Zeerutnp op Terschelling. Jngczonbcti Sjtnkkcu. Algemeene Groninger Levensverzekering Maatschappij. uiige voorstanders van het ministerie bewogen hadden om •r tegen te stemmen. De KoniDg heeft eerst aau Menabrea de vorming van een nieuw kabinet opgedragennadat achtervolgens Lama en Cialdini geweigerd hadden die taak te aanvaarden. De heeren FabriztiCrispiBcrtaniNicoteraCairolien een 30tal andere Afgevaardigden hehhen een manifest uitge vaardigdwaarin stij de burgers uitnoodigen om blijken van instemming te geven met het votum waardoor het kabinet MeHabrea-Qualterio is gedwongen aftetredenten einde alzoo de regeering te dringen tot het volgen eener staatkuude, welke, met handhaving van de rechten en de waardigheid des lands tegenover Frankrijktot verwezenlijking van het nationaal programma leiden kan. KKKKKLIJHE STAAT. De regeering heeft eene som van 58,150 fr. benevens eenige kleinoodiën ontvangen van de uitgevers der Unita Cattolica. De kardinaal Andrea heeft de door den Paus gestelde voorwaarden aangenomeu en is daarop in zijne waardigheden hersteld. SPANJE. Er worden aanzienlijke sommeu ingezameld ter verzachting der ellende, op Puerto-Rieo door aardbeving veroorzaak!. De Koningin heeft voor 50000 kroonen ingeschrevende ministers ieder voor 4000 realen. Van Staatswege is hoven- dienter voorziening in den driugeudsten nood 6 miljoen r. naar het eiland gezonden. De koude is thans te Madrid zoo hevigdat reeds her haaldelijk schildwachten des nachts op hunne posten dood gevroren zijn gevonden. De Koningin heeft den 27 de zitting der Cortes geopend De binnenlandsche rust stelde haar in staat afstand te doen van de haar verleeude buitengewone macht. Zij had den Keizer van Frankrijk hare medewerking aangeboden tot hand having van het wereldlijk gezag van den Paus. Een ontwerp tot regeling van het openbaar ouderwijs zou ingediend wor den waarbij het herstel der overeenstemming tusscheu Kerk en Staat op den voorgrond zou staan. FRAN Kit IJ li. Den 24 heeft een der parijsche rechtbanken uitspraak gedaan in de zaak der 9 in Nov. gearresteerde personen die schuldig zijn verklaard aan het verspreiden van oproerige proclamatiën en deelneming aan een geheim genootschap tot het omverwerpen der regeering en de vestiging eener demo cratische en sociale republiek en veroordeeld tot gevan genisstraf van 3 tot 15 maandenboete vau 500 tot 1000 fr. en 5 jaren verlies van burgerschapsrechten. De americaansche gezant te Parijs heeft uit naam zijner regeeriug eene vordering van 8 miljoen d. ingesteld tegen den bankier Erlanger, den Afgevaardigde en reeder Arman en nog 5 anderen alsmede tegen de "societé des chantiers et atelier de 1' Océan", ter vergoeding van 6 miljoen, door hen van het bestuur der Zuidelijke Confederatie ontvangen voor het bouwen van verscheidene vaartuigendie na het ophouden van den burgeroorlog niet afgeleverd maar aan Pruisen en andere Staten verkocht zijn moetende de overige 2 milj. strekken tot schadeloosstelling voor het uitrusten van verscheidene schepennaar de fransche kust gezonden om het uitloopen der in aanbouw zijnde vaartuigen te beletten. Na de zoo goed geslaagde wederopvoering van Pictor Bugo's Ernani te Parijsweuschte men aldaar ook zijne Rug-Blos weder ten tooneele te brengen, maar de regeeriug heeft zulks verboden. Bij Keiz. besluit is het aantal Afgevaardigden voor het vgfjarig tijdperk 1867 —72 op 292 gesteld en dus met 9 vermeerderdhet departement van de Seine is onveranderd gebleven. In den Senaat is verslag uitgebracht op 78 petitiën, te zaraen meer dan 7000 onderteekeningen tellendewaarin de verwerping der aanhangige legerwet wordt gevraagdop grond der beduchtheiddat zij eeue aanleiding tot oorlog zal worden. Den 24 besloot het Wetg. Lichaam tot het in overweging nemen van het amendement de Tillancourtom alle valiede personen, onverschillig van welke lengte, voor de krijgs dienst. goedtekeuren. Na het verwerpen der amendementen Lebretonom de kostwinnende zonen van weduwen vrijte- stellen Carnot c. s. om den actieven diensttijd van in den wapenhandel hedreven lotelingen tot 1 jaar en Bizoin om dien tot 20 maanden te beperken, trof den 28, met 171 tegen 81 at., gelijk lot het amendement Louvet (van de 8 leden van de minderheid der commissie) om den nu 7 jari gen diensttijd niet op 9 maar op 8 jaren testellen, hetwelk bestreden was door de ministers van marine en var. staat die alsdan eene verhooging van het contingent van 100000 tot 115000 man noodig achtten om het onmisbare cijfer van 800000 man te bekomen. Ondanks het verzet van den minister van oorlog werd den 30 met 235 tegen 11 st. besloten tot het het in overweging nemen van het amendement van de meerderheid der commissieom de manschappen der reserve in de 3 laatste jaren en dus 6 maanden vroeger dan het ontwerp, het sluiten van een huwelijk te vergunnen. Het amendement Andelarreingetrokken, maar overgenomen door Picardom de vrouwen van de manschappen der reserve, zoolang die in actieven dienst zijn, 1 fr. daags toeteleggen werd verworpen met 188 tegen 31 st. Den 31 werd art 5 door den heer Thiers bestreden en met 210 tegen 44 st. aangenomen, nadat de minister van oorlog aangevoerd had, dat de bezetting der vestingen 350000 man der nationale garde vereischten dat de ontwikkeling dier garde de eerste stap is tot vermindering der slaande legers. De heer Pelletan heeft eene interpellatie aangevraagd over het besluit tot wijziging van de indeeling der kiesdistricten en de heer Lanjuinais eene over het besluit betreffende de parijsche kerkhoven. E Ai O KLAK II In de brievenbus te Dublin zijn doosjes met ontplofbare zelfstandigheden gevonden, geadresseerd aan den commissaris van policie en andere personen. Een dier doosjes is ontbrand, waardoor een politie-ageut is gewond geworden. Te Londen zijn desgelijks 3 personen gezien, die ontvlam bare stoffen in eene brievenbus wierpen. Den 26 is aldaar iemand gevangen genomen die vermoe delijk het buskruit bij de Clerkenwell-gevangenis heeft ont stoken. Door de ontploffing zijn niet minder dan 200 huizen, bewoond door 600 gezinnen beschadigd. De minister van binn. zaken heeft de besturen van een 50tal groote steden aangeschreven om het dienstnemen van buitengewone constables te bevorderen, aangezien de regeering inlichtingen bekomen hadwelke het nemen van bijzondere maatregelen wettigden. Te Chatham hebben zich alle officieren van het garnizoen en bijna alle werklieden der scheepswerven en kruitmagazijnen doen inschrijven. In het warwicksche badplaatsje Leamington |jn mede 100 buitengewone agenten ingeschreven, omdat voor een aanslag op de gasfabriek veesde. ^Koningin heeft de inwoners van Cowes, op het eiland bedankt voor hunne aanbieding om voor hareveilig- I waken. bewakers vau eeuen martello-toren bij Queeustowu zijn des nachts overrompeld door aldaar gelande fenians, die er eenige wapens en krijgsbehoeften vermeesterd hebben. Weiuigen avonden te voreu waren uit. Cork eenige booten met gewapenden in zee gestokpn, zonder dat het aan 2 afge zonden oorlogschepen gelukt was ze optesporeu. Den 30 hebben 8 gewapende personen zich in eene geweerfa- briek te Cork 60 revolvers en 2000 patronen doen afleveren. Te MerthyrTydvilin Wales, zjjn dien dag 8 fenians gevangen genomen. De bladen zijn verzocht voortaan geene bijzonderheden meer over arrestatiën mede te deelen. Den 31 heeft, eene gewapende bende getracht de woning van een particulier te Cork te overrompelen maar is zij, met verlies van 1 man die doodgeschoten werdtot den aftocht gedwongen. De eatholieke deken van Limerick en verscheidene catho- lieke geestelijken hebben eene verklaring openbaar gemaakt, waarin zij zeggen dat het eenige middel om de rust in Ier land op duurzame grondslagen te verzekeren, dit is, dat aan dat land zijue natioualiteit wordt teruggegeven. K H S L. A A De Keizer heeft aan Griekenland Ruslands annuïteit, in de door de beschermen Ie mogendheden voor het, jeug bge Ko ningrijk genegociëerde geld leening ten geschenke gegeven. De buitengewone rechtspleging in den Kaukasus is opge heven en de russische daarvoor in de plaats gesteld. De jaargelden der eatholieke geestelijken in de westelijk» provinciën zullen voortaan niet meer uit de particuliere kas des Keizersmaar uit de staatskas betaald worden. Bij Keiz. ukase is bepaalddat het amnestie-decreet van 17 Mei j.l. niet toepasselijk zal zijn op die poolsche uitge wekenen welke in den jongsten opstand betrokken geweest en nog niet in Polen teruggekeerd ziju. vekkkah;»!'; staten. Gelijk reeds gemeld isheeft het Congres op 6 Dec. met 108 tegen 57 st,. het voorstel verworpen om dpn President in staat van heschuldiging te stellen. De 57 vódrstem- mers waren allen radicalende tegenstemmers beston den uit 66 radicalen en 42 conservatieven. De heer Baut- tcellvan Massachusetts, had de beschuldiging ontwikkpld en was bestreden door den heer IPilson, van Jowaden voorzitter der beschuldigiugscommissie. De President heeft aan den Senaatals reden van het, ontslag van den minister van oorlog Stanton, berichtdat deze de oorzaak was geweest van een oproer te N. Orleans, doordien hij hem President onkundig had gelaten van het verzoek om instructiën van den bevelhebber der stad die het oproer voorzien had. Het Congres heeft met 83 tegen 55 st. geweigerd de mo tie van genl. Butler, tot niet-inwisseling der nationale schuld brieven tegen goud in overweging te nemen. Tevens heeft het Congres verklaard, de staatkunde der reconstructie te blijven handhaven en den President berispt wegens zijn voor stel tot intrekking der acte van reconstructie. In Mississippi vreest men, dat de negers zullen overgaan tot de verdeeling der landerijen indien het Congres daartoe niet spoedig het besluit neemt. De gouverneur heeft gelast, de blanke demagogendie de negers ophitsen op staanden voet in hechtenis te nemen. In Louisiana heesrcht groot gebrek en loopen duizenden gevaar om van honger omtekomen De minister van oorlog heeft, op last van den President, de geuls. Pope en Ord in hunne commandementen in de zuidelijke Staten vervangen door de generaals Meade en Macdowell. De genl Swayne is ontslagen uit zijne betrekking als hoofd over het freqdmen-bureau in Alabama. HI AN E A LA AU Ststen-Generaal. Bij besluit van den 3 heeft de Ko ning, overeeukomstig het rapport van den ministerraad de ontbinding bevolen der 2e Kamer, met uitschrijving van nieuwe verkiezingen op 22 dezer en bij herstemming op 4 Februarizullende de nieuwe Kamer den 25 dier maand geopend worden. Benoemingen. De Koning heeft, bij besluit van den 2*", met herstelling van de departementen van eerediensttot minister van justitie benoemd dpn heer M'. tP IPintyens, van tt C. eeredienst den heer Mr. A P. X. Luijbenvan de Hervormde eeredienst den heer Mr. C. T bn. Lijnden v. Sandrnburg, allen thans leden van de 2" Kamer der Staten- Generaal. Militaire zaken. Men verzekert, dat, ingevolge wijzi ging van de onlangs vastgestelde regeling der garnizoenen de tegenwoordige bezetting ook na Mei te Middelburg zal blijven. Te Vlissingen zullen na dien tijd 8 cnmpagniëu infanterie blijven. Scheepvaart Gedurende 1867 zijn te Amsterdam uit zee aangekomen 1335 schepen, en vau daar vertrokken 1369 schepen, waarvan 116 naar Newcastle, 106 naar Hamburg, 83 op avontuur, 73 naar Huil, 65 naar Java. 57 naar Londen, 42 naar Koningsbergen 38 naar Stettin, 37 naar Petersburg, 37 naar Bremen, 36 naar Riga enz. Te Helvoetsluis zijn aangekomen 2967, te Brielle 471, te Brouwershaven 422 en te Zierikzee 76 schepen. Handel. In 1867 zijn van Amsterdam naar den Rijn rechtstreeks verladen 575.033 centenaars goederen zijnde circa 66000 cent. meer dan in 1866 Rechtstreeks van den Rijn ziju aangebracht 1294216 cent tegen 1301792 in het vorige jaar. Nieuwe Ondernemingen. De heer G. Montauban v. Swijndrecht civiel ingenieur te Amsterdam, heeft bij het gemeentebestuur dier stad concessie aangevraagd tot opbouw van een vast circus op het t.errpin verkregen door demping van het voormalige Muidergrachtje. Feesten. Van wege het Nut in de Rijp, dat onlangs zijn 50jarig bestaan vierde, was op den tweeden Kersdag, in de herv. kerkeen kersboom met tombola voor alle schoolkinderen aangericht. Aanbestedingen. Den 28, te Rotterdam, het houwen eener kerk voor de herv. gemeente, aan dc Kruiskade minste inschr. Kantens en v. Andersenvoor f 74.697. Den 28 te Bergen op Zoom bet bonwen van een S. Vincentius-geslicht aao J. B. Hollanders, voor f 4499. Den 30, te Groningen, bij herbesteding, het houwen eener Rijks hoogere burgerschool, aan E. v. d. Poort te Winschoten voor f 104.444. Den 31, te Schagen, het bouwen van een nieuw school- locaal aan K. Bloavoor f 7117. Den 2 Jan.. aan het ministerie van binn. zaken, het bouwen van eene dubbele schutsluis aan den mond van het kanaal door Walcheren en het maken van den Oosthavendam enz. te Veereminste inschr. P. S. Btanchemanche te Maastricht en \f. B Terwindt te Paonerden voor f 1,579.900. Giften. Het Nederl. Zendeling-genootschap heeft in 1867 aan giften en legaten ontvangen f 44743.02. Eene soiree litteraire et musicaledoor eenige kunstlief hebbers te Middelburg gegeven, ten voordeele der betrek kingen van de verongelukten der terschellinger loodsboot heeft ongeveer f 400 opgebracht Eene voorstelling van liet reciteer-collegie Oefening kweekt kennis te Leeuwarden heeft voor hetzelfde doel zuiver f 140 opgeleverd. Sterile drank. Voor zooverre uit de dageljjksche cou rantenberichten gebleken is, zijn in 1867 hier te landi voorgekomen 61 gevallen van gevangenneming en veruor- deeling, 5 van moord en manslag, 71 van verwonding en mishandeling en 57 zelfmoorden alle ten gevolge van het misbruik van sterkeu drank. Gebrek. Door liet staken der werkzaamheden aan de doorgraving van Holland op zijn smalst en den ing. vallen winter heerscht onder de talrijke arbeidersbevolking op de Heide onder Velsen de grootste ellende. De openbare liefdadigheid wordt, ingeroepen tot leeniging van den nood. Desgelijks voor de gemeenten Zuilichem en Nieuwaal. wa»r door het langdurig onder water staan der landerijen, de oogst onmogelijk is geworden en alzoo bittere armoede heerscht Misdrijven. Te Groningen zyn 2 reparateur» van ma chines aan de staatsspoorwegenvan wien het bij eene huiszoeking gebleken was, dat zij zich bezig hielden met maken van valsche rijksdaalders, waarvan ook reeds in om- loop waren gebrachtin hechtenis genomen. De landgoederen Biljoen en Beekhuizen, bij Am. hem, onlangs door een particulier aangekochtzijn naar men verzekertbestemd tot verblijfplaats voor den gewezei Koning van Hannover. De heer J. R. F. Nievergeld te 's Gravenhagegunst» bekend op industriëel gebied beeft opgericht een techno logisch CENTRAAL BUREAU VOOR NEDERLAND, hetwelk te« doel heeft de opbeuring der nijverheid en de voorlichting van fabrikantendoor het behandelen van alle zaken hel octrooi-wezen betreffende, hel instellen van scheikundig! onderzoekingen, het verstrekken van adressen, het. doei van bestellingen het geven van inlichtingen omtrent grond stoffen werktuigen, inrichtingen en bewerkingen, het ver- leeuen vau onderwijs in de wiskunde, natuurkunde, werk tuigkunde, technologie en het boekhouden, en eindelijk dooi het uitgeven vau mededeelingen over speciaal aangewezei vakken omtrent de nijverheid in het buitenland (het laatste bij franco toezending tegen f 7 per jaar voor elk vak), Correspondent voor Alkmaar eu omstreken is de lieer P. Kluitnai De ondergeteekende berigt de ontvangst van G f 5, L 6O f 10 A., van de kinderen 1 Der vadren deugd en godsdienstzin. Brast rijken bloei en welvaart in Wij volgden graag hun voorbeeld na. Opdat het na ons ook zoo ga. met het vorige te zamen t 84.35}. Onder betuiging van hartelijkeu dank aan de milde gevett, wordt bij voortduring liet lot. der ongelukkigen aau de al- gemeene weldadigheid aanbevolen. A. SIEBERT COSTER. Ik had nimmer kunnen denken, dat ondanks de goede bedoelingendie ik had met het bekend maken aan hare leden van de wijzewaarop de bovengenoemde Maat schappij door den Directeur Jb. Huizinga wordt beheerd die openbaarmaking zoodanige gevolgen met zich zoude brengen als het geval schijnt te zijn. He is Waar, ik heb vroeger als Hoofd-Agent voor deze Maatschappij geijverduit overtuiging die ik meenk te hebbendat ik eene Jlinke zaak voorstonddoet nadat ik eenigen tijd aan het kantoor van den Directeur te Groningen werkzaam ben geweest, heb ik de erva ring verkregen dat zij daar niet op kan bogenmaal veel te wenschen overlaatzoo zelfsdat ik spoedig haren val voorzie. Van daar dat ik het mijnen plicht achtte, ('e leden, die grootendeels door mijne bemiddeling als Hoofd- Agent van deze Maatschappij tot haar zijn toegetreden, van een en ander, met redenen omkleed, kennis te doen dragenten einde nog bij tijds zich voor eventuëeli teleurstelling te kunnen wachten; doch wat doet nu de Directeur Huizinga? In stede van mijne bedenkingen die ik tegen het beheer heb aangevoerdte wederleggen, iets dat toch in het belang zijner zaak wenschelijk mort worden geacht, neemt hij het lage middel te baa' om mij zooveel mogelijk bij de leden verdacht te maken, ten einde de zaak ten p incipale op den achtergrond tt plaatsen, en in stede van behoorlijke verantwoording den eenvoudigen deelhebber zand in de oogen te strooijen, De verklaring toch van D Wiggers, kleêrmaker, Agenl en bode van het Schager Begrafenisfonds tevens Agenl en ho le van deze Maatschappij te Alkmaar (en dit ii de eenige inlichting die mij wegens mijne bedenkingen is bekend geworden), inhoudende dat hij zich naar Gro ningen heelt begeven en dat hij ten kantore van dei Directeur Huizinga nagezien heeft wat hij wilde, en hem daar is gebleken dat de Maatschappij prompt en met de ee-te accuratesse overeenkomstig de door hem geziene oorspronkelijke gezegelde Koninklijk goedgekeur de reglementen wordt geadministreerd enz,, zal tooi weinig bcteekenen als ik van ieder inwoner van Alkinaa: een ontkennend antwoord meen te mogen verwachte; op de vraag, of zij Wiggers op administratief gelde in s'aat achten, een beheer als de betrokkene Maatschap pij vordert, met kennis van zaken en dus behoorlijk t kunnen onderzoeken; neen, ik geloof, dat Wiggers ii dezen niets meer kon beduiden dan de drie Commis sarissen van toezigt, met name L. G. V\enneker, Jb Mook en D. Westhof, te Groningen, allen mannen, zeer wijselijk door den Directeur Huizinga voor geheel hun leven uit de heffe des volks gekozen, ja, die alle drie Boden der Maatschappij zijn mannen waarop echter alle leden hun vertrouwen moeten stellendaar zij de gehecle deelneming vertegenwoordigenen nu vraag ikpleit zulk eene handelwijze voor een solide zaak? Wanneer toch mijne eer zoodanig was aan gerand, als de Directeur Huizinga door mt| in dezen ondervonden heeft, zou ik mij dan niet moeten kunnen beroepen op de Commissarissen en als dezen nu min der geschikt bevonden worden gelijk het geval is, zon ik dan niet een paar flinke mannen, met bekwaamheden begaafd, hebben uitgenoodigd om mijne zaak te onder zoeken? Doch de heer Huizinga schijnt zich ten dezen het liefst te beraoeijen met men-chen van geen adminis- tratiekennis, en dit kan zijn Maatschappij niet op doen bogen.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2