ALKMAARSCHE COURANT No. 33. Negenenzestigste Jaargang. Zondag 18 Augustus. #fficiccl (öcbccltc. 0Slckc(i|b0c{ic Berichten. pk ui se sr. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents. Iranco per post 4. Brieven franco aan de Uitgevers tiERM". COS T ER ZOON. De Advertentiën kosten vaü 1 5 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau ALKMAAR brengen bij deze ter kennis der ingezetenen de navolgende in de Staats-Couraut van den 15 Augustus 186^ voorko mende berigten ten aanzien van den invoer van vee enz. in Engeland Bij order in council van Hare Majesteit de Koningin van Groot-Britannie van 3 Augustus 1867, is, met wijziging van de order van 24 Maart 1866 (houdende verbod van invoer in het vereenigd Koningrijk van vee, komende uit Neder land), de invoer in de havens van het vereenigd Koningrijk vergund van veeafkomstig uit de provinciën Zeeland Overijssel en het gedeelte van Noord-Holland benoorden het IJ, komende uit de havens van Vlissingen, Zierikzee en Brouwershaven in Zeeland Zwolle en Kampen in Overijssel en het Nieuwedicp en Medemblik in Noord-Holland onder voorwaarde dat dit vee niet gelijktijdig aan boord zij geweest met vee komende uit of zich bevonden hebbende in het ge deelte van Nederland waarop de genoemde order vau 24 Maart 1866 van kracht blijft, of komende uit of zich be vonden hebbende in eenig ander gebied, waaruit invoer van vee in Groot-Britannie verboden is. De invoer blijft nogthans onderworpen aan de thans van kracht zijnde of nog door de lords van gezegden council of eenige plaatselijke autoriteit, onder de bevelen van die lords, vasttestellen voorschriften op den invoer van vreemd vee of schapen in Groot-Britannie. Verder is bij dezelfde order de invoer in Groot-Britan nie toegestaan van vee, dat in wagens van den Sambre- en Maasspoorweg door Nederlandsch Limburg wordt vervoerd vau plaatsen buiten Limburg van waar de invoer van vee in Groot-Britaunie niet is of niet zal worden verboden, en onder voorwaardedat de doorvoer zonder eenig oponthoud in Nederlandsch Limburg plaats hebbe. Bij order in council van Ilate Majesteit de Koningin van Groot-Britannievan 3 Augustus 1867 is, met wijziging van de order van 27 Junij 1866 de invoer in Groot-Bnt- tannie van horens, hoeven, ruwe of versche huiden van vee uit de provinciën Zeeland, Overijssel en het gedeelte van Noordholland benoorden het IJ toegestaan, onder voorwaar dedat die voorwerpen zich niet gelijktijdig aan boord be vinden met vee of schapen, horens, hoeven, ruwe of ver sche huiden van vee, komende uit of zich bevonden heb bende in eenig deel van Nederlandwaarop de orders van 24 Maart en 27 Junij 1866 van kracht blijvenof komende uit of zich bevonden hebbende in eenig ander gebied of plaats, Tan waar de invoer van vee, schapen, horens, hoeven, ruwe of versche huiden in Groot-Britannie verboden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 16 Aug. 1867. Be Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zich in de vorige week binnen de gemeente Rotterdam enkele gevallen van Cholera Aziatica hebben voorgedaan, echter van geen epidemischeu maar geheel van sporadischen aard. Dat de voorzigtigheid gebiedt de ingezetenen te waar schuwen tegen overdreven angst, een ongeregelde levenswijze, onzindelijkheid en onmatig gebruik van verkoelende spijzen en dranken terwijl de ingezetenen met aandrang worden ver zocht met het Gemeentebestuur, even als het vorige jaar is geschiedmede te werken om te voorkomendat door vuile stralen en riolen, stank worde verspreid. Eindelijk wordt nog opmerkzaam gemaakt, dat als drink water zeer wordt aanbevolen gebruik te maken van het water uit de stadspomp bij de Groote Kerk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 17 Augustus 1867. De Secretaris, SPANJAARDT. De binnen de gemeente Alkmaar verblijf houdende onge huwde verlofgangers der ligting 1863 van de regimenten in fanterie, met inbegrip van de grenadiers en jagers, de re gimenten vesting artillerie, het korps pontonniers en het bataillon mineurs en sappeurs, worden verzocht op Maan dag 19 Augustus aanstaande des morgens van 9 tot 2 ure. persoonlijk hunne verlofpassen ter gemeente-secretarie te bezorgen. POLITIE. Ter terugbekoming is aan liet commissariaat van politie voorhanden het navolgende cevondene als: ongeveer 50 stuks blaauwe vorstpannen eene duimstok, een beursje met geld en eene vrouwemakwaarin o. a. eene tilveren vingerhoed. In eene vergadering van ongeveer 300 tabaksplanters en handelaars, den 5 te Kassei gehouden, is met alg. st. be sloten, dat de helling eener Boudsbelasting op de tabak eene noodlottige zaak zoude zijn. Het Frankfurter Journal, dat een verslag gaf van eene dergelijke bijeenkomstis in beslag genomen. De vroegere gezant van Hannover te Berlijn b'\v. Stock- housen, onlangs gevangen genomen als verdacht van deelne ming aan eene samenzweringiszonder een verhoor te hebben ondergaan, weder op vrije voeten gesteld, naar men meent op voorspraak van den franschen gezant. In den nacht van 14 15 is een ernstige brand uitge barsten nabij de domkerk te Frankfort, waardoor verscheidene gebouwenbenevens het dak en het orgel dier kerk vernield en 3 menscheu omgekomen zijn. Den 15 heeft de Koning, op zijne doorreis van Ems naar Kasseihet tooneel vau de ramp bezocht. De Bondsraad is dien dag door graaf Bismarck geopend. De heer Delbrück is tot chef van het personeel der Bonds- kanselarij benoemd. De heer Firchow heeftop het voorbeeld van den heer Jacoby, aan meer dan ééne kiesvereeniging kennis gegeven dat hij ditmaal geen mandaat voor den Rijksdag aanvaarden zal. HESSEN-DARMSTA8IT. De postovereenkomst met Pruisen is bij de Kamer inge diendPruisen voorziet in de dienst der posterijen, waarvoor het jaarlijks 40000 fi. uitkeert, het benoemt de hoogere en in overleg met de hessische regeering de lagere ambtenaren de laatste zooveel mogelijk uit de inboorlingen. OOSTEN! RUK. De vervanging van den kort geleden tot stadhouder van Boheme benoemden graaf Hartig door prins Adolf Auersperg is geschied, omdat zijne onbekendheid met de czechische taal eene bron van eindelooze verwarring voor den Landdag was. Bij besluit van deu minister van eeredienst is de evan gelische opperkerkeraad gereorganiseerd. De Keizer heeft de jaatlijksche toelage van 41660 tot 50000 fl. verhoogd. De Keizer heeft de leiding der beraadslaging met de commissie voor de gemeenschappelijke aangelegenheden op gedragen aan de ministers Taufe en v. Becke en de heeren Lonyay en Gorooe. De hongaarsche commissie heeft als grondslag voor het door Hongarije te dragen aandeel in de Rijks lasten, aangenomen het bedrag dat tegenwoordig door dat koningrijk wordt bijgedragen. iïAbl E. De te Milaan met Oostenrijk gevoerde onderhandelingen over de teruggaaf van venetiaansche heseheidenen kostbaar heden hebben tot, niets geleiddoordien de italiaansche re geering de ontwerp-overeenkomst niet wil bekrachtigen: de italiaansche commissaris, graaf Cibraiodie haar zeer billijk acht, heeft daarom zijn ontslag genomen. Het punt ui kwestie betreft 600 boekdeelenzijnde eene verzameling rapporten van venetiaansche gezanten in Duitsehlar.d. De Senaat heeft, den 12 de wet op de kerkelijke goederen aangenomen met 84 tegen 29 st. In de eerste 6 maanden des jaars zijn in het koningrijk 32074 en in de week geëindigd 1 Aug. alleen op Sicilië 3521 menschen aan de cholera overleden. De aartsbisschop van Palermo is er door aangetast en die van Monreale is er aan bezweken. In eene talrijk bezochte volksvergadering te Bologna is besloten, vdat de opheffing van het wereldlijk gezag van den Paus onmisbaar is voor het welzijn van Italië en van de geheele wereld dat Rome de hoofdstad van Italië is en dat de romeinen het hun opgelegde juk moeien afschudden." Voorts werd het genoegen der vergadering betuigd over de aanneming van de wet tot vervreemding der kerkelijke goederen. KERKELIJKE STAAT. De Koningin-weduwe van Napelszuster van den Aarts hertog Albrechtis te Albano hij Rome aan de cholera overleden in den ouderdom vau 51 jaren. FRANKRIJK. De Keizer heeft 50000 fr. beschikbaar gesteld voor de reis van Gustave Lambert naar de Noordpool, en 2000 fr. geschonken aan het zeemanshuis te Dover. Den 8 is Z. M. naar het kamp van Chalons vertrokken wordende tot het station uitgeleid door de Keizerinden Koning van Portugal en den hertog v. Coimbra. Den 10 hebben de Koning en Koningin van Portugal en hun broeder Parijs verlaten en zich naar Bordeaux begeven. In die stad heeft den vorigen avond een hevige brand ge woed bij een handelaar, waarbij 80 mensehen door eene ont ploffing van petroleum gekwetst zijnvoor sommige met doodelijke gevolgen. De Koning heeft voor 5000 fr. ten behoeve der slachtoffers ingeschreven. Door den Keizer en de Keizerin zijn aanzienlijke giften geschonken. De 3 westelijke provinciën van Neder-Cochineliinabij proclamatie van 25 Juni bij de fransche bezittingen inge lijfd waren een toevluchtsoord voor zeeroovers en onrust stokers. De troepen hebben zonder tegenstand 4 steden bezet, waarvan de poorten door de mandarijnen met goed vinden der bevolking werden geopend. 750 Inzenders op de wereldtentoonstelling hebben recla mes ingeleverd tegen de uitspraak der jury. Te Marseille zijn 3 van de 4 liberale candidaten voor de arrondissementsraden gekozenook te Nantes en S. Etienne hebben de liberalen de meeste stemmen bekomen. De liberale bladen trekken te velde tsgen den prefect van Haute-VienneBoby la Chapelledie een schoolmeester 2 malen naar eene klemere gemeente verplaatst en ten laatste, toen hij de r. c. kerk verlaten had ontslagen heeft. Volgens het Journal de Bruxelles heeft de regeering eene nota gericht aan den Groothertog van Luxemburg waarin de toetreding van het groothertogdom tot het nieuwe Tol verbond als onregelmatig en strijdig met de onzijdigheid be schouwd wordt, omdat het Tolparlement zich ter behandeling van staathuishoudkundige aangelegenheden met den Noord- duitschen Rijksdag zal vereenigen. De maarschalk Vaillantminister van liet Huis des Kei zers heeft zijne inschrijving groot 100000 fr. in de leening der slad Dyon van 1863, die stad aangeboden zonder voor waarde, maar met den wenschdat dit bedrag strekken moge tot eersten steen voor een monument van Bossueldie aldaar geboren is. De regeering heeft op nieuwzonder daarvoor reden te geven de vergunning geweigerd om te Parijs een interna tionaal congres van arbeidersvereenigingen te houden. De heer Schneider, voorzitter van het Wetg. Lichaam is door den Keizer van Oostenrijk tot grootkruis der orde van Frans Joseph en door den Sultan tot grootkruis der Medjidié- orde benoemd. EUGELAD». Den 9 heeft het Lagerhuis 25000 toegestaan tot dek king der kosten van ontvangst van den Sultan en den Onder koning van Egypte; verder heeft het van de 116,000, aangewezen voor de britsche afdeeling der parijsche tentoon stelling, 15000 bestemd tot aankoop van voorwerpen op dezelve. Het voorstel van het Hoogerhuis, om het aantal bisschop pen der anglieaansohe kerk te vermeerderenis door het Lagerhuis goedgekeurd, maar met bepaling, dat het buiten bezwaar der schatkist geschieden en geen aanleiding geven zal tot uitbreiding van het aantal kerkelijke leden in het Huis der Lords. Het Hoogerhuis heeft den 12, op voorstel van lord Derby, besloten genoegen te nemen met de beslissing van het La gerhuis omtrent de amendementen op de reform-bill, behoudens 2 amendementen van gering belang, op behoud waarvan het Lagerhuis vervolgens verklaard heeft niet verder te willen aandringen. De Koningin heeft de bill bekrachtigd. De minister voor de indische zaken heeft in het, Lager huis medegedeeld, dat het indische deficit van 186667, hetwelk op 7000 geraamd was, in werkelijkheid meer dan 2,400,000 zal bedragen. De regeering heeft de in het Huis der Gemeenten aan hangige wet, strekkende tot het verbieden van openbare bijeenkomsten in de koninglijke parken ingetrokken. ivENEMAKKEN. De uitgenoodigde fransehe schrijversdie in de 3 laatste jaren blijken van sympathie voor Denemarken gegeven hebben, zijn den 12 te Korsör ontscheept en met buitengewone geest drift ontvangen. Te Kopenhagen is hun een prachtig banket aangeboden. Eene deputatie uit de gebannen sleeswijkers heeft de fran sche journalisten een adres aangeboden, tot dankbetuiging voor hunne belanglooze deelneming in het lot vau Noord- Sleeswijk en voor huune pleidooien tot verdediging van de rechten der noordsleeswijksehe denen. De godsdienstoefening in de r. c. kerk op den Napoleons dag is door den Kroonprinsden president-minister, de fransche gasten en een talrijk publiek bijgewoond. De parijsche Emancipation deelt een afschrift mede eener verklaring van een duizendtal hier te lande gevestigde ach tingswaardige duitschers, nopens de billijke en welwillende bejegening steeds van de regeering en de bevolking onder vonden. K U S E A N E3 Met Bokhara is de vrede gesloten. De regeering heeft eene engelsche maatschappij concessie verleend tot het aanleggen eener telegraaflijn naar Britsch- Indie, over Teheran. T li K KW E. Ie Memorial diplomatique verzekertdat de Sultan zijn verblijf te Pesth bekort heeft, wegens de dreigende houding der grieksche regeering. Bij zijne doorreis te Belgrado heeft hij geweigerd de Servische overheid te woord te staan ver moedende dat Vorst Michaël opzettelijk thans naar Parijs was gegaan om hem te ontwijken. Volgens grieksche berichten handhaven de cretasche op standelingen zich steeds in hunne sterke stellingen bij Sfakia en hebben zij de aanvallen van Omer-bassa herhaaldelijk afgeslagen. De bevelhebbers der oostenrijksche oorlogschepen in de wateren van Candia zijn door hunne regeering gelast, de vluchtelingen die zich aanmelden optenemen en in Turkije in veiligheid te brengen. De Porte heeft geprotesteerd tegen het overbrengen van cretasche gezinnen door vreemde schepen naar Griekenland en volgens grieksche opgaven heeft Omer-bassatoen de russische s. b. n. Butakoff hem kennis gaf van zijnen last om de in de spelonken gevluchte vrouwen en kinderen aan boord te nemen geantwoord dat hij de inscheping niet ge- doogen en een verder vertoef van russische schepen als eene schennis der blokkade beschouwen zou en toen hij ver nam dat ook fransche schepen van gelijken last voorzien waren de kust doen bombardeeren om de vluchtelingen naar het gebergte te jagen. Ook zoudenondanks de stappen der consuls, den 19 Juli weder 25 vrouwen en kinderen door de turken vermoord zijn. Ter wederlegging dezer tijdingen nopens een bombarde ment enz., wordt uit Konstantinopel gemeld, dat nog op 1 Aug. een fransch oorlogsvaartuig 1200 uitgewekenen in den Pyraeus heeft ontscheept en dat de russische schooner Bom- bory 450 andere heeft aan boord genomen. De Sultan heeft zijne ministers verzekerd dat de welwil lende ontvangst, hem door buitenlandsche regeeringen bereid, hem gesterkt heeft in deu weusch om al zijne onderdanen zonder onderscheid, dezelfde bescherming te zien genieten, en dat hij zich opgewekt gevoelt om het openbaar onder wijs te bevorderen, de middelen van gemeenschap uittebrei- den en eene deugdelijke administratie te organiseeren. De minister vau bmu. zaken der Donau-Vorstendommen Bratiano heeft zijn ontslag genomen. De overige ministers hebben daarop hun ontslag aangeboden hetwelk is aange nomen. VEREENKJ DE STATEN. Den 17 Juli heeft de Senaat eene wet aangenomen, in houdende dat kleur noch ras eene belemmering mag zijn voor het bekleeden van staatsbetrekkingen in liet federaal district Columbia.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1