ALKMAARSCHE COURANT \o. 46. Negenenzestigste J aargang. Zondag 13 October. (Officieel (Bcbccllc. Politick (.Ducrztcltt SlSilcfïclijkscfic iöcriclttcit. Deze Courant wordt wekelijks uitgegevenenis verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar f 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4. Brieven franco aan de Uitgevers HEK M®. COSTER ZOON. KENNISGEVI N G. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtten gevolge van art. 1 der wet. van 22 Mei 1845 Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het voljaarsch kohier van het Patenregt over de dienst 18Jlop den 3 October 1867, door den Heer Commissaris des Konings in do Provincie Noord- Holland executoir verklaard op heden aan den Heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente Ier invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit, nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Beet,uur voorn., 8 Oct. 1867. A. MACLAINE PONT. De Advertentiën kosten van 1—5 regels0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Naar Homo waren in de laatste weken de blikken der beschaafde wereld gericht. Men hoorde van vrij willigers die naar de grenzen van den Kerkelijken Staat trokken om ze zoo mogelijk te overschrijden, en van Italiaansche troepen die derwaarts trokken om dit zoo mogelijk te beletten. Men vroeg, of het dien vrijwilligers ernst zou zijn met een aanslag op Home te wagen, en of het der Italiaansche regeering ernst zou zijn met hen daarin te verhinderen. Men hoorde dat Garibaldi gevangen was genomenen weer vroeg men, of het hem wel ernst wüs geweest met zijn onderneming, en of hij zelf niet van ganscher harte genoegen nam met zijn gevangenneming als een blijde uitkomst uit een vrij neteligen toestand. Ook vroeg men of die gevangenneming wel een vol doend bewijs was van den ernst waarmee de Itali aansche regeering beweerde den aanslag op Home tegen te gaan en of de aanhouding van den aanvoer der niet alleen moest dienen om een vertoon van waakzaamheid te maken, terwijl zij de oogen sloot voor de scharen vrijwilligers die ongehinderd de gren zen overtrokken. Men hoorde van gevechten tusschen Pauselijke troepenen anderen, en men vroeg, of die anderen Bomeinsche burgers waren in opstand tegen hun regeering, of vreemde indringers die de Bomeinsche burgers tot opstand wilden aanzetten. Men vroeg naar het getal dier indringers; en toen de opgaven daaromtrent uiteenliepen, vroeg men wederom of dan de Italiaansche regeering wel toonde dat het haar inderdaad ernst is met de bewaking der Bomeinsche grenzen. Men hoorde van nederlagen der opstandelingen of indringers en men vroeg al weer, of de Pauselijke regeering haar behoud te dan ken had aan de bescherming van Italië of aan den moed harer troepen en de trouw harer burgers. Ziedaar een aantal vragen, waarop het zeker voor barig zou zijn voldoend antwoord te willen geven. Daartoe is meer bekendheid noodig met hetgeen in derdaad heeft plaats gehad en nog plaats heeft, meer zekerheid omtrent hetgeen waar en hetgeen niet waar is, meer waarborg voor de juistheid van cijfers en alle andere opgaven dan de onvolledige en tegen strijdige berichten die wij tot nog toe ontvangen hebben kunnen schenken. Of hoe zal men bij voor beeld de opgaven van het Dar/blad van Rome en de Bomeinsche correspondenten, dat het getal partijgan gers die in den Pauselijken Staat zijn binnengedron gen niet meer dan 500 bedraagt, kunnen rijmen met de klachten van dezelfde zijde uitgaande, dat de Italiaansche regeering de Bomeinsche grenzen niet ernstig bewaakt P Wat echter vooralsnog onzeker moge zijn dit schijnt zeker, dat de Bomeinen niet zijn opgestaan tegen de Pauselijke regeering, althans niet m vol doend getal om aan dien opstand eenige beteekenis te kunnen geven, en dat er geen genoegzaam aantal partijgangers de grenzen van den Kerkelijken Staat zijn overgetrokken om voor de Pauselijke troepen een hachelijken strijd te doen verwachten. Daaruit zou men vooreerst kunnen besluiten, dat de Bomeinen niet zoo sterk naar de vereeniging met Italië haken als men wel heeft willen beweren, of dat zij overtuigd waren dat elke, poging tot omwenteling vruchteloos zou zijn. Voor de laatste meening zouden de procla- matiën pleiten die van de bewegingspartij te Home zijn uitgegaan, en die tot geduld aansporen. Maar wanneer zouden de omstandigheden dan zooveel gun stiger zijn? Vindt de bewegingspartij bij de Bomeinen zoo weinig bijval, dat de niet zeer talrijke Pauselijke legermacht, die toch nog daarenboven wordt veront rust door de vreemde indringers, voldoende is om elke poging zelfs tot omwenteling te voorkomen waagt Rome zich niet aan een opstandnu het te verwachten was dat geen vreemde macht zich zou tpengen in den strijd tusschen het volk en de Pau selijke regeering, dan is ook niet bewezen, dat de Bomeinen niets liever verlangen dan vereeniging met Italië. Immers de taal der verschillende comité's is hier geen bewijsmen weet niet wie en hoevelen er lid van zijn. De houding van de bevolking doet hier alles af. Is die bevolking over het algemeen tevreden met haar bestuur, althans niet begeerig naar een vereeniging met Italië Is zij voor 't minst onver schillig? Ziedaar vragen, waarop de geschiedenis dei- laatste dagen, voor zoover er reeds over geoordeeld kan worden, een antwoord geeft dat althans gunsti ger is^voor de beweringen der verdedigers van de Pauselijke regeering dan voor die hunner tegenstan ders. Of zijn de Bomeinen misschien oveituigddat hun lot weldra op meer vredelievende, althans minder geweldige wijze zal veranderenen heeft die zekerheid hen teruggehouden van den opstand, die alleen als uiterste redmiddel verdedigbaar is, en daarom thans onnoodig en ongeoorloofd was Van die overtuiging is nog weinig gebleken men zou behooren te bewijzen dat zij bestaaten dat zij een voldoenden grond heeft om geen voorwendsel te schijnen. Moeten eindelijk de rust te Bome en de aanmaning tot geduld van de bewegingspartij hieraan worden toegeschreven dat die partij geen steun van de be volking verwachten alleen door vreemde hulp de omverwerping der Pauselijke regeering mogelijk acht De verdedigers dezer regeering hebben het steeds beweerd, en de houding der bevolking zoowel als van de omwentelingspartij schijnt bun bewering te staven. Zoolang echter niet onmiskenbaar is geble kendat de Bomeinen zeiven de aansluiting bij Italië verlangen, geeft de wensch der Italianen om Bome tot hoofdstad te hebben, hoe algemeen en vurig die begeerte ook moge zijnhun geen recht tot de vervulling daarvan mede te werken door Bome te nemen. Tegen den wil der bevolking is elke aan spraak op Bome ongegrond. Nationaliteitsbeginsel en natuurlijke-grenzen-leer hebben alleen dan eenig gewicht, wanneer de eenheid van nationaliteit en van het gemeenschappelijk vaderland door beide partijen erkend en begeerd wordt. Bij de Bomeinen moet van die erkenning en begeerte nog blijken. Uit de gebeurtenissen der laatste dagenvoor zoover zij bekend zijn, zou in de tweede plaats moe ten worden afgeleid, dat bet der Italiaansche regee ring werkelijk ernst is met de bewaking der Bomeinsche grenzen, 't Is waar, er schijnen eenige Garibaldia nen over de grenzen getrokken te zijn maar toch in zoo klein getal, dat zij tot nog toe aan de kleine afdeelingen van het Pauselijk leger die zij ontmoet ten, geen weerstand hebben kunnen bieden. Nu kan men moeilijk aannemen, dat dit de bedoeling der Italiaansche regeering zou geweest zijn. Zoo zij inderdaad Bome hoopte te verkrijgen door deii inval der Garibaldianen zou zij wel gezorgd hebben er zoo veel over de grenzen te laten, dat zij bij machte waren hun doel te bereiken. Aangenomen, dat de Itali aansche regeering inderdaad'de onderneming tegen Bome met vreugde zag en niets liever wenschte dan dat zij zou slagen, ofschoon zij den schijn moest aan nemen van haar tegen te gaan, dan schreef toch haar eigen belang haar een andere wijze van han delen voor, dan hare tegenstanders beweren dat zij gevolgd zou hebben. Immers één van beide, de Italiaansche regeering meende dat de onder neming zou kunnen slagenmaar dan ook zou zij er wel voor gezorgd hebben dat er een voldoend getal vrijwilligers over de grenzen kwam; of zij meende, dat de aanslag van Bome geen kans van slagen had, en dan had zij er groot belang bij haar te voorkomen door de grenzen scherp te bewaken. In geen geval kon zij wenschen, dat de onderneming beproefd zou worden en mislukken zou. Daarom dient men aan te nemendat de Italiaansche regeering werkelijk zooveel haar doenlijk was de grenzen van den Pau selijken staat heeft bewaakt en het binnensluipen van partijgangers heeft verhinderd. Zijn deze meeningen omtrent de verhouding der partijen te Bome en omtrent de houding der Itali aansche regeering juist? Zij schijnen voor 't minst te steunen op de gebeurtenissen der laatste dagen voor zoover die bekend zijn. Misschien ont vangen wij spoedig andere en vollediger berichten en vervallen daardoor al deze beschouwingen en re deneeringen. w. Y. D. K. gedachtenis van de ontdekking in de sacristie der kerk door den letterkundige Ilankaop 28 Sept. 1817, van eenige fragmenten van een heldendichtdat als het oudste ge schied- en letterkundig gedenkteeken der czecbische natio naliteit beschouwd wordt. Bij den feestmaaltijd is, op voor stel van den volksredenaar Sladkoosky, wederom het russische volkslied aangeheven. Het hongaarsche Volkshuis heeft de wet op de spoorweg- leenmg met, alg. st. goedgekeurd. De candidatuur van Kossuth te Zombor is opgeheven. Gedurende de afwezigheid van den heer Cseksbeeft een croatisch ambtenaar op eigen gezag te Eiume de croatische vlag doen hijsehen. De gemeenteraad wil daartegen een krachtig protest aan den hougaarschen Bijksdag zenden, li IE IK Et Si\. De minister Hohenlohe heeft in de 2® Kamer verklaard, dat de beiersche staatkunde naar eene zuiver nationale ver binding der zuidduitsche Staten met Noord-Üuitschlaud streeft, en dat hij het strijdig met den vrede van Praag oordeelt indien zuidduitsche Staten zich afzonderlijk lieten in het Noordduitsch-Verbond. Het huwelijk des Konings met de hertogin afgesprongen. IT A KIK. Garibaldi is te Genua, véór zijne inscheping naar Caprsra, door de volksmenigte met geestdrift toegejuicht. Hij ver maande haar om Rome niet te vergeten en verzekerde dat die stad spoedig in het bezit van Italië zou zijn. Meu be weert, dat zijne spoedige verwijdering uit Alessandria het gevolg is geweest van den bijval waarmede hij daar deor de troepen begroet is; zelfs zouden 2 officieren, 7 onderofficieren en verscheidene manschappen wegens hunne houdin" in ar rest, zijn genomen. Van de ruim 60 te Florence hij de jongste ourustDe tooneelen gevangen genomen burgers, is het meereudeel den 27 weder op vrije voeten gesteld. \an Garibaldi is eene proclamatie in het licht verschenen waarin hij de italianen aanspoort om naar Rome opterukken. opnemen Sophia is ii i.nutiKCi De Burgerschap heeft zich met eene groote meerderheid vereenigd met. het gevoelen van den Senaat, dat, het loetreden tot het noordduitsche Tolverbond op dit oogen blik ongeraden moet geacht worden. J* tU'i t) K De in het vorige jaar bij Rolhschild gesloteu nassausche leening voor oorlogsbehoeften, is bij het met den Hertog gesloten verdrag voor rekening van Pruisen genomen De Koning en de Koningin hebben van het herbouwde familieslot der Hohenzollerii (in het Vorstendom van dien naam) terugkeerendede steden Augsburg en Neurenberg bezocht. Te Augsburg werden zij opgewacht, door deu Koning van Beieren, bij wien zij het middagmaal hebben gebruikt. De regeering heeft die der zuidduitsche Staten van Oos tenrijk en van Luxemburg uitgenoodigd om afgevaardigden naar Berlijn te zenden, om over het oprichten van eene duitsch-oostenrijksche postvereeniging te beraadslagen. »0*TK\lll.lK. De Rijksraad heeft het ontwerp van den heer v. Beust betreffende de rechterlijke, machtbij tweede lezing aange nomen. Eveneens is de wet op de militaire dienstplichtig heid met geringe wijziging, goedgekeurd. De confessioneele commissie der Afgevaardigden is zoo verstoord over het adres der bisschoppen, dat zij met alg. st. besloten heeft om de zoogenaamde religiewet van den heer Mühlfeld dadelijk in behandeling te nemen. De gemeen teraad van Weenen wiens voornemen tot oprichting eener normaalschool ir. het adres scherp gelaakt was, heeft in eene buitengewone zitting, met alg. st. op 1 na, besloten een contra-adres aan deu Keizer te richten. De Keizer heeft sedert aan den ministerraad opgedragen om aan hem een verslag over het bisschoppelijk adres uittebrengen. Te Köniiiginhof in Bohsme is op 28 Sept. een monument onthuld en de eerste steen voor een schouwburg gelegd ter le Turijn heeft op nieuw eene demonstratie plaatsgehad, waarbij de kreet //Rome, de hoofdstad van Italië!" is aangeheven. De financiëele operatie is uitgesteld. Gedurig worden uit Florence en audere steden versterkin gen van tioepen gezonden naar het leger op degrenzenvan den pauselijken btaatzonder dat bekend is waartoe zulks dienen moet. De directeur van policie te Orbitello, die 21 romeinsche uitgewekenen aan de pauselijke overheid had uitgeleverd is van zijnen post ontzet. H "C Et RSCKE.IïI SC STAAT. Op 3 verschillende punten zijn benden opstandelingen over de grenzen gedrongen en wel van de zijden van Orrieto, Sahina en Frosinone. Op al deze punten hebben zij Daar verzekerd wordt, de overhand behouden en hunnen marsch voortgezet. De bij Orvieto doorgedrongen bende is tot Bag norea voortgerukt en heeft daar de pauselijke troepen, die o doodeD 2 gekwetsten en ruim 20 gevangenen verlo- op de vlucht gedreven. Bagnorea en Bolsena zyn beide in handen der opstandelingen gevallen. Eene afdeeling pau selijke troepen heeft zich, naar verzekerd wordt, bij de in- surgenlen gevoegd. Rome is reeds in het laatst van September in staat van beleg verklaard. Yele jongelieden verlaten de stad ott Ifah bij de vrijwilligers te voegen. Om dit beletten hebbsi tal rijke gevangennemingen piaat3. Dj Nationale Vereeniging aldaar heeft geproclameerd dat zij ten gevolge van het zich terugtrekken der Nationale uiita, een dirigeerend centrum heeft ingesteld. Z'g roept de hulp van alle romeinen in om //den vijand" te bestrijden. Eenige ingezetenen zich noemende *de liberale romeinen," hebben een krachtig protest uitgevaardigd tegen het zich terugtrekken der Junta, hetwelk als verraad aangemerkt wordt, en zich bereid verklaard 0111 elke beweging°ter be vrijding met alle krachten te ondersteunen. Blijkens eene jiroclamatie heeft zich eeue nieuwe vereenigin" onder den naam van «comité van algemeen welzijn" gevormd" Ook liet //Comité van insurrectie" te Viterbo heeft de //italiaansche broeders" opgeroepen om voor het voltooien der vrijheid en eenheid van Italië te strijden en zoo noo- digte sterven. De 500 garibaldianendie den 4 Bagnorea vermeesterd haddenhebben den 6 een aanval der pauselijke zouaven afgeslagen en hun genoodzaakt om tot hel afwachten van ver sterking terugtelrekkenwat volgens het Dagblad van Rome m goede orde moet zijn geschied. Uit eene opgaaf van hetzelfde blad blijkt, dat bijna alle aan- voerders der opstandelingen uitgewekenen uit de prorincie Viterbo zijn. Te Correse en bij Monte Libretti zijn gevechten geleverd, 111 het eene waarvan de vrijwilligers, in het ander waarvan de pauselijke troepen de overhand moeten behouden hebben. Aquapendente is door de opstandelingen hernomen. Die hij 1 sc li ia en Valentano hebben versterking bekomen. Ver schillende afdeelingen troepen zijn naar Campagnano en elders gezondeu om hunne concentratie te beletten. De kardinaal Antonelli heeft eene circulaire aan de eufo- peesche Hoven gericht waarin hij de italiaansche regeering beschuldigt den inval in den Kerkelijken Staat te ondersteunen. KltAISKKIJK. De Koningin der Nederlanden reizende onder den naam van gravin v. Buren is den 2 te Cherbourg ontscheept door den zeejirefect begroet en met een bijzonderen trein naar 1 arijs vertrokken. Aldaar aangekomen, is zij met een ge sloten liofrijtuig overgebracht naar het hotel, waarzy bareo "drek heeft genomen. Den 3 heeft H M., vergezeld van den nederl. gezant, een eerste bezoek aan de tentoonstelling gebracht, 't welk zich bijna uitsluitend tot de nederlandsche afdeeling bepaald heeft. De gewezen minister vau financiën Achille l'ould is la Tarbes, ten gevolge van een aanval van beroerte, overleden. Tegen l'Epoque is eene vervolging ingesteld wegens het verspreiden van logenachtige berichten waardoor eene pa niek aan de beurs is veroorzaakt. IC V «2 IC E, A V 15 I)e te Manchester gevangen genomen feniaDS zijn naar de wegens opzettelijken manslag. De Ma- assises verwezen

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1