ALKMAARSCHE COURANT K !\o. 56. Negenenzestigste Jaargang Zondag 22 December. •a #ffictccl 03cbcdtc. u< 12 1867- spIn^rdt. gigUdkclijkgcfic jjcricitfett» Deze Courant wordt, wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post/4,—. Brieven franco aan de Uitgevers BERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 5 regels/ 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Burgemeester en Wethouders van Alk- ma ar noodigen degenen die van de gemeente, St wélken hoofde ook, iets te vorderen hebben over den iare 1867 dringend uitom hunne reke ningen vóór den 15 Januarij 1868 bij den gemeente architect of ter gemeent3-secretarie intelevei en. Burameest,er en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. j.„ li dpc 1867. üe Secretaris den 11 Dec. iao SPANJAARDT. "brandweer. ,t„„AIT3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelrt op de bepalingen van liet Regi ment op bet beheer en het behandelen der braudbluschmiddelen gearresteerdiby besluit van den Gemeenteraad, de dato .7 Septembe,r 1856 (Gemeenteblad N°. 53), en later gewyztgd by beslmt va denzelfden Raad vanden 28 Maart 1859 (Gemeenteblad N». 34). Roepen bij deze op a. alle mannelijke ingezetenen, die in den loop van het jaar 1867 20 jaar oud zijn geworden b. alle manspersonen tus-chen den ouderdom van 20 jaren, die zich sedert 1 Eebruanj 1867 binnen deze ge- meeute hebt en gevestigd. om zich in den loop der maand January 1868 voor de dienst van het brandwezen te doen inschrijven, waartoe gevaceerd zal worden ter Secretarie dezer gemeente, op Maandag, Woensdag en Vrijdag vau iedere week van des voormid- daas 10 tot 's namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren by deze de belang hebbenden dat incevolge de bestaande voorschriften 1". verzuim dier inschrijving in dienst stelling zonder loting ten qevolqe heeft, 2» dat ieder, die vermeent redenen tot vrijstelling te hebben de bevoegdheid heeft, daarvan in de maand Januarij schrit telijke ongave te doen aan den president brandmeester. terwijl zonder zoodanige opgaven het er voor gehouden zal worden, dat er geene redenen van vrijstelling bestaau. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter keunis van belanghehbendeudat de Gemeen raad' bij besluit van 6 November 1867 heeft bepaald, dat voortaan met ingang van 1 Januarij 1868 a. de inschrijving der verklaringen van huwelijksaangifte in plaats van des Vrijdags, des Donderdags des na middags tusschen half zes en; half acht ure in een der vertrekken van het Raadhuis zal plaats hebben, blijvende de gelegenheid om aan buts die ïuscliryvtng e doen plnats hebben bestaan, mits betalende eene belas ting van vijf Gulden ten behoeve der gemeente. b Voor het voltrekken van het huwelijk op Donderdag des voormiddags ten 11 ure eene belasting van Vijf Gulden, en op een ander uur of een anderen dag dan Zondag des middags ten twaalf ure, wanneer geene belasting wordt, betaald zal worden gelieven eene belasting van tien Gulden ten behoeve der gemeente. Burqemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, den 16 Dec. 1867. De Secretaris, SPANJAARDT. CERTIFICATEN VAN OORSPRONG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen by deze op alle personen die in deze gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, waarvan de voortbrengselen met certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking tegen een later regt in Nederlandsch-Iudië kunnen worden ingevoerd, voor zoover zij voornemens zijn, om goederen ter verzending naar Nederlaudsch-Iudië te vervaardigen o4 te bewerkenom, onder overlegging van eeu afschrift van hun patentblad zich in de maand Januarij 1868 te iaten plaatsen op de daarvoor ter gemeente-secretarie gereed gemaakte lijst. Burgemeester en Wethouders voornoemd herinneren voorts de belanghebbenden, dat aanvragen om certificaten door personen, niet op die lijst vermeld of voor voortbrengselen, blijkens die lijst door hen gewoonlijk niet vervaardigd of bewerkt wordende, steeds voor den Kantonregter moeten worden heëedigd waardoor eene zoo volledig mogelijke aan gifte in hun belang zeer wenschelyk is. Alkmaar, Burgemeester en Wethouders voornoemd, 19 December 1867. A. MACLAINE PONT. De Secre'aris SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Vrijdag, den 27 December 1867, des middags ten 12 uur. Namens den Voorzitter van den Raad, SPANJAARDT. It I-. I, 4« I I- De Kamer heeft met. 54 tegen 40 st. het amendement Delaet verworpen, strekkende om de kennis van het vlaamsch verplichtend te maken voor de rechterlijke amhteuareu in d vlaamsche provinciën. De minister van justitie beweerde dat het de invoering beoogde eener zaak die reeds bestond. In de gemeenten Kiel en Berchem bij Antwerpen heeft zich de veepest weder vertoond. De centrale afdeeling der Kamer beeft haar rapport over de legerwet uitgebracht. Zij stelt voor, het tegenwoordige contingent van "10.000 man te behouden. PIlllIHKA. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 11 bet, tractaat tot overneming van liet bestuur over Waldeck en Pyrmont goedgekeurd. Het voorstel der comniissip, om ook den wensch uittespreken van eene spoedige vereer.icing der 2 Vorsten dommen met Pruisen is verworpen nadat v. Bismarck bet met warmte bestreden had, onder aanvoering, dat men geen voedsel moest geven aan het verwijt van annextie-zucht en niet moest trachten om het getal kleine Bondsst aten te ver miuderen. Het wetsontwerp tot verbooging van de dotatie der Kroon is den 12, met groote meerderheid van stemmen, aangenomen. Volgens mededeeling van graaf Bismarck aan de begrno- tingscommissie, hebben de agnaten van den Koning van Han nover, met name de hertogen v. Cambridge en van Bronswijk, zich veel moeite gegeven voor het tot stand brengen de met Item getroffen schikking. Koning George heeft nog niet ten volle afstand gedaan van zijne rechten op de kroon, waarom bepaald is, dat bel paleis te Herrenhausen en liet goed Calenberg door Prutsen geadministreerd zullen worden, tot dat hij uitdrukkelijk afstand beeft gedaan. üe pruisische gezanten te Londen en Weenen hebben de Hoven aldaar kennis gegeven, dat zij met lü Januari zullen optreden als vertegenwoordigers van liet Noordduitsch- Ver bond. Het Heerenltuis beeft, in weerwil der pogingen van den minister van justitie en graaf Bismarck, bei. ontwerp tot, vereenigiug van het hoog-gerechtshof met het hof-van-appèl verworpen met 42 tegen 33 st. WUKTKItSBKRG. Den 11 heeft de minister Varnbühler zich in de 2" Kamer, bij de beraadslaging over de gezantschapsposten verklaard tegen het intreden van Wurtemberg in het Noordduitsch- Verhond hetgeen volgens hem, het land jaarlijks 5 mil joen kosten en de spoorwegen en posterijen in banden van 'buitenlanders brengen zou. Hl.l ii Het budjet, over 1868 voor de cis-leithaansche landen is geraamd op 248 miljoen aan uitgaven en 195 miljoen aan inkomsten. De constitu'.ioneele wetten zijn den 13 definitief door het Heerenltuis aaneenomen. Het Huis der Afgevaardigden heeft de wet tot vaststelling van Hongarije's aandeel in de staatslasten alsmede de tvet tot regeling der handels-en tolbetrekkingen met Hongarije, beide 'bij derde lezing aangenomen. Mede heeft bet de wet op de openbare schuld overeen- ko nstig het voorstel der meerderheid goedgekeurd. Het hougaarsche Volkshuis heeft den 16. na eene beraad slaging van 9 dagen de wet op de staatsschulden met 239 tegT-n T10 st. eu den volgenden dag ook de wet. tot regeling der tol- en handelsbetrekkingen aangenomen. Te Agram is de nationale vlag uitgestoken met het op schrift "leve de vereeniging met Hongarije I T t I, I t Den 12 heeft de minister vau financiën het budjet bij d Kamer ingediend. Door den Afgevaardigde Bertani werd voorgesteld om bij dagorde Rome op nieuw tot hoofdstad uitteroepeu en te protesteeren tegen de interventie van Frankrijk. Den 13 heeft de minister van justitie de handelwijze der regeering teu opzichte var. Garibaldi verdedigd, door aante- voeren dat slechts de Souvereiu bet recht heeft, tot oorlogs verklaring, dat zij die de S-ptember-conventie door de op richting vau het legioen van Antibes geschonden achten, zich bij het Parlement beklagenmaar met tot geweld de toevlucht nemen mogen dat de wetten van alle volken het. als misdaad beschouwen, indien men den Staat, aan een'oorlog blootstelt en dat men de interventie te danken heeft aan hem, die haar uitgelokt heeft. Alle partijen wenschten het wereldlijk gezag te doen vervallen maar de kwestie mocht niet met geweld opgelost worden. Den 14 las de heer Minghetti een schrijven voor van wij len lord Palmerston ten guuste der S-ptember-couvenlie. Den 15 verdedigde de minister van oorlog zich tegen de beschul diging dat de troepen de grenzen niet voldoende bewaakt en wapens aan de garibaldiauen verschaft hadden. De lieer Crispi hield voldat de arrestatie van Garibaldi onwettig was. Den volgenden dag verdedigde de minister van justitie die arrestatie op nieuw eu de oud-ministers Minghetti eu Visconti Venosta hun gehouden gedrag. Den 17 verklaarde de minister Menabrea: dat hij na vele aarzelingen het bewind aanvaard had, toen het leger in staat van ontbinding verkeerde en het land zonder bestuur was terwijl de frausche interventie reeds een begin van uitvoering bekomen haddat binnenslands de vrijheid gehandhaafd maar de bandeloosheid onderdrukt moest worden; dat hij zou onderzoeken of de schuld der bestaande gebreken geweten moest, worden aan sommige wetten of aan hare uitvoerders; dat liet binnenrukken in den Kerk. Staat eene rechtvaardige daad geweest en de tusschenkom-i uit verschillende provin ciën ingeroepen was dat hij de September-couveutie niet als verbroken, maar al - geschorst beschouwde, aangezien zij het nu gebeurde geval niet voorzien had; dat de uitbetaling van het volgende semester der pauselijke schuld daarom mede geschorst zou worden eu dat vóór alles Frankrijk den Kerk. Staat ontruimen moest, waarna de onderhandelingen konden gevoerd worden om de conventie weder van kracht te verk>aren. Den 18 zijne reden voorzettendezeide hij, dat de heer Nigra het eerst het. denkbeeld geopperd had om een ge deelte van het pauselijk gebied door italiaansche troepen te doen bezetten en dan de kwestie door eeue conferentie, volgens den grondslag van het nationaal programmamaar zonder afwijzing eener mogelijke schikking met den Paus, te regelen dat de regeering met opzicht tot de kwetsende woorden van een fransch minister haren plicht had gedaan dat hij berustte in het votum van 1861 maar den wensch Rome als hoofdstad als eene kwestie van tijd be- uacii xvuiuu «to uuui(.u.»u schouwde, tot vervulling waarvan hij zich de middelen wilde voorbehouden dat de drang der omstandigheden den Paus zou nopen om de medewe-ktng van Italië interoepende zekerste wijze om te Rome te komeu en er te blij vei, dat het. garibaldismus, hij de groote behoefte aan orde en rust, heeft uitgediend. Ten slotte verlangde hij, dat de Kamer zich openhartig voor of tegen het bewind zou verklaren. De lieer Batazzi kwam op tegen de beschuldiging, dat het, vorige kabinet de expeditie der garibaldiauen zou bevorderd hebben de bewijzen van het tegendeel waren in handen der regeeiing. en hij verweet haar, dat zij niet krachtig gepro testeerd had tegen de buitenlandsche interventie en de be- leedigingen door het frausche gouvernement Italië aange daan. Hij verlangde overlegging van alle bescheiden be treffende de invasie. De Kamer heeft 6 620,000 fr. toegestaan voor het veran deren van geweren. Volgens de parijsche Patrie heeft Menabrea aan het fran- sche gouvernement geene ophelderingen gevraagd omtrent de verklaringen van Rouher, maar alleen geconstateerd dat nu die verklaringen zoo duidelijk zijn geweest, de conferentie des te minder kans heeft om bijeen te komen. De democratische Gazetta del Popoio te Florence heeft eene inschrijving geopend voor bijdragen van niet hooger dan 1 fr., om den heer Favre eene medalje aantehiedenwegeus zijne reden op 2 Deo. in het frausche Wetg. Lichaam uitgesproken. Aan het hoofd der eerste inschrijvers, bijna allen Senaats leden en Afgevaardigden staat, de markies Torrearsa. KEKHKIJJUK STAAT. De kardinaal Andrea heeft gevolg gegeven aan zijne in daging en is te Rome aangekomen. De Paus heeft den genl. Kanzierter erkenning zijner gedurende den veldtocht bewezen diensten eene ridderorde en een jaargeld van 2000 fr. geschonken. Z. H. heeft kwijtschelding van straf geschonken aan den ridder Faustidie voor een paar jaren als hoofd eener sa menzwering is veroordeeld. Den 11 is aan eenen auditeur der Rota msgr. Gtanelli op de openbare straat een gevaarlijke dolksteek toegebracht. FKAAHKIJH. Het aanzoek van den heer Buffet en 39 anderen tot het doen eener interpellatie (zie ons vorig Nr.) is afgewezen door 8 van de 9 bureaux (106 van de^ 182 st.). Nadat de heeren Lanjuinais en Guéroult den 10 in het Wetg. Lichaam de regeeriDg bestreden hadden (zie ons vorig No.), heeft de heer de Kervéguen hevig uitgevaren tegen Italië, de daar gehouden volksstemmingen en de door Frankrijk er aan betoonde hulp, eu vervolgens, /v®r de duitsche zaken sprekende, op grond van het belgische blad la Finance, beweerd, dat de verandering in den toon f der fransche dagbladen tijdens den pruisischen oorlogte danken was aan miljoen tb., uit de geheime pruisische staatsfondsen toegelegd aan 5 fransche bladen. De voorzitter belette het verder spreken eu de heeren Havin en Gueroult (directeuren vau le Siècle en Opinion Nationale) eischten dat de heer de Kervéguen zich voor het door hem voorge lezen artikel aansprakelijk zou stellen. Nadat de stilte hersteld wasging de Kamer teu aanzien der interpellatie met 231 tegen 23 st. over tot de orde van den dag. Na den afloop der zitting hebben heide heeren den spreker schrif telijk gesommeerd zich voor eene rechtbank vau eer te ver antwoorden bestaande uit 2 door hem gekozen ledende heeren Favre en Marie eu den president Schneiderde herveguen heeft de sommatie aangenomen en van zijne zijde de heeren d' Andelarre eu Martel benoemd. De Moniteur brengt de verplichting op nieuw in herinnering in 1852 aan de dagbladen opgelegd om indien zij melding willen maken van het verhandelde in de Kamers, zich te bepalen tot het overnemen van het officiëele stenographische verslag. Het hof te Aix heeft de roovers gevonnisd die ia het zuiden des lands vele moorden gepleegd hebbende 4 hoofden zijn ter dood en de overigen tot galeistraf veroordeeld. Den 15 is in het Cirque de 1' Impératrice te Parijsonder voorzitting van den burggraaf Laguéronnière eene vergadering gehouden van bezitters van mexicaansche schuldbrieven, waarin besloten is tot benoeming eener commissie om de belangen der houders bestendig bij den Keizer en de ministers voortestaan. Door 800000 fransche inschrijvers is in de 3 mexicaansche leeningen 291 miljoen fr. gestort. De commissie van het Wetg. Lichaam voor de legerwet heeft, in strijd met het advies van den Raad van State, haar zegel gehecht aan 2 amendementen betreffende het vergunnen van een huwelijk aan de manschappen der reserve en den duur der wapenoefeningen van de manschappen der mobiele garde. De heer Picard heeft aanvraag gedaan voor 3 interpellatiën over dépêches in liet italiaansche Groene Boek die in het fransche Geele Boek ontbreken over het in beslag nemen van duitsche en italiaansche dagbladen aan de fransche grenzen en over de financiën der stad Parijs. K ii f. I, A D. Door verkoopers van levensmiddelen op de openbare straat te Londen wier ontevredenheid over het r.ieuwe reglement op het verkeer in de straten toeneemt, is besloten tot op richting eener "maatschappij voor de bescherming eu de bevordering der belangen van handelaren en verkoopers op de openbare straat." De prins v. Wales heeft 2500 fr. geschonken ten behoeve der nagebleveuen van de garihaldiaansehe vrijwilligers. Verscheidene iersche lords, 22 iersche leden vau het Par lement11 iersche gouverneurs van graafschappen en 53 iersche vrederechters hebben eene verklaring geteekend waarin afschaffing wordt gevraagd van de voorrechten, welke de protestantsche kerk iu Ierland geniet. De vereeniging tot bevordering der afscheiding van Staat en Kerk te Londen heeft besloten om bij de aanstaande verkiezingen te trachten mannen in het Parlement te brengen die gunstig gestemd zijn voor de afschaffing der Staatskerk in Ierland. De r. c. bisschop van Liverpool heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de r. c. ieren nadrukkelijk uitnoo- digt, niet deeltenemen aan demonstratiën ter eere der ter dood gebrachte fenians. De overheid te Dublin heeft bij proclamatie aan de inwo ners het houden eener treur-processie verboden, üe president en secretaris van de regelings-commissie der vorige pro cessie worden gerechtelijk vervolgd. Tegen deu 15 waren in Ierland weder verscheidene ver gaderingen en optochten ter eere der mancliestersche fenians beraamd, te Killarney was zelfs de voorbereidende bijeenkomst gepresideerd door het Parlementslid O' üonoghuemaar den 12 werd door den Onderkoning eene proclamatie uitgevaar digd lot uitdrukkelijk verbod van dergelijke demonstratiën. Te Glasgow en Liverpool was de bevolking voornemens de demonstratiën der fenians door krachtige tegendemonstra- tiën te keer te gaan; het verbieden der optochten door de overheid heeft zoowel het een als het ander belet. In Ierland wil men nu de optochten verboden zijn, trachten een fonds bijeenlehrengen voor de betrekkingen van omge brachte feniansen gedeukteekeuen voor de 3 te Manchester IJl clG 11 LCt icuiaua V i v, ter dood gebrackten op de r. c. begraafplaatsen te stichten. Den 13 hebben de fenians, ten eiude Burkq en Casey te bevrijden, gepoogd om de Clerkeuwell-gevangenis te Londen in de lucht te doen springen. Een der muren is omgestort, ettelijke naburige huizen zijn beschadigd en daarin 3 menschen

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 1