij wil zij zijn, aan wier arbeid elk Nederlander deel kan nemenvolkomen gerust dat hij daarmede geene partij steunt en evenmin eenige afbreuk doet aan genootschappen of vereenigingen die hier of in Indië werkzaam zijn ten bate van de bewoners onzer Koloniën. Wij willen ons niet dringen in de plaats van Bijbel- of Zendelinggenootschappen; veeleer wenschen wij elke poging te ondersteunen, die tot geestelijke ontwik keling der Javanen wordt aangewend, zoo als ons reglement, Art. 2 uitdrukkelijk verklaart. Elke poging om ons in eene meer exclusieve rigting te breugeu zullen wij nadrukkelijk afwijzen. Iedere opregte overtuigingdie niet aandruist tegen eer lijkheid. regtvaardigheid en menschenliefde, willen wij eer biedigen. //Aan anderen doen, wat wij wenschen dat ons gedaan worde," zonder onderscheid van ras, landaard huid kleur of godsdienstige meening dat is het beginsel der Maatschappij dat moet het kenmerk zijn van haar streven en handeleu. Voor dat beginsel roept zij de medewerking in van geheel het Nederlandsche volkopdat, er, naar de spreuk onzer vaderen door eendragt eene onweerstaanbare magt ontsta, ter bestrijding van al wat met dit beginsel niet overeenstemt. In 't bijzonder wil zij dit beginsel toepassen op Java en zijne aanzienlijke bevolking, die door ons ver drukt en in haar regt verkort wordt. Eene verdrukking, waarvan ons eerlijk volk zich geheel niets of naauwelijks bewust is, tengevolge van de geheimhouding, waarmee men hoogst laakbare handelingen maar al te laug heeft weten te bedek ken. Dien sluijer op te heffen, die laakbare haudelingeu in helder licht te stellen was en blijft het streven der Maatschappij. Daartoe heeft zij in het verloopen jaar vier nommers van den //Noodzakelijken blik op de geschiedenis van Java" uitgegeven en aan hare ledeu verstrekt, en het Hoofdbestuur mogt de voldoening smaken er sympathie en bijval voor te vinden. Het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewa pende dienst in de Nederlanden ontving in 1866 aan renten, collecten legaten en giften 83,394,91 en gaf f 229,944 meer uit. Op de lijst der nog solliciterenden om ondersteu ning staan elf honderd negen en zeventig personen. Zullen daarvan ook sterveneer hunne beurt kwam om iets te trekken? Zijn de onkosten van het hoofdbestuur, distriets- en plaatselijke commissien die bijkans f 5000 bedragen niet voor vermindering vatbaar? Waarvoor wordt die aan zienlijke som vereischt Nog 1169 sollicitanten die wach ten op hulp! Is dat een fonds tot //aanmoediging" van de gewapende dienst Is Nederland onmagtig om aan die krijgs lieden dadelijk te geven, wat zij met der tijd hopen te ontvangen Invaliden die ondersteuning behoeven, moeten niet wach ten. Hun lot moet niet afhankelijk zijn van eene goede of schrale collecte, van den laatsten wil van stervenden. De staat moet voor hen zorgen. Arnh. Cl. Wilt gij voor een goed christelijk doel van uwen overvloed eene liefdegift ten offer brengen helpt dan ons aan eene somme gelds, toereikend om een arm, maar knap, vaderloos meisje van 16 jaren, dat in 't gevaarlijkste tijdperk van haar leven verkeert', in het gesticht Bethel te doen opnemen ten einde haar daar, onder goede leiding en tuchtwaar aan zij allezins behoefte heeft, tot een nuttig mensch in De localen Harmonica alhier zijn den 5 te Amsterdam in veiling gebracht en opgehouden, het groote op f 18250, het kleine op f 3055. Bij Kon. besluit van 7 Aug. is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Harderwijk de heer J.J. de Lange, thans in dezelfde betrekking te Kortgene. De officier van administratie 2e. kl. IV. F. Gouwe wordt den 16 in dienst gesteld op het raderstoomschip de Valk thans liggende in het Nieuwe Diep. Ouder //Engeland" deelen wij mededat de uitvoer van vee derwaarts uit het Noorderkwartier weder is toege staan. Als plaatsen van inscheping zijn aangewezen Nieu- wediep en Medemhlik. Men verneemtdat het gunstig bekende muziekcorps van het 7e regiment infanterie zich op Dingsdag 20 dezer zal doen hooren bij de buitensocieteit. Door onvoorziene omstandigheden is genoemd corps verhinderd den 11 op reis te gaan, zoodat de matinée musicale op dien dag niet kan doorgaan. «EMKEXTEKAAB. Zitting van den 7 Aug 1867, No. 13. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren J. Helliny en T. L. Koorn. De vergadering geopend ztjudeworden 1. De notulen van de vorige vergadering gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. 2. Is door de daartoe door den Voorzitter aangewezen commissie overgegaau tot het onderzoek der geloofsbrieven van de tot leden van den Gemeenteraad herbenoemde heeren J. Maclaine PontMr. J. E. Nuhout van der Veen J. C. Vonk, P. A. van der Drift en J. G.A. Verhoejf, welke com missie na den afloop van het onderzoek rapport uitbrengt en ten gevolge waarvan op de daarin vervatte conclusie ach tereenvolgend tot. de toelating der benoemde heeren is besloten. Daarna worden gelezenen voor zooveel zij reeds ter lezing voor de leden hadden gelegenin dadelijke be handeling genomen 3. Eene missive van Gedeputeerde Staten, houdende ver zoek om vóór ull°. Augustus aanstaande te willen berigten of alhier de jaarwedde van den Burgemeester en den Secre taris naar des Raads meening behoorlijk is geregeld en zoo nietop welk bedrag zij dan voor ieder zoude moeten wor den bepaald. Gesteld in handen eener speciale commissie van vijf leden om beriqt en raad, waartoe worden benoemd de heeren Mr. P. A. 'de Lange, J. G. A. Verhoejf. Jr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir, M. Cohen Stuart en P. Bruinvis de Lange. 4. Eene missive van dezelfden ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 12 Juuij 1.1., strekkende tot het tijdelijk opnemen eener som van 15000. Voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie van financiën. 5. Rapport op de rekening van de stads apotheek over den jare 1866. Op de conclusie van het rapport goedgekeurd en vastge steld tot een bedrag van f 4359,804 f» ontvang en h nu 3762,801 in uitgaaf, met een batig saldo van f 597, 6. Rapport op de suppletoire begrootiug voor de stads apotheek voor den jare 1867. Op de conclusie van het rapport met eenige wijzigingen vastgesteldmet toekenning van een verhoogd subsidie uit de gemeentekas van f 697,931- 7. Rapport op de begrooting voor de stads apotheek voor den jare 1868. Met eenige wijzigingen in ontvang en uitgaaf vastgesteld tol een bedrag van f 3783. met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van f 1143. 8 Rapport op de begrootiug voor het mannen- en vrou wen gasthuis voor den jare 1868. Met eenige wijzigingen vastgesteld tot een bedrag van f 6740,-— in ontvang en uilgaaf, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van f 1000, 9. Rapport vau de den 10 Julij 11. benoemde speciale commissie tot het onderzoeken der gemeenterekening over het jaar 1866. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. Van Burgemeester en IVethouders. 10. Rapport op het verzoek van B. A. Stikvoorlom ont heffing van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over 1867, ad f 2,924-, op grond, dat die aanslag voor hem te bezwarend is. Besloten', den adressant te kennen te geven, dat er geene termen bestaan om in zijn verzoek te treden daar zijn be zwaarschrift te laat is ingediend en bovendien zijn aanslag overeenkomstig de bepalingen der verordening is geschied. 11. Voorstel tot opheffing van het gymnasium met den dag der opening van de Rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus, tot het oprigten met dat tijdstip van eene latijnsohe school, met, den heer Dr. J. J. de Gelde) als rector, op zijue tegenwoordige jaarwedde en genot van vrije woi.tng, tot het verleenen van een eetvol ontslag aan den hulponderwijzer *Jj. van Zanten Jr., met behoud zijner jaar wedde over het volle jaar 1867 en aan het collegie van curatoren over het gymnasium en de openbare jongensschool, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten en tot het verleenen van magtiging aan Burg. en Weth. tot het ont werpen van de verder daarvoor benoodigde regeling. Gesteld in handen van curatoren over het gymnasium en de openbare jongensschool om berigt en raad. 12. Rapport op het verzoek van J. van der Haagen. om vergunning tot het, plaatsen eener nieuwe mestfaalt aan de Liudengrachtin denzelfden vorm als bij de stads vest aan de Eriesche brus nu de aldaar gestaan hebbeude mestkui is weggeruimd. 13. Rapport op het verzoek van den cipier van het huis van bewaring alhier, G. E. Schlüter, om, evenals zijn vo°r ganger, in het genot eener jaarlijksche gratificatie van fW te mogen worden gesteld, of dat vau gemeentewege bij e deputeerde Staten pogingen wordeu aangewend tot verhoo- n-jng zijner vaste jaarwedde als zoodanig. Nos. 12 en 13 Ier lezing voor de leden op de secretarie ne lerqelegd. 14: Verzoek van bestuurders der Vereeniging ter viering van den gedenkdag van Alkmaar's Ontzet in 1573 te Alk-

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2