@©lcfcclijfi0cïtc 15cvichtcm de gemeente zal hem opheffenof laat ze hem in wezen wien zal het schaden Men zal alleen van de gelegenheid geen gebruik maken. Zoo zullen handel en verkeer zeKen hunnen weg kiezen, en de geschikte dagen en plaatsen voor de verschillende markten aanwijzen. Zoo zal de vrije stroom zelf zijn loop bepalen en zich een bedding vormen. Zoo zal het tij kunnen veranderen en verloopenen men zal de bakens verzetten naarmate het tij verloopt en zooals de verandering in den stroom het eischt. Thans moeten Gede puteerde Staten naar hun beste weten de bakens zetten en verzettenen de stroom behoort er zich naar te richten. Maar dat is net omgekeerde van de wijze van handelen die door het vaderlandsche spreekwoord zoowel als door de ervaring wordt aanbevolen. Dat is in strijd met. de leer die op het gebied van handel en verkeer als de eenig ware is aangewezen, de leer van het laissez faire. Er is nog iets. dat hier voor de geheele vrijheid der ge meenten pleit en tegeu de bemoeiing van Gedeputeerde Sta- teu. Hoe dikwijls hoort men sommige gemeenten klagen over verwaarloozingveronachtzaming en achterstelling door de regeering en over begunstiging harer zusteren. Daartoe geeft ook de voogdij van Gedeputeerde Staten overvloedige stof. De gemeente A vraagt een marktdag; haar verzoek wordt geweigerd en zij klaagt over tegenwerking en over begun stiging van de gemeente B, die bij Gedeputeerde Staten tegen haar verzoek is opgekomen. Of haar verzoek wordt toege staan en nu klaagt de gemeeute B nog eens zoo luid om dat zij vreest, dat hare sinds jaren bestaande markt zal be nadeeld worden door de nieuw opgerichte markt te A. Al die klachten al dat morren en pruttelenal die bezwaren kunnen worden voorkomen door de gemeenten geheel vrij te laten. Laat haar al die marktdagen houden die zij in haar belang noodig achten. De handel zal dan een ruime, vrije keus hebbenen zijn eigen weg kunnen volgen. W. v. n. K. SS E 3. t, i E. De kardinaal Sterckxaartsbisschop van Mechelenis den 4 overleden in den ouderdom van 75 jaren. LUX Kin UUR CL De Koning-Groothertog heeft het ontslag van het minis terie de Tornaco aangenomen en de vorming van een nieuw kabinet opgedragen aan den heer E. Servais. Het blijkt thans, dat de milicie bij Groothertogelijk be sluit, niet verdubbeld, maar integendeel ingekrompen en op eenvoudiger voet geschoeid is. PRUIS EX, Graaf Bismarck heeft den 24 eene nota gezonden aan den pruisischeu gemachtigde te Darmstadt, waarin de hessische minister Dalwigk ernstig berispt wordt wegens de voorbarig heid in het aannemen der fransche uitnoodiging voor de conferentie, zonder voorafgaand overleg met de duitsche bondgenooten. Den 28 is tusschen Pruisen en Nederland eene overeen komst geteekend betreffende de spoorwegaausluiting te Vt-nlo Dien dag is bij het Huis der Afgevaardigden de aange kondigde voordracht ingediend om de civiele lijst des Ko- nings van 3 op 4 miljoen th. te brengen. Den 30 is in de begrootingscommissie een warme woor denstrijd gevoerd tusschen graaf Bismarck en den heer Twes- tenter zake van het regeeringsontwerp om vau de ten vorigen jare voor het leger toegestane 60 miljoen th. de schadeloosstelling te betalen aan den gewezen Koning van Hannover (bijna 20 miljoen) eu den gewezen hertog van Nassau. Twesten laakte het,dat deze gelden aan hare be stemming onttrokken werden om de onttroonde Vorsten overdadig te begiftigen en noemde deze handelwijzemet het oog op de vroegere toezeggingwoordbreuk. Bismarck vertrok onmiddelijk en schreef den voorzitter der commissie, dat hij zich niet straffeloos wilde laten beleedigeu en dus niet langer aan de debatten zou deelnemen. De commissie heeft daarop eenparig verklaard dat zij wei den heer Twes ten tot haren rapporteur had benoemd maar zich niet ver antwoordelijk stelt voor het door dezen tot de regeering gerichte verwijt. In de zitting van het Huis der Afgevaardigden van 2 Dec. heeft de heer Lasker zijn voorstel tot het tenietdoen van het proces tegen den heer Twesten ingetrokken 'omdat den mede veroordeelden heer Frentzel had afsezien van het komen in hooger beroep en den tijd voor het aanteekenen van appèl had laten verloopen zijn tweede voorstel betref- ende de interpretatie van art. 84 der grondwet, werd met 188 tegen 174 st. aangenomen. Graaf zur hippe heeft zijn ontslag verzocht als minister van justitie. Eeuige leden der linkerzijde van het Huis der Afgevaar digden hebben voorgesteld om de bestaande verbodswetten tegen openbare hazardspelen zoo spoedig mogelijk van toe passing te verklaren op de nieuwe provinciën des Rijks. RRMTEXKIJK. Bij den gemeenteraad van Weenen is een adres van gelukwensching ontvangen van het leipziger Volksvereinter zake zijner houding ten opzichte van het concordaat. De, hongaarsehe barones Julie Ebergenyi is te Weenen in hechtenis genomen, verdacht van de gema'in van graaf Chorinsky, den zoon des stadhouders van Beneden-Oostenrijk, met medeweten van haren echtgenoot, te Munohen vergif tigd te hebben. De graaf is te Munchen gearresteerd. Tot de nieuw benoemde leden vau het Heerenhuis behoort ook de bekende dr. Zelinkaburgemeester van Weenen; 15 of 16 der 21 benoemden worden geacht de vrijzinnige wet ten van den minister v. Beust te zullen ondersteunen. Het Heerenhuis heeft der. 20 Nov. een aanvang gemaakt met de discussie over de fiuanciëeie wetten. De kardinaal Rauscher maakte bedeukincen tegen het. recht der Vertegen woordiging om jaarlijks over de belastingen te stemmen en werd o. a. door den minister v. Beust wederlegd. Den 30 heeft het Huis de constitutioneele wetten, bij tweede lezing aangenomen. Den 2 Dec. heeft het Huis zoowel de constitutioneele wetten als de wet op de delegatiën ook bij derde lezing goedgekeurd. De regeering heeft verklaard dat de regeling der betrek kingen met llome plaats zal hebben zonder acht te slaan op de bepalingeu van het concordaat indien de Paus den constitutioneelen Keizer niet ontslaat van eene overeenkomst door den absoluten Keizer aangegaan. Pater Heidenreichdirecteur der aartsbisschoppelijke kan selarij te Olmütz, is door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 1 maand streng arrestwegens het doen drukken van eene brochure, zonder de bij de wet gevorderde exemplaren overteleggen. Die brochure had ten doel om de geestelijk heid aantesporen tot een algemeen petitionnement aan den Keizer, voor de instandhouding van het coucordaat. Bij eene in de kanselarij gedane huiszoeking was hij gebleken de schrijver te zijn. De drukker is tot 15 fl. boete verwezen. De rechtzinnige israëlieten in Hongarije willen zich tot den Keizer wenden met het verzoek dat aan de door het ministerie Andrassy beoogde gelijkstelling van israëlieten en christeuen geen gevols moge gegeven worden. Het hongaarsehe Volkshuis heeft de voordracht betreffende het door Hongarije te dragen aandeel in de staatslasten bijna eenparig aangenomen, ITALIË Den 28 is eene huiszoeking gedaan in het groote voor malige karthuizer klooster bij Florence. Uit. de gevonden papieren is gebleken, dat dc monniken een ultramontaancsh geheim genootschap vormden De regeering is in beginsel tot de conferentie toegetreden, maar heeft, ten einde het land te kunnen vrijwaren vooral hetgeen zijne rechten zou kunnen krenkeu aan hel fransche gouvernemeut omtrent sommige punten ophelderingen ge vraagd welke tot nu toe niet ontvangen zijn. De uitbarsting der Vesuvius neemt in hevigheid toe. Mazzini heeft eene proclamatie aan het leger uitgevaardigd m zoo hevige bewoordingen dat dc uapelsclie Italia gecue vrijheid zegt te vinden om het stuk in hare kolommen op- tenemen. Io den laten avond van 2 Dec. zijn te Florence 12 maz- zinisten in hechtenis genomen, hetgeen geleid heeft tot de ontdekking van een uitgebreid complot, dat in alle voorname steden comité's bezateene ijverige propaganda onder het leger en de handwerkslieden dreef en de omverwerping der monarchie beoogde Ook in vele auderc steden hebben iu de laatste dagen gevangennemingen plaats gehad. K SC 14 54 SC I-«5 Ï4 E STA AT. De rooverijen nemen toe in de Campagna en op de grens van de provincie Terra di Lavoro. Den 30 zijn de fransche troepen begonnen de stad Rorne te ontruimen, hetgeen op 2 Dec. geheel volbracht was. De Paus heeft den kardinaal Andrea in zijne waardigheid geschorst eu hem 3 maanden tijd gegeven om zich te ver- ootmoedigeu. EIIA XRjlUK De Keizerin heeft, van dè Keizer van Oostenrijk eene prachtige rozenhouten piano ontvangen, waarvan de waarde op 30000 fr. wordt geschat. Aan de door keizer Frans Joseph bezochte boekerijen zullen op zijnen last een aantal in Oostenrijk verschenen prachtwerken worden gezonden. Den 29 heeft de heer Uupin in den Senaat zijne interpel latie over de romeinse.he kwestie gedaan hij dankte de ïegeering voor de aan den Paus verleende bescherming en achtte het in het, belang van Frankrijk, om het door de revolutie bedreigde eatholicismus te blijven ondersteunen. De kardinaals de Bonnechose en Bonnet trokken hevig te velde tegen Italië en meendendat men de vroeger tot den Ker- kelijken Staat behoord hebbende provinciën weder aan het Koningrijk ontnemen moest. Den 30 oordeelden de heeren Rouland en üarboy (aartsbisschop van Parijs) dat men daar op niet terugkomenmaar evenmin den Paus aan zijn lot overlaten moestde minister Mouslier was het hiermede eens hij trad in eene beschouwing van het gebeurde verklaarde dat. Frankrijk de eenheid vau Italië niet veruietigen maar evenmin zijne verplichtingen als oudste zoon der k' rk ver geten zouen hoopte dat de bezwaren zouden opgelost worden door de conferentiewaarop de Paus verklaard had zich te zullen laten vertegenwoordigen niet om zijne rechten optegevenmaar om die te verdedigen. Op voorstel des ministers werd overgegaan tot de orde van den dag. Den 30 Nov, zijn te Toulon reeds 6 schepen met troepen uit Rome teruggekeerd. Den 2 Dec. hield Jules Faore zijne interpellatie in het Wetg. Lichaam hij hekelde de regeering scherpdie de Vertegenwoordiging wederom tegenover eene buiten hare medewerking volbrachte daad plaatste, noemde de romeinsche expeditie een even groote ramp voor Frankrijk als de mexi- caansche las uit een vroeger geschrift, des K"izers eenige zinsneden voor betreffende de gebreken der pauselijke regee ring, noemde die regeering ondankbaar voor de verleende bescherming, daar zij op alle raadgevingen en vermaningen geantwoord had met eene encyclicawaardoor alles veroor deeld werd wat aan Frankrijk dierbaar was, en beschouwde de oprichting vau liet legioen van Antibes en de zending van den genl. Dumont ais eene schending der September-overeen- komst. De heer Chesnelong bestreed lieui en wenschte dat Frankrijk Rome voor het eatholicismus mocht bewaren, door zjjne vlag te Civita Vecchia te laten wapperen. Jules Simon meende daarentegen dat het wereldlijk gezag, slechts onder bescherming mogelijk zijnde, geene souvereiniteit meer heeten mocht. Den 4 werd de heer Faore beantwoord door den minister de Moustier, die beweerde, dat de regeering steeds consequent gebleven was, de onafhankelijkheid van Italië en de ver zoening daarvau met het, Pausdom beoogendeeu dat de vorming van het legioen van Antibes geene schending der September-conventie was en door de italiaansche regeering evenmin als zoodanig was beschouwd als de uitvaardiging der encyclica. Indien de conferentie bijeenkwam en de veiligheid van den H. Stoel verzekerd achtte zou Frankrijk zijne bezetting van het romeinsche gebied eindigen en kwam zij niet bijeen, dan zou de September-conventie weer in werking treden en van Italië goede waarborg geëischt worden voor hare volledige uitvoering. De heer Thiers eeloofde, dat het land eene andere gedragslijn verlangde dan die der regeeringwelke alleen bestaanbaar zou zijn indien eene verzoe ning tusschen Italië en het Pausdom mogelijk ware. Frankrijk had ten aanzien van Italië rechten te doen gelden, maar ten aanzien van Rome plichten te vervullen. Door Frauk- ryks tusschenkomst waren in 1859 de zwakke Vorsten ont troond, men verwijt dit niet, maar zal het evenmin verwijten als het tusschenbeide komt om den laatsten beroofde te beschermen. De wereld zou niet hegrijpen waarom hetde beschermer van 200 miljoen calholieken kunnen le zijn, dit niet zou willen. Daarom moet Frankrijk geplaatst tusschen de duitsche en italiaansche revolutiën die elkander trachten te voltooienopenhartig tot Italië zeggenik heb mijne belangen gecompromitteerd toen ik u vergunde een tractaat met Pruisen te sluiten ik heb toegelaten dat men mijne loyauteit in twijfel trok; ik heb u de kleine Slat.en van Italië overgeleverd, maar ééne zaak kan ik u nooit afstaan, n. 1. mijne eer, en die zou ik prijsgeven indicu ik u het Pausdom overleverde. Den 5 sprak de heer Jéróme David ten gunste van het wereldlijk gezag en wenschte hij de occupatie te doen voort duren totdat Italië zijne staatkunde gewijzigd had. I)e minister Rouher verdedigde daarna de fransche tusschenkomst en verzekerde dat de troepen het, romeinsch geiled niet verlaten zouden, alvorens de veiligheid van deu Paus. ook door ernstige waarborgen van Italië, verzekerd was. «Nim mer, riep hij uit zal Italië zich van Rome meester maken 1" welke woorden luide toejuichingen deden opgaan. Hij voegde er later nog bij, dat Frankrijk niet slechts de veiligheid van Rome maar van deu pauselijken Staat in zijnen tegenwoor- digen vormbedoelde. Faore erkendedat de regeerinc ditmaal duidelijk voor hare zienswijze was uitgekomen, maar betoogde lat het eene hersenschim was, te gelijk de eenheid van Italië te willen versterken en het wereldlijk gezag van den Paus te willen handhaven zoodat liet bezetten van Rome een onbepaalden tijd zou moeten duren. Chesnelong kondigde aan, dat de onderleekenareu van het t weede interpellatie-verzoek, na de door de regeering gegeven ophelderingen, dat verzoek introk ken.Berryer betreurde ditomdat de Kamer, door afwijzing van dat tweede verzoek, formeel acte zou hebben genome i van de verklaring van Rouher. Deze geloofde, dat er toch één middel was om van de overeenstemming tusschen de Kamer en de regeering te doen blijken, n. 1. door ten aanzien der interpellatie Favre over te gaan tot. de orde van den dag. Met 237 tegen 17 st. werd aldus besloten. E X O K L A X I». De vroeger aan de Zuidelijke Confederatie behoord heb bende en onlangs door Griekenland aangekochte stoomboot Bubulinais den 29 te Liverpool, op het punt van te ver- trekkeu door het springen van deu stoomketel, uiteenge barsten en volstrekt onbruikbaar geworden. Bij deze ramp hebben 23 menschen het leven verloren. Het Lagerhuis heeft den 28 met 198 tegen 23 st., over eenkomstig de voorstellen der regeering, besloten om, ter voorzieuing iu de kosten der abyssiuische expeditie te ge bruiken het overs hot van het, loopeude jaar, ten bedrage vau 200.000, en de verder benoodigde 1.800.000 te vinden uit eene verliooging der belasting op het. iukomen met 1 d. per p. st. Voorts om de soldij der indische troe pen die aan de expeditie deelnemen en de kosten van hun transport (een en ander ongeveer 300,000 bedragende) op de indische begrooting te brengen. Den 26 is in eeue bijeenkomst van slagers en veehandelaars besloten om pogingen «antewenden tegen de uitvoering van het aanhangige wetsontwerp, op het slagten van al het buitenlaudsche vee in slagt huizen op de plaatsen van invoer of nabij de loudensclie veemarkt. Bij liet be tuur der reform-league is een brief van dank betuiging ontvangen voor de iersche afdeeling, wegens de pogingen om liet leven te redden van de 3 ter dood ge brachte fenians. Te Cork is den 28 de winkel van een geweermaker ge plunderd. Den 1 is te Dublin, ter herinnering aan de ter dood gebrachte feniaus, door ongeveer 13000 menschen eene treurprocessie gehouden. Te Manchester hebben aan dergelijke demonstratie 3000 menschen deelgenomen. In eene vergadering vau afgevaardigden der kamers van koophandel is besloten bij de regeering aantedringen op liet oprichten van technische scholen aangezien op de tentoon stelling te Parijs is gebleken dat de britsche. werklieden in ontwikkeling achterstaan bij de duitsche. Eene deputatie, tot bevordering van dat doel aan den ondervoorzitter vau den geheimen raad gezonden ontving de verzekering, dat reelsaande legatie-secretarissen op het vasteland het levereu van verslagen over dergelijke inrichtingen is opgedragen. Den 2 Dec. heeft lord Russell bij het Hoogerhuis voor stellen ingediend eu verdedigd tot verbetering der opvoeding van deu lundwerksstand in Engeland en Wales, door het invoeren van een beter beheer over de voor het onderwijs der middenklassen bestemde giften door het opheffen der beperkende bepalingen aan de universiteiten van Oxford en Cambridge en het door betere verdeeliug voor het volk nut tiger maken vau de ruime inkomsten dier instellingen, en eindelijk door de benoeming van een minister van ouderwijs. D ze voorstellen werden door lord Malborough bestreden en vervolgens verworpen. De jeugdige broeder van den Taikoen van Japan is den 2 le Dover aangekomen en na door het gemeentebestuur begroet te zijn naar Londen doorgereisd. Den 4 is te Londen onder voorzitting van den aarts bisschop van Westminster, eeue bijeenkomst van calholieken gehouden, waarin een adres aan den Paus is vastgesteld en een besluit is genomen, houdende dat alle catholieke mo gendheden verplicht zijn den Paus te ondersteunen. GRIEKENL4XD. De Koning en zijne jeugdige gemalin zijn den 25 te Athene aangekomen eu met de meeste geestdrift ontvangen. T U U Ei IJ E. De vergadering van cretasche gedelegeerden is den 23 te Canea door den grootvizier geopend. V E RE MM 4. IS E STAT EX De verkiezingen in Arkansas, Mississippi, Florida, Noord en Zuid-Carolina zijn gunstig uitgevallen voor het houden eeuer conventie, waarin de reorganisatie van het Zuiden besproken zal worden. De genl. Scho/ield heeft den President bericht, gezonden dat de negers meerendeels van wapens ziju voorzienterwijl de blanken zonder middelen zijn om zich te verdedigen. Het Congres is den 21 Nov. bijeengekomen in de boodschap vau den President werd dringend verlangd dat het Congres de wetwaarbij het Zuiden onder militair beheer is gesteld zou opheffen aangezien dezevoort durende, een staand leger en eene jaarlijksche uitgaaf van 200 miljoen d., gevolgelijk verhooging van belastingen zou vereischen. Mocht het congres in dit opzicht op den inconstitutioneelen weg volharden, dan zou het uitvoe rend bewind genoodzaakt worden om op zijne eigene verant woordelijkheid de natie te redden De ontvangsten iu het vorige dienstjaar hadden 490, de uitgaven 346 milj. d. be dragen, voor het volgende jaar waren de ontvangsten ge raamd op 417, de uitgaven op 393 milj., waarvan 77 voor hel krijgswezen. De openbare schuld was sedert November 1866 met 59 milj. verminderd. De commissie voor de middelen heeft voorgesteld de belasting op de katoen afte- schaffen hetgeen door de Afgevaardigden is goedgekeurd. De Senaat heeft de benoeming van den heer Horace Greely tot gezant te Weenen bekrachtigd. Bij die vergadering is een voorstel ingediend om de staatsschuld in goud te betalen. .41 EX 5 C O Juarez heeft een groot aantal vonnissen tegen vreemde lingen die liet Keizerrijk erkend of gediend haddengewijzigd, door verandering der gevangenisstraf in ballingschap. Hij heeft den adml. Tegethof van een geleide naar Vera- Cruz voorzien. BI AX EX L A X II. Staten-üeneraal. De 2e Kamer heeft op 30 Nov. met alg. st. aangenomen het wetsont werp tot verlenging van den termijn voor de werking der wet 17 Oct. 1865 voorschrij vende buitengewone maatregelen tegen de veepest. De credietwet voor het departement van bicuenl. zaken en de spoorwegbegrootmg voor 1868 zijn den 5 met alg. st. goedgekeurd. Ministeriele Crisis. De Koning heeftbij kabinet schrijven van 1 Dec., op hel door de ministers tot hem gerichte verzoek om ontslag, geantwoord, de beslissing daarop te willen uitstellen tot na den afloop der beraadslaging over de ingediende eredietwetten. Marine Den 30 is op 's Rijks marinewerf te Amsterdam de kiel gelegd van den eersten in Nederland te bouwen ijzereu monitor, die den naam van Cerberus zal voeren. Militaire Zaken. De minister van oorlog heeft afwij zend beschikt op het adres van den gemeenteraad van Mid delburg om met 1". Mei a.s. het garnizoen te mogen behouden. Volks-weerbaarheid. De amsterdamsche gymnastiek vereniging Lycurgus stelt pogingen in het. werk om eene vereeniging tot stand te brengen, voor het houden van oefe ningen iu bet wapen Ier artillerie, ten einde de amsterdam sche linie te kunnen verdedigen. Nieuwe Ondernemingen. De maatschappij, door welke de spoorweg van Turnhout naar Tilburg is aangelegd, heeft concessie gevraagd om dien tot. 's Hertogenbosch te mogen verlengen en alzoo de kortste verbinding tusschen Amsterdam en Parijs te vormen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 3 met 27 tegen 7 st., verworpen de voordracht van B. en W., om aau den heer v. Limburg Stirum te 's Hage concessie te verleenen tot aanleg van een paardenspoor tusschen de beide spoorweg stations. Afdamming der Ooster-Schelde. Ten gevolge van dit werk vormt zich tegenover Bath eene bevaarbare geul, die

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2