ALKMAARSCHE COURANT \o. 38. Negenenzestigste Jaargang. Zondag 8 September. In de Staatscourant van lieden is opge nomen het berigt dat de miliciens van 1 8 6 3, opgeroepen tot de werkelijke dienst, NIET 'behoeven optekomen. #fficiccl (Scbccltc. l*atcn4cn. Hoe een Franschman over den toestand van Duitschland schrijft. Uë. r j ZOON. Deze Courant wordt, wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/ 4,—. Brieven franco aan de Uitgevers HER M®. COSTER De Advertentiën kosten vaD 1—5 regels j 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. r -rïcr wr»vHt tot 1° October ook Woensdags avonds gratis een N°. der ALKMAARSCHE COURANT uitgegeven; de prijs zaï Bij wijze van proefneming wordt t f per post buiten deze stad f 1.50 per kwartaal. Beleefdelijk verzoeken wij onze geabonneerden zich alsdan Zoo zij niet gezind zijn het abonnement op dien voet voorttezetten. vóór I-. October te ingewacht Woensdags namiddags uiterlijk tot één uur. Advertentiën voor DE UITGEVERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken zoowel aan de ingezetenen dier gemeente als aan de bewoners der omstreken bekend, dat, volgens art. 16 der w°t houdende regeling van liet middelbaar onderwijs aan de omstreeks 1 October a.s. te openen Rijks hoogere bur gerschool met drie jarigen cursus te Alkmaar, ouderwijs wordt gegeven in de volgende vakken a. de wiskunde; b. de eerste beginselen der natuur- en scheikunde; c. de beginselen der plant- en dierkunde; d. die der staathuishoudkunde e. die van liet boekhouden f. de aardrijkskundeg. de geschiedenish. de nederlandsche taal; i. de'fransche taal; k. de engelsdie taal; de hoogduit- s'che taal; m. liet schoonschrijven; n. het hand- en regtlijnig teekenen o. de gymnastiek. Dat het schoolgeld voor iiet onderwijs in alle vakken bedraagt f 30 's jaars voor één leerling en voor den tweeden leerliiw uit hetzeifde gezin f 15, terwijl voor het bijwonen van enkele lessen in bepaalde vakken wordt betaald f 7 of f 14 's jaars. naar gelang het onderwijs gedurende 1 of 2, dan wel gedurende 3 of meer uren 's weeks gegeven wordt. Burgemeester en Wethouders achten liet met. ondienstig opte merken dat de Hoogere Burgerschool bestemd is voor leerlingen uit alle klassen der maatschappy, zoowel binnen als buiten deze gemeente wonendeen datom te worden toegelateneen voorafgaand examen wordt ge- vorderd waaruit blijkeof zijdie de school wenschen te bezoeken, de kundigheden bezitten, vereiseht om liet onder wijs met vrucht te kunnen bijwonen, wordende de bepaling van bet programma van gehouden wordt Vergun liet Hoofdbestuur deze te sluiten met de uitdruk king van zijne beste wenschen voor de welvaart eu den bloei van de stad Alkmaar onder uw bestuur, waarmede die van hare burgerij zoo uaauW is verbonden. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging //het Metalen Kruis," De Voorzitter, (get.) N. P. J. KIEN. De Secretaris, W. M. DE BRAUW. üe Burgemeester van Alkmaar, A. MACLAINE PONT. bekend gemaakt. Alkmaar, den 31 Aug. 1867. dat examen en den dag waarop het door den directeur dier instelling later Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de gemeeulebegrooting voor 1868 op den 28 Augus tus 1867 door hen aan den Gemeenteraad is aangeboden en van af bedengedurende de eerstvolgende 14 dagen ter lezing van de belanghebbenden ter secretarie is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar gesteld. Burqemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 31 Aua. 1862 He Secretaris, 9 SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR maken alsnog, zoowel aan de ingezetenen die gemeente als aan de bewoners der omstrekenbekend dat blijkens eene later onlrangene missive van den lieer inspec teur van het middelbaar onderwijs voor de provincie Noord Holland het schoolgeld voor het volledig onderwijs aan de de Rijks hoogere burgerschool aldaar kwartaalsgewijze moet worden betaald; de kwartalen zijn: 1°. Augustus, Septem ber en October; 2". November, December en Januarjj 3' Eebruarij, Maart en April; 4". Mei, Junij en Julij. Ge deelten'van kwabalen worden bij de berekening voor geheele gerekend; alleen is bepaald dat, uithoofde van de opening der school op 1 October 1867, over het, kwartaaleindigende den 31 October 1867, slechts f 2.50 zal worden betaald. De schoolgelden voor enkele lessen zijn verschuldigd voor liet geheele jaar, gedeelten van liet jaar worden daarbij voor een geheel gerekend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 4 Sept. 1867. He Secretaris, SPANJAARDT. Alkmaar, Sept. 1867. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene keunis: Dat de VOL J A.ARSPATEKTE8Ï kunnen afgehaald worden van de gemeentesecretarie, van heden tot en met 21 September a.s., 's morgens van 9 tot 2 ure. Burgemeester en IVelhouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. De Secretaris SPANJAARDT. Alkmaar, September 1867. POLITIE. Gevonden een zilveren potloodhouder en voor ongeveer 4 a weken geleden een mesje met zilveren heft. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt in voldoening aan bel door het hoofdbestuur van de Ver- eeniging het Metalen hruis aan hem gerigt verzoek de navolgende bij hem van dat hoofdbestuur ontvangene mis sive bij deze ter kennisse der ingezetenen. 's Qravenhage den 31 Augustus 1867. Het hoofdbestuur van de vereeniging het Metalen Kruis haast zich na den afloop van de reünie van de afdeelingen der 7ereeniging in uwe stad aan UEdelGestrenge zijnen dank overtebrengen namens allen die aan de reünie deel namen, voor uwe bereidvaardige en welwillende medewerking waardoor de feestviering mede in hooge mate mag geacht worden gelukkig te zijn geslaagd. Door u voorgegaan zag het hoofdbestuur uwe meed- regentenverschillende corporatiën in uwe stad en niet het minst hare geëerde burgerij hunne hooggeschatte mede werking verleenen velen onzer leden werden met broederlijke toegenegenheid behandeld en gehuisvestallerwege zag men deelneming aan het feest onzer herinneringen uit vroegere dagen, die ons dierbaar zijn, aan het feest van dankbaarheid, dat wij bij het wegvallen van zoovelen voor onze bewa ring mogten vierenzelfs de minsten onder uwe burgerij zagen wij van hunne deelneming en welwillendheid bewijzen geven die ons verrasten en aangenaam troffen. Wil daarvoor, WelEdelGestrenge Heer, den dank aanne men dien het Hoofdbestuur U namens de Vereeniging "het Metalen Kruiswenscht toetebrengen. Het zal aan het Hoofdbestuur hoogst aangenaam zijn in dien UEd.Gestr. mogt willen goedvinden onze hartelijke dankbetuiging overtebrengen aan uw medebestuur en aan de geëerde burgerij van Alkmaar, die door hare deelneming zoozeer tot de opluistering van onze feestviering heeft bijgedragen. Vervolg en slot.) //Te midden eener zoo groote verwarring doet het Pruisi sche stelselvertrouwende op de sterkte zijner inrichting zich voor als een voor Duitschland onvermijdelijke noodza kelijkheid. Noglans zal liet te worstelen hebben met twee wei geheel verschillende richtingen maar beide aan zijn over- heerschin"' vijandig de ééne in het noorden weerstand bie dende aan de centralisatiede andere het zuiden voortstu wende tot den nieuwen Bond. //De eerste richting laat zich gemakkelijk verklaren. De tegenwoordige toestand van Duitschland heeft de nationale eigenliefde bevredigd. Nu die toestand eenmaal verkregen is^, ziet men de noodzakelijkheid niet in alle overleveringen, alle plaatselijke instellingen en bijzondere,belangen op te offeren aan de eenheid van het Pruisische stelsel. Daarom zijn zij die de Pruisische leiding het vurigst ..begeerd hebben tegen woordig van oordeeldat het tijd is op dien weg niet voort te «aan en de zuivere en eenvoudige aanhechting bij Pruisen vindt minder aanhangers in de kleine statensinds zij goed- of kwaadschiks tot den Noord-Duitschen Bond zijn toegetreden. Hunne hoofdsteden zien in wat zij zouden verliezen, indien zij vernederd werden tot de zetels der Pruisische provinciale besturen. Zelfs de universiteiten die altijd de voornaamste brandpunten zijn geweest van het eenheidsbeginsel willen de vlag niet strijken voor Berliju. In de kleine Duitsche legers zult ge wrok of ijverzucht jegens het Pruisische leger aantreffen. Ook weet het talrijke personeel van ambtenaren zeer goed, dat het gevolg der aanhechting zou zijn, dat zij uit hun land verwijderd zouden worden om elders onderge schikte betrekkingen te vervullen en de hoogere over te laten aan ambtenaren van Pruisischen oorsprong. Wat de massa des volks betrefthet aarzelt. Pruisen schijnt te zeggen »Nu gij al de lasten van Pruisische onderdanen draagt, is het beter geheel en al Pruisen te worden en er ook de voor- deelen van te hebben;" maar men ducht de despotische manieren van het Pruisisch bestuur, en de moeilijkheden van allerlei aard die het ontmoet in de gewesten die liet zich heelt toegeëigend strekken niet tot bemoediging der voor standers van de aanhechting in de naburige landen. Trouwens in de kleine staten van den Noord-Duitschen Bond ontbreekt, dat uitgebreide administratieve raderwerk dat onmisbaar is voor de invoering van een centraliseerend despotismeen dit zou er zich noch gemakkelijk noch spoedig kunnen vestigen. //In de zuidelijke staten van Duitschland heerscht een tegenovergestelde richting. De afzondering waarin zij geplaatst zijn door het verdrag van Praag, drukt hen zwaar. De Meinliniedoor von Bismarck in alle oprechtheid getrokken, omdat hij vreesde dat het Pruisische element zich te veel zou oplossen, is door de Duitschers nooit ernstig opgenomen. //Noordelijk en zuidelijk Duitschland vormen slechts één volk. Zelfs het verschil van godsdienst verdeelt hier niet. Neem bij voorbeeld het Rijndal en de aangrenzende streken; in het Zuiden zijn Baden, Darmstadt en Wurtemburg voor het grootste gedeelte protestant, terwijl in het noorden de Rijnprovinciën en Westphalen bijna geheel katholiek zijn. Het zuiden van Duitschland leeft door zijn betrekkingen met het noorden. Zijn kunstmatige hoofdsteden Karlsruhe, Stutt- gard en Munchen zijn keizerssteden Regensburg Augs burg en zelfs het nijvere Neuremberg, zijn eenige universi teit te Heidelberg zijn niet voldoende om er een eigen leven aan te geven. Wat den handel betreft, kan het zuiden zich evenmin scheiden van het noordenwaar de groote en bloeiende steden liggen de brandpunten der nijverheid en de zeehavens, en nog minder uit het oogpunt der beschaving, want het ontvangt zijn geheele bezieling uit het noorden. Alles dringt bij gevolg het zuiden tot vereeniging met het noorden het wil het tot eiken prijsen neemt voor liet oogenblik de opperheerschappij van Pruisen aan liever dan in den tegenwoordigen toestand te blijven. De onbedacht zame vraag om verbetering van grensscheiding, door Frank rijk in Augustus van het vorige jaar aan Pruisen gedaan is voldoende geweest om de zuidelijke staten te doen ge voelen hoezeer zij de bescherming der laatstgenoemde mo gendheid behoeven en zij hebben zich beijverd met haar het bekende verbond te sluiten dat hun geheele krijgsmacht Ier harer heschikking stelt. Toen er gehandeld werd over de wederoprichting van het Tolverbond hebben de zuidelijke staten alle voorwaarden van Pruisen aangenomen onder anderen liet veto dat het zich in het toekomstig tolcongres heeft voorbehouden, liever dan er buiten gesloten te worden, Deze tol-eenheid is slechts een tijdelijke overgang tot voor bereiding van de inniger vereeniging van noord en zuid. Berlijn zal het eenig voorrecht hebben van te gelijk drie parlementen te bezittendie voor den Pruisischen burger zijn drieërlei vaderland zuilen vertegenwoordigen; het kleine vaderland, Pruisen; het staatkundig vaderland, de Noord- Duitsche Bond, en het groote vaderland, Duitschland, ver momd onder den naam van Tolverbond. Zulk een toestel kan niet duren, zelfs in Duitschland niet, en de Noord-Duitsche Bond zal weldra op zijn banken afgevaardigden uit geheel Duitschland zien zitten maar juist Pruisen zou thans dat oogenblik willen verschuiven. Het heeft zich gehaast de grondwet van den nieuwen Bond te doen aannemen om er slechts met dat gedeelte van Duitschland over te kunnen beraadslagen dat er was toegelatenen haar later in haar geheel aan de staten die zich er bij willen voegen te kunnen opleggen. Doch die waarborg is niet voldoende. De regee ring van Berlijn durft zich niet openlijk verzetten tegen de beweging die het zuiden tot haar voertmaar zij zou haar willen uitstellen tot zij haar tegenwoordige bondgenooten tot Pruissen gemaakt zal hebben. Zij gevoelt weldat de toe lating van de zuidelijke stalen in den Bond zulk een ver sterking zou brengen aan den tegenstand dien zij er reeds ontmoet, dat zij, in plaats van de wet te stellen, wel eens genoodzaakt zou kunnen zijn de wet te ontvangen." Ziedaar een beschouwing die zeker de aandacht verdient en die door hetgeen tot nog toe van de Salzburger samen komst bekend is niets van hare kracht heeft verloren. W. v. d. K. De Nieuwe Rotterdamsche Courant van 1 September 1.1. neemt uit een Amerikaansehe handelscourant een uittreksel over uit een niet genoemd Londensch blad, waarin na eenige woorden tot inleiding over den invloed der handelsbeweging op politieke veranderingen het navolgende voorkomt «■Wij vernemen dat een maatschappij van kooplieden in Boston op bet punt is - zoo de onderhandelingen niet reeds ten einde zijn om een verdrag te sluiten met de hoofden der inboorlingen op noordelijk Borneotot afstand van grondgebieddat onder Amerikaansehe jurisdictie zou ge steld 'worden. Te gelijker tijd heeft de regeering te Washing ton onderhandelingen aangevangen over een der grootere eilanden van den groep der Philippines Borneo zou spe cerijen en wellicht metalen opleverenvoor welken laat- sten tak van handel Amerika in de districten langs de Stille Zuidzee kolonisten te over iu gereedheid heeft; en de Philippijnsche eilanden zouden suiker leveren welk product, sedert den slechten oogst in China van 1863 en bij bet toenemend suikerverbruik in het Hemelsehe Rijk, op die eilanden reeds in tamelijke hoeveelheid gebouwd wordt. A- merika zou de beide koloniën vooral noodig hebben voor den ruilhandel op China." Daarop schrijft het Londensche blad meer rechtstreeks omtrent de Nederlandsche bezittingen in Indië aldus: //Een blik op de Oost-Indische zeeën toont welk een uit gestrektheid van eilanden daar nog vruchtbaar kan gemaakt worden en het lijdt geen twijfelof, wanneer de Amerika nen daar eenmaal vasten voet zullen gekregen hebben zij hunne bezittingen zullen uitbreiden, en hunne nederzettin gen in deze zeeën veel zullen bijdragen tot de omverwerping van bet kunstmatige en despotische systeem der Nederlan ders zoowel als tot vermindering van de telkens herhaalde aanvallen der zeeroovers-prauwen welke den handel zoozeer belemmeren." En verder: //De Hollanders hebben altijd verkrijging van grondgebied in overzeesche gewesten verward met verovering,-en hun monopoliegeest is oorzaak geweest vau eindelooze benadee ling onzer belangen in de Oost-Indische wateren men denke slechts aan het laatste voorbeeld van Penangdat bijna met den ondergang van zijn peperhandel bedreigd werd. Diensvolgens begroeten wij het optreden van talrijke werk zame kolonisten in den Indischen Archipel als zeer geschikt om er toe bij te dragendat onze Nederlandsche naburen aldaar een meer verlichte politiek gaan volgen, en in het algemeen tot de ontwikkeling en uitbreiding van den handel.". Ziedaar een beoordeeling van onze koloniale politiek in een Engelsch dagblad en daaruit overgenomen in een Ame rikaansehe courant. Welke waarde moet er gehecht worden aan die beoordeeling, die een veroordeeling is? Stemt de openbare meening in Engeland en Amerika er mee in? Spreekt hier één persooneen kleine partij zonder invloed of wel een clnbje winstbejagende kooplieden? Of openbaart die vijandige stemming zich meermalen en wint zij veld aan gene zijde der Noord- en Atlantische zee Om die vragen te beantwoorden schijnen de geievens voor alsnog te ontbreken. Op veel welwillendheid valt echter bij naijverige concurrenten wel niet te rekenen. En als een zoo bedrijvig en voortvarend volk als het Noord-Amerikaansche behoefte gevoelt aan uit breiding zijner handelsbeweging, als het uitziet naar een nieuw veld voor zijn ondernemingen, dan bestaat er gevaar, dat de zwakkere en minder bedrijvige bezitter van het begeerde terrein bemoeilijktin de engte gedreven en bier en daar teruggedrongen wordt; vooral als het terrein dat hij zich heeft toegeëigendzoo groot is dat hij het niet bezetten noch gebruiken kan. Een tweede vraag zou zijn is de beschuldiging gegrond en moeten wij berusten in het veroordeelend vonnis dat in Engeland en Noord-Amerika over ons geveld wordt? Wan neer bier een verdediging onzer politiek geschreven moest worden voor Engelsohe lezerswanneer onze beschuldigers voor ons stonden en wij ons tegenover hen hadden te ver antwoorden voor de vierschaar van Europadan zou onze verdediging misschien op vele punten zoo moeilijk niet zijn. Althans zouden wij aan de Engelschen kunnen vragen, wat

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1