fiieuwstt jbitigcu. minder smartelijk, dan toch minder moeilijk gemaakt. De regeering vertrouwt, dat door diezelfde voor zichtigheid weldra de sporen eener gisting zullen verdwijnen, waartegen zij zorgvuldig waakt, tot hand having van het Italiaansche eerewoord en in het belang der natie. Zoo .is dan de Italiaansche regeering niet in gebreke ebleven aan het bekende September-verdrag te vol- oendat haar tegenover Frankrijk heeft verbonden tot eerbiediging der Romeinsche grenzen en tot bescherming van den Pauselijken staat tegen aan vallen van buiten. Zelfs al neemt men aandat zij dit met tegenzin heeft gedaanhet was toch te verwachten dat zij niet anders zou handelen zoolang het September-verdrag bestaat. Zooveel vermetelheid zal men haar toch wel niet toekennen, dat zij een ondubbelzinnige overeenkomst, niet gedwongen maar uit vrijen wil met Frankrijk aangegaaneenvoudig als niet geschreven zou willen beschouwen. Er zijn er die de trouweloosheid en onbeschaamdheid der Italiaansche regeering grenzenloos achtenen die dan ook haar woordhouden alleen toeschrijven aan de groote bedrijvigheid te Toulon tot uitrusting van Fransehe oorlogschepen. Maar zou dan voor't minst de Italiaansche regeering niet zooveel ontzag voor Frankrijk bezittendat zij de verdragen met dat rijk eerbiedigtook zonder dat er een vloot of een leger in 't gezicht is? Garibaldi's gevangenneming bij Aspromonte had reeds vroeger doen zien, dat de Italiaansche regeering zich sterk genoeg achtte om den gevierden aanvoer der der vrijscharen haar gezag te doen gevoelen en hem te verhinderen voor eigen rekening oorlog te voeren. Wat zij in 1862 kon doen, was zij te meer bij machte in 1867 te volbrengen. Gelukkig heeft zij nu tijdig gehandelden daardoor botsing en bloedstor ting voorkomen, die niet anders dan verbittering en kiemen van verdeeldheid kunnen achterlaten. Krach tig heeft zij tevens door hare handelingen de zoo dikwijls herhaalde beweringen gelogenstraft, dat zij de gewillige dienares is van elke volksbeweging en van elke volksgril die zich openbaart bij de partij van de daad, de bereidvaardige uitvoerster der be sluiten van de leiders der revolutionairedemocrati sche of republikeinsche partijhet werktuig van Maz- zini. Het blijkt integendeel meer en meer, dat de regeering van Koning Victor Emmanuel steeds vaster wortelen schiet, en zelfs een zoo gevierde persoon lijkheid als Garibaldi niet in staat is een onderneming tegen haren wil door te zetten. Dat Garibaldi ondanks alle vermaning en bedreiging zijn plan heeft trachten te volvoeren, kan niemand bevreemden die zijn levensgeschiedenis kent. Hij voor zich bekreunt zich weinig om Keizer Napoleon, noch om de tractaten der Italiaansche regeering. Hij heeft zich tot niets verbonden, en hij acht zich en elk vaderlandlievend Italiaan ongehouden om verdragen te eerbiedigen, waardoor naar zijne meening verraad is gepleegd aan het gemeenschappelijk vaderland. Die geloof hecht aan beweringen, dat de geheele aanslag een komediespel is, in overleg met Ratazzi beraamd, en dat Garibaldi zelf niets liever wenschte dan ziju gevangenneming, kent zijn geschiedenis niet, of heeft geen oogen om het karakter op te merken dat zich daarin openbaart. Tot zulke dingen is Garibaldi niet in staat. Zijn plannen zijn hem ernst; dat is bij zoo vele gelegenheden gebleken, dat niemand meer het recht heeft het te betwijfelen. Hij wil Rome tot de hoofdstad van Italië maken; daartoe slaat hij zonder uitstel de handen aan het werkdat beproeft hij ook al loopt zijn onderneming gevaar van te mislukken. Hij moge zelf het slachtoffer worden van die misluk king, de man die een koninkrijk voor Victor Emmanuel heeft veroverd, heeft steeds elke belooning, eiken titel, elk onderscheidingsteeken geweigerd. Hij moge gevaar loopen in de schatting der menigte zijn grooten naam te verliezen, 't is hem niet om een grooten naam te doen, maar om Rome aan Italië te geven. Menschen die voor zich zeiven, voor eigen belang, voor eigen eer of naam zorgen, blijven gewoonlijk op hunne eenmaal geplukte lauweren rustenuit vrees van het reeds verworven standpunt door nieuwe onder nemingen, die immers kunnen mislukken, weer te verliezen. Maar Garibaldi heeft meer dan voldoende getoond, dat hij tot een andere soort van menschen behoort. Begint in Italië de drift naar het bezit van Rome te verflauwen? Indien het zoo ware, zou men er zich over mogen verheugen. Het koninkrijk Italië kan toch zeer goed zonder Rome bestaan, en juist de begeerte naar Rome brengt Italië voortdurend in een zeer moeilijken toestand, en roept uiterst teedere kwestiën in het leven. Maar zoo kalm redeneeren er de Italianen zeiven niet over. Voor hen behoort Rome tot het gemeenschappelijk vaderland, is Rome daar van de aangewezen hoofdstad. En juist die stad mag zich niet met hare zusteren vereenigendie stad blijft vreemd, blijft vijandig aan Italië. Het feit dat de Pauselijke regeering vreemde troepen in dienst heeftgeeft hun aanleiding tot de bewering dat hunne broederende Romeinen, worden onderdrukt, en door vreemd geweld worden verhinderd zich aan te sluiten bij het Italiaansche koninkrijk. Zoowel bij de beoor deeling van Italiaansche als van Duitsche toestanden mag men niet vergeten, dat de verdeeling dier groote landen in afzonderlijke staten het denkbeeld van een gemeenschappelijk vaderland nooit heeft kunnen uit roeien en dat de eenheidsbeweging van den laatsten tijd dit denkbeeld tot een volksovertuiging heeft ge maakt. W. v. d. K. P It UI Het ontwerp-adres der vereenigde natiouaal-liberale en liberaal-conservatieve fractiën van den Rijksdag is met 157 tegen 58 st. aangenomen. Graaf Bismarck gaf bij de beraad slaging te verstaan dat indien Znidduitschland den wensch te kennen gaf om zich bij het noorden aantesluitengeene noordduitsche Bondsregeering kleinmoedig genoeg zou zijn om dat verlangen te weerstreven maar dat hij hooptedat de Rijksdag de regeering niet zou noodzaken, om hare positie van terughouding te verlaten, waardoor ligt een ander resul taat zou bereikt worden dan men begeerde. De moeilijkheid der sleeswijksehe kwestie, zeide hij, schuilde daarin, dat, wegeus de vermenging der nationaliteiten de denen niet aan Denemarken teruggegeven konden worden, zonder dat tevens een groot aantal duitschers deensche onderdanen werden. De b». Hoverbeck, de candidaat der radicalen, is in list 2e kiesdistrict van Berlijn tot lid van den uoordduii.schen Rijksdag verkozen met 5160 st., tegen 2001 st. op den regee- ringsraad Heiseden candidaat der conservatieven eu 785 op den predikant Richter, den candidaat der uationaal-liberalen. De heer v. Vincke vHagen) heeft te Hagen bij de herstem ming voor den Rijksdag het onderspit gedolven tegenover den radicalen candidaat Harkort eu daarop zijn ontslag geuomen als lid van het pruisische Huis der Afgevaardigden wegens Hageu. Op voordracht van het ministerie is het Huis der Afge vaardigden bij Kon. besluil van deu 22, ontbonden. Bij verordening van denzelfden dag is de inrichting der provinciale vertegenwoordiging van Sleeswijk en Rolstein geregeld Beide hertogdommen zullen voortaan ééne pro vincie uitmaken onder den naam van Sleeswijk-Holstein. OWMTivX KIJK. De barou Koudelka luitenant-veldmaarschalk zwager van deu oud-minister v. Schmerling en een der oudste generaals van liet leger, is in hechtenis genomeu wegens knoeierijen met. de leverantiën tijdens deu veldtocht in 1866. De duitsch-slavische Rijksraad heeft den 24 zijue zitlingen hervat. De partij der panslavistisclie Serviërs te Zombor heeft Kossuth als candidaat gekozen voor het lidmaatschap van deu hou- gaarschen Rijksdag. De fiuanciëele onderhandelingen hebben tot den uitslag geleid, dat Hongarije jaarlijks 23 miljoen fl. zal bijdragen in de gemeenschappelijke lasteu en 33 miljoen tot delging der nationale schuld. Den 25 hebben de beide delegatiën deze door de regeeringen voorgestelde schikking aangenomen. S T AhIE Te Palermo vreest men voor ongeregeldhedenaangezien de cholera-epidemie groot gebrek heeft doen ontstaan onder de handwerksklasse. Door zware regenbuien hebben hier en daar overstroomin gen plaats gehadvooral in de provincie Bolognawaar door het wassen der Orba de spoorweg doorgebroken en groote schade aan woningen en veldgewassen veroorzaakt is eu eenige menschen omgekomen zijn. De hertog v. Aosta is op ziju verlangen om het invoeren van bezuinigingen bij het leger te bevorderen, ontheven van zijuen post als commandant der cavallerie in het m itaire departement van Verona en tot den rang van luitenant- generaal verhoogd. Garibaldi heeft den 16 uit Genestrella aan zijue vrienden geschreven dat hij niet uit Genève is gevluchtwant dat hij vooraf openlijk had verkondigd niet langer dan tot den 11 te zullen verblijven dat het vredes-congres niet door de radicalen ontbonden is en dat de democratie geenszins een fiasco heeft geleden. Den 21 eu 22 zijn te Turijn ter verjaring van het oproer wegeus het overbrengen van den zetel der regeering naar Florence, lijkdiensten en volksvergaderingen gehouden, in welke verscheidene van groote opgewondenheid getuigende verklaringen zijn afgelegd. De menigte zond per telegraal eene warme begroeting naar Arrezzo aan Garibaldi eu ging uiteen onder het aanheffen der kreeten «leve Garibaldi! Rome, de hoofdstad van Italië!" Salomonede aanvoerder van een der 4 garibaldiaansche legioenenis in den nacht van den 19 naar Aquilain de Abruzzen, vertrokken, om van die zijde tegen Rome te ageeren. Acerbi en andere garibaldiaansche hoofden verdwe nen plotseling en Garibaldi verliet den 22, 's avonds, Arezzo, zonder dat men wist werwaarts hij zich begeven had. Te Florence heerschte groote opschudding en naar alle kanten werden bevelen gezonden om hem in hechtenis te nemen hetgeen werkelijk te Asinalunga plaats had, nadat hij, daar toe gesommeerd, geweigerd had terug te keeren. Hij werd naar Alessandria gevoerd. De op weg naar de grenzen zijnde vrijwilligers werden vermaand om huiswaarts te keeren en die daaraan niet voldeden naar hunne woonplaatsen terug gebracht. Eenige depóts van wapenen zijn in beslag genomen, alsmede den 23, aan het station te Florence, waar reeds des nachts eenige arrestatiën hadden plaat3 gehad, eenige kisten bestemd naar Perugia en bevattende 300 geweren. Te Florence had den 24 eene demonstratie tegen het in- hechtenisnemeu van Garibaldi plaats, gevolgd door eenige ongeregeldheden. Verscheidene personen werden gearresteerd en in deu volgenden nacht wederom 70. De maire riep den 25 de nationale garde op om de goede orde te helpen hand haven. Te Genua heeft zich eene deputatie naar den prefect begeven, om de invrijheidstelling van Garibaldi te vragen. Te Milaan, Sienna, Pistoja en Napels zijn demonstratiën gedaan, waarbij men geen enkel ongeval heeft te betreuren gehad. Men verzekert dat de hertog v. Mignano (genl. Nunzianle) zijn ontslag gevraagd had als bevelhebber der aan de pause lijke grenzen" verzamelde krijgsmachtdaar hij niet kon beslui ten om Garibaldi te bestrijden. E X ii B, A X ïi. De fenians te Cork hebben de verlossing der 2 gevangenen te Manchester gevierd door het branden van vuren op de omliggende heuvels en het houden van eenen optocht met muziek. De heer Dixononlangs te Birmingham tot lid van het Lagerhuis verkozen, heeft daartoe 3659 onkosten gemaakt. De Koningin der Nederlanden is den 24, na eenige dagen bij den markies en de markiezin v. Salisbury te nebben door gebracht naar het landgoed van den graaf en de gravin v. Clarendon vertrokken. r r u ii i.i e. Prins Karei van Roumanie heeft, op het schrijven van sir Mazes Montefiore in het belang der vervolgde israëlieten geantwoorddat hij zich steeds beijvert om de vrijheid van godsdienst voor al zijne onderdanen te handhaven, en dat, indien hier of daar israëlieten verontrust zijn, dit op zich zeiven staande gevallen zijn waarvoor zijne regeering zich niet verantwoordelijk kan stellen. enea<;xiwïbk «t 4tex De minister Seward heeft den 27 Aug. aan den gezant te Londen eene lijst gezonden van de reclames ter zake van rooverijen door vrijbuiters tijdens den burgeroorlog gepleegd, m t last om de aandacht van lord Stanley daarop te vestigen en op de beslechting der kwestiën aautedringen ten einde tot een volkomen herstel te kunnen geraken der vrienschap- pelijke betrekkingen welke door het toekennen der rechten van oorlogvoerende partij aan de opstaudelingen schade heb ben geleden. Het congres der fenians te Cleveland is den 10 Sept. uit eengegaan nadat Roberts als president herkozen en eene verzoening met de Slephens-ga.tix) tot stand gekomen was. SS3 XX EX 1. 4 XI» De Koning is in d.en morgen van deu 26 op het Loo aangekomen. Verkiezingen. Te Assen is bij herslemming tot lid der 2' Kamer verkozen M1'. L. Oldenhuis Gratama met 672 st., tegen 546 st. op Mr. P. v. d Veen. Staibn-Generaal. De voordracht tot aanvulling van art. 195 der gemeentewet strekt om de regeering te mach tigen de kermissenjaarmarkten en andere marktenuit hoofde van ziekten of andere bijzondere omstandigheden te kunnen schorsen telkens voor niet langer dan één jaar. Benoemingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 25 benoemd tot hoogleeraren aan het atheneum illustre: voor het onderwijs in de physiologie den heer F. D. Donders, hoogl. te Utrechtvoor het clinisch onderwijs de heeren J. L. Clianfleury v. IJsselsteinmed. et chir. doet. te 't Ura- venhage en J. P. Gildemeester med. chir. et art. obst. doet. te Amsterdam voor het onderwijs in de chirurgie de heer J. IV. R. Tilanus med. et chir. doet. aldaar. Tot lectoren in de verloskunde, de heer P. J. Barnauw, med. et art. obst. doet. te Leiden, en in de pharmacie de heer IV. Stoeder apotheker te Amsterdam. Schutterijen. Bij Kou. besluit van den 19 is bepaald dat de sterkte der schutterijen, volgens de wet van 11 April 1827, bedraagt 2 man van de 100 inwoners van elke gemeen te naar aanwijzing van de laatste lOjarige volkstelling, en dat in alle gemeenten welker bevolking binnen den besloten kring of omtrek der gebouwen 2500 zielen te boven gaat, eene dienstdoende schutterij bestaat. Nieuwe Ondernemingen. De minister van binn. zaken heeft den heer S. J. graaf v. Limburg Stirum Ie 's Graven- liage concessie verleend tot aanleg en exploitatie van rail- routes van Arnhem naar Velp eu naar Nijmegen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft loegestuan om de railroute langs deu Haarlemmerdijk tot aan de nieuwe Haar lemmer-schutsluis doortetrekkenen bepaald dat de nieuwe slraat buiten de Leidsche poort den naam zal dragen van Vondelstraat. Zang-Wedstrijd. De liedertafel Rotte's Mannenkoor" heeft bij den op 24 Sept. te Brussel gehouden internationalen wedstrijd den tweeden prijs behaald. Bij hare terugkomst te Rotterdam, den 25 's avonds, is zij bij fakkellicht inge haald door de andere liedertafels, de muzikanten der schut terij en der weerbaarheid. Kermis. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 25 met 24 tegen 7 st. het voorstel van B. en W. aangenomen, om de uitgestelde kermis van 21 Oei. tot 2 Nov. te doen plaats hebben. Aanbestedingen. Den 24, door het prov. bestuur van Noordholland het maken van steenglooiingen tot versterking der Pettemer-zeeweriug minste inschr. C. Streefkerk te Zaan dam voor f 129,700. Geschenken. Den 15 is te Koedijk het kerkorgel inge wijd door den wethouder Harmen Kramer en zijne echtgenoot G. IVljn aan de herv. gemeente geschonken. Rampen. Den 24 is voor Egmond gestrand en verbrijzeld bet engelsohe schip Stanley, met steenkolen van Newcastle naar Dordrecht; 2 man zijn daarbij omgekomen en 4 met veel moeite gered. Voor het Vlie verging het schip E/phinedat 's nachts uiteengeslagen is; 2 der schepelingen hebnen gepoogd zich op wrakstukken drijvende te redden, hetgeen aanéén gelukt is, die 's morgens te Texel is aangeland. Deu 22 's avonds is een spoortrein te Oisterwijkdoor het verzuim van een wisselwachter, op een verkeerd spoor geraakt en legen 2 goederenwagens aangereden, waardoor de locomotief in eene sloot is gesehoven en 2 wagens ver brijzeld zijn hebbende gelukkig niemand der passagiers ge vaarlijke wonden bekomen. Te Rozendaal is den 25 een reiziger, bij liet overstappen der rads voor liet stationsgebouwgevallen en door eene aankomende locomotief overreden. Cholera. Te Rotterdam zijn aangetast en overleden den 24 6 en 5den 25 2 en 1den 26 6 en 3 personen. Te Delft is de ziekte zoo goed als geweken. Rechtszaken. Het bof van Overijsel heeft d"n voorma- ligen waagmeester te Kampen wege.ns 31 valschheden in zijn waagregister, veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting en 39 boeten van f 50, of 2 dagen cellulair voor elke boete. Staas-Loterij. Trekking der 3e klasse3e en 4e lijst. No. 4688 f 25000, No. 11704 f 5000No. 17352 1500, No. 10932 en 12730 f 1000. De mededeelingen van den minister van financiën bij de indiening der begrooting voor 1868 geven het volgende overzicht van 's lands financiën, waaruit overtuigend blijkt, dat het «financiëel wanbestuur der liberalen" den lande lang niet ouvoordeelig en de vree» van den tegenwoordigen minister van financiën voor tekorten in 1866 eu 67 onge grond is geweest. Voorts verdient het opmerking, dat ouder het tegenwoordig bewind de vroegere overschotten zoo schoon worden opgeteerd, dat tot sluiting der begrooting voor 1868, op het indisch batig slot van 1867 alreeds beschikt wordt tot een bedrag van 9 miljoen. Dienst van 1866. Gewone inkomsten en rente wegens afkoop Scheldetol71.534.522.11j Laatste termijn afkoop Scheldetol 3.809 253 33j Bijdrage van Neêrlandsch Iudie r 32.100.000. /T07H43775 45^ Uitgaven105.883.732.71 j Overschot f 1.560.042.73j Vermoedelijke afloop der dienst van 1867. Gewone middelen f 3.200.000 boven de raming)73.769.570. Bijdrage van Neêrlandsch Iudie 14.856.334.63 Aandeel van Nederland in de le helft der schadeloosstelling van Japan n 1.000875. Overschot van 1863 (al bestemd geweest voor het aangekondigd tekort van 1866, zie boven)9.597.677.34 Overschot van 1864 11.628.090.10j Gedeelte van het overschot van 1815 (is ruim f 13.300.000)6.400.000. f 117.252.547.07j Uitgaven, reeds vastgesteld /106.356.163.- Aanhangige aanvraag voor verdedigingswerken en een nieuw hospitaal te Amsterdam880.000. Onverevend gebleven be talingen over 1863, 64 en 65, wegens de ophef fing der slavernij in W. I. 9.887.331.24j 117.123.494.24j. Vermoedelijk overschot f 129.052.83 Begrooting der dienst van 1868. Gewone ontvangsten belastingen enz. f 70.224.576. Verschillende en toevallige haten 1 708.086. Bijdrage van Neêrlandsch Indie 10.619.555. Rente der 2e helft schadeloosslell. van Japan 50 000. Overschot van 1865 6 920.000. Batig slot van 1866 1.560.000. Bijdrage uit het nader vastlestellen indisch batig slot over 1867 9.000.000.— f 100.082.217.—' Uitgaven99.175.990.18j- Geraamd overschot f 9C6.226.81j dat deukelijk nog verminderd zal worden met f 500.000 voor aankoop van nieuwe geweren. De belastingen, posterijen en telegraaf zijn 1.630 000 hooger geraamd dan voor 1867, vooral wegens de posten suiker, gedestilleerdzegel en successie.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2