fm vu acss i,u Èt st'i si s» Strelitz en de hertog v. Cambridge. Mede bevond zich aldaar prins Otcar van Zweden. Den 1 October heeft de pruisische regeering in Keurhessen en Nassau rechtstreeks een aanvang genomen. De civiele commissariaten te Kassei, Wiesbaden en Frankfort zijn op geheven en provinciale besturen gevestigd te Kassei, Mar burg, FuldaHanau Rinteln en Schmalkalden benevens 5 verschillende regeeringscollegiën te Kassei. iHmTKlVKlJH. In eene den 25 te Pesth gehouden meeting van protestan ten is eene verzoening tot stand gekomen tussehen de au- tonomische evangelische kerk en de afgescheiden gemeente der Slaven. Den 24 is de schikking met Hongarije beklonken. De 2 ministeriën en de 2 delegatiën zijn overeengekomendat Hongarije in de volgende 10 jaren 30 p.ct. in de gemeen schappelijke lasten zal bijdragen dat het in 186S ruim 36 en vervolgens jaarlijks ruim 29 miljoen als aandeel in de staatsschuld zal betalen. Het Volkshuis van den hongaarschen Rijksdag heeft den 30 zijne zittingen hervat. De minister van financiën diende eene aanvraag in van 40 ii 60 miljdpu fl. voor het hongaar- sche spoorwegnet. Eenige liberale leden van den duitsch-slavischen Rijksdag hebben eene club gevormd, die de goedkeuring van de re gelingder gemeenschappelijke aangelegenheden, het evenwicht van ontvangsten en uitgaven in de begrooting, de vrijzinnige ontwikkeling der constitutie en de afschaffing van het con cordaat beoogt. 25 Aartsbisschoppen en bisschoppen hebben den Keizer een adres aangeboden, waarin zij om handhaving van het concordaat verzoeken. Het gerechtshof te Klausenburg is ontbonden de werk zaamheden ervan zijn aan het gerechtshof te Pesth opgedragen IT A LI K. Den 25 heeft in de omstreken van Venetie, vooral te Buranoeen hevige orkaan gewoed waardoor verscheidene huizen ingestort en vele menschen omgekomen zijn. Te Genua heeft den 26 eene tweede demonstratie plaats gehad de troepen werden op de hoofdpleinen geposteerd de nationale garde verhinderde een aanval op het tuighuis, de oploop werd uiteengedreven en eindigde met eenige arrestatiën. Te Milaan kwamen verscheidene demonstratiën voor, maar ging het volk bij het naderen der militaire macht uiteenaldaar werden 60 personen gevat. Te Modena is een oploop van zelve uiteengegaan. Te Napels zijn eenige hon derden lieden die onder het roepen van vieve Garibaldi de stad doorkruistenzonder moeite uiteengedreven. Een andere troep volkdie zich naar de woning van den frau- schen consul wilde begeven, is door een escadron dragonders uiteengejaagdbij welke gelegenheid 8 personen gevangen genomen werden. De bewegingspartij heeft openlijk verklaard zich van de monstratiën te zullen onthou len, om aan de bourbonsgezinden geen voorwendsel te verschaffen tot het stichten van wanorde. hebben genomen van de markiezin s. Salisbury, 's avonds te Southampton weder aan boord gegaan van defalk, om naar Cherbourg over te steken. Den 30 is het door de vereeniging van londensche am bachtslieden op touw gezette reformfeest in het kristallen paleis gevierd door een concerteene meeting en een sou per, waaraan voor 1000 personen gedekt was maar hoog stens 600 zijn tegenwoordig geweest. Bekende staatslieden en voorweuusei ie vciauuniicu -■ Garibaldi is den 27. op zijn eigen verzoek en zonder zich tot iets verbonden te hebbenaan boord van een laudsvaar- tuig, overgebracht naar Caprera. Dien dag heeft eene deputatie uit de burgerij van Turijn den prefect een adres aangeboden waarin de invrijheidstelling van Garibaldi en de verheffing van Rome tot hoofdstad van Italië gevraagd wordende prefect heeft de opzending der petitie aan het ministerie toegezegd. Een twintigtal Afgevaardigden heeft den voorzitter de. Kamer een adres doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de gevangenneming vaa Garibaldi, op grond van zijne onschendbaarheid als Gedeputeerde. Volgens de Gazetta Piemontese zou de minister Ratazzi bij circulaire aan het italiaansche corps diplomatique, de aandacht der europesche kabinetten hebben bepaald bij de noodzakelijkheid om de September-couventie te wijzigen wijl deze de regeering in eeneu onoplosbaren tweestrijd plaatst tussehen het verlangen om aaugegane verplichtingen te vol doen en de niet minder levendige begeerte om de volkswen- schen te verhooren. De Dirilto meent te weten, dat Garibaldi Caprera verlaten hepft, maar op nieuw gearresteerd en naar het eiland terug gebracht is, waar hij thans door een oorlogschip bewaakt zou worden. Den 29 is te Florence het internationale congres voor de statistiek geopend door den minister van landbouw, koop handel en nijverheid. Het aantal deelnemers bedraagt 383, vertegenwoordigende 22 Staten. De heer Queteletafgevaai- difde" van Belgie is tot voorzitter benoemd. Den 3 Oct. heeft de° Koning eene deputatie der leden ontvangen. KERKIÜIJ.IKI'l STA AT. Benden opstandelingen zijn bij Aquapendente en andere plaatsen de provincie Vilerbo binnengedrongen, geld en le vensmiddelen van de inwoners vorderende. De pauselijke gensdarmen hebben de hfllp van het italiaansche leger inge roepen maar een weigerend antwoord bekomen. Evenwel hebben de pauselijke troepen den 2 Oct. Aquapendente ker nomen en eenice personen gearresteerd. De bevolking blijft zich rustig houden. SPANJE. Bij Kon. besluit is aan de opstandelingen van Augustus met uitzondering der officieren, amnestie verleend, mits zij zich biunen 30 dagen bij de overheden of de agenten in het buitenland aanmelden. De genl. Prim heeft den 25 een manifest uitgevaardigd tot verdediging zijner afwezigheid bij den laatsteu opstand. Hij had den 7 Aug. Brussel verlaten, zich te Marseille naar de spaansche kust ingescheept en 2 etmalen te vergeefs op het sein gewacht dat hij bij landing op de ondersteuning der troepen kon rekenen naar Marseille teruggekeerd was hij Catalonie binnengedrongen maar overal op de troe pen der Koningin gestuit en alzoo belet geworden zich met de opstandelingen in Tarragona en Barcelona te vereenigen. l'KA.\Hltl.l li. Den 27 is te Parijs in bijna 70jarigen ouderdom overle den de heer Louis Véron, gedurende vele jaren hoofdredac teur van den Constitutionnel. Het Mémorial diplomatique verzekert dat door de russische diplomatie aan het turksche bewind openingen zijn gedaan tot het vestigen tussehen de 2 Kabinetten eeuer vertrouwe lijke entente, op den grondslag van het tractaat Unkiar- Skeles5i. E X Si I. A N In den vroegen morgen van den 28 is te Londen op een militair, die zich in eene herberg ongunstig over de fenians en het bevrijden der gevangenen te Manchester had uitge laten nadat hij die herberg verlaten haddoor eer. onbe kende een pistoolschot gelost, ten gevolge waarvan hij zwaar gewond naar het gasthuis is gevoerd. De dagbladen deelen een adres van den aartsbisschop van Canterbury en eenige bisschoppen mede, waarin de leden der ancdieaansehe kerk worden aangespoord om aan de al oude instelliugen vast.tehouden en zich te wachten voor de nieuwigheden, welkfe sommige geestelijken trachten intevoeren. De Koningin der Nederlanden is den 28 van het landgoed van graaf Clarendon vertrokken naar dat vau graaf Derby KnowsleJ-Parken den 1 Oct., na te Londen afscheid te otctia UVJVJ (<1JU t vv rjvji jjuocooi, zijn niet verschenende heeren Gladstone en Bright hadden beide bericht verhinderd te zijn. De 1 Oct, is, ouder voorzitting van den heer Beales in St. Jaineshall te Londen eene meeting gehouden waarin een adres van sympathie aan Garibaldi is opgesteld. Ricci- otti Garibaldi woonde de bijeenkomst bij en betuigde zijnen dank aan het engelsche volk. T 11 SS BI 1.1 E De Sultan heeft aan den russischeu gezant gezegddat hij met het oog op de openbare meening in zijn Rijk in de zaken van Candia niets anders kon doen dan de rechten der christenen zoowel daar als elders uitbreiden. De Sultan heeft de aanvraag van den emir van Bokhara om bescherming tegen Rusland afgewezen. De regeering heeft den 25. met een waarborg van 7 p. ct., aan eene" belgische maatschappij^ concessie verleend voor het aanleggeu van spoorwegen van Konstantinopel naar Belgrado, van Enos naar Varna en van Salonica naar Nissa. Den 29 is eene uit mohamedanen en christenen bestaande commissie naar Candia vertrokkenom de wenschen der bevolking te onderzoeken. De gezant der Vereen. Staten heeft van de Porte.voldoemng verkregen voor de grieven van den americaanschen eousn op Candia. VE!tKA.N8v-E>E STATElXi Het afstaan van de baai van Samana door het bewind der domiuicaansche republiek aan de Ver. Staten wordt wederom tegengesprokenmet bijvoeging, dat de haïtiaansche en do- minicaansche republiekeu zich integendeel, bij een op 26 Juli gesloten verdrag, verbonden hebben om in geenerlei afstand van grondgebied ten behoeve van buitenlaudsche mogendheden te bewilligen. Een derde gedeelte van den katoenoogst in Georgia en Zuid-Carolina is door zware regens verwoest geworden. De President Johnson heeft het bevel van den heer Griffin, waarbij de raadsheeren in het hooggerechtshof van Texas zijn afgezet, buiten werking gesteld. In Maryland is de nieuwe constitutie aangenomen met eene conservatieve meerderheid van 20000 st. Juarez heeft den admiraal Tegethoff goed ontvangen en hem beloofd het lijk van Maximiliaan te zullen uil leveren. Juarez, Escobedo en Porjirio Diaz zijn candidaten voor het Presidentschap. Bij den pruisischen gezant is op last van den President eene huizoeking gedaan om zekere stukken machtig te wor den, welke echter niet zijn gevonden. FAiiA^liAl. De vloot der bondgenooten heeft den doortocht bij Curupaity geforceerd en is naar Humaïta gestevend, waarvan de ver meestering wegens de fortificatiën en hindernissen in de rivier voor onmogelijk wordt gehouden. 183IV EX I.A V I» Statbn-Generaal. Bij de 2". Kamer is op nieuw aange boden het in de vorige zitting onafgedaan gebleven wetsont werp op het begravende begraafplaatsen en de begrafenis rechten voorts de begrooting voor de staatsspoorwegen dienst 1868, geraamd op 13,j miljoen en een ontwerp tot regeling der consulaire rechtsmacht. De ingediende iudische "begrootiug voor 1868 bedraagt f 120 449,671, t.w. uitgaven in ludie 88,407,467, in Ne derland f 32,042.304 ontvangsten in Indie t 61,617.574 in Nederland f 58,832,097. De inkoopprijzen plantloonen en verdere uilgaaf der koffiecultuur zijn geraamd op f15,004,419, der suikercultuur op f 10,903,194. de opbrengst der koffie op f 39,648,000, der suiker op f 14,643,800 er. van tin op f 5.015,000. Benoemingen. Tot commandeurs der orde van den Ned. Leeuw zijn benoemd de ministers Schimmelpenninck (financiën) en Heemskerk (binn. zaken). De senaat van de utrecht.3che hoogeschool heeft den lioog- leeraar Donders een door ongeveer 200 studenten geteekend adres aangeboden waarbij hij verzocht wordt de benoeming te Amsterdam niet. aantenemen. Belastingen. Te Rotterdam wordt door de inwoners per hoofd in de gemeente-lasten voldaan 5,75, te Amster dam f 5,40, te Dordrecht f 4,90 te L iden t 4,60, te 's Gravenhage f 3,75, te Haarlem f 3,70, te Delft f 3,40, te Utrecht f 2,20. Spoorwegen. De spoorweglijnen Zwolle- Meppel en Tilburg—Tuinhout zijn den 1 Oct. voor het publiek verkeer Nijverheid. De gemeenteraad van Arnhem heeft beslo ten voor de daar in 1868 te houden tentoonstelling van nationale nijverheid 50 p.ct. in het mogelijk verlies bijte- dragenhoogstens tot een bedrag van f 5000. Er was om°f 10000 gevraagd. Feesten. Den 24 en 25 is te ^Groningen eene reünie vehouden van groninger en franeker oud-studentenvoor malige fLnkeurswaaraan 36 van de 98 nog iu leven zijnde oud-fliukeurs hebben deelgenomen. Den 26 zijn te Beverwijk 2 harddraverijen gehouden aan de eerste namen 11 boerenpaarden deel en werd de prijs behaald door Fret van A v. Beusekom te Yelsen depremien door Hans van H. H. Brakenhof te Castricum en Damd van IV. Grapendaal te Wijk a. Duin, aan de laatste 20 hard dravers waarbij de prijs verworven werd door de Boer van J. Metz te Zevenhuizen de premie door Btes van Smit te Dubbeldam. Eene aldaar gehoudene tentoonstelling van veld- en tuin vruchten heeft alle verwachting overtroffen. Den 27 is in de hertenkamp te Haarlem door de aMeeling der Holl. Maatschappij van landbouw eene tentoonstelling van gewassen geopendterwijl den 28 eene keuring van paarden plaats had. Den 30 is van wege de gemeente eene harddraverij gehou den waaraan 16 paarden deelnamen. De prijs, een kristallen middenstuk op zilveren voet. en 2 compotes werd behaald door Matador van D. Vermant te Cliarlois, de R premie, een pendule met. 2 vazen door de Helse van P. Heringa Cats te Oranjewoud de tweede, een likeursteldoor de Nobel van N. kVufelbakker Ie Amsterdam, 's Avonds is in de Hertenkamp een fraai vuurwerk afgestoken vervaardigd door den heer v. d Brugli van Amsterdam. Inwijdingen. De nieuwe, in gothisehen stij gebouwde r. c. kerk aan de Kranenborg, onder Vorden welke ruim f 200000 heeft, gekost, is dezer dagen ingewijd. Aanbestedingen. Het opl rekken en afwerken van ge houwen voor het pantseren en bouwen van ijzeren schepen op 's Rijks-werf te Amsterdamden 21 besteed is gegund aan de Zwaan Jr. en Kopervoor f 117,887. Voor het verbouwen van het perceel de rijzende zon op de Schans bij de Weterin -barrière te Amsterdam, tot .een ambachtsschool voor de maatschappij van den werkenden stand, was den 30 minste inschr. J. C. v. d. Kley voor 15680, Dien dag is te Rotterdam besteed het bouwen van eene overdekte standplaats op de in aanleg zijnde veemarkt, minste inschr. D. A. Sehretlen Sf Cie. te Leiden, voor f 24000. Den 3 Oct, is aan het ministerie van binn. zaken herbesteed het leggen van den spoorweg tussehen de Lek- en Waalbruggen te Kuilenburg en Zaltbommel, minste inschr. Bysing te Rotterdam, voor f 169.000. Rampen. Te Voorschoten zijn den 29 5 woonhuizen met het meerendeel der daarin voorhanden inboedels eene prooi der vlammen geworden. De brand is bij een rietdekker ontstaan waarschijnlijk door onvoorzichtigheid met een pijp. Cholera. Van 27 Sept. tot 3 Oct. zijn te Rotterdam aangetast en overleden 18 en 11 personen, zoodat het aan tal dooden tot 332 geklommen is. Eene uitvoering van het genootschap Vriendschappelijke Letteroefeningenteu behoeve der nagelaten betrekkingen heeft bruto ruim f 600 opge bracht. Tot 26 Sept. waren overleden te Dordrecht 90, te Delft' 103, te 's Hage 48. te Zaandam 102, te 's Hertogen bosch 20 personen. Te Dordrecht en Delft is de ziekte genoeczaam geweken te Groningen hebben zich eenige te Arnhem verscheidene gevallen voorgedaan. Te Woerden zal de kermis niet gehouden worden. Rechtszaken. Het hof van Gelderland heeft den 3 A. Kamps wegens brandstichting veroordeeld tot de doodstraf uittevoeren te Arnhem. Wierwaarden. De wierwaarden in de Zuiderzee zijn in verschillende perceeien verpacht te zamen voor f 14,212, dat is f 10,212 meer dan in vorige jaren. PER TELEGRAAF, 's Hage 5 Oct. Bij het sectieonderzoek van het hoofdstuk buitenl. zaken heeft, in alle afdeelingen breedvoerige beschouwingen over liet staatkundig beleid van den Minister plaats gehadwaarbij sommige leden meenden, dat die strijdig is met de roeping en de belangen van Nederland. litCUUJS. De Rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus zal op Maaudag.7 October, 's middagsten 1 uur, geopend worden. Toen weinige weken geleden te Zaltbommel eene dergelijke inrichting werd ingewijd gaven de ingezetenen door het versieren hunner woningen met vlaggen, een zichtbaar blijk, hoezeer zij het geschenk der lio ge regeering en de daardoor voor hunne zonen geopende gelegenheid tot het erlangen van in onze dagen onmisbare kennis op prijs stellen. Onze stad- genooteu zullen zich zeker niet minder dankbaar en belang stellend toonen. De heer J. A. Bakker, thans als secondant te Schiedam geplaatst, heeft op 3 en 4 dezer te's Gravenhage met gunstig gevolg het examen als hoofdonderwijzer afgelegd. De deelgenooteu aan de volksspelen op den Ontzetdag zullen zich 's middags te li uren in optocht van het Doe- lenveld naar den Hout begeven gaande langs de Lombard- steeg Oranjestraat, Hoogestraat Langestraat, Koorstraat en het Ritsevoort - Door diakenen der herv. gemeente alhier zal op Donderdag 10 dezer eene collecte voor aankoop van turf worden gehouden. e; §5.13 i'. SC T Si K A A I» Zitting van den 30 Sept. 1867, No. 17. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer T. L. Koorn. De vergadering geopend zijnde worden 1. De nol uien der vorige vergadering gelezeu en goedgekeurd. 2. Zijn de deliberauen geopend over het ter vorige ver gadering verdaasde rapport van H. 11. curatoren over het gymnasium en de openbare jongensschoolóp het voorstel van Burg. en Weth. lot opheffing van die instelling en de vestiging"eener latijnsche school in vervanging daarvan. Na zeer uitvoerige deliberation over de verschillende be ginselen bij de beide genoemde stukken op den voorgrond gesteld te weten van Burg. en IVeth., de opheffing van het gymnasium met vestiuin1* eener latijnsche school, uitsluitend voor de studie der oude talen enz., als voorbereiding voor het hooger on derwijs en in haar leeruren geregeld naar en in verband met die der Rijks hoogere burgerschool; van Heeren Curatoren, de instelling eener latijnsche school als bovenbedoeld doch met. bijvoeging van eene afzonderlijke cursus voorde nieuwe talen en in hare inrigting en leeruren geheel onafhankelijk van en zonder eenig verband met du Rijks hoogere burgerschool. Isnadat alvorens en in verband met een amendement van den heer van der Kaay het rapport van heeren curato ren was afgestemd op dat amendement besloten „Er zal binnen de gemeente A km aar zijn eene latijnsche school, waarop geene nieuwe talen zullen worden onder wezen en in hare leeruren geheel onafhankelijk van de Rijks hoogere burgerschool." En is als gevolg van dat besluit tot de opheffing van het gymnasium en de openbare jon gensschool, met ingang van den 1 October 1867, besloten; het bestaande curatoriumvoorloopig in zijne functie ge continueerd en uitgenoodigd tot. liet ontwerpen der gevor derde reglementaire bepalingen voor de te vestigen latijn sche school en derzelver indiening ter vaststelling bij den Gemeenteraad. 3. Is de vergadering opgeheven. ONDERTROUWD. 4 Oct Bernard Johan Hendricus Reekers, te Alkmaar, en Aaltje de Vries, te Helder. Pie ter Kluitman te Alkmaar, en Elisabeth Aletta van Santen te 's Gra venhage. Hendricus AdrianusJacob.se, te Alkmaar, en Maria Catharina Luijtete Haarlem. Louwrens Put, wedr. van Femmelia KI ij n en Maria Wardenier - Hariger de Vries 'Vz., en Maria Hendrika Geveke. GETROUWD. Tl 29 Sept. Hendrik Gransjean, wedr. van Hendnna Margaretha Impinken Hendrina Hoogveld. Johan L<redenen Koelman en Maria van Eland. GEBOREN. tt 29 Sept. Anna Catharina, D. van IX Hermanns de Boer en Dina Petronella Bakker. Maria Johanna D. van Authonius Petrus Vogelpoel cn Johanna Agnes Lobach. Jan Z. van Jan Keppel en Sophia Jes. FredericaD. van Dirk Kleimeer en Ahda Koeman. Johannes Richard, Z. van Bernardus Schumacher en Jansje Prins. Hendrik Henricus Z. van Wil lem Kbiassen en Wilhelmina Giandadam. Corne lls Z van Jan van der Wissel en Neeltje Es. Eliasar, Z. van Jacob Eliasar Vet en Marianne de 4 Catharina Geertruida Maria, D. van M*. Jacobus Petms Kraakman en Maria Geertruida Ibink Meien- brink. OVERLEDEN. 27 Sept. Jan Jantjes, 64 j. 29 o Jacob Cornetis, Z. van Cornells Johannes de Lange b. 30 2 Oct. 1 3

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2