èSftckclijkscltc Berichten. «Heen voldoende is om te toonen, hoe weinig goed *t So* van dien maatregel te wachten was. vonden bij ons optreden ook gereed liggen een wets- «ontwerp tot oproepingvan twee lichtingen dernationale militie. «Toen nu de zaak in deze Kamer werd besproken gaf «ik als lid dezer vergadering te kennen dat. mijne overtui- -*ging wasdatzoodra in Duitschlaud een burgeroorlog '«ontstond de Duitsche Bond moest geacht worden jure et efacto te ziju ontbonden etc. Dus was de ontevredenheid van Pruisen zoo sterk geble ken, dat er reeds wetsontwerpen tot oproeping dernationale militie gereed lagen? heeft men gevraagd. Neen, heeft de Minister daarop geantwoord, dat heb ik niet, gezegd. Ik heb niet bedoeld dat er eenig verband bestond tusschen de ontevredenheid van Pruisen en de maatregelen tot oproeping der militie. Maar wat beteekenen dan de woorden des Mi nisters omtrent die voorgenomen oproeping? Heeft hij dit zoo maar eens ter loops en in 't voorbijgaan gezegd zonder dat het in verhand stond met het voorafgaande en het vol gende Was hij dan in verwarring geraakt, en had hij den draad zijner redeneering verlorenzoodat hij niet meer wist waarover hij bezig was te spreken Daarvan is niets geble ken en dan kan men toch moeilijk aannemen dat de op merking omtrent de voorgenomen oproeping der nationale militie in geen verband zou staan met de voorstelling van de ongunstige verhouding tusschen ons land en Pruisen waarover de Minister op dat oogenblik sprak. Toch acht Verax zich gerechtigd te schrijven, alsof de zaak voor geen tegenspraak vatbaar was: «Wordt nu hier het voorstel tot «oproeping der militie voorgesteld als een gevolg der Prui- //sische nota? In het minst niet." Nog eens, ik begrijp Verax niet. Maar nu de ontevredenheid van Pruisen. Oe heer Geert- sema zei daaromtrent in de Tweede Kamer«Het. is zoo «de Pruisische regeering heeft bij een officiëele missive haar «leedwezen betuigddat door de Nederlandsche regeering «geen officiëele kennisgeving van dien stap (het voorstel tot «losmaking van Limburg uit den Duitschen Bund) was ge- «daan, maar even zeker is het ook, - en de Minister wist «dit dat de geheele zaak met de Pruisische regeering op «de meest confidentiëele en officieuse wijze is besproken eu «behandeld dat die regeering de wenschelijkheid en doel- «matigheid van zoodanigen stap volkomen beaamde, dat zij «alleen in het belang van de zaak zelve en tot. handhaving «van haar onzijdig standpunt tegenover de andere Duitsche «staten bij een officiëele missive heeft willen constateeren dat «zij niet op officiëele wijze van dien stap kennis had gedragen." De tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken had aan de Kamer medegedeelddat de onvoorzichtige ontijdige en ondoelmatige stap van zijn voorganger de Pruisische regeering zeer ontevreden had gemaakten tot bewijs daarvan gaf hij den leden der Kamer inzage van een officiëele nota van den Pruisischen gezant Ie 's Hageden graaf de Perponcher. - De heer Geerlsema in de Kamer en later ook de heer Cremers in zijn schriftelijke verdediging verklaren dat Pruisen niet ontevreden was en onze hande lingen volkomen goedkeurde, maar alleen om zijne houding tegenover de andere Duitsche staten te bewaren, een offici- eele nota in de wereld had gezonden omtrent welker ware beteekenis onze regeering zich echter niet kou vergissen, en tot bewijs hebben zij aan de leden der Kamer inzage gegeven vtn twee brieven van onzen gezant te Berlijn aan den heer Cremersdestijds Minister van Buitenlandsche Zaken. Wat staat er in die brieven? Dat weten wij niet; want zij zijn niet openbaar gemaakt. Men beschuldigt er den heer Cremers wel van, maar dat is onjuist: zij hebben ter inzage gelegen van de leden der Tweede Kamer. Intusschen is van den inhoud dier brieven genoeg gehleken om de zaak te kuunen beoordeelen. Toen de heer Geerlsema ze over legde, zeide hij //Uit, die brieven blijkt zoo duidelijk mogelijk «in de eerste plaats dat de stap, door de Nederlandsche «regeering gedaan door de inlevering van de nota nij den «Duitschen Bond, is geschied na gehouden ruggespraak met «de Pruisische regeering; «en in de tweede plaats, dat de Pruisische regeering tegen «dien stap geeue bedenking had, en dat. de officiëele nota, «waarop door den Graaf de Perponcher is gedoeldalleen «strekte om de zaak te bevorderen; dat ze was een handeling «in het belang van Nederland en in het. belang van de «houding die Pruissen diende te bewarenjuist oui onze «wenschen zooveel mogelijk tot vervulling te brengen." Zoo sprak de heer Geerlsema, en nadat de leden der Kamer de brieven hadden ingezien is niemand tegen zijne woorden opgekomen; uit die brieven blijkt dus inderdaad wat hij gezegd heeft. Het was dus bij onze regeering be kend dat, de officiëele nota van Pruisen alleen had gediend om zijn houding tegenover de Duitsche staten te bewaren dat het zenden dier depêche niets anders was dan een poli tieke manoeuvre, waarvan de diplomatie zich niet ongaarne bedient, om anderen te misleiden. Officiëel spreekt men op deze, eu ondershands op een andere manier. Offi ïëel is men ontevreden en betuigt zijn leedwezen, en ondershands keurt men alles goed. Dit wist ook onze tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zakenen desniettemin legt hij de offi ciëele nota over en wijst op de ontevredenheid van Pruisen, om de ontijdigheid en ondoelmatigheid van de handelingen zijns voorgangers aan te toonen. Wist de Minister dit inderdaad De brieven van onzen gezant, te Berlijn Graaf van Bylandt waren immers door den heer Cremers, 't zij dan te recht of ten onrechte, als parti culiere brieven beschouwd en door hem in bezit gehoudenhoe kon onze tegeuwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken dan weten, welke beteekenis er gehecht moest worden aan de officiëele Pruisische nota De brieven van Graaf van Bylandt aan den heer Cremers bevatten slechts voorloopige geruststellende inlichtingenen zouden gevolgd worden door het officiëele antwoord. Dit moet de Minister dus zelf ontvangen hebben. Graaf van Bylandt is later meermalen in den Haag geweest eu heeft den Minister bij die gelegenheden dikwijls gesproken. De heer Cremers heeft daarenboven bij zijn aftreding zijn opvolger van alles ingelicht. Dit alles heefi men den Minister in de Kamer voorgehouden en hij heeft het niet ontkend; men heeft gezegd: het is ten eenen male onaannemelijkdat de Minister niet bekeud zou geweest zijn met. de ware gezind heid van Pruisen en de Minister heeft het niet ontkend. Verax zegt wel- «de Minister heeft dit nimmer toegegeven." maar hij heeft het niet ontkend ook; hij is het antwoord schuldig gebleven; hij heeft gezwegen. Zoo ooit, dan was dit niet-ontkennen een bekentenis. De heer Geerlsema heeft den Minister in de Kamer gevraagd, of dat officiëele antwoord dat in de voorloopige brieven aan den heer Cremers wordt, aangekondigd dan niet gekomen is. De Minister bleef het antwoord schuldig; hij zei alleen, en by herhalingdat Pruisen nooit officiëel is teruggekomen op de nota van Graaf de Perponcher, waarbij het. zijn leedwezen betuigdemaar dat was de vraag niet. Het werd door niemand verwacht, dat Pruisen zijn officiëele nota van onte vredenheid zou intrekken; maar men vroeg, of de Minister het officiëele schrijven van onzen gezant te Berlijn niet ont vangen had waarbij bleek dat. die nota slechts voor de leus was gezonden. De heer Geerlsema las de daarop betrekking hëbbende zinsneden uit den voorloopigen brief van Graaf van Bijlandt voor: «Heden morgen ontving ik Uwer Excellence's «depêche van 26 dezer n112. eu in afwachting van mijn «officiëel antwoord daarop, dat ik eerst zal kunnen geven «na een nader gesprek met den Graaf von Bismarck, hetgeeu «mij reeds door den heer von Th/ele is toegezegd meen ik «toch nu reeds voorloopig eei.ige geruststellende inlichtingen «te moeten geven." Is dat, officiëele antwoord dan niet ontvangen vroeg de heer Geertsemaeu de Minister bleef het antwoord schuldig. Ook de heer van de Putte vroeg daarop in de Kamer«Heeft Graaf van By landt en daarop «komt a les aan niets van zich late.hooren waardoor «de Minister van den loop de- zaak, zooals die door den heer Geertsema is voorgedragen, kennis moest dragen En ook op deze vraag bleef de Minister het antwoord schuldig. De lezer van het Bijblad kan mijns inziens op deze gronden er niet aan twijfelen, of de Minister heeft geweten, dat de officiëele, leedwezen betuigende depêche van Pruisen niet de ware meening van die mogendheid uitdrukte, en dat zij het inderdaad met onze regeeri,,g eens Was. Maar waarom beriep hij er zich dan op. oin de handelingen zijns voorgan gers ie veroordeelenen aan te toonen welke slechte vruchten zij gedragen hadden? W. v. D. K. HKIIIÜKM. De minister van justitie heeft gelast., dat, te hegiunen met. 1° Jan., van de rechterlijke ambtenaren geene contributie voor pensioenen meer zal gevorderd worden. Het Huis der Afgevaardigden had de hierop betrekkelijke voordracht reeds goedgekeurd het Heerenhuis moet er nog over beslissen. Bij Kon. besluit zijn de wetten van het Tolverbond van kracht verklaard in het, hertogdom Laueuburg. De Liberale Correspondenz verzekert, dat dein de laatste 3 jaren met 70000 zielen vermeerderde, bevolking van Berlijn blijkens de opbrengst der belasting op het geslagt en het gemaalminder vleesch eu brood gebruikt dan vódr die toeneming. De universiteit te Marburg heeft professor Pauli tot lid van het Heerenhuis benoemd. Men zegt, dat de geul. Vogel e Falkenstein de heerlijk heid Bolzigin het Sleeswijk-Holsleinscheheeft gekocht van prins Frederik v. Augustenburgen dat die prins zich wenscht. te verzoenen met den Koning waartoe de hertog van Saksen-Coburg-Gotha en de Koningin van Engeland de bemiddelaars zouden zijn. Het Huis Ier Afgevaardigden heeft den 8 de beraadsla gingen over het voorstel van den heer Laskerbetreffende de vrijheid van spreken in het Huis, ten einde gebracht en dat voorstel met 174 tegen 144 st. aangenomen. K lliKliA De redacteur der catholieke Üonau-Zeitungdie, wegens revolutiouaire symphatiënherhaaldelijk door den bisschop van Passau berispten laatstelijk in den ban gedaan is, heeft zich daartegen beroepen op den Paus. Te Bamberg is eene vergadering gehouden van de duitsche volkspartij, d. i. de lib. rale fractieder anti-pruisischgezinden, waarop personen uit. Beieren, Saksen, Thuringen Hanno ver, Frankfort. Baden en Wurtemherg verschenen waren en besloten is: tot vestiging van een centraal comité voor alle duitsche landen te Stuttgart, tot opneming in het programma van het zwitsersche militie-stelsel en tot toetreding tot het zwitsersche vredes-verbond. (KIMT KV 15 l.l H De heer v. Beust heeft den 30 Dec., toen de burgemeester van Wrenen hem het voornemen van den gemeenteraad kwam aankondigen om hem het eere-burgerschap aantebiedeti, ge antwoord dat de stad hem geen fraaier eu vereerender nieuwjaarsgeschenk kon opdragen. Door of van wege Keizerin Charlotte is afstand gedaan van al de voordeelen, haar bij haar huwelijkscontract met Maxi- miliaan of bij diens uitersten wil verzekerd. Dien ten gevolge zijn de domeinen van Miramar en Lacroma weder op naam der keizerlyk-oostenrijksche familie overgeschreven. Den 11 is op het kasteel van Frohsdorf het huwelijk vol trokken van den groothertog van Toscane, Ferdinand IV, geb. 1835, weduwnaar van Anna van Saksen, met prinses Alicede 18jarige zuster van den hertog van Parma. I T A li 1 K Het ministerie is weder gevormd en bestaat uit de hreren: Menabrea voorz. en buitenl. zaken, Cadorna biun. zaken, Cambray Oigny financiën, Defitippi justitieRibotti marine, Bertole Viale oorlog, CantelU openbare werken en Broglio onderwijs. De portefeuille van biun. zaken was geweigerd door de heeren Chiaves en Peruzzidie van buitenl. zaken door den heer Visconti-Venosta. Door de groote hoeveelheid gevallen sneeuw is de spoor weg-gemeenschap in noordelijk- en midden-Italie gestremd, en de heropening der Kamer eenige dagen uitgesteld. RShithl-.lilJHK STA IT De leden van het stedelijk bestuur van Rome, die beslo ten hadden de bekende petitie der 12000 romeinen aan den Paus te zenden zijn tot het einde van het 3jarig tijdperk hunner benoeming in hunne posten bevestigd, maar de secre taris van den Raad die de petitie naar het Vaticaau had overgebrachtis ontslagen. HPAVJE Het Congres heeft den 2 het adres van antwoord een weerklank op de troonreden met nagenoeg alg. st. goedge keurd en daarin krachtdadig partij getrokken voor het we reldlijk gezag van den 1'aus. Kïi U S&IJSi. In 1866 is het aantal leerlingen der openbare scholen met ruim 60000 en dat der bijzondere scholen met nagenoeg 20000 vermeerderd. In 1864 en 65 te zamen had de toe neming op de openbare slechts 64500 bedragen. In 1866 ziju 607 uieuwe openbare scholen opgericht waarvan 44 in gemeenten die er nog geheel van verstoken waren Zoo danige gemeenten bestoaden er op 1 Jan. 67 nog 650. Het lot. der ouderwijzers bleefin weerwil van de daarin door de regeering gebrachte verbeteringen noch tamelijk slecht 17423 hadden geene hoogere wedde dan 700 fr. en van de in '66 op pensioen gestelden genoten 431 weinig meer dan 100 fr. De heer de Kercéguen heeft reeds 2 malen eene verlenging vau eenige dagen aangevraagd om zijne verdediging in gereedheid te brengen. Intusschen heeft het brusselsche blad la Finance op nieuw een brief openbaar gemaaktwaar- iu de heer Guéroulthoofdredacteur van Opinion Nationale met aanwijzing van nadere bijzonderheden beschuldigd wordt aanzienlijke sommen te hebben ontvangen om artikelen tegen Oostenrijk ten behoeve van Pruisenen tegen den H. Stoel ten behoeve van Italië te schrijven. Tegen 15 parijsche dagbladen, van allerlei staatkundige kleur, is eene vervolging ingesteld, wegens het opnemen nevens het officiëele ziltingverslagvan beschouwingen over de in de Wetg. Kamers gevoerde beraadslagingen. Naar aanleiding hiervan hebben de heeren Jamé, Ollivier en Richard een amendement op de aanhangige drukperswet ingediend, waarbij het opnemen van zoodanige heschouwin gen, na het. officiëele verslag, veroorloofd wordt. Bij de verkiezingen te Amiens en te Tours hebben onafhankelijke candidaten de overwinning behaald. de De Seine is geheel digt gevroren en wordt op alle plaat sen bereden, 't geen in 20 jaren niet gebeurd >s. Ook de Rhone, Saóue, Loire, Garonne en Durance liggen digt. De aartsbisschop van Algiers vraagt, -bij schrijven aan de parijsche dagbladpersgiften voor de noodlijdenden in die kolonie, verseheid ie streken waarvan eerst door de cholera vervolgens door tweejaiige droogte eu de sprinkhanen-plaag geteisterd zijn. Een aantal Arabieren leeft sedert verschei dene maanden enkel van gras en kruidenzij betwisten elkander het bedorven aas der mesthoopen en dwaleu schier naakt in eten ditmaal zeer ruwen winter, in den omtrek der steden rond terwijl men dagelijks de dooden bij tien- en twintigtallen langs den weg vindt. De prelaat, begroot het aantal omgekomenen in de laatste 6 maanden op nagenoeg 100.000. Hh Wetg. Lichaam heeft, den 7 met alg. st. een crediet van 400000 fr. voor de noodlijdenden toegestaan. De gouvernementeele dagbladpers in de departementen stelt alle pogingen in het werk om de plattelandsbevolking van het nut en de noodzakelijkheid der aanhangige leger- wet. te doordringen. V Opinion Nationale, die gemeld had dat de nieuwe leger- wet voortaan aan 1200000 mannen het huwelijk zal beletten heeft een communiqué moeten plaatsen waarin dit cijfer op 430000 gesteld wordt Het Wetg. Lichaam heeft, den 2 met. 144 tegen 105 st. besloten tot het in overweging nemen van het amendement Jaoal, tot het verbieden van de plaatsvervanging bij de nationale garde. De bureaux der Kamer hebben de interpellatie Lanjuinais over het onteigenen van een gedeelte van het kerkhof Mont- martre voor het aanleggen van eene straat» eenstemmig toegestaan, en die van den heer Pelletan, over de nieuwe indeeiing der kiesdistricten (waardoor die der liberale Afge vaardigden gewijzigd zijn), met 8 van de 9 afgewezen. Den 4 's avonds heeft de parijsche schaatsenrijdersclub op de vijvers in het bosch van Boulogne een feest gegeven dat, in weerwil van de felle koude, duizenden toeschouwers heeft uitgelokt. De verlichting geschiedde door 16 groote electrieke lampen en door ongeveer 10000 vuurbollen. Ten slotte werd een prachtig vuurwerk afgestoken. De uitreiking der bekrooniugen in de vakken land- en tuinbouw en werktuigkunde der jongste tentoonstelling heeft wegens de felle koude niet in het nijverheidspaleis, maar op de Tuilerien plaats gehad. Gouden medailjes zijn o. a. toegewezen aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, aan de nederl.-indische industriëelen Hasskarl en de Serière en aan de haarlemsche bloemisten E. H. Krelage en Zoon. i<; i. i. a i» D'. Moriarty, de r. c. bisschop van het iersche graafschap Kerry, heeft zijne onderhoorige geestelijken gelast zich te onthouden van het vieren van plechtige lijkmissen voor de te Manchester ter dood gebrachte feniacs. Iu den avond van den 3 is een kruitmagazijn by Cork geplunderd. Door de bemoeiingen der commissie tot het gemakkelijk maken van het bezoeken der parijsche tentoonstelling door hritsche handswetkslieden hebben 3200 zoodauige personen die tentoonstelling ouder de leiding der commissie bezichtigd. De regeering heeft eene commissie van 13 leden en 2 se cretarissen benoemd, tot het instellen van een onderzoek betreffende het openbaar onderwijs in Ierland. Uit Rio-Janeiro is bericht ontvangen van het vergaan der engelsche stoomboot Saturn, met 400 schepelingen, waaron der de engelsche gezantslechts 14 passagiers waren gered geworden. Een matroos der marineCharles Readis tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld, omdat hij geweigerd heeft dienst te doen tegen de fenians", lieden, zegt hij, die handelen dis «de worm dien men onbarmhartig vertrapt." U I' I I, A A O. Het geschiltusschen den rijkskanselier Gortschakojf en eenige personen uit de naaste omgeving des Keizers ontstaan, hetwelk aanleiding gegeven had tot het gerucht zijner aftre ding is sedert lang bijgelegd. De Keizer heeft het Senaatsbesluit van 26 Mei ingetrok ken waarbij aan verbannen geweest zijnde personen van de mindere volksklasse inde westelijke gouvernementen verguud werd om naar Polen te verhuizen. TIHSH 1.1 E. De Sultan heeft zijne toestemming gegeven tot oprichting te Konstantiuopel eener gemengde middelbare school waarop 300 muzelmansche en evenveel christen kinderen on derwijs zullen ontvangen. Het turksche admiraalschip heeft een russische korvet be trapt welke de blokkade van Candia schond en te Arnino levensmiddelen ontscheepte. Met wederzijdsch goedvinden is het lossen gestaakt tot de uitspraak van den russischen consul. UT AT KA De opbrengst van den katoenoogst in Mississippi is be neden de raming gebleven. De planters kunnen hunne ar beiders niet betalen. De conventie van Georgia ondersteunt de candidatuur van den heer Chase voor het Presidentschap der Unie. Het Congres heeft de commissie voor buitenl. aangele genheden gemachtigd oiimiddelijk tusschenbeide te komen indien americaansche burgers door de britsche autoriteiten in Ierland mishandeld worden. De genl. Sheridan is door het Congres tegenover den President Johnson iu het gelijk gesteld. In Noord Carolina zwerven benden gewapende negers rond, die zich aan allerlei baldadigheden schuldig maken. De «Senaat van de Fenianistische Broederschap" te Nieuw- York heeft een adres gericht aan het «vrijheidlievend gedeelte der bevolking van Engeland waarin naar aanleiding der pogingen van eenige engelsche reformers om gratie te ver werven voor de manchestersche fenians, verzekerd wordt, dat de iersche nationalisten niet vijandig gezind zijn jegens het engelsche volk, maar jegens de aristocratie en de groote grondbezitters, die engelsch"n en ieren gelijkelijk onderdruk ken en door de stichting der republiek machteloos gemaakt kunnen worden. De stoomboot Raleigh is den 25 Dec., nabij Charleston verbrand. 13 Menschen ziju daarbij omgekomen en 24 ver mist geworden. De Senaat heeft de wet aangenomen waarbij de belasting op het binnenlandsch- en liet inkomend recht op het bui- tenlandsch katoen wordt afgeschaft. De militaire commissie dier vergadering dringt aan op het uitspreken van een af keurend oordeel over het ontslag van den genl. Stanton als minister van oorlog. Het Huis der Afgevaardigden heeft de regeering gemach tigd 54 voor de marine overbodig geachte gepantserde schepen te verkoopen. MEXICO. Den 8 Dec. heeft Juarez het Congres geopend en afstand gedaan van het buitengewoon gezag, dat hij nog ééne maand voeren mocht. Juarez is door het Congres gemachtigd al de tractaten als nietig te beschouweu sedert 1857 met europesehe na tiën aangegaan door Maximihaan MiramonZuloago Al-

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2