ALKMAARSCHE COURAN Xerentigste Jaargang. JVo. 1. Zonria 5 Janna ri j. fjolitick (tDucrzicltt. «idlcfcclt jksefte 13c richt cu. Deze Courant, wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgen, tusschen 8. en 9 ure. Prijs per jaar 3.40. enkele Nos. 7 Cents, franco per post. 4.—. Brieven franco aan de Uitgevers a E II MX CUSTER ZOON. De Advertêutiën kosten van 5 regels elke regel meer 15 Cents, beltaive 35 Cents zegelrecht voér elke plaatsing. Zij -worden uite'rlijk aangeiiomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Vergeleken met zijn voorganger, is het jaar 186/. dat nu reeds weder voor zijn opvolg, r plaats gemaakt beeft, arm geweest in gebeurtenissen. Er was dan ook in 1866 zooveel gebeurd dat Europa inderdaad wel eens een poos rustig mocht adem balen, om zich te herstellen van de hevige arhokken die liet had doorbestaan. Maar. ofschoon in hd if.'eloopen jaar de vrede in Europa luet verstoord werd, hel rustig 'dem halen bleef toch mt. Wel bleef oris werelddeel verschoond van de rampen des oorlogs maar de vrees voor dm oorlog hing toeli als een vale nevel over de lolken, en beroofde hen van de vt rkwikkende en levenwekkende warmte van de zon des vredes. Er zijn van die dagen dat wij moeite Itehhen om te gelooven dat de zon werkelijk is op gegaan. Wij weten, dal zij aan den hemel slaat, maar wij voelen bare koestering niet wij worden niets gewaar van den gloed harer stralen, die aan de aarde een glans geeft van schoonheid en jeugd, van ri|kdom en vreugde, die ons harte met levenslust, met blijde hoop en vasten moed vervult. De zou is opgegaan, 1 is nipt te ontkennen, maar zij schenkt ons nauwlifks licht genoeg om ons werk te kunnen doen; 'l blijft somber en koud zij heeft geen kracht genoeg om de nevelen van den nacht geheel te doeu optrekken Wij erkennen dat liet geen nacht is maar de verklaring dal het (tag is komt ons wel wat sterk voor. Zoo was de vredezon van 1867. 't Was vrede, maar de zegeningen des vredes bleven uit. liet ouderling vertrouwen keerde uiet terug. Wel stonden de volken met als vijanden legen elkander over, maar van broederlijke gezindheid was evenmin eenig spoor Ie ontwaren. Doch wat spreken wij van de volken? Zijn zij overal meester van hun lot? Wat vermag het Fransche vnlk tegen den Keizer, het Rus sische tegen den Czaar En heeft de fortuin von Bismarck niet met ren lichtglans omgeven die liern d n bijval waar borgt der menigteen daardoor de macht scheukt van een aanvoerder en g. bieder 't. Was vrede, maar de geesl spitste zich niet op de werken des vredes. ofschoon Parijs zelfs een vredetempel zag verrijzen op het veld van den krijgsgod. Legerorganisaties en wapeuverheteringen bleven degroote onderwerpen, die iti de eerste plaats de algemeene aandacht werden waardig gekeurd. Naar welk stelsel zullen wjj onze geweren maken Hoe moeten wij onze oorlog schepen houwen? Welk pantser geeft de beste beschutting en voor welke kanonnen bezwijkt weer het beste pantser? Wat zijn dc uiterste grenzen waartoe wij de getalsterkte onzer legers kunneil opvoeren en hoe worden onze manschappen het best. geoefend Dat waren de vragen die de regeeriiigeu bezig hielden. Zekerheid vertrouwen althans op den duur des vredes is een vereisehte voor de ondernemingen des vredes, en hoe kan dat vertrouwen zich vestigen, wanneer men elkeen zich ziet voorbereiden tot e'en oorlog? Eu. toch: wilt gij vrede, wees strijd'-aardig, heeft men gezep Men heeft het gezfgd ja. maar geloofd? Vooral hij had die woorden menigmaal op de lippen die ook ver zekerde dat het keizerrijk de vrede was. Die machtspreuken hebben sinds lang hare kracht verloren. Eu waarom zou men zich ook van alle kanten wapenen met. opoffering van de heste krachten en de rijkste schatten des volks, zoomen niet van alle kanten een aanval duchtte, zoo nipn niet vreesde, dat een niaehii'P pii waakzame vijand misbruik zou maken van zijr. overmacht, en zou binnendringen waar de verdedigingsmiddelen ontoereikend zijn? Belooft het jaar 1868 iets beters? Zullen de nevelen eindelijk wei-trokken, en zal de zon des vredes in staat ge stéld worden Europa hare volle kracht te doen gevoelen Wij weten liet niet. Kunnen wij vertrouwen op den duur des vredes-? D- hemel is grijs en kleurloos, zei onlangs de Engelsche minister DisraSli, maar er dreigen toch geen stormen; Mogen wi) die woorden tol de onze maken hij de beschou wing van d' n toestand van Europa hij den aanvang van het. nieuwe jaar Wat in liet vorige jaar in Duitschland voorviel is door velen beschouwd al» een bedreiging van den algetneeiien vrede. Die meening is in de Atkmaarsche Courant meernja Ier. bestreden. De vereeniging van willekeurig en geweld dadig versnipperde volken kan geen bedreiging van den algemeenen vredp zijn. Dit geldt van Italië zoowel als van Duitschland. De ontevredenheid met liet kunstwerk van het Weener congres was ouder de Italianen en de Duitschers algemeen en bestendig. Al spoedig na 1815 openbaarde zij zichen al de macht van het Heilig Verbond was noodig om den bpstaanden toestand te handhaven Eenheid van It al iëeenheid van Duitschland, dat zijn geen kreeten van de laatste jaren. Reeds voor meer dan een halve eeuw verhieven zij zielt als een pro'est der heide volken tegen het gewrocht der diplomatie. Voortdurende eu steeds toe nemende ontevredenheid gisting en onrust,, geheime woelin gen bedekte aanslagen en openbare opstanden waren in beide landen dti natuurlijke vruchten van de onnatuurlijke volkenverdeeliug en de geweldige otnkeering, die eindelijk plaats greep, geeft inderdaad minder reden tot verbazing dan de lange duur van zulk ellendig werk. Maar kou dan die verandering niet langs vreedzamen weg geschieden? vraagt de rustige burger zoo gaarne, de rustige burger, die een natuurlijken afkeer heeft van geweld en die gruwt van de verwoesting en de ruwheid van den krijg en van al de ongerechtigheden van het zoogenaamde oor logsrecht. Maar hoe zou die verandering langs vreedzamen weg kunnen geschieden, als er allijd een talrijke leger macht gereed staat om den hestaaiiden toestand des noods met geweld te handhaven Hue is dat mogelijk waar de zaken zoo geregeld zijn, dat alle pogingen om veranderingen langs den wettigen weg te beproeven door den onwil van een enkelen verijdeld of door den nooit sluimerenden naij ver van een paar machtige mededingers vruchteloos gemaakt kunnen worden Omtrent de onmogelijkheid van een hervorming van den vonrmaligen Duitschen Bond langs vreedzamen weg zegt de Bonnsche hoogleeraar Erwin Nasse in zijn antwoord aan (lioen van Prinsterer liet volgende «Eren erkend als liet ondraaglijke van dezen toestand was ook de onmogelijkheid om langs den weg van de Bonriswctgeving en het Bonds- reeht tot een bevredigende regeling-der onderlinge betrek kingen te geraken Ik kan mij in dit opzicht beroepen op tioit uilslag van alle voorstellen tot hervorming, onverschillig of zij van Oostenrijk of van Pruisenof van Dresdener cóuferen'iën of vanwaar dan ook waren uitgegaan. De on mogelijkheid der on' wikkeling van een staten-bnnd die, behalve twee niei-Duitsche en zelfs niet altijd jegens Duitsch land vriendschappelijk gezinde vorsten twee Europebsche 'groote mogendheden bevatte van geheel v rschillenden staaf van geestelijke eu maatschappelijke beschaving lag in den aard der zaak en kun noch door goeden wil noch door de scherp zinnigste ontwerpen van Staatsregelingwcirden weggenomehi.'1 Wat in Italië eu in Duit soli la nel is geschied, is de bevre diging van twee groote volken, waardooreen machtige aan leiding tot verwikkeling en oorlog is weggenomen zoosleclits geen vreemde inmenging liet werk der vereeniging stoort eu zich verzet legen den n:u wen hand die Zuid- en Noord- Duitsehland moet verbinden. Als Duitschland aan de Duit schers, en Italië aan de Italianen behoort, zijn wij een schrede nadt r gekomen aan den toestand waarin de vrede onder de volken van Europa mogelijk i>. Professor Nasse komt dan ook in zijn geschrift legen Groen tol hot volgende besluit «Op deze gronden wordt eindelijk ook liet go aar voor groote M lilden - Eu ropt-esc lie oorlogen, die toeli altijd hij voorkeur de zwakkere leden van liet siatenslelsol mei verlies bedreigen, door de grondvestip'g van den Italiaanschen en den Duitschen staal .verminderd. Als m de Ooslersche kwestie uitzondert zijn het nadat Zwitserland en België onzijdig verklaard zijn vooral de aangelegenheden van Balie en Duitschland,, die. oude strijdperken der Europees he diplomatie geweest., die herhaalde malen liet geheele vasteland oorlog of oorlogsgevaar hebben gebracht, llehben deze heide volken door een vasten staatkundigen hand hunne staats-eenheid bevestigddan geven hunne inwendige toestanden geen aanleiding meer tol internationale onderhandelingen en verwikkelingen. Eu wan neer van Bazel lot Luxemburg een wat. het krijgswezen betreft vereenig i en goed gewapend Duitschland tegenover liet oor logzuchtige Frankrijk staat, dan mag men hopen, dat juist de grootte van.een oorlog tusscheii beide natiën en van liet daaruit ontstaande nadeel aan beide zijden een aansporing tot matiging zal zijn." De waarheid dezer woorden is inderdaad reeds eenigermate gebleken. Frankrijk zal zich wel twee malen bedenken, eer liet met Duitschland een oorlog begint. Geen volk was ooit zoo spoedig tot den oorlog bereid als het Fransche; daarom was het wensetielijk dat er een staat ontstond die liet in toom kon houden en Pruisenof wil men, Noord-Duifsch land is voor die taakUi rekeiiu. Fr-thkrijk zal zich- evenzeer wachten vooreen oorlog mei Pruisen, als het zich heeft ge wacht voor een oorlog met Engeland. En wat Duitschland zelf betreft, 't is groot genoeg om alle uitbreiding te kun nen ontberen, 't Is geen veroveringszucht wat de Duitschers hezielt en de geheele inrichting van den Noord-Duitschen Bond en van hel leger is berekend op een ontzagwekkende weerbaarheid maar niet op veroveringsoorlogen. Pon Sybel zegt te recht "Bij ons wordt het uittrekken van liet leger in elk gezin op elk kantoor, op eiken akker gevoeld er bestaat, geen tak der staatshuishouding, die door de oproe ping der landweer niet wordt belemmerd geen soort van industrie, die door het tnarschvaardig maken van het leger niet wordt verlamd. Zulke offers kan de staat, slechts in gevallen van gevaarlijke crisis van zich eischen onze leger- inrichting is önovertreffeljjk voor krachtige verdediging en korte beslissende aanvallen maar ten eenen male onbruik baar voor een aanhoudende oorlogs- en veroveringspolitiek." Wal Nederland betreft, zijn ligging reeds eu de natuurlijke handelswegen vorder n een goede verstandhouding eu een nauwe betrekking met Nuurd-Duiischlaiid. Als die aanslui ting vooral mei betrekking lot tfen handel innig is, e-i wij in onze koloniën geen uits.iuiiingssielsel vol' en heeft Duitsch land groot belang bij ons zelfstandig volksbestaan, en zal beider bloei de vrucht zijn van heuler goede heerschap. De waarheid (ter woorden van Nasse moet in Nederland gevoeld worden dat wij van Duitschland niets hebben te vreez- n zoo wij ons zehen niet tot een Fransche voorpost, willen vernederen. Niet must Frankrijk, maar naast Duitschland I- onze plaats, naast Duitschland, waarnaast de natuur ops geplaatst heeft, waarmee wij moeten handelen en verkeeren. waar wij, wal volk-karakter, taal en beschaving betreft, liet meest mee overeenstemmen. De beschouwing onzer naaste omgeving heeft alle beschik bare ruimte reeds ingenomen. Fr kan daarom slechts gewezen worden op de gevaren, die door de gebeurtenissen in het oosten kunnen ontstaan. Het Turksche rijk zal er wel nimmer ui slagen, een bevredigenden toestand bimi -n zijn grenzen te vestigen; zijn val schijnt daarom onvermijdelijk; maar de vrees voor tie lievige twisten, die dc verdeeling zijner nala tenschap even overmiidelijk met zich zal brengen de vrees voor de overiieersching van oostelijk Europa door Rusland vooral doet de diplomatie alle krachten ins|iauuen om den bestaanden toestand zooveel mogelijk te handhaven en groote omkeeriugen te voorkomen. Dat er van deze zijde reeds gevaar voor verstoring van den vrede te dlightIU is. blijkt niet, maar de toestand is allijd van dien aard, dat, hij be zorgdheid inboezemt. En de Romeiusche kwestie? Is nog allijd dezelfde Ro- nieinselte kwestie. Er is niets in veranderd dan dal de drillen in 11 al ië nog meer zijn opgewekt, en de geheim zinnige bewoner der Tmleriën zich duidelijker dan ooit be reid 'heeft verklaard tot. verdediging van het wereldlijk gezag des Pausen. Dat de Paus een degen en een hoed heeft gezegend die bestemd schijnen tot een geschenk voor den man van den tweeden December, is onbetwistbaar een merk waardig teeken des tijds; eu de dank. door liet Hoofd der Katholieke Keik aan den Fr .nschen Keizer toegebracht voor de verleende hulp, zal er wel niet toe bijdragen om hen tot andere gedachten te brengen, die zeer betwijfelen, of een wereldlijk gezag van dien aard de onafhankelijkheid des Pausen veriioogt. Intussehen is liet een groot bezwaar voor Italië, dat juist de zoo vurig begeerde hoofdstad de eeuwen oude zetel is van het Hoofd der Katholieke Kerk, die de handhaving van zijn wereldlijke macht in het belang heeft geacht van de vrije uil oefening van zijn geestelijk gezag. Elke poging tot bemiddeling stuit af op het, non possumuf, en hoe de tegenwoordige toestand zoo vol gevaren, zich zal oplossen in een bevredigenden staat, van zaken, is thans duisterder dan ooit. Ook kan bezwaarlijk wórden beweerd, dat de gezindheid der Romeinen zeiven -aicliin het vorige jaar duidelijkheeft geopenbaard. Er is je' Rome geen opstand uitgebarsten tot ondersteuning van den aanslag der Garihaldianeri maar wat. zal met grónd wótden geant woord op de bewering van .de andere zijde dat. de vrees voor de zonaven hierbij d'e grootste drijfveer was? Eu zcjo zij de Garihaldianen al niet hebben ingehaald hebben de Romeinen veel gedaan om hunne regeering te verdedigen En wat zal het einde zijn van de woelingen der Fenians,? Is dal geen storm die Engeland bedreigt 't Is de vergelding voor de miskenning der Iersclie nationaliteit en de verdruk king der Katholieke Kerk ter wille eener bevoorrechte en heersehzuchlige staatskerk Nu heeft men van ontzetting, en roepl wraak over de helsehe aanslagen van een eeuwen lang miskende en vertrapte natie! Tc laat; 't zijn de wrange vruchten van eigen schnld. 'Tot. zulke gruwelen neemt ein delijk de wanhoop haar toevlucht, als alle andere middelen te vergeefs zijn beproefd. Niet overal is de hemel dus helder bjj den aanvang van 1868 inderdaad hangt er nog een grijze nevel en zwerveu er verontrustende wolken. Zal het einde ties jaars ze weg gevaagd zien of zullen zij vóór dien tijd zich in stormen en onweders ontlasten W. v. D. K. i: K I, (U 1 K. Het ministerie heeft eenige wijzigingen ondergaan en be staat thans uit lieeren Frére-Orban, voorzitter en financiën, Pirmez binn. zaken, Jamar openbare werkeu v. d. Stichelen builenl. zaken, Bernard oorlog eu Bara justitie. Men ver moedt dat dit kabinet, hetwelk liberaler heet dan het, vori ge. het onderwijs aan het gezag der geestelijkheid zal ont trekken en daarentegen de uitbreiding van liet leger en der antwerpsche fortificatiën zal bevorderen. P 111)1 N Kü. De Staats Anzeiger spreekt de bewerjpg van het helgisehe blad la Financeals zouden sommige fransche dagbladen zich door Pruisen hebben laten omkoopen otn de nieuwe orde van zaken in Duitschland voortaan minder fel te be strijden nadrukkelijk tegen. Met 1». Januari is in al de Staten van het Noordduitsch- Verhond, voor brieven welker zwaarte zeker gewicht niet te hoven gaat het uniform-port van 1 silbergr. ingevoerd. Het port der ongefrankeerde brieven bedraagt het dubbel van (lat der gefrankeerde. De regeering heeft het aanbod van liet ontbonden National- Perein, om de gelden voor de duitsclie vloot (106 580 fl.) voor het Nuordduitsch Verbond tot een liefdadig doel, met het zeewezen in verband staande, te aanvaarden, aangeno men eu het bedrag gevoegd hij de Frauengahe-Elberfeld, een fonds tot ondersteuuiug van bejaarde zeelieden en hunne nagelaten betrekkingen. De studenten van de philosofische en theologische facul teiten te Paoerborn hebben aan die van Munster eene uit- iinodiging gericht, om met woord en daad pal te staan voor de verdediging van de rechten der Kerk en van den Paus. Het getal inwoners van Berlijn is in de 3 laatste jaren vermrerderd met 70058 en bedraagt thans 702 437. Onder voorzitting vau den Kroonprins heefi zich een cen traal comité van onderstand gevormd, dat doör het geheele Rtjk inzamelingen doet tot leeniging van den nood in de lirovincie Pruisen, alwaar de hongeityjihus ouder het armere gedeeite der bevolking begiril te woeden. De hoogeschool van Göttingen heeft den hoogleeraar Za- charia tot ito ren vertegenwoordiger in het Heereiihuis verkozen. Het pruisische garnizoen heeft den 27 Leipzig verlaten. Het afscheid van de Saksische overheden en de bevolking is zeer hartelijk geweest. 88 38 Ei X. De le Kamir heelt bijna eenparig hare pordkeuring ge hecht aan hel door dc 2e Kamer aangenomen voorstel van den lieer Eckliardtstrekkende tot eene uituoodigiug aan den Groothertog om een wetsontwerp tot invoering van het verplichte burgerlijk huwelijk te doen aanbieden. ttOOTl VHlJli Bij schrijven aan den heer v. Beu.it, heeft de Keizer hem bij voortduring belast met het voorzitterschap van den minis terraad der in den Rijksraad vertegenwoordigde lauden, en uitgeiióödigd om maatregelen te nemen voor liet in werking treden van het constitutioneele ministerie; met benoeming van lin. Bede tot rijks-minister van financiën eu uitnoodiging aan v. Beust en den veldmaarschalk John om het beheer hunner departementen als rijks-ministers voorttezetten. De Keizer heeft graaf Andrassy schriftelijk mededeeling van dil alles gedaan. Het cis-leithaansche kabinet is benoemd en bestaat uit: prins Carlos Auersperg. voorzilter, graaf Taaffe waarn. voorz., minister van defensie en policieGistra binn. zaken, Herbet justitie, Brestel financiën, Hasner eeredipnst en onderwijs, Alfred Potocki landbouw. Berger zonder portefeuille-. Uil Hannover zijn met een extra-trein dezilveren kleinoo- diëu de oudheden en het kabinet van munten eu penningen van Koning George te VVeenen aangebracht. De Magnaten lichheu dp wet op de spoorwegen aangenomen waarna de hougaarsche Rijksdag voor onbepaaldeii tijd is uiteengegaan. t T 5, I K. De door deu Kamerverworpen motie, tengevolge waarvan liet kabinet, zijn ontslag heeft ingediend was voorgestel' door deu heer Bonfadini en 4 andere leden der rechter^ en had de goedkeuring verworven van den minister Men Men meent dat zij zou zijn aangenomen geworden Imre bewoordingen omzichtiger waren gekozen eu

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1