üictuusH jbiugcn regelen eene zaak van algemeen belang of van locaal belang, waarvan de bezorging in de eerste plaats bij de gemeente besturen berust? Kan het antwoord twijfelachtig zijn? Kan men hier denken aan een locaal belang Is het mogelijk hier aan iets anders te denken dan aan een algemeen belang? Ik begrijp niet hoe het mogelijk ware. Voor mij is het antwoord niet twijfelachtig." Inderdaad kan ook dat antwoord niet twijfelachtig zijn. Wanneer een besmettelijke ziekte, 't zij onder het vee of onder de mensehenis uitgebroken die gemakkelijk schijnt voortgeplant te wordendie haren weg neemt van de eene gemeente in de andere, en aldus ons geheele land bedreigt, welke macht zou dan wel geroepen zijn tot het nemen van maatregelen tot bestrijding van het kwaad waar dit zich reeds vertoonten tot wering van het gevaar waar de besmetting nog niet is doorgedrongen Hier kunnenhier mogen de gemeenten niet vrij blijven in haar doen en laten. Wat baat het een gemeente of zij de uitstekendste voorzorgsmaat regelen neemt, wanneer hare buren dat voorbeeld niet volgen Zijkan toch de haar omringende gemeenten niet dwingen. Mag het nu aan het inzicht van den gemeenteraad worden over gelaten dat misschien door groote zorgeloosheid een enkele gemeente een brandpunt van besmetting wordt dat alle om ringende gemeenten aansteekt? Wat een gemeente doet of nalaat heeft niet alleen invloed op den toestand dier gemeente zelve maar kan tevens over het lot van vele andere beslissen. En daarin bestaat juist het groote bezwaar. De gemeenteraad heeft zich hier niet af te vragenwat eischt het beiang onzer gemeente? maar wat eischt het belang van deze provincie of van het land? Wat eischt het algemeen belang? En de gemeenteraad is niet geroepen om voor dat algemeen be lang te waken. De gemeenteraad zou hier in het algemeen belang meermalen maatregelen moeten nemendie nadeelig geacht konden worden voor de bijzondere belangen der ge meente. Nog eens: daarvoor is hij niet geroepen; maar daarom ook behoort deze zaak in den gemeenteraad niet t' huis. Wanneer een algemeen gevaar ons land bedreigtwanneer handelingen eener enkele gemeente ernstig gevaar kunnen doen ontstaan voor een geheel gewestkortom wanneer het de beteugeling geldt eener besmettelijke ziekte onder vee of menschendie zich om de grenzen der verschillende ge meenten niet bekommertmaar van de eene tot de andere van de zorgelooze op de waakzame overgaatdan m a g de algemeene regeering de zaak niet overlaten aan de gemeen tebesturen niet afwachten wat deze zullen doen maar moet zij zelve optreden voor het algemeen belangtot. af wering van het algemeen gevaar. Dan vooral is er eenheid van handelen noodig. Dan mag het doen of het nalaten der eene gemeente de maatregelen der andere niet belem meren tegenwerken of onuitvoerbaar maken zooals nood wendig gebeuren moet, en zooals dan ook gebeurd is bij de maatregelen tot wering der veeziekte. Of er algemeene maatregelen genomen behooren te wordeu tot bestrijding van besmettelijke ziekten ouder de menschen vau de cholera in 't bijzonder, is op 't oogenblik de vraag niet ik voor mij zou gelooveu van ja welke maatregelen er te nemen zijn, en of het goed zou zijn dat de regeering in sommige gevallen de kermissen kon schorsen wordt nu niet onder zocht mij komt het voor, dat er voor de schorsing der kermissen veel te zeggen is maar dit schijnt mij onbe twistbaar, dat de algemeene laudsregeering alleszins bevoegd en verplicht is deze zaak te overwegen te beoordeelen of het nemen van algemeene maatregelen noodig isen die maatregelen ook inderdaad te nemen wanneer het noodig schijnt. Dit is een geoorloofde, een plichtmatige centralisatie waarbij de onaf hankelijkheid der gemeenten geen gevaar loopt. W. v. d. K. PRUIS E IV. Tot voorzitter van den noordduitschen Rijksdag is met 132 van de 187 uitgebrachte st. gekozen dr. Simsontot eersten en tweeden ondervoorzitter zijn gekozen de hertog v. Ujest met 158 en de heer Bennigsen met. 99 st. In het den Rijksdag aangeboden budjet voor het Verhond worden de uitgaven op 72.158.243, de inkomsten op 52.320.676 tb. begroot. In het tekort zal Pruisen 16.873.305, Saksen 1 54-1.490 en de overige Staten 1.422.772 moeten bijdragen. Voor militaire doeleinden is 66.417.573, voor de marine 2.310.603 gewoon en 2.628.376 buitengewoon geraamd. De voorzitter heeft den Rijksdag nog 3 wetsontwerpen aangeboden betrekking hebbende op de opheffing der pas poorten binnen de grenzen van het Verbond, de postadmi nistratie en den zout-accijns. De meerderheid van de ridderschap in de Stenden van Lauenburg heeft zich verklaard ten gunste van het voort duren der personeele unie met de pruisische kroon en der halve tegen eene rechtstreeksche vereeniging met P»llsen- De provinciale Staten van Hannover zijn tegen den 21 opgeroepen. Tot opperpresident dier provincie is benoemd graaf Utto Stolberg- Wernigerode. In eene bijeenkomst van bierbrouwers, meestal uit JNoord- duitscliland te Kassei gehouden is besloten eene memorie tegen de voorgenomen verandering in de belasting op de brouwerijen, door al de betrokkenen in het Tolverbond geteekend bij de regeering intedienen. De Koningin heeft aan de frankforter dombouwvereemgnig 1000 fl doen toekomen en verzocht haar als lid dier veree niging inteschrijven. In overeenstemming met de vroegere hertogelijke besluiten, is het den ouderwijzers in Nassau verboden geworden zich eene jachtaote aanteschaffen of zelfs deeltenemen aan eene jacht. In het regeeringsdistrict Trier zijn in het vorige jaar langs de groote wegen 19000 boomen geplantwaarvan vrucht- boomen. Aan de Berg-Marksche spoorwegmaatschappij is concessie verleend tot het aanleggen van eene verbindingsbaan tus- schen de rechter- en linker Rijnoevers bij Dusseldorp en Neuss, met eene spoorwegbrug op de hoogte van Hamm. De vergaderingen der sleeswijk-holsteinsche notabelen te Berlijn zijn den 19 geëindigd. Graaf Bismarck heeft den 7 eene circulaire aan de diplo matieke agenten in het buitenland gericht naar aanleiding van de geruststellende verzekeringen der fransche en oosten- rijksche gezanten betreffende de bijeenkomst te Salzburg. De zin dezer circulaire is hoofdzakelijkdat. Duitschland met vrede gelaten wordeudehet geene mogendheid lastig zal maken. Den 17 is in den Staats-Anzeiger de wet afgekondigd tol vermeerdering van het aantal leden van het Huis der Afge vaardigden met 80, als een gevolg van de aanhechting der nieuwe provinciën n. 1. 12 uit het regeeringsdistrict Wies- baden 14 uit het district Kassei36 uit Hannover en 18 uit Sleeswijk-Holstein. KOSTI-A HUK. Het catholieke congres te Innsbruck heeft niet slechts het aanbod van den gemeenteraad van Luxemburg, om de kazernen der Bondstroepen op zijne kosten te doen inrich ten voor eene duitsche catholieke universiteitin overweging genomen maar zelfs met geestdrift aangenomen. Volgens de Neue Bresse hebben de beide ministeriën van de aanneming hunner voorstellen betreffende de gemeenschap pelijke aangelegenheden eene kabinetskwestie gemaakt- De hongaarsche Rijksdag is tegen den 29 bijeengeroepen. De tegen 6 October te Urad in Hongarije uitgeschreven honveds-meeting is verboden ten einde conflicten met de militairen te voorkomen. De hongaarsche spoorwegleening (voor een nominaal be drag van 212 miljoen fr.) is te Parijs gesloten. De uit zijne ballingschap téj-uggekeerde genl. Türr heelt zich, hij gelegenheid van eene hem te Pesth gebrachte ovatiezeer bepaaldelijk ten gunste der verzoenende denk beelden van graaf üeak verklaard. De rijkskanselier v. Heust heeft aan een ter zijner eer te Reichenberg aangerichten maaitijd zijne hoop geuit, dat tusschen de verschillende nationaliteiten eene verzoening tot stand zou komen waarom hij de voorliefde voor Rusland in den jongsten tijd door ide nationale partij in Boheme aan den dag gelegdmisprees. Omtrent, het vredescongres te Genève verneemt men nog dat het aangeplakte protest van 30 aanzienlijke catholieken ook aan den Raad van State is gezondendat de catho lieken uit de stad en de omliggende gemeenten voornemens waren op een der pleinen ten aanhoore van het congres het magnificat te zingen en' kreeten ter eere van Pins IX aanteheffen gevolgd door het uitspreken van den pontifi- calen zegen; dat de Raad van State, hiervan onderricht, het recht der catholieken; tot dit alles erkennende maar beroering en gewelddadigheden Vreezeudeeen zijner leden aan den bisschop heeft gezonden met. verzoek, zijne geloofs- genooten neder te zetten; dat de bisschop, op de betuiging zijner verontwaardiging en van de gevoeligheid der catho lieken de toezegging bekwam dat Garibaldi den volgenden dag zou vertrekken; dat de Raad van State te gelijkertijd eene depêche vau de Bondsregeering ontvingwaarin be zwaren werden geopperd oVer den toestand en dat Garibaldi des nachts onderricht var. het voornemen der patholieken en uitgenoodigd de stad te verlatendaaraan s morgens heeft voldaan. Het ontbinden van het congres door de radicalenhet ontruimen van de zaal eb het zich verwijderen van den president om een protest iu gereedheid te brengen worlt tegengesproken door de tijdingdat de voorzitter de ver gadering gesloten heeft en de leden nog geruimen tijd daarna in de zaal bijeengebleven .-zijn. It A 69 E IV. Op het voorbeeld van de 1« Kamer spreken de leden van de 2e, bij de discussie over het adres van antwoord, mede voor de vereeniging van Zuid-Duitschlaud met het noordelijk Verbond hoewel zij duidelijk te kennen geven volstrekt niet ingenomen te zijn met Pruisen. Het regeeren zonder bndjethet annexeeren van naburige Staten de ongenoeg zame verzekering der vrijheid door de Bondsconstitutiedat alles is lang niet goed te keuren maar Pruisen moet door geheel Duitschland ondersteund worden vermits het buiten land de pruisische vlag wantrouwt. I T A I. I E. Garibaldi is den 17 uit Genève te Florence aangekomen. Te Belgirate had hij de inwoners toegesproken en, na zijne gewone uitvallen tegen den Paus en de priesters, gezegd dat er spoedig werk te doeu zou zijn. De dames commissie tot het verleener. van bijstand aan hem heeft bij circulaire »al de vrienden van Italië" uitgenoodigd om zich zoo spoedig mogelijk gereed te maken, ten einde hulp te kunnen verleenen aan »de christen-patriotten in Italië. De regeering doet de grenzen van den Kerkelijken Staat inmiddels ijverig en nauwlettend bewaken om alle aanslagen van vrijbuiters te beletten. De napelsche geestelijkheid bedreigt de koopers van ker kelijke goederen met den kerkelijken banvloek. Ónder de douanen te Napels zijn zooveel verkeerde prac- tijken ontdekt, dat het geheele personeel vernieuwd moet worden en 2 commissiën vari onderzoek benoemd zijn. ."O SPANJE. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het effectief van het leger niet meer dan 85000 man bedragen mag. (2 IM G E E A I». Het clipperschip Taepingk den 4 Juni nagenoeg gelijktijdig met andere schepen van Fooéhow in China vertrokken is den 14 Sept. te Londen aangekomen en heeft dus, even als iu het vorige jaar, de kortste reis gemaakt. Te Manchester zijn den 19 2 feuians door eene bende ieren uit den gevangenwagen verlost. De ieren hebben op den koetsier en de 2 policie-agenten die den wagen bege leidden geschoten en van de laatsigenoemdcn 1 gedood. Den 15 zijn 4 der voor de expeditie naar Abyssinie uit geruste schepen naar Bombay vertrokken. De veepest heeft nu 118 weken gewoed, in welke 278.927 runderen aangetast en 56911 gezonde afgemaakt zijn. Het hoogste cijfer der aangetasten was in de laatste week van Februari '66, n.l. 17875. Garibaldi heeft de uitnoodiging voor het reform-banket op 30 dezer van de hand gewezen, op grond, zegt men, dat dringende zaken alsdan zijne tegenwoordigheid in Italië misschien noodig zullen maken. De minister van marine heeft eene commissie van zeeoffi cieren benoemd, ten einde eene hervorming der marine voortebereiden. 90 Geestelijken en 192 kerkerader. in het bisdom balis- bury zijn bij adres aan den aartsbisschop van Canterbury den primaat der anglieaansche Kerk, in verzet gekomen te^en eenige stellingen door den bisschop van Salisbury in een schrijven aan zijne geestelijkheid verkondigd. De aarts bisschop'heeft het geven van een beslissend antwoord voor- loopig uitgesteld, op grond, dat de talrijke in het adres voorkomende punten eenigen tijd van overweging eischen. Den 17 is te Glasgow eene groote schotsche reform-meeting gehouden, waar afgevaardigden tegenwoordig waren uit 36 steden van Schotland en voorts uit Londen Manchester, Birmingham en Leeds. In een den 17 gehouden vergadering van londensche am bachtslieden is besloten zoo mogelijk in het volgende jaar aldaar eene internationale tentoonstelling van door ambachts lieden vervaardigde voorwerpen te doen houden. 's Avonds hebben de londensche dagblad-correctoren in eene onder voorzitting van den heer Ch. Dickens gehouden bijeenkomst, eene commissie benoemd om bij de drukkers op eene loonsverhooging met 10 p.ct. aantedringeu. Sedert de dagen van den hertog v. Wellington zijn de uitgaven voor het leger gestegen vau 15 tot 28 miljoen p.st., terwijl daarenboven eeDe legermachl van 160000 vrijwilligers is tot stand gekomen. GKIEKE!VEJu\D. Men verzekert dat het bijeenkomen der Kamers lot 13 Nov. is uitgesteld en meent dat die maatregel het gevolg is van gewichtige den ministers alleen bekende redenen. De stoomboot Union heeft 3 voorspoedige reizen naar Candia gedaan, ammunitie en levensbehoeften derwaarts, en eenige uitwijkende gezinnen en enkele vrijwilligers naar Athene brengende. Voortdurend worden door italiaansche pruisische russische en oostenrijksche schepen huisgezinnen vervoerd. T U K K IJ E. De fransche stoomboot Brésil, van de Messageries Impé riales, is in den avond van den 14, in de Zee van Marmora aangezeild en in den grond gevaren door de engelsche hark Dolphin. Van de aan boord aanwezige personen zijn 30 ver dronken en 12 gered. De bark is te Gallipoli kunnen binnenloopen. M EX ICO. Ter eere van den op last van Maximiliaan gefusilleerden generaal Arteaga zal te Queretarowaar hij militair gouver neur geweest is een gedenkteeken opgericht worden zijne 2 dochtertjes zuilen worden aangenomen als kindereu der republiek en de Staat Queretaro zal den naam ontvangeu vau Queretaro de Arteaga. De geul. Carlos Miramon heeftaan het hoofd vau 3000 soldaten, 90 liberalen doen fusilleereu, als wraakoefening- wegens het ter dood brengen van zijnen broeder. Juarez heeft hel land voorloopig iu 5 mili'are districten verdeeld. Porfirio Diaz heeft met eene militaire tusscheukomst ge dreigd, indien niet aan de talrijke doodvonnissen eèn einde, wordt gemaakt. BI\M-;.\ LAXU. De japansche prius Mohu Taju is den 17 bezocht door de ministersen den burgemeester der residentievervolgens heeft hij de geschutgieterij bezocht en is daarna met zijn gevolg hij den Koning in een plechtig gehoor ontvangen. Hij bood Z M. een geschenk aan gelijk hij vervolgens ook den prins v. Oranje deed. 's Avonds heelt de Koning zijn portret, bestemd voor den Taikoeu van Japan, de prius doen aan bieden. Den 18 heeft de prins een tocht naar het Nieuwe Diep gedaan om het ramtorenschip, het marine-hospitaal en 's Rijks werf te bezichtigen. Z. K. H. werd aldaar met vorstelijke eerbewijzen onlvangen. Den 19 ontving hij een bezoek van prins Frederik. Staten Generaal. Bij de 2» Kamer is ingekomen een wetsontwerp betreffende de maten, gewichten en meetwerk tuigen: een dito tot wijziging der wet van 19 April 1867, houdende voorzieningen omtrent den veetyphus (het ontwerp strekt tot opheffing van het gebod betreffende het vastleggen en vasthouden van honden); een dito tot vaststelling der be grooting van 1868 voor Neêrlandsch Indie. De Koning beeft den heer v. Reenen wederom tot voorzitter benoemd. De 1* Kamer heeft den 19 het adres van antwoord op de troonreden aangenomen met 21 tegen 3 st., uadal met 18 tegen 6 st. verworpen was een amendement vau den heer Duymaer v. Twist, strekkende om te wijzen op de behoefte aan wettelijke regeling der cultuur-aangelegenheden in Ned. Indie. IsRAëLmsCH Weeshuis. De utreehtsche afdeeling der maatschappij tot nut der Israëlieten heeft het plan ontworpen om te Utrecht een israëlitisch weeshuis voor geheel Nederland tot stand te brengen, en zal eerlang de gelegenheid tot alge meene deelneming openstellen. Onderwijs. Het gemeentebestuur van Wieringerwaard daartoe door het djjksbestuuE op onbekrompen wijze in staat gesteld, heeft besloten tot het aanbouwen eener tweede school en onderwijzerswoningbestemd tot inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs. Te Boxtel en Oostel-Beers heeft men de tractementen der vacante onderwijzersplaatsen moeten verhoogen omdat na gedane oproeping geene sollicitanten zich hadden aangemeld. Theologische School te Kampen. Bij de kweekschool voor christ. afgescheideu leeraren zijn met het nieuw studie jaar ingeschreven 14 studentenzoodat het aantal nu 65 bedraagt. Feesten. Bij de jaarlijksehe harddraverij te Medemblik op den 16, ia de prijs, een zilveren olie- en azijnstel, be haald door de Vriendschap van K. G. Out te Purmereude en de premie, een zilveren schrijfgarniluur, door Boa vanJ.de Wit Pz. te Zijpe. Er waren 12 mededingers. Aanbestedingen. Den 16, te Kampen, het bouwen van een nieuw bestedelingenhuis voor de herv. gemeenteaan A. J. v. Gelder, voor f 12000. Den 19, ten burele vau het prov. bestuur van Noordholland, het bouwen van eene school én onderwijzerswoning te Rans- dorp, minste insehr. C.en D. Meijers, te Diemen, voor ƒ9888; het bouwen van eene school en onderwijzerswoning te Oude Schild op Texel, minste insehr. P. Willems, te Barsingerhorn, voor f 9470. Gipten. Mejufvr. C. J. Heemskerk den 16 Aug. te Utrecht overleden heeft aan de maatschappij van weldadigheid f 200 gelegateerd. Prins Hendrik heeft bij zijn onlangs gebracht bezoek aan het ramtorenschip 300 geschonken voor de bemanning welke daarvoor eene blijvende herinnering, en wel een or gel wil aankoopen. Het concert door de liedertafel Euterpe in vereeniging met het Park-orchest te Amsterdam gegeven, ten voordeele van de slachtoffers der aardbeving op Java, heeft zuiver opge bracht f 408,83". D'. A. v. d. Linde te 's Gravenhage heeft eene uitgebreide verzameling van teekeningen plaatwerken enz. op de stad Haarlem betrekking hebbende, daaraan geschonken. De heer M. B. Coster, chef der diamantslijperij aan de Zwa nenburgerstraat te Amsterdam, zal, bij loting 8 zjjner werk bazen de tentoonstelling te Parijs doen bezoeken en daartoe

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2