SSlcfïelijfiiscïtc 13cricïtfctt. a a i* t si. Voor Ter schelling. Voor Velsen. Voor Iteverteijh. wil die handelwijze niet goedkeuren, want ik ben geen Fenian. Doch het is zeker, dat zij hun leven verloren hebbpn omdat zij ter goeder trouw het beste middel meenden te bezigen om hun doel te bereiken. Oud-Ierlaud weent op hun graf, en bidt om erbarmen voor hunne ziel. Hebben zij zonden te boetenspoedig worde hun een plaats in het. verblijf der gelukzaligen verleend." W. v. d. K. De commissie der Kamer heeft de in hare handen gestelde begrootingen voor binnenl. zaken voor buitenl. zaken en voor koophandel goedgekeurd. Die voor de middelen heeft zij van 799,126,100 tot 777,865.300 fr. teruggebracht. De verkoop der kerkelijke goederen wordt steeds met be vredigende uitkomst voortgezet. De opbrengst van het in 1867 verkochte heeft de raming met 23 p c. overtroffen. Volgens de Unita Cattolica viudt de bevoegde overheid het gepast, dat de catholieken voortaan deel zullen nemen aan de gemeentelijke en staatkundige verkiezingen. FIUHKIIIJK. door den President als minister van oorlog ontslagen genl. Stanton in zijne betrekking te herstellen. Ingevolge dit besluit heeft de genl. Grant het beheer over het departement nedergelegd en Stanton het weder aanvaard. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft eene wet aange nomen, bepalende, dat het hooggerechtshof de vraag, of een besluit vau het Congres al of niet grondwettig is met eene meerderheid van minstens zijner leden behoort te beslissen. NEXICO. De President heeft een besluit uitgevaardigdwaarbij alle imperialisten uit de republiek verbannen worden. Genl. Uiaz is met 3000 man naar Yucatan gezonden tot onderdrukking van den opstand. Juarez heeft al de leden van den krijgsraad die Santa- Anna tot 8 jaren ballingschap veroordeeld heeft, in hetzelfde kasteel van San Jan d'Ulloa doen gevangen zetten 't welk de genoemde gewezen dictator 14 dagen vroeger verlaten had om zich naar Havana inteschepen. Men vermoedt dat SantaAnna zijne rechters omgekocht had om hem zulk eene ligte straf opteleggen. Het bevestigt zich, dat de genl. Guiroga, die op het laatst van het beleg met Marques en andereu de hoofdstad ont vlucht wasdoor zijn eigen gevolg uit plunderzucht is om gebracht, toen hij, na zich lang in de bergen van het noor den des lands te hebben schuilgehouden, op het punt stond om op het grondgebied der Ver. Staten overtegaan. Ten gevolge eener staatkundige omwentelingheeft de Taikoen afstand gedaan van de regeering en zijn gezag overgedragen aan den Mikado. BIXXENLAXl». Ontslag. De heer E. li. de Meer is op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Schagen. J'. Mr. F. L. IF. de Koek is op zijn verzoek eervol ont slagen als directeur van het kabinet des Konings, tengevolge van verschil van meening over de ontbinding der 2' Kamer. De heer J. üirkseerstaanwezend iugenieur in dienst der Amsterdamsche Kanaalmaatschappijheeft zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Spoorwegen. De spoorweglijn Meppel-Heerenveen is den 15 voor het publiek geopend. De heeren Leemansingenieur van den waterstaatNier slrasz, kapitein der genieen Mr. Muller, lid der Ged. Sta ten van Noordbrabant, hebben concessie aangevraagd voot het leggen van een spoorweg van Tilburg naar Vught. De ontvangsten van de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen hebben in 1867 bedragen f 2,325,390,12, dat is per mijl en per dag f 10,68. tegen 9,74 in 1866. Aanbestedingen. Den 14. te Naaldwijk, het bouwen eenet r. c. kerk met toren, minste inschr. J. Franke, voor ƒ53.900. Het bouwen eener pastorie te Willemsoord (kolonie der maatschappij vau weldadigheid) is voor 1 4350 gegund aan J. Mulder te Noordwolde. Bouwwerken. Op I Januari is het sierlijk gebouwde en doelmatig ingerichte ziekenhuis te Hoorn geopend. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het ontwerp goed gekeurd voor het bouwen eener kraaminrichting van 100 bedden op het terrein naast de Nederlandsche Bankten koste van f 150.000. Gieten. Blijkens de 53e lijst is bij het dagblad de Tiji voor het pauselijke leger alreeds ingekomen f 148.321.70. Ben concert den 7 door de Nieuwe Koninglijke Harmonie te Tilburg, ten behoeve der algemeene armen aldaar gegeven, heeft ongeveer f 625 opgebracht. Bij de vereenigde commissie tot ondersteuning der arbeiders aan het Noordzee-kanaal onder Velsenwas tot den 12 ont vangen nagenoeg 11000 (van prins en prinses Frederii f 1000, van den Koning en J'. Boreel v. Hogelanden ieder 300 door tusscheukomst van prof. Boedes in 4 dagen te Utrecht verzameld 1150), behalve kleedingstukken brood, grutterswaren en aardappelen. Bovendien zendt de commissie voor spijs- en turfuitdeeling op de Ileerenmarkt te Amster dam 3 malen 's weeks warme soep welkeeven als andere toezendingen kosteloos door de Holl. spoorwegmaatschappij vervoerd wordt. De heer IV. J. Muller, voorzitter der vrijmetselaarsloge te Middelburg, heeft bij gelegenheid van zijn 60en verjaardag een 60tal arme weduwen en weezen der gestichten doen ontha len in den schouwburg. Bij eenen optocht met arresleden te 's Hertogenbosch ia den avond van den 12, is langs de huizen eene collecte gedaan welke ruim f 400 heeft opgebracht. Misdrijven. Den 16 is eene 77jarige weduwe, in hart woning in de Zandstraat te Amsterdam, door de politie zwaar gewond op den grond liggende gevonden ennaai het gasthuis vervoerdweinige uren later overleden. Df vermoedelijke dader, een bij haar inwonend 18jarig jongeling, heeft zich zeiven gevangen gegeven en het misdrijf erkend. Overleden den 14, te Zwolle, Mr. J. A. v. Rooijes, oud-commissaris des Konings in de provincie Groningen, oud 67 jaren. KoLONiëN. Bij Kon. besluit van 22 Dec. zijn ten be hoeve der inlandsche christen-gemeenten in Neêrl. India vooreerst 10 hulppredikers aangesteld, te kiezen uit de zendelingen. De ondergeteekende berigt de ontvangst van K f 1, H t 3.96. Van M f 5 B uit Alkmaar f 5K f 1H 1.98. Van L f 2.50. Onder betuiging van hartelijken dank aan de milde gevers, wordt bij voortduring het lot der ongelukkigen aan de al' gemeene weldadigheid aanbevolen. „„mTnT> B A. S1EBERT COSTEB. B» Kt TK K IV. De «-vaderlandsche vrouwen-vereeniging", onder het patro naat der Koninginheeft meer dan 14000 th. naar Gumbinnen en andere plaatsen in Oost-Pruisen gezonden. Prins Karei, grootmeester der liefdadige ridderschap van Sint-Jan, heeft de leden opgeroepen om giften voor de noodlijdenden inte- zamelen. Van Staatswege worden 300 a 400 behoeftige arbeiders van daar naar Opper-Silezie overgebracht waar zij bezigheid en brood zullen vinden in de steengroeven en ijzersmelterijen. De universiteit te Kiel heeft den hoogl. Beckmann tot ha ren vertegenwoordiger in het Heerenhuis gekozen. Bij de beraadslagingen over het budjet van justitie heeft de regeering, wat betreft het instellen van den lloogen Raad van appèlover de oppositie gezegepraaldzijnde de gelden voor dat collegie onvoorwaardelijk toegestaan. Aan de gemeenten Ober- en Nieder-Lahnst.ein is eene subsidie verleend van 20000 th., voor het leggen van eene vaste brug over de Lahn tusschen beide plaatsen. *1 ECHIAilt BIRC;-SC'IIWEHIX. Krachtens de met 1". Januari in werking getreden Bonds- wet op de vrijheid van nederzetting heeft zich te Rostock een israëliet gevestigd. Tot nog toe was zulks in de beide mecklenburgsche havensteden verboden. HAIIBDKC. De partijwelke de opheffing van het vrijhavenstelsel en de aansluiting bij het Tolverbond beoogt, heeft een betoog uitgegeven waarin beweerd wordt dat in den laatsten tijd 80 firma's, handel drijvende in manufacturen, ijzer en andere duitsche artikelen de stad verlaten en zich in het holstein- sche (nu pruisische) dorp Otteusen gevestigd hebben. Ande ren begeven zich naar Harburg, Kiel, ItzehoeBerlijn en Leipzig. BEIEREN. Den 4 heeft het Heerenhuis met bijna eenparige stemmen de nieuwe legerwet goedgekeurd. Het heeft er evenwel deze veranderingen in gebracht, dat de dienst bij de reserve van 3 op 4 jaren en de duur der diecstpligtigheid daardoor tot 12 jaren is verlengd dat de sterkte van het contingent niet jaarlijks bij afzonderlijke wet zal bepaald worden, en dat vau ouders met 2 zonen hun jongste geen reden van vrij stelling vindt in de dienst bij het actieve leger van hun oudsten. OI^TEINKIJH. Verschillende dagbladen verklaren zich tegen het werven van oostenrijksche vrijwilligers voor het pauselijk leger. De Keizer en de Koning van Italië hebben elkander op nieuwjaarsdag in de meest vriendschappelijke bewoordingen door middel van den telegraaf gelukgewenscht. De Keizer heeft de bekende liberale Afgevaardigden Ku- randa en Kaiserfeld tot ridders der Leopolds-orde benoemd. Voorts verzekert men dat de Keizer den hoogleeraar, onder wiens leiding de Kroonprins onderwezen wordt in de ge schiedenis, opgedragen heeft deu prins bij voorkeur zulke boeken te laten lezen, waaruit hij zich eene liberale opvatting der geschiedenis zal vormen. Den 13 is het fregat, Novaraaan boord hebbende het lijk van Keizer Maximiliaanbegeleid door het fregat Ra- detzky en eene kanonneerboot, de haven van Pola binnen geloopen eu door het geschut van alle forten en alle ter reede liggende schepen begroet. De delegatiën zijn tegen den 19 dezer maand opgeroepen. /WITSEBLXSiB heeft besloten zich bij voortduring te Mexico te doen ver tegenwoordigen. Aan de zich te Langenthal ophoudende en in de kazerne aldaar ingekwartierde 'hannoverauen is, wegens gepleegde wanordelijkheden in den nacht van 1 op 2 Januari, liet ver der verblijf in het kanton Bern ontzegd. De regeering van het kanton Zurich heeft een dergelijk besluit genomen. De Bondsraad heeft besloten, dat de gehuwde poolsche emigranten, indien zij niet het zwitsersche burgerrecht koo- pen", een borgtocht van 1500 fr. moeten stellen en eene verklaring moeten teekenen dat zij zich niet wedei tot, de regeering zullen wenden met een verzoek om ouderstand. Het aanwerven van poolsche vrijwilligers voor de pauselijke en turksche legers wordt druk voortgezet. ITALIË. De uitbarsting der Vesuvius wordt van dien aarddat men voor ernstige rampen begint te vreezen. Een breede stroom lava volgt denzelfden weg langs welken in 1858 59 en 60 zoo groote verwoestingen zijn aangericht. De voornaamste wijziging van het kabinet is de vervanging van den heer Gualterio j die bij de napolitanen van de lin kerzijde en de piemontezen niet gezien was, door den heer Cadornaeen gematigd man. Gualterio heelt vóór zijne aftre ding op de uitdaging van den heer Ratazzieen aanhangsel op °het Groene Boek doen drukkenwaarin verschillende documenten, maar bovendien een aantal telegrammen zijn opgenomen, welke aantoonendat het ministerie Ratazzi zich rechtstreeks met de garibaldiaausche beweging beeft ingelaten en verzonden zijn door deu secretaris-generaal van Ratazzi het hoofd van het bestuur der openbare veiligheid en de onderprefecten te Terni en te Rieti. De regeering heeft een stap gedaan tot erkenning der tegenwoordige orde van zaken in Mexico, door haren consul te^Belgrado naar Mexico te verplaatsen. Den 11 heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat. De minister Menabrea spoorde de Afgevaardigden aan, om door eendrachtige samenwerking met de regeering verbeteringen aantebrengen in het binnenlandsch bestuuren de reactie tegentegaan welke thans het hoofd opsteekt om het werk te^verwoestendat zoo vele offers gekost heeft. De leden der oppositie hebben besloten eene afwachtende houding tegenover het kabinet aantenemen. De minister van openbare werken heeft het wetsontwerp tot het weder aaukoopen van sommige spoorwegen ingetrokken. Den 14 hebben de ministers Menabrea en Mariin ant woord op een verwijt van den heer Ratazzi, dat de reeks van onlangs openbaar gemaakte diplomatieke bescheiden onvolledig was verklaard dat. de regeering op onpartijdige wijze al de ter harer beschikking staande stukken had doen druklten. De Kamer heeft bepaalddat eenige nieuwedoor den heer Ratazzi ter tafel gebrachte bescheiden evenzeer gedrukt zullen worden. Te Toulon is door het personeel der tuighuizen zelfs op deu nieuwjaarsdag gewerkt, voor de verzending van 500 tonnen krijgmateriëel naar Civita-Vecehia. Aan de dagbladen die hunne verwondering betuigd hebben over het niet vermeerderen van het getal Afgevaardigden voor het departement van de Seine in weerwil van de toe neming der bevolking, heeft de regeering een communiqué gezonden, inhoudende, dat genoemd departement 316000 kiezers bevat eu derhalve slechts 9 Afgevaardigden (1 op de 35000) mag kiezen. Ie Siècle meentdat de kiezerslijsten dan gebrekkig worden samengesteld want. op 10 Dec. '48 waren er, bij eene bevolking van 1.300.000 zielen434000 kiezers en op 31 Maart '67, tegen 2,150.000 zielen, slechts 316,000! 5 Parijsehe dagbladen zijn van verdere rechtsvervolging ter zake der zittingverslagen ontheven. Den 10 is aan de gevolgen eener beroerte overleden de heer Ath. Coquerelde vader, predikant bij de lierv. gemeente te Parijs, vroeger te Utrecht en Amsterdam. Graaf Ladislaus Zamoyskieen der voornaamste poolsche emigranten is denzelfden dag mede overleden. Den 9 heeft de minister Rouher in het Wetg. Lichaam in antwoord op de interpellatie-Picard, verklaard, dat de regeering aan de dagbladen het recht niet betwist om de handelingen en stemmingen der Kamers te bespreken maar hun verbiedt om van de zittingen eigendunkelijke verslagen te geven. Vervolgens zijn de debatten over de legerwet hervat en vele amendementen verworpenmaar is dat van den heer Lambrecht (betreffende de gevallen der vrijstelling van de dienst), tegen den wensch van den minister van oorlogaangenomen. Bij het supplementair rapport stelde de commissie voor, de maat der manschappen op 1,55 elen dus op 1 duim minder dan de voordrachtte bepalenalsmede om het huwelijk aan de manschappen der reserve in hunne 3 laatste diensljaren toetestaaumaar daarentegen om de plaatsver vanging bij de mobiele nationale gardebehoudens eenige uitzonderingen te verbieden. Den 10 berichtte de rapporteur Gressier, dat zoowel de commissie als de Raad van State zich met het aangenomen amendement Lambrecht hadden vereenigd. Op eene aanmer king van den heer Garnier-Pageszeide de minister van oorlogdat de nieuwe wet vooreerst geene verhooging vau uitgaven zal veroorzaken en dat de mobiele nationale garde niet op eenmaal maar trapsgewijze georganiseerd zal worden. Deu 11 werd met 184 tegen 65 st. besloten art. 7 aan de oommissie terugtezeudeu. Deu 13 kondigde de heer Gressier aan dat de commissie berustte in het niet toelaten der plaatsvervanging voor de mobiele garde. Een amendement van den heer Paulmier, om haar wel te vergunnen, wijl anders het geval zich zou kunnen voordoen, dat iemand, die voor de militie een plaatsver vanger gesteld had in het veld nevens dezen kwam te staan en dus als het ware dubbele dienst verrichtte, werd met 176 tegen 76 st. verworpen de groote minderheid gold meer de onbeperkte vrijheid der regeering tot het vergunnneu van uitzonderingen, dan het beginsel van het art. zelf. De regeering had streng aan het beginsel van niet-vervanging bij die garde vastgehouden en de heer Rouher noemde die plaatsvervanging verwijfdheid. Den 13 werd eindelijk de gansche legerwet met 199 tegen 60 st. goedgekeurd. Het aanzoek van deu heer Bethmont tot. hel doen eener nadere interpellatie over de vervolging der dagbladenis door de 9 afdeelingen (136 tegen 34 st.) afgewezen. De Senaat is den 11 met 56 tegen 33 st,, overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien eener petitie van de heeren Baudinover het verstoren van 375 graven op het kerkhof Montmartre, tot het doortrekken eener straat. De heer Raussmann prefect van de Seine, verdedigde dien maat regel als noodzakelijk. IC A E LAX I» De Times wederspreekt het bericht uit Rio-Janeiro no pens het vergaan van de Saturn, met de opmerkingen, dat latere en rechtstreeksche tijdingen er niet van gewagen dat er geen paketboot van dien naam bekend is en dat de britsche erpzantdie aan boord zou zijn geweest, zich met verlof in Enseland bevindt. Op verschillende plaatsen te Londen is een adres ter teekening gelegd waarin aldaar wonende ieren hunne ver knochtheid aan de Koningin en hunne verontwaardiging over den aanslag tegen de Clerkenwell-gevangenis betuigen. De regeering heeft eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen het iersche dagblad the Irishman, wegens het aansto ken tot oproer. Van de dezer dagen te Cardiff terechtgestaan hebbende fenians zijn 10 op vrije voeten gesteld. Den 14 is te Birkenhead met goed gevolg te water selaten de voor rekening vanNederland gebouwde monitor de Panter. TUUR IJ IC. Eene deputatie nit Montenegro heeft te Konstantinopel het afbreken der turksche forten daar te lande en het bezit eener haven aan de Adriatische-zee verzochtmaar een wei gerend antwoord bekomen. Den 18 Deo. hebben de turken in een gevecht met de opstandelingen in een der oostelijke provinciën van Candia de nederlaag geleden. Door een russisch fregat zijn op menw 550 vrouwen en kinderen naar Griekenland overgebracht. De door het voorloopig bewind der opstandelingen bevolen volksstemming over de vraagof men zich al of niet met het gouvernement van den Sultan wenscht te verstaan wordt steeds voortgezet. VE R E EM IUD E STATICA'. De radicale eonventiën van Ohio, Indiana en West-Vir ginia hebben besluiten genomen ten gunste der candidatuur van den heer Pendleton voor het Presidentschap en ten gunste van het aflossen der bons in papieren geld. Op Kersdag heeft men op verschillende plaatsen in Ala bama de hulp der militaire macht moeten inroepen om op roeren onder de negers te onderdrukken. De Conventie van Louisiana heeft in de nieuwe constitutie van dien Staat 2 artikelen opgenomen krachtens welke de slavernij afgeschaft is en aan al de burgers zonder onder scheid van gelaatskleur, gelijke rechten word°n toeeekend. De blanke inwoners van Virginia en Noord Carolina hebben militaire bescherming gevraagd uit vrees voor een opstand onder de negers. De Senaat heeft een besluit genomen strekkende om den

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2