iHcuwsfi jbingcu. Jugczonbcn £>tufckcu. Geen aangenaam onderwerp. tevredenheid en den wenscli om tot den vroegeren toestand terug te keeren ligt nog een tamelijke afstaud. De hoop blijft over, dat de druk der oppermachtige Pruisische regeering allengs zal verminderen; dat, als de eerste kwade tijd eens voorbij en alles geregeld is, Pruisen meer vrijheid zal ver- leenen en den teugel niet zoo streng zal aanhouden. Eu dan er is immers een eerste schrede gedaan op den weg der Duitsche eenheid 1 De Duitsche eenheid ziedaar een wensch in Duitsehland voor 't minst even levendig als de begeerte naar meerdere volksvrijheid. Om tot die eenheid te komen is Pruisens hulp, Pruisens leiding noodig, en zou men zich voor zulk een doel geen opoffering willen getroosten Zóó denken duizenden zoo deuken en spreken thans zoovele volksmannen en vrij heidsvrienden zoovele voormalige bestrijders van von Bis marck democratenliberalen en leden der vooruitgangspartij. In Nederland verbazen wij ons over dien ommekeermaar onze onbekendheid met de Duitsche zaken schijnt merkwaardig. Of zijn al die mannen huichelaars, domkoppen of geweten- looze schelmen Hebben zij geen vaste beginselengeen karakter Zijn zij zoo zwak en weifelenddat aan hunne meening geen gewicht mag gehecht worden 't Zou pedant zijnzoo iets te beweren en vroeger hebben zij voldoende bewijzen van het tegendeel gegeven. Wij zijn hier in Neder land niet bevoegd om hen te oordeelenmaar verklaarbaar is het voor 't minstdat zij mede willen werken tot bevor dering der zoo vurig begeerde eenheidook al moet het werk voor de volksvrijheid daardoor tijdelijk stilstaan. Laat ons. die van verre staanliever dan een haastig oordeel uit te sprekenacht geven op dit merkwaardig teeken des tijds. 't Zal ons althans doen zienhoe sterk de begeerte naar eenheid en aansluiting in Duitsehland is. Wij zullen wel geen gevaar loopeu aanhangers en vereerders van von Bis marck te wordenen nimmer onze goedkeuring geven aan de middelen die hij heeft gebruikt om tot zijn doel te komen maar wij zullen misschien leeren begrijpenwaarom zoovelen in Duitsehland, van wie men tegenstand zou verwachten, hem tot op zekere hoogte bijval en medewerking schenkeu. Het zal ons doeu ziendat von Bismarck geen vermetel avonturier ismaar dat in één opzicht althans de geest des Pruisisehen des Duitschen volks met hem is. Het zal ons wellicht overtuigen, dat hij er niet aan denkt, verder te gaan dan de Duitsche grenzenen ons de vrees henemen voor politieke avonturiers, die, zooals de Middelburgse/ie ducht, op een gegeven oogenblik iets dergelijks zouden wil len beproeven, von Bismarck weetdat hij in zijn streven naar Duitschlands vereeniging onder Pruisens leiding overal een sterke partij voor zich heeft. Waarom zullen wij dan ook niet eenig geloof slaan aan de stemmen die van buiten tot ons komen In April van dit jaar schreef een Duitsch professor aan het Leidsch Dagblad: //Ook uit uwen brief zie ik, dat het domme spooksel van de veroveringslust van Pruisen op uw land algemeen bij u verbreid isterwijl het onzinnige van zulk een vrees toch voor de hand ligt. Yoor zoover men zich in Duitsehland om Holland bekommert, is men juist niet aangenaam aangedaan door de onverholen sympathie, die gij onzen bittersten vijandden overwonneling van Kö- niggratz betoondeten den tegenzin dien gij tegen de nu gelukkig volbrachte grondlegging onzer eenheid aan den dag legt. Maar verder gaat bij ons de ongunstige stemming niet. Geen verstandig Duitscher denkt aan een gewelddadige ver overing der Nederlanden; niemand verlangt zelfs, dat gij vrijwillirr de uitkomsten uwer groote geschiedenis opgeeft." Merkwaardig is ook in dit opzicht een opstel in de Revue des deux mondes van 1 Augustus, geschreven door een Eransch reiziger die Duitsehland heeft doorkruisten die een //zoo onpartijdig als scherpzinnig politiek opmerker" wordt genoemd. Later zal de Alkm. Ct. er misschien meer uit overnemen thans mogen de volgende zinsneden voldoende zijn //Eén feit wordt echter als onherroepelijk voldongen aan genomen de eenheid van Duitsehland onder de opperheer schappij van Pruisen. Iedereen onderwerpt er zich willens of onwillens aan. Het dualisme en de trias zijn ter zijde gezet bij de historische gedenkwaardigheden, naast het Duit sche Keizerrijk en zijn oude grondwet." //Pruisen heeft te Sodawa de honderdhoofdige hydra ont hoofd waar men reeds ten tijde van la Fontaine den spot mee dreef; zegevierend en alleen, heeft het in zijn gevolg het geheele Germaansche lichaam inet de honderd staarten van den draak meegesleept. De Duitschers hebben dit werk van Pruisen vergeleken met de traagheid, de onvoorzichtig heid, de noodlottige inbeelding van het hof van Weenen met de bespottelijke onmacht van den Duitschen Bond en hunne nationale eigenliefde in den laatslen tijd zoo diep gekrenkt, heeft hen doen uitroepen: //Daar is onze gids!" //liet denkbeeld om den Elzas en Lotharingen te heroveren of Holland in te lijven is in de oogen der Duitschers nooit iets anders geweest dan een droombeeld uit de hersenen van den eenen of anderen professor in de geschiedenis voort gekomen maar zij hebben ook hunne leer van Monroe, //Duitsehland voor de Duitschers", en al wie daarop inbreuk maaktniet alleen door zich een deel van het grondgebied toe te eigenen dat hun gemeenschappelijk vaderland uitmaakt maar zelfs door een eenvoudige tusschenkomst in hunne bin- nenlandsche aangelegenhedenkan er staat op maken hen allen tegen zich te zullen vereenigen." W. v. d. K. i— I' lid E X. De herbergier Strehl te Langendorf, die, als voorzitter van een stembureau bij de verkiezing voor den Rijksdag in Februarialle briefjes waarop namen van liberale candi- dateu stonden ongeldig verklaard en vernietigd, en onder het proces-verbaal de handteekeningeu van zijne 4 assessoren, die weigerden huu zegel te hechten aan zijne handelingen nagemaakt heeftis hoezeer aangeklaagdbuiten vervolging gebleven; de officier van justitie te Senzburg oordeelde, dat hij zonder boos opzet en in zijne onkunde zoo gehan deld haden de advocaat-generaal te Iusterburg heeft deze uitspraak bevestigd. OUNTIAiG.IH. Den 28 zijn de insigniën van de kroon van Boheme van Weenen naar Praag overgebracht. Den 24 is de nieuwe tyrolsche spoorweg die over den Brenner, Zuid-Duitschland met Italië verbindtvoor het verkeer geopend, zonder andere plechtigheid dan het schen ken van 12000 fl. door de directie aan de armen. De Keizer heeft den heer v. Beust aan het Hof den eer sten rang na den opperhofmeester verleend. ITAI/IR. De gemeenteraad van Napels heeft een jaarlijkse!) pensioen van 300 fr. toegekend aan 30 napelsche militairen die in den veldtocht van 1866 de zilveren medalje verdiend hebben. Prins Humbert heeft den prefect van Palermo 10000 fr. gezonden, voor de behoeftige gezinneu welke door de cholera geleden hebben. Den 26 is te Suza een spoortrein uit Saint Miehei aan gekomen de eerste welke een tocht over den Mont-Cenis heeft afgelegd. De leden der oppositie in de Kamer hebben in eeue dezer dagen gehouden bijeenkomst, besloten de regeering te onder steunen bij het uitvoeren van hare fiuanciëcle operatie. SP AM JE. Eene fransehe maatsehappijmet een kapitaal van 2 mil joen fr., heeft concessie bekomen tol het duiken naar de overblijfselen der 8 met de schatting der spaansche west- indische koloniën bevrachte galjoenen, die in 1702, door de vereenigde britsch-hollandsche vlootin de baai van Vigos verbraud of in den grond geboord zijn. Men meentdat de gezonken schatten eene waarde hebbeu van 500 miljoen fr. Madrid is binnen één jaar verlaten door 50000 inwoners, die zich niet aan de willekeur der regeering onderwerpen of zieli tegen vervolging in veiligheid stellen wilden. De berichten omtrent den opstand luiden zoo verward dat wij de opgaven der regeering en van hare vijanden ne vens elkander stellen: De opstandelingen in Cata-( Niet slechts in Catalonie, lonie en Arragon zijn in ver-!maar ook in Arragon, Valen- scheidene gevechten geslagen;|eia en Lerida wordt gestreden, de troepen betoouen veel geest- Den 23 hebben de opstau- drift. delingen 1 regt. infanterie en Te Barcelona hebben zich 1 escadron cavallerie, uit Al- 480 insurgenten, het overschot cantara gezonden, geslageu en van 2 uiteengedreven benden, tot den lerugtoeht gevvongen. aan den genl. Santa ColonnaEen der uit Madrid gezon- overgegeven. den generaals, Manzo deZuniga, Manzo de Zuniga, den 21 metjis met zijnen adjudant in een 250 jagers en 30 ruiters uit gevecht bij Ciuco-Villas ge- Saragossa getrokken, heeft te sneuveld. Zijn corps heeft zich Lereas de Mareuella de ver-Jontbonden en gedeeltelijk bij eenigde macht der arragone- de opstandelingen geschaard, sche opstandelingen, zijnde Bij dat gevecht zijn 300 doo- 1200 man onder Pierrad en den gevallen. Monones, aangetast en na eeuj Door den aanvoerder Laga- gevecht van 2 uren met de nero is bij Reus in Catalonie bajonet uit hunne stelling ver- een belangrijkvoordeel behaald, dreven, waarbijzij 50 dooden verloren. De troepen verloren 14 dooden, waaronder hun aanvoerder en 23 gekwetstenen zijn na den strijd insge lijks teruggetrokken. De benden in Arragon tellen nog 400 man. Contrerasen Pierrad word n in de richting der grenzen gedreven. In Catalonie hebben 667 personen den wensch te kennen gegeven om van de aangeboden amnestie gebruik te maken. Het aantal opstandelingendat zich in die provincie over gegeven heeftbedraagt 4000. In de provincie Tarragona zijn niet meer dan 3 benden van geringe beteekenis over. Er zijn troepen afgezonden tegen Torres, die zich in Üud-Castilie heeft vertoond. FEtAKHItlJH. Het hof van appèl te Parijs heeft het vonnis der recht bank bevestigd, waarbij de student Casscter zake van verzet tegen de policiebij gelegenheid zijner arrestatie nabij de opera, tijdens het verblijf van den Czaar te Parijs, tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. De Keizer en de Keizerin zijn den 26 naar llijssel ver trokkenter viering van het tweede eeuwgetijde der vereeniging van de noordelijke gewesten met Frankrijk. Te Atrecht heeft Z. M., in antwoord op de tot hem gehouden toespraak, gezegd, dat epn gouvernement, het welk zijne kracht ontleent aan de massa des volks, geene afleiding voor binnenlaudsche moeilijkheden behoeft te zoeken in buitenlandsche verwikkelingen, maar slechts zijn plicht heeft te betrachten om te voldoen aan de duurzame belangen des lands. H. H. M. M. zijn over de goede ontvangst te Rijssel zoo tevreden geweest, dat zij niet vóór den 30 van daar vertrokken. Den 28, 's avonds, is de Koning van Belgie er aangekomen. De belgische muziek- en zauggezelschappen hebben geweigerd te verschijnen op het muziekfeest in eeue stad, welke vroeger tot hun vaderland behoorde en de af scheuring daarvan feestelijk herdenkt. Bijna al de manschappen van de bende opstandelingen in Arragon ztjn bij Urdax over de fransehe grenzen gegaan en ontwapend. JK i. E E A a De expeditie naar Abyssiiiie zal voortgang hebben en be staan uit afdeelingen artillerie, infanterie en cavallerie, onder aanvoering van sir IFiUiam Napier. De admiraliteit vraagt reeds transportschepen voor net overbrengen van troepen naar de indische wateren. Te Woolwich is last ontvangen om stukken geschut, geschikt voor tochten in bergachtige streken, in gereedheid te brengen. De Ouderkoning van Egypte heeft 5000 kameelen en muildieren beschikbaar gesteld. De strike der londensehe kleermakersgezellen duurt nog steeds voort. Ten behoeve der zonder werk zijnde knechts is tot nu toe bij de commissie 20000 ontvangen. Den 25 overleed, in 76jarigen ouderdom, de door zijne ontdekkingen op het gebied der natuurkunde bekende hoog leeraar Faraday. TURK I.) E. De woïwode Filippovujovichdiegedurende de afwezig heid van den Vladika van Montenegromet de waarneming van het algemeen bestuur belast was en aan het hoofd der samenzwering stoud, is veroordeeld om opgehaugen te worden. Het blijkt, dat de bevelhebber van het grieksche stoom- vaartuig Arcadion zijn schip op het strand heeft moeten zetten en in brand steken om het niet in handen der turken te laten vallen. Het verlies zou voor de cretasehe opstan delingen eene schier onherstelbare ramp zijnindien niet onlangs 2 nieuwe voor de vaart op Caudia bestemde stoom schepen de Ülga en de Candiauit Londen te Athene waren aangekomen. De Sultan heeft den bevelhebber en de officieren van de Izeddin in rang verhoogd. 2 Bulgaarsche zendelingen uit Galatz te Rutschuk aan gekomen die weigerden zich aan de turksche overheid over- tegevenzijn door de gensdarmes doodgeschoten. VEHEEXIUUE STATE* In Louisiana zijn 48000 blanken en 83000 kiezers ingeschreven. De genl. Stanton heeft den genl. Grant zijne van oorlog overgegeven alleen hierom omdat militaire chef was en hem had doen weten dat hij de por tefeuille zelf aanvaardde. De President heeft den genl. Sickles afgezet en den eenl. Caney in zijne plaats tot militair districts bevelhebber benoemd. negers ais portefeuille Grant zijn MEXICO. Men verzekert, dat Marquez gevangen genomen en Lopez vermoord is. De prins v. Salm-Salm is ter dood veroordeeld. Coruales verzet zich tegeu het gezag van Juarez en rukt naar Matamoras op. KIAJVEXCAAI». Prins Alexander is den 28, van het Loo, Amsterdam en den Helder, en de Koningin den 29 van het Loo te 's Hage teruggekeerd. In het hotel Bellevue aldaar is den 29 aangekomen prinses Elisabeth ran Baden. Prins en prinses Hendrik hebben den 30 een locht naar het Nieuwe Diep geJaan om het ramtorenschip ie lu zigtigen. Evangelische Alliantie, Den 26, na hel sluiten der vergaderingen hebben de leden een laatsteu gemeenschap- pelijken maaltijd gehoudeuwaaraan door ongeveer 600 per sonen is deelgenomen. De onkoslen ten dienste der bijeen komst en van de buitenlandsche bezoekers gemaakt worden op f 36000 begroot. Het vierde algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest heeft den 28 plaats gehad op de heuvelachtige en met hoog geboomte bezette grasvlakte voor den huize de Fogelen- zang, behooreude aan Jr. Barnaart. Het werd bijgewoond door ongeveer 15000 personen en is in de beste orde afge- loopen. i? eesten. Het ontzetfeest te Groniugeu is den 28 weder om gevierd door het uitsteken der vlaggen en het bespelen der klokken uilreiking van boekgeschenken aan leerlingen van de scholen der 1* klasse en die der weeshuizen, muziek op de markt van het 8* reg. inf. uit Leeuwardenkeuring van spannen tuigpaarden, harddraverij met 26 paarden (de prijs van f 200 behaald door de Matador, van O. Fermaat te Charlois), en verlichting van den muziektempel met ruim 3000 lampions. Aanbestedingen. Den 29 te 's Hage, het maken van wachterswoningenafsluitingen enz. op den spoorweg van Bergen op Zoom naar de Oostersehelde minste inschr. P. v. Fliet Jr. te Uithoorn, voor f 13600; het maken van eene tijdelijke halte bij de Glauerbeek aan de pruisische grenzen, minste inschr. M. Straalman te Deventer voor f 12400. Cholera. Te Utrecht heeft zich de cholera -commissie weder geconstitueerd, thans bestaande uit 56 leden. Te Dor (recht heeft de soepcommissie, met het oog op ettelijke daar voorgekomeu gevallenbesloten om voor ge ringen prijs voedzame spijs verkrijgbaar te stellen. Ie ZaltbommelMontfoortSassenheim, Barendrecht Schoonhoven. Assendelft, TholenAlmelo, Neuzen, Wijk aan Zee en Duin en Aalsmeer zai de kermis geen plaats hebben. De amsterdamsche afdeeling van de maatschappij tot be vordering der geneeskunst heeft den 27, in eene buitenge wone vergaderingeen adres aan den gemeenteraad vastge steld waarin verzocht wordt de kermis niet te doen doorgaan. Door B. en W. zijn maatregelen verordend om tenten en kramen zooveel mogelijk verspreid te plaatsen en deze even als de van Rotterdam komende kermis-schuitente doen desinfecteereu. Voorts zijn 4 geneesheeren aangesteld ter bediening der kermisbeden. Te Rotterdam zijn aangetast en overleden, den 27 20 en 16, den 28 25 en 14, den 29 23 en 12. Te Dordrecht waren tot den 27 aangetast 56 en overle den 27 personen. Te Hellevoetsluis zijn 3 gevallen voorgekomen. Een concert den 23 in het badhuis te Scheveningen ter voordeele der oude badvrouw Nee/lje Ros gegeven, heeft ongeveer f 1400 opgebracht. Veeeest. Van 18 tot 24 Aug. is slech(3 één geval voor gekomenen wel te Hof van Delft. Behalve het zieke rund zijn nog 3 andere onteigend en afgemaakt. Bescherming van dieren. Iq den haagsclieu gemeen teraad hebben de stemmen gestaakt over het voorstel om op het verzoek van de vereeuiging tot bescherming van die ren, tot het verbieden van hondenwagens, te antwoorden dal de raad geene vrijheid vindt zoodanig verbod uittevaardigen, als zijnde belemmerend voor de nering van vele ingezetenen. Staats-lotekij. Trekking der le klasse. 3e en 4e liist. No. 4859 f 2000, No. 10355 eu 12993 1000. De Nederlandsclie Maatschappij ter be vordering der Geneeskunde heeft een verdien stelijk werk verricht door de uitgave eener Sterfte- Atlas van Nederland. Sedert het verschijnen der groote kaart van Staring, zijn wij er aan gewoon ge worden om den toestand van onzen bodem landbouw, nijverheid, dichtheid en godsdienst der bevolking op daartoe opzettelijk vervaardigde kaarten nategaan en hoe gemakkelijk en genoeglijk geschiedt dat niet! Indien wij niet het onderste uit de kan willen heb ben, behoeven wij ons niet te verdiepen in uitvoerige en vervelende tabellen en onze oogen te vermoeien op zoogenaamd welsprekende cijfers, - de kaarten doen ons in een oogwenk zien wat wij weten willen, zij stellen ons den staat van zaken, de punten van verschil en overeenkomstde onderlinge verhouding der dingen aanschouwelijk voor. 't Is eveneens zoo met de S t e r f t e - A 11 as, wat de gegevens betreft samengesteld door de heeren Dr. J. C. de Man te Middelburg, ProfJ. A. Boogaard te Leiden en Dr. J. Zeeman te Amsterdamwat de kaarten aangaat vervaardigd door den heer P. H. Wit kamp te Amsterdam. Eene verzamelkaart geeft door verschillende tinten de meerdere of mindere sterfte in een zestigtal dis tricten des lands, en doorlichter of zwarter gekleurde cirkeltjes die iu de voornaamste steden aan. De kaarten der afzonderlijke provinciën stellen elke ge meente door zulk een cirkeltje voor, en uitvoerige tabel len vermelden de bevolking der gemeentenhare dichtheid en wel waart de cijfers van geboorten en overlijden en de sterfte naar den leeftijdeen en ander berekend naar het gemiddelde van de 20 jaren 1841 tot 1800. De verzamelkaart toont al dadelijk dat de levens duur in de provinciën Noord- en Zuidholland en Zee land met uitzondering van de noordhollandscbe ei landen (die zich even gunstig voordoen als Drenthe en het oostelijk deel van Friesland 19 tot 21 per 1000 zielen) het geringste is, dat Staats-Vlaanderen (34), Rijnland (35), de omstreken van Woerden en Gouda, het eiland van Dordrecht, Zuid-Beveland (37), de veenstreek bezuiden Amsterdam met den Haarlemmermeer Beierland (40) en Noord-Beveland (41) het ongunstigst staan aangeschreven. Een alkmaarder zal wel het eerst het oog slaan op de streek en plaats zijner woning en in den Scher mer enz. 26, in Kennemerland 28 en in den Heer- hugowaard en het Geestrnerambacht 31 dooden per 1000 bewoners tellende, met zekeren schrik bespeu ren dat de sterfte in zijne stad tot 36 per 1000 stijgt. Alkmaar vertoont inderdaad een leelijke don kere vlek, onder de steden alleen gelijkstaande met die van Dordrecht, Woerden en een paar zeeuwsche stadjes, en slechts in zwartheid overtroffen door Gouda en Oudewater. Alkmaar wordt dus met enkele lot-

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2