Stab© iïteuw0. vèrdrag van Londen om eene voldoende krijgsmacht voor de handhaving der orde te onderhouden, na het vertrek der pruisischo bezetting, het milieie-contingent op dubbele van het vroeger uitgeschreven cijfer gesteld hebbende heeft de Vertegenwoordiging, in haar adres van antwoord, het recht van het gouvernement daartoe betwist en dat adres in weerwil dat de ministers er eene kabinetskwestie van maak ten, met eenparige stemmen aangenomen. PKVIHiHK. Te Keulen is in eene vergadering van roomsch-catholie- ken besloten om den Koning te verzoeken het gewigt van zijn woord in de weegschaal te leggen voor de onafhanke lijkheid van het pauselijk gezag. De Landdag is den 15 door den Koning geopend. Met betrekking tot de tegenwoordige moeilijkheden in Italië, zeide Z. M., dat het streven zijner regeering eenerzijds zou zijn om de rechten te eerbiedigen welke zijue r. c. onderdanen op zijne zorg voor de waardigheid en onafhankelijkheid van het hoofd hunner kerk kunnen doen geldenanderzijds om de verplichtingen natekomen welke voor Pruisen voortvloeien uit de staatkundige belangen en de internationale betrekkin gen van Duitschland. Het Heerenhuis heeft graaf Eberhard Stolberg op nieuw tot voorzitter verkozen. De Koning heeft eenige personen van aanzien in de nieuwe provinciën tot leden benoemd, o.a. graaf Munstervoorzitter der Staten van Hannover, oud minister van Koning George (erfelijk), de hannoversche gra ven Knyphausen en Borriesde holsteiusche graaf Reventlow- Fartce (levenslang). De heer Rothschild, is op voordracht der stad Prankfort benoemd. De heer v. Forckenbeck is met 280 van 317 st. tot voor zitter van het Huis der Afgevaardigden gekozende heer Köller met 168 st. tot eersten en de heer Bennigsen met 149 st. tot tweeden ondervoorzitter. Den heer Twesten is aangezegd, dat hij, wegens zijne veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf, ook 2 jaren ge schorst zal worden als lid der stedelijke rechtbank te Berlijn, met behoud van half tractement. De Afgevaardigde Lasker heeftnaar aanleiding der ver oordeeling van den heer Twestenvoorgesteld art 84 der staatsregeling door art. 30 der Bondsconslitutie te doen ver vangen en bij eene bijzondere wet de uitgesprokene veroor deling te niet te doen. Het laaiste voorstel werd dadelijk bestreden door den heer Twesten zelf. De veepest heeft zich over geheel Pruisisch-Silezie uitge breid en zich thans ook medegedeeld aan Oostenrijksch- Silezie. o<»STS!VKi.f h De Keizer heeft de wet tot opheffing der kettingstraf bekrachtigd. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 20 de artikelen der wet op de delegatiën overeenkomstig de voorstellen der regeering en met meer dan J der stemmen aangenomen. Kossuth heeft een schrijven openbaar gemaakt, waarin hij te velde trekt tegen de hongaarsche spoorwegleeuing. Het hongaarsche Volkshuis heeft met. 183 tegen 88 st, verlof gegeven tot het gerechtelijk vervolgeu van den Afge vaardigde Böszörmenyidie een vroegeren brief van Kossuth heeft publiek gemaakt. IT A LIK. Te Turijn is het nog vele avonden onrustig gebleven tierende volkshoopen trokken door de straten en de wiuke- liers sloten, uit vrees voor schade, hunne wouingen. De te Florence vertoevende egyptische prins Ali-bassa, die ten vorigen jare 2000 fr. heeft geschonken voor de cholera- lijders, heeft aau den minister van binn. zaken een gelijk be drag doen toekomen voor de gekwetste garibaidianen. De Pungolo van Milaan meldt, dat Garibalditoen hij na de inneming van Monte-Rotondo vernam dat eenige vrij willigers kerken en kloosters ontheiligd hadden de schuldi gen in liet openhaar berispt en last gegeven heeft hun te doen fusilleeren. Volgens door de dagbladen openbaar gemaakt schrijven van Menotti Garibaldi en 4 andere aanvoerders zou het pauselijk leger op 3 Nov. bij Mentana geslagen zijn gewor den indien de fransche reserve het niet gered had. Garibaldi toen zijne vijanden te talrijk achtende, was afgetrokken naar Monte-Rotondo, te Mentana slechts 1 bataljon tot dekking van zijn aftocht achterlatende. Tot 5J uren wachtte hij te vergeefs den vijand en sloeg toenna op de hoogten van Mentana zijne troepen verzameld te hebben in volmaakte orde den weg naar Corese in, waar hij den volgenden morgen aankwam en de ontbinding van zijn corps aan Fabrizzi opdroeg. KRHKUIAJKE STAAT. Blijkens het nader verslag van den genl. de Failly omtrent den slag van Mentana, heeft deze van 's middags 1 uur tot den avond geduurdwerd de hoofdaanval der pauselijken aanvankelijk slechts door eenige bataljons frauschen onder steund maar zag de genl. Polhes zich door het groot verlies der pauselijke troepen genoodzaakt alle manschappen in het vuur te brengen, zonder dat het, ondanks de uitwerking van liet gesehut en de chassepot-geweren gelukken mocht Mentana intenemen. Men besloot alzoo tot den volsreuden dag te wachten, maar 's morgens waren Mentana en Monte- Rotondo ontruimd, behalve het kasteel van Mentana, dat capituleerde onder beding vau het geleiden der bezetting uaar de grenzen. De overige 1600 gevangenen werden naar Rome gezonden. Te Monte-Rotondo vond men nagenoeg 2000 weggeworpen geweren en op het slagveld de lijken van 600 garibaidianen. In het rapport van den minister van oorlog, genl. Kanzlrr, wordt het aantal pauselijke soldaten op 2913, dat der frau schen op 2200 en dat der garibaidianen op 9000 (volgens italiaansche opgaven hoogstens 4500) geschat, en betoogd dat de garibaidianen niet op hunnen aftocht zijn aangevallen aangezien door de te Mentana en Monte-Rotondo opgerichte barricades en de uitgezette voorposten voldoende bleek dat zij den aanval wachtende waren. (Zie verder bij Italië). De in het eerste gevecht bij Monte-Rotondo gevangen genomen en door tusschenkomst der italiaansche regeering naar Spezzia gevoerde pauselijkenzijn daar in vrijheid gesteld en naar Civita-Veechia overgebracht. De stad Rome heeft ter hunner eere in het paleis Barberini een banket aangericht, welk feest door verschillende edelen en gegoede burgers is bijgewoond. De Paus heeft een eerekruis ingesteld voor de deelnemers aan den jongsten veldtocht. De stad Rome zal de man schappen eene zilveren medalje, de vreemde vrijwilligers bovendien het burgerschap en de edelen ouder hun den romeinschen adeldom aanbieden. Voor de fransche hoofdofficieren worden hotels of vertrek ken gereed gemaakt. Door de fransche genie worden de barricades aan de poorten versterkt en eenige hoogten hij de stad in staat van tegenweer gebrachtvoor welke werken waaraan zelfs des Zondags wordt gearbeid, de Paus 170000 kroonen heeft beschikbaar gesteld. 4 Leden van het stedelijk bestuur, die de petitie der 12000 burgers aan den Paus hadden doen toekomeu zijn uitgenoodigd hun ontslag te vragen en de secretaris die het verzoekschrift persoonlijk naar het Vaticaan gebracht heeft is in zijne betrekking geschorst. De policie heeft op nieuw wapens in beslag genomen en doet voortdurend arrestatiën. Bij den engelschen agent Odo Russell is eene huiszoeking gedaan. De Paus heeft de apostolische legatie op het eiland Sicilië eertijds aau de Koningen van Sicilië opgedragen, opgeheven' Het Journal des üébats is in de koffiehuizen te Rome ver boden geworden. Bij eene door den Paus bekrachtigde miuistenëele beschik king zijn alle ambtenaren die gedurende de jongste bewe ging eenige daad van vijandschap tegen het pauselijk bestuur gepleegd hebben, uit huune betrekking outslagen. De kardinaal Andrea is gesommeerd zich vóór 29 Dec. te Rome Ie bevindeuop verbeurte van al zijne waardigheden. S*'i4 A !i 1.1 K Men meent, dat de minister Rouher afgetreden is wegens den ongimstigen staat zijner gezondheid en de minister La- valette omdat hij zich tegen de expeditie naar Rome ver klaard had. Den 13 heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak der 6 parijzenaarsdie, bij het voorbijrijden van het keizer lijk rijtuig na afloop van het laatste banket op het stads huis, de kreten hadden aangeheven: «leve Garibaldi! geene interventie!" 5 Hunner zijn tot 14 dagen gevangenisstraf en 1 hunner, die zich tegen de polieie verzet had, tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Uit. Japan wordt gemeld, dat de Taikoen bij een bezoek op het fransche admiraalschip te Osaka, den adml. Roze de sabel vereerd heeft, die hij zelf aan zijnen gordel droeg. De heer Peyrat vau l'Avenir National, is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 1000 fr. boete wegens een ar tikel over de fransche interventie in Italië. De maarschalk Bazaine is benoemd tot bevelhebber van het. 3e legercorps, te Nancy. De Keizer heeft den 18 de zitting van het Wetg. Lichaaam geopend welke voornamelijk gewijd zal zijn aau het onder zoek der wetten waartoe Z. M. in Januari besloten heeft. De wet op de legerorganisatie was, wegens de daartegen gerezen bedenkingen aan een nieuw onderzoek onderworpen; het doel ervan bleef beperking der dienstplichtigheid in lijd van vrede en uitbreiding in oorlogstijd. Overigens was Keizers reden zeer vredelievend omtrent, de romeinsehe kwestie bevatte zij niets nieuws. Het nieuwe wetsontwerp op de legerorganisatie is den 20 ingediend en bepaalt den diensttijd der miliciens op 9 jaren, waarvan in tijd van vrede 5 jaren bij de corpsen de ver lofgangers zullen in de 2 laatste dienstjaren mogen huwen, nummerverwisseling en plaatsvervanging blijven geoorloofd de diensttijd bij de nationale garde zal 5 jaren duren. De bisschop van Orleans is bij openbaar schrijven opge komen tegen de nieuwe regeling van het middelbaar onder wijs voor meisjes. Zijne voornaamste grief isdat zij dat onderwijs uit de handen der vrouwen overbrengt in die van mannen, hetgeen niet slechts uit liet oogpunt der zedelijk heid bezwaar verwektmaar waarvan hij groot gevaar ducht voor de godsdienstige overtuiging der leerlingen. E I 8- A SS. Uit Aden wordt d.d. 29 Oct. gemeld dat de voorhoede der abyssiuisehe expeditiemet 467 paarden en 458 muil dieren in 12 schepen is vertrokken. De Koningin heeft, op voordracht van den minister van binn. zaken en overeenkomstig de van verschillende zijden aangewende pogingenden fenian Maguire gratie van de doodstraf verleend. In de dagbladen komen brieven voor van feniansdie met brandstichting in alle steden dreigenin geval het doodvonnis aan de andere veroordeelden wordt voltrokken. Den 17 is in eene op Clerkenwellgreen gehoudendoor meer dan 3000 personen bijgewoonde vergadering besloten bij den minister van binn. zaken en des noods bij de Ko ningin, aantedringen op het verleenen van gratie aan de 4 ter dood veroordeelde fenians. Eene deputatie van 80 handwerkslieden heeft den 18 den minister van binn. zaken gratie willen vragen voor de ver oordeelden maar geen gehoor kunnen erlangen, waarop zij in een der loealen van het gebouw hebben postgevat en bedreigingen hebben doen hooren voor het gevaldat aan hun verzoek niet voldaan werd. De 3 fenianistische aanvoerders kolonel Warren, genl. Halpin en kapt. Costello zijn den 16 door de bijzondere commissie te Dublin veroordeeldde 2 eerstgenoemden tot 15 de laatstgenoemde tot 12 jaren dwangarbeid. De regeering heeft besloten de eenigen tijd geleden afge schafte stormsignalen van wijlen den adm1. Fitzroy weder iutevoeren. De zitting van het Parlement is den 19 geopend met eene koninklijke boodschap, waarin de expeditie naar Abyssinie als de aanleiding genoemd wordt voor de bijeenroeping op een ongewoon tijdstip. Engeland Jieeft op de uitnoodiging voor eene conferentie geantwoord, dat die conferentie niet aan het doel zou be antwoorden indien niet een bepaald plan werd voorgesteld en uit de voorloopige onderhandelingen bleek, dat de be langhebbende partijen dat, plan goedkeurden. De minister Stanley verklaarde den 20 in het Lagerhuis, dat het voor Engeland onnoodig is om handelend optetreden indé romein sehe kwestie, en dat. het niet geroepen kan worden om medewerking te verleeneu aan eenigen maatregel tot onder steuning van het wereldlijk gezag. De invoer van vee, huiden enz. uit Nederland (met uit zondering van de provincie Zuidholiand) is weder vrijgesteld. «ENEMAKKEN. Volgens het dagblad Fadrelandet zijn de 3 deensche west- indische eilanden voor lli miljoen dollars aan de Vereen. Staten afgestaan behoudens de toestemming van Frankrijk voor zoo ver St. Croix betreft. T II IShSJ E. De candioten hebben den 10 de turksche troepen onder Mehemed-bassa met zoo groote heftigheid aangevallendat deze den terugtocht hebben moeten aannemeu. De consuls van Frankrijk, Rusland, Pruisen en Italië te Canea hebben in eene aan Aali-bassa en Omer-bassa inge diende verklaring geconstateerd dat de aangewende poging, om met, de insurgenten eene schikking te treffen mislukt is. Omer-bassa antwoordde daarop, dat. hij derhalve al zijne krachten zou inspannen om deu tegenstand der opstandelin gen te breken. Aali-bassa heeft voorts bekend gemaaktdat de troepen, nu de termijn voor de amnestie verstreken is, last hebben ontvangen om de weerspannigen met geweld tot onderwerping te brengen. Omer-basssa is naar Konsiantinopel teruggekeerd en als militair opperbevelhebber vervangen door Hussein-bassa. VESÏEEMÏJSSE STATEN. Hel rechtsgeding tegen Jejferson Duois is uitgesteld tot Mei 1868. De meerderheid der j ridischc commissie van het Congres heeft zich tegen het iu staat van besehuldiging stellen van den President Johnson verklaard. De genl. Sherman heeft namens het gouvernement een tractaat gesloten met de indianen in het Westen en bevolen de vijandelijkheden te staken. MEXICO. Juarez heeft in de hoofdstad van de 320 kiezers 245 stemmen voor het Presidentschap op zich vereeuigd. Te Vera-Cruz Orizaba, S. Luis de Polosi, ZacatecasQuere- taro en andere steden verkreeg hij eveneens de meerderheid. De minister Lerdo de Tejada is te Mexico met 163 st,. tot ondervoorzitter (tevens voorzitter van het hoogste gerechts hof) verkozen. Het lijk van Keizer Maximiliaan is aan den admiraal Te- gethoff uitgeleverd geworden. 118 YXENLAXl». Benoemingen. De kantoren der dir. bel. en aee. Ie Oost huizen en Berkhout zijn opgeheven, de gemeente Oosthui zen gevoegd bij het kantoor Beemster, ontvanger J. Blaauw- boer Az., en de gemeente Berkhout met Beets Oudendijk en Avenhorn bij een nieuw kantoor Avenhorn ontvanger K. F. Boejinktot nu toe te Berkhout. Tot dijkgraaf van den Heer Hugo Waard is benoemd J. Akkerman bij besluit van Z. M. van 20 Nov. j.i. Staten Generaal. De 2e Kamer heeft den 21 het eerste hoofdstuk der staatsbegrootiug Huis des Konings, aangenomen na eene beraadslaging vau 2 dagen over de richting der regeering, waarbij de ultra-conservatieve leden zich inzonder heid beklaagden over den onwil van het kabinet om aau de eiseheu van het bijzonder onderwijs te voldoen en eenige hunner zelfs constateerden dat de regeering haar programma oplossing van de koloniale kwestiehad verzaakt. Het 2e. hoofdstuk, Hooge Collegïèn van Staat, is den 22 met alg. st. goedgekeurd. Militaire Zaken. Uit Middelburg zijn 2 adressen aau den minister van oorloir gezonden het een door het ge meentebestuur, het ander door 336 ingezetenen ondertee- kend waarbij verzocht wordt terugtekomen op het besluit omtrent de garnizoensveranderingen in Mei 1868, tengevolge waarvan de stad hare bezetting geheel zou verliezen.' B. en W. van Zwolle hebben zich mede tot den minister van oorlog gewend, ten einde aldaar garnizoen te mogeri behouden. De Winkel, den 23 Oct. te Leiden door eene arbeiders vereniging geopend, vindt grooten toeloop: het aantal leden is reeds tot, 131 geklommen. Tuinbouw. Door de jury der afdeeling tuinbouw bij de parijsehe wereldtentoonstelling zijn aan nederlandsche inzen dt rs torgewezen 1 gouden medalje EH. Krelage 8f Zoon te Haarlem voor hyacinthen), 1 zilveren medalje (wed. o. Sie- bold 8p Cie. te Leiden japansche planten) en 7 bronzen medaljes. Sabbath-vieiiing. De kerkeraad der israël. gemeente te Utrecht heeft een adres aan de 2e Kamer gericht, om bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de kermis sen de regeering te machtigen ook de gewone marktda gen in het algemeen belang te veranderen en alzoo den sabbathdag te doen eerbiedigen. De israël. gemeenten te Leiden, Hoorn en Harderwijk hebben dit adres bij de Ka mer ondersteund. Feesten. Te Winschoten heeft zich eene commissie ge vormd ter viering van deu SOO8"11 verjaardag van den slag bij Heiligerlee. op den 23 Mei 1868. Aanbestedingen. Den 21door het prov. bestuur van Noordhollandhet onderhouden van den grindweg van de brug over de hoornsche vaart bij den Huigendijk tot die te Ursem, gedurende 186870, minste inschr. J. Oldenburg te Bergen, voor 1385 per jaar. Geschenken. De door wijlen Dr. Ch. Guyst bijeenge brachte bibliotheek over doofstommen blinden idioten hunne opvoeding, onderwijs enz. is, overeenkomstig zijn verlangen door zijnen zoon aan het doofstommen-instituut te Groningen vereerd. Blijkens de 22e lijst is door de Tijd voor het pauselijke leger ontvangen f 70474,25. Misdrijven. Den 13 is te Zntphen gevankelijk binnenge bracht F. K., linnenwever te Winterswijk beschuldigd van bij mej. K. te Groeulo ingebroken en de dienstbode die opgestaan was toen zij iets meende te hoorenafgrijselijk verwond te hebben. De adjunct-directeur van het 2e gesticht te Veenhuizen J. F. K. is in hechtenis genomen en naar Assen overgebracht, verdacht van eene aanmerkelijke som gelds, hem van wege het Rijk toevertrouwd, te hebben verduisterd. Rechtszaken. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van het derailleeren van een spoortrein te Oisterwijk den waarnemenden stationschef van alle rechtsvervolging ontslagen en den wisselwachter veroor deeld tot 45 dagen eenzame opsluiting. Pauselijke Zouaven. In den slag van Mentana zijn van de zouaven uit Nederland gesneuveld 8 en gewond 15 zou aven. Tot de gesneuvelden behoort C. Pronk van Avenhorn. Den 17 zijn van Tilburg 100 vrijwilligers naar Rome ver trokken. Een catholiek heeft een groot huis en grooten tuin gelegen in een gezond oord van ons land bestemd voor de zouaven die verminkt mochten terugkomen, en vertrouwt dat zijne landgenooten door hunne giften tot de behoorlijke inrichting van het gesticht zullen medewerken. Staats-Loterij. Trekking der 5» klasse. Laatste No., 10802, eene premie van /3000. Langedijk 20 November 1867. Heden had alhier eene bijeenkomst plaats, die ons belangrijk genoeg toeschijnt, om er ruimere bekendheid aau te geven. Eenige heeren van de 4 dorpen die onder den naam Lan gedijk begrepen wordenhadden zich vereenigd met het doel, om door het houden van volksvoorlezingen kennis en begeerte naar kennis onder het volk te verspreiden. Zij hadden zich verbonden om beurtelings, gedurende de wintermaanden, eene voordracht te houden over eenig vrijgekozen wetenschappelijk onderwerp en zoo uoodig de onkosten der vergaderingen die eiken Woensdag gehouden zullen worden, te dragen, opdat alle belangstellenden kosteloos daarvan gebruik zouden kunnen maken. Op deze eerste bijeenkomstonder voorzit terschap van den heer notaris Ph. Hulst, werd de voordracht gphouden door den geneesheer E. Jongeneel, over de gezond heidsleer en de noodigste begrippen en kennissen die daar mede in verband staan. Na afloop hiervan werd er gelegen heid gegeven tot vrije discussie over het gehoorde opdat ieder die wilde nadere inlichtingen of bijvoegingen zou kunnen vragen of geven. Een voor deze streek niet onbelangrijk aantal toehoorders scheen met belangstelling hiervan gebruik te maken. Wij deelen dit mede ook met het doel, om door dit goede voorbeeld lot ^navolging optewekken. Naar men verneemt zal door de zaugverceniging ede Harmonie," onder directie van de heeren J. M. Otto en I. S. Manheim eene eerste uitvoering plaats hebben op Zaturdag 30 November, iu het lokaal de Oude Boelen, bij den heer/. N. Agricola. K A l\ TM A I» KK Ki'IIT. Zitting vau 9 November. 1. H. O., te Alkmaar, beschadigen van gemeente-plantsoen f 1 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 2. J. N. v. d. S., P. H. en J. H., te Alkmaar, als n». 1. 3. A. v. G., te Alkmaar, als boven. 4. J. de G., te Alkmaar, als boveu. Vrijgesproken. 5. Th. I., te Egmond aan den Hoef, met paard en rjjtuig berijden van het voetpad nevens den weg aldaar, f 3 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 6. W. L. en F. B., te Alkmaar, beloopen van een grasperk

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2