ALKMAARSCHE COURANT No. 35 Negenenzestigste J aargang. 18( Donderdag 29 Augustus. ,vi.. - Wnonsdacs avonds gratis een N°. der ALKMAABSCHE COURANT worden uitgegevende prijs zal Bij wijae van proefneming zal tot U. octobe^ gtad f 50 per kwartaal. Beleefdelijk verzoeken wij onze geabonneerden zich alsdan worden voor Alkmaar f 1.27, e „ezind zijn het abonnement op dien voet voorttezetten. Officieel (Scbccltc. De opkomst ouder de wapenen van de miliciens der ligting van 1863, zal, in plaats van op den 5eerst op den '20 September aanstaande plaats hebben. binnenland. Hieuw0. V-s' fAC*,V Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentussehen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, iranco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van V5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen lot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. PIIUISEK. üe Kreuz-Zeitung beweertdat Koning George in den laatsten tijd handelbaarder is geworden en dat het gouver nement hem een jaarlijksch inkomen van 700000 til. aauge- b°DeU bijeenkomst der beide Keizers Ie Salzburg maakt in de hoogere regeeringskringen een onaangenamer! "'druk en wekt ook de ontevredenheid van verschillende dagbladen op. Prins en prinses Frederik der Nederlanden zijn den 23 uit Berlijn naar hun landgoed Muskau vertrokken. De stokslagenstraf is, krachtens kon. verordening van den 1G afgeschaft voor de 2» klasse van den militairen stand. Den 23 heeft Pruisen in den Bondsraad verlof gevraagd, om, gezamenlijk met Saksen en Beieren, met frankrijk on derhandelingen aanteknoopen tot opheffing van het 'ranscli- mecklenburgsche handelsverdrag, en met Oostenrijk de vroegere onderhandelingen over een nieuw Tolverdrag te hervatten. Bii Kon. besluit van 22 is een provinciale Landdag voor Hannover ingesteld, waarin de groote grondbezittersde steden en de'plattelands-gemeenten vertegenwoordigd zullen worden en welke uit 81 leden zal bestaan. ï®I»-»riTSCIILAlVM. Terwijl bet publiek te Stuttgart Keizer Napoleon toen hij op zijne reis naar Salzburg aldaar een kwart uur ver toefde, met zeldzame geestdrift, heeft toegejuicht, heeft de voor liet station te Augsburg verzamelde menigte hem op tamelijk hartstochtelijke wijze uitgejouwd, welk toonee waarschijnlijk te Munchen zou herhaald zijn, indien station aldaar niet door militairen ware afgezet geweest. Op de terugreis zijn de Keizer en de Keizerin te Munchen namens den Koning door den prins v. Hohenlohe verwelkomd. OOSTENRIJK. De Keizer en de Keizerin van 'frankrijk zijn den 23 's morgens te 8 uren van Salzburg vertrokken. Het al- scheid aan het station is zeer hartelijk geweest. Men verzekert, dat het overbrengen van liet gebeente van den hertog v. Reichstadt naar Parijs tussehen de souve- reinen overeengekomen isen dat Keizer Frans Joseph en zi;ne gemalin beloofd hebben in October te Parijs te komen, waar zij alsdan Koningin Victoria ontmoeten zouden. FRANKRIJK. 30 Spaansche opstandelingenaangevoerd door den gewezen genl Pierrad en andere officieren, zijii den 23 te lerpignan aangekomen en naar de citadel overgebracht. Het corps, waartoe zij behoord hadden, was geheel en al vernietigd. Verscheidene dagbladen richten hevige en herhaalde aan- vallen tegen den maarschalk Bazaine over zijn in Mexico gehouden gedrag. Ia Liberté heeft hem eene reeks van vragen voorgelegd waarop hij moeilijk liet antwoord schuldig kan blijven eu le Courier Frangais eischt het instellen van een onderzoek. In den nacht van 20-21 is een groot gedeelte verbrand der gebouwen van de aanzienlijke fabriek der heeren Nagely, te Mulhauseu waaraan 800 werklieden verbonden zijn. De Keizer en de Keizeriu zijn den 24, 's avonds 10 uren op het paleis der Tuilerien teruggekeerd. Te Straatsburg, waar zij vernacht hadden, waren zij met ongemeene geest drift ontvangen. De te Parijs gevestigde russische bankier Gunzbourg heelt, wegens de gelukkige verijdeling van den moordaanslag in het Bosch van Boulogne, 10000 fr. onder de armen der stad verdeeld en 40000 fr. bestemd tot stichting van 4 beurzen voor meisjes uit den haudwerkstand aan eeneopte- richten lagere school voor meergevorderden. GRIEKENLAND. De frausche en engelsehe gezanten hebben last ontvangen de verwachting uittedrukkendat het gouvernement geen verdere stappen zal doen welke aanleiding kunnen geven tot botsingen zullende bet voor alle verdere conflicten ver antwoordelijk worden gesteldde Porte had waarborgen verleend voor het inwilligen der cisehen harer christelijke onderdanen. De bladen zijn bij het mededeeleu der tijding van liet overlijden van Koning Ollo allen met rouwranden in het licht verschenen. TURKIJE. De Onderkoning van Egypte is te Konstantinopel aange komen. De regeering der Ver. Staten heeft eene ernstige nota aan de Porte gericht betreffende Candia. Bij Widdin is het tot een gevecht tussehen de buigaren en turken gekomen waarbij de eersten 200, de laatsten 100 man verloren. Coroneos, Zimbrakaki en bijna al de vrijwilligers op Oandia hebben zich aan boord van de Arcadion en een ander stoom schip ingescheept, ten einde naar Griekenland terugtekeeren. üe turksche overheden leggen geene belemmering in den weg aan'de inscheping van vrouwen, kinderen en grijsaards, diè het eiland wenscheu le verlaten aan boord van fransche, italiaansche en russische schepen, zoo zegt ten minste de fransche Mloniteur. De bevelhebber van liet russische eskader bericht echter, dat het tussehen een turksch schip en een russisoh vaartuig hetwelk vluchtelingen aan boord nam, bijna tot een gevecht is gekomen. I Volgens berichten van den 19, waren de turken bij ümalos teruggedreven hadden de christenen belangrijke voordeelen behaald en waren de opstandelingen meester van de provinciën Sfakia en Apocorona. j De turksche kruiser Izeddin heeft den 23 na een hard nekkig gevechthet grieksche schip Arcadion op het strand gedreven en vernield. Er is eene samenzwering ontdekt tegen den Vladika van Montenegro en tot vereeuiging van zijn Rijk met Servie. VEREENIGDESTATEN. De minister Stanlon was het eenige lid van het Kabinet, dat zich tegen de staatkunde van den President verzette daarin ondersteund door de radicalen en door de overtuiging dat de Senaat nimmer zijn ontslag zou bewilligen. Hij ijverde inzonderheid voor het handhaven van genl. Sheridan als com mandant van Louisiana en Texas, die thans, na het schorsen van den minister, vervangen is door genl. Thomas. Bij de verkiezingen in Tennessee hebben de radicalen de overwinning behaald t een der hevigste leden dier partijde gewezen predikant Brownlow, is tot gouverneur gekozen. MEXICO. JAPAN. Te Jedo is door een inlander geschoten op den neder- landschen consul-generaal de Graaf v. Polsbroek, die geluk kig niet getroffen is. De dader is niet gegrepen. Benoemingen. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontsla gen Mr. G. M. v. d. Linden, als Rijks-commissaris bij de Amsterdamsche Kanaalmaatschappijen tot die betrekking benoemd Mr. U. H. 's Jacob te Amsterdam. De nieuwe burgemeester van Harlingen bn. v. Heemstra, is den 22 in eene vergadering van B. en W. ge ïnstalleerd men had dit in eene zitting van den raad willen doenmaar de leden waren niet in genoegzamen getale opgekomen. De heer de Lesseps, vóór 27 jaren consul van frank rijk te Rotterdamheeft den 22 aldaar, in het yacht-club- gebouw een verslag gedaan over de werken ter doorgraving der landengte van Suëz welke hij oordeelt binnen 26 maanden voltooid te zullen zijn. Evangelische Alliantie. Den 24na afloop van het eerste gedeelte der werkzaamheden zijn de zittingen geschorst, om de leden gelegenheid te geven tot het doen van uitstap jes naar ZaandamHaarlem enz. Aan de maaltijden in Natura Artis Magistra hebben dagelijks 400 a 500 gasten deelgenomen. Den 25 werd door vele ledenonder de leiding van Ds. Hasebroc/cin de remonstrantsche kerk, het avondmaal gemeenschappelijk gevierd, waarbij 2 leeraars, in 4 talen, beurtelings toespraken hielden en gebeden deden. Den 27 onthaalde lord Radstock een lOOOtal moeders en kinderen in de Roomtuintjes buiten de Muiderpoort. Feesten. Den 22 is te Monnickendam eene harddraverij gehoudenmet 12 mededingerswaarbij de prijseen mid denstuk en 2 vazen, is behaald door de Dikke, van Hoek te Wateringen, de 1« premie, 2 wijnkannen, door Diana, van Kroes te Diemen en de 2* premie, een gebakmand, door door de Nobelvan Wafelbakker te Amsterdam. Prijs en premiën waren van kristal met zilver. Aanbestedingen. Het bouwen van het station te Arn hem is eindelijkbij derde inschrijvingaangenomen door E. Wansink en CBosmanvoor f 188,040. Rampen. Den 23 is het nauwlijks afgetimmerd perceel van den pettenmaker Davidsonaan de Koningstraat bij de Oudegracht te Haarlem in korten tijd door de vlammen vernield. Deuzelfden dag zijn te Wachtum, hij Coevorden 4 woningenbewoond door 5 gezinnenmet het meeren- deel der havedoor het broeien van het hooi verbrand. Er was slechts weinig van verzekerd. Den 24 is op de bleekerij van de Hcyder Sf Cie. te Leiden de loogketel gesprongen, waardoor het machine-gebouw ver nield is2 arbeiders gedood en 3 gekwetst zijn. E N G E LAN D. De stokers in de gasfabrieken te Londen ten getale van ongeveer 1500, hebben den 21 beslotenaan de directeurs der fabrieken te verzoeken om hunne arbeidsuren van per week tot op 54 le verminderen. De britsche bezittingen in het buitenland beslaan blijkens officiëele opgaven, 956,436 vierkante mijlen, bewoond door 144,948,356 menschen. De inkomsten dier bezittingen be liepen in 1865 ongeveer 63 miljoen p. st., hare openbare schuld bedraagt nagenoeg 140 miljoen. Aan de Oranje-rivier (Zuid-Africa) zijn diamanten gevon den o. a. eene ter waarde van 1000. Een groot aantal personen is toegestroomd om zich met het zoeken bezig te houden. RCSLAND De militaire gerechtshoven in de noordwestelijke gouver nementen zijn opgeheven en zullen alleen in buitengewone gevallen weder in werking treden. De leden van het corps diplomatique hebben aan Diaz kennis gegeven, dat zij te Washington de bevelen hunner gouvernementen gaan afwachten. De buitenlandsche consuls, uitgenomen dier der ver. bta ten hebben hunne vlaggen ingehaald. Het oostenrijksche fregat Elisabeth is nadat de uitlevering van liet lijk des Keizers geweigerd wasnaar Nieuw-Orleans teruggekeerd. Zooals men weetis het lijk sedert aan den pruisischen gezant afgegeven. De heer Lacunza eerste minister van Keizer Maximihaan, is door een noord-americaansch oorlogstoomschip te^ Vera- Cruz aan boord genomen en naar Peusacola, in Ilorida, Mevrouw Juarez is op baren tocht naar de hoofdstad als de echtgenoot van den «bevrijder," met geestdrift ont vangen. Ka de terechtstelling van genl. Vidauri heeft aldaar geen belangrijke arrestatie meer plaats gehad. De dagbladen dringen aan op het uitvaardigen eener am nestie waarvan zij alleen Marquez LacunzaLopez en eenige andere ijverige imperialisten uitgezonderd wensehen te zien. Den 15 Juli heeft Juarez zijn plechtstatige intrede in de hoofdstad gedaan. Het opperbewind en het stedelijk bestuur hadden niets verzuimd om daaraan luister bijtezetten. De leden der stedelijke regeering, in 16 rijtuigen gezeten, bijna alle krijgsoversten en ongeveer 13000 militairen maakten deel uit van den stoet. Een zwaar onweder, dat 's namid dags losbarsttedeed de illuminatie en het vuurwerk mislukken. ï)e President heeft bij die gelegenheid eene zeer gematigde proclamatie uitgevaardigdwaarin hij doet uitkomendat "•edurende den vierjarigen strijd liet wettig bewind geen oocenblik opgehouden heeft op mexicaanschen bodem te be- staan en de regeering zich nooit door staatkundigen hartstocht jegens hare bestrijders heeft laten leiden, zoodat zij zich, op het o ogenblik van den volledigen triumf der republiek, daardoor minder dan ooit mag laten beheerschen. Hij verwacht dat alle klassen door de ellende van den oorlog geleerdde handen zullen ineenslaan om den bloei des lands te bevorderen het geen alleen geschieden kan bij eerbied voor de wet en ge hoorzaamheid "aan de gestelde machten. Nu de strijd, waar door de naleving der constitutie belet werd, heeft opgehou den zal zijne eerste verrichting zijn het volk in de gelegen heid te stellen, om in volle vrijheid de mannen te verkiezen, waaraan het de leiding van zijn lot en de behartiging zijner belangen wenseht optedragen. Cholera. Te Rotterdam zijn aangetast en overleden: den 23 34 en 24, den 24 31 en 11, den 25 25 en 13 en den 26 24 en 15 totaal aangetast 216 en overleden 122 personen. In de naburige gemeenten zijn eenige gevallen voorgeko men meest bij personen die de kermis bezocht hebben. Ook te Utrecht, Arnhem en Goes zijn lijders bezweken, in de 2 laatste plaatsen kermisreizigers van Rotterdam komende. Te Zierikzee is de kermis geschorstte Meppel gaat zij door, maar er mogen geen kramen of spellen van elders komen. Misdrijven. Een jongeling te Helmond heeft een meisje dat zijne liefde niet beantwoordde, aangegrepen en met zich in het water geworpen, ten einde gezamenlijk te verdrinken. Op haar hulpgeschrei zijn beiden door toegesnelde personen gered. Staats-loterij. Trekking der eerste klasse. No. 4910 f 20000No. 16220 ƒ5000, No. 19233 1500, No. 1306 18566 en 19460 f 1000. De generale reünie der leden van het Metalen Kruis is onder den bijval der bevolkingin hoofdzaak overeenkom stig het uitgevaardigde programmanaar wensch afgeloopen. Alkmaar deed zich, de huizen alom met vlaggen getooid en de straten van vreemdelingen en wandelaars vervuldrecht prettig voor. Aan enkele gebouwen en woningen waren bovendien versieringen aangebrachteenvoudig net bij den heer Binkhorst, lid van het hoofdbestuur, overvloedig maar gepast aan het locaal Diligentia. Zondag middag 4 uren kondigde het klokkenspel het begin der feestelijkheden aan en begaven het kader der schutterij het stedelijk muziekcorps, een aantal leden der scherpschut- tersvereeniging en de reeds opgekomen gedecoreerden zich naar het spoorweg-stationtot afhaling van het komuglijke vaandel (dat der le sectie van Amsterdam). Met den trein van vijven arriveerden wederom verschillende afdeclingen en het muziekcorps van het 3° reg'. huzaren waarna men zich in plechtslatigen optochtte midden van duizenden toe schouwers, naar het stadshuis begaf en daarvoor front maakte. Het hoofdbestuur bood in de Prinsenzaal het vaandel ter bewaring aan den burgemeester, hetgeen door dezen volgaarne

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1