ALKMAARSCHE COURANT Negenenzestigste J aargang. lNo. 36, Zonda 1 September. Officieel (BcbccUc. SS J,t.C 1867. siïufTADl'. Een misverstand Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTEll ZOON. De Advertentiën kosten vaD 5 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zat.urdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Bij wij a 3 van alsdan worden voor Alkmaar der AIiKMAABSCHl COUEAUT worden uitgegeven; de prijs zal yimflfnpminezal tot 1°. October ook Woensdags avonds gratis eenK". der ALKMAABSCH1 COURANT wc Alkmaar f1271 en franco per post buiten deze stad f 1.50 per kwartaal. Beleefdelijk verzoeken wij onze geabonneerden zich vóór I». OctoberVÏe° willen 'verklaren, zoo zij niet gezind zijn het abonnement^op dien voet voorttezetten. Advertentiën voor die Nos. worden ingewacht Woensdags namiddags uiterlijk tot één uur. DE UITGEVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen Ier kennisse der ingezetenen, dat het laatste orgel concert in de ürooteKerk van dit jaar. hetgeen plaats zoude hebben op Maandag den 26 Augustus r867, is uitgesteld tot Maandag den 2 September 1807. Buraemeester en Weihouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. ,7„*, OA j„r, 1 867 /Je secretaris, den 24 Aug. 18b7. SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der ongehuwde miliciens der ligting van 1863dat hunne opkomst onder de wapenen in plaats van op dén 5, eerst op den 20 September 1867 zal plaats hebben. Buraemeester en Wethouders voornoemd a<W, A. MACLAINE PONT. -• BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter algemeeoe kennis: Dat ofschoon in deze gemeente nog geene gevallen van cho lera voorkwamen, m het mannen-en vrouwen-gasthuis aldaar alleen ter verpleging zullen worden opgenomen te Alkmaar woonachtige of zich aldaar tijdelijk bevindende cholera-lyders en alzoo niet cholera-lijders uit andere gemeenten ter ver pleging daarheen overgebragt. v D D Buraemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. -1867 De Secretaris, SPANJAARDT. 1)0 KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag2tot Zat.urdag 7 September e.k., van 's voormiddags 10 tot s namiddags 2 uren in haar gewoon lokaal op het Stadhuis zulleu ter lezing Alkmaar, Statistiek van liet Koningrijk der Nederlanden behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Junij 1867. 2. Eeu opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maand Maart en de overige maanden van 1867. 3. Verzameling van konsulaire en andere berigten en ver slagen over nijverheid, handel en scheepvaart, üe Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., Alkmaar, F M. AGHINA Voort. 30 Aug. 1867. J. P. KRAAKMAN, Secret. De BURGEMEESTER, Hoofd der Gemeento-Politie te ALKMAAR, brengt bij aezb ter kennis van de belangheb- ^DaTde kermis aldaar uiterlijk met Zondag den 1 Septem ber as zal gesloten zijn en dat na dien dag geene openbare voorstellingen, vermakelijkheden, straatmuziek noch uitstal lingen meer zullen worden gedoogd, maar alles des Maan dags morgens zal moeten zijn gesloten en alle tenten kra men en stallen dadelijk zullen moeten worden opgeruimd Het is den Commissaris van Politie opgedragen aan de uitvoering van dezen maatregel de hand te houden. Aii,m„nr Ce Burgemeester voornoemd, 29^ 1867. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de gemeeutebegrooting voor 1868 op den 28 Angus- tus 1867 door hen aan den Gemeenteraad is aangeboden en van af heden, gedurende de eerstvolgende 14 uagenter lezing van de belanghebbenden ter secretarie is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar gesteld Alkmaar 31 Aug. 1867. Buraemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Be Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken zoowel aan de ingezetenen dier gemeente als aan de bewoners der omstreken bekend, dat, volgens art. 16 der w°t houdende regeliug van het middelbaar onderwijs, aan de omstreeks 1 October a.s. te openen Rijks hoogere bur gerschool met drie jarigen cursus te Alkmaar, onderwijs wordt gegeven in de volgende vakken a. de wiskunde; b. de eerste beginselen der natuur- en scheikunde', c. de beginselen der plant- en dierkunde; d. die der staathuishoudkunde; e. die van het boekhouden; f. de aardrijkskunde; g. de geschiedenis; h. de m-derlandsche taal; i. de fransche taalk. de engelsche taall. de hoogduit- sche taal; m. het schoonschrijven; n. het hand- en regtlijuig teekenen o. de gymnastiek. Dat het schoolgeld voor het ouderwijs m alle vakken bedraagt f 30 's jaars voor één leerling en voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin f 15, terwijl voor het bijwonen van enkele lessen iu bepaalde vakken wordt betaald f 7 of f 14 's jaars. naar gelang het onderwijs gedurende 1 of 2, dan wel gedurende 3 of meer uren 's weeks gegeven wordt. Burgemeester en Wethouders achten het niet ondienstig optemerkendat de Hoogere Burgerschool bestemd is voor leerlingen uit (die klassen der maatschappyzoowel binnen als buiten deze gemeente wonende, en dat, om tot de lessen te worden toegelaten een voorafgaand examen wordt ge vorderd waaruit blijkeof zij die de school wensclien te bezoeken, de kundigheden bezilten, vereischt om het ouder wijs met vrucht te kunnen bijwonen, wordende de bepaling het programma van dat examen en den dag waarop liet gehouden wordt bekend gemaakt. den Alkmaar, 31 Aug. 1867. door den directeur dier instelling later Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. RAAD der Gemeente ALK- Septcmber 1867, des middags VERGADERING van den MAAR, op Dingsdagden 3 ten 12 uur. Namens den Voorzitter van den SPANJAARDT. Raad De Middelburgsclie Courant is in haar nummer van 1 Au gustus opgekomen tegen sommige beschouwingen in het .politiek overzicht" van 28 Juli; en de Arnhemsche Courant heeft de bedenkingen harer Middelburg ache zuster overgeno men. Ook na de lezing en, naa ik meen, aandachtige overweging dier bedenkingen kan de Alkmaarsche Courant de onjuistheid harer redeneering niet inzien Wellicht zal echter eeuige nadere toelichting nuttig kunnen zijn. De .overzichten" van 28 Juli en 4 Augustus maken samen één geheel uit. Daarin werd de meening ontwikkelddat het gevaar voor een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen uiet zoo groot is als velen vreezendat de gebeurtenissen in Duitschlaud niet zoo verontrustend zijn als de meerder heid schijnt te meenen, en dat de groote omkeering b i n n n e n de Duitsohe grenzen nog geen voorbode is van pogingen tot gelijksoortige ondernemingen buiten de Duitsohe gren zen.De Middelburgsche Courant deelt een gedeelte van het eerste overzicht meeen voegt er dan het volgende bij «Wij veroorloven ons de grondslagen dezer geheele rede neering ten zeerste te betwisten. Iu 1815 bestond er iu Europa een chaotische toestandwelke dit gevoelde elk o-eregeld moest worden, en geregeld kon wordendoor een Congres, omdat de toen bestaande toestand onhoudbaar was. De raison d' étre van het congres was juist de nega tie van het geweld. Overigens kan men Italië's geschiedenis niet met von Bismarck's rooverijen in Duitschland vergelij ken. Italië's eenheid ging uit van de natieen werd tot stand gebracht door de natie. Duitschland's een lie id is eeu produet van het absolutisme. In Italië was slechts een enkele schok noodig om het reeds waggelend gevaarte van Vorsteu-wiilekeur en despotisme iu elkander te doen stortenterwijl niemand zal durven beweren dat het zich ooit weder zal verheffen. Iu Duitschland daaren tegen wachten de bij Pruisen ingelijfde bevolkingen slechts op het gunstig oogenblik om zieh weder los te rukken van Pruisen en zieh te onttrekken aan de heerschappij van Koning Wilhelm. Italië's eenheid is en was de vrijheid Duitschland's eenheid was en is de slavernij. «Eu nu juist het feit dat Pruisen door onrechtmatig geweld den toestand van Europa heeft veranderd, zet den weg open voor alle politieke avonturiers om op eenig gege ven oogenblik in hun belang hetzelfde te beproeven. Van daar die algemeene onrust, vandaar die ontzaglijke stagna tie in den handel. ,Is nu die algemeene onrust in Europa alzoo niet ver klaarbaar en gegrond Naar onze meening welal is de vorm waarin die onrust zich nu en dan uit iu overdreven of ongerijmde politieke voorspellingen en geruchten al lerzonderlingst." Zoo spreekt de Middelburgsche Couranten spreekt haar de Arnhemsche na. Dat de algemeene onrust in Europa onverklaarbaar zou _an heeft de Alkmaarsche Courant nooit beweerd. Integen deel heeft zij getracht haar voor een gedeelte te verklaren uit de eigenliefde der onheilsprofeten die niet gaarne hunne voorspellingen zien falen, en uit de lichtgeloovige vrees der groote menigte, die nu eeumaal schijut te meenen dat er a en ontkomen is aan den zoo herhaaldelijk aangekondigden grooten oorlog die heden of morgen zou moeten uitbreken. Na al het gebeurde is onrust zeker niet onverklaarbaar, is waakzaamheid zelfs plicht; maar de onrust kan overdreven zijn, en het mogelijke gevaar kan worden voorgesteld als onvermijdelijk. Tegen zulk eene overdrijving meende de Alkmaarsche Courant te moeten opkomen. Maar laten wij ons bepalen tot de gemaakte opmerkingen. De Alkm. Cl. had gesproken over den jammerkreet die tegenwoordig aan de orde van den dag isdat het geweld de ruwe krachteen overwinning heeft behaald op het reeht. Zij had durven vragen was het dan vroeger zooveel beter? Geweld is er gepleegd natuurlijkwant er is oorlog ge voerd. De ruwe kracht heeft het gewonuen natuurlijk; die wint het in eiken oorlog, 't Zij de oorlog voor een goede of voor een slechte zaak wordt gevoerd, 't is altijd het werk van het geweld en van de ruwe kracht. Iu deu oorlog wordt niet geredeneerd maar gevochten. De oorlogen in de Krim in Italië en in Denemarken onderscheidden zieh in dit opzicht niet van den laatsten oorlog in Duitschland. Ook Lombardije en Venetië zijn met. geweld aan Oostenrijk outruktevenzeer als Sleeswijk en Hohtein aan Denemarken. Met. geweld vechten onderdrukte volken zieh vrij, en met geweld onder werpt de alleenheerscher zijn weerspannige onderdanen aan zijn wil. De laatste Duitsche oorlog zou beslissen wie van beide, Pruisen of Oostenrijk, aan het hoofd van Duitschland zou staan. De geschiedenis eener halve eeuw had bewezen dat het met beide le zamen niet ging. Wat nu ook de aan leiding, welke de opgegeven redenen van den oorlog mogen geweest zijn, dit was voor ieder duidelijk, dat de strijd zou beslissen tusschen de beide mededingers naar de leiding van Duitschland en dat één van beide liet veld voor zijn tegen stander zou moeteu ruimen. Eu nu vroeg de Alkm. Ct.: was de bestaande toestand van Duitschland op het recht gebouwd? Heeft het recht uitspraak gedaan op het Weener Congre3? Of heeft daar de macht van den sterkstehebben daar af gunst- en verraadluim en willekeur, dynastie-belang en diplomaten-behendigheid liet Europa der laatste halve eeuw gevormd »Iu 1835 bestond er iu Europa eeu chaotische toestand antwoordt de Middelburgsche welke geregeld moest wordenen geregeld kou worden door een congres, omdat de toen bestaande toestand onhoudbaar was. De raison d'etre n liet congres was echter juist de negatie van het geweld." Maar dat er in 1815 een congres is gehouden tot regeling van den verwarden toestand na den val van Napoleonheeft de Alkm. Ct. nooit afgekeurd. Haar bezwaar betrof alleen de wijze waarop dat congres met landen en volken heeft om gesprongen. Dat het lot der volken beslist werd zonder op de gezindheid, de neiging en den wensch der volken te let ten^ en dat dit fraaie werk met alle macht werd in stand gehouden ter wille van zeker denkbeeldig Europeesch even wicht en ter beteugeling van wat men de revolutionaire hartstochten geliefde te noemendie eigenlijk niet anders waren dan de openbaringen van den ontwaakten volksgeest, dat zal toch ook de Middelburgsche Courant niet goedkeuren dat zal zij niet recht noemen. Die een oordeel velt over de groote gebeurtenissen van liet vorige jaar, mag niet uit het oog verliezend1, groote teleurstelling die de voorstanders van Duitschlands vereeniging bij de verbrokkeling van het land iu 1815 heeft getroffenen het vruchteloos streven eeuer halve eeuw om in dien toestand verbetering te brengen, 't Is waar, Duitschlands verdeeling in 1815 heeft zonder geweld plaats gehadde dwang der wapenen was niet noodig om er de volken en de regeeringen in te doen berusten. Het volk verlaugde in de eerste plaats Daar rust. Napoleon had liet zooveel bloed afgetaptdat het zich flauw begon te gevoelen en behoefte had aan verademing. Toch was het teleurgesteld Duitschland was tot een statenbond versnipperd, die door zijn gebrekkige samenstelling en den onderlingen naijver zijner magtigste leden tot machteloosheid en stilstand gedoemd was. Ook de regeeringen berusttenwel niet onder geweld maar toeh onder bedreiging van geweldde legers stonden gereed om den weerspannige te dwingen. Toch was dit misschien nog het ergste niet; de tijdsomstandigheden vorderden wellicht een spoedige regeling en doortastende maatregelen. Europa verkeerde inderdaad in een toestand van verwarring, waaraan vóór alles een einde moest gemaakt worden. Maar dat ook later elke uiting van het volksleven elke openbaring van den geest der natie werd onderdrukt elke poging tot ontwikkeling en verandering als oproer en revolutie werd veroordeeld en tegengegaan, dat moest vooral teleurstelling en verbittering zaaien dat moest voortdurende ontevredenheid en gisting kweeken en eenmaal elk middel tot verandering mogelijk maken. De richting door de diplomatie na 1815 gevolgd heeft den akker toebereid voor de staatkunde van von Bismarck. De volksbeweging van 1848 was mislukt, maar ook toen reeds was de blik op Pruisen geslagen als op den aangewezen lei der van Duitschland. Slechts één leider, één hoofd was mogelijken daarom moest het eenmaal tot een botsing koinen tusschen Oostenrijk en Pruisen tenzij één van beide zieh vrijwillig terugtrokwat wel niet waarschijnlijk was. Het gemeenschappelijk bezit van Sleeswijk en Holstein gaf aanleiding tot die botsing, Pruisen wist zich met Italië te verbindenen Oostenrijk werd voor goed uit Duitschland teruggedrongen. Nu wij nog in den tijd der oorlogen leven, behooren wij ook dezen oorlogzijn doel en zijn gevolgen met den algemeenen maatstaf te weten en dan zullen wij moeten erkennen, dat er oorlogen om een minder belangrijk doel zijn gevoerd. Pruisen heeft de veroverde landen niet teruggegeven maar bij zijn eigen grondgebied ingelijfd volgens" oorlogsrecht. Bestaat er oorlogsrecht Als men reeiit heeft oorlog te voerenzal men ook wel een oorlogs recht moeten erkennen een recht van den overwinnaar om den overwonnene verplichtingen op te leggen of hem zijn gebied geheel of gedeeltelijk te ontnemen. Waartoe zou men anders oorlog voeren Met dit alles is de Pruisische regeering is von Bismarck niet verdedigdmaar ook die regeering en die minister heb ben recht, gemeten te worden met deu algemeenen maatstaf der negentiende eeuw. Gij moogt Italië's geschiedenis niet vergelijken met von Bismarck's rooverijen, zegt de Middelburgsche. Waarom niet Gelijkstellen nieten dat heeft de Alkm. Ct. ook niet gedaanmaar waarom niet vergel ij ken? Italië's eenheid ging uit van de natie, en werd door de natie tot stand gebracht. Ja, maar Frankrijk en Sardinië hebben toch een weinig meegeholpen. En als de Middelburgsche beweert, dat de bij Pruisen ingelijfde bevolkingen slechts op een gunstig oogenblik wachten om zich weer van Pruisen los te rakkengeloof ik dat zij zich zeer bedriegt. In Han nover mogende hofpartijen sommige ambtenaarsfamiliën nog aan zoo iets denkenwat nu Pruisisch is zal wel Pruisisch blijven, en niet tot den vorigen toestand wenschen terug te k eren. De verdreven regeeringen hadden het er ook niet naar gemaakt dat liet volk haar zeer zou betreuren. Daar mede is niet gezegd, dat de bij Pruisen ingelijfde Duitsehers nu geheel tevreden zulleu zijn daartoe is Pruisen te hard- handste doortastend en te willekeurig; maar tusschen on-

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1