Jugczottbcii 5>tuf»fccu. Over wat puin en brandhout. te Innsbruck om de stadwegens de ledigstaande kazernen, de catholieke bevolking en de neutraliteit des landsaante- prijzen als bijzonder geschikt voor de vestiging eener catho lieke universiteit. PRUISEN. De Koning heeft den 10 de noordduitsche Rijksdag geo pend. Hij kondigdebehalve de indiening der Bondsbe- grootingook die van wetten aan op de vrije nederzetting, de militaire dienstplichtigheidhet postwezende eenheid van maten en gewichten, de Bondsconsulaatschappen en de nationaliteit der koopvaardijschepen. Door de uitgaven tot het strikt noodzakelijke te bepalen, zou het mogelijk zijn bijna 4 daarvan te bestrijden uit de eigen inkomsten van het Verbond en de bijdragen der Staten zouden voldoende zijn om het overige te dekken. Onder de 20 naar Berlijn geroepen sleeswijk-holsteinsche notabelen bevinden zich 2 deenschgezinden8 voorstanders van den augustenburgschen pretendent eu 10 aanhangers der pruisische regeering. Allen zijn lid geweest van de voorma lige volksvertegenwoordiging. De Kieler-Zeitung beweert dat vele der notabelen het vertrouwen des lands niet be zitten. Het sleeswijksche Parlementslid graaf Baudissin heeft eene verklaring openbaar gemaakt, waarin hij het voor Sleeswijk-Holsteiu noodzakelijk noemt, vasttehouden aan zijn recht en zelf over zijn lot te beslissen. De deenschgezinde manschappen der reserve in Sleeswijk wijken naar Denemarken uitten einde zich aan de oefe ningen der landweer te onttrekken. De deensche gezant te Berlijn is thans officiéél tot com missaris voor Denemarken bij de commissie voor de noord- sleeswijksche aangelegenheden benoemd. De oproeping der naussausche notabelen, wier getal op 10 is bepaald, zal tegen den 16 plaats hebben. In eene algemeene vergadering van aandeelhouders der speelbank te Wiesbaden, zijn de voorstellen der regeering (verlof tot voortzetting der bank tot 1870. tegen betaling van één miljoen gulden voor geneeskundige doeleinden) een stemmig afgewezenen is met 341 tegen 50 st. besloten eene commissie te benoemen om met het gouvernement te onderhandelen. BEIEREN. Te Munchen waar de overheid bij aangiften van overlij den binnen het eerste levensjaar opgave verlangt of de kin deren al dan niet door de moeders gezoogd zijn is het ge blekendat in 1865 en 66 van de 100 in het eerste jaar gestorven kinderen 88 niet door de moeders gezoogd waren. OOSTENRIJK. Het handelstractaat met Engeland is den 9 definitief ge- teekend. Engeland geniet dezelfde voordeelen als aan het Tolverbond zijn toebedacht. De parijsche Sociétê-Généralewelke de hongaarsche spoor- wegleening voor hare rekening heeft genomen, heeft het ver- eischte waarborgkapitaal van 2 miljoen fr. reeds gestort. De Wanderer verzekert, dat in den ministerraad, den 10 onder voorzitting des Keizers gehouden, het voorstel van Hongarije, oin 30 miljoen in de staatsschulden voor zijne rekening te nemen verworpen is. Het album door de stad Salzburg Keizeriu Eugénie tot een aandenken harer reis aangeboden bestaat uit 40 door meesters geteekende gezichten in den omtrek der stad in prachtigen met een gouden kroon en H. M. naamcijfer in ametisten prijkenden band. De kosten hebben 5000 fl. bedragen. ZWITSERLAND. Garibaldi heeft op het vredes-congres den heer Lemonnier omhelsd, nadat deze gezegd had, dat alleen de republiek een einde kon maken aan de oorlogen. De zitting van den 11 is zeer langdurig en onstuimig geweestde heer Dupasquin verweet de vergadering de anti godsdienstige strekking van sommige redenvoeringen en ver oordeelde de n. americaansche republiek. Garibaldi had de stad 's morgens in stilte verlaten. Den 12 heeft men de laatste zitting niet ten einde kunnen brengen tengevolge van gewelddadige manifestatiën van de zijde der geneefsche bevolking. De zaal is ontruimd moeten worden De president verwijderde zich, om een protest in gereedheid te brengen. SPANJE. Aan de insurgenten is op nieuw een uitstel verleend om zich overtegeven. Na het verstrijken van dien termijn zal de militaire wet in hare geheele gestrengheid worden toegepast. Den 3 heeft de maarschalk Narvaez eene proclamatie tot het leger gerichtwaarin hij hoog opgeeft van de door de militairen betoonde trouw en vaderlandsliefde. Het eskader uit de Stille-Zuidzee is teruggeroepen. De regeering heeft bevolen een gerechtelijk onderzoek in- testellen naar het gedrag van den genl. Mackennatijdens de onlusten in Arragon. FRANKRIJK. 2 Leden van den Arrondissements-raad te Lyon hebben hun ontslag genomen, wegens de weigering van het bureau om een wensch te formuleeren ten gunste van de toepassing van het electieve beginsel op de samenstelling van den raad dier stad. De vesting Metz is aangewezen als plaats van interneering voor de op fransch grondgebied overgegane en ontwapende spaansche insurgenten. Het parijsche comité voor het coöperatieve congres heeft bekend gemaakt, dat die bijeenkomst dit jaar niet, maar wel in het volgende jaar, en alsdan buiten Frankrijk gehouden zal worden. De regeering was nietzoo als men gemeend had op hare weigering, om het congres te Parijs te veroorloven teruggekomen. Op 26 en 27 Aug. hebben de gezamenlijke europeesc'he comité's voor de afschaffing: der slavernijonder voorzitting van heer Laboulayete Parijs eene conferentie gehouden waarin o.a. aan de britschefranschespaansche en ameri caansche comité's opgedragen is om bij de Souvereinen van Brazilië, Spanje, Portugal, Turkije en Egypte op nieuw en met nadruk aantedringen op de algeheele opheffing yan de slavernij en den slavenhandel in hunne Staten of koloniën en om den Paus te bewegen in het belang der afschaffing voor zooveel de catholieke lauden betreftzijne stem te verheffen. ENGELAND. Een te Manchester ingesteld onderzoek naar de werking der ambachtsvereenicingen heeft al aanstonds doen blijken dat daar, even als te Sheffield, ergerlijke practijken hebben plaats gehad, o.a. door het doen mishandelen en voor hun werk onbekwaam maken van personendie weigerden aan eene strike (arbeidsstaking) deeltenemen. De deeoratiën welke gediend hebben voor het tereeredes Sultans te Louden gegeven balwaaronder 25 rood fluwee- len gordijnen, 10 vergulde kandelaars, 1 troonhemel enz. zijn in het openbaar verkocht voor p.m. 400. Den 6 heeft de gemalin van de Onderkoning van Ierland, te Dublinde medaljes uitgereikt aan de ambtenaren der policicdie zich bij de fenianistische woelingen verdienstelijk hebben gemaakt. De toebereidselen voor de expeditie naar Abyssinie worden bemoeilijkt door de kolendragers, die, nu hun arbeid gezocht isverhooging van loon eischen. Ook zegt men, dat de ma trozen 4 in plaats van 2j. per maand vorderen. GRIEKENLAND. In het Zwarte-Gebergte heeft men dezer dagen schier ge lijktijdig eene rijke petroleum-bron eene uitgestrekte asphalt- laag en een voortreffelijk steenkolenveld ontdekt. T U R K IJ E. Ten gevolge van gisting in Servie worden aan de gren zen der Donau-Vorstendommen turksche troepen bijeenge trokken. De Porte heeft afwijzend geantwoord op de nota der mo gendheden betreffende Candia. De russische stoomboot Vladimir heeft in de zee van Marmora eeu^turksch transportschip bestemd naar Candia, in den grond gevarenzoodat de bemanning in de golven is omgekomen. EGYPTE. De beambten van den Onderkoning hebben op de jaar markt te Tantah, waar de levendigste handel in slaven ge dreven wordtongeveer 1200 slaven vrijgekocht. VEREENIGDE STATEN Men verzekertdat in Virginie verscheidene geheime neger genootschappen outdekt zijn en dat een negeropstand in het Zuiden niet onwaarschijnlijk is. De President heeft eene amnestie afgekondigdwaarvan alleen zijn uitgesloten de hooge ambtenaren der voormalige Confederatie en de personen die in den moordaanslag tegen den heer Lincoln zijn betrokken geweest. Bij de verkiezingen in den Slaat Maine hebben de radi calen de overwinning behaald. De genl. Grant heeft wel geprotesteerd tegen de handel wijze van den Presidentwat betreft het verplaatsen van militaire commandanten in het Zuidenmaar niettemin diens gezag erkend en zijne bevelen uitgevoerd. MEXICO. Juarez heeft op het hem aangeboden banket ontkend, dat te Queretaro eene terechtstelling van keizerlijken op groote schaal zou hebben plaats gehaden aangekondigd dat het leger tut op 18000 man verminderd en vele gevan genen in vrijheid gesteld zouden worden. De tegen prins v. Salm-Salm uitgesproken doodstraf is in 7 jaren gevangenisstraf veranderd. BINNENLAND. De Koning is den 12 van het Loo in de residentie te ruggekeerd. Verkiezingen. De Staten van Overijsel hebben den 9, met 27 van de 42 st„ tot lid van de 1® Kamer verkozen den heer C. P. Stork te Oldenzaal. Te Assen zijn voor de verkiezing van één lid der 2e Kamer uitgebracht 1218 geldige stemmen waarvan verwierven Mr. L. Oldenhuis Gratama 545 en P.v.d.Veen 368 st.. zoodat tus- schen beiden moet herstemd worden. De heer P. P. v. Bosse bekwam 287 st. Benoemingen. De heeren v. d. Does de IVil/eboiscom missaris des Konings in Limburgen J'. A. Klerck zijn gecommitteerd tot het voeren van onderhandelingen met Pruisen over een aanteleggen spoorweg van Venlo naar Hamburg, welke de kortste verbinding zou vormen tusschen Parijs en Noord-Duitschland. Postwezen. De minister van financiën heeft aan de Ver- eeniging van en voor Ned. Industriëeleu doen wetendat hij aan den door haar kenbaar gemaakten wensch om een uniform-briefport van 5 centen intevoerenin het belang der schatkist niet kan voldoen. Bij Kon. besluit van 4 Sept. worden met 1°. Oct. nieuwe postzegels ingevoerd tot frankeering van brieven voor het binnenland het. buitenland en de koloniën in 6 soorten van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 centen. Marine. De gemeenteraad van Ylissingen heeft besloten den Koning een adres aantebieden waarbij de verplaatsing van het kon. instituut van marine van Willemsoord derwaarts wordt verzocht. De bemanning van het stoomschip Metalen Kruis, liggende in het Nieuwe Diep, is, door de mildheid van een der leden van de Metalen-Kruis-vereeuigingonthaald op wijn, brood, vleesch en sigaren. Volks-weerbaarheid. Den 10 is in het gebouw Musis sacrum te Arnhemdoor eene commissienamens een aantal dames bij monde van jonkvr. v. Tuyll v. Serooskerken een vaandel aangeboden aan de vereeniging '/Volksweerbaarheid." Des avonds werd aan de donatricesdie in den schouwburg bijeengekomen waren, eene serenade bij fakkellicht gebracht. Plattelands-Weeshuis. In eene den 10 gehouden ver gadering van leden der gemeentebesturen in Noord-en Zuid- Beveland, is eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een plan, voor het oprichten van een gesticht tot verpleging van plattelands-weezen van alle gezindten. Onderwijs. Van de 10 aspirantendie in de vorige week hebben deelgenomen aan het geneeskundig staats-examen, is slechts 1 tot geneeskundige bevorderd. Te Utrecht zijn 4 jeugdige japanners aangekomen tot bij woning der lessen aan de hoogere burgerschool. Aanbestedingen. Den 12, aan het ministerie van binn. zaken, het maken van den onderbouw der draaibrug, rem- mingwerken, leidammen vaargeul en gedeelte spoorwegdam voor de overbrugging van het Hollandsch Diep aan den Moerdijk, miuste inschr. Volker te Dordrecht, voor f 392,500; het verhoogen en verzwaren van waterkeeringen te Bergen op Zoom minste inschrijver J. den Rercker te Steenbergen voor 23828. Den 11, te Leiden, bij herbesteding, het gedeeltelijk ver- grooten en herbouwen van het r. c. wees- en oudeliedenhuis, minste inschr. J. 11. Carliervoor f 30200. Den 12, te Haarlem, het uitvoeren van eeriige werken aan het Noord-Hollandsch kanaal, in 2 perceelen, minste inschr. voor het 1" perceel H. R. Bennik te Vreeswijk voor ƒ5900, voor het 2e perc. G. Schalk te Buikslootvoor f 8685. Den 13, door burgemeester en wethouders te Haarlem, het dempen van de Raaks en de Beek, met het maken van riolen, bestrating enz., minste inschr. A. J. Stoel, voor t 41,269. Bouwwerken. De gemeenteraad van Goes heeft besloten de helit der f 5000 te willen dragen, welke tot herstel van den toren der herv. kerk noodig zijnen omindien dit voorstel niet wordt aangenomen, voor 3500 een uur- en speelwerk in den stadshuistoren te plaatsen. Gieten. De weduwe A. v. Marion, geb. Kleijweg, heeft aan de herv. diaconie te Rozenburg f 6000 gelegateerd. Wijlen de heer H. Schuite heeft aan de herv. diaconie te Steenwijk 4 zijner vrij aanzienlijke nalatenschap vermaakt, ten einde van'de renten eene goede opvoeding aan weezen te geven. Rampen. Den 9 zijn te Doetinchem 5 woningen bewoond door 6 gezinnen afgebrand. Overleden den 8, te Groningen, Dr. Ch. Guyot, oud-hoofd directeur van het instituut voor doofstommen, oud 77 jaren. Rechtszaken. Het prov. gerechtshof van Gelderland heeft den 12 IV. Hanekampbeschuldigd van poging tot moord op den notaris Ghijm en diens huishoudster, veroor deeld tot. 20 jaren tuchthuisstraf. Cholera. Te Rotterdam zijn aangetast en overleden: den 10 8 en 10, den 11 8 en 4den 12 15 en 6 personen. Te Delft zijn tot den 12 aangetast 121 en overleden 82. Veepest. De minister van binn. zaken heeft het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee in dat gedeelte van Noordholland dat bij zijne besehikkiug van 6 Juli uitgesloten was van de opheffing van het verbod. Onrust te Amsterdam. In den avond van den 10 kwam het volk op den Dam in verzet, toen de policie een paar beschonken personen in hechtenis nam. Nadat de policie versterkt wasweigerde de allengs aangegroeide menigte omdaartoe aangemaanduiteen te gaanhet aanrukken van eenige militaire macht had echter spoedig het geweuschte gevolg. Staats-loterij. Trekking der 2e klasse3® en 4e lijst. No. 15750 20000, No. 17267 f 1500, No. 4305 ƒ1000. Met ieder jnar schijnt zich het voorkomen onzer stad te verjongen. De getuigen van vroegere eeu wen verdwijnen meer en meer en nog maar enkele hun oorspronkelijken vorm geheel of ten deele bewa rendespreken van het grijze verleden. Onze poorten en gildehuizen zijn de eene voor, het andere na verdwenensints de tijdgeest van geen af- en uitslui ting meer wilde weten het zakkendragershuis en de hooge brug vielen als offers voor het Kanaalhet prinsenhof, het klokkenhuis en het aardig doelen torentje werden om ouderdom of andere oorzaken gesloopt, kazerne en infirmerie opgeruimd toen de stad hare bezetting had zien vertrekken. Gaat hier en daar zoodoende wel eens een schilderachtig hoekje te loor en kunnen wij niet elke afbraak toejuichen, waar oude en somberevan het doel hunner stich ting vervallen gebouwen plaats gaan maken voor flinke en ruime scholen, voor een weeshuis, dat zoo hoog noodig is, zullen wij de laatste zijn om te kla gen en als kampvechters tegen sloopingswoede en wandalismus optetreden. Integendeel verheugt het ons, dat de moker wordt opgeheven tegen de oude kerk van het S. Salvatorsconvent met hare 80 duim dikke murenhare boognissen en haar hoog dak tegen de onherbergzame en onaanzienlijke gebouwen van het „Sint-Lijsbetten-gnsthuis." 't Verwondere niemand, dat wij van afbraak van het S. Elisabeths- gasthuis spreken. Deze stichting was niet die welke wij thans als het gasthuis kennen en uit het later gebouwde mannengasthuis bestaat, maar die welke aan de naar de Geesterpoort loopende straat den naam van Gasthuisstraat heeft gegeven. Laat ons nagaan wat de geschiedenis van het klooster en het gasthuis en van de verdere lotwisselingen der daar toe gediend hebbende gebouwen weet te verhalen. Het S. Salvator-klooster, gewoonlijk het Middelhof genoemdwerd reeds in het begin der 14e eeuw ge sticht door den heer en onder begunstiging van den abt van Egmond, en in 1344, ten kosten van de priesters Alard van Overschie en Nicolaas van der Graft aanmerkelijk vergroot met een gasthuis voor arme zieke vrouwen, tot welker oppassing de aanzienlijkste dames, o. a. de vrouwe van Egmond, zich lieten vin den. In dit gasthuisonder de bescherming van S. Elisabeth gesteld, en, hoe innig ook met het kloos ter verbonden door eigeu „voogden" of „meesters" bestuurd, werden al vroeg proveuiersters opgenomen wij vinden ten minste in 1465 daarvan een voorbeeld. In hetzelfde jaar verkocht de mater van het convent een groot, daar tegenover liggend erf aan den priester Jacob Matthijsz., die er een hofje op stichtte, waarvan de pomp op het Grootekerksplein nog afkomstig is. 4 Jaren vroeger had Dieuwer Berwoutsd. wed" van Jan Jansz., het gasthuis een huis geschonkenwaarvan de nadere aanwijzing eenig denkbeeld der toenmalige situatie geeft; het stond „op 't Heilige Velt, strec- kende van voren van der straet tot after an der stede veste toe belent dat Middelbeginehove an de suytsijde." Het moest dienen „om dair in te woonen en te onttaen arme vrouwe personen en arme maechden om dairin handtieringhe te hebben." Weinig duurder verkreeg het gesticht in 1493 een ander huisdat door schepenen er aan toegewezen werd omdat de eigenaar zijne pacht van 3 gulden niet aan het gasthuis betaald had. Dit pleit niet voor de hooge waarde van het geld in die dagen evenmin als de uitkeeringen die wij onder de lasten vermeld vinden, namelijk aan het H. Bloed, het S. Brigittengild en het S. Anthoniegild elk 3 stuivers 's jaars. Naar deze cijfers gerekend, zou men meenen dat de minnebroeder, die dagelijks de mis in 't gast huis las met f 24 's jaars door de stad wel betaald was't was aan de nonnen al in 1452 door den utrechtschen bisschop vergund een biechtvader van de orde der minnebroeders te hebben. Ook de zus ters bekwamen een huis „naast het hospitaal van S. Elisabeth", want in 1523 kwam de mater met de vroegere eigenaarsden priester Cornells Adriaansz. en zijne moeder, overeen, dat deze er het vruchtge bruik van zouden hebben. In 1530 verkocht de mater aan het Jougehof een daarmede in gemeenschap be zeten koeweide over de Ivwakelbrug, waarvan de opbrengst zeker wel te pas kwam voor de maandelijk- sche contributie voor de versterking der stad welke het convent in 1538 nog op een extraatje van f 80 en het gemis van vergoeding voor een weggegraven stuk land kwam te staan, alleen om een ruim en vrij erf te houden en een muur zonder aardwal daar op te krijgen. Dat het convent niet onaanzienlijk was, hiervan mocht de kloeke kerk getuigen die menige dorps kerk overschaduwde en van een toren op het westeinde voorzien was. In 1551 weigerde de Keizer aan de kerkmeesters der Kapel de vergunning om een gasthuis te bouwen,

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2