flienwstijbhigen. hun het regt geeft onze koloniale politiek een inpalmings- politiek {grasping policy) te noemen, daar hun eigen inpal- mingswoede de onze toch verre overtreft en letterlijk overal hare sporen heeft achtergelaten. Als de Engelschen ons regeeringsstelsel ten opzichte der Indische bevolking despotisch noemenzouden wij op onze beurt kunnen vragenof hun stelsel in Hindostandat de bevolking aan zich zelve over laat en den particulieren ondernemingsgeest volle vrijheid schenkt om zich te bewegen waar en hoe zij verkiestzoo veel betere vruchten heeft gedragen voor de inlandsche be volking. Met het oog op de hongersnooden die nog onlangs, niet honderden en duizenden maar honderdduizenden hebben doen omkomenzou hun dat antwoord niet zoo gemakkelijk vallen. Maar de Alkmaarsche Courant heeft in Engeland voor zoo ver bekend is geen enkelen lezer, en in Noord-Amerika ook niet. Ook blijkt tot nog toe niet, dat de Eugelsche en Amerikaansche couranten zich beijveren om hare artikelen te vertalen. Wij spreken hier dus onder ons en niet voor vreemden. Daarom kunnen we ook wat openhartiger zijn en hebben we niet te vragen wat doet een ander maar wat doen wij en wat behooren wij te doen Rondweg, in vertrouwen, hier onder ons gesproken en 't 't blijve vooreerst onder ons moeten wij erkennen, dat onze Oost-Indische bezittingen eigenlijk voor ons veel te groot zijn; dat wij met geen mogelijkheid, ook niet met inspanning van alle krachten, en al werden wij met het ondernemendste en bedrijvigste volk der wereld, die uitgestrekte landen be hoorlijk kunnen ontwikkelen noch hunne rijkdommen ont ginnen. Zij zijn zelfs veel te groot om ze behoorlijk te be sturen op vele punten blijkt van het Nederlandsch gezag volstrekt niets. Er is geen denken aan ze in oorlogstijd alle te verdedigendie verdediging zou zich alleen tot Java moeten bepalen. Op de vraag: wat doet gij met uwe kolo niën zouden wij wat Java en Madoera en misschien nog enkele streken betreft een voldoend antwoord kunnen geven maar zoo men ons bijvoorbeeld vroeg: wal doet gij met het kolossale Sumatra en met het reusachtige Borneo dan zouden wij met het antwoord deerlijk verlegen zitten. Kun nen wij dan op den duur behouden, wat wij niet kunnen regeeren niet kunnen verdedigen niet kunnen ontginnen niet kunnen gebruiken terwijl reusachtige en ondernemende volken zoeken naar koloniën, om hun overvloedige krachten gelegenheid tot ontwikkeling te geven? Wij zijn nu eenmaal een klein volkwat zal het zijn als men tot ons zegtgij hebt in de Oost honderdmaal meer ruimte dan gij met moge lijkheid kunt gebruikenen wij verdringen hier elkander op ons klein plekje grondssta ons toch iets af van het uwe Dat zouden lastige vragen en onwelkomen verzoeken zijn. Mochten zij nooit door een machtigen staat in ernst tot ons gericht worden! Wat zou nu nog het beste middel zijn om ze te voorkomen? Zou het niet zijn afschaffing van alles wat naar uitsluiting van vreemdelingen zweemt Zouden wijklein volkdie een zoo buitengewoon groot deel bezitten van die begeerlijke en door allen begeerde Indische koloniën zoo wij willen voorkomen dat andere en grootere volken dit ons trachten te ontnemenniet het ver standigst handelen met hun gastvrijheid te verleenen met hen bij ons toe te latenen hun zooveel mogelijk gelegenheid te geven om hunne kapitalen en overvloedige werkkrachten te gebruiken op onzen grond Er is ruimte genoeg om te kunnen zorgen dat wij zeiven niet verdron gen worden. Of zou het misschien nog beter ziju, zoo daartoe aanvrage werd gedaan, vrijwillig en bereidwillig zelfs zulke gedeelten af te staan die wij in 't geheel niet gebrui ken en die voor ons inderdaad niet anders dan lastposten zijn? Hier moge een meer bevoegde het antwoord geven en daarom geven wij het woord aan een Indischen specialiteit die genoemd mag wordenaan Mr. H. van Alphendie zich omtrent deze kwestie aldus uitlaat (1)«Traditioneel hebben onze latere koloniale staatkundigen het als een axioma vau de O. I. Compagnie overgenomen, dat ons belang medebrengt, om ons in den Archipel te arrondisserenten einde de En gelschen er uit te houden. Ik zal hier niet uitweiden over die dwaze vrees voor de Engelschendie ons met groote opofferingen van manschappen en schatten heeft doen streven naar het bezit van gedeelten van den Archipel, die meesten deels niet houdbaar zijnen die wij bij eenen werkelijken oorlog het best doen te verlaten, ten einde zooveel mogelijk onze krachten te kunnen concentreren. Maarbehalve dat die bezittingen mij doen denken aan het qui trop embrasse mal êtreintbehalve dat zij ons van de zijde der Engelschen het verwijt gedurig op den hals halen van onze grasping policy, ofschoon zeer ten onregte, daar in vergelijking met hunne eigen grasping policy de onze maar kinderspel is, behalve eindelijk, dat menige andere mogendheid ons dat bezit mis gunt en met begeerige blikken er de oogen opslaat, en niet geheel zonder regtdewijl het onze krachten te boven gaat. om ze naar behooren te ontwikkelen en het al den schijn heeft, als of wij handelen gelijk de vrek die op zijn schatten zit te broeien, alleen omdat hij ze aan anderen niet gunt, terwijl hij ze zelf niet noodig heeft of niet wil gebruiken er komt nog dit bij, dat zij ons het onwaardeerbaar genoegen verschaffenvan er veel meer voor te moeten uitgeven dan zij opbrengen vooral door de menigvuldige expeditiën, waartoe zij ons jaar op jaar noodzaken. Dat doen van expeditiën is zoo weinig een ongewoon verschijnseldat het veeleer iets normaals is in onze koloniale geschiedenis. Vreesde ik niet te doen te krijgen met een tal van groote woorden, die men mij naar het hoofd zou werpen, zoo als daar zijn: de roem der vaderen, de waardigheid van Neder land het Nederlandsch bloed, dat gestroomd heeft, en de Nederlandsche schatten, die besteed zijn, om ons die ge westen te bezorgen zoo zou ik met mijn eenvoudig verstand wel eens de vraag willen doen of wij niet beter en ver standiger zouden handelen met de meeste dier buitenbezit tingen op te geven door ze of eenvoudig te verlaten of aau andere liefhebbers te verkoopen en ons dan, met behoud van een gedeelte van Sumatra, ten einde meester te blijven van Straat Sunda, en van de eilanden Bali en Lombok met hunne zoo talrijke bevolkingen, ter verzekering van den toegang door Straat Bali, op Java te concentreren. In stede van ons te verzwakken, houde ik het er voor, dat onze positie in den Archipel er krachtiger door zou worden terwijl, zonder dat onze inkomsten in Indië belangrijk er door zouden verminderende besparing der uitgaven van bestuur en verdediging zeer aanzienlijk zou kunnen zijn, en het veld waarop wij onze krachten zouden kunuen aan wendennog ruim genoeg zou blijven voor nu en voor eeue verre toekomst. Ik ben reeds vooraf bekend met al de tegenwerkingendie men mij zou kunnen makenwant niet voor niets heb ik 23 jaren bij het Ministerie van Koloniën doorgebragt. De argumentendie men gebezigd beeft, om d:e uitbreiding van ons gezag in den Archipel smakelijk te maken, zijn mij volkomen bekend. Onder die argu menten zijn er zelfsdiewanneer men er maar ooren voor heeft kunnen doen ontbranden in een gloeijend en heilig verlangen om op den ingeslagen weg voort te gaanten einde werkzaam te kun nen zijn en blijven tot heil der bevolkingendie wij aan ons gezag reeds hebben onderworpen of verder zouden willen onderwerpen. Maar ik heb in mijn leven meer dan genoeg gehad van groote (1) In zijn //Bijdrage tot de geschiedenis onzer koloniale politiek" in de Gids van Mei 1867. woorden en schoonklinkende argumenten, die, wanneer men weet wat er achter schuiltozoo bitter ironieseh zijnen heb mij dus niet kunnen terughouden, om hier, waar er sprake is van de on verantwoordelijke uitzetting der uitgaven in Indiëniet ten behoeve van den goedaardigenlijdzamen Javaanmaar tot vermeer dering der gelegenheid voor onze ambtenaren en militairen om flinke promotie te maken een enkel woord aangaande die bui tenbezittingen in het midden te brengen." "W. v. D. K. E. Den 2 is le Mechelenna het houden eener plechtige dienst in de hoofdkerk, het derde catholieke congres geopend, waartoe meer dan 2000 personen uit alle landen der wereld zijn opgekomen. De openingsreden werd uitgesproken door den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. De heer Ahlman, het bekende deenschgezind lid van den vorigen Rijksdag heeft bij de verkiezing te Flensburg de nederlaag geleden tegenover den heer Kreus, duitsch parli- cularist. In geheel Sleeswijk-Holsteiu is slechts 1 deensch- gezindede heer Kruger, tot afgevaardigde verkozen. Een rijnsch blad verzekert, dat last is gegeven om de kasteelen Bieberich en Plattede russische kapel te Wies- baden en het S. Elisabethsgesticht aldaar (alle eigendommen of beweerde eigendommen van den verdreven hertog van Nassau) niet te doen inschrijven in de registers van het pruisische staatsdomein. B /I EIS E IV. Den 28 Aug. is te Heidelberg overleden de 80jarige hoog leeraar Miltelmaier, //de nestor der juridische faculteit in Duitschland." Het ministerie van financiën heeft ten behoeve van aan teleggen spoorwegen, met het huis Rothschild te Frankfort, de disconto-maatschappij tc Berlijn en de firma Ladenburg te Mannheim, eene leeuing (met premiën) gesloten ten be drage van 12 miljoen fl. DOSTENK1JH. De gemeenteraad van Weenen heeft thans besloten bij adres aau het Huis der Afgevaardigdenaantedringen op eene wettelijke hervorming der volksschool en op de intrek king van het concordaat. Tegen het einde vau het te Praag, ter gelegenheid van het overbrengen der boheemsche kroon, gevierde feestheeft de volksmenigte nadat de burgerlijke en militaire overheden zich verwijderd haddenmet eene soort van onstuimige geestdrift het russische volkslied aangeheven. Met 1°. Sept. is de poolsche taal verplichtend gemaakt voor het geven van onderwijs op het S. Anna-gymnasium te Krakau. Kossuth heeft het mandaat voor den hongaarsehen Rijks dag, hem door de kiezers van Waitzen opgedragen, afgewe zen bij schrijven, dat den 29 door de pesther Mgyar-Ujsag is openbaar gemaaktten gevolge waarvan dat blad zich eene vervolging heeft op den hals gehaald. T A I, i E. Garibaldi heeft zich in het laatst van Augustus opgehouden te Orvietonabij de pauselijke grenzen. In weerwil van het nachtelijk uur zijner aankomst, hebben de ingezetenen hunne woningen geïllumineerd en hem eeue serenade gebracht, waarbij burgers en soldaten den kreet //naar Romeaan hieven. Hij antwoordde: //gij zult spoedig, met of zonder mij naar Rome gaaner zijn gebeurtenissendie geene menschelijke macht kan tegenhouden Rome moet en zal tot Italië behooren." De hertog v. Aosta (prins Amadeusheeft den minister van oorlog geschreven dat hij nu het invoeren van bezuinigin gen bij het leger dringend noodzakelijk is zijne betrekking van generaal-majoor niet ten nadeele van andere hoofdoffi cieren wenscht te behouden en dus daarvan afstand doet. HE IS HEEIJ HE STAAT. Gedurende het verblijf van Garibaldi te Orvietohebben er te Viterbo wanordelijkheden plaats gehad waartoe het plotseling overlijden van een zouaven-officier aan de cholera tot voorwendsel diende, SI* AN JE. De bende opstandelingen onder geul. Conlreras, welke den 30 Aug. op fransch gebied is overgegaan was 200 man sterk en3 dagen lang achtervolgd door 800 a 900 man koninglijke troepen zoodat de manschappen uitgeput waren van ver- moeinis en ontbering, üp zeer geringen afstand van de grenzen in eene voordeelige stelling geplaatsthebben zij nog een langdurigen en hardnekkigen aanval te verduren gehad waarbij o.a. de kolonel Jules Ramirez (een advocaat van beroep) ia gesneuveld. Hunne laatste patronen waren verschoten. Het lijk van den genl. Manzo de Zuniga is uit Saragossa naar Madrid overgebracht en met veel luister ter aarde be steld. De maarschalk Narvaez bracht bij het graf hulde aan de dapperheid van zijnen gesneuvelden bloedverwant. De Koningin heeft de oudste dochter van den generaal tot hare hofdame aangesteld en de opleiding van zijn verder talrijk gezin voor hare rekening genomen. Bij kon. besluit zijn al de militaire verlofgangers opgeroepen. FHANKRMK. Het kamp te Chalons is den 1 Sept. opgebroken. De commandant, geul. Ladmirault, heeft bij die gelegenheid een zeer vredelievende dagorder tot de troepen gericht. De Koningin van Wurtemberg, die zich reeds eenige da gen incognito te Parijs bevond, is den 1 plechtstatig door den Keizer cn de Keizerin ontvangen. Zij was door den Keizer van haar hotel gehaald en naar de Tuilerien geleid. Na afloop van dit bezoek heeft prins Olto v. Beieren zijne opwachting bij het keizerlijk echtpaar gemaakt. Voorts heeft de turksche gezant den Keizer een brief van dankbetuiging zijns meesters voor de genoten gastvrijheid en verscheidene fraaie arabische paarden aangeboden. De heer Herbeteen hoogst verdienstelijk en algemeen geacht ambtenaar, die, met den rang van minister-pleuipo- tentiaris aan het hoofd der afdeeling //handelszaken" van het ministerie van buit. zaken stond is te Lisieux, in de kracht zijns levens en onverwacht overleden. Nadat eenige dagen te voren het verlangen van den ar- rondissementsraad van Lyonom die stad weder in het bezit te stellen van een zelf gekozen gemeenteraad bij een decreet was nietig verklaard heeft het bureau van den de partementalen raad van de Rhonetoen in die vergadering een gelijk voorstel werd gedaan zich tegen het in omvraag brengen daarvan verzet. 5 Leden der oppositie hebben daarop, onder protest, de vergadering verlaten. Een voorstel var, een lid van den algemeeuen raad van Ille et Vilaiue, tot bestrijding, in het belang van den landbouw, der aanhangige legerwetheeft een dergelijk onthaal gevonden. De manschappen der naar Luchon geweken bende van genl. Contreras zijn, in weerwil van hun verlangen om nabij de spaansche grenzen te blijven, in den nacht van 3—4 Sept., onder een geleide met geladen geweren naar Toulouse gezonden. Den 25 Aug. heeft de heer de Moustier aan Frankrijks di plomatieke agenten in het buitenland eene circulaire gericht betreffende de bijeenkomst te Salzburg welke alleen ontstaan is uit het verlangen om een hartelijk bewijs van deelneming te geven aan de zoo zwaar beproefde keizerlijke oostenrijk- sche familie, en welke, al mogen ook de beide Keizers ge durende hun samenzijn van gedachten gewisseld hebben over kwestiën van algemeen belang, het sluiten van overeenkom sten noch ten doelnoch ten gevolg heeft gehad. Bij den derden en laatsten zaugwedstrijdden 30 Aug. te Parijs gehouden, is de eerste prijs behaald door het, uit een 50tal te Parijs gevestigde belgische werklieden bestaande, zanggezelschap les Entanls de la Belgique. Bij een wedstrijd van zwemmers te Havre, waaraan door 20 mededingers deelgenomen werdis de eerste prijseene fraaie schilderij in olieverf, behaald door den heer A. P. L. v. L van Rotterdam. E f; E E A X O Uit de openbaar gemaakte briefwisseling tusschen de brit- sche en americaansche regeeringen over de Alabama-kwestie blijkt, dat beide gouvernementen, onder zekere voorwaarden, goedkeuren om eene scheidsrechterlijke uitspraak in te roepen. De stad Sheffield heeft haren mayor, den heer Morgan eene zilveren wieg geschonken, ter herinnering aan de ge boorte van een zoon gedurende het jaar van zijn mayorschap. Sir Mozes Mor.tefiore meldt uit Bucharestdat hij in zijne zending is geslaagd. De mijnwerkers te Barnsley hebben den 2, in eene talrijk bezochte vergaderinghunne tevredenheid betuigd over de wijze waarop is te gemoet gekomen in het lot der betrek kingen van de door ontploffingen omgekomen arbeiders, en hunnen afkeer te kennen gegeven over hetgeen in naam van ambachtsvereenigingen te Sheffield door Broadhead en anderen is verricht. In Nieuw-Zuid-Wallis is in Juni door een watervloed gevolg van hevige regensgroote schade aangerichtvele menschen zijn omgekomenduizenden runderen verdronken, honderden huizeu vernield en vele akkers verwoest. RUSLAND. Bij Keiz. besluit worden belangrijke voorrechten toege kend aan russische ambtenaren die in het koningrijk Polen in de staatsdienst willen treden. Een turksch edelman heeftnamens den Sultan, den Kei zer te Livadia (in de Krim) eenige arabische paarden ten geschenke aangeboden. TURKIJE. De geheele stad Enos (provincie Rumili) is eene prooi der vlammen geworden. De vijandelijkheden op Candia zijn gestaakt. Tusschen de Porte en de verschillende gezantschappen wordt levendig onderhandeld over de regeling der zaken op het eiland. VEREENILDE STATEN. In den Staat Illinois heerscht de cholera. De overkomst van chineesche werklieden neemt gedurig toezoodat zij in fabrieken en op de plantages meer en meer de blanke en zwarte arbeiders vervangen. Zekere Conoverdie veroordeeld is wegens het afleggen van valsche getuigenissen, strekkende tot het verdacht maken van den President Johnson en van verschillende aanzienlijke personen der voormalige zuidelijke Confederatie van medeplichtigheid aan de samenzwering tegen het leven van den President Lincoln heeft uit zijne gevangenis een brief aan den Presi dent geschreven in welke hij verhaalt door de heeren Ashley, Butler en anderen te zijn omgekocht om die valsche verkla ringen afteleggen, met mededeeling van allerlei bijzonderheden omtrent de samenspanning tegen den goeden naarn van den President, en met verzoek om kwijtschelding van straf, als belooniug voor deze bekentenis. De heer Johnson heeft dit verzoek niet ingewilligd, maarden brief doen bekend maken, als gevolg waarvan de dagbladen opgevuld zijn met artikelen ter verdediging of verguizing vau de genoemde personen. De President heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij waarschuwt tegen het weerstreven van de uitspraken der federale hoven en alle autoriteiten gelast die uitspraken te helpen handhaven. De indianen hebben de troepen der Unie in Kansas terug geslagen. De President van S. Domingo heeft het aanbod van den minister Seward, om de haven van Samaua voor 5 miljoen aan de Yer. Staten aftestaanaangenomen. MEXICO. Canales heeft zich voor Ortega verklaard. Escobedo rukt tegen hem op. ZUID-AMFKICA. Het geallieerde leger is in Paraguay voorwaarts gerukt zoodat een groote veldslag op handen schijnt. Eene afdeeling braziliaansche troepen, 1300 man sterk, was het land aan den noordoostkant binnengedrongen, maar is door den vijand, de cholera en gebrek aan leeftocht zoo zwaar geteisterd, dat zij, na het doorstaan van onbeschrijfelijke ellende, in Brazilië is teruggekeerd. Den 7 Sept. worden de Amazonen-rivier en andere groote stroomen van Brazilië voor de buitenlandsche handelsscheep vaart opengesteld. De commissie der Wetg. Kamer van de Argentijnsche Fe deratie heeft voorgesteld om den zetel der regeering van Buenos-Ayres, waar hij indertijd voorloopig is gevestigd, naar het meer binnenslands gelegen stadje Rosario te verplaatsen. BINNENLAND. De Koning is den 5 wederom op het Loo aangekomen. De Koningin heeft den 6 het ziekenhuis aan den Cool- singel en het cholera-hospitaal te Rotterdam bezocht. Belastingen. Bij de ingediende begrooting voor Am sterdam wordt voorgesteld eene directe belasting te heffen van f 834000over het loopende jaar is het bedrag f675000 (voor uitgaven van meer buitengewonen aard wordt eene leening van f 1,300,000 voorgesteld). Te 's Gravenhage wil men de directe belasting op dezelfde hoogte houden, maar 35 in plaats van 25 opcenten op het personeel heffen. Militaire zaken. De minister van oorlogdaartoe door Z. M. gemachtigd, heeft goedgevonden te bepalen dat het samenkomen der miliciens-verlofgangers van de lichting van 1863, waartoe dezen tegen den 20Men Sept. a. zijn op- gerocpeu niet plaats zal hebben. Volksweerbaarheid. Aan de te Lochem bestaande vereeniging is den 1 door eene commissie uit de dames der stad eene prachtige banier uitgereikt. Visscherij. Den 3 en 5 Sept. arriveerden te Enkhuizen 6 van de 7 van daar ter haringvarende buisschepen, tezamen aanbrengende 816 ton haring en eenige tonnen zoutevisch. Tuinbouwschool. De minister van binn. zaken maakt bezwaar om eene Rijks-subsidie van f 60U0 's jaars te

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2