ALKMAA No. 43. Negenenzestigste J aargang Donderda 26 September. ffó® (Officieel (Bcbeellc. Alf)ei lil. flicuxüöti jbingcu. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele No3. 7 Cents, franco per post/4, Brieven franco aan de Uitgevers a IIM'. COST BR ZOON. S'-=^swr»r f-p&M Milïli, i"1 &B. IA "V De Advertentiën kosten van 1.5 tegels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. tv- van nroefnemmg wordt tot 1». October cok Woensdags avonds gratis een 5». der ALKMAARSCH COURANT uitgegeven; de prijs zal Bij wijze'J;n P™™ J f x 27en franco per post buiten deze stad f 1.50 per kwartaal. Beleefdelijk verzoeken wij onze geabonneerden zich Octo6berVte wfff Verklaren, zoo zij niefgeHnd zijn het abonnement op dien voet voorttezetten. UlTrlEVERS Advertentiën voor die Nos, worden ingewacht Woensdags namiddags uiterlijk tot een uur. DE UITGEVERS. De Voorzitter van den Gemeenteraad brengt hij deze Ier kennis van de ingezetenen dat de Heer Commissaris des Konings in deze Provincie op aanstaanden Donderdag 2b September 1867. des voormiddags ten 10 ure, zich zal be vinden ten raadhuize alhier en audiëntie zal verleenen aan ieder, die Z.tl.E.G. zoude willen spreken, waartoe eene inschrijvingslijst op de secretarie beschikbaar ligt. itomnnr Koorzilier voornoemd 98 Sept 1867.A. MACLAINE PONT. Bestendiging van richting en dientengevolge kracht van bestuur en van uitvoering, daaraan had de na.ie volgens de Koninklijke proclamatie van liet vorig jaar behoefte. Om iu die behoefte te voorzien was de Tweede Kamer ontbonden, welker samenstelling een wensclielijke overeenstemming en samenwerking tusschen de regeering en de vertegenwoordi gd" verhinderde, en werden de kiezers opgeroepen om an dere en betere keuzeu te doen. De Kamer werd van vele kwade sappen gezuiverd en met nieuw bloed verfnscht het land verheugde zich reeds iu een ministerie van onpar tijdig, bekwame, koning- eu vaderlandlievende mannen, de monarehaal-constilutioneelt partij was aan 't roer wij bewogen ons in de nationale richting, een nieuw tijdvak was aaiwebroken in de geschiedenis onzes volks. En zoo is het nog altijd. Er zijn er wel die beweren dat er althans niet minder onbestendigheid van richting, niet minder weifeling in het bestuur, niet minder aarzeling en zwakheid in de uitvoering heerschen dan vroeger, maar dat zijn kwaadwillige radicalen, die buiten de natie slaan. Die lieden vestigen er steeds de aandacht op, dat het tegen- woordi" ministerie hij zijn optreding zich tot hoofddoel heeft gestelende oplossing ?an het koloniale vraagstuk en bij her- halin" heeft, verzekerd, dat het vooral gekomen was om de Indische zaken in orde te brengen. Zij wijzen er op,dat dit lot nog toe niet is geschied, en vragen met zeker ongeduld, wat dan toch wel de plannen der regeering zijn. Het komt hun voor. dat die plannen juist niet, op veel vastheid kunnen bogen. De eerste boedelredder beweren zij is weggegaan voor hij zijn taak zelfs nog had aanvaard de tweede heeft zich teruggetrokken, toen zijn eerste poging tot regeh. g niet in de richting der nationale part ij bleek uit te vallen; en nu i3 een derde opgetreden, van wien men met weet wat men van hem te wachten heeft. De regeering vindt deze vrees kleingeestig, en de Pe" heele redeneering bekrompen. Wat schaadt een afwisseling van personen, vraagt zij, wanneer het beginsel bewaard blijftMijer is heengegaan om zijn stelsel in Indië te gaan toepassen maar Trakranen was het geheel met hem eens en volgde hem op. De persoon Mijer is verdwenen maar zijn gees! is gebleven. Trakranen is op zijne beurt afgetre den eu Hasstlman beeft hem vervangen maar de minister van Buitenlandsche Zaken heeft bel dezer dagen uit naam van het geheele ministerie in de Eerste Kanier gezegn „in de koloniale politiek der regeering is geen wijziging ge komen. In algemeene trekken blijven wij nog steeds volhar den bij het programma van den heer Mijer. Zoo spreekt de regeering, en tevens leert zij ons meer en meer wat wij te verstaan hebben onder „mouarehaal constitutionee.l zoo als de richting van het ministerie door de „nationalen" wordt genoemd. Dit ministerie is //monarchaal-constitutioneel. Wil dat niet zeggen dat het, de constitutioneel verantwoorde lijkheid onder het schild heeft geplaatst der monarchale on schendbaarheid Heeft de geschiedenis der motie-Keuchenius dit niet geleerd Inderdaad dit ministerie heeft reeds van den beginne iets monarchaals in zich gevoeld maar heerlijk komt dB monarchale beginsel aan het licht, ten opzichte van de opeenvolging der verschillende ministers van Koloniën. Evenals de regeering bij den dood van den orst van rechts- we»e overgaat op zijn opvolger, zonder iets te wijzigen of te veranderen zoo nok treedt bij de Excellenties de persoon geheel op den achtergrond en leeft de eerste minister van Koloniën voort in zijn opvolgers. Ook hier geldt hel le roi est mort, vive le roi. 't Zou daarom meer monarchaal-con stitutioneel wezen, in plaats van Trakranen en Hasselman te spreken van Mijer //en Mijer lil. „In de koloniale politiek der regeering is geen wijziging gekomen Wij blijven nog steeds volharden bij het program ma van den lieer Mijer." Zoo spreekt het ministerie, maar het waarschuwt reeds vooruit tegen een al te bekrompen opvatting van die woorden. „Maar daardoor is de nieuw opgetreden minister vau Koloniën toch niet gebonden aan elke uitdrukking van zijn voorganger, voegt het er behoed zaam bij. En wij blijven nog steeds volharden bij liet programma van den heer Mijer, maar in algemeene trékken. Op één punt, blijkt nu reeds liet ministerie zich vrij te gevoelen van de beloften diens veelbelovenden minis ters, „Ik geloof zeide de minister van Buiteul. Z. namens de re"eering ik geloof omtrent heigeen wij verstaan onder „oplossing van het kolouiale vraagstuk" te moeten opmerken dat men die oplossing niet uitsluitend moet zoeken in liet maken of ontwerpen'van wetten. Die meeniug is vrij alge meen verspreid en geeft aanleiding tot veel misverstand. Naar mijn bescheiden oordeel moet de oplossing vau de koloniale kwestie veeleer gezocht worden in ei u beleidvol gouvernement, in een goed bestuur op Java zelf, dan juist in het maken van wetten hoewel natuurlijk het maken van wetten daar van geenszinsis uitgesloten. Nu blijkt, liet eerst hoe goed het is geweest, dat de heer Mijer naar de Oost is gegaan. Volgens zijn beloften zou de koloniale kwestie worden opge lost iu overleg met de vertegenwoordiging, maar inmiddels is hij vertrokken om op de plaats zelve zijn stelsel m toe passing te brengen. l)it is immers een korter weg en een meer doortastende manier van handelen dan al dat wet ten- maken Maar de heioften dan die de lieer Mijer hier achterliet, merkt wellicht, iemand op. Die behooren waar schijnlijk tot de „uitdrukkingen" waaraan de regeeriug niet gebonden is. Toch handhaaft zij het programma-/!/(/er Mijer had een wetsontwerp ingediend tot het ter bebou wing uitgeven van woeste gronden Mijer 11 heeft, dit ont werp overgenomen en het volgens zijn eigen verklaring met overtuiging, met vuur zelfs verdedigd. Het ontwerp is echter geen wet geworden. Mijer lil volgt hel voorbeeld zijner voorgangers niet. Hij erkent, dat er geeu bedenking bestaat tegen hel, ontginnen van woeste gronden maar voegt er bij dat, die zaak nauwgezette overweging verdient. Hier en daar kunnen woeste gronden worden afgestaan zonder andere belangen te krenken. De Gouverneur-Generaal heeft eeu onderzoek ingesteld omtrent liet grondbezit, in het alge meen doch waarbij tevens in liet bijzonder zal worden na gegaan wat men eigenlijk onder woeste gronden te verstaan heeft. De resultaten van dit onderzoek zouden in 8 a 9 maanden bekend kunnen zijn, Zoodra men de noodige ge gevens heeft, zal op deze zaak worden teruggekomen. Mijer en Mijer II meendendat deze zaak vatbaar was voor een beslissing, en meenden tevens te weten wat men eigenlijk onder woeste gronden te verstaan heeft. Getuige liet, wetsontwerp dat zij indienden. Maar dat zijn waarschijnlijk van die uitdrukkingen waaraan het ministerie niet gebonden is. Mijer III vei klaart, dut hij nog zal onderzoeken en over wegenin die voorliefde tot. onderzoek en overweging loont, hij zich een waardig opvolger van Mijer of de cultuur- aangelegenheden regeling bij de wet of bij Koninklijk besluit vorderen. Of alzoo tot regeling van de suiker- en de koffie cultuur en de ontginning vau woeste gronden de medewer king der vertegenwoordiging zal worden ingeroepen is nog onzeker. De minisler weet nog niet, of het wel noodig is. Onderlusschen is hem reeds herinnerd, hoe Mijer I heeft verklaard, dat een minister die de cultuuraaugelegenheden niet bij de wet wilde regelèn geen 21 uren aan liét bewind kon blijven. Maar dat, zijn waarschijnlijk van die uitdruk kingen waaraan het ministerie niet gebonden is. De voorstanders van hervorming in Indië hebben altijd gemeend dat het programma Mijer op zich zelf reeds niet te vertrouwen was. Hun vertrouwen zal wel niet, versterkt, zijn nu het ministerie slechts in algemeene trekken bij dat programma biijft, volhardenen zooals wij gezien hebben zieli niet, gebonden acht door meuige overigens nog al belangrijke en onbewimpelde verklaring van den man naar wien liet" programma genoemd is. Van lien heeft de minister dus niet veel ondersteuning te wachten. Maar hoe zal het zijn met de mannen van de nationale partij, door het Dagblad vertegenwoordigd Het programma Mijer is hun een gruwel, alleen verschoonbaar in den tijd toen de nog niet, gezuiverde Tweede Kamer er door verlokt moest woE^en om de begrooting aan te nemen en daardoor aan zeker iemand de gelegenheid te "even tot zijn doel, den zetel op Buitenzorg, te komen. Van dat misleidende en foppende programma was ook de „revolutionaire" woeste-gronden-wet een uitvloeisel, en die wet is dan ook door de „nationalen naar hartelust verfoeid. Zullen zij nu een ministerie steunen dat bij dit programma volhardt? Of zullen zij vertrouwen op de nadere bepalingen, de voorwaarden waaronder het, ministerie dit programma hand haaft? Zullen zij het, er voor houden, dat het programma zijn verontrustend en revolutionair karakter heeft, verloren uu het slechts in algemeene trekken is overgenomen en de regeeriug zich de vrijheid voorbehoudt om zich door deze of "ene uitdrukking van den heer Mijer niet gebonden te achten? Inderdaad is het, programma-Mijer, dat. nooit zeer duidelijk is geweest, nu een groot raadsel geworden, tot oplossing waarvan het dwaas zou zijn eenjge moeite te doen. Waarom werpt de regeering het dan niet flinkweg over boord? Waar om no" langer met woorden gespeeld en zich getooid met eeu onherkenbaar programma Is het omdat het ministerie zijn eigen verleden niet kan verloochenen niet durft ver werpen wat het eenmaal met, veel vértooning liceft aangenomen en verdedigd? Of is ook de gezuiverde Kamer nog niet geheel te vertrouwen Zitten er ook nu nog te veel „radi calen" in, die m-t een dubbelzinnig programma gepaaid, of om met het üaqblad te spreken gefopt moeten worden W. v. D. K LlIXtaiSSURG. Den 8 is eeu begin gemaakt met het slechten der ves tingwerken door het wegnemen der pilaren, welke den doortocht belemmerden tusschen de poorten op den weg naar liet ceutraal-stationsgebouw. U I K IV. Tot voorzitter of maarschalk van den hannoverscheu Land dag is benoemd de hannoversche oud-miuisler graaf Munster, tot ondervoorzitter de hannoversche edelman Rudolph v. Ben- nigsen. De zitting is den 21 geopend. Bij Kou. besluit is de voormalige keurhessisclie slaatssehat (primitief ontstaan uit het bloedgeld van de in de vorige eeuw door den landsvorst aan Engeland verkochte soldaten om tegen de opgestane ainericaneu le strijden) aangewezen als bestemd om in de plaatselijke behoeften van Keurhessen te voorzien. De Koning is bij zijne aankomst te Frankfort begroet ge worden door den Groot hertog van Hessen. De 2 bouverei- neu hebben zich te zamen naar Darmstadt begeven. Den 21 beeft de Koning de troepen te Carlsruhc geïnspecteerd. Men verzekert, dat. de onderhandelingen met. de slceswijk holsteinsche notabelen te Berlijn geleid hebben tot de op richting van een afzonderlijk provinciaal fonds voor de her togdommen. Voor het overige zouden de regeeriligsvooi- stellen betreffende de administratie met eeuige wijzigingen aangenomen z\jn. De 2e Kamer van liet Vorstendom Pyrmout heeft de be handeling van liet met Pruisen gesloteu tractaat 4 weken uitgesteldop grond dat zij nou niet behoorlijk was inge licht omtrent de wenschen der kiezers. Een nieuwe post wet,waarbij voor geheel Nmordduitsehland een uniformport van 1 silbergrosche (6 centen Nederl.) wordt in"evoerd is den Koning ter goedkeuring voorgedragen. Het adres van antwoord van de gematigd-liberalen en de nationaal-liberalenwaarin uitdrukkelijk op de aansluiting van Zuid-Duitschlan.d wordt aangedrongenis door alle partijen van den Rijksdag aangenomen. IT A I. 1 K Garibaldi heeft iu antwoord op het, manifest der romein- sclie nationale junta van den 7, waarin zij den opstand als geheel georganiseerd voorsleltmaar verklaart dat deze zon der veel geld niet tot stand té brengen is, haar den 16 een brief geschreven in welke hij de romeinen aanspoort, hun ne kluisters te verbreken en er op te rekenen, dat duizen den italianen gereed zijndeeltenemeh aan dat glorierijke werk. Den 22 vertrok hij naar Arezzowaar door Afge vaardigden van de linkerzijde bijeenkomsten waren belegd. Daags te voren bevatte liet regeeringsblad eene verklaring, dat, het. gouvernementden loop der gisting nauwkeurig gadegeslagen en tot nu toe de rechten van alle burgers ge ëerbiedigd hebbende, zich thans, nu men vau bedreigingeu tot feiteu wilde overgaan verpiclit achtte om het openbaar vertrouwen en de oppermacht der wet te handhaven en daardoor liet. land voor ernstige verwikkelingen te behoeden, niet zullende dulden, dat iemand tracht de vastgestelde bepalin gen te schenden en de grens te overschrijden „waarvan ons eerewoord ous verwijderd moet houden." KkitHEUIJKE STAAT. Iu een den 20 gehouden consistorie heeft de Paus de italiaansche wet tot liquidatie der kerkelijke goederen voor nietig en zonder waarde verklaard en met lof melding gemaakt van den kardinaal Altieridie te Albano tijdens het woeden der cholera het slachtoffer van zijnen ijver is geworden. K IX K I- A\ I». Ten gevolge van het bevrijden van 2 feniauistiocbe gevange nen zich noemende kolonel Kelly en kapitein Deasy. doof 30 a 40 met revolvers gewapende iereudie even buiten Man chester den gevangenwageu aanvielen, zijn reeds 35 personen iu hechtenis genuinen en premiën uitgeloofd voor liet vatten der ontslagenen en der hoofdleiders vau den aanslag. De Koningin van Nederland is den 18 des morgens aan boord van liet stoomschip de Kalkte Woolwich aan gekomen en door den waaruemendeu nederl. gezant begroet. De overtocht, was bemoeilijkt door heviger, wiud en zware zee. H. M. en haar gevolg hebben zieli in 3 rijtuigen, elk met. 4 paarden bespannen naar het Claridge-hötel begeven. Den 19 hebben de minister van buiteul. zaken en ver- setieidene gezanten hunne opwachting bij II. M. gemaakt. Zij dineerde bij de gravin weduwe v. IKeslmorelandop bare villa te Wimbledon. Den 20 bezocht de Koningin het Britsche-Muzeüm en den 21 vertrok zij naar het landgoed Hat fieldhouse van den markies v. Salisbury. Iu de eerste helft dezes jaars is voor meer dan 4 miljoen p. st. naar Nederland uitgevoerdd. i. 10 maal meer dan naar Oostenrijk dat 10 maal meer inwoners telt. Te Limerick heeft eene botsing tusschen militairen en burgers plaats gehad. TURK IJ E. De schorsing der vijandelijkheden op Candia onder hand having der blokkade eu de vergunning om het eilaud te verlaten zijn eeu gevolg van de gedaclilenwisseling tusschen de Porte en de groole mogendheden. De Porte acht de voorgestelde commissie van enquête overbodig en eene inlijving bij Griekenland zal zij nimmer toestaau, maar zij wil zeer belangrijke hervormingen invoeren eene algemeene amnestie afkondigen, een christen-gouverneur benoemen, de verwoeste dorpen doen opbouwen de inwoners voor geleden verliezen te gemoet komen en de inkomende rechten gedurende 6 jaren Upheffen. Naar luid van grieksche opgaven zijn de vijandelijkheden reeds weder hervat, De Sultan heeft den Onderkoning van Egyple gemachtigd om op eigen gezag verordeningen betreffeude het inwendig bestuur vau Egypte uittevaardigen mits zij noch den vorm noch den aard van internationale of politieke verdragen heb ben. Verder beeft de Porte zich verbonden ombij het sluiten van handelsverdragen met vreemde mogendheden, vooraf liet epyptisclie bewind te raadplegen. De on t redderde Ar endion is te Konstantinopel op sleep touw aangebracht door de Turkije. I II f S. Eeuige stammen uit het gebergte ouder aanvoering van den broeder van den Bey, zijn in opstand gekomen. Vllit EB'. iX Ï4„ V. ST T k Den 9 beeft de President werkelijk de vroeger aangekondigde amnestie uitgevaardigd, wanrvau uitgesloten zijn: Jefferson Davis president en Stevens vice-president der voormalige Con federatie al de officieren van liet leger dier Confederatie de gouverneurs der geconfedereerde Staten de personen die federale gevangenen mishandeld hebben personen die tot gevangenisstraf veroordeeld zijn en wier straftijd nog niet geëindigd is, en al degenen die middelijk of onmiddelijk in den moordaanslag op den President Lincoln ztjn betrokken geweest. Blijkens openbaar gemaakte nieuwe stukken betreffende de Alabama-kwestie, is van de eene zijde voorgesteld, 2 recht banken van scheidsrechters te benoemen maar is dat voorstel door de andere partij verworpeu. 51 KAiiO. De te Queretaro veroordeelde generaals hebben gratie ont- vangen. De ooslenrijksche admiraal Tegethoff, is te vera-Oruz aan gekomen en naar de hoofdstad doorgereid. Het lijk van Maximitiaan berust nog altijd iu de kerk te Queretaro en is dus niet aan den pruisisclien gezant afgegeven. KS.VXEAUAIXI». Prins Alexander heeft den 19 een bezoek bij den broeder vau den Taikoen afgelegd. Den 20 heeft de vreemde Vorst den Haarlemmermeer en te Amsterdam de diamantslijperij vau den lieer Coster, de Rijks-werf en bet paleis voor volks vlijt bezocht. Den volgenden dag bezichtigde hij liet. merk waardige te Leiden den 22 bezocht hij prins Alexander op h t Huis ten Bosch, den 23 werd lijj bij den-Koning tot eene afsoheids-audieutie toegelaten en den 24 vertrek hij over Rotterdam naar Brussel,

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1