n i'.ii/cct Zeeramp op Terseltetlsiif/. 3 ugerot!beti Stukken. Klagten uit verre streken. gedood en 39 gewond. De gevangenen zijn niet ontsnapt. 3 Perjonen zijn in hechtenis genomen, waarvan eene getracht heeft zich het leven te benemen. De regeering heeft 300 uitgeloofd voor het aanwijzen van den persoon die het kruit ontstoken heeft en kwijtschel ding van straf voor den aanwijzer indien deze medeplichtig is. Den 15 zijn pogingen aangewend om een huis in Grosvenor- square te Londen door middel van grieksoh vuur, in brand te steken, maar de policie heeft den brand in tijds kunnen blusschen. In verschillende magazijnen der City is eveneens beproefd om brand te stichten. De minister van biunenl. zaken heeft de parochiale autoriteiten der hoofdstad gemach tigd om burgers te werventot het verrichten van dienst als buitengewone constables. De uitgever van de Daily-Telegraph die zijne bureaux door de policie schijnt te doen bewaken, heeft een schrijven ontvangenwaarin hi] met vernieling van het gebouw be dreigd wordt indien hij de agenten met verwijderd. De voorhoede der ahyssiuische expeditie is den 6 te nafe aangekomen. De inboorlingen toonden zich zeer welwillend en boden aan de troepen van water te voorzien. Het schip Bosphorusmet benoodigdlieden voor de expeditie uit Engeland naar Bombay gezonden, is tusschen Algoa-baai en Simous-baai verongelukt. Van de 88 schepelingen zijn 48 verdronken. T H U K I.) E. Door christen- en mahomedaansche Afgevaardigden van Caudia is aan den Sultan een adres gezondenwaarin ver zocht wordt: vrijstelling van belastingen gedurende verschei dene jaren ondersteuning der behoefligen en herbouw der verwoeste woningen, herziening van het belastingstelsel op heffing der belasting tot afkoop der militaire dienst, oprich ting van eene landbouwbank en uitdieping der havens. De admiraal Tegethoff heeft vóór zijn vertrek al de nog loopende schulden van Keizer Maximiliaan vereffend zelfs die vorderingen waarvan het bedrag kennelijk te hoog was opgegeven. Stat en-Genera al. De 2e Kanier heeft het onfwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatshegrooting voor 1868 (exploitatie der staatsspoorwegen), den 13, nadat de minis ter het gevraagde bedrag nog met f 150,000 verhoogd had, met alg. st. aangenomen. Vervoigens is het ontwerp tot vaststelling der begroo- ting van het fonds voortspruitende uit de koopprijze^ van domeinen voor 1868 met 55 tegen 7 st. goedgekeurd (de aanneming der onteigeningswetten en het uiteengaan der Kamer is reeds per telegraaf in ons vorig Nr. vermeld). De 1" Kamer heeft den 13 hare werkzaamheden hervat en heeft sedert de meeste credietwetten en andere door de 2' Kamer goedgekeurde wetsontwerpen aangenomen. Benoemingen. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemees ters van Akersloot en Uitgeest A. v. Lithvan Graft B. GeelHarencarspel C. Francis. Hensbroek en Obdam 11. Men- somdes Koedijk C. Groeneicoud, S. Maarten O. Schermerhorn, Nuordscharwoude C. Kroon Ms., Schoorl J. C. Pcec/e, Wie- ringerwaard Kaan. De Koning heeft eene commissie benoemd tot voorlichting der regeering omtrent het verzoek om schadevergoeding door eenige handeiareu op Japan, ter zake van geleden han- delsverliezen aan Z. M. gericht. Z. M. heeft den heer A. Brantjes, op diens verzoek, eer vol ontslagen als dijkgraaf van den Beemster. Marine. Den 11 is op 's Rijkswerf te Amsterdam we derom de kiel gelegd van een monitor, die den naam zal voeren van Bloedhond. Militaire Zaken. De pogingen van het gemeentebe stuur van Zwolletot behoud 'van het garnizoenzijn in zoo ver geslaagd, dat, althans voorloopig, geene verandering zal worden gemaakt. Schutterij, Het muziekcorps der schutterij te Leiden wordt met het einde der maand ontbonden, ten gevolge der afwijzing door den gemeenteraad van een adres van officie ren om verhooging der toelaag tot onderhond van dat corps. De luit. der schutterij J. T. Prince te Gouda is met, 's Konings verlof naar Abyssinie vertrokkenom voor eigen rekening deelteuemeu aan de eugelsclie expeditie. Volksweerbaaarueid. Te Terborg is den 16 eene ver- eenigmg geconstitueerd met 69 werkende leden. Het te Leiden bestaande Scherpschutters-vrijcorps is in gelijfd bij de LAdsche Scherpschuttersvereenigiug. Nationale Tentoonstelling van Nijverheid te Arn hem. De gemeenteraad heeft besloten aan de regelings commissie 50 p et. te waarborgen van het, eventueel te lijden verlies hoogstens tot een bedrag van f 5000. Directeuren der maatschappij van nijverheid hebben, op aanvrage, voor de tentoonstelling verleend: 1 eerste gouden, 2 tweede gou den en 20 zilveren medaljes. Boekdrukkunst. De'gemeente Haarlem heeft f 997.70 besteed om hare verzameling te verrijken met oude druk werken uit de verkochte bibliotheek-jEVse/ierfg. De heereu Joh. Enschedé en Zonen hebben de stad bovendien een fragment van donatus op 4 bladen perkament eu een op paneel geschil derd portret van L. Jz. Coster aangeboden, gelijk de heer burgemeester Jordens 4 aangekochte nummers fragmenten van zeer oude drukwerken Het Abecedarian), is gekocht door Teylers stichting voor f 1000, de Spieghel der m. Lehoudenisse voor t 7500 voor engelscheen de Spieghel genaamd van Veldenaer voor f 900 voor fransche rekening. Aanbestedingen. Den 12, aan het prov. gouvernement, te Haarlemhet onderhouden van de Rijkszeeweringen be noorden Petten, gedurende 1868, minste inschr. J. Olden burg te Bergen, voor f 2980. Den 14, te Utrecht, van wege het ministerie van oorlog, het verruimen van den Krommen Rijn tusschen Wijk bij Duurstede en Cothen. minste inschr. IV. U. Schram te Sliedrechtvoor f 143,000. J. Boshouwers te Dordrecht is voor f 569,000 aannemer geworden van het maken van een fort op de Houtensclie vlakte bij Vechten. Den 19, aan minist, van binnenl. zaken, het maken van Wachterswoningen enz. op den spoorweg Ileerenveen Ak- krum minste inschr. B. A. tViggering te Groenlo, voor f 39,932 liet maken van borstweringen, keermuren afslui tingen, lantaarnpalen enz. aan de brug over de Lek bij Kuilen burg minste inschr. F. o. IVeilik te Kesselvoor 46,660. Den 19 te 's Hagedoor de commissie voor de droog making der plassen beoosten Rotterdam, bet bouwen van stoomgemalen te Nieuwerkerk, Kralingeu en Capelleaan J. J. Becker te Lent, voor f 281,800. Den 19, aan het prov. gouvernement van Noordholland, het 3jarig onderhoud van de werken der Rijks-ze-haven te NieuweDiep, minste inschr. Gebr. Jansen voor/25890 per jaar. Openbare Werken. De werkzaamheden aan de door graving van Holland op zijn smalst zijn geheel gestaakt. Gieten. Volgens opgave van de Tijd is het totaal der bijdragen voor het pausrlijke leger geklommen tot A122.261.88 Wijlen Mej. M. C. Ludekesedert vele jaren weesmoeder van het herv. weeshuis te Apeldoornheeft hare nalaten schap aan dat gesticht vermaaktna aftrek van f 200 voor de herv. diaconie te Amsterdam, 200 voor die Ie Apel doorn, f 200 voor de zendingszaak en f 100 voor de vrou- wen-vereeniging aldaar. Rampen. Ten gevolge van den hevigen u. w. wind in den nacht van 1213, zijn nabij den Helder waarschijnlijk 4 engelsche kolenbrikken met de bemanningen verongelukt. De katwijksche visschersschuit ede drie gebroeders" is iu de jongste stormen met man en muis vergaan. De 8 om gekomenen latpn 5 weduwen en 16 weezen achter. Den 16 is de groote spinfahriek der heeren Stroink Sf Zo nen nabij Enschede gpheel afgehrand. Misdrijven. Te Groningen is iemand in de policie wacht, door zijnen mede arrestanteen dolksteek iu de zijde toege- braehi.waaraan hij eenige uren later is bezweken. De ver- slagene was gehuwd en vader van 3 ki ideren. Pauselijke Zouaven. Denl4zijn weder 75 jongelieden van Rotterdam naar Rome vertrokken. PERTELEGRAAR 's Hage 21 Dec De ]e Kamer heeft heden 12 wetsont werpen aangenomen waaronder dat, tot vereeniging van Mathenesse met Schiedam met 20 tegen 14 st., benevens de onteigeningswetten voor de spoorwegen 's Gravenhage Gouda en IlarmelenBreukelen terwijl zij hppft verworpen het ontwerp tot vereeniaing Reeuwijk met Sluipwijk. De vergadering is daarna op reces gescheiden. De ondergeteekemle herigt de ontvangst, van UZ 10, J. B. f 2 50C. S. f 0.50N. 5 L. f 2L. J. f 1.98 R. S. Z 1.98. J. B. Z 2.50B. f 12.37^-P. Z 5. Ouder betuiging van hartelijken dank aan de milde gevers, wordt bij voortduring het, lot, der ongelukkigen aan de al- gemeeue weldadigheid aanbevolen. A. SIEBERT COSTER. J.ndië, ,,'t bloeijend, eeuwig groene Insulinde" kan niet langer klagen over gebrek aan belangstelling in 't moederland Koloniale onderwerpen zijn bij volk en vertegenwoordiging aan de orde. Spreek over Javanen, aeeredienstensuikerregeling, 't batig slot -vooral 't batig slot en iedereen is bereid om u aan te hooren. Men zal uw raad waarschijnlijk niet volgen, evenmin als men v. d. Putte volgde, of' Mijer of Trakranen of Mosselman, welke binnen twee jaar u de geheele reuzenafstand tusschen de gulste vrijzinnigheid en het steilste behoud hebben doen doorloopen maar met het meeste geduld zal men naar u luisteren. Die toegevende ooren roepen wij voor een oogen- blik in voor de gegronde klagten van een deel der Indische maatschappijwaarvoor tot nog toe weinig is gedaan welks stem te zelden wordt gehoord. Het O. I. leger, dat ziekte en vermoeijenis 't gloei- jend klimaat en den dreigenden dood trotseert, dat Xeêrlands naam geëerd en gevreesd maakt onder de bruine volken van den Archipelmoet een weêrklank vinden in 't moederland als het zijne ernstige be zwaren kenbaar maakt. Eene niet al te gemakkelijke studie van vier jaar brengt den jongeling als 2de luitenant naar Indie. Onder de motiven, die hem van ouders en vrienden afscheid deden nemen, nemen de liefde voor 't va derland, de zucht om vreemde landen te zien, de wil om zich nuttig te maken eene eerste plaats in. Maar, on ne saurail vivre d'amour et d'eau fraiche ook de hoop op eene schitterende carrière, minstens de verzekering van eene goede promotie heeft een gewigtigen invloed op het besluit van den jongen officier gehad Blijkt het dan dat latere maatregelen in Nederland genomen hem die kans ontnemen, dan ontstaat er in het corps eene ontevredenheid, eene onverschilligheid, die ligt te verklaren en gedeeltelijk te verontschuldigen is. Dit is tegenwoordig het geval. Drie jaar na het verlaten van de academie te Breda is de Nederlandsche officier eerste luitenant geworden terwijl zijn wapen broeder in Indië zes jaar op deze gewensente bevor dering moet wachten. Worden de Nederlandsche officieren nu met rangen anciënniteit overgeplaatst dan zijn zij zonder er iets voor gedaan ie hebben hun even Hinken makkers van het O I. leger drie jaar in anciënniteit vooruit. Maar dit gebeur: immers niet meer? 't Is waar! Deze maatregel, die in Indië al te groote ontevredenheid wekte, wordt niet meer toegepast. De officieren uit'het Ned leger worden slechts gedetacheerd naar Indië. Dit klinkt beter, maar daar bij goed gedrag eene over plaatsing naderhand nooit wordt geweigerd, is het inderdaad niet veel meer dan een betere klank. Het verschil in jaren blijft bestaan. Zoo komt een lste luitenant iu Indië, hij wordt Kapitein volgens zijne anciënniteit in Holland, en commandeert over luitenants, die meer dienstjaren tellen dan hij, alleen omdat deze de zooveel moeijelijker dienst in Indië hebben verrigt. Iedereen gevoelt welk een contre-sens dit is, en hoe ontmoedigend het werkt op dan Indischen officier. Dan komt hierbij 't geen men op Java 't „Kassian- systeem" noemt, men zou kunnen zeggen ,,'t geor ganiseerde medelijden." Oude kapiteinsdie reeds lang pensioen verdiend haddenworden nog eens hoofdofficieren gemaakt, niettegenstaande zij voor dien rang reeds dikwerf «varen gepasseerd Zoo komen gepasseerde officieren na hun verlof nog eens uit Nederland, in de hoop, dat waar zoo velen geholpen worden, zij ook nog wel eens aan de beurt zuilen komen. En zoo blijft alles, verouderde, door 't cli- maat verzwakte in hun eigen oogen half geschikte mannen, hoe dikwerf ook gepasseerd, alles blijft zitten, omdat „hun kans nooit geheel verkeken is;" zoo komt er overvloed in de höogere rangenzoo wordt de promotie langzaam de ambitie gering. Evenzoo verlammen maatregelen in Nederland genomen de werking van de overigens verdienstelijk school te Meester Cornelis. Onderofficieren ont vangen er hunne opleiding, leggen een voldoend examen af, en worden officier? IN een, zij loopen soms twee jaar rond, omdat de plaatsen vervuld zijn door uit Europa gezondene, even bekwame, even gewillige misschien, maar die zeker minder met den inlandscben soldaat en de dienst in Indië zijn bekend dan de gewezen leerlingen van Meest r Cornelis. Thans nog gaan vele verdienstelijke offi cieren gebukt onder hetgeen in 1861 is voorgevallen. Toen telde de school te Meester Cornelis 18<J onder officieren waarvan slechts 25 op den 15 Junij tot officier werden benoemd. J uist vijf dagen vroeger waren in Nederland 8U onderofficieren tot den rang van 2de luitenant bij het leger in Indië bevorderd. Dezen kregen nu eenigen tijd verlof, moesten de zee reis maken zoodat inderdaad de 25 leerlingen van Meester Cornelis reeds een half jaar dienst als officier hadden gedaan toen hunne meer bevoorregte broe ders op Java voet aan wal zetten. Toch waren de 'n, Nederland benoemden de eerste bij ancienneteit. Zij waren immers vijf dagen eerder benoemdMaar zij hebben eerst een halt jaar later gediend! Men weet, dat een verschil van vijf dagen, schijn baar gering, jaren verschil kan brengen in de loop baan van den officier, wanneer er quasstie is van eene promotie zoo groot als deze, waar tachtig per sonen te gelijk worden tusschen geschoven. Zulke maatregelen zijn weinig geschikt om den officier te verzoenen met zijn moeijelijke taak ver van huis. Zulke maatregelen doodeii de ambitie. Zij werken op t moreel van den onderofficier, voor wien men de hoogere rangen sluit, zij dwingen de school te Meester Cornelis tot noodelooze strengheid. Daar er geen ruimte komt van boven door benoe mingen maake men ruimte beneden, door bij 't ligtste vergrijp de leerlingen te ontslaan. Wie kent het middel tegen deze kwalen? Wie zegt ons, hoe aan de gegronde klagten der O.I. infanterie-officieren te gemoet kan worden gekomen? Moeten wij afzien van het groote voordeel om de officieren van het Nederlandsche leger de praktische kennis te verschaffen die zij in Indië kunnen ver krijgen Moet het zoo nuttige detacheren van Neder landsche officieren bij de Indische armee, waardoor aan deze frische wetenschappelijke krachten toe- vloeijen, en genen iets anders leeren van 't krijgs- manshandwerk, dan doodende garnizoensdienst, moet dit geheel ophouden Geenszinshet redmiddel ligt voor de hand, in de Grondwet. Afscheiding van leger en militie. Maar dan ook hetzelfde leger hier en in Indië. Voor beiden dezelfde dienst beurtelings in beide wereld- deelen, en daardoor ook gelijke bevordering voor gelijke arbeid en gevaar. Iri Alkmaar circuleert het navolgende adres aan Z. M. den Koning Aan Uwe Majesteit reven de onderreteekenden hunnen tcensch eerbiedig te kennen, dat het Uwe Majesteit moge heilagen om zoolang eensdeels geene afschuffinq der dood straf voorgesteld noch anderdeels tot eene regelmatige en alzoo ernstige toepassing dezer straf teruggekeerd, wordt die toepassing door Haar Koninklijk regt. van gratie te blijven uitsluiten opdat de sedert, eenige jaren feitelijk begonnen proefneming niet in strijd met het belang eener spoedige eindbeslissing van het vraagstuk omtrent behoud of afschaffing der doodstraf ontijdig worde afgebroken. 't Welk doende enz. Bij dat adres is gevoegd het navolgende schrijven: De beweegredenen tot. het voorgestelde adres zijn door den ondergetei kende in het hreede toegelicht en de bezwaren er tegen bestred n in het, IVeekblad van het Regt. De zaak is overigens zeer eeuvoiidig. Wij verkeeren ten aanzien der doodstraf in een overgangs toestand. De afschaffing is reeds in onderscheidene kfeinere stalen tot stand gehragt -- het laatst in Portugalof bijna gelukt gelijk onlangs in Zweden. In geen énkel 'beschaafd land wordt zij meer geregeld zoo als de wet liet vordert. toegepast. Bij oos is zij in 1861 het laatst, uitgevoerd. De Minister van Justitie Borrel, die verklaard heeft, haar in stand te willen houden, ook in het nieuwe strafwetboek en haar tevens werkelijk te willen toepassen, is toch telken male voor hel houden eener executie teruggedeinsd. Overal zoo elders als hier te lande is het Koninklijk regt van gratie hei wettig middel geweest om de doodstrafterwijl zij in de wet geschreven bleef, of ongeregeld of bijna niet of in het geheel niet toe te passen. Het voortdurend blijven bestaan van zulk eenen wel wet tigen doch onregelmaligen toestand is niet. goed te keurpn. Maar, men gevoelt het., wat. die Onregelmatigheid betreft, is het juist hetzelfdeof de toepassing der doodstraf weinig zelden bijna niet of in het geheel niet plaats heeft. Zoolang de tegenwoordige toestand der denkbeelden in Nederland blijft voortduren, is het ondenkbaar dat eene geregelde of eenigzius veelvuldige toepassing zi lfs ten aanzien van doodslag met voorbedachten rade, weder plaats vinde. Zij die dedoodstraf wensclieii te behouden, willen of durven zoo ver niet te gaan. Zij zijn tevreden met nu en dan eene enkele executie. Zulke vrienden van het. behoud der doodstraf zijn echte» bij ons ook onder kundige en verdienstelijke mannen in liet geheel niet zeldzaam. Zóó dacht de overleden minister Borret. Zóó denkt nog de minister Heemskerk, die limns het departement van justitie tijdelijk waarneemt, te oordeelen naar zijne vroegere geschriften. Volgende ministers van justitie zullen wellief niet anders denken, en zicli daarom genoopt, gevoelen nog eens eene enkele executie te houden. Eene enkele executie kan echter de zoo gewenschte af schaffing voor langen tijd vprtragen en den tecenwoordigen onreeelmatigen toestand verlengen. Daarentegen hoe langer de niet-uitvoeriug der doodstraf geduurd 2al hebben, hoe ligter hare afschaffing zal voorgesteld en aangenomen worden. Eu waarom Omdat zoo veel te meer zal gebleken zijn dat men er zeerwel buitenkan, even goed als buiten andere gruwelen die tot, verdediging der maatschappij tegen de misdadigers moeten strekken, even goed als buiten geesseling en brandmerk, pijnbank en pijnigende ter dood brengiugen omdat het vooroordeel, dat zicli aan de doodstraf vastklemtdoorniets zoo zeer ontwapend wordt als door onbruik. Zes jaren lang heeft er thans door het niet uitvoeren der doodstraf, wel niet met opzet maar toch inderdaad, eene proefneming plaats gehad omtrent hare werking; eu die proefneming is tot dusverre voorde geheele afschaffing zeer gunstig geweest. Men begrijpt van iioe veel belang het is, dat de proefneming niet worde afgebroken. Want hoe langer zij duurt,, hoe krachtiger bewijs zij tegen de nuttigheid der doodstraf kan opleveren, omdat, het denkbeeld //dedoodstraf is eene straf op het papier, maar zij wordt tocli niet meer toegepast" onder het volk steeds algemeener en krachtiger wordt naarmate men in langer tijd niet. van eene executie gehoord heeft. Heeft daarentegen eene enkele executie plaats gehad dan moet de proefneming weder van voren af aan beginnen Ook zij die aan de groole nuttigheid der doodslraf gelooven en haar op dien grond voorstaan moeten de voortzetting der proefneming door niet-toepassing weuschen. Want, zij moeten verwachten, dat de schadelijke gevolgen van zulk eene feitelijke afschaffing zich daardoor te eer en te sterker zullen openharen, en de publiekq opinie hierdoor weder voor het behouden en ernstig toepassen der doodstraf zal gewon nen worden. Het, oogenhlik is voor de afschaffing niet. gunstig. De beslommeringen der binnen- eu buiteulaudsche politiek zijn

Alkmaarsche Courant | 1867 | | pagina 2