Jugczoubcu 5? 1 aikcu iï&tabs ilicuius. kantongerecht. behgercmre stam». iHarfcl- cu ficur0Ücric!ttcu. luisterrijk onthaald worden hebben zicli in Catalonie weder 3 en Arragon 2 oproerige benden vertoond, die onder aan voering van Contevas en de leus //leve de vrijheid!" de spoorwegen en telegraafdraden vernielden en de gemeen- tekasssen te platten lande vermeesterden. De kapitein- generaal heeft te Barcelona de krijgswet afgekondigd 500 liberalen uit de stad gejaagd, eene sociëteit doen sluiten en troepen afgezonden, door welke 36 gevangenen zijn gemaakt. De uitgezette personen moeten binnen 24 uren Catalonie verlaten, op strafle van deportatie naar Fernando- Po. Op naam van den genl. Prim zijn 2 proclamatieu ver spreid waarbij de natie en het leger worden aangespoord om tegen de despotieke regeering optestaan. Den 21 is een groot gedeelte des lands en daaronder de hoofdstadals maatregel van voorzorgin staat van beleg verklaard. Uit Madrid zijn 5 regimenten infanterie en 3 eskadrons ruiterij naar de oproerige gewesten gezonden. FltANHKIJH. Den 12 en 13 is te Parijs de wedstrijd der harmonie- en zanggezelschappen gehouden, waaraan meer dan 300 fransche, belgische en duitsche vereenigingen hebben deelgenomen. Beide keeren hebben //de vereenigde liefhebbers" van Hoei de overwinning behaald. Uit de kas van een zweedsch juwelier in het tentoonstel lingsgebouw is voor 30000 fr. aan paarlen behoorende aan de Koningin van Zweden, gestolen. 5 Personen zijn als verdachten in hechtenis genomen. Op 12 kassen, behoorende tot de 17e klasse (porcelein en plateelwerk) zijn berichten gehecht, dat de tentoonstellers de hun karig toegemeten bekrooningen afgewezen hebben omdat aan de keizerlijke fabriek van Sèvres, ofschoon buiten mededinging, 2 gouden en 22 zilveren medaljeszijn toegekend. De Keizerin heeft, den 14 de aan het departement van openbaar onderwijs geopende tentoonstelling van voorwerpen vervaardigd op de staatsscholen en leerinrichtingen bezocht. De Koning van Griekenland is in den avond van dien dag in het kamp van Chalons aangekomen waar zich mede prins Humbert van Italië bevond. Den 17. 's morgens zijn de Keizer en de Keizerin van daar naar Salzburg vertrokken. Den 17 is de prefect uit Perpignau met eene afdeeling gensdarmerie naar Céret gegaanwaar 50 gewapenden de spaansche grenzen wilden overschrijden. Op den Napoleousdag heeft de Keizer den minister van binn. zaken geschreven dat de landbouw-enquête de behoefte heeft aangetoond van een volledig net van gemeentewegen dat hij derhalve het hem voorgelegde plan om dat net met subsidiën van de gemeentende departementen en den Staat, in 10 jaren te voltooien, heeft goedeekeurd, met be paling dat een fonds zal gesticht worden om de gemeenten tot. de bedoelde bijdragen in staat te stellen. E IV' G Si E. X ES Het Lagerhuis heeft den 14, bij derde lezing, een regee- ringsontwerp aangenomenhoudende bepalingen op den in- en doorvoer van vee en maatregelen tegen de verspreiding der veeziekte. Na eenige dagen van groote hitte, heeft een storm den 15 de veldgewassen in Sussex, Surrey, Kent en Essex veel doen lijden. Vele schapen werden door den bliksem gedood. Een nieuwe storm met. allerhevigst orrweder heeft den 20 vele gebouwen der'hoofdstad' beschadigd. Den 17 is de Koning van Griekenland te Londen aange komen en den 22 van daar vertrokken. De reform-league, die thans 430 afdeelingen telt, heeft bekend gemaakt dat voortaan haar doel zal zijn om het volk in het nuttig gebruik van het kiesrecht te onderwijzen en om de candidatuur te bevorderen van personen de liberale beginselen toegedaan. Op raad van den heer Bright, zal de league ook de agitatie voortzetten totdat haar laatste wensch (invoering der geheime stemming) vervuld is. Tot gezant te 's llage is benoemd de admiraal Harris thans gezant, te Bernen zulks ter vervanging van sir Milbanke- H uskisson. De zitting van het Parlement is den 21 gesloten. DENEMARKEN. De fransche bezoekers zijn den 17 bij den Koning ten gehoore toegelaten en den volgenden dag naar Zweden ver trokken waar hun te Stockholm een schitterend onthaal bereid is. BINNENLAND. De Koning en de Koningin van Zweden en prins en prinses Frederikbenevens hunne dochters, zijn den 19 van het Huis de Pauw naar Berlijn vertrokken. De Koning en de prinsen v. Oranje en Alexander waren den 15 weder naar het Loo gekeerd gelijk prins en prinses Hendrik naar Soestdijk. De prins en prinses v. IVales zijn den 18. 's avonds te G uren, met het stoomjacht Osborne, te Dordrecht gekomen, vanwaar zij 4 uren later hunnen tocht met eene pruisische rivierboot, hebben vooitgezet. De prins heeft incognito de Groote kerk bezichtigd. De zweedsche Koningin heeft 50 behoeftige gezinnen te 's llage en 10 te Voorschoten elk met 7 10 beschonken. Nieuwe Ondernemingen. Aan 3 heeren te Harlingen is vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigersgoederen en vee tusschen Harlingen en het Nieuwediep. Evangelische Alliantie. De bijeenkomst te Amsterdam is den 18 geopend met eene feestreden door prof. v. Oosterzee, naar aanleiding van Hand. 28, 14b en 15, in de Nieuwe kerk. 's Avonds werden de leden in het Park ontvangen. Den 19 werd de eerste zitting in de parkzaal gehouden. Uit. het buitenland zijn vele aanzienlijke en geleerde personen tot bijwoning der vergaderingen overgekomen. Feesten. Den 19 is het jaarlijksohe volksfeest te Zwolle gehouden, ditmaal bestaande in riugrijdenroeien, mast- klimmen tobbespel en zakloopen muziek der d. d. schutterij en van de huzaren uit Deventer, illuminatie en vuurwerk. Het Muziekkorps der Grenadiers en Jagers is uit- uitgenoodigd eenige concerten te geven in de Agricultural- Hall^ te Londen. Inwijdingen. Den 19 is de nieuwgebouwde r. e. kerk te Nieuwveen ingewijd door den bisschop van Haarlem. De protestanten bewezen op verschillende wijze hunne belang stelling, o. a. door ruimschoots bijtedrageu voor een vuur werk dat 's avonds werd afgestoken. Aanbestedingen. Den 19 te Enschede, het bouwen eener stoomkatoenspinnerij en verwerij voor den heer N. H. ter Kuileaan 11. Tönisvoor 7 27926. Den 22, door het prov. bestuur var» Noordhollandhet maken van een paalregel op de krib langs het Krabbegat te Enkhuizen minste insehr. B. Beukenkamp te Wieriugen voor 7 3798. Den 23 te Amsterdam, door de Nederlaudsche Bouwmaat schappij het dempen van een gedeelte singelgracht bij de Weesper-barrière, aan Gebrs. Schoonenburg, voor f 18590. Bouwwerken. Den 19 is de restauratie van het noorder transcept, der S. Janskerk te 's Hertogenbosch voltooid. De gevel bevat, behalve eene groote menigte kleinere, 60 le- vensgroote beelden. Giften. Een onlangs overleden ingezeten van Dordrecht heeft vermaakt aan de r. c. kerk 71500, het r. c. weeshuis f 1000, de r. e. armen f 500, de S. Vincentius-vereeniging 7 300 en de S. Elisabeth-vereeniging 7 200alles vrij van rechten. Wijlen J. Dekker en echtgenoot te Kampen hebben aan de herv. diaconie aldaar f 1000 gelegateerd. Cholera. De ziekte is te Botterdam toenemend zijnde den 21 als daaraan overleden aangegeven 16, den 22 12 personen. Veepest. Van 11 tot 17 Aug. hebben zich slechts 2 ge vallen voorgedaan beide in de gemeente Loosduinen. 15 stuks vee werden dien ten gevolge afgemaakt. Te Utrecht is door vele ingezetenen en te Gorinchem door den gemeenteraad een adres gericht aan den minister van binn. zaken met verzoek de veemarkten aldaar te her stellen. KoLONiëN. Den 14 Juni is den afgetreden gouverneur van Surinameden heer v. Lansbergedoor een aantal geë- mancipeerdenals blijk van liefde en erkentelijkheideen zdveren blad met inscriptie en begeleidende missieve aange boden. Zij begaven zich vervolgens naar den nieuwen gou verneur om dien geluk te wenschen. In eene op 14 dezer te Rotterdam gehouden vergadering van inschrijvers (in de eerste serie groot een millioen gul den) van het maatschappelijk kapitaal der naamlooze ven nootschap Commandiet Kas" is na vaststelling der ont werpstatuten deze vennootschap aldaar als gevestigd verklaard. Door de aandeelhouders zijn 12 Commissarissen gekozen terwijl tot directeuren zij Jjpnoemd de heeren: Clement van Geetruyen. Max IVormser (vroeger chef de bureau bij de Rotterdamsche Bank), Victor van Geetruyen en Edmond van Geetruyen. Op den dag dat Alkmaars ingezetenen zich beijveren den leden der vereeniging van hel Metalen Kruis een feestelijke ontvangst te bereiden schijne het niet ongepast de aandacht van velen hunner tc vestigen op eene zaak die de eer en het geweten van al wie Nederlander is ten teederste raakt. Waarom kloppen onze harten sneller bij het denkbeeld dat de mannen van 1831 juist ónze stad kozen voor hunne gedachtenisviering van schoone dagen Wat eeren we in de gasten die we met ingenomenheid verwachten Ongetwijfeld: den kloeken, hoogen geest die, in een tijd van groote span ning hen naar de wapenen deed grijpen en het leven veil- stellen voor wat zij oordeelden een rechtvaardige zaak te zijn. Hun eerbied voor het recht alzoo, eerbied uit da den b 1 ij k b a a r. Welnu! inden naam des rechts wordt van vele stadgenooten behalve het huldebetoon aan anderen die toon den het lief te hebben, een daad gevraagd, die bewijst hoe ze zeiven gereed zijn tot hetgeen ze in de dragers van 't metalen kri>>° w—dcien. N u j u i s t Want juist van den tijd dien we ons berinneren zullen, den tijd die menige schoone zijde van ons nationaal charakter zoo helder zich deed openbaren, dachteekent ook een natio nale zonde een groote misdaad die moet worden geboet. Van toen af heeft, meer dan ooit te voren, ons volk zich vergrepen aan auderer eigendom en heiligste rechten. Van toen af is onder een zachtaartig volk, tot welks natuurlijke beschermers de loop der gebeurtenissen ons had gemaakt, door ons een stelsel ingevoerd dat allengs de mach- tigeren tot de bedeelden der zwakkeren heeft vernederd, en de zwakkeren tot bet ploegvee eener christelijke natie. Het stelsel dat op den huidigen dag den Javaan dwingt tot een arbeid die hem dagelijks slechts 12 J cent opbrengt, zegge twaalf en een halve cent, terwijl het p k o I 60 Ned. tl'r ij s t zijn hoofdvoedsel, f 13 kost: zoodat een huis vader wiens kinderen hem in zijn werk nog niet kunnen bijstaan, indien hij g a n s c h z ij n dagloon voor die treu rige spijs besteedtiets meer dan 5 ons daarvan kan bekomen omzal men zeggen zijn gezin te voeden of: zich enden zijnen, deu honger bedriegend, helleven te rekken Gode zij dank de volksgeest begint zich te verzetten tegen wat het geweten een gruwel noemt zoodra het eenmaal als een feit is erkend. Niet langer Multatuli alleen wiens geniale arbeid, door eene heilige verontwaardigiug ingegeven, door zijne persoonlijkheid werd gedrukt.: even bezadigde als be voegde mannen hebben de stem verheven tegen deze smet op onze geschiedenis. De hoogleeraar Fruin heeft onlangs in </de Gids", Mr. Mirandolle dezer dagenin de jongste aflevering van het Tijdschrift voor Neêrl. Indie, met helderheid en klem aangewezen wat Nederland tegenover Java te doen staat. We kennen de indrukwekkende woorden der Alkmaar- sche Courant van 21 Juli j.l. n". 29. Zeiven hebben misschien velen met den schrijver daarvan gevraagd »zou Nederland te arm wezen om eerlijk te zijn Maar of daar iets, of daar veel begint te ontwaken, nog altijd is het verre van genoeg. Waarom Tot dusverre mocht een der redeneneen zeer voorname reden van veler onverschilligheid voor deze zaak gezocht worden in hunne onbekendheid met hetgeen Java dragen, dulden, lijden moet van Nederland, dat wil zeggen van iederen Nederlander in het b ij zonder, naar de mate waarin.door hem inde belastingen wordt bijgedragen. Want naarmate hij daaraan meer betaalt is hij meer een bedeelde van den Javaan, moet de Javaan meer opbrengen om zijnentwil. Doch de tijd is gekomen dat wat vroeger verschooning mocht lieeten van sommiger terughouding waar over deze misdaad van Nederland werd geklaagd, een voorwend- s e 1 worden zal. Sedert de maatschappij «Tot nut van den Javaan" zich gevestigd heeft, en begonnen is met de uitgave harer bij uitstek populaire geschriften, die alleen aan officieële en receringsbescheiden ontleend zijn, zal de verklaring dat men//onbekend is met deze dingen, of ze niet //beoordeelen kaneenvoudig het bewijs worden dat men de jaarlijksche bijdrage van f 2,te hoog heeft gerekend om zich instaat te stellen tot het vormen van een zelfstandig oordeel over eene zaak die zoo naauw den goeden naam van ons volken in zooverre den eigenen goeden naam raakt. Wat die maatschappij is en wat ze wil de Alkmaarsche Courant heeft het vaak genoeg medegedeeld. Desniettemin telt ze in deze stad slechts 42 leden. Mag dat zoo blijven Willen wie de handhavers des rechts heden en de volgende dagen jubelend zullen begroeten moedwillig de oogen sluiten voor een onrecht waaraan ze zeiven mede schuldig staan, en waarvan ze overtuigd kunnen wor den omdat die vermeerdering eener pijnlijke maar hoogst noodzakelijke zelfkennis jaarlijks f 2,— kost? Geloove 't wien het lust I Van Alkmaars ingezetenen mogen betere dingen worden verwacht. Dat dan de maatschappij «Tot nut van den Javaan" ervare hoe gegrond die verwachting zij, door menigvuldige toetreding van mannen en vrouwen die niet zich in anderer roem willen verblijden terwijl een hulpelooze bevolking lijdt onder wat zij mede hunne eigene schande moeten noemen. VAN HEIJST. Den 22 is door burgemeester en wethoudersten over staan van regenten, aanbesteed het af breken van de gebouwen langs de Paternoster- en Gasthuisstraten vroeger gediend hebbende tot burgerweeshuis, en van eenige woningen be hoorende tot het gasthuis en het daar ter plaatse optrekken van een nieuw burgerweeshuis waarvoor zijn ingeleverd 10 inschrijvingen, de hoogste a 797,700, de laagste a ƒ71.990, van F. Vester en Jde Graaf alhier. De beeldjes met het schild boven de poort aan de Gast huisstraat oorspronkelijk geplaatst boven de waterpoort van het vroegere burgerweeshuis (de gesloopte kazerne), blijven buiten het bezit van den aannemer. Den 21 is het laatste nummer verschenen van het ruim één jaar bestaan hebbende tVeekblad voor Alkmaar en Omstreken dat zich beijverde om de conservatieve beginselen te verdedigen. De reünisten van het Metalen Kruis zullen bij hunne optochten door de stad vergezeld worden van de leden der scherpschuttersvereeniging als eerewacht. Op Maandag, 26 dezer, zal de trein zich 's morgens van het Doelenvelri langs den Koningsweg, de Paardensteeg den Voordam de Mient, LangestraatGasthuisstraat enz. naar het station begeven en 's middags van daar terugkeeren langs de Koorstraat Oude Gracht zuidzijde, Hofstraat, HuigbrouwersteegLan gestraat, Hoogstraat en Oranjestraat naar het locaal Harmonica. De uit het Kanaal opgehaalde drenkeling is gebleken te zijn IVillem Hulman van Haarlem, iemand die van zijne vrouw gescheiden leefde en zeer aan den drank verslaafd was. Het concert, 1.1. Dingsdag avond, door het muziek corps vau het 1' regiment infanterie, nabij de societeitstent in deu Hout gegevenis door duizenden toehoorders in de genoeglijkste stemming bijgewoond en heeft, door de schoone en gevoelvolle uitvoering van het programma op nieuw de bewijzen gegeven van het talent en de geoefendheid van den kapelmeester en de leden van dat corps. Bij het personeel der beambten tot aanleg van den Staatsspoorweg van hier naar Amsterdam is benoemd tot opzichter 2e kl S IVierda IVz. en zijn bevorderd de opzichters L. A. Brouwer van de 3e tot de 2e en L. A. v. d. Voort, P. J. hluibers en G. G. M. Bazendijk van de 4e tot de 3' kl. ünder de gezelschappeu die dit jaar onze najaarsker mis zullen bezoekenmeenen wij te mogen aanbeveleu dat van den heer üassiedie met zijn cirque in miniatuur o~ verschillende andere plaatsen grooteu bijval vond en waarb,; de jongeheer Paul üassie, oud 10 jaar, bijzonder "l'-munt. Zitting van 12 Aug. 1. C. J. B., te Zijpeen K. T„ te Petten opzettelijk laten losloopen van vee op eens anders in den oogst staan- den grond te Schoorlieder f 3 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder. 2. A. K., te Alkmaar, voorhanden hebben van ouherijkte maten en gewigten bij het te koop aanbieden zijner waren 10 boete en de kosten met subsidiaire gevangenis van 1 dag. 3. W. K., te Alkmaar, als n°. 2. 4. J. de J., te Alkmaar, weiden en vastmaken van vee op den openbaren wandelweg, 7 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 5. F. S.. te Alkmaar, als n°. 4. 6. P. B., te Alkmaar, zich vastklemmen en blijven hangen achter aan een rijtuig, straf als boven. 7. L. M., te Alkmaar, op straat arbeiden met vuur zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, straf als boven. 8. A. E., te Alkmaar, passeeren van de graanmarkt met een kruiwagen 7 3 boete en de kostenmet subsidiaire ge vangenisstraf van 1 dag. 9. J. D„ te Alkmaar, harder dan in korten draf te paard langs de straat rijden straf als boven. 10. C. Z., te Alkmaar, vegen van vuilnis in gemeente water, 7 1 boete en de kosten met subsidiaire gevangenis straf van 1 dag. 11. P. O., te Alkmaar, als n°. 10. ONDERTROUWD. 22 Aug .Hendrik Frederik Vilhelm Grottendieckwedr. van Johanna Geertruida Nagel en Jacoba Gerarda ten Houte de Lange. 23 Alexander Klaesener en Margaretlia Catharina Kuipers. Jan Akkerman eu Geertje Biersteker. GETROUWD. 18 Aug. Emanuel van Os, te Amsterdam, en Jetje Manheim, te Alkmaar, onl. te Amsterdam. Cosman Citroen, te Helder en Jetje de Leeuw, te Alkmaar, onl. te Amster dam.Klaas Krijgsman en Jacoba Zonderhuis.Gerrtl Jan Bruijns, wedr. van Hendrica Catharina van deu Bosch, en Neeltje de Bondtwed. van Hendricus Fredericus Kallansee. Johannes Oudhoff, wedr. van Aaltje Tros en Guurtje Landman. Jan Beerse te Zwaageu An/je Koopman te Alkmaar. 22 Henrij Jaques James te Broek op Langedjjk en Jonkvrouwe Cornelia Adriana Johanna van Hogendorp, te Alkmaar. GEBOREN. 19 Aug. IVillem Frederik, Z. van Klaas Slinger en Alida Elisabeth van der Schoor. Henri, Z. van Salomon Prins en Roosje Hijmans. 20 AagtjeD. van Hendrik Habicht en Johanna Bijl. 21 Geertje, D. van Aart Roos en Catharina Byleveld. 22 Roedoljina Jacoba, D. vau Roedolf Jacobus Reiuierse en Neelt je Mijlhoff. Johannes HenricusZ. van Johannes Hout en Cornelia Willemse. 23 Barend, Z. van Bareud Valk en Elisabeth Boon. OVERLEDEN. 16 Aug. IVillem Hulman, 51 j„ wonende te Haarlem. 17 u Cornells, Z. van Christoffel Pater en Jacoba van Egmond 15 w. 18 Hermanns Schreuder, 61 j. Alkmaar 19 Aug. Aangevoerd 10 Koeien 7 180 a 220, 53 vette Kalveren 7 30 a 75 2 nucht. dito f 4.50, 55 Schapen 17 a 25 40 vette Varkens 36 a 49 ets. per NP. 23 Aug. Kleine kaas 7 27.25, commissie dito 7 29, mid delbare dito 29.50, laagste prijs 7 16.25, aangevoerd 602 stapels, wegende 130005 NP. 3 mud Tarwe. 95 mud Rogge 7 8.50, 236 mud Gerst 7 7.80, 40 mud Haver f 5, 1 mud Boonen 78 mud Erwten, vale 7 14 50, groene 14, 85 mud Koolzaad ƒ11.50, 10 mud Mosterdzaad 7 21, 53 mud Karwcizaad 7 "21. 24 Aug. Aangevoerd 5 Paarden 7 20 a 809 Koeien 7110 a 1G0, 14 nucht. Kalveren 74 a 10, 264 Schapen 78 a 3244 Lammeren 7 5 a 8 5 Geiten 7 3 a 5 80 magere

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2