ALKMAARSCHE COURANT No. 30. Negenenzestigste J aar gang. Donderdag 12 September. P' v jpfSn:1 ©ffictccl (öcbccltc. provinciale waterstaat aanbesteding. Een brief uit Noord-Amerika. jltcnwgtijbitigen. dZ? S Deze Courant wordt, wekelijks uitgegeven en is verkrijg- oaar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 8,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4, Brieven franco aan de Uitgevers HER M'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 5 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeser. ■««■■ai t'-T^Ji^October ook Woensdags avonds graUs een N°. der ALKMAARSCHE COURANT uitgegeven; de prijs zal Bij wijze van proefneming wora - f'anco pör post buiten deze stad f 1.50 per kwartaal. Beleefdelijk verzoeken wij onze geabonneerden zich alsdan worden voor Alkmaar tn, gezind zijn het abonnement op dien voet voorttezetten. T AdvèrSttëfranamiddags uiterlijk tot és. ,n,r. DE UITGEVERS. VAN NOORDHOLLAN I). Oo Dingsdag den 24 September 1867, des namiddags ten half drie ure zal aan liet lokaal van liet provinciaal bestuur van Noord holland te Haarlem bij enkele inschrijving wor den aa"^®ttec^naken van steenglooijingen enz. tot versterking van de Pettemer Zeewering. De bestekken zijn met de daarbij behoorende situa ie-tee- kenin", tegen betaling van 25 cents per exemplaar, le vet- kriisen aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan liet bureau voor buiteulandsche paspoorten op den Dam te Amsterdam. Aanwijzing in loco zal worden gedaan op Zaturdag vóór de besteding, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure. Inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofdingenieur van den Walerstaat te Haarlem, bij den ingenieur J. t. fr. Conrad, en bij den opzigter F.J.Krtcger. beiden te Alkmaar. Aan de redactie van de Mmaarsche Courant is een brie! toegezonden van een in Noord-Amerika gevestigde» Hollander, geheel gewijd aan beschouwingen over den dood van Aarts hertog MaximUiaan van Oostenrijk. Ofschoon over deze zaak inderdaad reeds genoeg in deze courant is geschreven wordt de brief hieronder afgedrukt als een staaltje van de wijze waarop de Noord-Amerikaansche republikeinen haar beoor- deelen. Dat de openbare meening daar eemgsztns anders is dan in Europa, waar de overleveringen van liet goddelijk recht der vorsten nog bestaan is licht te begrijpen. Staat Michigan Detroit 21 Augustus 1867. MaximUiaan is dood. Vroeger werd hij niet opgemerkt nu zweeft zijn naam op aller lippen. Zijn doodregt heeft een diepen indruk in Europa veroorzaakt, waar zijn dood wordt gadegeslagen met. een mengeling van droefheid, woede en verontwaardiging. Het is zeer zeldzaam dat een regerend Vorst hel doodregt ondergaat. Om ons zoo een tooneel voor te stellen, moeten wij terug gaan tot den tijd van Lodewyk XVI van Frankrijk of in de Engelsche geschiedenis lot Karei I en Maria, Koningin van Schotland; van daar de verwondering en verslagenheid, waarmede dit vreeselijk vei - raad werd gadegeslagen. Alle vreemde dagbladen Engelsche, Eransche en Hoogduitsche zijn er van opgevuld Overal is er slechts één gevoel van afschuw van dezen daad en van medelijden met den ougelukkigen Prinsdie op zulk eene wijze op jeugdigen leeftijd stierf. Wij nemen hier ook deel in het medegevoel met dezen ongelukkigen Prins en hebben medelijden niet zijn uiteinde. Wij beschouwen hem met verantwoordelijk voor den Eranschen vijandelijken inval, welke op zich zeiven beschouwd, eene der grootste misdaden dezer eeuw is. Nooit is er een beleedigender aanval op een land gedaan. Voor den krijgstogt tegen Mexico was met de minste grond. Het was een moedwillige krijgstogt tegen de regten van een ander volk. Maar daar was MaximUiaan niet verantwoordelijk voor. Hij was liet werktuig van anderen. De ware schuld rust op Lodemjk Napoleon. MaximUiaan was alleen het werktuig tot uitvoering van het plan hetwelk hij waarschijnlijk nooit begrepen heeft, doende liet werk van men- scheu, boosaardiger, doortrapter en doorslepener dan lnj was. Het zou nutteloos zijn te loochenen, dat het medegevoe len der verontwaardiging voor een groot gedeelte te wijten is aan den rang van den lijder. Was Prins MaximiUaan een gewoon soldaat geweestweinigen zouden Lanen gestort hebben over het noodlot dat hij oudergaan heeft. Het menschdom is meer aangedaan door treurspelen waarvan enkele personen, in hoogen rang geplaatst, de helden zijn dan door rampen overkomen aan een geheel land. Vier jaren is Mexico in een staat van binnenlandsehen oorlog geweest, het gevolg van den Eranschen inval. Duizenden zijn het slagtoffer geworden van deze worsteling met. den gehaten vreemdeling. Hun dood heeft geen medelijden m Europa veroorzaakt; waarlijk lnj werd uaauwlijks opgemerkt. 5 lech Is twee jaren geleden gaf MaximUiaan een bevelschrift uit, dat de jaarboeken van ieder land onteeren zoude. Ouder dat be velschrift werden de volksgezinde» verjaagd in alle deelen van Mexico en zonder genade doodgeschoten. Een officier van groot aanzien in 't land werd onder dat wreedaardig bevel ter dood veroordeeld, wierp zijn Mexicaanse!) Overkleed af en viel in zijn wapen zoo stierf de held. Vl as zijn noodlot niet harder als dat. van den overweldiger MaximUiaan? Hem was ook het leven zoetjeugdnoch dapperheid noch ridderlijke vroomheid verkreeg genade van den over weldiger van Mexico. De meer beschaafde volken van Europa hebben geen voor- e!d gegeven van grootmoedigheid en verdraagzaamheid in t uitoefenen van magt. Waarlijkde Vorsten welke nu treuren over den dood van Maxivtiliaanhebben de were het voorbeeld gegeven van door bloed te wandelen. W ij lezen dat Frans Jozefafa«uitbarstte in tranen toen hij het berigt ontving van het noodlot zijns broeders. Wij hebben mede gevoel met zijn keizerlijke droefheid. Zijn er voorbeelden in de geschiedenis dat het huis van Oostenrijk barmhartig- lijk gehandeld heeft Wie kan de doodstraffen vergeten welke op den Hongaarschen oorlog volgden? Wie heeft den Graaf Lodemjk Batliyany, verkozen president van Hongarije, op het schavot doen sterven Na de onderwerping van Vilegos werden twaalf der voornaamste generaalswelke zich als krijgsgevangenen overgegeven hadden, oogenblikke- lijk doodgeschoten; één van deze was zoo gevaarlijk gewond, dat hij op krukken naar de strafplaats moest gaan; dat ver oorzaakte geen medelijden. Algemeen werd het er voor ge houden cTat deze bloedige wraak was aangehitst door de Aartshertogin Sophia, moeder van Frans en MaximUiaan, eene verwaande en goddelooze vrouw, die de regerende geest was in dc keizerlijke raadsvergaderingen. Zij wilde geen genade geven en woedde als eene tijgerin voor wraakneming. Aciil- ?ien jaren zijn er na dien tijd verloopen en nog leeft, zij om te hooren wat Itaar zoon ontmoet in een ander werelddeel, waar nu de doodstraf aan baar zoon wordt uitgeoefend, met dit onderscheid dat. hij de doodstraf verdiend had. Zuo het waar is, als gezegd wordt dat zij op deze tijding krankzin nig is geworden dan schijnt het waarlijk of de vinger vaQ den Almaglige den bitteien beker aan hare lippen brengt. Wat Frankrijk betreft, is het niet noodig terug te gaan lot het schrikbewind en de buitensporigheden der staatsom wentelingen. Toen Napoleon Bonaparte het bestuur aanvaardde, werd voorgeceven dat. het was om de orde en beschaving te handhaven. Er is geen grooter misdaad bekend dan de dood van den Hertog van Enghien. De omstandigheden waren in elk opzicht, ijselijker dan de doodstraf uitgevoerd aan MaximUiaanwant de laatste was een vreemde over weldiger, hij had duizenden Mexicanen doen vermoorden. Na zijn gevangenneming was hij in plaats van hem oogeu- blikkclijk te dooden een gevangene voor weken toen werd lnj regelmatig voor de regthank gebragt en veroordeeld. Maar de Hertog van Enghien werd in een vreemd land waar hij stil in vrede leefde, gegrepen; lnj werd over de grenzen gesleept naar Vincennes verhoord door een krijgsraad, en doodgeschoten als een hond in eene gracht der vesting. Nooit is er onrechtmatiger daad in de geschiedenis van een volk bekend gemaakt. Het was geen krijgsmans-doodregt het was een snoodelafhartige moord. Labedoyere onderging hetzelfde lot; zijne vrouw viel onder het rijtuig van Koning Loden-ijk XF lil, en bad voor liet leven van haren man, ijdel was bare poging. Lodemjk Napoleon heeft, zijn troon gekre gen door eene wreedaardige shgting. Was de doodstraf van MaximUiaan erger dan van honderden Eranschen op de boulevards van Parijs Het was zulk een bloedig vermoor den dat het een schrik teweeg bragt onder de bevolking van Parijszoo ging hij door de rijen der vermoordenen aanvaardde de Keizerlijke magt. Wanneer heeft Engeland barmhartigheid aan opstandelin gen en overweldigers bewezen Hoe velen der grootste manneu van het Koningrijk zijn er niet onthoofd te lower Hill Laat Eugeland zich herinneren het lot der Russels en Sydneysen "niet roemen op zijne meerdere beschaving. Men kan zeggen dat is lang geleden en in meer barbaar- sehe tijden geschied; zulke omstandigheden hebben nu geen plaats meer. Waarlijk? Hoe lang is de opstand in Indië geleden, ten ouder gebragt door wreedheid? Wie heeft het kunnen vergeten hoe die" ellendige Hindo's voor de monden der kanonnen weggeblazen werden En nog later Is er ooit een bloediger bladzijde in de wereldgeschiedenis gevonden dan het verslag van het vermoorden van de Jamaikanen (eiland Jamaika)? Hoe vele opstandelingen heeft. Engeland in Ierland niet bedwongen In Edinburg de hoofdstad van Schotland, werden in het zedig en godsdienstig ligchaam van de alge- meene vergadering der vrije kerk, de voorstellen ten voordeele van het verleer.en van gratie of de verwisseling der doodstraf in een andere straf met afkeuring ontvangen. En nog spraken zij tegen ons over barmhartigheid en grootmoedigheid aan onze zuidelijke opstandelingen te bewijzen Ik herhaal deze bladzijden der geschiedenis niet om het doodregt uitgevoerd aan MaximUiaan te regtvaardigen. Het is goed voor deze Keizerlijke en Koninglijke ltuizen nu in droefheid gedompeld, zich te herinneren, dat zij de eersten geweest zijn die het doodregt uitgeoefend hebben; nu ver wachten zij dat het volk genade bewijzen zal daar zij het voorbeeld gegeven hebben van wraakneming. MaximUiaan zal niet vruchteloos het doodregt ondergaan hebben, indien zijn keizerlijke broeders en verdere betrekkingen overpeinzen de afschuwelijkheid van deze treurspelen zoo menigmaal ver toond op hunne bevelenen door hunne behoedzaamheid vorsten en volken leerendat het gebruik van magt edeler en goddelijker is wanneer het gematigd wordt door groot moedigheid en genade. van de afschaffing der zegelbelasting op de dagbladen be toogd. Zij kan dan ook niet anders dan bet doel dezer Vereeniging van ganscher harte toejuichen. Zij wenscht de Vereenigiug grooten doch kortstondigen bloei toe, en hoopt dat zij, lang voor de ruim 29 jaren, waarvoor zij is aange gaan zijn verstreken moge hebben opgehouden te bestaan door de afschaffing der belasting welker bestrijding zij zich ten doel stelt. heeli het De redactie der Alkmaarsclie Courant heeft, een circulaire ontvangen van het tijdelijk hoofdbestuur der te Rotterdam gevestigde Vereeniging "Het anti*dagbiadzegel-vcrbond niet een exemplaar van de statuten dier Vereeniging. De circulaire deelt omtrent het doel der Vereeniging en der toezending van de statuten het volgende mede: Rij besluit van den tweeden Augustus 1.1., zijn door den Koning de statuten van het auti-dagbladzegcl-vcrbond goed gekeurd. Het doel dezer Vereeniging is, om bij het Nederlandscne volk de overtuiging ingaug le doen vinden van de verderfelijke werking der zegelbelasting op de dagbladen, en door alle wet tige enHgePaste middelen de afschaffing daarvan te bevorderen. °llet Bestuur heeft gewild dat vóór alles aan de dagbladen zelve werd kennis gegeven van het bestaan der Vereeniging en den inhoud harer statuten. Van de pers vooral, van haar die de leidsvrouw is der publieke opinie, vraagt het belangstelling en medewerking. Van haar verwacht het het krachtigst protest tegen een lastwaaronder zij reeds te lang gebukt gaat. Blijkens de statuten tracht de Vereeniging de afschaffing van liet dagbladzegel te bevorderen door het houden van openbare bijeenkomstenhet uitgeven en verspreiden van geschriften, het gebruik maken van het recht van petitie, enz. Zij wil de journalistiek op deze levenskwestie der pers opmerkzaam maken en de kiezers wijzen op het hooge be- a'"De Vereeniging stelt zich voor, dat zich in verschillende gemeenten afdeelingen vestigen die door een gemeenschap pelijk Hoofdbestuur worden vertegenwoordigd. Zoolang er nog geen aideeling in een gemeente tot stand is gekomen wo'rden de belancen der Vereeniging er waargenomen door een correspondent. De contributie voor de gewone leden bedraagt. 2.50 's jaars. De Alkm. Cour. heeft meer dan eens de wenschelykheid IS E «IK. In de bijeenkomst van het catholieke congres van den 4 hebben de 3 beroemde fransohe redenaars bisschop Dupan- louppater Hyacinthe en de heer de Falloux zitting genomen. In een der afdeelingen zijn een paar zittingen gewijd aan de veredeling der dagbladpers. De abt Renard wenschte dat, de dagbladen uitsluitend door de geestelijken mochten geschreven worden, waartegen de heer Jacobs (lid van de Belgische Kamer) met nadruk opkwam. Deze meende dat het. tot groot nadeel der godsdienst zou zijn als de geeste lijkheid hare zending zoo ver uitstrekte maar hij oordeelde het wel wenscheltjk dat zij invloed op de dagbladpers bleef uitoefenen. Ten slotte werd besloten in alle landen comi- té's Ier ontwikkeling der catholieke dagbladpers opterichten, met onderlinge correspondentie en ondersteuning. De abt Brouwers van Amsterdam heeft het congres mede gedeeld dat Nederland 1224 pauselijke zouaven heeft ge leverd waarvan 639 uit het bisdom Haarlem. LUXEMBURG. De militaire gouverneur der stad heeft op den dag van zijn vertrek (2 Sept.) aan het gemeentebestuur kennis ge geven van het ophouden van het gezag der pruisische overheid. Den 6 is de prins-stadhouder gearriveerd en 7 is£een ge deelte der luxemburgsche troepen de stad binnengerukt. BRUIS E X. Den 1 is liet 150jarig bestaan van het kadetteneorps thans bestaande uit 1344 jongeliedenwaarvan 624 zelf de kosten hunner opleiding dragen in de kadeltenhuizen te Berlijn Culm Potsdam Wahlstatt, en Bensberg gevierd. De Koning hield gekleed in den uniform van het corps eene inspectie over de kadetten van het berlijnsche huis. Salich-bey is te Berlijn aangekomen om den Koninguit naam van den Sultan, 5 arabische paarden aautebieden. Het bureau van Reuters telegraaf-maatschappij te frank fort is den 6op bevel van den burgerlijken commissaris door de poiicie gesloten en de door het stedelijk bestuur verleende concessie voor nietig verklaard. Pruisen heeft in den Bondsraad voorgesteld om eene com missie, bestaande uit voorname rechtsgeleerden in verschil lende Staten van het Verbond te benoemen, tot samen- stellino van eene nieuwe drukperswet voor Noord-Duitschlaud. HetT besluit tot bijeenroeping eener vergadering van no tabelen uit Sleeswijk-Holstein is uitgevaardigd. Tot de opgeroepenen behoort de heer Theod. Reinike vroeger een ijverig verdediger van de augustenburgsche erf- rechten. Te Berlijn heeft zich eene commissie gevormd voor eene aldaar in 1872 te houden internationale tentoonstelling. De pruisische administratie te Wiesbaden heeft den 2 bezit geuomeu van het voorvaderlijk slot van liet Huis van Nassau te Weilburg waarin zich de familie grafkelder bevindt. 19 E S E X - E 3 A R 31S'T X f S T De Groothertog heeft den 5 de zitting van den Landdag geopend met eene toespraak waarin hij verklaarde dat de vorm voor de aausluitiug van Zuid- en Noord-Duitschland nog wel niet gevondenmaar dat reeds eene gewichtige schrede in die richting gedaan is. De zuidduitsche Vorsten waren het te Stuttgart eens geworden over de militaire zaken en het Tolparlement was aantemerken als het begin eener vertegenwoordiging van geheel Duitsohland. OOSTISft KIJK- De algemeene vergadering van onderwijzers Leeft ziclt verklaard" voor eene volkomen zelfstandigheid der volksscho len en voor het losmaken van den bestaauden band tussehen de scholen en de Kerk. De hongaarsche en duitseh-slavische delegatiën zijn het nog niet eens kunnen worden over de verdeeling der lasten. ZWIT.üGRLAKV. Garibaldi is den 8 te Gereve aangekomen ter bijwoning van het. vredes-congres. Hij werd door eene tallooze me nigte begroet. Van liet balcon van zijn hotel hield hij eene toespraak, waarin hij verklaarde naar Rome te zullen gaan. liet congres, dat den volgenden dag geopend is, heeft hem tot eerevoorzitter benoemd. IT AM K Bij Kon. besluit zijn degroote militaire comniandementen van Verona, Milaan, Turijn, Bologna, Florence en Napels opgeheven. De Staten der provincie en de Raad der stad Messina zijn ontbonden, omdat de leden tij lens het heerschen der cholera de stad verlaten hadden. De minister van binn. zaken heeft, onder bedreiging van afzetting bevolen dat verplaatst wordende ambtenaren zich op den "bepaalden lijd op hunne nieuwe standplaatsen moe ten bevinden. E X E 5. A X IS Te Londen is een afgezant van ,den Sullan aangekomen belast met het overbrengen van arabische paardenals ge schenken voor de Koningin en den prins v. IVales. Het plan van de maatschappij der londensche handwerks lieden om in het kristallen paleis een banket te geven ter eere der reformbillheeft, de medewerking met verworven van de reform-league die meende dat liet van haar bad moeten uitgaan. De maatschappij lieeft, besloten zich hief niet aan te storen en het banket toch doortezetten.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1