Zeeramp op Terschelling. Sffilckclijkscfie ijcvichten. Landgenooten 1 Liefdadige Landgenooten 1 zaken BËIËKBN. In de militaire conferentie, den 7 te Munehen gehouden is besloten de pruisische leger-organisatie zoo spoedig moge lijk in de zuiddtiitsche Staten intevoeren. Door al de aanwezigen is de verklaring afgelegd, dat, in geval van een mogelijken oorlog met Frankrijk, de zuidduitsche Staten zieh eendrachtig aan de zijde van Pruisen zouden scharen. BKLGIE. De heer Dechampsbisschop van Namenis tot aartsbis schop van Mechelen benoemd. Het lijk van den kardinaal Sterckx is den 10. met groote praai en in het bijzijn eener ontelbare volksmenigte in den aartsbisschoppelijkeu grafkelder van de domkerk te Mechelen bijgezet. Bij testament heeft de overledene de hem voor 20 jaren door de dames Seghers te Brussel vermaakte bui tenplaats te Laeken en andere vaste goederen gelegateerd aan de familiebetrekkingen der testatrices, met uitkeering van de door bedoelde goederen gedurende dien tijd opge brachte inkomsten. Voor de Ij. p.ets. inschrijving van 38j- miljoen fr., deel uitmakende van de door de Vertegenwoordiging vergunde leening van 60 miljoen is niet minder dan 122,381.200 fr. ingeschreven. p ii ii i s s<; Den 6 zijn in eene door ongeveer 2000 personen bijge woonde vergadering van de berlijnsche kiezersvereeniging der vooruitgangspartij besluiten genomen ten gunste van eene herziening der bondsconstitutievan het. invoeren van maat regelen tot verbetering van het lot der arbeidende klasse eu van het verzekeren van den vrede door de uitbreiding van den volksinvloed op het staatsbeleid. De heer Leonhardtsedert korten tijd voorzitter van den Hoogen Raad van appèl, vroeger minister van justitie in Hannover.^ 55 jot minister van justitie benoemd. De in Noord-Sleeswijk verkozen Afgevaardigden Krijger en Ahlmann hebben geweigerd om den gevorderden eed afteleggen in de meening dat het verdrag van Praag bedoeld heeft die landstreek aan Denemarken terugtegeven zoodat de noordsleeswtjkers geene onderdanen van den Koning van Pruisen zijn en dus niet kunnen zweren hem getrouw te zullen zijn en de constitutie te zullen naleven. Het Huis heeft daarop als zijne meening uitgesproken, dat in 2 dis tricten van Noord-Sleeswijk eene nieuwe verkiezing moet geschieden. Bij de behandeling der begrooting van buiten heeft de heer v. Bennigsen voorgesteld: 1°.dat.die begrootiug zou worden overgenomen door het Noordduitsch Verbond en 2°. dat de pruisische gezantschappen en consulaten in de tot het Verbond behoorende Staten opgeheven zullen worden. Het eerste voorstel is door graaf Bismarck niet rechtstreeks bestreden en door de vergadering in beginsel aangenomen. Tegen het tweede voerdeDiij verschillende bedenkingen aan waarop dit door het Huis verworpen werd. IT ALI K De minister Menabrea heeft de zitting der Kamer geopend met eene reden, waariu hij het recht van Italië, om na de fransche interventie in den Kerk. Staat tusschenbeide te komen, handhaafde het terugroepen der troepen verdedigde door te beweren dat daardoor het zenden van meer fran schen naar Rome verhoed en hun vertrek gemakkelijk gemaakt wasaankondigde dat de Koning besloten had aan de in de jongste beweging betrokken personen amnestie te verleeneu het recht van Italië op Rome volhield zon der hetwelk het evenmin bestaan kon als Frankrijk indien te Parijs een vreemd gouvernement zetelde en te kennen gaf, dat de H. Stoel moest geëerbiedigd worden en dat de Paus in Italië zelf, en niet daar buiten, zijne krachtigste ondersteuning moest vinden. De koninglijke amnestie is reeds denzelfden dag afgekondigd. De Afgevaardigde Ricciardi heeft een wetsontwerp inge diend tot wijziging der kiesweten zulks om door eene betere samenstelling der Kamer tot een beter bestuur te geraken. Hij verlangt: algemeen stemrecht voor allen die lezen en schrijven kunnenvermindering van het aantal Afgevaardigden tot 250, vervanging van de jaarwedde der leden door presentie-geldenonverenigbaarheid van elk staatsambt met. het mandaat van Afgevaardigde en verkie zing bij provinciën in plaats van bij districten. De heer Lanza is met 194 st. tot voorzitter der Kamer benoemd, tegen 154 st. op den heer Ratazzi. De verklaring van den fransehen minister Rouher heeft algemeene verbazing verwekt. Den 7 interpelleerden 4 leden der Kamer, naar aanleidiug daarvan, de regeering, wat zij dacht te doen tot bescherming van de rechten eu de waar digheid der natie. De minister Menabrea stelde de beant woording dezer vraag uit, wijl hij uit Parijs nog niet anders vernomen had dan door de telegraaf bekend geworden was. In den Senaat verklaarde hij, op eene interpellatie van den heer Torrearsa te vertrouwen dat Italië roet bezadigdheid en volharding eenmaal zijn doel bereiken zou. Torrearsa acte nemende van de verklaring van den president-minister en overtuigd, dat het bewind de rechten en waardigheid der natie handhaven zoustelde voor overtegaan tot de orde van den dag waartoe met, alg. st. besloten werd. Den 8 stelde de heer Sella in de Kamer voor, om, vóór de interpellatiën over het regeeringsbeleid te stemmen over de door eenige leden voorgestelde motietot bekrachtiging van het, nationaal programma, waarbij Rome tot hoofdstad van Italië is verklaard. De minister Menabrea bestreed dit voor stel als ontijdig en nutteloos, waarop het met 201 tegen 176 st. verworpen werd. De heer Micelli deed vervolgens zijne interpellatie over de binnen- en buiteulandsche politiek hij berispte de vorige kabinetten over het vertrouwen door hen gesteld in Frankrijk dat zich tegen het voltooien der eenheid van Italië verzet en de September-conventie geschon den heeft, blijkens de livretten gevonden bij gesneuvelde manschappen vau het legioen van Antibeswaaruit bleek dat zij fransche soldaten in pauselijke uuiform waren, heer Laporta noemde de houding der regeering tegenover Frankrijk slaafsch. Den 10 liet de heer Villa zich op heftigen toon uit over de fransche regeeringdievolgens hem Italië en zijnen Souverein beleedigd had en sprak de heer Civinini in ineer verzoenenden geest, bewerende dat de eenheid van Italië ook zonder Rome bestaan kon. Den 11 verdedigde de heer Massari de politiek van het ministerie-Ricasoli te genover die van het m\a\s,\.ene-Ratazziterwijl hij de loyale en krachtige houding van het teeeswoordig bewind prees en verklaardedat hij ook naar Rome wilde gaan maar niet met de revolutie. De heer Ferrari wenschte de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk wegens schending der September conventie, aftebreken en vreesde van zulken stap geen oor logsgevaar. SPANJE. Op. het aanstaande budjet is reeds voor een bedrag van miljapn realen bezuinigd. FltANKHIJK. Shop van Orleans heeft een tweeden brief aan den Tn Nantes, over de aangeledeu der meisjes-lyceeën .gemaakt. De regeering heeft daarop geantwoord ending van een uitvoerig comminuqué aan de cle- fagbladen. jongste storm heeft aan de groote serre van het nij verheidspaleis op het Yeld van Mars eene schade veroorzaakt, welke op 100000 fr. geschat wordt. De daarin aanwezige en aan de slad Parijs behoorende palmboomeu en andere tropische gewassen zijn bijna allen vernield. Bij de verkiezingen voor de Algemeene en Arrondissements Raden te Lyon zijn alle democratische candidaten bij eerste stemming met, eene overgroote meerderheid verkozen. De burggraaf Laguéronniere heeft zich bij herhaling in den Senaat beklaagd, dat hem bij de iuterpellatie-ZIa/ffn het woord na den minister de Mouslier geweigerd was geworden, aangezien door de plotselinge sluiting der discussie belet is dat de Senaat een even gewichtig aandeel ontving in de bevestiging eener echt-nationale politiekdie de bezorgde gemoederen geruststellen Itnlie tot inkeer brengeu en Eu ropa van Frankrijks vastberadenheid overtuigen moet. De heer CL Dupin heeft, zich in denzelfden zin uitgelaten. De clerikalen zijn zeer verblijd over den uitslag der in- terpellatie-Favre, de republikeinen daarentegen zeer terneer geslagen. Het Journal des Débuts acht11a de verklaring van den minister Rouherde conferentie nutteloos zoo niet on mogelijk. Zeer juist is het zeggen van een diplomaat: *8 dagen geleden kon de conferentie niet vergaderen bij gemis van een programma, thans niet omdat zij er een heeft." De bureaux van het VVelg. Lichaam hebben het aanzoek der heeren Picard en Hénok, om interpellatiën te doen over den toestand der fabrieksnijverheid in de voormalige voor steden vau Parijs, ten gevolge van de heffing der stedelijke octrooien en over de wijze van benoeming van den ge- meenteraad van Lyon bijna eenparig afgewezen. Den 9 heeft de heer Gamier Pages zijne interpellatie ont wikkeld over de duitsehe aangelegenheden. Hij noemde de maatregelen der regeering, welke van ongerustheid getuigen de nijverheid belemmeren «11 de onzekerheid in Europa ver- hoogen in strijd met hare vredelievende verzekeringen en wenschte dat Frankrijk steun zou zoeken bij Pruisen in plaats van bij Oostenrijk en een verbond tusschen Pruisen en Italië zou trachten te voorkomen. De heer Olivier be weerde dat de buitenlandsche politiek getuigde van verwar ring, welke tot onmacht voerde en tegenstrijdig ten aanzien van Duitschland was; Pruisens verbolgenheid ontstond, door dien Frankrijk zich het voorkomen gaf van afgunstig eu gevaarlijk, in plaats van edelmoedig eu ontbaatzuchtig te zijn. De heer Thiers protesteerde tegen de staatkunde der groote agglomeratiënwelke uadeelig voor Frankrijk was de kaart van Europa wijzigen en 2 groote mogendheden vormen zou Duitschland met 66 en Ruslaud met 120 mil joen zielen. De minister Rouher verdedigde de houding der regeering als toeschouwend zonder afgunst of bemoeizucht en beschouwde de wedergeboorte van Duitschland als niet De bedreigend voor Frankrijk. Den 10 betoogde de heer Lanjuinaisdat de regeering weinig voorziende was in hare staatkunde; hij drong aan op het ontzien der gevoeligheid van het duitsehe volk, maar tevens om te zorgen dat zich aau de fransche grenzen geene monarchie uitbreidt, die Frankrijk wel niet bedreigt, maar toch zijne vrijheid van handelen belemmert. De heer Guéroull spoorde de regeering aan eene politieke gedragslijn te laten varen, waarvan de gevolgen niet te voorzien zijn. Nadat den 11 de discussie nog door eenige sprekers was voortgezet,, is de vergadering met 231 tegen 23 st. overgegaan tot de orde van den dag. De Afgevaardigde Buffet heeft eene aanvraag ingediend om het bewind te interpelleeren over de wenschelijkheid van het herstel der gemotiveerde dagorde. Sedert het, decreet van 19 Januari, waarbij het mterpellatierecht in plaats der adres-discussie is gesteld, vermogen n. I. de Kamers niet, aan de regeering kennis te geven welke gedragslijn zij gevolgd wenschen te zien maar kunnen zij ten aanzieu van behan delde vraagstukken slecht3 overgegaan tot eene eenvoudige dagorde of eenvoudige verzending aau de regeering. De Keizer van Oostenrijk heeft de stad Parijstot aan denken aan zijn verblijf en ten blijke van erkentelijkheid voor het genoten onthaaleene vaas geschonken van boheemsch istal, rustende op een voet van massief goud. K Y F I. A N De 3 hadden de meeste huurkoetsiers te Louden hunne dienst gestaakt en waren zij samengekomen om maatregelen beramen tegen het nieuwe reglement, waarvan vooral de bepaling dat zij's avonds lantarens aan hunne rijtuigen moeten voeren hun aanstoot, gaf. Zij besloten 's avonds niet te rij den zoolang die bepaling niet opgeheven was. Den 4 bij den minister Hardy toegelaten, weigerde deze zich te ver binden tot intrekking van het reglement, maar beloofde hij een nader onderzoek naar de grieven te zullen iustellen en, zoo mogelijk, te bewerken, dat de koetsiers meer onder zijn onmiddeltjk toezicht,, dan onder dat van den directeur van policie kwamen. Het geschil werd hierdoor voorloopig bij gelegd. Nadat ook het Hoogerhuis de voorstellen der regeering betreffende de kosten der abyssinische expeditie, den 5 met weinig tegenstand had goedgekeurdis den 7 de zitting der beide~Huizen verdaagd tot 13 Februari. De minister Stanley d in het Lagerhuis, in antwoord op eene interpellatie, verklaard, geen resultaat te wachten van de conferentie, die alleen zou aantoonen hoezeer de verschillende gouvernemen ten van meening verschillen, en waarvan het houden, indien niet eeu grondslag voor de beraadslagingen werd vastgesteld, niet anders dan tijdverlies kon geacht worden. Hij zou het Celuk noemen als er eene overeenstemming tot stand kwam tusschen de tegenstrijdige eischen van den Paus en Italië, maar hij zag niet in op welke wijze dit kou geschieden. Her Majesty's Theatre, de voormalige opera, te Londen, is den 6, 's avonds 10 uren, in brand geraakt en geheel verwoest. De aangrenzende woningen hebben groote schade geleden. Den 6 is in de hoofdkerk te Duudalk eene bijeenkomst van aanzienlijke catholieken gehouden, ter betuiging van sympathie voor den Paus. Te Limerick en elders in Ierland hebben demoustratieu plaats gehad ten gunste der fenians. Te Dublin is den 8 eene treur-processie gehouden waar aan circa 16000 personen, en daaronder 10 soldaten van 86' regt. inf, hebben deelgenomen (De in het vorig Nr vermelde processie was niet te Dublin maar te Cork gehouden). Eene dergelijke processie te Liverpool, bij biljetten aange koudigdis door de overheid dier stad verboden. In Britsch-Indie heeft in den nacht van 1—2 Dec. een verschrikkelijke orkaan gewoed waardoor te Calcutta en in de omstreken 3000 menschen omgekomen zeer vele huizen verwoest en schepen verongelukt zijn. it II SEAN I». Aan prins Gortschakoff isop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als minister van buitenl. zaken. T II SS E IJ E. De Sultan heeft, om'er den invloed der groote mogend heden, besloten om Aali-bassa op Caudia te vervangen door Fuad-bassaen verboden om aanvallender wijze tegen de opstandelingen te handelen. Donau-Vorstendommen. De ministerraad heeft voorge steld het hof van cassatie naar Jassy te verplaatsen. V E St E IC NIEI» E ST AT E !Y Het voorstel der commissie om den President Johnson staat, van beschuldiging te stellen, is door het Congres met 108 tegen 57 st. verworpen. 5 Leden dier commissie waren daar vóór geweest2 er tegen hoe zeer zij de maatregelen van den President zeer afkeurden en de 2 overige er on voorwaardelijk tegen. Ouder de voor deze commissie afge legde verklaringen trekt vooral de aandacht die van den genj Grant, den tegenwoordigen minister van oorlog, die de handelwijze van den President beschouwde als in overeen stemming met, de door diens voorganger Lincoln gevolgde politiek tot herstel der Unie. Het Huis heeft het voorstel van de commissie voor de mid delen, om de bevoegdheid van den minister van financiën tot het intrekken van het papieren geld te schorsen, aangenomen. De minister van oorlog heeft gelast aan al de officiers- vrijwiligers onbepaald verlof te verleeneu en het aantal man schappen bij aide afdeelingen van het leger opliet minimum te brengen. De Groote Jury heeft eene uitvoerige acte van beschuldi ging tegen Jefferson Davis opgemaakt. KIN N Kit EA Y 2> De Koning is den 9 van het Loo in de residentie terug gekeerd. Z. M. was reeds eenige dagen voorafgegaan door de Koningin en prins Alexander. Staten-Generaal. De 2e Kamer heeft aangenomen, met alg. st., de credietwetteu voor herv. en r. c. eeredienst, ma rine oorlognationale schuld financiën koloniën, buitenl. zaken onvoorziene uitgaven en voor de middelen alsmede de begrooting der gestichten Ommerschans en Vpenhuizeti en het ontwerp tot vereffening der uitgaven ter zake van de afschaffing der slavernij in W. Indie met nagenoeg eenparige st. de begrooting voor de lands-drukkerijmet 52 tegen 11 st. het ontwerp tot indeeling der gemeente Mathenesse bij Schiedam en andere gemeenten en met 47 tegen 16 st. dat tot, vereenigiug der gemeenten Reeuwijk en Sluipwijk. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot onteigening voor de spoorwegen van 's Gravenhage naar Gouda en van Harmeleu naar Brenkelen, en tot verhooging van hoofdstuk V der be grooting met f 500,000 ten eindeindien de maatschappij tot, exploitatie der staatsspoorwegen in deze maand geen red middel vindtmet 1». Januari de dienst op die wegen ten minste tijdelijk, van -taatswege te kunnen voortzetten. Benoemingen, Tot burgemeester van Purmerende is be noemd Mr. U. C. Hooft Hasselaer, onder toekenning van eervol outslag als burgemeester van Westzaan. Z. M. heeft benoemd bij het corps, gevormd uit de scherp- s chuttersvereeniging IVestfriesland te Schagen tot kapitein G. IJ. Blaauw, tot 1" luitenant J. IV. üogendijk en tot 2en luitenant J. J. Denijs. Z. M. heeft aan A. J. Brinkerinkvoormalig hoofdonder wijzer te Obdam eeu pensioen verleend van 400. Eerbewijzen. De bronzen medalje ingesteld bij besluit van 24 Januari, voor goede zorg en hulp tijdens het heer- schen der cholera in 1866, is, bij kon. besluit van 23 Nov,, toegekend aan 165 personen en instellingen. Standbeeld van Boerhave. De commissiedoor de Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunde be noemd voor de oprichting; van zoodanig standbeeld, is nu door toevoeging van invloedrijke personen versterkt tot 35 leden en heeft den 8 te Leiden hare eerste bijeenkomst ge houden. ,rj. Militaire zaken. De gemeenteraad van Middelburg heeft, 11a de afwijzende beschikking van den minister van oorlog ten aanzien van het behoud van het garnizoen, be sloten zich tot den Koning te wenden. VisscHERiJ. De reederij de Toekomst, onder directie van den heer A. E. Maas te Scheveningen heeft eene belang rijke uitbreiding ondergaan. De vennootschap zal den naam voeren van //Nederl. Maatschappij de Toekomst tot exploi tatie van zeevissoherij." Het, maatschappelijk kapitaal, aan vankelijk op Z400.00Ö bepaald, is reeds geheel ingeschreven. Onderwijs. De gemeenteraad van Arnhem heeft beslo ten aan eeu der leeraren van de hoogere burgerschool te vergunnengebruik te maken van een der localen en de leermiddelen dier school, tot het geven van onderwijs in natuurkundige wetenschappen aau dameswaarvoor zich een 60tal heeft aangemeld. Aanbestedingen. Te Gendringen het bouwen van 3 schoollocalen met ouderwijzerswoningenminste inschr. A. F. L. Bru'l Traanboer, voor f 39,888. Den 12 aau het ministerie van binn. zakenhet maken van de aardebaan en eenige andere werken voor den spoor weg Meppel— Groningen minste inschr. v. d. Sluys te Ap pelscha, voor f 424,200. Geschenken. De onbekende, die 3 jaren geleden A250U0 „„11 de Maatschappij van Weldadigheid heeft geschonken heeft thans f 5000 gezonden, als bijdrage tot de in October gehouden collecte. Eene commissie van 10 dames te Leeuwarden daartoe door vele bijdragen in staat gesteld beeft aan de kinderen der armenscholen een S. Nicolaasfeest bereid en meer dan 1000 korfjes met geschenken zoowel in kleedingstukken als anderszins, uitgereikt. De minister van finauciën heeft eene aanschrijving uitge vaardigd waarin hij het aanbieden van geschenken door on dergeschikte ambtenaren aan hoofdambtenaren, bij hunne verplaatsing, outslag enz., afkeurt. Bij de leden van het ceutraal-comite van den Nederl. Weerbaarheids-Bonds is sedert de vorige opgave ontvangen f 1702.18waaronder 1000 van den heer M. Coster te Parijs, eene gift uit Utrecht van f 300 twee van daar eu uit Leeuwarden van f 100 eu is voor jaarlijksche bij een dragen ingeschreven f 75.50. Rampen. Deu 6 mende van Bristol de vau Antwerpen is de engolsche stoomboot Sultaneko- iu het Batscbe-nauw, aangevaren door komende engelsche stoomboot Harwich en onmiddelijk gezonken. De equipage en passagiers hebben zich in de booten kunnen redden maar de stuurman en 5 paarden zijn verdronken. De stoombooten Ivanhoe, van Leith naar Amsterdam en Thercse, van Grangemouth naar Rotterdam den 1 met, volle ladingen vertrokken ziju zeer waarschijnlijk in de stormen van den 2 met man en muis vergaan. De loodsrinkelaar No. 4 van Terschelling is mede met de 6 opvarenden vergaan waardoor 5 weduwen (2 zwanger) en 26 weezen ziju achtergelaten. - Rechtszaken. De H. Raad heeft den 10 verworpen het beroep in cassatie van J. de Koster, tegen een arrest van het hof van Zuidholland waarbij hij tot de doodstraf is veroor deeld wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden. Een vreeselijke ramp trof den 2a™ December j_l. het eiland TER SCHELLING. l)e loodsboot No. 4, Schipper Klaas Molenaar, is terwijl zij op haren post in de Noordzee kruiste, om andere schepelingen ten veiligen gids te strekken, tengevolge van den noordwesten storm, met man en muis vergaan. Zeven kloeke mannen, allen burgers van Terschelling, vonden den dood in de golventerwijl een en dertig weduwen en weezen, waaronder nog twee zwangere vrouwen, jammeren om de nog met teruggevonden lijken hunner echtgenooten en vadersen wat deze ramp in de gevolgen nog verschrikkelijker maakt, is de omstandig- heid dat de Nederlandsche Wet niet dan zeer ten deele in hunne behoeften voorziet, zoodat verreweg het meerendeel onverzorgd achterblijft. kunt gij dit dulden, dat de nagelaten betrekkingen van dappere maunen, die het Vaderland hebben gediend en die hun leven ten offer bragten aan zeer trouwe pligtshetrachtinghij den rouw die hun hart verscheurt, ook nog gebrek moeten lijden aan het noodige levensonderhoud Kunt gij dit duldenscheepsreedershandelaren en assuradeuren vooral, wier schepen en ladingen zij zoo dikwijls in veiligheid bragten r Kunt gij dit dulden, zeelieden, die de verongelukten als makkers

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2