®$UkeUjks5cltc Berichten. WURTEMBER®. bedwingen, maar ook te gelyk zelf den Pauselijken Staat bl°Zou de Schop van Nïmes het karakter van Garibaldi juist geteckeud hebben, als lnj spreekt van "de gedweeheid waarmee hij zich leent tot alle schandelijke rollen welke men hem in den naam van Italië laat spelen //Verachtelijke Proteus\ - schrijft de bisschop - men zegt hem laster üod en hij lastert; Brul, en lnj brult; jeoht en hij vecht; ga naar de gevangenis, en hij gaat, vloek de Paus, en hij vloekt; verfoei Frankrijk, en hij verfmejt 'iet hang met Maztini den republikein uit, en hij is republikein prijs" en kroon Pu tor Emmanuel, en hij doet het een zoowel als het ander. Armhartige speelbal van allen die u vleien Nog eens, zou die karakterschets juist zijn Ik zou zeggen neen. Hoe verschillend men over hem moge denken, hoe men zijn werk en zijn doel moge prijzen of verfoeien, dit schijnt mij onbetwistbaar toe: Garibaldi heeft zielli t gewijd aan ééue zaak. en die zaak is hij steeds trouw geble vende onafhankelijkheid en de eenheid van Italië. De daar vóór zijn zijn zijn vrienden die daar vijanden. Daarom is hij tegen den Paus en den Franschen Keizer, daarom is hij, in dit opzicht althans en voor zoover zij met hem gaande bondgenoot van Maszim j Emmanuel. Dat doel gaat bij hem boven alles, daaraan is al het andere bij hem ondergeschikt. Ik voor mij geloof dat Garibaldi volkomen oprecht wastoen lnj onlangs te Florence zeide: "ik ga naar Rome ik kan mijn plicht jegens het vaderland met verzaken; het is de laatste den ik"te vervullen heb. Ik geloof, dat de kogel die mij het hart trof, Italië tot nut zou strekken." De verblinde, zullen velen zeggen. Van hun standpunt Seiiei.',^aL verblinde, maar ook de oprechte; even oprecht als de zou- aaf die zijn leven stelt voor de verdediging van s Pausen wereldlijk gezag, even eerlijk iu zijn overtuigingeven ro^ aan zijn zaakeveu moedig het gevaar, den dood te gemoe Garibaldi en de Pauselijke zouaaf. Tegenstanders zijn ze en vijanden tot den dood. Eu toch hebben zij veel gemeen Zij vragen niet, of hunne onderneming hope oos is dan ot er kans bestaat van slagen of zij bestand zullen zijn tegen hunne tegenstanders, of zij zullen omkomen in den strijd of zullen zegevieren, zij vragen met naar de uitkomst, maar doen wat zij meenen te moete n doen. Dat is het wat wel niemand iu één van beiden mag misprijzen. Om den toestand van Italië, de houding des volks, het gedra" van het leger en de handelingen der regeering te kunnen beoordeelen zouden wij iets moe ten gevoelen van de geestdrift die in Italië hecrschtvoor het denkbeeld Rome onze hoofdstad. Rome is door de geschiedenis van ve e eeuwen daartoe aangewezen. In de oogen der Italianen is een vereenigd Italië zonder Rome misschien gelijk aan Frank rijk zonder Parijsaan Engeland zonder Londenaan de Vereeni"de Staten zonder het kapitool te Washington aan Griekenland zonder Athene. Eeuwen lang zijn zij verdeeld geweest en hebben zij onder vreemden invloed of vreemd bestuur gestaan. Voor het eerst zijn zij een volk en een vrii volk. Opgetogen over dit nieuwe en ongekende geluk vol vreugde over deze optreding in de rij der vo kenis hun nationale trots licht kwetsbaar, hun eergevoel uiterst prikkelbaar. Wij zijn vrij. wij zijn ook een volk geworden, juichen zjj, en hooger zwelt hun de borst, juist omdat het de eerste maal is dat ze zoo mogen spreken. Hoe grievend, hoe vernederend moet hun de wanklank zijnmaar gij mist uw hoofdstad, gij zijt een lichaam zonder hoofd.— t is kin- derachtiezal het koel verstand van een bezadigd toeschouwer zeggen, die op een afstand toekijkt. Wel mogelijk, maar behandel een jong student eens als een schooljongenen neem u in acht, treed den jeugdigen officier met in den weg die voor het eerst met zijn epauletten uitgaat, Voor de een heid van Italië, voor dat denkbeeld dat ons koel laat, waar wij weinig of niets voor gevoelen waarvan wij het boven alles begeerlijke niet begrijpenvonden reeds vroeger vier gebroeders Cairoli den dood sneuvelde de vijfdelid van het Italiaansche Parlementdezer dagen onder de muren van Rome, en werd de zesde zwaar gekwest. Den Italianen schijnt de zaak ernst te zijn. Hoe zal de ontmoeting zijn tusschende Fransche troepen de Garibaldianen en het Italiaansche leger op het grondge bied van den Pauselijken Slaat? Te beproeven op die vraag een antwoord te geven, zou dwaasheid zijn.1 Wij zijn in deze zaak reeds aan verrassingen gewoon; wie weet, weke blijde of droevige verrassingen ons nog wachtenDat net tot een botsing tusschen Frankrijk en Italië zou komen is te erg om het vooralsnog te gelooven. Maar zal Gari baldi in tijds terugtrekkenof misschien beproeven nog vóór de Franschen te Rome te zijn? Binnen een dag of twee binnen een uur of twee misschien, zullen wij het antwoord vernemen. Maar de Franschen gaan niet weer naar Rome om bet te blijven bezetten. Dit verzekert althans de F ran- ache regeering. Wij koesteren niet de minste vijandige gezindheid jegens Italiëzegt zijwij blijven indachtig aan de banden die ons aan die mogendheid hechten. Zoodra het Pauselijk grondgebied ontruimd en de veiligheid daar her steld zal zijn, trekken wij terug. Wij moeten echter reeds op de onderlinge verhouding tusschen Italië en den li. btoe de aandacht vestigen van die mogendheden, die er even veel belang bij hebben" als wij om de beginselen der orde en der duurzaamheid in Europa te doen zegevieren. Wij twijfelen er niet aan dat die mogendheden, met den oprechten weusch om ze op te lossen, de vraagstukken in overweging zullen nemen, waarmee voor een zoo aanzienlijk getal barer onder danen zedelijke en godsdienstige belangen van den verlie- vensten aard samenhangen. Frankrijk wil dus op nieuw de oplossing van het Kmmein- sche vraagstuk beproeven. W. v. d. K. BKLIII K. De minister van oorlog heeft de Kamer een wetsontwerp tot reorganisatie van het leger aangeboden. Het effectief wordt op 100.000, het jsarlijksch contingent op IdüOO man voorgedragen. PKUI9EN. De Landdag van Waldeck-Pyrmont heeft den 22 het accessie-verdrag met Pruisen met 12 tegen 3 st. goedgekeurd Graaf Bismarck heeft in den Rijksdag verklaarddat in dien de zuidduitsche Staten de tolverdragen met aannemen onmiddelijk de andere met die Staten gesloten verdragen opgezegd zullen worden. Nadat de Rijksdag nog goedgekeurd had het scheepvaartverdrag met Italië de leening voor "e marine, de wet op de Bondsconsulaten en die op de admi nistratie der Bondssclmldis de zitting den 27 door den Koning gesloten. rn De voorstellen van Beieren ten aanzien van het tolverdrag zijn stellig afgewezen. Het of- en defensief tractaat met Pruisen is door de 2« Kamer aangenomen met 58 tegen 32 st. UEIEREBf. Het Ueerenhuis heeft met bijna algem. st. aangenomen een voorstel van prins IJiteensleindat men wel het nieuwe tolverdrag wil goedkeuren, mits dat de door den Bondsraad en het Toiparlement te maken bepalingen aan de goedkeu ring der beiersche Kroon zullen onderworpen worden. De minister v. [Iohenlohe en de heer Tbiingen zijn dientenge volge naar Berljju vertrokken. De 2° Kamer heeft den 30. met groote meerderheid van stemmenbesloten bij hare onvoorwaardelijke goedkeuring van het Tolverdrag te volharden. OOSTE,\ KIJK De Keurvorst van Hessen heeft voor 78UOO fl. het huis van prins IFindischgrdlz te Praag aangekocht. De minister van justitie heeft bij het Huis der Afgevaar digden de ontwerpeu tot regeling der rechtsgedingen inge diend, waurvau de voornaamste grondslagen zijn openbaarheid der rechtspleging en invoering der jury. De schoolwet is bij derde lezing aangenomen. De tweede zoon van Kossuth is te Klausenburg tot lid lid van het hongaarschen Vulkshuis verkozen. I 'f A Ij S E. De gemoederen verkeeren alom in eene ongemeene opge wondeuheid. De gezamenlijke piemoutesehe Afgevaardigden en Senaatsleden hebben eene verklaring geteekend waarbij het bezetten vau Rome tot eiken prijs geëiseht wordt. De inschrijvingen ten behoeve van den opstand houden aan en de lijsten der gevers toonen de namen van adelijke eu andere personen, van wie men niet vermoed had datzy het streven der nationale partij toegedaan waren. Te FlorenceLivornoVenetie en elders zijn adresseu geteekend waarbij den Koning verzocht wordt de eer des lands niet aau vreemde willekeur prijs te geven en Rome te bezetten. Te Genua hebben de stedelijke raad en de nationale garde in een adres aan den Koning eenparig verklaard, voor het verdedigen des lands en het handhaven der nationale waar- di"heidDalles ten offer te willen brengen. "Den 21 is den heer Ratazzi eene ovatie getracht, bij welke gelegenheid hij verklaard heelt, dat de Koning en de regeering vast besloten waren om de nationale eer voor elke scheuding te behoeden. Garibaldi heeft dien dag lnj proclamatie bekend gemaakt dat hij de aanvaarde heilige en roemrijke zaak kwam onder steunen, terwijl een bulletin van het comité van bijstand keunis gaf, dat de krijgsverrichtingen onder zijn beleid zou den hervat worden. Te Florence heeft hij zich openlijk op gehouden en hebben de Kouing en de geul. Ctaldim te ver geefs o-etracht hem van zijn voornemen aftebrengen. ie Foli<*no is hij aangehouden eu gesommeerd om terugtekeeren, maar zonder daaraan gehoor te geven heeft hij over de gren zen weten te komen. Te Correse heeft hij zijne vrijwilligers "eschift en allen verzocht te vertrekken, die met besloten waren om met hem te sterven. Het centrale comité van bijstand te Florence heeft, den 22 en 23 manifest op manifest uitgevaardigd, om de Italia nen aantesporen Rome, waar toenmaals een opstand zou uit breken, te hulp te snellen. De prefect van Napels, geul. Durando gaf den 22 aan de verzamelde menigte, die kreeten aanhief om het bezit van Rome en tegen de vreemde tusscheukomstte kennen dat hii de weuschen des volks aan den Koning zou over brengen eu dat hij vast op de voltooiing van de eenheid van Italië vertrouwde. Hij eindigde "leve Italië! leve Rome! De genl Cialdini is niet geslaagd in het vormen van een ministerie; de Kouing heeft deze taak toen opgedragen aan den gematigd liberalen geul. Menabrea. Den 25 heeft te Turijn eene groote demonstratie ten gunste der romeinsche beweging plaats gehad waarbij den prefect een adres voor den Kouing werd overhandigd Den 27 is eene talrijke menigte onder het aanheffen der kreten "leve Garibaldi! Wij willen Rome hebben! Geen fransche interventie!" door Florence getrokken en heeft zij de Vertegenwoordigers de Sanctis en Ferrari naar den Ko- niu" afgevaardigdom naar de bedoelingen der regeering onderzoek te doen. Eeu uur later hebben beide heeren af gekondigd dat Frankrijks tusscheukomst terstond door die van Italië zou gevolgd wordendat Garibaldi zou uitgenoo- digd worden zich met zijue vrijwilligers bij het leger t< voeden en dat nog 's avonds eene beslissing omtrent het ministerie Menabrea zoo, bekend gemaakt worden. De 2 eerste, mededeelingen werden met gejuich de laatste met den kreet "Wee met het reactionaire bewind! Wij willen Cnspi heb ben 1" beantwoord. De afgevaardigden zijn daarop terugge keerd naar het paleis, waarvan de toegangen door troepen afgezet waren. Verscheidene personen hebben toen de me nigte hartstochtelijk toegesproken o.a. de gravin Chioggi die een adres der milanezen aan den Koning heeft voorge- lezen en uitbundig is toegejuicht geworden. Den 2(J waren alle straten en pleinen der stad door troe- P"ls Avonds verscheen in het regeeringsblad eene proclamatie des Kouin»s in welke den inval in den Kerkdijken b.aat, als eene schending der traetateu en als eene beleediging van de eer van Italië afgekeurd, en de bevolking opgeroepen werd om het It-o-er te ondersteunen. Dit stuk was mede-onderteekend door alle "ministersmet name: Menabrea voorzitter, buiteul. zaken en a.i. marine, Gualderio binn. zaken, Cambray Digny financiën eu a.i. landbouw, Cantelli openb. werken eu a.l. onderwijs genl. Bertole Viale oorlog eu Man justitie. 300 Te Terni aangebrachte pauselijke krijgsgevangenen ziin aldaar op last der overheid in vrijheid gesteld. Den 29 is eene ministeriëele ordonnantie verschenen, waarbij de manschappen van de Is. categorie der iigting ran 1811 onder de wapeuen geroepen worden. Den 30 kondigde het regeeringsblad aandatwegens het planten der fransche vlag op de muren van C.vita-Vecclna de Koning aan de troepen gelast heeft om de grenzen e overschrijden en enkele punten van het pauselijk gebied te bezetten. gedood en gekwetst. Een paar benden, elk van 40 a 50 lieden, trachtten daarop eeue poort en een wachtpost der zouaveu te Cauipidoglio te vermeesteren maar werdeu bin nen den tijd van één uur uiteengejaagd en meereudeels ge arresteerd. De policie was iu tijds gewaarschuwd en op hare hoede geweest. In den nacht van 22-23 zijn opstandelingen, onder aan voering van den Afgevaardigde Cairoli eu dieus broeder, onder de muren van Rome verschenen maar door 500 zou aveu omsingelden na een hardnekkig gevecht alle gedood of gewond in handen der troepen gevallen. Den 23 ondervond de policie aldaar bij eene huiszoeking verzet; het huis werd met gevelde bajouet vermeesterd en daarin 15 garibaldianen gedood en 36 gevangentevens werd eene groote hoeveelhei l kogels eu wapens in beslag genomen De Romeinsche Junta van den Opstand is op nieuw ver rezen en verklaart iu eeue den 23 uitgevaardigde proclama tie den dood aau het wereldlijk gezag. Den 25 was te Rome het gerucht verspreiddat de Paus, onder zekere voorwaarden, bewilligd had om het zouaven- corps te ontbinden het fransche legioen naar huis te zenden en een italiaansch garnizoen te Rome te ontvangen. De vreugde hierover werd spoedig verstoord door 2 afkondigin gen,0 de eene dat de stad en'haar omtrek iu staat van beleg werdeu verklaardde andere dat de burgers binnen een etmaal hunne wapenen moesten afgeven. De Paus heeft eene eneyciiea aan de bisschoppen gericht, waarbij het doen van openbare gebeden verlangd wordt. Den 23, 's avonds, is een aanval op Viterbo van 800 garibaldianen onder Acer bidie eeu der poorten iu brand gestoken haddeu met goed gevolg afgeslagen waarbij velen o.a. de aanvoerder en de Afgevaardigde Sancli zijn gedood. Den 25 werd eveneens eene bende, die een aanval op Bagnorea ondernamafgeslagen en op de vlucht gedreven. Garibaldi behaalde echter dien dag. met, 4 bataljons, bij Monte Rotondo eene overwinning op de pauselijkeu die hij na een z-er hevig gevecht op de vlucht dreef, met vermees tering van 200 gevangenen en 3 stukken ges hut. Monte Rotondo is door 2 compagniëu van het. legioen van Antibes eu 100 geusdarmes tegen de 4 a 5000 man sterke macht van Garibaldi verdedigd maar, na het afslaan van 2 aan vallen den 26 verloren gegaan waarbij de bezetting krijgs gevangen werd. Eene versterking van 1000 man, den 26 uit Rome gezonden schijnt te laat te zijn gekomen. Ga ribaldi is vervolgens, door vele deserteurs vau het italiaan sche leger versterkt, tegen Rome opgerukt, van waar eene kolonne hem is te gemoet getrokken. De fransche vloot is den 28, 's avonds, in het gezicht vau Civita Vecchia verschenen en de ontscheping den volgenden morgen begonnen. Dc garnizoenen van Viterbo en andere steden concentree- ren zich te Rome om de stad tegen Garibaldi te helpeu verdedigen. Ue italiaansche troepen rukken voorwaarts eu worden (volgens de Opinione) door de bevolking met geestdrift ontvangen. Door de gemeentebesturen der plaatsen, waar zij doortrekkenworden besturen ingesteld in naam van Kouing Victor Emmanuel. ERAftHIïïJSi. KKRKEMJKE «TA/Vr. Volgens de napelsche Italia hebben de insurgenten onder Menotti en Salomone den 18 of 19, tusschen T.vol. en Ro- me de pauselijken in verwarring op de vlucht gedreven. De Garibaldianen zijn den 19 eu 20 geslagen tc eroli, Faruese" en Vagentano en velen hunner gevangen genomen. Het Romeinsche Dagblad gewaagt ook van een hardnekkigen strijd hij Borghettoin welke de opstandelingen 4 doodeu en ettelijke gekwetsten telden, de zouaveu geen verlies leden. De kó'onel d'Argy, bevelhebber van het legioen van An tibes heeft Civita-Vecchia in staat van beleg verklaard Den 22 zijn bij wijze van voorzorgsmaatregel5 poorten te Rome gesloten. Tegen dien dag was een opstand be raamd waartoe het sein gegeven werd door het springen eener bom op het plein Colonna en van eeu vat kruit iu de kazerne der zouaven, waardoor eemge manschappen zijn Te Vanues, Josseliu, Lorieut, Rohan en elders hebben ongeregeldheden plaats gehad ter zake der duurte van het brood. De keizerlijke procureur van de Seine heeft aan de directie van den Courricr Frangais doen weten, dat de regeering het voortzetten der geldinzameling voor den opstand op pauselijk gebied niet kan gedoogen nadat zij van Italië de sluiting der werf-bureaux voor den opstand in de italiaansche steden geëiseht en verkregen heeft. De Siècle meent, dat de inza meling voor het pauselijk leger nu eveneens verboden behoort te worden. n- Den 24 heeft de Keizer van Oostenrijk de tentoonstelling bezocht en aldaar de Keizerin Eugénie ontmoet, 's Avonds bezocht hij met zijne broeders de Koningin van Nederland in haar hötel. Den 24 had te zijner eere iu het bosch van Boulo"ne eene wapenschouwing over 50000 man plaats. Ue Koningin en prius Alexander der Nederlanden bevonden zich ter zijde der Keizerin. De troepen betoonden eene buiten gewone geestdrift. j Den 26 las men in den Moniteur«Met het oog op de vernieuwde pogingen der revolutionaire benden om in den pauselijken Staat binneutedringen heeft de Keizer het ge geven bevel, om het inschepen van troepen te iouiou te stakeningetrokken." Den 27 werd daar bijgevoegd dat het vertrek der expeditie op verzoek van den Koning van Italië tot dien dag uitgesteld was, maar, nog geen Kabinet gevormd zijnde eu het binnendringen der benden voordu rende thans voortgang zou hebben, zonder een vijandig ka rakter tegen Italië te dragen. Werkelijk is het gepantserd eskader eu eene divisie transportschepen met troepen dien dag van Toulon in zee gestoken en den volgeudeu dag door eeue tweede divisie gevolgd. De minister Moustier heeft den 25 eene circulaire ge- richt aan de diplomatieke agenten van Frankrijk, welke hoofdzakelijk inhoudt dal de September-conventie uitge lokt en vrijwillig geteekend is door Italië: dat niemand twijfelt, of dat Rijk heeft zijue verplichting om de pauselijke, grenzen te bewaken niet nagekomen, en Frankrijk alzoo het recht om de zaken weder te brengen in den staat waarin zij wa- ren; aat de aangegane verbindtenis en de eer Frankrijk vcrplich- ten om de verwachting niet te leur te stellen, welke de cathoheke wereld gebouwd heeft op eene acte die zijne handteekenmg draagt; dat het de b. zetting van Rome niet wil hernieuwen, maar vertrekken zal zooilra de pauselijke Staat ontruimd eu de orde hersteld zal zijn, en dat het geene vijandige ge zindheid jegens Italië koestert. Te-zen le Courrier Frahgais is eeue vervolging ingesteld wegens een artikel, ten opschrift dragende: "de interventie. Tot. den 26 was voor het pauselijke leger reeds ingekomen 336.000 fr. bij de 3 voorname parijsche clerikale bladen en 300.000 fr. bij de departementale bladen. Bij de QazietM du Midi werd van de gravin de Sabran eene gift van 40000 tr. ontvangen; bij het blad Unionvan Jen hertog de Luynes, eene van 50.000 fr. Iu al de aan de zee gelegen districten is de permanente h-'ting van zeelieden weder in werking gebracht. DDen 29 is op het stadshuis te Parijs een groot banket -regeven ter eere van den Keizer van Oostenrijk, waaraan Sok Keizer en Keizerin NapoleonKouing Lodewijk van Beieren, de Koningin van Nederland eu vele pnnseuen prinsessen hebben deelgenomen. De Koningin van Nederland heeft den 29, s avonds, hoofdstad verlaten, om over Heidelberg huiswaarts te keerea Vele bisschoppen hebben aan deu Keizer hunnen dank betuigd voor den aan deu Paus verleenden bijstand. Op" voorstel van den minister Rouher heeft de keizerlijk commissie voor de tentoonstelling besloten, de sluiting op den 3 Nov. te bepalen. De buiteniandsche commissari hebben zulks goedgekeurd, onder voorwaarde, dat de om vangsten der 3 laatste dagen ten bate der parijsche arme zullen komen.

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2